wAAlwnkse en UnostRAAtse couraiu Voorzitter Middelhuis vroeg aandacht regering vonr problemen lederindustrie M. Maaywee onderscheiden met ere medaille in zilver sMlv PREMIE SPAARPLAN VERGADERING BEDRIJFSCHAP LEDERINDUSTRIE IV0R0L Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. A. J. OE KORT VERVAARDIGT SCHOENEN VOOR PRINSES MARGRIET BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Wettelijke bescher ming naam „leder" Meer aandacht ZUIVERE HUID Uitvoer TIJDELIJK Hollandia, Nieuwe socialistische partij in voorbereidng De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Voor jongeren „De Vriendenkring" organiseert groot rikconcours VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 81 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwfjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week ri-Vf'---..*. Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 lOct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bfj girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens de maandag gehouden vergadering van hei bedrijfsschap voor de Lederindustrie vroeg de heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van het schap, de belangstelling voor enkele aspecten waarmee deze bedrijfstak wordt geconfronteerd. De heer Middelhuis wees er op, dat hoewel het proces van sanering in de lederindustrie nog niet teneinde is, er reeds heel wat slachtoffers gevallen zijn. Telde deze bedrijfstak in 1955 nog 144 ondernemin gen, vorig jaar was dat aantal teruggelopen tot 115. De personeels bezetting vertoont eenzelfde beeld. Het aantal werknemers liep te rug van 4896 in 1955 tot 3256 in 1965. De rede van de heer Mid delhuis was wel het belangrijkste onderdeel van de vergadering. De overige agenda-punten ontlokten weinig discussie. Alleen werd nog even stilgestaan bij een aanvraag van het T.N.O. uit Delft voor een subsidieverhoging. Vooral door het samenvallen van een tweetal factoren is er een bijzon der moeilijke situatie ontstaan", zo vervolgde de heer Middelhuis. „Al lereerst is daar de exhorbitante stij ging van de huidenprijzen in de laat ste jaren. Begonnen met een opwaart se druk in 1964 zette deze prijsbewe ging zich midden 1965 drastisch door om in 1966 uit te monden op een ni veau dat voor bepaalde categorieën hoger was dan in 1964. Waarna volkomen onverwacht een daling kwam die de huidenprijzen op het huidige niveau bracht van 60- a 70 procent boven dat van 1964. De oorzaak in deze fluctuaties is te vin den in de sterk gestegen vraag naar leder, waartegenover een gering aan bod staat." De heer Middelhuis vond dat in het algemeen aangenomen kan worden dat de vraag naar huiden en vellen sterker is toegenomen dan het aantal slachtingen en dat dit voorlo pig wel zo zal blijven. De waarde van de huid bedraagt ongeveer 50 procent van de kostprijs van het leder. Een stijging van de huidwaarde met 60- a 70 procent bij een calculatie op ba sis van vervangingswaarde, dat de lederprijzen met 30- a 35 procent zullen moeten stijgen. „Naast hoopgevende vooruitzich ten zijn er toch problemen binnen de bedrijfstak, waarvan de oplossing nog niet in zicht is en die de aandacht blijven vragen. Ofschoon van nood lijdendheid niet kan worden gespro ken, zijn de moeilijkheden toch wel van dien aard, dat een pleidooi voor meer aandacht van de Overheid voor de problemen van de lederindustrie gewettigd lijkt", aldus de heer Mid delhuis. De voorzitter wilde allereerst plei ten voor een daadwerkelijk verweer tegen alle dumping-import van leder, handschoenen en schoenen, zowel van binnen als buiten de E.E.G. Vanuit sommige landen wordt er om aldaar bepaalde tegemoetkomingen te ver krijgen naar Nederland geëxporteerd tegen prijzen, waarvoor de Neder landse Lederindustrie nog niet de ru we grondstof kan aanschaffen. De heer Middelhuis oordeelde het billijk dat de Nederlandse regering tegen over dergelijke praktijken bescher mende maatregelen voor de eigen in dustrie stelt. Een tweede vraagstuk PUROL en PUROL-poeder waarvoor hij de aandacht van de over heid vroeg was dat van de kosten verbonden aan de zuivering van af valwater. Op de derde plaats vroeg hij de aandacht voor de research in deze branche. Royale subsidies aan TNO betekent een stap voorwaarts in de verdere ontwikkeling van de leder industrie. Belangrijk achtte de heer Middel huis het dat er gepleit zou worden voor de wettelijke bescherming van de naam leder. De consument kan mo menteel het verschil tussen echt le der en namaak niet meer zien. Een verzoek hiertoe is al ingediend maar de vorderingen in deze richting zijn, aldus de voorzitter, nog maar matig. Ook vroeg hij nog de aandacht voor het leerlingenstelsel. Aan het slot van zijn toespraak wees de heer Middel huis er nog op dat de uitvoer in 1965 de helft van de totale omzet (circa 150 miljoen) bedroeg. De agendapunten werden vlot af gehandeld. Alleen stond men enige tijd stil bij het verzoek van het TNO in Delft om een aanzienlijke verho ging van het subsidie. Het instituut voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek speciaal ten bate van de lederindustrie ontvangt momen teel een bijdrage van f. 34.000. De verhoging die het TNO vraagt moet wellicht tot het dubbele van het be drag gaan. De meeste leden waren van mening dat de federatie niet in de positie van St. Nicolaas verkeerd. Besloten werd het verzoek nader te bezien. BU TANDPASTA Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Een werkcomité gaat de oprich ting voorbereiden van een nieuw socialistische partij in Nederland. Deze nieuwe partij wil het volgend voorjaar deelnemen aan de Twee de-Kamerverkiezingen. Gestreefd wordt naar een partij, die bereid is samen te werken met de PSP en de CPN om gezamen lijk front te vormen tegen rechts. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De direktie van A. en J. de Kort schoenfabriek in Waal wijk kon dinsdag voor de derde maal dit jaar een 40-jarige jubilaris huldi gen. Liet was dinsdag de heer N. Maaywee (54) uit Drunen die het middelpunt van de feestvreugde was. Burgemeester J. Teijssen die de hul diging bijwoonde kon de heer Maay wee de verheugende mededeling doen, dat hem de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. De heer J. de Kort, direkteur, was verheugd dat hij voor de derde maal in nog geen jaar tijd een 40-jarige jubilaris moch huldigen. „Hierbij blijft het voor 1966 nog niet want nog een werknemer hoopt zijn 40-ja- rig ambtsjubileum te vieren. Huldi gingen in een tijd, dat het economisch in Nederland niet te best gaat. Waar het stormt knappen bomen af. Wie blijven komen echter gesterkt uit de storm te voorschijn. Bedrijven met toegewijd personeel komen er ook. Ons bedrijf heeft meedere zware stormen doorgemaakt. Met de geza menlijke inspanningen van het perso neel zijn we er steeds weer doorgeko men", aldus de heer De Kort, die dinsdag een van die toegewijde werk nemers kon huldigen. De heer De Kort vond het eveneens plezierig, nu de wildste geruchten de ronde doen, positieve dingen naar voren te kun nen brengen. De firma A. en J. de Kort is namelijk de vererende op dracht gegeven één paar (lila) schoe nen te vervaardigen voor Prinses Margriet. Een opdracht die inmiddels is uitgevoerd en waarvan de heer De Kort het resultaat aan de aanwezi gen toonde. „De heer Maaywee heeft altijd be langrijke functies in ons bedrijf ver vuld", zo vervolgde de heer de Kort. „Na chef van de stanzerij te zijn ge weest is de jubilaris thans chef van de afdelingen voorbereiding en pro- duktie-planning. U bent altijd een steun voor de direktie geweest. Daar voor zijn we u dankbaar". Dankbaar heid die de heer De Kort wilde tonen door de heer Maaywee een gouden horloge en een geschenk onder cou vert te overhandigen. Voor mevrouw Maaywee had hij een doos bonbons. Burgemeester Teijssen vond een 40-jarige jubilaris voldoende aanlei ding voor een gelukwens. Hij roemde de heer Maaywee om zijn verant woordelijkheidsgevoel en noemde hem een schakel in het bedrijf, een snel groeiend bedrijf dankzij zijn inbreng. Naast zijn persoonlijke felicitaties bij de toekenning van de ere-medaille in zilver bracht de heer Teijssen ook de felicitaties van mr. Stieger, burge meester van Drunen over. Voor de ve le blijken van belangstelling dankte de heer Maaywee geroerd. Hij hoop te in de hem nog van zijn pesioen nog resterende jaren (11) zijn krach ten aan het bedrijf te mogen geven. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel Over maximaal 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50, is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappijen, Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! De Tweede Kamer heeft dinsdag bij de algemene beschouwingen ern stige bezwaren geuit tegen het nieu we studiebeurzenbeleid van minister Diepenhorst (Onderwijs). De wijzi ging was een koude douche, vond de heer Toxopeus (VVD). De KVP-frac- tie is bijzonder ongelukkig met de ab rupte wijze waarop dit beleid is in gevoerd, zei de heer Schmelzer. De socialist Nederhorst meende dat de ze slechtere regeling niet is te hand haven'. De onverwachte wijziging stuitte ook op grote bezwaren van de heer Beernink (CHU). Het Nederlandse Katholiek Vak verbond heeft laten weten, dat het prijs stelt öp „continuering van dit kabinet op dit moment." Verwacht wordt, dat na het antwoord van de regering donderdag, de KVP-fractie zich zal beraden over de te volgen gedragslijn. De heer Schmelzer zei: „Op het voor het totale beleid zo we zenlijke financieel-economische ter rein is door het kabinet ons vertrou wen op de proef gesteld. Wij ver wachten nu dan ook duidelijke en overtuigende antwoorden op klem mende vragen." De heer Toxopeus van de VVD had zelf veel kritiek op het ministe rie en zei o.m.: „Vondeling en Cals zijn door hun partijen gepasseerd als lijsttrekker voor de komende verkiezingen. Het leven wordt duurder. De lasten sta pelen zich op. De bevolking is terecht hoogst ontevreden. De conclusie van de heer Toxopeus was: het kabinet dient heen te gaan." Daarna bracht de heer Roelvink van de A.R., die evenals de VVD, het koningshuis krachtig verdedigde, kritiek uit op 't financieel- en ondernemingsbeleid, maar daartegenover veel waardering had voor het kabinet, maar duidelijk antwoord verlangde op enige vragen. Daarna spraken woordvoerders van de P.S.P. en communisten, die krach tig dueleerden met de heer Koekoek. snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. De Spaarvereniging „De Vrien denkring, gevestigd in café „Mo lenvliet", bij de heer Ad v. Crom- voirt te Baardwijk, organiseert ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan op vrijdag 21, zaterdag 22 en zaterdag 29 oktober een groot rik concours. Deze bloeiende vereniging die door 6 leden werd opgericht, telt thans niet minder dan 50 leden, die allen aan dit concours medewer king zullen verlenen. De rikavonden, waarop ook da mes van harte welkom zijn, zijn toegankelijk voor iedereen. Het in schrijfgeld is zo laag mogelijk ge houden n.l. f 1,- om iedereen in de gelegenheid te stellen aan dit con cours deel te nemen. De hoofdprijs bedraagt f 25,- waar bij nog komt een speciale dagprijs van f 10,-, terwijl nog vele waar devolle prijzen beschikbaar zijn ge steld. Voor iedere avond is er te vens een damesprijs. Hoewel de rikavonden zijn verdeeld over drie dagen is het geen competitie. Men is dus niet verplicht alle drie de avonden mee te doen. Het meedoen aan dit concours is daarom zo aantrekkelijk, omdat men niet weet wanneer de win naar uit de bus komt. Dit kan net zo goed de eerste als de laatste avond zijn. Zodoende blijft de span ning er tot de laatste avond in. Het beloven in de „Molenvliet" enkele gezellige rikavonden te wor den, waarvan bestuur en leden de zer vereniging zich voor de vólle 10C' pet. zullen inzetten. De wed strijden beginnen iedere avond om 20.00 uur.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5