wAAlwnkse en UnqstRAAtse couraiu De bisschoppen van Nederland over wereidmissiedag Toename van arbeidsreserve onder de bouwvakarbeiders Spaaraktie Boerenleenbank van 21 tot en met 31 oktober VERNIEUWDE KERKBELEVING EN MISSIE OPEN OOG VERSLAG VAN MINISTERIE Sinds de bloeitijd van de middeleeuwen heeft het mis- sievraagstuk opgehouden het voornaamste probleem van de Kerk te zijn, schrijft Joseph Comblin in zijn essay over de verrezen Christus. Sinds die tijd wordt het grootste deel van de krachten van de christenheid aangewend om de positie van de Kerk te consolideren en te versterken binnen het domein, dat zij toen ver worven had. Er bestonden natuurlijk wel missies on der de volken in de aan dit kerkdomein grenzende ge bieden, en geleidelijk drongen deze dieper in de vreem- Heeft God de afstanden gewild? Achtergeblevenen de landen door, maar ze konden in de laatste zes, ze ven eeuwen slechts over een klein percentage van on ze gelovige energie, van onze priesters - 10 pet. - en van ons kerkelijk „vermogen" beschikken. Comblin aarzelt niet te zeggen dat er een wanverhouding is ont slaan tussen de krachten die in de kerk naar binnen, en die welke naar buiten zijn gericht. Er is een sterk parochisme naast een zwak kerkbesef van werkelijk katholieke aard. Deze situatie is niet van vandaag of gisteren. Het hoeft ons niet te verwonderen dat zij niet gemakkelijk zal zijn te herzien. For export only? Kraan boog door: 1 dode, 5 gewonden Teruggelopen span ning' op arbeidsmarkt Losse arbeiders VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 83 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Wereldmissiedag vraagt zondag onze aandacht Niettemin roept de Vaticaanse Kerkvergadering - en deze niet al leen - ons daartoe op. „De genade van de kerkvernieuwing kan in de gemeenschappen - bedoeld zijn de parochies en de bisdommen - niet groeien als niet ieder van hen de ruimten van de liefde uitbreidt tot de grenzen der aarde, en eenzelfde zorg(!) draagt voor degenen die veraf zijn als voor hen die dichtbij zijn". Mij dunkt: duidelijker kan ons de vraag niet worden voorgelegd wat heel onze vernieuwingsarbeid waard zou zijn, wanneer zij bleef staan bij de grenzen van onze ge meenten en provincies, of anders gezegd: wanneer bij onze parochie opbouw en -ombouw een te geringe verbondenheid met heel de Wereld kerk zou blijken. Paus Paulus sprak bij de opening van de tweede Concilie-zitting over de Kerk, „die opnieuw ontdekt en bevestigt dat haar missionaire op gave haar duurste plicht is"- Sprak de Paus toen al van „Kerk" in de nieuwe interpretatie van Volk Gods met zijn plaatselijke herders? Een interpretatie die we hebben toege juicht, maar waarvan we de con sequenties nog moeten trekken en waarmaken Of identificeerde de Paus het zen dingsbesef van DE Kerk ouderge woonte nog met dat van zichzelf en een aantal hoftheologen? Im mers, hebben de plaatselijke ge meenschappen met hun pastores op missionair gebied al zoveel nieuws ontdekt en bevestigd? Wij hebben niet de indruk dat de oproep van het Wereldepisco paat, tot diepgaande bezinning op onze taak als Kerk onder de vol keren, in de parochies van ons land al veel weerklank vindt. Terwijl het toch op vele plaatsen gonst van gesprekken, van het overleg en van de re-organisatieplannen. Zijn wij dan toch bezig een eigen keuze programma samen te stellen uit 't volle pakket taken, dat deze tijd en dit Concilie ons in handen stoppen? Wij maken ons wat ongerust wan neer het ene dekenaat na het an dere plannen opstelt om het aggi- ornamento te laten doorkomen in de eigen stedelijke of gewestelijke kerk, en wanneer daarbij de missi onaire her-oriëtatie niet of nauwe lijks ter sprake komt. De ene ooie vaar (Den Haag) maakt nog geen lente overal. Steeds komen liturgie, katechese, caritas-organisatie en oecumene aan de orde als er ge sproken wordt over kerkvernieu- De bisschopen van Nederland hebben in een brief de gelovigen op geroepen Wereldmissiedag niet te vergeten. Deze brief, die afgelopen zondag in alle kerken werd voorgelezen, publiceren wij op deze pa gina. „Zusters en broeders in Christus, Ons missie-bewustzijn heeft het in deze tijd zwaar te verduren. Aan de ene kant groeit ons besef van verantwoordelijkheid voor het lot van de hele mensheid met de dag.Aan de andere kant vragen wij ons steeds meer af wat wij mensen van het Westen aan de zgn. ont wikkelingslanden eigenlijk kunnen bieden. Onder christenen zal het niet betwijfeld worden dat wij het Evangelie hebben te brengen. Nu meer dan ooit, en juist hen. Want voor de landen, waar het heden veel zorgelijker en de toekomst nog veel onzekerder is dan voor ons, zal het Evangelie eens te meer een kracht Gods zijn. Het bemoedigt en verzekert immers alle mensen dat Gods Koninkrijk zal komen, ondanks alles. Het geeft vertrouwen op de toekomst. Het geeft be zieling aan het werken en zwoegen voor een betere wereld. En het verplicht ons, die dat Evangelie durven verkondigen, het ook waar te maken door zelf in eigen kring oprechte christenen te zijn. Alleen wanneer wij zelf geloven en in de liefde met elkaar omgaan kunnen wij voor de volken een geloofwaardig getuigenis over Christus af leggen. Men maakt zich bezorgd over de geloofscrisis in ons eigen land. Welnu: geen snellere weg om het geloof te verliezen dan het voor zichzelf te willen houden. Geen betere weg om het geloof op nieuw te ontdekken en vast in ons te verankeren dan door het te helpen uitdragenMoge de Kerk van Nederland, die ons allen lief is, een missionaire Kerk blijven. Moge dat blijken op Wereldmissie dag a.s. door het intense gebed van allen voor het missionerings- werk en voor de priesters, zusters, broeders en leken die het ver richten. Moge dat ook blijken door een grootse offervaardigheid. Dankbaar herinneren wij ons de collecte van 1965, toen op Wereld missiedag meer dan 2 miljoen door U werd bijeengebracht. Vol ver trouwen zien wij de komende inzameling tegemoet. Voor zeer veel missie-arbeid is deze jaarlijkse collecte van beslissende betekenis. Utrecht, 12 augustus 1966. De Bisschoppen van Nederland." De zorg van de missionaris voor lichaam en ziel. wing. Zelden is er sprake van een duidelijke reactie op de aanhef van het zesde hoofdstuk van het Missie decreet, waar gevraagd wordt dat het volk Gods zich in alle geledin gen waarin het verschijnt en leeft, missionair bewust en actief zal to nen. Waarom dit ontbreken of uit blijven? Omdat ©r een prioriteiten- li'st zou zijn op te stellen, waarbij liturgie en katechese voorop gaan en de mondiale verantwoordelijk heid van elke christengemeente nog wel facultatief kan worden gesteld? Is het dan niet meer zo dat onze katholiciteit maar zo diep en breed is als ons zendingsbewustzijn reikt? Waar kan een liturgische, kateche- tische of oecumenische vernieuwing uiteindelijk anders op zijn gericht dan op het peil van dé wereld. De gestalte van dit Heil in zijn definitieve vervulling kennen wij niet. Geen oor heeft gehoord en geen oog heeft gezien, wat God be reid heeft voor hen die Hem lief hebben. Maar wij realiseren ons nu toch wel dat dit Heil langs de weg van dat liefhebben wordt bereikt. En de liefde voor God wordt niet meer uitgespeeld tegen de liefde en de zorg voor de wereld. De enige opdracht, die wij als christenen kun nen zién en hóren is de opdracht het heil te dienen van de gehele mensheid, van een uiteindelijk ge heelde wereld. In gesprekken blijkt telkens weer dat missie' voor velen onmiddellijk heen wijst naar noden in de verte, belangen ver van huis. Zeker, het gaat bij de missie tenslotte om de wereld, maar het draait bij heel de verwachte missionaire vernieuwing om de kerk hier, om een interne nood, om het „wee mij, als ik het Evangelie niet verkondig". Ik moet een kerk bouwen, zegt de bouwpastoor, en daarom kan ik nog niet meedoen. Er zijn nog zo veel noden binnen onze parochie, zegt een kapelaan, en daarom ko men we aan missie nog niet toe. Maar het draait juist om een nood binnen in ons, om een tekort aan katholiciteit. Het gaat om de leven de kerkgemeenschap, die we hier moeten opbouwen, en die even we zenlijk tot „missie" dient te komen als tot eredienst. Comblin sprak van een wanver houding. Wie op dat scherpe woord doordenkt, gaat zich afvragen waar om de opdracht van de Heer om Hem te gedenken bij Brood en Wijn zóveel meer van onze gelovige energie zou moeten binden als de JUWELIER opdracht voor alle volkeren Zijn getuige te zijn. De tijd van de knik-engeltjes is voorbij. Ze bepalen het imago van ons parochieel missiewerk niet meer. De tijd is opnieuw aangebro ken - want in zeker opzicht keert de situatie van het begin terug: de Kerk ondergedompeld in een hei dense wereld - de tijd is weer ge komen dat in ieder christen de engel dient op te staan, de boodschapper van God en de beschermer van de medemens. Laat hij knikken, ja-zeggen, nu de Heer ons zo krachtig belast met Zijn missie. Op het terrein van de Albatros Superfosfaatfabriek in Pernis is maandagmiddag de 45-jarige tim merman A. Lodder uit Bolnes om het leven gekomen, toen de mast van een kraan doorboog en terecht kwam op een werkkeet. Twee ar beiders werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het Dijkzigtzie- kenhuis. Drie andere mannen lie pen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde omstreeks vier uur in de middag op het ge deelte van het fabrieksterrein, waar een nieuw complex wordt neerge zet. De kraanmachinist was bezig een stuk pijp van duizend kilo van een ongeveer twintig meter hoog bouwwerk naar beneden te bren gen. Op het moment, dat er gehe sen werd, boog de mast van de kraan door. De giek met het zware stuk pijp kwam precies terecht op liet dak van een houten werkkeet. In die keet stonden enkele man nen allen werkzaam bij de Bouw combinatie Vondelingenplaat te schuilen voor de regen. PERSOONLIJKE INDRUKKEN Contactavond Bedrijfsapostolaat lk moet U eerlijk bekennen dat ik me voor het begin van deze avond een beetje beroerd voelde. Komt er iemand? Wie komen er? Is nu echt de gehele organisatie voor niets geweest? Bestaat er behoefte aan contact of is ons werk een wanhopige greep in de ruimte? Zul len de kritikasters, die zeggen: Stelletje enthousiastelingen, het wordt toch niks"gelijk krijgen? Al deze vragen flitsten door mijn hoofd. Om half negen echter ('t Brabants kwartiertje was voorbij) wachtte een volle zaal. Voor mij was de avond reeds geslaagd. Al spoedig bleek dat het doel was: kennismaking, enerzijds door de inleiding van de aalmoezenier, anderzijds door de ontmoeting tussen diegenen die zich, op welke wijze dan ook, met 't bedrijf saposto laat betrokken voelen. Oprechtheid en duidelijkheid kenmerkten de ze avond. „De Kerk is thuisgebleven, niet opgetrokken naar het milieu"Nu verwacht eigenlijk niemand iets van de Kerk. Als er iets verandert, verwondert men zich. Zij is te mooi om waar te zijn. Zij is een zondagsmuseum. Het Bedrijf sapostolaat wil proberen de te kenen des tijds te verstaan. Zij wil naar de mens die in de kou staat. Zij wil proberen 't zoekgeraakte kompas terug te vinden. De Kerk een vraagteken moet de Kerk een uitroepteken worden". Dat het gesprek afgebroken moest worden omdat het tijd werd om naar huis te gaan was een gunstig teken. ALBERT MEGENS De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg gedurende de verslagmaand september met 2500 tot 31200. 't Aantal openstaande vra gen om mannelijk personeel liep met 8000 terug en bedroeg aan het einde van de verslagmaand 75100, aldus heeft het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld. Voor seizoen gecorrigeerd deed zich een stijging voor in de gere gistreerde arbeidsreserve van 37500 tot 42030, hetgeen in procent van de afhankelijke mannelijke beroeps bevolking gelijk is aan 1,3 en 1,4. Voor seizoen gecorrigeerd liep het cijfer van de openstaande aanvra gen terug van 73000 tot 70000. Uit de ontwikkeling van vraag- en aan bod op de arbeidsmarkt blijkt, dat de reeds in voorgaande maanden geconstateerde vermindering van de spanning verder heeft doorgezet. In de geregistreerde arbeidsreser ve van vrouwen deed zich een toe name voor van 5100 tot 5600, ter wijl de openstaande vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten met 3200 terugliep tot 40500. Zowel dé verandering in de arbeidsreserve als in de openstaande vraag is hier enigszins groter dan in voorgaande jaren. In voorafgaande jaren gaf de ge registreerde arbeidsreserve van mannen gedurende de maand sep tember nagenoeg steeds een daling te zien, vooral als gevolg van de opneming van ex-scholieren in het arbeidsproces. Hoewel ook in de verslagmaand deze opname heeft plaats gehad het aantal jeugdi gen onder de werklozen daalde met 100C' heeft zich niettemin een toèneming van de totale geregis treerde arbeidsreserve voorgedaan. Opmerkelijk was de toename van de arbeidsreserve onder de bouw vakarbeiders met bijna 600 ten op zichte van een daling met gemid deld 300 in voorgaande jaren. De stijging, welke voor het grootste deel betrekking had op personen, die uit de sector burgerlijke en uli- teitsbouw afkomstig waren, kan in het gehele land worden waargeno men. Het aantal werkloze losse arbei ders, dat in deze tijd van het jaar steeds een lichte teruggang te zien geeft, nam in de verslagmaand toe met 500'. Behalve tot deze beroeps groepen kan de stijging van het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van dé geregistreerde arbeidsreser ve vooral nog worden teruggebracht tot de metaalbewerkers, het han dels- en kantoorpersoneel en tot 't landbouwpersoneel. De ontwikkeling in de laatst ge noemde beroepsgroep hangt samen met het mooie weer gedurende de afgelopen maand. Doordat als ge volg hiervan de oogstwerkzaamhe- den een vlot verloop hadden, is de behoefte aan landbouwpersoneel thans minder groot. Dit vormt ook ten dele de verklaring voor de ster ke groei van het aantal werkloze losse arbeiders, van wie er velen uit de landbouw afkomstig zijn. Voorts moet de toename van de werkloosheid ten opzichte van de vorige maand ten dele worden toegeschreven aan een verschuiving van de plaatsin gen van jeugdigen naar de voor afgaande maand in verband met de eerdere beëindiging van het school jaar. Beide genoemde factoren ver klaren evenwel slechts voor een deel de stijging van het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve. De toe name van de werkloosheid is dan ook verder toe te schrijven aan al gemeen economische factoren en komt overeen met de door het Cen traal Plan Bureau verwachte ont wikkeling op de arbeidsmarkt. Dit laatste komt eveneens tot uitdruk king in het feit, dat de inschrijvin gen van werkloos geworden man nen gedurende de verslagmaand in alle bedrijfstakken een stijging te zien gaven. De spaaraktie die de Boerenleenbank onder 't motto oktobermaand- spaarmaand heeft uitgeschreven loopt van 21 tot en met 31 oktober. Dit in tegenstelling tot wat maandag j.l. in een advertentie1 van de Boerenleenbank vermeld stond. Op het spaarboekje van iedere nieuwe spaarder, die in de periode van 21 tot 31 oktober tenminste f. 5, - inlegt zal een gratis spaarinlage van 2,50 door de Boeren leenbank worden ingeschreven. Bestaande relaties ontvangen bij hun bezoek aan de bank in deze periode een leuke attentie.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1