Raad Sprang-Capelle tijd nodig voor de had veel agenda Amerikaanse troepen weg als infiltraties ophouden m Drunen nam afscheid van wethouder L. van Drunen BENOEMING COMMISSIE GAF MOEILIJKHEDEN Ii U. U- KAATSHEUVEL VAN MIL IN ZUID VIETNAM Wethouders herkozen Stap óók over op Hollandia Premier Verwoerd vermoord «Jongejans mag niet uit Peking weg BANKETBAKKERIJ z Bonbons Truffes calé Truffels Theekransjes Nogatblaadjes Voor jongeren Dank VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 71 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+10 ct. inc.k.) 1,20 Hoo«r,d.c.eur :JAN TIELEN WAAlWljkSG 6ïl lAl^QStRAAtSG COURAïTC P^kwrt. p.post 3,70 by girobetaling Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per trm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1378 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres .ECHO" Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle in zijn nieuwe samenstelling in openbare vergadering bijeen, zoals u reeds eerder op de voorpagina hebt kunnen lezen. Na opening door de voor zitter, burgemeester M. van Prooijen, legden de leden in handen van de voorzitter de vereiste eden af, waarna burgemeester van Prooijen de leden hartelijk feliciteerde met het in hen geschonken vertrouwen en de hoop uitsprak dat hen, bij de besturing van de gemeente in de komende vier jaar, wijsheid gegeven mag worden om de belangen der gemeente te verzorgen, opdat gebeuren mag wat nodig is. Het was de voorzitter een behoefte het nieuwe raadslid de heer Heij in het bijzon der welkom te heten en daarbij de hoop uitsprak op goed teamverband bij de samenwerking. Bij de gehouden verkiezing van wethouders werden de aftredende heren F. Minnard en J. Vos, achter eenvolgens met 8 stemmen herko zen, beide malen waren 3 stemmen blanco uitgebracht, terwijl de he ren Vos en Genuit bij de eerste stemming elk 1 stem en de laatste bij de tweede stemming 2 stemmen verkreeg. Op de vraag van de voor zitter of de gekozen heren de be noeming aanvaarden, antwoorden deze bevestigend en dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. De voorzitter feliciteerde de heren Minnard en Vos met hun herbe noeming en sprak de hoop uit dat zij in prettige samenwerking de belangen der gemeente zouden be hartigen zoals in het verleden. De notulen van enkele vorige vergaderingen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Een voorstel van B.enW. tot vast stelling van regelen met betrekking tot de instelling, samenstelling en werking van de commissie voor de landelijke eigendommen, werd zon der bespreking aangenomen. Bij het voorstel tot het benoe men van de leden van de commissie voor de landelijke eigendommen, meende de voorzitter de aandacht te moeten vestigen op de wense lijkheid de minderheden zoveel mo gelijk bij het werk te betrekken. Bij de stemming werden gekozen de heren Dekkers en Rijkers (af tredend), terwijl in de plaats van de heer de Bie gekozen werd de heer Minnaard. De heer Dekkers meende, waar de heer de Bie door de meerderhied niet gewaardeerd werd, te moeten bedanken. De heer de Vos meende dat de heer Dek kers een verkeerde conclusie trok. Om het toegevoegde agendapunt kon hij zijn stem niet aan de heer de Bie geven. De zakelijke belan gen in deze waren z.i. strijdig. De voorzitter betreurde het dat de heer Dekkers zich niet meer be schikbaar stelde. De heer Genuit sloot zich volkomen aan bij het ge sprokene door de heer de Vos, waarna de heer Heij vroeg of de heer Dekkers deze zaak niet in 'n ander licht wilde bezien, maar de heer Dekkers zag geen verband tus sen het laatste agendapunt en de landelijke commissie. Bij de hierna gehouden stemming werd de heer de Raat tot lid van de commissie gekozen, die daarbij de hoop uit sprak dat de heer Dekkers nog tot nader inzicht zou komen, waarom hij zi n benoeming voorlopig aan nam. Bij de benoeming van de leden der commissie van advies als be doeld in artikel 8 der Woonruim- tewet, werden de aftredende leden herkozen, n.l. de dames mevrouw Quijrijns-Janson en mevrouw Win kelman-Mulder en de heren de Raat, de Vos en Damen. De voor zitter maakte graag van de gele genheid gebruik de leden van de commissie dank te brengen voor het gewichtige en belangrijke werk in het afgelopen jaar verricht, waarbij zij een grote steun waren voor B.enW. en voor de woning zoekenden. Hij dankte de aanwezige leden en verzocht de dank ook aan de andere leden over te brengen. Mede namens de overige leden dankte de heer de Raat voor de waarderende woorden tot de com missie gericht en voor het her nieuwde vertrouwen. De gemeentebode de heer P- J. van der Schans werd eervol ont slag verleend als zodanig, die werd genoemd tot ambtenaar afdeling bevolking ter secretarie. Een voorstel tot wijziging van de rangen- en bezoldigingsverorde ning werd aangenomen, alsmede 't voorstel tot het verlenen van sub sidie aan de afd. Sprang-Capelle van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., tot een bedrag van f 150,- ter te gemoetkoming in de kosten van wedstrijden ter herdenking van het 12y2-jarig bestaan. Met het voorstel tot het vaststel len van straatnamen in het uit breidingsplan Nieuwevaart ging de raad accoord, waarbij de voorzit ter opmerkte dat B.enW. gemeend hebben hierbij te moeten aansluiten aan de historische namen die daar reeds gangbaar zijn. De nu gereed gekomen straten zullen genoemd worden: Heisterbachtstraat, voor de eerste zijstraat van de Schrevel- straat vanaf de kleuterschool, Van Ravenschotstraat, voor de tweede zijstraat en Van Steenhuysstraat, voor de eerste zijstraat van de Pres. Kennedystraat. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het tref fen van voorzieningen bij het sport terrein aan de Bernhardstraat wordt goedgekeurd, waarbij de voorzitter waardering uitsprak voor het en thousiasme waar mede het werk door de leden van SSC wordt ver richt. Van de heer Kieboom werd grond gekocht, terwijl aan de heer A. Konings een strook grond werd ver kocht. Aan de heer A. Treffers te Kaatsheuvel werd bouwgrond ver kocht aan de Burg. Meijerstraat. De rekening van de Gem. Instel- lin voor Maatschappelijke Zorg over 1964, die nadien heeft opge houden te bestaan werd goedge keurd, waarbij de voorzitter op merkte dat hiermee een stukje ge schiedenis wordt afgesloten en dank bracht aan de bestuursleden voor hun werk bij de liquidatie. De rekening van het grondbedrijf over het jaar 1964 werd voorlopig vastgesteld, alsook de gemeentere kening over 1964. Enkele begro tingswijzigingen werden goedge keurd, waarna aan de orde kwam het voorstel van B.enW. inzake de door de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid voorgestel de maatregelen met betrekking tot de liberalisering van de woning bouw. De voorzitter lichtte dit punt toe en zei dat ook in de volgende ja ren woningwetwoningen nodig zul len zijn ook ter vervanging van krotwoningen, temeer daar hier in de particuliere sector niet voor ver huur gebouwd wordt. De heer Win kelman vroeg wat verstaan moest worden onder lossere vormen van huurprijzen, waarop de voorzitter antwoordde dat deze vrijgelaten zullen worden. Nog sprak de heer Winkelman zijn bezorgdheid uit over het tegengaan van de bouw van weekendhuisjes, maar de voor zitter wees er op dat hiervoor al leen een rijksgoedkeuring nodig zal zijn, terwijl de voorzitter naar aanleiding van de opmerking van de heer Winkelman omtrent de mo gelijkheid tot het verlenen van goedkeuring van B.enW. voor de bouw van woningen tot f 50.000,- waarbij pas goedkeuring voor wo ningen boven die prijs zou worden verleend wanneer 10 woningen be neden f 50.000,- zouden zijn ge bouwd, opmerkt dat de regeling soepeler zal worden toegepast. De heer Kuijsten merkte op dat veel kleine gemeenten bang zouden zijn dat het contingent woningwetwo ningen eerder kleiner dan groter zal worden. Volgens een geleide- brief van G.S. zou in de toekomst de bouw van woningwetwoningen meer geconcentreerd worden op de steden, zegt burgemeester van Prooijen, maar dat zal beslist voor onze gemeente niet van toepassing zijn, en hij meent dat we daar niet bang voor behoeven te zijn, want in de huursector wordt hier alleen door de gemeente gebouwd en zon der woningwetwoningen zou het hier beslist niet kunnen. Op voorstel van B.enW. werd be sloten de Minister te berichten dat: a voor wat betreft de plaatselij ke bouwcapaciteit voldoende ruimte aanwezig om zonder ge vaar van overspanning tot in voering van de voorgestelde maatregelen over te gaan, b de woningmarkt ter plaatse thans zeker niet een zodanig evenwicht vertoont om lossere vormen van huurbescherming en huurprijsbeheersing in te voeren, tenzij op betrekkelijk korte termijn ongeveer 100 wo ningwetwoningen extra kunnen worden gebouwd. Voor de rondvraag waren van de heer de Bie vragen ingekomen om trent de gehouden aanbesteding voor het aanleggen van straten en rioleringen in het uitbreidingsplan Sprang-zuid. De voorzitter lichtte dit toe en deelde mee dat de gun ning was aangehouden omdat het onderzoek naar de bekwaamheid van de laagste schrijver nog niet was voltooid. Naar aanleiding van de vraag omtrent de oorzaak van het grote verschil van de laagste inschrijver met de begroting, kon de voorzitter geen antwoord geven, omdat hij niet bekend was met de prijsvorming van de inschrijvers. Verder wees de voorzitter erop dat er bij veel aannemers honger naar werk bestaat. De heer Dekkers heeft het toch wel verwonderd dat 140 duizend beneden de begroting is ingeschreven en dringt daarom vooral aan op voldoende toezicht bij de uitvoering van het werk. Wethouder Vos merkte op dat ook de bouw van de Chr. School aan de Heistraat voor een ton beneden de raming is gegund. De raad ging hierna in geheim comité. Na ca. 2 uur heropende de voorzitter de openbare vergadering, waarna met algemene stemmen werd besloten tot aankoop van grond in 't uitbreidingsplan Sprang zuid van de Gebr. Vos. De heren van der Made en de Raat, die bij de aanvang der vergadering waren gekozen tot lid in de commissie van landelijke eigendommen, deelden nog mede voor die benoeming te bedanken, waarna sluiting. Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. Dr. Hendrik Verwoerd, regerings leider van de Zuidafrikaanse Repu bliek en architect van de apartheid van rassen in zijn land, is dinsdag in het parlementsgebouw van Kaapstad door 'n blanke met dolksteken omge bracht. De moordenaar, Dimitri Sti- fianos, is een Griek van oorsprong en 40 jaar oud. Het motief is in eer ste aanleg noch een protest geweest tegen Verwoerds rassenbeleid noch 'n persoonlijke wraak, maar een specta culaire daad om de aandacht te trek ken op een „vergeten groep" in de Zuidafrikaanse samenleving: de arme blanken. Dit is althans wat collega's van Stifianos vertellen. Officieel is over het motief niets gezegd. De moordenaar is na de aanslag over meesterd en in hechtenis genomen. De regering van het volksrepu bliek China weigert de persona non grata verklaarde Nederlandse zaak gelastigde te Peking, de heer G. G. Jongejans te laten vertrekken. Dit is gebleken uit een Chinese nota, die zaterdag op het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Pe king werd voorgelezen aan de ont boden tijdelijke zaakgelastigde dr. D. W. Fokkema. Deze heeft de nota niet in ontvangst willen nemen daar er aanstijgingen in stonden, die voor de Nederlandse regering onaanvaardbaar zijn. De Chinese nota was een reac tie op de nota, die minister mr. J Luns op 19 augustus aan de Chine se tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag had overhandigd. De rege ring vroeg Peking de heer Jonge jans onmiddellijk te laten gaan. In de nota werd eraan herinnerd dat sinds onheuglijke tijden alle naties de onschendbare status van diplo matieke vertegenwoordigers heb ben erkend. De belemmering van het vertrek van de heer Jongejans door hem huisarrest op te leggen, is volstrekt in strijd met het in ternationale recht, aldus de Neder landse regering. President Johnson heeft met grote nadruk verklaard een tijdschema van de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam te zullen voor leggen, indien iemand hem een tijd schema overlegt waarin de infiltra ties uit Noord-Vietnam ophouden. De president verklaarde dit in een soort van verkiezingstoespraak te Lancaster in de staat Ohio. Hij gaf hiermee een direct antwoord aan pre sident de Gaulle zonder hem met na me te noemen. President de Gaulle had vorige week tijdens zijn bezoek aan Pnom Penh - de hoofdstad van Cambodja - verklaard, dat de vrede in Vietnam kan worden hersteld in dien de Amerikanen hun troepen te rugtrekken V, Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk CtL CO Li. LU O - EIGEN FABRIKAAT - De passage uit de rede van John son was als volgt: „Indien iemand mij het tijdschema laat zien waarbinnen een einde wordt gemaakt aan de infiltratie en de strijdkrachten uit het noorden die zich illegaal in Zuid-Vietnam bevin den, zijn teruggetrokken - dan zal ik het schema voor de terugtrekking van onze troepen uit Vietnam op ta fel leggen". Hij beloofde, dat de Amerikaanse troepen naar huis gaan en hun bases voor constructieve vre desdoeleinden zullen worden over handigd, zodra er een einde aan de agressie komt. De Zuid-Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do, heeft maandag in Saigon verklaard, dat het standpunt van de Gaulle in zake Vietnam „wordt verblind door anti-Amerikanisme". Daarom ziet de Gaulle alleen maar een oplossing voor het conflict door terugtrekking van de Amerikanen uit Vietnam, aldus Tran Van Do. „Toen de Verenigde Staten te hulp kwamen om Frankrijk en Europa te redden van de nazi's, werden zij als bevrijders beschouwd. Maar als het om het kleine Vietnam gaat, worden dezelfde Amerikanen ervan beschuldigd oorlogszuchtige imperialisten te zijn, die bloed en vuur over de wereld verspreiden". Burgemeester H. Stieger overhandigt de heer van Drunen een cadeau (Van onze verslaggever) DRUNEN - Na een 16-jarige pe riode als wethouder van de gemeen te Drunen achtte de heer L. v. Dru nen (76) de tijd gekomen om afscheid te nemen van deze functie. Een vaar wel uit het college dat burgemeester mr. H. Stieger niet zonder meer voor bij wilde laten gaan. Maandagmiddag had er op het gemeentehuis van Dru nen dan ook een afscheidsbijeen komst plaats, die behalve door de burgemeester, wethouder Van Herpt en secretaris P. Elshout door het vol tallige secretarie-personeel werd bij gewoond. „Het is een bijeenkomst met een tikkeltje weemoed. Een afscheid van een man die 16 jaar het wethouder schap heeft vervuld. Op de laatste dag dat u als wethouder in functie bent nemen we afscheid. Plechtighe den hebt u altijd met een korreltje zout genomen. U was het best in be sloten bijeenkomsten. Deze plechtig heid is dan wel geen besloten bijeen komst, maar ze draagt wel een per soonlijk karakter", aldus burgemees ter Stieger. De burgemeester, die zes jaar met de heer Van Drunen heeft samenge werkt, dankte voor de prettige ver standhouding die er altijd binnen het college heeft geheerst. Spreker schet ste wethouder Van Drunen als een man die steeds open stond voor nieu we initiatieven. „Ook op maatschap pelijk terrein hebt u vele verdiensten. Daarvoor bent u reeds benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, terwijl u ook een kerkelijke on derscheiding ten deel viel. U bent moeilijk uit de raadszaal weg te denken. Een verheugend facet is het dat u als raadslid de vergade ringen zult blijven bijwonen. Het be sluit om u niet meer beschikbaar te stellen als wethouder zal zwaar ge weest zijn. Met uw gedachten zult u dan ook ongetwijfeld nog veel bij col legevergaderingen zijn. Deze tafel aansteker zal ongetwijfeld nog dik wijls herinneren aan uw periode als wethouder oproepen", aldus de bur gemeester die de heer Van Drunen uit blijk van waardering een tafelaan steker aanbood. Gemeentesecretaris P. Elshout sprak namens het secretarie-personeel. De snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. secretaris zei altijd veel waardering gehad te hebben voor de man die hij vroeger als buurjongen had leren kennen en die het later in de politiek van raadslid tot wethouder had zien brengen. Namens het personeel bood hij een cadeau aan. De heer Van Drunen zei dat het een moeilijk besluit was geweest Gelukkig is het geen afscheid van het gemeentehuis want ik kom nog iedere maand terug. Ik ben blij veel voor Drunen te hebben kunnen doen Het is een mooie gemeente. De sa menwerking met de burg. was niet moeilijk. U bent de derde burgerva der die ik meemaak en bij alle drie is het woord ruzie nooit gevallen. Voor de samenwerking met u en met het secretaris-personeel: hartelijk dank". Na het officiële gedeelte in de raad zaal werd een heildronk uitgebracht op de scheidende wethouder. SCHUTTERSVERENIGING HEEFT NIEUWE SCHIETBAAN De Kaatsheuvelse scherpschutters- vereniging K.S.V. heeft zaterdag j.l. een nieuwe schietbaan in gebruik ge nomen. Een belangrijk gebeuren veor deze nog jonge vereniging, waarvan afgevaardigden van de Kon. Vereni ging van Ned. scherpschutters en di verse zusterverenigingen getuige wa ren, die door voorzitter G. v. d. Camp werden velwelkomd. Burgemeester L. van Erp verrichtte de officiële ope ning met het doorknippen van een lint nadat hij in zijn toespraak be stuur en leden van K.S.V. had ge- compliteerd met hun fraaie aanwinst. De bekende drumband „Excelsior" uit Oosterhout omlijstte een en an der met een imponerende show. De nieuwe schietbaan, welke gelegen is in de buurtschap Lage Zandschel, is voorzien van een automatisch wer kende installatie voor score enz. en heeft twee banen van 50 meter voor geweer en twee banen van 25 meter voor pistool. HONDENWEDSTRIJDEN Onder auspiciën van de K.N.P.V.. district Den Bosch, organiseert de politiehondenvereniging „De Trouwe Waker" zondag a.s. op het Prins Mauritsplein te Kaatsheuvel dres- suurwedstrijden, waarvoor de dit sei zoen acht hoogst geklasseerde hon den uit het district zijn ingeschreven, 's Morgens om negen uur wordt in de bosrijke omgeving ter hoogte van de zgn. ijsbaan begonnen met het voor werk. Het interessantse gedeelte van deze wedstrijden, het manwerk, vindt om twee uur plaats op het Pr. Mau ritsplein (burgemester L. van Erp zal hier de wedstrijden officieel openend. De drumband van de harmonie St. Jan zal de pauze met 'n muzikale show vullen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 13