wAAlwnkse en LAnQStRAAtse couRAnt l Automobilist is erg onverschillig bij parkeren in binnenstad PRIMAIR FABRIEK WAARIN NAAR VOLWAARDIG BEDRIJFSMILIEU WORDT GESTREEFD OPEN OOG mmm 86 Werknemers VEEL OVERTREDINGEN 6,5 miljoen aan parkeerovertredingen Uitgever Waalwfjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 cL toc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) I 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprij s13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167 - 2002 Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het is allemaal zo gewoon, dat men iedere morgen opnieuw gaat werken om de dagelijk se boterham en alles wat daarbij hoort te verdienen. Te gewoon zelfs, want hoe dikwijls komt het niet voor, dat men met een lang gezicht aan de dag be gint. Wat voor de gezonde mens een dagelijks te rugkerende bezigheid is, waarbij niet stilgestaan wordt, is voor de geestelijk- of lichamelijk gehandicapten een bijzondere gebeurtenis. Als men spreekt van „iedereen heeft recht op arbeid" valt deze laatst genoemde ca tegorie er zo vaak af. Deze mensen juist vinden het n Ai De trots van wethouder Van Laack: de gemeentelijke Sociale Werkplaats Dit jaar omzet van lOO.OOO,- Maar al te vaak heeft men een ver keerde voorstelling van een sociale werkplaats. Bij velen leeft de veron derstelling dat men een sociale werk plaats kan vergelijken met een kleu terschool, waar, dan in plaats van kinderen, ouderen worden bezigge houden. Niets is minder waar. De werknemers in 'n sociale werkplaats arbeiden als ieder ander in 't vrije be drijf. Ook hier wordt een premiestel sel gehanteerd. Het enige verschil is dat de werknemer op medische ter rein geregeld gecontroleerd wordt en dat hem, als hij een bepaalde produk- tiviteit niet kan halen, dit wordt bij gebracht. Dat de meesten een vol waardige fabrieksproduktie niet ha len valt te begrijpen. Velen zouden echter verbaasd staan te kijken als men zag op welke wijze en in welk tempo (dat in sommige gevallen de fabrieksproduktie overtrefter ge werkt wordt. „De sociale werkplaats is dus pri mair een fabriek waarin naar een vol waardig bedrijfsmilieu gestreefd wordt", zo vertelden ons de heren K. J. van Laack en J. G. M. de Broek resp. wethouder en direkteur van de dienst Sociale Zaken van de gemeen te Waalwijk. Onder deze dienst res sorteert de sociale werkplaats. De lei ding van deze, in de huidige maat schappij steeds belangrijk wordende dienst, is bij deze twee heren in goe de handen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de wijze waarop de werk nemers van de sociale werkplaats hun „direkteuren" begroeten. De werknemers van de sociale werkplaats zijn in twee categorieën te verdelen, n.l. de lichamelijk en de geestelijk gehandicapten. Tot welke twee groepen ook die personen ho ren, die in het vrije bedrijf ernstige aanpassingsmoeilijkheden hebben en evenals de gebreken, dus moeilijk Hoastdrank in tabletvorm.9Sct plaatsbaar zijn. Ook in de werkplaats is een afscheiding waarneembaar tus sen deze twee groepen van gehandi capten. De werknemers vallen in een a of b regeling. Diegenen die min stens één-derde van de produktivi- teit halen die er in het vrije bedrijf geëist wordt, vallen onder de a-rege ling. Die dit niet halen worden in een b-regeling geplaatst. Voor wie deze laatste regeling van toepassing is (voornamelijk geestelijk gehandicap ten) bestaat een opleiding om zo na verloop in de a-groep te kunnen wor den geplaatst. Opdrachten Hoewel de werkplaats uiteraard op de eerste plaats aangepast is aan de arbeidscapaciteit van de mensen en er hierdoor vaak vele kostbare voor zieningen getroffen moeten worden, moet de werkplaats ook rendabel zijn. Een grote tegenstelling tussen fabriek en werkplaats is dat het eerstgenoem de bedrijf meestal een bepaald pro- dukt levert dat aan de man gebracht moet worden, terwijl de werkplaats eerst een opdrachtgever zoekt en zijn wensen uitvoert. De opdrachten die de heer De Broek voor zijn „bedrijf" binnen krijgt liggen voornamelijk op het montage vlak. De dagelijkse leiding in de werk plaats berust bij twee werkleiders. Naast de werkleider heeft iedere af deling twee werkmeesters. In de b- afdeling zijn dat mensen met een rui me ervaring in de verpleging. De werknemers worden verder op het werk begeleid door de bedrijfsarts, dr. R. D. Kropveld uit Den Bosch die dinsdags „zitdag" houdt en ver der indien nodig aanwezig is; een sociaal pedagoog, psychiater, psycho loog en arbeidsanalist. De meeste van deze deskundigen behoren bij het team van de Stichting B.O.-Nazorg, die in verschillende regionen verdeeld is. De werkplaats in de schoenenstad ressorteert onder de afdeling Ooster hout - Waalwijk. Voor de kinderen die nog te jong zijn om op een werkplaats te worden, geplaatst zijner de gesubsidieerde dagverblijven. feest om te kunnen werken en ze kijken er iedere dag opnieuw naar. uit. Werken betekent voor hen opgenomen worden in de menselijke samenleving, waarbuiten zij zo vaak door hun handicap dreigen te vatten. Dat juist voor deze mensen arbeid een vreugdevolle bezigheid is, wordt duidelijk als men een bezoek brengt aan een sociale werkplaats. Ook Waalwijk kent een dergelijke werkplaats, waar 86 mannen en vrouwen hun dagelijkse boterham ver dienen. Waar zij werken aan een winstgevend pro- dukt. De werkplaats *is een volwaardig bedrijf met naast de sociale taak, een puur zakelijk beleid. wordt er naar gestreefd om aan de eisen van hoge kwaliteit te voldoen en om een hoge produktie te halen, die noodzakelijk is om het bedrijf rendabel te maken. Dat lukt redelijk goed want, zo vertelde ons de heer De Broek, de nadelige saldi zijn zeer beperkt. De werknemers genieten tal van sociale voorzieningen. Degenen die een bepaalde produktiviteit halen hebben een garantieloon van 95% van het loon in het vrije bedrijf. Een premiestelsel schept de mogelijkheid tot een ruimer inkomen. De werkplaats De werkplaats haalde in 1964 een omzet van f. 50.000, - Vorig jaar was dat ruim f. 75.000, terwijl men er op rekent dat dit jaar voor 100- duizend gulden aan opdrachten bin nenkomt. Al deze opdrachten worden in een aantal werkruimten uitge voerd. Hiernaast beschikt de werk plaats over een compleet ingerichte dokterskamer met laboratorium, een direktiekamer, kantine, portiersloge, kleedgelegenheden met douches en een administratie. Van de 86 werk nemers woont ruim de helft in Waal wijk. Het overige gedeelte komt uit de plaatsen behorende bij het stads gewest Waalwijk. Al deze gemeenten subsidiëren de werkplaats. In het be drijf hebben zij echter geen inspraak. Hierin wil de gemeente Waalwijk middels een gemeenschappelijke re geling verandering brengen. „Het is" aldus wethouder Van Laack „reëler dat iemand die mee betaalt ook iets te vertellen heeft. De Waalwijkse werkplaats is, met 29 andere soort gelijke bedrijven, aangesloten bij de Federatie voor Sociale Werkplaatsen in Noord Brabant. Deze provinciale federatie, waarvan de heer Van Laack bestuurslid is, is weer aangesloten bij de landelijke vereniging. Studiecom missies van de provinciale federaties onderzoeken de mogelijkheden van de werkplaatsen. Van regeringszijde is er binnenkort een regeling te verwachten die het leven van de gehandicapten nog meer in normale banen gaat leiden. Want ook deze categorie van mensen heeft recht op een menswaardig bestaan en dus op arbeid, waaruit zij - hoe vreemd het voor velen ook moge klin ken - de vreugde van het leven ha len. 8ÜMH De sociaal - pedagogen die de jongens en meisjes hier begeleiden blijven ook later op de werkplaatsen over hun waken. Anderen komen op de werkplaats terecht, doordat soci- aal-werkers(sters) hun op het nut van deze instellingen hebben gewezen. Ook het arbeidsbureau speelt vaak een bemiddelde rol. Vooral daar waar het gaat om ontslagen arbeiders met een gebrek. Uitdrukkelijk wees de heer Van Laack er in ons gesprek op dat in 'het algemeen de gezonde werkelozen niet op de sociale werk plaats terecht kunnen. Zesentachtig werknemers, waaron der 19 vrouwelijke, vinden momen teel hun dagelijkse arbeid op de so ciale werkplaats aan de Prof. Minc- kelersweg 2 in Waalwijk. Voor deze grote groep van werkers is het be drijf te klein. Enige tijd geleden ging de gemeenteraad dan ook akkoord met het voorstel om een krediet be schikbaar te stellen bestemd voor uit breiding van de werkplaats. De rijks goedkeuring is hierop inmiddels ver leend. De middelen 'ontbreken echter om tot uitbreiding over te gaan. Er wordt dan ook naarstig naar een an dere oplossing gezocht. De sociale werkplaats kent een 45- urige luerkweek. In deze periode „DE MENS LOON SOCIALE LASTEN" Voor de meesten van ons is een loonstrook een mysterie. We den ken hoogstens even „het zal wel kloppen Maar wist U, dat in Nederland het inkomen per hoofd van de bevolking het laagst is van alle West-Europese landen? Deze constatering zal misschien verbazing wekken. Daarom dan ook de volgende redenen: We heb bed een kleine beroepsbevolking - 36%). Weinig gehuwde vrou wen nemen deel aan de produktie. Het arbeiderstempo van de Ne derlander ligt laag. Als 't gaat over geld verdienen kunnen we vaak ontevredenheid beluisteren. Die uitingen van ontevredenheid worden vaak looneisen genoemd. In feite is dit onjuist. We hebben te ma ken met een vermomming. Een tekort aan werkelijke creativiteit, aan eigen verantwoordelijkheid, aan werkelijk iets met het bedrijf en met de werkopdracht te maken te hebben. Er is onvrijheid en we zijn van onszelf vervreemd. Daarom komen we met looneisen ter tafel. Deze vermomming wordt nog aangedikt omdat er steeds meer mensen gemengd worden in de loonpolitieke kwesties, via krant, TV en vakbondpers). We krijgen daardoor steeds meer de indruk dat loon 't enige belangrijke is voor leven en geluk. Dat is echter een kapitale vergissing. Een ander knelpunt is de volslagen ondoorzichtigheid van het loon systeem. We heblien de indruk dat er achter onze rug maar iets bedisseld wordt om ons tevreden te stellen. De eis dat alle mensen evenveel moeten verdienen is een onwezenlijke eis. De activiteit zou verslappen en ook risico en grote verantwoordelijkheid zouden niet meer gewaardeerd worden. „Het kapitaalste goed van de on derneming is de meedenkende, meesprekende, meewerkende werk nemer. Die koop je niet met geld, maar die krijg je door waarde ring/" Namens 't Bedrijfsapostolaat, ALBERT MEGENS Volgens een ruwe schatting geven de Nederlandse automobilisten (ons land telt nu ca 1,5 miljoen automo bielen) jaarlijks 6,5 miljoen gulden uit aan parkeerovertredingen. Dit is ruim f. 4, - per automobilist. Bij het parkeren van zijn voertuig in de bin nenstad blijkt de doorsnee automobi list een grote mate van onverschillig heid aan de dag te leggen. Uit de door het persbureau ANP verzamelde gegevens van 13 grote steden in ons land blijkt, dat 't in de toekomst nog zal toenemen, mede om dat de parkeergelegenheid op geen stukken na tegemoet kan komen aan de parkeerbehoefte. Bovendien is de automobilist niet alleen -onverschillig, maar het autorijden maakt bijzonder lui. Bij 13 politiekorpsen is nagegaan hoeveel bekeuringen in de eerste ne gen maanden van 1966 werden gere gistreerd bij de niet-naleving van stop- en wachtverboden en overtre dingen bij parkeermeters en -schij ven. Bijna een derde gedeelte van de Nederlandse bevolking leeft in deze bevolkingscentra. Dagelijks controle- De heren K. J. van Laack, wethouder van Sociale Zaken (rechts) en Joh. J. M. de Broek, hoofd van de afdeling, tijdens een werkbespreking. I ZUIVERE HUID PURQL en PUROL-poeder De topconferentie in Manilla De zeven landen, die hebben deel genomen aan de conferentie over Vietnam, hebben het aanbod ge daan hun strijdkrachten binnen 'n tijdsbestek van hoogstens 6 maan den uit Vietnam te zullen terug trekken, wanneer „de andere par tij" zijn troepen naar het noorden zal terughalen. In een dinsdag te Manilla opge steld communiqué noemen de zeven landen twee andere voorwaarden: beëindiging van communistische infiltraties en vermindering van de vijandelijkheden. De Zuidvietname- se regering heeft zich op zijn beurt bereid verklaard de bondgenoten te verzoeken hun strijdkrachten en militaire installaties te evacueren in ruil voor terugtrekking van de strijdkrachten en subversieve ele menten door Noord-Vietnam. ren 78 parkeerwachters de ruim 7000 parkeermeters in deze gemeenten. Bovendien hebben negen steden één of meer blauwe zones. Uit de cijfers is gebleken, dat in Amsterdam de laatste 2 jaar meer parkeerovertre dingen worden geregistreerd dan in Den Haag, Rotterdam en Utrecht sa men. In de eerste 9 maanden van dit jaar werden in de 13 steden ruim 175.000 overtredingen geregistreerd, 35.000 voor parkeerschijven, 40.000 voor parkeermeters en 100.000 voor foutief parkeren bij stop- -en wacht verboden. Dit betekent, dat in deze periode rhim 1,5 miljoen gulden in de schatkist terecht kwam. Deze gel den, die bestemd zijn voor de alge mene middelen, werden verkregen door transacties, processen verbaal en kantongerechtzaken. Noodraad B.P. komt met een eigen lijst Tijdens een wat wanordelijk ver lopen congresvan de „Noodraad der Boerenpartij"waarop aanhan gers van Koekoek op een gegeven moment vloekend met elkaar op de vuist gingen, is maandagavond in Hollandsche Rading door 19 afde lingen besloten gezamenlijk uit de Boerenpartij te treden en met een ei gen lijst aan de aanstaande verkie zingen deel te nemen. Zij deden dit onder het motto: „La ten we redden wat er te redden valt". Men kwam namelijk overeen de deur naar de Boerenpartij toch nog op een kier te laten staan, door te besluiten dat, als de heer Koekoek daar prijs op stelt, eventueel na de verkiezin gen toch nog een gesprek mogelijk is. In dat gesprek zou men dan mogelijk tot een fusie tussen de Boerenpartij en de nu onafhankelijk geworden Noodraad kunnen besluiten. Momenteel is echter door de botte afwijzing van Koekoek en Harmsen om zelfs maar tot een gesprek te ko men een scheuring onvoorkoombaar. Voorzitter Schregardus verklaarde bovendien dat er te weining tijd res teert om via een aantal gerechtelijke procedures Koekoek alsnog te dwin gen statuten op tafel te leggen en toe te stemmen in een democratische ver kiezing van hoofdbestuur en partij voorzitter. VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 85 De ïcho van het Zuióen Sociale werkplaats voor gehandicapte werknemer van groot belang V m x- ■:-rv.v AA Dezer dagen verscheen het contactblad voor de medewerkers en belangstellen den van het Bedrijfsapostolaat. Het gaat over verdienen, Loon, Sociale Lasten en De Mens

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1