waalwijkse en LanqstRaatse couRant Nederlandse schoenindustrie staat in het vuur van internationale concurrentie Mr. M. van Thiel ontving dinsdag een kerkelijke onderscheiding Jgmpe André van Hilst beschikt in Uden over moderne slagerij GUNSTIGE STRUCTUURVERHOUDINGEN m-SSi r»L Ten huize van burgemeester L. van Erp mg?* te' Iptv M&graapte m 8 Etalage-inhoud Europese zaken verschilt niet Voor jongeren Zilveren jubilaris bij Timtur N.V. P.v.d.A. - leden ongerust over politiek Fusie Waal wij kse schoenfabrieken Demonstratie training van „A.C. Waalwijk '66" Ridder in de Orde H. Gregorius de Grote Veel belangstelling v©or „Pascha - Brood en Wijn" in Kaats heuvel Halve dagen werken Damesmode Tilburg PANTALONS ROKKEN JUMPERS VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 79 De ïcho van het Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 I Mevrouw Van Thiel speldt haar echtgenoot de onderscheiding op. De typisch nationale schoenmarkten zijn bijna verdwenen. De eta lage-inhoud van de doorsnee Zwitserse, Franse, Duitse of Neder landse schoenzaak verschilt echt niet zo veel meer. Veel en veel minder in ieder geval dan enkele jaren geleden. Hier en daar vindt men - voor een gedeelte - nog wat nationale aanpassingen, maar het modestramien is in die landen praktisch Europees en vrijwel synchroon. Het afbreken van de tariefmuren speelt daarbij een rol. Van het oorspronkelijk Nederlands invoerrecht op schoenen is nu nog maar 1/5 over. Dat betekent dat de Nederlandse schoenindus trie, voor 10 jaar nog sterk beschermd, nu in het vuur van de inter nationale concurrentie staat. Bij zon concurrentie is de struk- tuur van een nationale industrie na tuurlijk belangrijk. Nu is die struk- tuur in Nederland - in tegenstelling tot wat velen denken - beter dan in de meeste EEG-landen. De gemiddel de bedrijfsgrootte is - met uitzon dering van Duitsland - bijvoorbeeld groter dan in de andere Euromarkt- landen. Opvallend is dat de struk- tuurpiramide veel lijkt op die van de Verenigde Staten. De Amerikaanse markt is én door een aantal inwoners én door een veel groter schoenver- bruik, ongeveer 20 maal zo groot. Toch is de gemiddelde bedrijfsgrootte daar slechts 5 a 6 keer zo groot als snijdt bij Hollandia het mes- aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. Bij Timtur N.V. vierde op vrij dag j-1. de heer de Jongh zijn 25- jarig dienstjubileum. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris bij binnenkomst verwelkomd door de Personeelschef van het bedrijf, de heer A. B. F. van de Pol. Deze betrok in z'n welkomswoord speciaal de ruim 80 jaar oude moe der van de feesteling alsmede zijn oud-Direkteur de heer Snoeren, en een deputatie van Pantolux te Bun schoten. De heer de Jongh kwam in septemper 1941 in dienst bij de firma Snoeren-Hooimeij er welk be drijf in juli 1950 onder de naam „Arino" werd overgenomen door Knoek en Ros en in november '62 bij liquidatie werd de heer de Jongh overgenomen door Timtur N.V. De heer de Graaf, direkteur van Timtur, sprak zeer waarderende woorden over de vakkennis en ka raktereigenschappen van de zilve ren jubilaris en overhandigde hem een gouden polshorloge als aanden ken. Mevrouw de Jongh overhan digde hij een fraai bloemstuk. De heer Kemmeren, sprekende namens de Bedrijfsleiding ging in op de vakmanschap van de heer de Jongh. De heer van Riel overhandigde de jubilaris een cadeau onder cou vert namens het Personeel Uni- schoen en collega's. De verdere avond werd in gezel lig samenzijn doorgebracht. in Nederland. Deze gunstige struk- tuurverhoudingen zijn - zeker op lange termijn - een bijzonder pretti ge steun in de rug. Die internationalisatie van schoen markt was, en is voor de Nederland se schoenindustrie een uitdaging. Het was zaak om op korte termijn en de sprong te maken naar het Europees modeniveau, èn tegelijk zo efficient te gaan werken, dat het afbreken van de douanetarieven gecompenseerd kan worden. Om met het laatste te beginnen: als men de schoenprijzen van nu vergelijkt met die van 1954 - dus op het prijzendieptepunt na de Korea recessie en men stelt de prijzen anno 1954 op 100, dan staat men nu op 128. Bij eenzelfde verge lijking staan de kosten van levenson derhoud op 149 en de lonen op 233. En dat ondanks het feit dat vele grondstoffen thans veel en veel duur der zijn dan op dat na-Korea diepte punt en ook ondanks het feit dat de schoenen zich van een verbruiksar- tikel in 1954 nu tot een volwassen mode-artikel ontwikkeld hebben, met alle daarbij komende handelsrisico's die uiteraard in de winkelprijs ver disconteerd zijn. De internationale concurrentie kracht kan het best afgemeten wor den op de grootste en koopkrachtig ste Europese markt: de Duitse. Hoe men ook over het „Wirtschaftswun- der" mag denken: deze koopkracht magneet lokt feller dan waar ook de achteruitgang op die markt is daarom een bijzonder goede graadmeter. Vier en veertig vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid hebben in 't partijorgaan „Opinie" een brief gepubliceerd, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de vertrouwenkrises, waarin de partij zich blijkens de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen be vindt. De brief die ondermeer is on dertekend door prof. mr. M.A. Beek mr. A. D. Belinfante, prof. dr. A. Heertje, prof. dr. H. J. Heering, prof. mr. B. V. A. Rohling en H. Wigbold, bevat tal van suggesties ten aanzien van een tevoeren dui delijke politiek. Welnu: in de afgelopen 8 jaar is de export van damesschoenen naar Duitsland tot het 30-voudige geste gen. De afgelopen 3 jaar is hij ver zesvoudigd. In 1965 ging - mede daardoor - één van elke 5 paar ge produceerde schoenen de grens over; dit jaar of hoogstens volgend jaar zal dat waarschijnlijk één op de 4 paar zijn! Het feit dat het juist dames schoenen zijn - daar is de ontwik keling namelijk het meest spectacu lair! - die zo'n gewild exportarti kel zijn geworden, duidt er op dat ook de sprong naar het Europese mo dieuze niveau gelukt is. De N.V. Donkers schoenfabriek en de schoenfabriek C. Pullens en Co. beiden gevestigd aan de Loeffstraat te Waalwijk hebben tot fusie beslo ten. Inmiddels heeft het gezamenlijk personeel - dertig man - in het be drijfsgebouw van de N. VDonkers werk gevonden. De directie's van beide bedrijven spelen al enkele jaren met de gedach te te fuseren, alle voorbereidingen zijn thans rond en binnen enkele we ken kan de nieuwe N.V. een feit zijn. Deze nieuwe N.V. zal de naam „Don kers en Pullens" krijgen. Beide schoenfabrikanten hadden geen grote produktie. De firma Pul lens fabriceerde wekelijks 450 - 500 paar damessportschoenen terwijl de N.V. Donkers in de sector steun- en gemaksschoenen tot een gelijk aan tal kwam. In de nieuwe N.V. zal de vervaardiging van beide produkten worden aangehouden, terwijl men hoopt door coördinatie de totale prq- duktie te kunnen opvoeren. Geen van beide bedrijven verkeerde in financi ële moeilijkheden. Volgens de heer C. Pullens is de inbreng van beide kanten geheel vrijwillig. Vrijdagavond houdt de atletiekclub Waalwijk '66" in de gymzaal van de St. Michaël-Uloschool een demcn- stratie-training. Deze demonstratie, waaraan eenieder die in de atletiek- sport geïntresseerd is en ouder is dan 14 jaar, kan deelnemen duurt van 8.30 uur tot 9.30 uur. De avond staat onder leiding van de Bossche atletiek trainer, de heer K. Jansen, een trainer die in de Z. Nederlandse atletiekwereld een grote naam heeft opgebouwd; menig pro minent atleet is door zijn trainingen naar voren gekomen. De „A.C. Waal wijk '66" verwacht dan ook, zowel van de jongens als van de meisjes 'n behoorlijke belangstelling voor deze demonstratieavond. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Aan mr. M. I. P. G. van Thiel, burgemeester van Wijchen is bij gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Ka tholieke Jeugdraad voor Nederland de onderscheiding verleend van Ridder in de Orde van de H. Gre gorius de Grote. De versierselen behorende bij deze kerkelijke on derscheiding zijn hem dinsdagavond uitgereikt door de aalmoezenier van de K.J.R., dr. H. Vaessen, tijdens een bijeenkomst ten huize van de nieuwe voorzitter van de K.J.R., de heer L. van Erp, burgemeester van Loon op Zand. Mr. M. van Thiel is de onder scheiding verleend op grond van de verdiensten welke hij door zijn functie in de katholieke organisa ties en instellingen voor de Kerk heeft. Sinds 1949 is hij o.m. voor zitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Lager Nijverheids onderwijs in de Bisdommen Den Bosch en Breda. Ook is hij reeds geruime tijd lid van het bestuur van de Stichting Bouworde Neder land. Verdiensten voor de mijn streek in Limburg heeft mr. Van Thiel in zijn functie van voorzitter van de Mijn-Industrie Raad. Van 1 maart I960 tot 1 juni 1966 was de heer Van Thiel voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. In deze functie heeft hij vooral geijverd voor een grote sa menwerking van de aangesloten Kath. Jeugdorganisaties en -instel lingen. Mr. van Thiel is voorts o.m. lid van het KRO-bestuur, lid van de adviesraad van het Generaal Bestuur van de Zusters van Liefde van O. L. Vrouw van Barmhartig heid en docent aan de cursus lo cale Oversten van het) klooster- theologicum van de Mindebroeders te Alverna-Wijchen. Aalmoezenier dr. Vaessen haalde, in zijn toespraak al deze verdien sten van de heer Van Thiel nog eens aan. „Bent u bij uw afscheid als voorzitter van de K.J.R. reeds gehuldigd door bestuur en leden, de Kerk wil haar dankbaarheid betuigen door u te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gre gorius", aldus aalmoezenier Vaes sen, die mevrouw Van Thiel uitno digde de versierselen aan deze or de verbonden, bij haar echtgenoot op te spelden. „Menselijkheid en hartelijkheid zijn twee eigenschappen waarom velen u waarderen en die u tot een groot mens stempelen", zo sprak drs. JBonnier, algemeen-secreta ris van de Jeugdraad. De heer Bon nier overhandigde mr. Van Thiel twee boekwerken. Ook pastoor Smeets en pastoor Janssen, beiden uit Wijchen, schetsten de heer Van Thiel als een man, die zijn leven WAALWIJK AANWINSTEN BIBLIOTHEEK Hornman. W. Rioolratten; verschopte jeugd in Brazilië Auteur verteld over de schrijnende tegenstelling tussen arm en rijk, die hij tijdens zijn reizen door Zuid-Amerika constateerde en over het probleem van de verwaarloosde jeugd, dat door een aantal mensen wordt bestreden in hun Jongensstad Rolling, F. Volkswagens lopen van de band. Geschiedenis van de Volkswagen. Christie, Agatha. In hotel Bertram detective in dienst stelde van de gemeen schap en die vooral op sociaal ter rein groot werk heeft verricht. De door deze huldiging volkomen verraste- Wijchense burgervader wees in zijn dankwoord de ver diensten van zich af. Samen met zijn kinderen, die hij in Wijchen waande, doch die voor hem onver wacht in Kaatsheuvel kwamen op dagen, en met zijn gastheer burge meester Van Erp nam hij aan het slot van de avond een serenade af die de Kon. Harmonie Sophia uit Loon op Zand hem bracht. WAALWIJK Het Waalwijkse Levensmiddelenbedrijf André van Hilst heeft er weer een moderne slagerij bij. De twaalfde supermarkt van dit bedrijf, die vorige week in Uden werd geopend, beschikt nJ. over een grote moderne slagerij. André van Hilst is hierdoor een van de weinige bedrijven die de koper vers vlees en vleeswaren kan aan bieden. Het vlees, dat in bouten wordt aangevoerd van het aboittoir in Veghel, wordt in deze slagerij ver werkt. Het wordt bewaard in een demontabele, dus verplaatsbare koelcel, waarin een temperatuur van rond de 0 graden celsius heerst. In een ultra modern ingerichte werkruimte wordt het vlees dan verder bewerkt. In deze betegelde slagerij met, volgens wettelijk voor schrift, een temperatuur van 8 gra den, werken o.l.v. een chef, 5 sla gers en inpaksters. Het vlees, hier voor de verkoop bereid, wordt in een verpakkings machine in kleine porties verpakt, en voorzien van een etiket waarop inhoud, prijs, soort van vlees en de prijs per 500 gram staat. In de gekoelde verkoopmeubelen wordt het vlees iedere dag gecontroleerd. Het vlees dat te oud is, wordt dan Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 -(- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bfj girobetaling (bfj incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentiepry's: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Onder grote belangstelling zijn in de St. Janskerk te Kaatsheuvel een drietal uitvoeringen gegeven van „Pascha, Brood en Wijn" kerkspel van Pater Bertien Rompa. Een fas cinerend spel met muziek en dans. De vele belangstellenden hebben genoten van het uitstekende spel van de executanten,waarvan vooral op de voorgrond traden Luus van Wezel in de rol van Eselessia, Sjel de Vries als Mozes, Bertien Rompa als Christus, Marjo Spronk als me mentozegster en Jo Wellens. Met deze medewerkers (sters) te noemen willen we in geen enkel opzicht te kort doen aan de overigen die allen blijk gaven zich uitste kend in hun rol te hebben inge leefd, zodat het een opvoering werd van hoog gehalte. Medewerking verleende verder: Orkest en groot gemengd koor o.l.v. J. Teurlings. De balletgroep: Pascha en de gitariste Diana Hector. „Pascha, Brood en Wijn" brengt op een moderne wijze een religi eus gebeuren in kleur en klank en beweging van het ballet en dans. Dit spel is geïnspireerd op het woord van de Heer uit het Laatste Avondmaal: „Deze kelk is het nieu we Verbond in mijn bloed". Het woord „Pascha" betekent doortocht. ROBBM Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te (informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. xmn. fn i illlllllWillKlli Wil WHIIIHIII—IIMIM1U Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties TRICOT JAPONNEN en PAKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz. verwijderd. Door deze slagerij kan André van Hilst iedere dag ovër vers vlees beschikken, dat op een hygiënische wijze is verpakt. Ook beschikt het Waalwijkse be drijf over moderne groenten ver werkingsmachines, zoals schrap- en snijmachines. In de magazijnen van de groentenafdeling is ook een de montabele vriescel geplaatst. Uit dit alles blijkt dat het bedrijf er naar streeft produkten van hoge kwaliteit af te leveren. Dat het hier in slaagt bewijzen de verkoop cijfers wel. Een ander onderdeel waarmee AVEHA in Uden, en trouwens ook in de andere steden waar het ves tigingen heeft, succes boekt is het zegelsysteem. Naast gratis zegels, die men bij de aankoop van arti kelen krijgt, stelt André van Hilst de klant ook in de gelegenheid ze gels te kopen. Voor deze zegels kan men contant geld met een hoge rente terug krijgen, of er waarde volle cadeaus voor krijgen. Zo zijn ver onder de winkelwaarde onder meer textielpaketten, huishoudelij ke artikelen en tuinmeubelen ver krijgbaar. Uit dit alles blijkt dat André van Hilst een bedrijf is dat niet stil staat en de klant het beste biedt.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9