wAAlwijkse en UnqstRAvtse couraiu B0TH In 1967 Is „groene kaart" In Benelux niet meer nodig MODERN GEBOUW AAN AMBROSIUSWEG van OPEN OOG Sinds 1960 VOORTAAN EUROPA-DEKKING WAALWIJK - De Gereformeerde kerk in Waalwijk nadert zijn voltooiing. Het fraaie gebouw aan de Am- brosiusweg hoopt men, als alles mee zit, nog deze maand in gebruik te nemen. Men is druk bezig de laatste hand te leggen aan dit bouwwerk, waarmee vo rig jaar september een begin werd gemaakt. Het zal voor de Gereformeerde bevolking van Waalwijk een vreugdevolle dag zijn als men over het nieuwe kerk gebouw kan beschikken. De laatste jaren werden de diensten in de aula van het Willem van Oranje College gehouden; daarvoor was men aangewezen op de kerk in Sprang. Vijf jaar geleden kwam het plan op tafel om een kerk te bouwen. Dankzij de financiële mede werking van de gemeenteleden, de rijksbijdrage en de medewerking van S.S.K. (Stichting Steun Kerke- bouw) heeft men het plan kunnen verwezenlijken. Het Amsterdamse architectenbureau Van de Bom en Ingwersen heeft een bijzonder modern kerkgebouw ontworpen, dat door Koot's Bouwbedrijf uit Zeist in één jaar tijd is gerealiseerd. Gemeenteleden aktief in verenigingen De kerkzaal PiMiMÉHi Commissies „Open-dag" t^lerenkleclincf WAALWIJK WAALWIJK STATIONSSTRAAT 34 TEL. 04160-4087 MINSTENS 16 DODEN DOOR KOLENDAMP Politieman geeft illegale vergun ningen Voor bromfietsen aparte regeling Andere landen Aardolieproducten weer duurder Koningin in oktober naar Londen w.- Voor het beter afwerken van uw foto's FOWKINDi VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 79 Oic nu. 13 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. lnc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) t 1,20 p. kwrt. (3,23 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummer» 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Gereformeerde rk in Waalwijk nadert zijn voltooiing (Van onze verslaggever) De architect heeft in de bouw een duidelijk onderscheid gemaakt tussen het sacrale en sociale gedeelte. Dit laatste is laagbouw, aansluitend op de kerk. Als men via de hoofdingang langs de losstaande toren aan de Am- brosiusweg de kerk betreedt, komt men in een ontmoetingsruimte (ruime hal), xvaarin een klein podium is ge bouwd zodat vergaderingen en jeugd- avonden in dit vertrek kunnen plaats vinden. Een vouwwand vormt de af scheiding tussen deze ontmoetings ruimte en de kerkzaal. Het is zo dus ook mogelijk de kerkruimte uit te breiden door er de hal bij te betrek ken. De kerkzaal biedt 300 personen 'n zitplaats; in de ontmoetingsruimte kunnen eventueel nog 100 personen terecht. De kerkzaal biedt in elke hoek iets anders. Opvallend is het plafond van vurenhout, dat bijzonder warm aandoet. In een van de hoeken is een gebrandschilderd met geeste lijke betekenis raam, naar ontwerp van Wim Suermond aangebracht. Naar ontwerp van de architect zijn kansel, doopvont en avondmaalstijd. Het doopvont is een geschenk van de gezamenlijke kerken van Waalwijk. Enige maanden geleden is hiervoor een inzamelingsaktie gehouden on der gelovigen van de „schoenenstad". De kerkzaal is voorzien van luchtver- warming, die geen onderdeel vormt van de wijkverwarming van het plan Laageinde. De kerk is door haar vorm een markant punt in deze wijk. Zij vormt als het ware een overgang tussen oud (St. Jan-parochie) en nieuw (Plan Laageinde). Aansluitend op de ontmoetings ruimte is er een keuken met buffet, gaderobe en toiletten. Verder is er ook een predikantenkamer, een kerk raadskamer en twee ruime jeugdlo kalen. Een van deze lokalen is bij zonder geschikt voor handenarbeid. Hier zullen dus ook de Gereformeer de jeugdclubs onderdak vinden. Mo menteel worden de jeugdclubs in de voormalige openbare lagere school aan de Stationsstraat gehouden. .Rondom het kerkgebouw wordt een grasgazon aangelegd. Aan de twee hoeken van de kerk hangt een zware scheepsketting die als watergeleider dient. Men oordeelde deze, voor een kerk wat ongebruikelijke wijze van waterafvoer geschikter en ook fraaier dan regenpijpen. Aan de bouw van dit godshuis is veel werk besteed. De Gereformeerde gemeente kan er trots op gaan over een dergelijk gebouw te kunnen beschikken. De Gereformeerde Gemeente Waal wijk is nog een vrij jonge gemeente, die 12 juni 1960 geïnstitueerd werd. Bij deze instituering telde de gemeen te 200 zielen, thans 425 een aantal waarmee men de moederkerk Sprang over het hoofd is gegroeid. De Gere formeerden uit Waalwijk behoorden voor 1960 namelijk bij de gemeente Sprang, die op 14 oktober 1887 is geïnstitueerd. De Gereformeerde Kerk in Waalwijk. Toen Waalwijk in 1960 werd af gescheiden van Sprang, hetgeen ge zien het aantal gelovigen uit de schoenenstad reeds langer te ver wachten was, werd ook een gedeelte van Drunen, ten zuiden van de spoor lijn, bij Waalwijk gevoegd. In de toen zelfstandig geworden gemeente deed zich ook direkt de behoefte aan een kerk voelen. Met de plannen hiervoor werd dan ook spoedig gestart. Het resultaat hiervan is thans aan de Am- brosiusweg te bewonderen. De bouw en inrichting van het kerkgebouw kosten ongeveer 1000 gulden per ziel. Het grootste gedeelte hiervan is door de gemeenteleden bij een gebracht, of door akties bijeen gegaard. De Gereformeerde gemeen te Waalwijk vormt een hechte een heid, die zich niet door cijfers laat afschrikken. De meeste gemeentele den zijn ook aktief in verschillende verenigingen van de Kerk. Het bestuur hiervan, de kerkeraad bestaat uit een aantal ouderlingen en diaken. De gemeente is verdeeld in drie wijken. In iedere wijk zijn twee ouderlingen die voor een goed gere geld contact tussen gelovigen en kerk zorgen. Verder zijn er een groot aantal commissies zoals voor beheer van financiën, evangelisatie, zen dingswerk (missie), verjaarscomité, jeugdraad, vrouwenvereniging en da mescomité. Elke afdeling verricht be langrijk werk. Zo zorgt de evangeli satiecommissie er voor dat de biblio theek, die ook in het nieuwe kerkge bouw wordt ondergebracht, op peil blijft. De jeugdraad, die onder toe zicht van een oudercommissie staat, coördineert het werk van vijf jeugd clubs, verdeeld in diverse leeftijden. Het damescomité draagt er zorg voor dat elk nieuw gezin in de gemeente met een bloemetje wordt verwelkomd, dat er een bloemenhulde is bij gezins uitbreiding en dat ook een gemeente lid bij ernstige of landurige ziekte niet wordt vergeten. Voegt men daar bij nog het werk dat verricht wordt door iedere zondag met auto's ouden van dagen op te halen en door voor de inzameling van oud-papier te zor gen, dan is het duidelijk dat de Ge reformeerde gemeente Waalwijk leeft. Dat stemt dominee Barkema, die ook Sprang onder zijn hoede heeft, tot vreugde. De dominee is lid van de Geestelijke raad Waalwijk, waarin ook de dominees van de Hervormde gemeenten en de katholieke geestelij ken zitting hebben. Uit deze raad is het idee naar voren gekomen om een doopvont te schenken. Aan deze aktie die 2000 gulden opbracht hebben alle gelovigen van Waalwijk bereidwillig meegewerkt. Waalwijk behoort bij de classis Den Bosch, die 12.000 zielen telt. De grootste gemeente in deze classis, waartoe ook Sprang en Til burg behoren, is Eindhoven. Als het kerkgebouw eenmaal in ge bruik genomen is, eind van deze maand of begin november, zal er een „open dag" worden gehouden. Men wil zo iedereen in de gelegenheid stellen dit fraaie gebouw te bewon deren. Nu is het echter wachten ge blazen op de avond waarop de heer A. Dercksen, voorzitter van de bouw commissie, de kerk aan de kerkeraad overdraagt. Een voor de Gerefor meerde gemeente Waalwijk historisch en vreugdevol moment. JUWELIER Naast de vijf vergiftigingsgeval- len door kolendamp met dodelijke afloop in Emmen, het Friese dorp Jubbega en in Apeldoorn, blijken nog minstens 11 personen dit week einde door vergifteging om het le ven te zijn gekomen. Vele anderen moesten in ziekenhuizen opgeno men worden. De Rotterdamse politie heeft een van de eigen mensen moeten arres teren, omdat de man in strijd met de voorschriften verblijfvergunnin- gen verstrekte aan Turkse arbei ders. De 48-jarige hoofdagent J. de S. stempelde de paspoorden van enkele tientallen Turkse arbeiders waardoor de buitenlanders zonder meer aan het werk konden. VERGETEN EN VERGEVEN (vervolg) Kinderen bezitten op een wonderlijke wijze de capaciteit om te ver geten en vergeven. Een fikse ruzie leggen ze al gauw bij. Uit me ningsverschillen weten zij vriendschap te puren. „Nieuwe genera ties zullen de toch nog steeds smeulende haat jegens de Duitsers vergeten Een flauwe hoop. Vooral als wij die generaties opwach ten, met de armen over elkaar, met (als we toch eertijk zijn) een grijnslach van leedvermaak op het gezicht. Eerlijk gezegd vrees ik, dat wij onze kinderen 't leren vergeten en vergeven niet leren. Onze ideeën waaien als stuifmeel over. Kinde ren voor ivie de laatste wereldoorlog slechts de laatste bladzijden uit hun geschiedenisboek betekent, schreeuwen al driftig hun par tij in het koor der verguizing mee. Dat is een van de vele tekenen aan de wand die heden niet gezien worden. Het zal echter hoog tijd worden om de zekere oude waarden, die we zonder meer weg gegooid hebben, terug te vinden. Als we 't over 't aannemen van een toegestoken hand hebben, moet onze andere hand vrij zijn van dat „iets achter de hand houden"Als we willen vergeten en ver geven moeten we vestingen die ons uitzicht belemmeren slopen ALBERT MEGENS. Nu het wetsontwerp tot wijziging van de wet aansprakelijkheidsverze kering motorrijtuigen bij de Tweede Kamer is ingediend, deelt de contact commissie motorrijtuigen het volgen de mede omtrent de situatie, welke in verband daarmede met ingang van 1 januari 1967 ten aanzien van de WA-verzekeringen van motorrijtui gen ontstaat. Met ingang van genoemde datum is de „groene kaart" binnen het Be- nelux-gebied niet meer nodig. Iede re WA-verzekering zal per 1 januari 1967 ook de schade moeten dekken welke in België en Luxemburg met het motorrijtuig aan derden wordt toegebracht. Als gevolg hiervan zal iedere verzekerde, wanneer hij met 't motorrijtuig de grens van Nederland naar België of Luxemburg over schrijdt, een desbetreffende dekking moeten bezitten. De contactcommissie motorrijtui genverzekering heeft daarom de in Nederland werkende motorrijtuigver zekeraars aanbevolen, dat iedere ver zekerde, die deze nog niet heeft, een zgn. Europadekking krijgt, waarin bij de nieuwe wet gestelde verplich ting ten aanzien van België en Lux emburg is begrepen. Voor deze uit breiding van de dekking zal van de eerstkomende premievervaldag in '67 af de gebruikelijke toeslag worden berekend (f. 25, - f. 40, - per jaar) De contactcommissie motorrijtuigen verzekering heeft voorts aanbevolen, deze toeslag niet te berekenen wan neer de verzekerde tegenover zijn ver zekeraar schriftelijk verklaart, dat het motorrijtuig gedurende de duur van de verzekeringsovereenkomst de grenzen van Nederland niet zal over schrijden. Geschiedt dit in strijd met de verklaring toch, dan behoudt de verzekeraar zich het recht voor, even tuele buiten Nederland ontstane schade, welke hij krachtens een wet telijke regeling aan derden moet be talen, op de verzekerde te verhalen. De verzekeraars die deze gedragslijn volgen, zullen per eerstvolgende pre mievervaldag in 1967 aan hun ver zekerden een polisaanhangsel doen toekomen, waarin de uitbreiding van de dekking als hiervoor vermeld, wordt vastgesteld. Voor het rijden in andere landen dan de Benelux blijft de „Groene- kaart" nodig. In het nieuwe systeem past niet meer een tijdelijke „groene- kaart", zodat verzekerde die met het motorrijtuig de Nederlandse grenzen wil overschrijden, ervoor moet zor gen, een Europa-dekking te hebben voor de gehele duur van de verzeke ring. Ten aanzien van de bromfietsen heeft de contactcommissie motorrij tuigenverzekering een afzonderlijke regeling aanbevolen, hierop neerko mende, dat iedere bromfietsverzeke ring het WA-risico in Benelux-ver- band dekt. Met ingang van dinsdag worden „als gevolg van de gestegen aan- voerprijzen" de verkoopprijzen in Nederland van een aantal aardolie- produkten verhoogd, zo wordt door de Nederlandse olieverkoopmaat schappijen meegedeeld. Huisbrandolie één, autogasolie en gasolie voor andere doeleinde wor den met 30 et. per 100 liter in prijs verhoogd. De prijs van autogasoline uit pompen zal dus dinsdag 18,1 ct. bedragen. De prijzen voor huisbrandolie 2 (onder meer toegepast voor de ver warming van grote gebouwen) en dunne stookolie, zullen met 25 cent per 100 liter worden verhoogd. Koningin Juliana zal van 19 tot 22 oktober een onofficieel bezoek aan Londen brengen, De koningin gaat een aantal instellingen bezoeken, waartoe in juni van dit jaar, toen zij ook in Londen was, geen gelegen heid bestond. Op 19 oktober gaat de koningin naar het Nederlands koopvaardij- centrum, 20 oktober zal zij aanzit ten aan een lunch van Carpenters Guild, waarvan zij „honorary free man" (ere-lid) is. Op het programma staat verder een bezoek aan het Netherlands House, een tehuis voor werkende meisjes. Heuvelring 61 Tilburg Telefoon 26430 Jul. v. Stolbergstraat 10 Tilburg Brabantplein 12 Breda Telefoon 43602

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1