waaLwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Jampe Raad Waalwijk benoemde leden voor commissies Raad Waspik benoemde nieuwe commissie voor rioleringskwestie Chroomlederfabriek „Holland" staakt de fabricage Nederlands comité UNICEF houdt een kaartenaktie BELANGRIJKE DATUM IN ONZE SOCIALE GESCHIEDENIS Tilburg Studenten eisen aftreden van Soekarno Ogen vragen brillen van STASSAR KINDERFONDS VAN DE VERENIGDE NATIES Een arts had zeven gevallen Damesmode In de troonrede heeft de regering aangekondigd, dat de wet op de arbeidsongeschiktheid 1 juli 1967 in wer king zal treden. Deze wet zal een belangrijke hervor ming brengen in ons historisch gegroeide stelsel van sociale verzekeringswetgeving. De logische konsekwentie van het in werking treden van de arbeidsongeschiktheidsverzekering is, dat de interimwet voor invaliditeitstrekkers zal gaan verdwij nen. De wetsontwerpen, die de overgang van de oude naar de nieuwe regeling zullen regelen, moeten nog door de Kamers worden aangenomen. Interimwet komt te vervallen Hoe vroeger Bezwaar Meer klassen 45 Personeelsleden moeten afvloeien J. R. van Dongen bood ontslag aan als voorzitter commissie Philips zegt twee toeleverings bedrijven contract op Agenda vlot afgewerkt AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ambtenaar burgerlijke stand POLITIE WAAR SCHUWT TEGEN KOLENDAMP Melk overal duurder MAANDAG 3 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 78 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post f 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per urn. Contractadvertentiesspeciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Arbeidsongeschiktheidswet treedt 1 juli 1967 in werking Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PUSSEREN, BORDUREN, STOFKNOFEN maken enz. De wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering', die de invalidi teitswet en de ongevallenwet zal gaan vervangen, betekent in veler lei opzicht een verbetering van on ze wettelijk geregelde sociale ver zekering. De wet stoelt op het rechtsbeginsel, dat de oorzaak van de arbeidsongeschiktheid geen rol meer speelt ten aanzien van de aanspraken op een uitkering. Of 'n werknemer nu invalide wordt door een bedrijfsongeval, dan wel op an dere wijze arbeidsongeschikt wordt dat doet er niet meer toe. De wet brengt bovendien een volledige vervanging van het kapi taaldekkingsstelsel, dat in de inva liditeitswet (rentekaart) is neerge legd en voorts een volledige invoe ring van het omslagstelsel, zoals we dat kennen bij andere volksverze keringen (a.o.w. en a.w.w.) waar door welvaartvaste uitkeringen mo gelijk zijn. Tenslotte brengt de wet een uit breiding van de kring van verzeker den door afschaffing van de loon grens ten opzichte van de verzeke ringsplicht, zodat allo loontrëkken- den in het particuliere bedrijfsle ven verplicht verzekerd zullen wor den. Vanzelfsprekend betekent dit een verzwaring van de premiedruk maar daar staat tegenover dat wan neer iemand invalide wordt (en iedereen loopt de kans dat te wor den) hij aanspraak kan maken op een redelijke uitkering. Wordt hij voor 200 procent invalide verklaard dan zal die uitkering zelfs 80 pro cent van het laatstgenoten loon be dragen. De werknemers die straks de nei ging zullen hebben te mopperen, wanneer zij op hun loonstrookje zien dat er premie is ingehouden voor de arbeidsongeschiktheidsver zekering, mogen beslist wel eens 'n blik] werpen in de geschiedenis van ons sociale verzekeringsstelsel. Wanneer voor 1940 iemand invali de wérd, kreeg hij een uitkering krachtens de invaliditeitswet. Deze uitkering was te hoog om te ster ven en te laag om te kunnen leven. Men kon zeggen dat wie invalide werd, nauwelijks meer aanspraak kon maken op een redelijk mense lijk bestaan. Na 1945 trachtte men dit euvel lange tijd te ondervangen door toeslagen op deze minimale uitkering te geven. Maar dit sy steem had alle nadelen van dien. Het werkte dikwijls de sociale on rechtvaardigheid in de hand. Zo was het niet altijd duidelijk, waar om de een wel en de ander geen toeslag kreeg. Teveel invaliden vie len tussen de wal en het. schip in. Minister Veldkamp wilde daarom dit aanvechtbare systeem afschaf fen. Hij liep toen reeds vooruit op de arbeidsongeschiktheidswet, die vol gend jaar een feit zal worden. Er werd een voorlopige wet gecreëerd de zgn. interimwet invaliditeits trekkers, die een overgang beteken de van de inmiddels voor een ge deelte al gelikwideerde invalidi teitswet naar de arbeidsongeschikt heidswet. Werknemers die de ma ximumuitkering van het zieken fonds hadden getrokken, vielen nu onder de interimregeling. Die rege ling is er nu nog en ze zal nog tot Tienduizenden jonge Indonesiërs belegeren sinds donderdagmorgen het presidentiële paleis in Djarkar- ta. Zij eisen het aftreden van Soe karno. Pantserwagens van het leger hebben een kordon om het paleis getrokken waarin de president zich zou bevinden. Studenten en middelbare scholie ren wilden aanvankelijk een beto ging houden bij het nationale mo nument op het grote plein voor het paleis, maar dat bleek door militai ren te zijn afgezet. Daarop drongen de betogers op naar het eveneens zwaar bewaakte paleis. Zij droegen borden mee met leuzen als „Waar was Boeng Karno op 1 oktober vo rig jaar (de datum van de mis lukte staatsgreep) en „Boeng Kar no, opperste held van de Gestapo", (de naam voor de communistische beweging die achter de staatsgreep zat). volgend jaar juli in werking blij ven. Deze regeling had echter één groot bezwaar. Men moet voor meer dan 55 procent invalide zijn ver klaard, om voor een dergelijke uit kering in aanmerking te komen. De wet heeft verschillende inva- liditeitsklassen, t.w. A, B en C. Uitkering per jaar resp. 5628. (80 - 100 procent invalide); 4578.- (66- 80 procent); 3522.- (55 tot 66 procent). Iemand die bijvoorbeeld voor 50 procent invalide is, kreeg geen uit kering. Hoogst onrechtvaardig na tuurlijk, want zo iemand is toch da nig gehandicapt. Daarom is kortge leden nog een klasse D in de inte rimwet opgenomen. Zij, die voor 45 tot 55 procent invalide zijn ver klaard, hebben ook recht op een uitkering. Maar dit is nóg niet he lemaal redelijk. Wij kunnen ons nl. ook voorstellen dat iemand, die voor een derde invalide is ver klaard, hiervan de weerslag in het maatschappelijk leven ondervindt, o.m. bij sollicitaties naar een hoge re, beter betaalde functie. Hoe dan ook, de arbeidsonge schiktheidsverzekering zal hierin straks gelukkig verandering bren gen. In de eerste plaats zullen de uitkeringen zijn afgestemd op het laatstgenoten loon, terwijl er te vens veel meer invaliditeitsklassen komen. Jammer dat om allerlei re denen, die verband houden met de staatskas en ook met de loonpolitie ke conflicten, het inwerkingtreden van deze wet een half jaar is op geschoven. Maar 1 juli 1967 zal het dan toch eindelijk zover zijn. De Directie van de Chroomleder fabriek „Holland N.V." te Waalwijk, fabrikanten van overleder voor de schoen- en lederwarenindustrie, heeft vrijdagmiddag op een pers conferentie bekend gemaakt de fa- brikage geheel te staken. De in 1939 opgerichte onderne ming, die oorspronkelijk uitsluitend box-calf en calfs-suède produceer de, zag zich in 1959 gedwongen ten koste van grote investeringen over te schakelen op de vervaardiging van rundbox; enerzijds door mode verandering en anderzijds door de enorme concurrentie van de Fran se calfs-overlederindustrie, die van staatswege sterk geprotecheerd en gesubsidieerd werd. In deze rundbox-sector is momen teel de situatie zo, dat door de min der goede gang van zaken in de schoenindustrie en de enorme con currentie in het eigen land en op de exportmarkten van in het bij zonder de Italiaanse en de Franse lederindustrie, de sterk gestegen huidenprijzen en productiekosten niet in voldoende mate kunnen wor den doorberekend. De Directie is verder van mening dat door de snelle ontwikkeling van de E.E.G. en de daarmee samenhan gende schaalvergroting het in de nabije toekomst voor een klein tot middelgroot familiebedrijf zeer moeilijk zal zijn zowel aan de eis tot rationalisatie en mechanisatie te voldoen, en tevens de door de sterk wisselende mode vereiste ver scheidenheid van artikelen te blij ven brengen. Van het besluit tot staken der fa- brikage zijn inmiddels zowel de ca. 45 bij de onderneming in dienst zijnde werknemers als het Gewes telijk Arbeidsbureau en de betrok ken Vakbonden op de hoogte ge steld. Het ligt in de bedoeling de produktie per l januari 1967 ge heel stil te leggen. Bij de ingekomen stukken welke de raad van de gemeente Waspik donderdagavond in haar vergadering te verwerken kreeg was een schrijven van het raadslid, de heer J. R. van Dongen waarin deze zijn ontslag aan bood als lid en voorzitter van de com missie welke destijds in het leven werd geroepen om de vastgestelde ri oolbelasting te herzien. De heer van Dongen achtte het n.l. niet juist met een eindrapport te komen waarvan niet alle commissieleden kennis kon den nerhen omdat inmiddels de sa menstelling van de raad er daardoor ook die van de commissie zich wij zigde. De heer A. v. d. Wassenberg, des tijds de geestelijke vader van de com missie, vond dit teleurstellend omdat naar zijn zeggen de 5 leden van de commissie volledig accoord waren. Het was alleen nog maar een kwes tie van rapporteren. De laatste hand zal nu worden gelegd door de heren R. van Dongen, voorzitter, A. v. d. Wassenberg, H. de Bont, L. Ver- duyn en P. Kanters. Bij de ingekomen stukken was ook een schrijven waarin G. S. haar fiat gaf aan de regeling van het Stadsge west Waalwijk. De overheidsmaatregelen i.v.m. bouwbeleid, huur en prijsbeheersing en intrekking van de woonruimtewet 1947 kregen van de raad de adhesie- verklaring waarom B. en W. hadden gevraagd. Een grotere vrijheid op het gebied van het bouwbeleid wordt ook voor Waspik op prijs gesteld, even als een vrijer systeem van huurprijs bepaling. De heer A. Kools stelde dat men er met liberalisering van de woningbouw alleen nog niet is. Het zijn niet alleen de grotere steden die behoefte hebben aan woningwetwo ningen. Ook in kleinere woonkernen zullen woningwetwoningen beslist on misbaar blijven. Met betrekking tot meer fluodering van drinkwater stel de de raad zich achter de zienswijze van de Waterleiding Maatschappij. Het verzoek tot toetreding tot de sec- Doordat Philips een tweetal mon tagecontracten bij toeleveringsbe drijven heeft opgezegd, komen in Oss tachtig en in Schijndel twintig werknemers op straat te staan. In Oss is het montageatelier voor licht bakken van Metinos het slachtoffer en in Schijndel het atelier voor de voorbewerking van televisietoestel len van de firma Steenbakker. tie Nederland van de Raad der Eu ropese Gemeenten werd voorlopig in beraad gehouden, deels wegens de jaarlijkse contributie (van zegge en schrijve f. 38, - per jaar) en deels omdat de directe belangen van dit lidmaatschap nog niet aanwijsbaar zijn. De heer J. van Hooren vond dat men ook in deze ruimer moest kijken en handelen en pleitte dan ook voor aansluiting. Hij bracht zijn voorstel echter niet in stemming. Op een vraag van de heer J. van Dongen of er in het college van B. en W. een taakverdeling had plaatsgevonden en welke motieven er toe hebben geleid de heer R. van Dongen tot loco-bur gemeester te benoemen, antwoordde de voorzitter dat er momenteel nog geen behoefte bestaat tot taakverde ling en dat bij afwezigheid van de burgemeester deze wordt vervangen door die wethouder welke door het college daarvoor wordt aangewezen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK De raad van de ge meente Waalwijk heeft zich tijdens de vergadering van donderdag avond in hoofdzaak bezig gehouden met de benoeming van de leden voor diverse commissies. In deze vergadering werd ook de heer A. Dercksen beëdigd. De 31 agenda punten gingen vlot onder de hamer door. Bij het voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor de ver betering van de verlichting van het Vredesplein vroegen enkele leden hoe het met de verdere reconstruc tie van dit plein stond. Met de aan leg van het busstation op het Vre desplein is men inmiddels reeds begonnen. Na de beëdiging van de heer A. Dercksen werd deze met alle gel dige stemmen gekozen als lid van de commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk wo ningbedrijf, als lid van de commis sie voor georganiseerd overleg en als lid van de commissie van ad vies en bijstand voor de gemeente- financiën. De heer Dercksen dankte de fracties, dat men het mogelijk had gemaakt, dat hij in deze ver gadering als lid van de verschillen de commissies kon worden be noemd. De heer Dercksen kon, zo als bekend, niet aanwezig zijn op de vergadering van 6 september toen de nieuwe raad werd geïn stalleerd en de diverse commissies werden benoemd. Als lid van de commissie van on derzoek voor de rekening 1964 wer den benoemd de heren G. Duijve laar, M. van Eijl en A. Meijs. De heren G. Duijvelaar, M. Faro, F. UNICEF Het Kinderfonds van de Verenigde Naties is de stem van alle kinderen ter wereld. Overal op onze aardbol zijn op het ogenblik ontwikkelingsplannen aan de gang. Hoe is het gesteld met de belangen van de kinderen hierin? De kinde ren zijn de volwassenen van mor gen; het is van het grootste belang dat de zorg van het kind in de hulpprogramma's bijzondere aan dacht krijgt. Om voor de belangen van de kinderen op te komen heb ben de volken van 118 landen zich verenigd in „UNICEF". Zij stellen hun ervaring, kennis en bekwaamheid en ook geld be schikbaar voor de toekomst van de kinderen, overal ter wereld. Elk kind heeft recht op goede voeding, gezondheid en goed onderwijs. Maar in veel landen is dit recht nog lang geen werkelijkheid. 600 miljoen kinderen krijgen niet wat zij no dig hebben. Uit naam van hen spreekt UNICEF tot U. In meer dan 100 landen worden op het ogen blik met hulp van UNICEF ruim 500 programma's uitgevoerd voor betere voeding, gezondheid, onder wijs en medische hulp. Er wordt al veel voor de kinderen gedaan, maar toch zijn er nog miljoenen kinde ren van elke hulp verstoken. Men kan UNICEF helpen door de UNI- CEF-kaarten te kopen en te ver zenden. Daardoor versterkt men de kas van UNICEF en bevordert men de verbreiding van de UNICEF- gedachte ten behoeve van de kin deren van onze wereld. De kaarten die men dit jaar koopt stellen UNICEF in staat onderwij zers en verpleegsters op te leiden, meer gezondheidscentra's en melk fabrieken in te richten, reizende gezondheidsteams te vormen, die medische hulp en voedingsvoorlich ting geven. Als men nog nooit eer der UNICEF-wenskaarten heeft ge kocht, begin er dan dit jaar eens mee, want men helpt dan een me laats kind te genezen, een kind tegen malaria te beschermen, jon ge kinderen de kans te geven naar school te gaan, kortom men kan UNICEF helpen zfn doel te berei ken. Op 11 december a.s. is het 20 jaar geleden, dat UNICEF werd op gericht door de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Dat na 2C' jaar het einde van zo'n hulporganisatie nog niet in het ver schiet ligt, is op zichzelf natuurlijk geen reden voor een jubileumstem ming. Maar wel geeft alles wat het kinderfonds in de afgelopen 20 jaar heeft kunnen bereiken goede ver wachtingen voor de toekomst en aanleiding te trachten bij te dragen 'tot verwezelijking van die toe komstverwachtingen. Met het motto „20 jaar - dubbel op" lanceert het Nederlands Comité UNICEF een actie tot verdubbeling van zijn bijdrage aan het kinder fonds. Men kan deze mooie kaarten nu reeds per doosje van lo stuks of losse a 50 ct. kopen of bestellen bij mevrouw Roelofs Heyermans, Burg. Verwielstraat 14, tel 2726 in Waal wijk. Kemperman, A. Meijs, C. van Mos selveld en A. v. Seters werden be noemd tot lid van de commissie in zake uitvoering der woonruimte- wet 1947. Voorzitter van deze com missie is de heer G. Duijvelaar. Nadat men had besloten een commissie van advies en bijstand aan b. en w. voor de vaststelling van straatnamen, in te stellen wer den tot lid van deze commissie de heren P. Brouwer, M. van Eijl, J. Verhoeven en P. Vermeer benoemd. Voorzitter is wethouder J. van Heeswijk. Met algemene stemmen werd tot ambtenaar van de burger lijke stand de heer M. van den Heuvel benoemd. Met de benoeming van de heer van den Heuvel is het aantal ambtenaren van deze afde ling weer op vier gebracht. Besloten werd kredieten beschik baar te stellen voor de uitbreiding van gas- en watervoorzieningen, elektriciteitsvoorziening en open bare verlichting in diverse straten. Enkele leden was het opgevallen dat de kosten voor aanleg in enkele straten duurder was dan elders. Wethouder van den Hoven legde op duidelijke wijze uit, waarin dit prijsverschil zat. De overige agendapunten gingen zonder op of aanmerkingen onder de hamer door. Besloten werd o.m. over te gaan tot verkoop van enke le percelen bouwgrond en tot het toekennen van onderwijsvergoedin- gen. Er werd een aanvullend kre diet toegekend aan de St. Aloysius- school, voor de aanleg van een cen trale verwarmingsinstallatie. Me dewerking tot verbetering van de verwarming werd ook gegeven aan de r.k. Levensschool. Het gymnas tieklokaal van de St. Clemensschool zal worden verbeterd terwijl de Oranjeschool een krediet voor de aanschaffing van meubilair werd toegekend. De gemeenepolitie van Winscho ten heeft vrijdagavond een waar schuwing laten uitgaan, waarin melding werd gemaakt van 'n groot aantal gevallen van kolendampver giftiging. Alleen vrijdag reeds kreeg één arts zeven van dergelijke geval len te behandelen. De patiënten waren reeds bewusteloos. Oorzaak van het ontstaan van kolendamp in de huiskamers was het zeer geringe verschil in tem peratuur binnens- en buitenshuis, waardoor in de schoorsteen geen trek ontstond. In de waarschuwing van de po litie werd aangeraden om bij weersomstandigheden, zoals die van gisteren (zacht weer, weinig wind), niet de schuif van de kachel te sluiten, maar liever een raam open te zetten. In dit nauwelijks begon nen herfst seizoen werden reeds vier mensen door kolendamp ge dood. DODE DOOR KOLENDAMP De 67-jarige mevrouw Joh. Spij ker-Hulst uit Rhenen is in haar huis door koolmonoxydevergifti- ging om het leven gekomen. Gister morgen om 9 uur werd zij gevon den. Haar man werd bewusteloos aangetroffen. De ministers van Economische Za ken en van Landbouw zijn over eengekomen de prijzen van melk en melkprodukten in het hele land met 1 cent (losse melk met 2 cent) te verhogen. Dat gebeurt met in gang van 2 oktober. Reeds eerder was toestemming gegeven tot deze verhoging voor West-Nederland.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1