wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Snellere aanslag voor inkomstenbelasting i VOORBEREIDING NAM VIJF MOEILIJKE JAREN IN BESLAG OPEN OOG van CONTROLE VOORTAAN ACHTERAF VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 81 Uitgever Waalwy kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 ^ureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Abonnement p. week (0,26 2 ct. Inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm Contractadvertentiesspeciaal tarief Van onze verslaggever) WAALWIJK - De hervormde jeugd van Waalwijk kan binnen met al te lange tijd in een eigen centrum terecht. De Stichting Her- vflrmd Verenigingsleven in Waalwijk hoopt namelijk in februari van het volgend jaar de poorten van hetin aanbouw zijnde jeugdcen trum te openen. De bouw hiervan aan de Oude Tweede Zeine is reeds ver gevorderd. Met de ingebruikneming van het centrum komt een einde aan een vijf-jarige periode van voorbereiding. Het stich tingsbestuur heeft het in deze vijf jaar niet gemakkelijk gehad. Enkele malen traden bestuursleden uit, hetgeen de voorbereiding niet ten goede kwam. Nu is het echter zó ver dat een dag-schema opgesteld kan worden, van wat er straks allemaal in het gebouw te doen zal zijn. Ook worden er plannen gesmeed om de opening feestelijk te laten geschieden. Het belangrijkste is echter, dat ook het jeugdwerk van de Hervormde Gemeente Waalwijk zich kan gaan ontplooien. Aanwinsten voor Hervormde Gemeente in Waalwijk Het idee om tot een verenigings gebouw te komen is afkomstig van 't kerkbestuur, dat besloot een commis sie in het leven te roepen om dit plan te realiseren. Deze commissie, het stichtingsbestuurkwam op 6 septem ber 1961 voor de eerste maal bijeen, met ds. Breeuwsma als voorzitter. In de eerste jaren vlotte het werk van het stichtingsbestuur niet al te best. Na tweeëneenhalf jaar traden plot seling 'enkele leden uit het bestuur omdat zij in de hele opzet geen heil meer zagen. De overige bestuursleden bleven niet bij de pakken neerzitten, al was er ook voor hen niet veel uitzicht op een oplossing. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Dat was ook hier het geval. De reddende engel was de Protestante Levensschool in Den Bosch, die het stichtingsbestuur de helpende hand reikte. De Protes tantse Levensschool uit de Hertog stad wilde in Waalwijk een depen dance openen. Het bestuur van de school was bereid een deel van de exploitatiekosten op zich te nemen. Hierdoor raakte het stichtingsbestuur voor een groot deel uit de financiële I moeilijkheden, zodat er enthuosiast nieuwe plannen op tafel werden ge bracht. Dominee Kroes Een nieuwe slag voor het bestuur was het afscheid van ds. Breeuwsma, die wegens een beroep in een andere plaats het voorzitterschap moest op geven. Men was toen al zo ver gevor derd, dat met de eerste bouwwerk zaamheden begonnen kon worden Waarnemend voorzitter is thans de heer Gouda. Intussen wacht men op een nieuwe voorzitter in de persoon van dominee Kroes, de opvolger van ds. Breeuwsma. Ds. Kroes heeft een jarenlange ervaring in het jeugdwerk. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij zich al in november in Waalwijk ves tigen. De bouw van het fraaie jeugdcen trum vordert goed. Het dak staat er al bijna op, zodat met de afwerking begonnen kan worden. Het jeugd centrum is groots opgezet. Oorspron kelijk waren de plannen eenvoudiger, maar toen bekend was dat de Levens school zijn onderdak in het nieuwe pand zou krijgen, moest het gebouw aan heel wat eisen voldoen. Het ont werp is van de Waalwijkse architect K. C. Mekel. Gebouw In het gebouw zijn ondermeer een aantal vergaderlokalen en een sport zaal van 22X11X5, met volledige ac- comodatie ondergebracht. Vooral met de sportzaal is men enorm ingenomen. Het jeugdcentrum gaat, de inrichting meegerekend, zo'n tweeëneenhalf ton kosten. De bouwkosten bedragen f 165.000,- Het stichtingsbestuur is, voorwat de financiën betreft, de ge meente Waalwijk enorm dankbaar. Het gemeentebestuur, overtuigd van de noodzaak van het centrum, toon de zich zeer bereidwillig. Het college stelde zich namelijk geheel garant voor de aangegane lening. Ook stel de het een ruime subsidie in het vooruitzicht. Provincie, Hervormd Kerkbouw- fonds en het Julianafonds hebben hun steentje eveneens bijgedragen. Ook het bestuur zit niet stil om de financiële positie van het bouwfonds te verstevigen. Zo wil men een blik- semaktie onder de bedrijven en mid denstand van Waalivijk houden. Ook onder de gemeenteleden wordt een aktie gehouden. Op het koor, in de kerk is een bus geplaatst waarin ie dereen een vrijwillige bijdrage kan doen. Soortgelijke akties worden er ieder jaar met kerstmis gevoerd, ten behoeve van de zieken. Akties Bepaald jammer is het dat enkele andere steunakties geen doorgang konden vinden. Zo had de heer P. van Wijk, secretaris van het stich tingsbestuur, op de Waalwijkse scho len sleutelringen willen laten verko pen met de naam en foto van de ei gen school erop. Het idee hiervoor kwam echter te laat, zodat de ringen, die in de sociale werkplaats vervaar digd zouden worden, niet meer op tijd klaar konden zijn. Als deze sleu- telringen-aktie doorgang had gevon den, hadden op deze wijze ook vele katholieke jongeren kunnen bijdra gen aan de realisering van het cen trum. De officiële en feestelijke opening in februari, moet groots worden op gezet, fluisterd men. Iedeeën hier voor borrelen zo hier en daar al op. Ondermeer wordt aan een muzikale opluistering gedacht. Hiervoor wil men in contact treden met het Waal- wijks Symfonie Orkest of met de Waalwijkse muziekschool. Ook wordt er gedacht aan sportdemonstraties en wedstrijden tussen diverse scholen. Voetbal, volleybal en basketbal zul len de hoofdschotel vormen, terwijl men enkele ervaren judoka's wil uit nodigen voor een demonstratie. Door deze sportdemonstraties tussen de verschillende scholen, zou een con tact tot stand gebracht worden tussen de jongelui met een verschillende godsdienstige richting. Het Hervormd Jeugdcentrum heeft een sociaal culturele doelstelling. De Hervormde jongeren uit Waalwijk zullen er straks voor de meest uiteen lopende takken van sport 'en hobby's terecht kunnen, zoals vrije expressie, fotoclub, toneel etc. Het jeugdhuis is een prachtig opvangcentrum voor jongelui, die er hun hobby's kunnen beoefenen en met elkaar tot presta ties kunnen komen. Terecht kijkt men uit naar de opening van een fraai, gebouw na moeizame arbeid gereali seerd kon worden, en dat voor het Hervormde volksdeel van Waalwijk van groot belang is. Telegram-adres„ECHO" EN DE BLOEMETJES LATEN STAAN Zo luidt de laatste regel van een bekend versje. We willen allemaal graag bloemetjes plukken en een boeketje op tafel zetten. Dat staat leuk en het fleurt alles op en iedereen vindt het aardig. Maar som mige bloemen verdragen het niet, dat je ze afplukt. Die zijn alleen maar mooi aan de stengel, zolang ze in de tuin staan. Je mag ze niet breken, want dan vermoord je ze. Je kunt er alleen maar naar kijken, je mag er niet aan komen. In de tuin van mensen staan vaak ook mooie bloemen. En soms bekruipt je de neiging om ze in te palmen en ze af te plukken, om er dan een ruikertje van te maken om onszelf op te sieren. Maar je moet er af blijven, je mag er al leen maar naar kijken. Want het knakje is dodelijk en de breuk kan niet geheeld worden. Ja zelfs, als je de tuin heel mooi wilt maken, moet je de plantjes begieten, water geven. Een soort oase, waarin ze kunnen ontkiemen en opgroeien. En soms duurt het heel lang, voordat de plantjes gaan bloeien. Je moet vaak veel geduld hebben, en zoals die man uit het evangelie, na twee jaar nog een derde keer durven afwachten. En ondertussen moet je ook nog doorgaan met begieten. De tuin van mensen is pas helemaal mooi, als iedereen in volle bloei staat. L. v. BERKEL, Aalmoezenier. JUWELIER Op de foto ziet men 'n schets van het Hervormd Jeugdhuis in Waalwijk. Leden noodraad Boerenpartij worden als lid geschrapt De leider van de BoerenpartijH. Koekoek, heeft zich losgemaakt van alle oud-NSB-ers in zijn partij. Hij heeft ook laten weten dat de leden van de noodraad - die zuivering en democratisering wilden - zullen wor den geschrapt als lid van de Boeren partij. De heer Koekoek sprak maandag in een radio-uitzending van de BP. „Wij kennen niet méér oud-NSB-ers dan de heren Adams en Gerkens", zei de heer Koekoek. „Als er mensen zijn die dit wèl weten, vooral bij de grote partijen, laat hen dan de Boerenpartij bericht sturen. Wij zijn genegen de betrokken figuren een brief te schrij ven met het verzoek als lid en mede werker van de Boerenpartij te bedan ken". KLEDBNG-VERHUUR Ruime sortering gelegenheidskleding voor heren naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19.00 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH K.V.P.-jongeren één lijsttrekker De jongeren van de Katholieke Volkspartij in de provincie Utrecht zijn teleurgesteld over het besluit van het partijbestuur om volgend jaar voor de Tweede Kamerverkiezingen vier lijsttrekkers aan te wijzen. In een telegram aan het bestuur van de KVP hebben zij uiting gegeven aan hun misnoegen. Het telegram zegt onder meer, dat de jongerengroep meent, „dat de par tij alweer een gelegenheid voorbij heeft laten gaan de politieke verhou dingen in ons land duidelijker te ma ken". De groep ziet dit als een „ern stig plichtsverzuim en vraagt zich be zorgd af welke motivering tot deze afwijzing heeft geleid. Langstraat spoorlijn in belangstelling bij Prov. Staten Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben zich tot Gedeputeerde Staten gericht. Zij willen n.l. welen hoe de stand van zaken is, met de realisering van het herstel van het personenvervoer op de spoorlijnen: Üen Bosch - Waalwijk - Lage Zwalu- we (Langstraat) en Boxtel - Gennep. Tevens wordt het college gevraagd, of er studie wordt gemaakt over een betere spoorwegverbinding met Bel gië en in hoeverre deze studie even tueel gevorderd is en tot het doen van beleidstappen heeft geleid. Een en ander blijkt uit het afdelingsver slag van Provinciale Staten, opge steld aan de hand van de door G.S. aangeboden begroting voor 1967. Huisartsen en ziekenfondsen Vertegenwoordigers van het Ge meenschappelijk Overleg der Zieken fondsorganisaties (GOZ) zijn maan dagmiddag door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ont vangen om -te spreken over de ernsti ge toestand, die volgens hen is ont staan door de nieuwste honorarium- voorstellen van de Landelijke Huis artsen Vereniging (LAV). De minis ter heeft nog generlei beslissing toe gezegd, maar wel zijn bezorgdheid uitgesproken over de verstoorde ver houding tussen ziekenfondsen en huisartsen. Niet meer ambtenaren nodig Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot wijziging van de wet op inkomsten belasting 1964 'en van de wet op de loonbelasting 1964 blijkt dat bij de huidige wijze van aanslagregeling voor de inkomstenbelasting jaarlijks alle aangiften onderzocht worden waarna een definitieve aanslag wordt opgelegd, dan wel een beschikking wordt genomen om geen aanslag op te leggen. Navordering van, naar later blijkt, te weinig geheven belasting is moge lijk bij aanwezigheid van het feit, of „zonder een nieuw feit" indien een voorlopige aanslag of een voorhef fing tot een te hoog bedrag is ver rekend of de omslag van de belas ting over echtgenoten niet op de juis te wijze is geschied. In afwachting van de verdere mechanisering en au tomatisering van aan de aanslagrege ling verbonden werkzaamheden, biedt de werkwijze die staatssecretaris Hoefnagels voor ogen staat, de mo gelijkheid de normale groei van het aanslagregelend werk meerdere jaren zonder uitbreiding van 't apparaat op te vangen. Daarnaast is het mogelijk J een versnelling en, wat de wezenlijk belangrijke taken betreft, een inten sivering van de aanslagregeling, reeds thans te realiseren. trole aan het licht komt dat een aan gifte niet juist is, de in overeenstem ming met die aangifte vastgestelde aanslag moest worden gecorrigeerd. Start De nieuw voorgestelde werkwijze is geenszins uitsluitend bestemd voor eenvoudige loonposten. Aangezien evenwel de nieuwe werkwijze in de praktijk nog geheel beproefd moet worden, wordt begonnen met alleen de eenvoudige loonposten. Zo snel als mogelijk zal blijken, zal de nieu we werkwijze worden toegepast op al le gedane aangiften, derhalve ook op die waarin winst uit onderneming is begrepen, aldus de staatssecretaris in zijn antwoord. Achteraf Dit kan worden bereikt door niet meer elk jaar alle gedane aangiften afzonderlijk en vooraf, maar per be lastingplichtige de aangiften over 'n aantal jaren, gezamelijk (en dus ach teraf) te controleren. Daarbij is het uitgangspunt, dat er op vertrouwd mag worden dat de aangiften, zoals deze zijn gedaan, juist zijn. Dit brengt mee, enerzijds dat de aanslagen zonder nader onder zoek overeenkomstig de aangiften kunnen worden vastgesteld, en an derzijds dat indien bij de periodiek over een aantal jaren gehouden con- (cl'uóiève crtlerenkleclinq h. WAALWIJK Hoger inkomen van Koningin later in Kamer De regering heeft de Raad van State om advies gevraagd of op grond van de huidige grondwet een andere regeling kan worden getrof fen voor het inkomen van de konin gin en voor de kosten van het konink lijk huis. De verhoging van het inkomen (voorgesteld van 2,5 miljoen naar 5,2 miljoen) kan niet wachten op een eventuele wijziging van de grondwet. Het kabinet wil wel eerst advies van de Raad van State afwachten voor 't wetontwerp tot inkomensverhoging wordt behandeld door het parlement, zo schrijft premier Cals in een brief aan de Tweede Kamer. De huidige regeling van 't konink lijk inkomen in de grondwet is onbe vredigend. Daarom is deze zaak al in studie genomen. De regering meent, dat ook de bestaande grondwet al de kiem moet brengen tot 'n oplossing, die is aangepast aan de omstandig heden van vandaag. De bedoeling van de adviesaanvrage aan de Raad van State is mede de Kamer middelen te geven tot een betere oordeelsvorming. e tcho van het Zuióer» n februari 1967 wordt het Hervormd Jeugdhuis geopend i'i;V* .v i

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1