wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Jmpe Verlangens houden forse stijging overheidsuitgaven in Mgr. J. Bluyssen wil werk van voorganger voortzetten APARTE AANSLAGEN VOOR MAN EN VROUW BEZORGT FISCUS VEEL WERK Ogen vragen brillen van STASSAR BASISPROGRAMMA P.v.d.A. HERDER GROOTSTE BISDOM VAN NEDERLAND Steunt Gezinszorg Zoals bekend worden als regel van gehuwde, niet duur zaam gescheiden levende, personen de inkomstenbe lasting en de vermogensbelasting berekend over hun totale inkomen resp. vermogen. Door de progressie der inkomstenbelasting, die meebrengt dat bij stijging van het inkomen het belastingpercentage stijgt, en Fiscus kan dus drie aanslagen moeten vaststellen Waarom Het verzoek Geen kans op verdrag met Australië over dienstplicht doordat bij de vermogensbelasting door die regel, slechts éénmaal de vrijgestelde bedragen worden af getrokken, in plaats van voor ieder der echtelieden apart brengt deze samensteling een nadeel mee. Dit wordt echter in grote lijnen weer opgeheven door een lagere inkomstenbelastingtarief voor gehuwden en door grotere vermogensvr ij stellingen. Voorbeeld Doodstraf tegen Dr. Soebandrio geëst Willekeur Damesmode Tilburg Belastingverhoging vermogensfeer in De Nafo Bisschop acht onderlinge discussie belangrijk Manier Problemen Groepen Meer dan 5000 doden op Haiti MAANDAG 17 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 82 De tcho vad het Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 1 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Omslag over de echtgenoten van inkomsten- en vermogensbelasting Sinds de invoering, in 1965, van de nieuwe wetten Inkomstenbelasting en Vermogenbelasting bestaat echter de mogelijkheid aparte aanslagen te vragen voor man en vrouw. Het ver zoek daartoe moet bij de aangifte worden gedaan. Het brengt in prin cipe geen financieel voor- of nadeel mee, wat betreft het in totaal ver schuldigde belastingbedrag, want het komt er op neer dat de belasting die normaal door de man verschuldigd wordt, eerst op de normale wijze wordt berekend en daarna wordt om geslagen over de echtgenoten. Voor de Inkomstenbelasting geschiedt de omslag in verhouding der belastbare inkomens welke voor leder apart zou den gelden zonder samenstelling; voor de vermogenbelasting naar ver houding der zonder samenstelling be rekende vermogens. Het gevolg is dus dat de fiscus in zo'n geval drie inkomens, respectievelijk vermogens moet vaststellen. Éénmaal het totaal, ter berekening van de in totaal ver schuldigde belasting, en dan nog eens voor iedere echtgenoot apart, ter berekening van ieders aandeel in het totaalbedrag. De nieuwe regeling is ingevoerd, zoals bij de parlementaire behande ling der wetten is gebleken, in ver band met de groter wordende zelf standigheid van de gehuwde vrouw, het stijgend aantal vrouwen dat door arbeid eigen inkomsten verwerft en de geleidelijk toenemende maatschap pelijke betekenis van de opheffing der handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw in het huwelijks- vermogenrecht. Voorop gesteld zij uiteraard, dat wanneer de echtelieden in onderling overleg hun financiële aangelegenheden uit elkaar wensen te houden, het hun geheel vrij staat te bepalen hoe zij dat zullen doen en dus ook naar welke maatstaven zij de totale belastingdruk op hun inkomens en vermogens willen verdelen. De wet geeft hun slechts het recht aparte aanslagen te verzoeken, berekend naar verhouding der belastbare inko mens, resp. vermogens. Er zijn vele gevallen denkbaar, zoals hieronder zal blijken waarin de wettelijke ver deling tot onlogische uitkomsten leidt en willen de echtgenoten dan zelf een andere afrekening toepassen, dan zijn zij daarin vrij. Zoals gezegd moet het verzoek bij de aangifte worden gedaan. Daarbij worden nog twee mogelijkheden on derscheiden. In het geval dat de echtgenoten bij huwelijksvoorwaarden iedere gemeenschap van inkomsten en van bezittingen en schulden heb ben uitgesloten is een verzoek van één dier echtgenoten voldoende. De man kan bij aangifte om aparte aan slagen verzoeken; de vrouw, die wel licht niet weet op welk moment de man zijn aangiftebiljet zal inzenden, moet ieder jaar op 1 januari het ver zoek doen, wil zij er zeker van zijn, dat zij niet te laat is. In het andere geval, waarin de echtgenoten niet bij huwelijksvoorwaarden hun inkom sten, bezittingen en schulden zo vol- Minister Luns acht het onwaar schijnlijk, dat Australië bereid zou zijn een verdrag met Nederland te sluiten over vrijstelling van immi granten van Nederlandse nationali teit. Australië heeft de dienstplicht voor immigranten ingevoerd. Het is even ondenkbaar, dat de Verenigde Staten voor een soortge lijke overeenkomst met Nederland zouden voelen, zo deelt de bewinds man mee op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Sloterna- kerde Bruine (PSP). ledig gescheiden gehouden hebben en waarin er dus, naast eventuele privé- inkomsten en privé-vermogens, ook inkomsten- en/of vermogensbestand delen gemeenschappelijk zijn, wordt de belasting slechts over aparte aan slagen omgeslagen op verzoek van beide echtgenoten tezamen en dan nog slechts, indien niet blijkt van ver schil van inzicht tussen hen omtrent de verhouding waarin de omslag moet geschieden. Bij de omslag van de Inkomstenbe lasting kunnen zich speciale moeilijk heden voordoen door de verliescom pensatie. Bij de kamerbehandeling is de vraag gesteld of het niet beter wa re de verliezen uit andere jaren, die aftrekbaar zijn, buiten beschouwing te laten bij het vaststellen van de in komens waarnaar de verhouding van de omslag wordt berekend. De wet spreekt nl. van de verhouding van ie ders belastbare inkomens, en dat zijn de inkomens na aftrek van compensa- bele verliezen uit andere jaren. De minister verwierp deze sugges tie en gaf daarbij het volgend voor beeld. Gesteld dat er in enig jaar (jaar I) van de zijde van de vrouw een verlies is van 80.000, - en van de zijde van de man een positief in komen van f. 80.000, Het totaal inkomen is dan precies nul en de be lastingschuld is ook nul. Wordt deze over beide echtgenoten naar verhou ding van ieders belastbaar inkomen omgeslagen dan is ieders aandee1 vanzelfsprekend ook nul. Het is ech ter zeer wel denkbaar dat de echtge noten dit resultaat dermate onligisch In het proces tegen de Indonesi sche oud-minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio heeft de o- penbare aanklager de doodstraf ge ëst. De voormalige rechterhand van president Soekarno is beschuldigd van deelneming aan een samenzwe ring om de regering omver te wer pen. Ook zijn hem ondermijnende activiteit en enige misdrijven op financieel gebied ten laste gelegd. Dr. Soebandrio heeft verklaard niet sohuldig te zijn. voorkomt, dat zij in onderling over leg een andere oplossing kiezen, b.v. dat de man, die normaliter over zijn inkomen van f. 80.000, - aan belas ting f. 35.000, zou betalen, nu de ze f. 35.000, aan de vrouw ver goedt. Zoals gezegd: iedere andere oplossing staat hun ook vrij. Het voorbeeld van de minister gaat dan verder met jaar II, waarin de vrouw een positief inkomen had van f. 100.000,— en de man van f. 10.000,-. Voor het berekenen van de in totaal verschuldigde belas ting is er dan geen aftrek door ver liescompensatie, want het totaal in komen in jaar I was niet negatief, doch net nul. De totale belasting wordt dus berekend over f. 110.000,- inkomen. Was de verliescompensatie voor de berekening van de omslag uitgesloten dan kreeg de vrouw een aanslag ad tien-elfde gedeelte van die belasting over f. 110.000,- en de man een aanslag ad één-elfde gedeel te daarvan. Zoals de wet thans is is 't echter zo, dat wanneer samenstelling wordt uitgesloten het belastbaar in komen van de vrouw alleen zou be dragen f. 100.000, - minus 80-dui- zend gulden uit jaar I ofwel 20-dui- zend gulden. Het inkomen van de man in jaar II blijft f. 10.000, - hetgeen niet beïnvloed wordt door 't inkomen ad f. 80.000,- uit jaar I. De verhouding voor de omslag wordt dus voor man en vrouw niet 1 10, doch 1 2. En de man betaalt één derde deel van de belasting over 110- duizend gulden; en de vrouw twee derde delen. Het is duidelijk dat deze methode tot geheel willekeurige Tesultaten leidt, al naar de toevallige verdeling der inkomens in de opeenvolgende jaren. Bovendien kan het zijn dat af trekken wegens buitengewone lasten en/of giften e.d., die aan bepaalde grenzen zijn gebonden bij de bereke ning van het totaal inkomen wél kun nen meetellen, en bij de berekening der aparte inkomens niet, omdat daar de voor aftrek vereiste grenzen niet worden overschreden. Ook het omge keerde is mogelijk. Voorts zal duidelijk zijn, omdat in enig jaar negatieve inkomens uit de zes voorafgaande jaren kunnen wor den verrekend, dat zich gevallen kun nen voordoen, b.v. wanneer voor het eerst omslag wordt gevraagd, dat de inspecteur niet zal kunnen volstaan met het vragen van een aangifte van de vrouw apart over het betrokken jaar, maar ook de inkomens van de voorafgaande jaren moeten vragen en zich er vervolgens van zal moeten ver gewissen of de man instemt met die aangiften. Anders ontstaat weer een foutieve verdeling met de kans van eindeloze meningsverschillen over lang verstreken jaren. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. In haar onlangs verschenen „So- sialistisch bestek 1967" dat de basis voor het verkiezingsprogramma moet zijn, legt de Partij van de Ar beid de volgende eisen op tafel afschaffing van de Eerste Kamer en I de opkomstplicht voor de kiezers j stemrecht op achttienjarige leeftijd; filmkeuring („onnodige betutteling van volwassenen") moet verdwij nen; sanering van de PBO; voor ontwikkelingshulp één percent van het nationale inkomen: forse be lastingverhogingen in de vermo genssfeer; Portugal moet uit de NATO en Spanje mag er niet inko men en erkenning van de Vietcong als onderhandelingspartner in Viet nam. Deze en vele andere eisen wor den de komende maanden in socia listische kring besproken, ook op het PvdA-congres in november. Het basisprogramma wil de nadruk leg gen op de voor de toekomst noodza kelijke gemeenschapsvoorzieningen en op een „meer gelijke rechtsbe deling". De verlangens in dit basispro gramma zouden een forse stijging van de overheidsuitgaven inhouden, vooral de uitbreiding van de ont wikkelingshulp, onderwij svoorzie- ningen, stadssaneringen met oprui ming van krotten en verkeerswe gen. De PvdA wil dit financieren door belastingverhoging in de ver mogensfeer, grote overheidsbaiten uit de winnig van de botemschatten bestrijding van belastingontduiking en -ontloping en meer rechtstreek se betaling door gebruikers van o- verheidsdiensten (toegangs- en par- keergelden). „Socialistisch bestek" wil een stu die over de wenselijkheid burge meesters te kiezen. „In ieder geval moet de gemeenteraad bij de bur gemeestersbenoeming betrokken worden. „Ook bij een defensie in NATO- verband moet de doelmatigheid van de uitgaven steeds in het oog wor den gehouden," vindt de PvdA. Zij bepleit daarom een vloot met klei nere eenheden, afschaffing van de kruisers en een geleidelijke ver mindering van de diensttijd tot 12 maanden. Dienstplichtige moeten hoger beloond worden, totdat ze evenveel krijgen als beroepsmilitai ren in dezelfde rang. Enkele andere punten van het socialistische „buitenbeleid" West-Duitsland zou garanderen bij verdrag de Oder-Neisse-grens te aanvaarden. Alle NATO-partners, die geen atoombewapening hebben (dus ook Duitsland) moeten afstand doen van aanspraken daarop. Druk uitoefenen op Rhodesië en Zuid- Afrika om een regering te vormen namens de meerderheid van de be volking in die landen. Opneming van China in de Verenigde Naties en, Veiligheidsraad, en haar betrek ken bij het internationale ontwape- ningsoverleg. Oprichting van een zelfstandig ontwapeningsorgaan in de NATO. De nieuwe bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, heeft de Neder landse pers ontvangen. De jongste bisschop van Nederland, een jeugdi ge, slanke verschijning in eenvoudig zwart gekleed, had geen moeite om in een levendig en open gesprek op de vragen in te gaan die bij een der gelijke belangrijke gelegenheid nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Mgr. Bluyssen, in 1961, toen 35 jaar oud, tot hulpbisschop van Den Bosch en titulair bisschop van Aeto benoemd, verbleef dezer dagen toe vallig in Rome omdat hij als referent van de Nederlandse bisschoppen voor liturgische vraagstukken aan de ver gadering van de post-conciliaire com missie voor liturgie deelnam. Verleden zaterdag werd hij door de pro-prefect van de congregatie van 't consistorie kardinaal Confalonieri, ontvangen die hem een pauselijk schrijven overhandigde waarin de Heilige Vader hem van zijn voorne men, hem tot bisschop van Den Bosch te benoemen, op de hoogte stelde. Na de schriftelijke aanvaarding van deze benoeming neemt de nieuwe bisschop in Den Bosch door het overhandigen van de pauselijke bul aan het kapittel zijn bisschoppelijk ambt op zich. Zal mgr. Bluyssen de lijn van zijn voorganger, mgr. Bekkers, voortzet ten? De nieuwe bisschop antwoordde hierop: „Mgr. Bekkers heeft op ka tholieken en niet-katholieken en ook niet-christenen, grote indruk ge maakt. Ik zal trachten dit werk in zijn geest om mijn manier voor te te zetten. „Wat mijn manier is? Ik ben er zelf beniewd naar". Belangrijk acht mgr. Bluyssen de onderlinge discus sie van de katholieken zelf, die in de huidige situatie soms zeer uiteenlo pende gedachten over de taak van de Kerk en de christen in zijn moderne maatschappij hebben. „Het is nodig te bevorderen dat dit onderlinge ge sprek van de katholieken in harmonie en vruchtbaar verloopt". Overigens interesseert mgr. Bluyssen, die van 1954 tot 1957 in Rome theo logie studeerde, zich vooral voor de spiritualiteit, in het bijzonder die van de nieuwe kathechismus, waarover hij zeer enthousiast is. Ook heeft hij veel belangstelling voor de liturgie en de kerkmuziek. Hij zei te hopen dat de nieuwe liturgie aan de oude kerk muziek een welverdiende plaats laat. Gevraagd naar de meest belangrij ke problemen waarvoor de bisschop van Den Bosch te staan komt, noemt mgr. Bluyssen eerst 'enkele feiten. Het diocees van Den Bosch is met 1,2 miljoen katholieken het grootste van Nederland, het telt 430 parochies met 900 priesters, heeft het grootste aantal kloosters, 10.000 kloosterzus ters, 40 grote en kleine instituten voor priesteropleidingen enkele gene ralaten van congregaties. Zeker er werd en wordt over gesproken dat nieuwe bisdommen Eindhoven of Nijmegen gevestigd zouden worden. Maar dit raakt de gehele Nederland se kerkprovincie. De grote problemen die zich voor doen zijn ondermeer de structuur voor de zielzorg, de beleving van de func tie van de priester in de moderne maatschappij, natuurlijk de oecume ne, het probleem van de religieuzen en de vernieuwing van het kloosterle ven en tenslotte nog de reeds vermel de dialoog van de katholieken onder ling. Voor mgr. Bluyssen kwam de benoeming onverwacht, maar hij maakt niet de indruk voor de zware taak terug te deinzen. Uit zijn woor den wordt ongemerkt de heldere en uitgebanlanceerde visie zichtbaar van een jonge herder die de ernst van de opdracht niet onderschat, maar zo dicht bij de hedendaagse christen staat dat hij deze grote verantwoor delijkheid onmiddellijk aanvaardt. De paus zal mgr. Bluyssen vermoedelijk deze week in audiëntie ontvangen. Inmiddels zijn in de Partij van de Arbeid enkele groepen ontstaan die een duidelijk linkse koers hebben. „Links" heeft een aantal eisen ge steld, die jn de vorm van een mo tie op het PvdA-congres in novem ber 2ullen worden ingediend. „Links", met o.a. Ton Regtien en dr. L. van Thijn, streeft naar een „radicaal socialistisch" beleid. Dit verschilt op verschillende onderde len belangrijk met „10 over rood". Deze versnippering is voor de twee grootste partijen van Nederland geen al te beste zaak, want er zijn nu reeds 4 stromingen in de PvdA. Het is niet uitgesloten dat het aantal doden op Haiti als gevolg van de cycloon „Inez", ver over de vijfduizend bedraagt. Dit heeft de minister van buiten landse zaken van Thaiti, René Chal mers, donderdag verklaard in de Algemene Vergadering van de V.N., waar hij sprak over de verwoestin gen die „Inez" in Haiti heeft aange richt. Donderdagmiddag 20 oktober en vrijdagmiddag 21 oktober zal een ge zinsverzorgster bij U aankloppen om een bijdrage voor de R.K. Gezins zorg te Waalwijk. 90 meisjes staan in dienst van de R.K. Gezinszorg da gelijks klaar om de zieke huismoe ders te helpen, of te vervangen in hun huishouding. Dit werk kost veel geld en wordt slechts gedeeltelijk van overheidswege gesubsidieerd, mits de particulieren van hun kant tenminste 30% van de kosten opbrengen. Hier is dus de kans dit werk in stand te houden. De groep telt vele meisjes en er komen nog steeds meer aanvragen voor hulp. Allen kunnen nog niet ge holpen worden, de middelen voor uit breiding ontbreken. De RK Gezins zorg Waalwijk vraagt om te helpen, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank wordt gebraoht.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1