Dinsdag wordt er meer dan een half miljoen maal gebeld Het Roode Kruis helpt daar waar nodig is „Reden tot ongerustheid bestest er zeer zeker niet" Waalwijk Tekort van tieklokalen 2500 wordt gymnas- ingelopen VERS VAN DE PERS KINDERZEGELS DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU IN WAALWIJK: kinderzegels Ogen vragen brillen 1 van STASSAR Juliana Regina 1966 Moskou stuurt Chinese studenten land uit IN STADSSCHOUWBURG TILBURG Volgende week kulturele Dagen voor studenten 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 OKT. 1966 3 Damesmode Tilburg De loonpolitiek President Soekarno weende op heldenkerkhof Vrouw in Tilburg levend verbrand Land en Tuinbouw Herfst- of stoppelbemesting Drunen Prins Claus kiest planologie A.s. dinsdag 11 oktober wordt er meer dan een half miljoen maal ge beld in Nederland. Misschien bent U op dat moment aan het stofzuigen, aan de was, de ramen zemen of hebt U een vriendin op de koffie. Moge lijk bent U die dag al een paar keer „naar de bel" gelopen. Maar dinsdag gaat die bonte, niet altijd gewiekste, maar dóór en dóór enthousiaste ar mee van meer dan een half miljoen schoolkinderen op pad. Die jongens en meisjes zijn volstrekt onbezoldig- den, die alleen met het vertrouwen van hun jeugd aan Uw deur, aan ie dere deur, komen. Terwille van die andere jeugd, die zelf niet kan ko men, die niet „thuis" opgroeit, maar in een inrichting vertoeft, om welke reden dan ook. De scholieren uit Uw buurt komen simpel vragen of U wat „geluk" wilt kopen. Niet voor Uzelf, niet voor hen, maar voor die schaduw-kinde- ren, elders. Het is nu voor de 40e maal, dat de kinderbescherming in al haar geledingen, door middel van kin deren, komt aankloppen. Een aktie, die uniek is in de wereld, die appel leert aan de beste tradities van ons volk. De schoolkinderen verschijnen weer met hun bestellijst voor de po pulaire kinderzegels. Ze zijn in de regel wat aarzelende verkopers, maar alle ruim 500.000 hebben dit ge meen: ze gelóven in de volwassenen. Afgezien van de opbrengst van ze gels en kaarten, die overigens jaar lijks stijgt, is alleen al dit huis-aan- huis-bezoek opvoedkundig en sociaal een fenomeen in onze samenleving. In een tijd, waarin normverlies zor gen baart, is dit opmerkelijk. De verantwoordelijkheid van de samen leving voor het kind-in-de-schaduw - de blinden, de doven, de verlam den, kortom de gehandicapten, licha melijk en geestelijk, de vergetenen en de verstotenen - zegt al deze school kinderen niet zo veel. Onbewust ver wachten ze echter, dat het U alles zegt. Kinderen vragen straks aan U: doe mee aan de kinderzegels-jubile- umaktie. En niét alleen voor de ge handicapten, maar ondermeer ook voor de kruisverenigingen, waar het Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN STOFKNOPEN malrpp enz Een weekje met een boot op va kantie is niets bijzonders. Dat doen er zo velen. Maar als je chronisch ziek bent en je jarenlang tussen vier muren ligt en er komt dan plotse ling de kans een boottocht te ma ken, dan is dat wel iets bijzonders. Gelukkig krijgen honderden per jaar die kans. Een week varen met dat witte schip, de „J. Henry Dunant". Ieder een kent dat schip. Het is een ver trouwde verschijning geworden op onze binnenwateren. Overal wor den de gasten aan boord toege wuifd en als 't schip ergens aanlegt is er altijd een hartelijk welkom. Maar weet iedereen eigenlijk wel wie dit alles mogelijk maakt? Het Nederlandsche Roode Kruis, inderdaad. V anzelf sprekend? Inderdaad. Het Roode Kruis helpt daar waar het nodig is. Maar de kosten? De zieken aan boord zijn gasten. Het woord zegt het dus al. De afdelingen van het Roode Kruis betalen hun vakantie. Dit kan al leen maar met Uw hulp. Het Roode Kruis is afhankelijk van U. Uw bij drage én Uw lidmaatschap. Het Nederlandsche Roode Kruis hoopt volgend jaar, wanneer 't zijn honderdjarig bestaan herdenkt, een miljoen leden te hebben, een ma gisch getal dat wil demonstreren dat het Roode Kruis werkelijk van en voor U is. Bént U al lid? Nee? Wordt het dan en vindt dan het werk van het Rode Kruis vanzelf sprekend. Het Roode Kruis moet 'n vaste basis hebben om zijn werk te verichten, maar ook om zijn werk te kunnen blijven doen. Wij noem den hier de boottochten. Maar het is slechts één onderdeel van het Roode Kruis-werk in zijn totaliteit: prétatale zorg en zorg voor de zui gelingen en kleuters betreft, óók dus voor de zgn. „hygiënische kinderbe scherming". En vooral ook om de gróte lijnen te kunnen trekken, om zeer noodzakelijke nieuwbouw en res tauratie te kunnen stimuleren, om mogelijkheden te scheppen voor het heilzaam functioneren van de nieuw ste wetenschap en het zinvol toepas sen van de nieuwe methodieken. De overheid doet veel, maar niet alles. Er blijven waardevolle taken voor de gemeenschap aanwezig en dat is een gezond principe. Bij een in het najaar van I960 ge maakte momentopname met betrek king tot het aantal gymnastieklokalen bleek dat er in ons land een tekort was van 2500 gymnastieklokalen. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft daarop het initiatief geno men voor een standaard gymnastiek lokaal dat in serie kan worden ge bouwd. Door een commissie van des kundigen op het gebied van scholen bouw, Inspecteurs voor de Lichame lijke Opvoeding, deskundigen van de Ministers van Onderwijs en Bouwnij verheid, vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Ge meente-architecten werd met de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaat- Het Nederlandsche Roode Kruis heeft veertien grote en ruim veertig kleinere taken. Wie heeft nooit ge hoord van de Bloedtransfusiedienst, de vakantieweken voor invaliden in het Dunanthuis te Zeist, het wel fare-werk etc? Iedereen in Neder land heeft wel eens rechtstreeks of zijdeling met het werk van 't Roode Kruis te maken gehad. Mag het Roode Kruis daarom niet verwach ten dat ook U lid bent? Volgend jaar is slechts een be perkte loonstijging mogelijk, min der dan acht percent. Een deel daarvan mag niet worden uitgege ven, maar moet worden gebruikt als spaarloon voor belegging, voor verbetering van pensioenvoorwaar- den en dergelijke. Dit is de opvat ting van de regering over de kwes tie van het spaarloon, neergelegd in de spaarnota, die vrijdag jl. is aan geboden aan de Tweede Kamer. Het kabinet kondigt in de spaar nota een aantal maatregelen aan, die de totale besparingen in Neder land in vijf jaar tijd moeten verho gen met veertig procent. De be langrijkste middelen om dat doel te bereiken zijn behalve het spaar loon: instelling van een bezitsvor mingsfonds (sparen op lange ter mijn, bevordering eigen woningbe- zit) voor mensen met een inkomen tot 15 mille. gerichte leningen in kleine cou pures ten behoeve van de gemeen telijke uitgaven voor de woning bouw. tijdelijke verhoging van de subsidie voor de bouw van eigen huizen. President Soekarno van Indonesië heeft snikkend gebeden bij de gra ven van de zes legergeneraals, die verleden jaar door de communisten werden vermoord. Hij transpireerde ook hevig toen hij bloemblaadjes strooide over de graven van Ach- mad Yani, die destijds de legerlei der was, en de anderen. Het persbureau Antara meldde, dat dit voor het eerst was sinds de mislukte staatsgreep, dat Soekarno zijn pelgrimage naar het helden- kerkhof aan de buitenkant van Dja karta maakte. De herdenking vond plaats in 't raam van de viering van de „dag der strijdkrachten". Soekarno bad bij de graven en bedekte in een emotioneel gebaar het gelaat met beide handen. Er werd een minuut stilte in acht genomen ter herden king van de vermoorden. Toen hij langs het graf van Soe- tan Sjahrir, Indonesies eerste pre mier, die eerder dit jaar in balling schap in Zwitserland is overleden, kwam, bleef Soekarno daar ook even staan, legde zijn handen op de grafsteen en strooide er bloemen op. schappij een ontwerp nader uitge werkt. Voor de bouw is een geheel tradi tionele bouwmethode gekozen. Op woensdag 19 oktober a.s. zal in de gemeente Zundert aan de Turnstraat de eerste bouwsteen worden gelegd voor het 100e gymnastieklokaal uit dit seriabouw-programma. Dit gym nastieklokaal is geschikt voor Lager Onderwijs. De zaal heeft een afme ting van 10 x 20 meter en is voor zien van een kurklinoleum vloer. Naast de bestemming voor het Lager Onderwijs wordt vooral in de avond uren en in de weekends door tum- en sportverenigingen een veelvuldig ge bruik gemaakt van dit gebouw. In vele gemeenten betekent dit avond- gebruik een welkome aanvulling van het sportareaal. De inrichting van 't gebouw is hierop ook duidelijk aan gepast. Behalve dubbele kleedruim ten zijn in het waslokaal ook douches aangebracht. 'Ook de toestellen-inventaris is uit gebreider dan normaal voor Lager Onderwijs nodig is. Bijvoorbeeld de aanwezigheid van volleybalinstalla ties, bruggen met hoge en lage lig gers etc. Gebleken is, dat het gemid delde gebruik buiten de schoollessen 25 uur per week bedraagt. De prijs voor een normaal standaardgebouw inclusief verwarming, warmwater voorziening, verlichting, toestellen, vloer, een bedrag voor grondkosten, honorarium etc. bedraagt ongeveer f. 250.000.- In de afgelopen jaren is de Stads schouwburg Tilburg in ons land be kend geworden als de plaats waar zich de langzamerhand befaamd geworden festivals voor de wer kende jeugd en het Kongres Kerk en Kunst afspelen. Met recht mag Tilburg zich thans festivalstad gaan noemen, nu na deze beide genoem de evenementen ook nog komt (in november) het festival voor platte landsjongeren en volgende week de Kulturele instructie, zijnde kulture- le dagen voor de Tilburgse studen ten. Het initiatief van dit nieuwe eve nement is uitgegaan van prof. J. E. A. M. van Dijck, voorzitter van het festival voor de werkende jeugd en schouwburgdirecteur Leo N. de Brabander. Allerlei omstandigheden in aanmerking genomen, werd voor deze eerste Culturele Introductie gekozen de periode van 14 t/m 16 oktober a.s. Op vrijdagavond 14 oktober a.s. wordt in het „Studio-theater" een feestelijke openingszitting gehou den en wordt de algemene inleiding van deze culturele dagen gehouden door de „vader van alle jeugdfesti- vals", de acteur-regisseur Hans Tie- meijer. Zijn inleiding is getiteld „De student en de cultuur". Na deze openingszitting begeven de genodigden en de deelnemers zich naar de Schouwburgzaal voor Mede naar aanleiding van de ge ruchten van de laatste tijd, als zou de de toestand in de industrie, bepaald verontrustend zijn, karaktiriseerde de directeur van 't Gewestelijk Arbeids bureau in Waalwijk, de heer J. Spronk de situatie op de plaatselijke arbeidsmarkt als volgt.- Reden tot ongerustheid bestaat er zeer zeker niet. De afvloeiende geval len (door liquidatie of inkrimping) kunnen tot hedqn vlot elders worden ondergebracht, hoewel de eenzijdig heid van de industrie in o.a. Waal wijk en Kaatsheuvel, beter voelbaar is geworden. Wanneer de ontwikke ling zich in deze lijn voortzet, zal de markt ongetwijfeld verzadigd raken. De eenzijdigheid van de industrie - schoenen en leer - van de Lang straat komt tevens tot uitdrukking in het cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve in procenten van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king. Tegen het cijfer voor Neder land stak het cijfer van het Gewest Waalwijk altijd gunstig af. Momen teel ligt het er echter met 1,21% - 0,1 boven. Het rayon Waalwijk be- invloed de hoogte van dit cijfer ten ongunste n.l. 0,9%. De industrie in Dongen, Gilze en Rijen is echter ge lijk georiënteerd als in Waalwijk en Kaatsheuvel en de schoen- en leer- sector ondervindt er dezelfde moei lijkheden als in het rayon Waalwijk. Het industriële patroon is in het ra yon Dongen minder eenzijdig, als in Waalwijk en Kaatsheuvel. Dongen heeft een grote glasindus trie en Gilze een plastic-industrie, waar eventuele arbeidsreserve direct De Hollandia-drukkerij te Baarn verrastte ons weer met een exem plaar van haar vervolgserie Juliana Regina 1966. Het geeft als steeds weer de voor naamste gebeurtenissen, waarin het Koninklijk Huis dit jaar is betrok ken; o.m. alles omtrent het huwelijk van prinses Beatrix en Prins Claus; het bezoek aan de West, de talrijke werkbezoeken van H.M. de Koningin en Prins Bemhard. Kortom alles waarmee de leden van ons Konink lijk Huis te maken hadden. Het be vat een schat van pracht-foto's, die elk rechtgeaard Nederlander die ons Koninklijk Huis en warm hart toe draagt en dat zijn wij toch in over grote mate, in zijn bezit zal willen hebben. Deze pracht-uitgave kan men bestellen a f. 3,75 bij Hollandia N.V. te Baarn of bij de boekhandel. Aan uitgevers, drukkers, samenstellers; alle hulde voor deze mooie en wel kome uitgave. de eerste avondvoorstelling, te ver zorgen door het Nationale Ballet, o.l.v. Tonia Gaskell. De tweede dag van de Culturele Introductie begint met een inleiding in het Studio-theater van de Stads schouwburg door Prof. Dr. J. A. Stalpers, getiteld „Cultuur in de hedendaagse samenleving. Zaterdag avond zijn de deelnemers weer in de Schouwburgzaal verenigd, waar de Toneelgroep Theater de eerste Tilburgse voorstelling verzorgt van Plautus blijspel „Tweelingbroer ge zocht", in een vertaling van Dr. J. Hemelrijk en onder regie van Elise Hoomans. De (dubbele) hoofdrol wordt vertolkt door de nog zeer jonge acteur Carol Linssen. De laatste voorstelling van deze Culturele dagen wordt gevormd door de opvoering van de Opera „Troubadour", van Verdi, door so listen van de Opera uit Milaan. Aan deze voorstelling werken de volgen de solisten mee: Simona Dell'argine, Gina Martinez, Maria Minetto, Gino Belloni, Gino Bessana en Ninon Carta. Op het ogenblik hebben ruim 150 studenten voor deze Culturele da gen ingeschreven, een aantal waar mee de organisatie-commissie tevre den is. Nog steeds komen er aan meldingen binnen. Maximaal kun nen 200 deelnemers worden inge schreven, omdat anders de gespreks groepen te groot worden. kan worden opgevangen. Naar de mening van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Waalwijk, zou de industriële nijverheid ter plaatse beter geschakeerd kunnen worden en in dit verband vraagt hij zich af waar de industrie aan de ha ven blijft. Het is voor de directeur nog altijd een open vraag waarom be drijven zich o.a. wel in Roosendaal, Bergen op Zoom en voor zijn part ook in Veghel vestigen en niet in Waalwijk. Zijns inziens wordt het tijd voor enige bezinning en zich te verdiepen in de vraag wat er kan worden gedaan om de bedrijven hier heen te krijgen. Zou de situatie nog slechter worden. Dan komt men voor het feit te staan waar met de mensen te blijven. Het aanbod op de arbeidsmarkt in de bouwsector is gestegen o.a. door kapitaalschaarste. In de sector schoe nen en leer is er nog behoefte aan produktiemensen. Wat de hogere be roepen betreft. Het aanbod van o.a. werkmeesters en bazen groeit nog steeds, terwijl de plaatsing van deze mensen steeds moeilijker wordt Een teruggang is tevens te merken in de toeleveringsbedrijven van de schoen en leersector. Ook bij 't handelsper- soneel vallen selectie-ontslagen, ter wijl er tenslotte een toenemende sei zoenwerkeloosheid valt te constateren in de horeca-sector. Ook de vraag be weegt zich op een lager niveau dan in 1965, en er wordt verwacht dat dit voorlopig wel zal blijven. De 62-jarige mevrouw A. van den Berk uit Tilburg is woensdagavond gedood nadat benzine exploideerde in de nabijheid van een brandend elektrisch kacheltje. De kleren van de vrouw, die alleen in haar woning was, vatten na de explosie vlam, waardoor zij zeer ernstig gewond raakte. Bij thuiskomst van haar echt genoot bleek zij reeds te zijn overle den. Terwijl de spanning tussen de Sovjet-Unie en de Chinese Volks republiek nog duidelijk stijgt en Moskou voortgaat met het raadple gen van de bondgenoten over een gezamenlijke houding tegenover Peking, heeft de Sovjet-regering de in Rusland verblijvende Chinese studenten aangezegd dat zij vóór vandaag het land moeten verlaten. Onlangs hoorden wij de herfstbe- mesting noemen als: gemakkelijker, doeltreffender en goedkoper. Dat wil nogal wat zeggen. Laten wij een zien of dat zo is. Na hedfstbemesting heeft men min der arbeid in het drukke voorjaar. Arbeidsspreiding is altijd welkom, dat vergemakkelijkt het werksche ma. In het najaar gestrooide mest stoffen worden beter door de grond verdeeld. Het effect, de plantenvoe ding, wordt doeltreffender. Een voordeel is bovendien, dat gras land en wintergraan na herfstbe- mesting minder vorstgevoelig wordt. Tenslotte de prijs van de meststof fen. Deze is op dit moment lager dan in het voorjaar. In geld ge dacht is herfstbemesting ook daad werkelijk goedkoper. Dat klopt dus allemaal. Maar stikstof en magnesium kunnen toch beter in het vroege voorjaar wor den gestrooid? Zeker, dat is zo. Het gaat hier echter of de basismest stoffen: kalk, fosfaat en kali. Die zijn in de herfst beter op zijn plaats. En de uitspoeling dan? In nor male, niet te natte winters, valt dat reuze mee. Alleen op het humus- arme zand doet men beter althans de kalibemesting uit te stellen tot laat in de winer. Op alle overige grondsooren is een basisbemesting in de herfst „gemakkelijker, doel treffender, goedkoper' en dus wel het overwegen waard. BRIDGE-CLUB Er bestaan in Drunen plannen om te komen tot de oprichting van een Bridge club. Men is voornemens om in de komende maand een avond te organiseren, en zij die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich opgeven bij de heer Kerver, Prins Bernhardstraat 41. Prins Claus gaat zich specialise ren op het terrein van de planolo gie en de ruimtelijke ordening. In de afgelopen maanden hebben tal rijke werkbezoeken hem tot de over tuiging gebracht, dat de leefbaarheid van Nederland in de toekomst het kernvraagstuk is, waarop hij het voornaamste deel van zijn activitei ten dient te richten. Met deze problematiek krijgt hij ook straks te maken, als zijn echtge note eenmaal tot de troon zal zijn geroepen, zo wordt in officiële krin gen gezegd. Prins Claus zal voorlo pig nog geen functies op het geko zen gebied aanvaarden, omdat eerst de staatrechtelij ke consequenties daarvan nader bestudeerd moeten worden. Wel zal hij gaan deelnemen aan discussies in de Raad van Advies voor ruimtelijke ordening en de rijksplanologische commissie en aan de bijeenkomsten van 't Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting. Verder zal hij het symposium van het Ko ninklijk Aardrijkskundig Genoot- nootschap en het wegencongres bij wonen. De prins zal zijn werkbezoeken in hoofdzaak gaan afstemmen op de gekozen specialisatie. Centraal in de voorbereidingen op zijn nieuwe taak staat de recente nota over de ruimtelijke ordening en de rappor ten, die eraan ten grondslg liggen. Hij heeft over zijn keuze overleg gepleegd met de regering, die hem alle medewerking toezegde. Hij heeft met name uitvoerig con tact gehad met minister Bogaers, die direct verantwoordelijk is voor de ruimtelijke ordening in het ka- binet-Cals en met mr. Vink, direc teur-generaal van de Rijksplanolo gische Dienst. Prins Claus zal zich in het bijzonder verdiepen in de regionale elementen van de ruim telijke ordening, zoals industrialisa tie-plannen, Delta- en Zuiderzee werken, de lucht- en waterveront reiniging en de recreatie. AANWINSTEN BIBLIOTHEEK Eberhart, M.G. De enige getuigen Tot haar grote ontzetting merkt een 22-jarige verpleegster vlak voor haar huwelijk dat haar a.s. echtge noot verdacht wordt van een po ging tot moord. Freeman, G. Een man van geld Een eenvoudige Engelse huisschil der wint in de voetbalpool een half miljoen gulden en weet zich niet aan te passen in de hogere stand waarin hij dan terecht komt. Hauw-Veltman, R. van. der Het hart in de weegschaal Teneinde haar vader van de finan ciële ondergang te redden, trouwt een jonge vrouw met een man van wie zij niet houdt. Kirst, H. H. Opstand tegen Hitier Beschrijving van de voorgeschiede nis het verloop en de gevolgen van de mislukte aanslag op Hitier in juli 1944. Sartre, J. P. De woorden Auteur beschrijft met genadeloze eerlijkheid en ironie de geestelijke ontwikkeling in zijn vroegste jeugd. Schneider, W. Soldaten Het verhaal van een naamloze sol daat door de eeuwen heen. Spark, M. Meisjes met een smalle beurs. In Londen vlak na de oorlog doen een aantal meisjes met een „smalle beurs" pogingen om het hoofd bo ven water te houden. Walravens, J. Negatief Verhaal van een kleptomaan, die zich beijvert zoveel mogelijk ban den met de maatschappij te verbre ken. Kloek, D. Mijn dochter van achttien Een vader kan zich moeilijk vere nigen met de gedragingen van zijn achttien jarige dochter waardoor de verhouding tussen hun beide steeds slechter woordt. Meissner, H. O. Huwelijksreis met Ursela. Een Duitse fotograaf vertelt van zijn huwelijksreis met auto en tent door Italië naar Sardinië, waarbij hij vele folkloristische bijzonderhe den vermeldt. Plaidy, Jean. Lucrezia Borgia Roman over het leven van de be ruchte dochter uit het Italiaanse geslacht Borgia, dat in de 15e en 16e eeuw een aantal machtige po sities bekleedde. Rigby, R. Heuvel der verschrikking Een kunstmatig opgeworpen zand heuvel in een Brits militair straf kamp in Noord-Afrika tijdens de tweede wereldoorlog is de schrik voor de gestrafte en oorzaak van een catastrofe. Simenon, G. Maigret en de gele hond. Maigret zet alles op alles om de moordenaar van de geachte Monsi eur Mostaguen te vinden. Vlas, E. Romanse aan de Adria Een jong meisje dat zich enigszins verantwoordelijk voelt voor het lot van een vroegere schoolvriend gaat in de hoop alles te kunnen vergeten met vakantie naar de kust van Joegoe-Slavië, waar zij haar geluk vindt. Wallace, E. Het meisje en het eenzame huis. De moord op twee mannen vóór het huis van een miljonair vormt de inleiding tot een reeks sensatio nele gebeurtenissen. Wilson, E. Adams van de Bounty Nieuw relaas van de muiterij op de Bounty, het tragische lot van de muiters en een aantal andere die hun heil zochten op het eiland Pitcairn.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3