wAAlwnkse en UnqstRAAtse couraiu Contouren Nederlands cnncilie tekenen zich duidelijk at JUBILEUM MNUIEUINU Jongenscoats Bestuur LT.S. Waalwijk huldigde „zilveren" secretaris J. Thijssen MET VOLLEDIGE AFWIKKELING IS ZEKER TIEN JAAR GEMOEID nu 54.- PANTALONS? II l&rik J0S VAN DE VEN JUBILEUM LT.S. IN LIDO GEVIERD I VEEL WERK VERZET IR. ADAMS In de loop van de afgelopen maanden hebben wij verschillende brieven van lezers ontvangen, die ons vragen hoe het nu eigenlijk staat met de terugbetaling van de z.g. rentezegels. Met deze terugbetaling is men nog steeds niet gestart, maar nu bekend is geworden, dat per 1 juli 1967 de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering in werking zal treden, kunnen wij er wel op rekenen dat een begin wordt gemaakt met de verrekening van de geplakte zegels. Dat betekent overigens niet, dat iedereen dit geld terug zal ontvangen. Het betekent evenmin, dat deze uitbetaling in één jaar zal plaats vinden. Het is de bedoeling dat de terugbetaling over tien jaar zal worden uitgesmeerd. „Plechtige, maar kostbare uitvaart" Leeftijdgrens bijzonder mooie jongensjas prachtige ruige wollen mohair kwaliteit modieus en modern Tilburg Heuvelstraat 24 Concilie wordt 27 nov. geopend Adviezen Onderwerpen Veldkamp antwoordt de werkgevers En ouderen? Posthume hulde aan Biesbosch-crossers Streekgewestraad Land van Heusden en Altena eerste maal bijeen Icuw. stank? kxM? dik 1W in luik schik, met een. pbima. passende (pasüaJxm, yekpcJrt bif,\ Huisartsen willen brute-jaarinkomen van 95.000.— Veel waardering voor oprichters Hulde Dank MAANDAG 10 OKTOBER 1966 I 87e JAARGANG No. 80 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bjj girobetaling (bjj incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprys: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwyk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" 1 juli 1967 wordt met afkoop van rentezegels begonnen Per l januari 1965 werd de oude invaliditeitswet reeds gedeeltelijk gelikwideerd. Dat hield o.m. in, dat de oude, vertrouwde rentekaart definitief verdween. Deze bruine zegelkaart, eens een waardevol do cument dat de arbeider een pen sioen op 65-jarige leeftijd, een uit kering bij invaliditeit en een pen sioen (t je) voor vrouw en kinderen bij zijn overlijden garandeerde, had in de loop der jaren steeds minder waarde gekregen. AOW, AWW en de Interim regeling Invaliditeits- trekkers hebben het zegeltjes plak ken overbodig gemaakt. De uitke ringen waren bovendien over het algemeen veel te laag. Met het verdwijnen van deze kaart is er ongetwijfeld een juichtoon opgegaan bij de raden van arbeid en alle personeelsadministratie, die van een zeer tijdrovende romp slomp werden verlost. En ook me nig huisvrouw zal een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen zij niet meer verplicht was het we kelijkse zegeltje voor haar dienst meisje of werkster te plakken. Met deze maatregel werd het lang verbeide einde van de Inva liditeitswet ingeluid. Dertig juni 1967 zal deze wet definitief ten grave worden gedragen. Dan zal er echter door de betrokken instan ties nog heel wat rekenwerk moe ten worden verricht daar de ver kregen rechten ten volle moeten worden gehonoreerd of anders af gekocht. Dat gaat het Hjk een slor dige 3,5 miljard gulden kosten, want het fonds bezit slechts circa 1 miljard gulden terwijl de kosten van afwikkeling op 4,5 milj.ard zijn geraamd. De Invaliditeitswet krijgt dus een kostbare, plechtige uito- vaart. Wat de meeste Nederlanders bij zonder interesseert is natuurlijk hoe de afkoop wordt geregeld, waarmee volgend jaar juli een start zal worden gemaakt. U kunt niet verwachten dat u het komen de jaar het geld van de geplakte zegels al in uw brievenbus vindt. Deze afkoop is een enorm karwei. Een bedrag van veel honderd mil joenen moet over ongeveer 2,7 mil joen mensen worden verdeeld. Naar schatting tien jaar zal er met de volledige afwikkeling gemoeid zijn. Bovendien is het helemaal niet zeker dat u het geld van de rente- kaart zonder meer terugkrijgt. De afkoop van geplakte zegels zal al leen gelden voor alle verzekerden van 35 jaar of jonger en voor oude ren voor wie zo weinig premie is betaald dat zij op hun 65ste jaar een ouderdomsrente zouden krij gen van minder dan f 60,- per jaar. Wat de 35-jarige leeftijd betreft: bedoeld worden hier degenen, die op 1 juli 1967 deze leeftijd nog niet bovendien ontvangt elke klant een speciale jubileum-verrassing Ir. Adams van de Boerenpartij zal het lidmaatschap van de Eerste Kamer zelf opzeggen. Dit heeft Boe renleider Koekoek vrijdagavond meegedeeld op een openbare ver gadering van zijn partij te Assen. De contouren van het pastorale concilie van de Nederlandse kerkpro vincie, dat op 27 november officieel geopend zal worden, beginnen zich duidelijk af te tekenen. Sinds de aan kondiging van dit concilie is zeer veel voorbereidend arbeid gepres teerd. Dat deze arbeid goeddeels bestond uit het zoeken en tasten, wikken en wegen, zal wel niemand verbazen die er zich rekenschap van geeft dat dit pastorale concilie een volstrekt no- j wam is, iets wat in de katholieke kerk zonder voorbeeld is. Inspiratie van het tweede Vaticaan se concilie was het enige houvast. De gedachte van de kerk als het gehele Godsvolk die daar zo duidelijk is ge steld, is in rans land genomen als uit gangspunt voor de concilie-opzet. De ze opzet is 1 oktober een goede stap gevorderd door een aantal besluiten, die in de vergadering van de centrale commissie genomen zijn. Aldus wordt gezegd in een na afloop van de ver gadering van de centrale commissie van het pastoraal concilie, uitgegeven communiqéé. We ontleden daarvan 't volgende: Geheel overeenkomstig zijn naam wil het concilie leiden tot verheldering en verdieping van het geloven en wel door een gelovig overdenken van con crete en actuele vragen die de Kerk in de Nederlandse situatie ontmoet. Om 't simpel uit te drukken: „de ge wone man" moet straks in de conci lie-resultaten zijn eigen vragen en problemen kunnen herkennen. Dit be tekent intussen niet, dat het concilie de formulering van een geloofsbood- schap, van adviezen t.a.v. het pasto rale beleiden van de opstelling van werkplannen uit de weg zal gaan. Het is 'beslist de bedoeling dat het pastorale beraad uitmondt in advie zen en richtlijnen voor de bisschop pen, die zich als vertegenwoordigers van de kerk binden ten aanzien van de vormgeving van hun toekomstig beleid. Een en ander met goedkeuring van Rome voor zover nodig. In voor komende gevallen zal een delegatie rechtstieeks de zaken in Rome bij de compentente instanties aan de orde gaan stellen. Op de vergadering van de centrale commissie van 1 oktober werden vele besluiten genomen, o.a.: Het pastoraal concilie zal verdeeld worden in zittingsperiodenDe eer ste ronde zal met Pinksteren 1967 eindigen. Voor iedere zittingsperiode zal een nieuwe Concilieraad worden gekozen, deze raad bestaat uit 7 personen. Het is dus voor deze raad dat voortaan de term - concilieraad - exclusief gebruikt zal worden. De programma-commissie kreeg als opdracht zich te beraden over de themathiek van het concilie. De grote hoeveelheid onderwerpen, die haar van vele zijden werden ge suggereerd heeft ze geordend rond vier centrale thema's: 1. Geloven en geloofsleven in de wereld van nu. 2. De pastorale verantwoordelijk heid van en door de geloofsge- meenschau. De christelijke le vensvormen. 3. De vorming en verantwoordelijk heid van de Christen in gezin en maatschappij. 4. De verantwoordelijkheid van de christen als staatsburger en als wereldburger, met opdracht tot vrede. Als het oordeel van de Concilie raad over de resultaten van de studie- en adviescommissies gun stig is, beslist de centrale com missie of de onderwerpen in openbare behandeling komen. Minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) heeft de aanval van de ondernemers op zijn sociaal beleid binnen een week be antwoord met een tegennota aan de Tweede Kamer. Dr. Veldkamo schrijft daarin: de premielast van de sociale ver zekeringen stijgt volgend jaar één percent en geen drie percent; de premie voor de ziekenfondswet wil hij niet verhogen; hij beraadt zich over een eventu ele verhoging van de premie van de interim-invaliditeitsrentetrekkers; hij heeft reeds vier jaar geleden zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de kostenstijgingen; suggesties tot bezuiniging en tem porisering hebben nagenoeg geen instemming verworven; een bepaald eigen risico is onont koombaar. hebben bereikt. Overigens is de mogelijkheid niet uitgesloten dat deze leeftijdsgrens nog tot vijfen veertig jaar wordt opgetrokken. De S.E.R. bestudeert dit nog. Maar hoe wordt een en ander dan geregeld voor personen, die ouder zijn dan 35 (eventueel 45) jaar? Het afschaffen van de rente- kaart betekent immers dat nie mand nog zijn ouderdomsrente ver der kan opbouwen. De afwikkeling is als volgt gere geld degenen die ouder zijn dan 35 jaar en bovendien reeds zoveel zegels hebben geplakt dat hun ouderdomsrente hoger zou zijn dan f 60,- jer jaar, ontvangen zodra zij 65 jaar geworden zijn, een ouder domsrente, waarvan de grootte af hankelijk is van het aantal geplak te zegels, dat tot 1 januari 1965 voor hen is geplakt. Een vraag die wellicht ook zal worden opgeworpen is deze: wan neer men enkele jaren moet wach ten op terugbetaling (afkoop), dan krijgt men ook een zekere interest als vergoeding voor de waardeda ling van het geld? Die vraag kan bevestigend worden beantwoord. Wie in 1967 reeds het geld terug ontvangt, zou anders worden be voordeeld in vergelijking tot dege nen die vijf jaar of misschien wel tien jaar moeten wachten. Prins Bernhard heeft woensdag een niet alledaagse handeling ver richt. De Prins opende langs de rijksweg Breda-Gorkum, onder de rook van Nieuwendijk een benzine station dat de naam „Crossing- Station" draagt. j De Prins onthulde ook een plaquet- j te ter nagedachtenis aan de cros- 1 sers Kees van der Sande en Aike I van Driel, die op 30 april 1945 door de Duitsers werden gefusilleerd. I Adriaan de Keijzer, die 18 maal door de Biesbosch crosste gaat het station exploiteren. Door deze pla quette wil hij zijn vrienden eren. Prins Bernhard die zelf nauw be trokken is geweest bij het crossen heeft deze posthume hulde willen onderstrepen. In het raadhuis van Woudrichem kwam de streekgewestraad van het Land van Heusden en Altena voor de eerste maal bijeen. Deze raad is de eerste in zijn soort in Nederland. Burgemeester H. Krijgsman deelde mee dat de commissaris van de ko ningin v Noord-Brabant dr. Kort- mann bereid is gevonden de raad t.z.t. te installeren. Na het onderzoek van de geloofs brieven ging men over tot het op maken van een voordracht ter voorziening in de vacature van een voorzitter. Uit deze voordracht zal door G.S. een voorzitter worden aangewezen. Door de burgemeesterskring uit 't Land van Heusden en Altena werd hiertoe het volgende voorstel ge daan: 1. burgemeester mr. L. A. v. Splunder, Almkerk; 2. burgemees ter H. Krijgsman, Dussen; 3. bur gemeester L. M. Voster, Woudri chem. Grotestraat 178, Waalwijk De tegenstelling huisartsen-zie kenfondsen is sinds vrijdagavond aanmerkelijk verscherpt na het be kendmaken van nieuwe inkomens- voorstellen van de huisartsen. Deze willen een bruto-inkomen van rond 95.000 gulden per jaar, geba seerd op een vijfdaagse werkweek en vermindering van het aantal pa tiënten. Enkele ziekenfondsverte genwoordigers reageerden: „Vol strekt onaanvaardbaar, geen enkele basis voor een gesprek. Dit voorstel is bezijden de werkelijkheid." Het nieuwe inkomen, waarin een kosten- en voorzieningenibedrag van rond 65.000 gulden is berekend, be tekent een verdubbeling van de ziekenfondskosten voor huisartsen hulp; van 19,67 naar 38 gulden per jaar per patiënt wat een premiestij ging van 0,6 percent betekent. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens een feeste lijke bijeenkomst in het „Lido" is donderdagavond officieel het zilve ren jubileum van de LTS-Waalwijk e.o. gevierd. Vijfentwintig jaar nij verheidsonderwijs in Waalwijk, een mijlpaal waarop men terecht trots kan zijn. Het zilveren jubileum voor de school betekende ook een jubile um voor de heer J. Thijssen, die als secretaris 25 jaar aan het schoolbe stuur verbonden was. De heer Thijs sen was dan ook het middelpunt van de feestvreugde. De voorzitter van 't schoolbestuur, de heer J. de Kort, wees er in zijn toespraak op, dat zon der de heer Thijssen nooit bereikt was, wat nu in die 25 jaar tot stand is gebracht. Als dank bood hij de heer Thijssen een cheque aan voor 'n vakantiereis. In zijn toespraak zei de heer De Kort dat de school na een moeilijke start is uitgegroeid tot een volwaar dige school, die van grote betekenis is voor de Langstraat. „Dit is een re den om te feesten, meer echter nog om dankbaar te zijn", aldus de voor zitter die het niet naliet hulde te brengen aan zijn voorgangers. De grote pionier noemde hij de heer Jan Tielen. „Door zijn stuwende leiding zijn wij groot geworden. Zijn naam zal voor eeuwig aan de school ver bonden blijven", aldus de heer De Kort, die vervolgens een brief voor las van de heer Tielen, die op deze avond niet aanwezig kon zijn. Ook de heer J. van Heesbeen werd voor het voetlicht gehaald. Van zijn kwaliteiten op organisatorisch gebied profiteert de school nog steeds. Dank bracht de heer De Kort aan de direk- teur van de school, de heer Van Steenderen. Het is bepaald geen sinecure om aan het hoofd van een school te staan met 1000 jongens en 50 leraren. Veel waardering had de De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort, overhandig de de heer Thijssen de cheque voor de vakantiereis heer De Kort voor heer Van Berkum, onder-direkteur. Sprekend tot de heer Thijssen, zei de heer De Kort ,,U was de man die bij het departe ment de weg wist, de vraagbak en ad viseur voor bestuur en direktie. Zon der U hadden we nooit kunnen berei ken wat er nu tot stand is gébracht. Als er iemand het middelpunt van de feestvreugde moet zijn, dat bent U het wel mijnheer Thijssen. Deze avond willen we dan ook aangrijpen voor onze hulde. Onze dank is groot. Als kleine tegemoetkoming voor 't ve le werk dat U hebt verzet, mag ik U deze cheque voor een reis aanbieden" aldus de heer De Kort, die ook mevr. Thijssen in de feestvreugde betrok en haar bloemen overhandigde. De voorzitter van het feestcomité, de heer Van den Rijt, bracht de dank van de leraren over aan het school bestuur, voor alles wat er in de afge lopen 25 jaar tot stand was gebracht. Hij bood een schilderwerk aan, dat vervaardigd was door de heer Ver boom, tekenleraar van de LTS. De heer De Kort was uitermate erkente lijk voor deze blijk van waardering, speciaal omdat het door een eigen le raar ontworpen was. De heer J. Thijssen zei in zijn slotwoord bijzonder dankbaar te zijn 25 jaar voor de LTS te hebben mogen werken. Niet alleen gedurende 25 jaar als secretaris maar ook ruim 9 jaar voor de oprichtingsdatum heeft de heer Thijssen geijverd door de tot standkoming van de school. De zil verensecretaris liet de eerste, moeilijke jaren nog eens de revue passeren. Bijzondere dank bracht hij aan de heer Tielen die vele jaren de school met veel energie heeft geleid. „Al het werk heb ik in het belang van de schoolgemeenschap gedaan. De LTS is een instituut dat grote waarde heeft voor stad en streek" aldus de heer Thijssen die het school bestuur tenslotte dankte voor de hem aangeboden cheque. Na het officiële gedeelte zorgde het Duke City Sextet met zang van Bob Smit voor een vrolijke noot. Het schoolbestuur bood genodigden en le raren later op de avond een goed ver zorgd koud-ibuffet aan. Deze avond betekende het einde van de feestelijk heden in het kader van het 25-jarig bestaan van de school. Voor de leer lingen was er vorige week dinsdag 'n sportdag. De jongens kregen op die dag naast een tractatie ook een her inneringsmedaille aangeboden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1