wAAlwnkse en lAnGstRAAtse couratu Verhoging voorheen van dijken verdient boven de keersluis KAATSHEUVEL Burgemeester L, v. Erp sprak over zijn gemeente voor de volksuniversiteit K U- V. Geen Prov. subsidie meer voor aankopen N.-Brabants Landschap K RAPPORT KAMER VAN KOOPHANDEL OVER HET „OUDE MAASJE" VAN MIL SLAGROOM BORSTPLAAT CONCENTRATIES WATERSCHAPPEN DOOR PROV. STATEN GEVRAAGD Havers in Capelle en Waspik van groot belang betekenis Geen overleg Dit weekeinde Ford-show in zaal Gecroonde Leersse Halve dagen werken Biljarttoernooi kader 38/2 om het Hoefijzer-trofee Dader Rotterdamse moord snel door politie gegrepen BANKETBAKKERIJ Ons VARKEN is ar weer Wordt te hoge prijs betaald Waterschappen Stap óók over op Hollandia Gilde St. Ambrosius hield zondag sl u iti ngswedstr ij den Brabantse boeren achter Koekoek VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 81 De Fcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1 1,20 p. kwrt. (3,28 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK In de woensdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken daartoe ingestelde commissie be te Waalwijk is het rapport over de huidige situatie rond het Oude Maasje ter sprake gekomen. Op 30 september 1965 besloot de Kamer een nader onderzoek in te stellen naar de huidige en toekomstige be tekenis van het Oude Maasje. Een voor Noordelijk Noord-Brabani staande uit de heren J. Timmermans, J. A. van Helvert, P. A. Ruy- tenberg en drs. W. G. A. Smit bracht een uitvoerig rapport uit. De gegevens over het Oude Maas je haalde de commissie uit een in 1934 verschenen rapport. In het rapport lezen we o.m. dat in open verbinding met het Oude Maasje de Capelse- en Kerkvaartse haven staan. Door de aanleg van een ver binding (met sluis tussen Bergse Maas en de haven van Waalwijk behoeven de schepen met bestem ming Waalwijk voorlopig geen ge bruik meer te maken van het Ou de Maasje. Het Oude Maasje is tot de voltooiing van de Deltawerken in 1969, zo vervolgt het rapport, 'n getijde-rivier, waarvan de gemid delde hoogwaterstand aan de mon ding bedraagt 1.20+ N.A.P. en de gemiddelde laagwaterstand 0,60 N.A.P. Na de afsluiting van de zee armen wordt op de Bergse Maas ter hoogte van de Dongenmond 'n vrije permante waterstand ver wacht, die zal schommelen tussen 40 en 60+ N.A.P. De commissie schrijft in het rap port: „De uitvoering van de Delta werken brengen rond het gebied van het Oude Maasje een grotere mate van veiligheid, doch geen af doende beveiliging tegen het hoge water. De indruk bestaat dat het Rijk wel bereid is mee te werken bij het tot stand komen van de aanpassingswerken, doch niet be reid is tevens de watervrij makings- werken uit te voeren op grond van de gedachten dat de veiligheid van de streek door de uitvoering van de Delta-werken zo belangrijk is gestegen dat slechts zelden een overstroming is te verwachten. Het Rijk zou daarbij van mening zijn, dat de werken, die voor een alge hele veiligheid van het gebied no dig zijn, behoren te worden bezien en uitgevoerd door provincie en/of streek". De Ged. Staten van Noord-Bra bant hebben enkele jaren geleden opdracht gegeven een plan tot wa tervrijmaking voor het gebied rond het Oude Maasje op te stellen. Dit plan voor de nodige aanpassings werken wordt thans ook onder lei ding van de Provincie en in nauwe samenwerking met het Rijk ont worpen. G. S. hebben voor even tuele uitvoering van de aanpas singswerken toestemming gevraagd aan de verschillende waterbeheer ders in de streek. Het rapport maakt melding van de economische betekenis van het Oude Maasje. Langs de Capelse ha ven in Sprang-Capelle zijn vier be drijven gesitueerd. Hiertoe mag nog gerekend worden een onder neming die op enkele kilometers van de haven ligt en op de haven is aangewezen. Langs de Kerk vaartse haven in Waspik liggen 8 bedrijven. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat 8 bedrijven de haven het gehele jaar door, en 1 bedrijf slechts in de zomer, van aan- en afvoermogelijkheden per schip gebruik maakt. Acht bedrij ven ontvingen in de afgelopen ja ren gemiddeld 300 tot 350 schepen per jaar. Uit het onderzoek bleek verder, dat bijna alle bedrijven overwe gende bezwaren hebben tegen een afdamming aan de monding en het graven van een doorgang van het Oude Maasje via de Waalwijkse haven naar de Bergse Maas. Dui delijk staat het vast, dat het voor de gevestigde bedrijven van het grootste belang is, dat de aan- en afvoermogelijkheden per schip blij ven bestaan via de oude vaarroute. Om de bevaarbaarheid van 't Oude Maasje ook na 1969, wanneer de vaste waterstand zal intreden, te kunnen handhaven is het noodza kelijk, dat het Oude Maasje en de Capelse- en Kerkvaartse haven in het kader van de aanpassingswer ken worden uitgebaggerd. Voor de watervrijmaking van het gebied is het noodzakelijk dat het Oude Maasje aan de monding wordt af gesloten en dat hiervoor een viertal mogelijkheden zijn. De commissie staat op het standpunt dat een ver hoging van de dijken de voorkeur verdient. Het scheepvaartverkeer kan dan ongehinderd zijn weg ver volgen en behoeft niet te wachten voor de keersluis, of geschut te worden. Indien een keersluis wordt aangelegd moet, aldus het rapport, de garantie bestaan, dat deze niet over een lange aaneengesloten pe riode is. De stadsgewestelijke commissie heeft zich in een brief aan G. S. uitgesproken voor de aanleg van een keersluis. De commissie schrijft in het rapport te betreuren, dat de stadsgewestelijke commissie over deze zaak geen overleg heeft ge pleegd met de vertegenwoordiger van het bedrijfsleven, de Kamer van Koophandel en Fabrieken. „Juist waar de gehele problema tiek rond dit gebied zo nauw raakt aan de belangen van het bedrijfs leven en waar bekend is, dat de Kamer zich reeds tientallen jaren met de problemen van dit gebied bezig houdt, moet deze gang van zaken niet juist worden geacht", aldus de commissie in haar rapport. Aan het slot schrijft de commissie dat naar haar mening de voor naamste reden voor het niet. af dammen van deze rivier gezocht moet worden in de havenfunctie, die zij in de toekomst kan vervul len. Daarvoor acht men het een eerste vereiste, dat een studie wordt gemaakt hoe de haven van Sprang- Capelle en Waspik tot optimale ontwikkeling kan worden gebracht. De overige agendapunten werden vlot afgehandeld. Besloten werd de kantoren van de Kamer open te houden als ook het bedrijfsleven open is. Neemt dus het bedrijfs leven in het gebied van de Kamer het standpunt in dat er op katho lieke feestdagen, waar de Kerk dit toestaat, gewerkt wordt, dan zijn de kantoren van de Kamer in Waal wijk open. Ook schonk men nog enige aandacht aan de gevaarlijke situatie bij de kruising Langstraat- wegKruisstraat. De heer Wenne- kes was van mening dat er geen verbeteringen, uitsluitend verande ringen zijn aangebracht. Besloten werd de ANWB naar een deskun dig rapport in deze te vragen. Bij gelegenheid van de introduc tie van de nieuwe Taunus 12 M en Taunus 15 M zal de Ford-garage „de Langstraat" in Waalwijk een grote show houden in de zaal van „De Gecroonde Leersse", J. de Nijs aan de Grotestraat 202 te Waalwijk. Deze show heeft plaats op vrijdag tot en met maandag a.s., 14 t/m 17 oktober. Vrijdag is deze geopend van 16 uur tot 22 uur n.m. Zater dag en maandag van 10 uur tot 22 uur en zondag van 12 uur tot 22 uur Hier zal de nieuwe Taunus 12 M, 12 M Stationcar en 15 M tentoon werden gesteld, benevens de Tau nus 17 M en Taunus 20 M, de Cor tina de Luxe, de Corsair de Luxe en de Torino. De leuze van deze expositie is dat hier Ford voor elke beurs een wagen heeft in deze toonaangevende serie. In een inla ge van „De Echo van het Zuiden" van heden kan men verdere bij zonderheden vinden. Nog beter is het de expositie te gaan bezichtigen, waar ieder op bijzonder interes sante wijze wordt voorgelicht op het gebied van de Fordwagens. Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. RIJKSGOEDKEURING VOOR NIEUW GEMEENTEHUIS Maandag j.l. heeft het gemeente bestuur van Loon op Zand bericht ontvangen, dat in het eerste kwar taal van het komend jaar de rijks- goedkeuring voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis tegemoet kan worden gezien. In feite wil dit zeg gen, dat het aangewezen architekten- bureau Geenen en Oskam uit Eind hoven, reeds nu met de nodige voor bereidingen kan beginnen, zodat, wanneer straks de goedkeuring defi nitief binnen is, direkt met de werk zaamheden kan worden aangevangen. In januari 1921 werd noodgedwon gen een oud-herenhuis in de Hoofd straat, dat tot gemeentehuis was ver bouwd, betrokken. Thans, 45 jaar la ter, is er eindelijk uitzicht ontstaan, dat men dit bouwvallige, volkomen ongeschikte pand over circa twee jaar zal kunnen verwisselen voor een pas send en riant gebouw, dat aan de Markt zal verrijzen. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te De zaal van de Levensschool was dinsdagavond bijna te klein om de ve le belangstellenden 'n plaatsje te be zorgen voor een van de interessantse avonden, welke de volksuniversiteit dit winterseizoen op haar program ma heeft staan. Het te behandelen on derwerp droeg n.l. als titel ,,de ge meente Loon op Zand, gemeente of gemeenschap?"en wie beter dan burgemeester L. van Erp zelf zou in staat zijn op deze vraag een bevredi gend antwoord te geven. De betref fende materie, die hem zo na aan 't hart ligt, beheerst hij als geen ander en kan hem uren in beslag nemen. De heer Van Erp bereed zijn stok paardje op 'n ongemeen boeiende wijze en met de van hem bekende spreekvaardigheid nam hij zijn aan dachtig auditorium eerst mee naar 't verleden om een historisch overzicht te geven van het ontstaan der gemeen te met als voornaamste onderdeel het kerkdorp Loon op Zand, dat later overvleugend werd door Kaatsheuvel, gevolg waarvan rond 1860 de zetel van de gemeente, onder het wapen gekletter van gerequireerde militai- tairen tegen de woedende Loonse be volking, naar dit dorp werd overge bracht. De burgemeester besteedde vervolgens veel aandacht aan de na oorlogse ontwikkeling en toekomstige uitbreiding der gemeente, en verdui delijkte een en ander aan de hand van maquettes en kaartenmateriaal. Hier uit kwam duidelijk naar voren, dat Loon op Zand als woongemeente in de toekomst steeds meer aan beteke nis zal toenemen. Bij de bespeking van diverse vraagstukken, o.a. werk gelegenheid en onderwijs, onthulde spreker, dat blijkens studierapporten de schoenindustrie in de toekomst in de rij van nijverheidsvakken qua fi- nantiële waardering pas op de 27e en dus op een van de laatste plaat sen zal komen. Gezien de geografi sche ligging der gemeente ten opzich te van Tilburg, Dongen en Waalwijk zou met betrekking tot toekomstige onderwijsvoorzieningen een lagere technische school ten hoogste haal baar zijn. Hoewel de gemeente nog steeds kan bogen op enkele gerenom meerde muziekgezelschappen was burgemeester Van Erp niet erg opti mistisch gestemd omtrent het voort bestaan van deze korpsen in de toe komst. Een muziekschool zou volgens hem het aangewezen middel zijn om op deze vorm van kuituur te kunnen voortbouwen. Met betrekking tot de sportaccomodatie wees hij op de drin gende behoefte aan een sporthal. Wanneer de financiën dit maar enigs zins zouden toelaten, diende dit, zo mogelijk in samenwerking met de hiervan gebruik te maken verenigin gen, ten spoedigste te worden gerea liseerd. De burgemeester dacht in dit verband ook aan de instelling van een sportraad, en besloot zijn interessante uiteenzetting met de opwekking, dat aantrekkelijk maken van de gemeen te alleen mogelijk is met medewer king van de burgerij, geleid door haar eigen kader. Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68a te Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerkstr. 99 te Sprang, tel. 04167-2350. PASTORIEDIENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's middags 12 uur tot 's nacht 12 uur wenden tot de pastorie der parochie St. Jan, tel. 04167-2515. AGENDA Apollotheater: Vrijdag 20.15 uur, zaterdag 18.45 uur en zondag 16.30 uur; ,,Met een voet in de hel." 14 jaar. Zaterdag 21.00 uur, zondag 18.45 en 21.00 uur, dinsdag 20.15 uur en woensdag 20.15 uur: ,,Ik was een mannelijke sex-bom." 18 jaar. Zaterdag 23.45 uur, nachtfilm: ,,'s-nacht lokt de liefde", geestelijk volwassen. Zondag 14.00 uur: ,,Het vechtras van Texas", alle leeft. Vanaf donderdag 13 t/m zondag 16 oktober 1966 zullen in het club lokaal van de B.V. O.O.G., geves tigd in café ,,'t Hoefijzer" bij de heer Jan Hoevenaar te Waalwijk (Besoyen), biljartwedstrijden ka der 38/2 worden gespeeld om het „Hoefijzer"-trofee. Aan deze wedstrijden zal door een aantal prominente spelers wor den deelgenomen n.l. door: J. Da- men uit Kaatsheuvel, K. Dekkers en R. Becks uit Den Bosch, F. Eg berts uit Ravesteijn en L. v. Crom- voirt, B. v. Cromvoirt, J. Passier en G. Roomer uit Waalwijk. Wedstrijdleider is de heer Cor v. d. Sanden uit Waalwijk Donderdag en vrijdag vangen de wedstrijden aan om 19.00 uur, za terdag om 14.00 uur en zondag om 15.0C' uur. Programma voor donderdag: 19.00 uur: J. Damen-L. v. Crom voirt K. Dekkers-R. Becks 21.00 uur: F. Egberts-G. Roomer B. v. Cromvoirt-J. Passier. Er wordt gespeeld op 2 biljarts. Nog voordat het eigenlijke on derzoek goed en wel op dreef was, heeft de Rotterdamse recherche dinsdagavond de moord op de 52- jarige Hagenaar Nicolaas van der Harst opgelost. De man was aangetroffen in de cabine van een vrachtaueo op een parkeerterrein bij De Doelen |in Rotterdam. De dader is zichzelf bij de politie komen melden. Het is de 17-jarige Rotterdamse jongen P. S., die sinds enige tijd een zwervend bestaan leidde. De jongen heeft een bekentenis afge legd. U Grotastraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk puur, mokka, chocolade per 100 gram 73 OBltt Uit het afdelingsverslag bij de be groting voor 1967 van de Provinci ale Staten van Noord-Brabant blijkt, dat dit college van mening is, dat er in de toekomst in verschillende ge vallen minder aanleiding zal bestaan voor de Stichting „Het Noord-Bra bant Landschap" om bosbezit in ei gendom te verkrijgen. Dit zou bete kenen, dat de provincie de aankoop daarvan niet behoeft te subsidiëren. Tot deze mening zijn de Staten ge komen, nu er onlangs een rijksrege ling tot stand is gekomen „Regeling bosbijdragen particulieren", waarin het verlenen van rijksbijdragen wordt geregeld aan particuliere boseige- naren, die hun bezittingen voor het publiek open stellen voor de open luchtrecreatie. Uit het afdelingsver slag van de Staten blijkt tevens, dat G.S. over de besteding van gelden voor natuur- en recreatiegebieden voorstellen zullen worden gedaan. G.S. gaan daarbij overigens voorbij aan het verzoek van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten om subsidie te verkrijgen in de aan koop van het landgoed Plantloon (Drunense en Loonse duinen) Aan G.S. wordt door de Staten gevraagd, of het wel verstandig is een bedrag vanf. 1,5 miljoen op te nemen (over de jaren 1967 tot en met 1970) voor de aankoop van natuur en recreatie gebieden. Omdat dergelijke gebieden onrendabel zijn vrezen de Staten, dat de prijs van deze gronden ongunstig zal worden beïnvloed, en zij vragen zich af, of er in het algemeen voor onrendabele gebieden niet een te ho ge prijs wordt betaald. In het afdelingsverslag op de be groting van Brabant '67, vragen Provinciale Staten van Noord-Bra bant aan Gedeputeerde Staten een basisplan over een mogelijk concen tratie van de waterschappen in de ge hele provincie. Ze stellen, dat de voorbereidingen hiervoor slechts een incidenteel karakter hebben en tevens dat een beleidsschema - met een daaruit voortvloeiende tijdsplanning - om tot deze concentratie te komen in alle delen van de provincie ont breken. Een commissie heeft in 1964 in een rapport gesteld, dat de zorg voor het afvalwater in West-Brabant moet worden opgedragen aan een Water schap. In dit verband vragen Provin ciale Staten hoe G.S. denken over Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. plaats en taak van het huidige water schap. Tevens wordt gevraagd 'hoe de drie miljoen, die voor deze zuivering zijn toegewezen besteed zullen wor den en of uit de raming van dit be drag de totstandkoming van een zui veringschap in West-Brabant op kor te termijn mag worden verwacht. De vele en dringende problemen in de waterhuishouding van Brabant zijn voor G.S. aanleiding geweest om een commissie in te stellen, die tot taak heeft 'n Gewestelijk waterbeheer- singsplan te maken. Provinciale Sta ten vragen nu of deze commissie reeds in het leven is geroepen en zo ja - door wie. Zij vragen of het niet de taak van de Staten is, om een der gelijke commissie in te stellen terwijl zij verder graag vernamen de samen stelling en de taakomschrijving van deze commissie. Reeds verscheidene jaren bestaan er plannen om aan de Maas bij Panheel (Limburg) water te onttrekken ten behoeve van land bouwgronden in Zuid-Oost-Brabant. Naar aanleiding hiervan hebben G.S. twee nota's ontvangen, één van de Cultureeltechnische Dienst en één van de hoofdingenieurs-directeuren van de provinciale waterstaten van Limburg en Brabant. Pronvinciale Staten vragen om inzage de nota's en tenslotte vragen zij of de kosten van deze watervoorziening geheel ten laste van het Rijk zullen komen. Zondag 9 oktober hield het Gilde St. Ambrosius te Baardwijk de slui tingswedstrijden van het zomer- schietseizoen. Aan deze wedstrij den namen 36 schutters deel. Kam pioen van het jaar werden Bertus Kieijberg en Bertus van Daelen. Door de tweede hoofdman Henk Pullens werd de winnaar de kam pioensinsigne opgespeld, waarbij hij de gildebroeders feliciteerde met deze buitengewone prestatie. Vervolgens ging hij over tot het uitreiken van de persoonlijke prij zen, waarvan de eerste 15 prijswin naars als volgt waren 1 Jan Jan sen, 2 Jan van Daelen, 3 M. Heeren, 4 Theo van Daelen, 5 Ger van Hees been, 6 Bertus Kieijberg, 7 Frans Klijn, 8 L. van Huiten, 9 Jan Spa pens 16 M. van Daelen, 11 Bertus van Daelen, 12 Mevr. van Huiten, 13 Henk Pullens, 14 Frans Rekers, 15 Jan van Woensel. Door de Hoofdman werden de prijzen uitgereikt, waarbij deze de schutters aanspoorde om zich am bitieus in de schietsport te blijven oefenen en ook in het wintersei- soen evenveel aktiviteit aan de dag te leggen als dit in het afgelopen seizoen het geval is geweest. Spre ker dankte ook de heer Theo van Daelen voor het organiseren van de koppelwedstrijden welke zeer- veel hebben bijgedragen tot de ak tiviteit in het ofgelopen seizoen. Het provinciaal bestuur van de Boerenpartij in Noord - Brabant heeft met algemne stemmen, beslo ten zich te distantiëren van de noodraad en deze niet te erkennen. Het hoofdbestuur is verzocht van wat genoemd wordt infiltranten met spoed als lid van de Boeren partij te royeren.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 13