wAAlwijkse en LAncstRMtse couraiu Jampe Jac. Bergmans vierde 40-jarig jubileum met Schoenenmodedag INDUSTRIËLE CLUB WAALWIJK HAD KRITIEK OP WONINGTOEWIJZING I Prins Claus 40 jaar Afscheid van drie raadsleden Afscheid Nederlandse pers was te gast WAALWIJK - De raad van de gemeente Waalwijk kwam donderdagavond voor de laatste maal in de hui dige samenstelling bijeen. Het was voor» de drie schei dende raadsleden een bekroning op het werk dat zij in deze vergadering nog hun goedkeuring konden ge ven aan het plannenpakket voor de plaatselijke wo ningbouw, dat B.enW. de raad voorlegden. Met grote instemming en veel lof (overigens terecht) ging de raad met dit plan akkoord. Tijdens de behandeling van dit voorstel kwam een brief ter sprake die het be stuur van de Industriële club Waalwijk aan de raads leden had gezonden. De club wekte in deze brief de indruk dat er aan het gemeentelijk beleid inzake toe wijzing van woningen aan arbeiders, werkzaam in de Bezorgd Voldoening Damesmode Tilburg plaatselijke industrie, nog al wat haperde. De heer Duyvelaar vond de suggesties in deze brief gedaan, betreurenswaardig. Burgemeester J. Teijssen sprak er zijn verwondering over uit dat de brief gezonden was. Enige tijd geleden was door B.enW. namelijk met het bestuur de afspraak gemaakt dat er binnen kort een bijeenkomst gehouden zou worden. Ook de heer Van Heesbeen, de enige industriële vertegenwoor diger, betreurde het dat de brief op dit ongunstige moment was gezonden. Aan het slot van de verga dering nam de burgemeester afscheid van de heren Kemoerman, v. Heesbeen en Mombers. Met 't vetrek van deze drie heren verliest de raad het oudste lid, de enige industrieel en de jongste raadsvertegenwoor- diger. Bevreemdend Kleuren Modellen NSU-PRIN MAANDAG 5 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 70 De Echo van het Zuiöen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Raadsleden vol lof over het plannenpakket woningbouw (Van, onze verslaggever) Ook het voorstel om advies uit te brengen aan de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening inzake liberalisatie van huur- en woonruimtebeleid werd breedvoerig besproken. De heer Van Seters vrees de dat de bouw van woningwetwo ningen in de knel zou komen. De heer Van Eijl vroeg of de voorzitter er enig idee van had hoeveel woningen er gebouwd zouden moeten worden om de achterstand weg te werken en om de groei van de bevolking bij te houden. Spreker zag graag in Waal wijk woningen gebouwd die in huur prijs variëren tussen f. 130, - en f. 250, - De voorzitter wees er bij de be antwoording van de vragen op, dat in deze circulaire geen aandacht aan woningwetwoningen is besteed. Het betreft hier de beide vrije sectoren. „Wij zijn op de goede weg. In de toekomst hopen we een aantal wo ningwetwoningen te bouwen, gelijk aan het aantal van de laatse jaren. Als er voldoende aanbod is gaat de kwaliteit van deze woningen meespre ken in de huurprijs", aldus de voor zitter. Naar aanleiding van vragen van de heer Kemperman zei de heer Teijssen dat B. en W. er naar stre ven om ook in de particuliere wo ningbouw, woningen voor verhuur te krijgen. Sinds 1958 zijn er 712 wo ningen op particulier initiatief ge reed gekomen. 410 hiervan zijn ver huurd. Voorwat de huurprijzen be treft zei de voorzitter dat de gemeen te alleen volgens vastgestelde nor men kan bouwen. Ook de huurprijzen worden vastgesteld. De heer Van Seters bleef nog be zorgd over de bouw van woningwet woningen. Hij zei beangstigd te zijn dat de regering langzamerhand min der aandacht aan de woningen voor de arbeiders gaat schenken. De heer Smits was de mening toegedaan dat er, door geldschaarste, niet veel ge bruik van de ministeriële vrijheid zal worden gemaakt. De heer Kemper man sprak de hoop uit dat er in de toekomst geen complexen meer ge bouwd zullen worden waarmee de raad niet zo gelukkig is. ,;Dat is in het verleden wel eens gebeurd", al dus spreker. Burgemeester Teijssen merkte tot slot nog op dat, als de minister niet voldoende woningwetwoningen kan laten bouwen, dit beleid ook faalt. ■Als het voorstel niet wordt aange nomen betekent dit dat alles zo blijft. Dat is toch niet de bedoeling want we hebben er belang bij om de knellen de banden kwijt te raken", aldus de heer Teijssen. Het voorstel werd zon der stemming aangenomen. Met veel voldoening luisterenden de raadsleden naar de duidelijke uit eenzetting van wethouder J. P. van den Hoven die het woningpakket van de raad duidelijk uit de doeken deed. Zoals wij vorige week reeds in de krant schreven hebben B. en W. een plan opgesteld dat het bouwen van 327 wooneenheden (laagbouw) in de plannen Laageinde II en Groene- woud; het bouwen van 84 bejaarden woningen eveneens in beide uitbrei dingsplannen en het bouwen van 240 wooneenheden (hoogbouw) in Bloe- menoord en Laageinde omvat. Het laagbouwplan is ontworpen door de plaatselijke architecten. De wethouder wees ook nog op de derde mogelijkheid, een toegevoegd voorstel, dat het bouwen van een aantal woningwetwoningen in goed kope huurprijs beoogt. Twintig hier van zullen ondermeer bestemd zijn voor Ambonezen in het plan Groene- woud. Om voor deze goedkopere huurwoningen in aanmerking te kun nen komen moet het hoofd van het gezin een inkomen hebben, dat ligt beneden de minimumgrens. De heer Meys sprak zijn waarde ring uit over het plan.Hij zag de ga rages, in verband met de financiering liever later gebouwd. De heer Kem perman vond het een voorrecht om nog aan dit plan te mogen meewer ken. De heer Van Eijl wilde, zoals hij zei, na al de lovende woorden toch ook een kritische geluid laten horen. Hij wilde 'het aantal garages graag uitbreiden. 'Ook wilde hij wat meer gedetailleerde gegevens over de hoogbouw weten. De heer Duijvelaar zei met instem ming kennis genomen te hebben met het plan van B. en W. Als voorzit ter van de woningcommissie en spre kend namens de werknemersgroep betreurde hij het een brief te hebben ontvangen van de Industriële club Waalwijk. „In deze brief wordt de in druk gewekt dat aan bedrijven geen woningen worden toegewezen. Maar in het plan Laageinde hebben we toch 91 arbeiders, werkzaam in de plaatselijke industrie aan een woning kunnen helpen. Onlangs hebben we Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. I V een bespreking gehad met het bestuur van de club. We hebben toen ge vraagd om een lijst van urgente ge vallen. Deze werd ingediend en de helft hiervan bleek niet eens voor 'n woning ingeschreven te zijn bij de ge meente. We hebben toen inschrijffor mulieren toegestuurd maar niet een werd er ingediend", aldus de heer Duijvelaar die het betwijfelde of alle leden van de Ind. Club met de in houd van de brief akkoord kunnen gaan. Volgens de brief zou het woning pakket niet afgestemd zijn op de werknemers. De heer Duijvelaar wees er echter op dat toch veel woningen bewoond zijn door mensen die werk zaam zijn in de plaatselijke bedrijven. In de brief werd ook de suggestie gedaan om de huisvestingcommissie uit te breiden met vertegenwoordigers uit de industrie. De werkgeversfrac tie ordeelde dit echter niet nodig. „Het zou beter zijn dat de leden van de club zich beschikbaar stellen voor een plaats in de raad" aldus de heer Duijvelaar. Nadat de heer Van den Hoven de leden had verzekerd wel overtuigd te zijn van de noodzaak van meer gara ges, maar dit in dit stadium niet kon verwezenlijken ging burgemeester J. Teijssen nader in op de ingezonden brief. „We hebben 6 april in de raad zaal een bespreking gehad met de le den van deze club. Er zou een lijst van urgentiegevallen worden inge diend. Deze lijst bevatte 44 gevallen. Het betrof hier in hoofdzaak werk nemers die in de directe omgeving van Waalwijk woonden. B. en W. hebben de Club toegezegd dat na de vakanties als er meer tijd is, opnieuw overleg plaats zou vinden. Daarom vind ik deze brief vreemd. De sug gesties die de club deed waren geen nieuwe. B. en W. hebben deze toege past", aldus de burgemeester die de aangeroerde zaken hiermee ontze nuwde. Ook de hr. v. Heesbeen zei 't te betreuren dat de brief op dit zo ongunstige moment was verzonden. Nadat de overige voorstellen, on bewoonbaar verklaring van 2 wonin gen, het verlenen van medewerking aan de Bemadetteschool en de St. Jo zefschool waren goedgekeurd sprak de voorzitter een dankwoord tot de scheidende raadsleden. De burgemeester wees er op dat er in de voorbije zittingsperiode veel tot stand is gebracht. „Er zijn veel be sprekingen gevoerd, die grote gevol gen hebben gehad, zowel voor ge meente als gemeenschap. Het was 'n boeiende opgave om het voorzitter schap te bekleden. We nemen nu af scheid van drie leden. Volgende week (dinsdag a.s.) zullen vijf nieuwe vertegenwoordigers worden geïnstal leerd. Voor het werk dat u allen hebt verricht dank ik u hartelijk" aldus de heer Teijssen die de heer Kemper man, sinds '46 in de raad, de heer v. Heesbeen, lid sinds '62 en de heer Mombers in het bijzonder bedankte. De scheidende raadsleden spraken nog een kort dankwoord. De raad van Waalwijk vergaderde 74 maal (openbaar). Vijftien maal kwamen de leden bijeen voor een in formele bijeenkomst. In totaal be reikten 1191 voorstellen de raad. Morgen, dinsdag 6 september, komt de nieuwe raad bijeen. Dan worden de drie wethouders gekozen en de commissies benoemd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De vaderlandse mode- en vakpers was donderdag te gast in Waalwijk. Gastheer was Jac. Bergmans, die op die dag het heugelijke feit herdacht dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan als schoenontwerper begon. Ter gelegenheid hiervan hield de heer Berg mans een Schoenenmodedag. De jubilaris hield in de kantine van zijn bedrijf een causerie over de schoenenmode. Duidelijk stelde de heer Bergmans dat de periode van de hoge hak voorbij is. Het wor den korte en brede hakken van 3 tot 5 cm. De heer Bergmans wilde een dui delijk onderscheid maken tussen schoentypen voor jeugd en dame. Teeners en twens krijgen hun eigen mode die zich onderscheidt van de damesmode. Ook de Art nouveau of Jugendstil motieven spreken de tiener weer aan. Na de periode van recht lijnigheid 'en geometrie maakt nu ook de krul de mode evenals rond de eeuwwisseling weer furore. Door de mini-rok is de schijnwerper vooral op voet en been gericht. Dit komt, aldus de heer Bergmans, de schoenenmode ten goede. Ook de kous of maillot in de kleur van de schoen vraagt nu de aandacht. Lakleer, glanzend als maansatellie- ten, in zwart, wit, pastel en felle Op dinsdag 6 september a.s. hoopt prins Claus zijn veertigste ver jaardag te gedenken, voor het eerst als wettige echtgenoot van onze kroonprinses en prins der Nederlanden. Het is jammer dat z.k.h. nog geen gelegenheid heeft gekregen meer delen des lands te be zoeken en zich tot in alle uithoeken te doen kennen. De prins zal ongetwijfeld bewijzen dat hij de juiste man is voor de verantwoor delijke taak die nu op zijn schouders is gelegd. Gelukkig werkt hij reeds aan de voorbereiding van een dienende functie, die - gelijk prins Bomhard inmiddels heeft bewezen - zoveel diepere inhoud kan worden gegeven. Als afgestudeerd jurist en ervaren diplomaat kan hij in de komende jaren een grote steun zijn voor prinses Be atrix. Wij hopen, dat hij ook een rol kan vervullen als „goodwill- ambassadeur voor ons land en als bereidwillige ombudsmanvoor ons volk. Voor deze sportieve figuur betekenden de gemengde ge voelens van welkom bij zijn komst in ons land in elk geval een di recte uitdaging en deze man, die in zoveel landen heeft gewerkt 'en de ups en downs van het leven wel leerde kennen, zal beslist niet schromen om te werken voor zijn erkenning. kleuren is favoriet. Als materiaal: suede, calfsleer, geitenleer, lakleer, in grote verscheidenheid van kleur. De kleuren kunnen we verdelen in vijf groepen. Neutrale en witten: naast wit, fraaie „off whites" met Sahara beige of pastel grijze inslag. Pastel tinten: fragiele bloesemtinten in rose blauw, sevres groen en gelige tonen. Warme tinten; rose, oranje, rood in diverse variaties. Beige, bruin, geel gamma: van Sahara tot zonnig geel en warme bruine tinten. Blauwen en groenen: van „arctic blue", swiss air en marineblauw tot orchidee en jade groenen. Naast deze kleurige avant garde schoenen, die vooral de jeugd zal aanspreken, zal de voorjaarsschoe- nenmode een grote verscheidenheid brengen 'in klassieke modellen die door de nieuwe leest en hakkenmode ook up to date zullen zijn en qua pas vorm veel beter als veel schoenen uit de voorbije spitse schoenenmode-pe riode. In de modellen zal men elementen der Art nouveau en montparnasse-pe- riode der dertiger jaren aantreffen. Ook veel diemschoenen met gesp of knoopsluiting. Ook hoog op de voet sluitende molieres, elastiekschoenen en enkelbandschoenen zullen te vin den zijn. Voorwat de mannenschoe- nenmode betreft; de jonge generatie mannen gaat zich in kleding en ook schoenen steeds duidelijker onder scheiden van de ouderen, die de klas sieke pasvormen en modellen trouw blijft. Originele nonchalance zoekt de jeugd, onconventioneel van kleur materiaal. Het meest gewild zijn de comfortable lagelaars en moliere mo dellen. Ook in de kinderschoenenmode speelt mode een steeds grotere rol. Lakleer in zwart, wit en kleuren wordt een steeds belangrijker mate riaal naast calfsleer en suede. Molie res, lage laarsjes en bandschoentjes, versierd door perforaties en stiksels zijn het meest gewild. Voor de zomer maanden sandaaltypen in vele uit voeringen en kleuren. Zo tekenden we op uit de causerie van Jac. Berg mans, die zijn opinie over de schoe nenmode 1967 gaf. Tevoren had het gezelschap een rondgang gemaakt door de fabriek van de heer Jac. Bergmans, waar da mes- en kinderschoenen worden ge maakt. Mede door een duidelijke uit leg was het de dames en heren te vol gen hoe nu precies de schoen tot stand komt. Tot besluit van deze schoenenmodedag bood de heer Berg mans de Nederlandse persvertegen woordigers een lunch aan in Hotel Verwiel. De Nederlandse pers heeft dus op een voortreffelijke manier weer eens kennis kunnen maken met datgene wat de schoenenstad Waal wijk biedt. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1