wAALwrjkse en UnGStRAAtse couRAnt Raad Waspik wijst lid aan voor stadsgewest Waalwijk „Vrede aan menig schrijnend hart MONUMENT VAN BURGEMEESTER MOONEN VOOR LAGERE SCHOOL IN BLOEMENOORD Pauselijke maandintenties van Apostolaat van het gebed KLAPROOSDAG 1966 Ogen vragen brillen van STASSAR WAALWIJK - B. en W. van Waalwijk hopen binnen korte tijd, waarschijnlijk in de vergadering van december de raadsleden een industrialisatienota te kunnen presenteren. Dit vertelde donderdagavond burgemeester J. Teijssen naar aanleiding van vragen van de heer Meijs, hoe dat het stond met de uitgifte van industrieterrein in' het havengebied. Naast de heer Meijs waren ook verschillende andere raadsleden be langstellend naar de stand van zaken in het havenge bied. Al deze vragen kwamen naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een krediet beschikbaar te Brochure over mogelijkheden tot industrie-vestiging Dra i nage-sy steem Ook in een Duitsland crisis Vertaling stellen van f 2870 voor 't vervaardigen en versüreiden van een brochure in zake industrie-vestigingsmoge lijkheden in de gemeente Waalwijk. Ook werd besloten medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een monument voor oud-burgemeester Moonen. Dit monument komt od het nlantsoen vóór de burgemees ter Moonenschool in de wijk Bloemenoord. De heer Smits kon zich met dit voorstel echter niet verenigen. Hoewel hij burgemeester Moonen als een verdienstelijk Waalwijker schetste, vond de heer Smits het beschik baar stellen van een krediet van f 6717,- gezien de financiële positie van de gemeente, niet verantwoord. Gewestelijke raad Damesmode Tilburg Fl N A-service-station Donderdag vergadering 12 november MAANDAG 31 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 86 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) t 1,20 p. kwrt. (8,28 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" B. en W. van Waalwijk presenteren binnenkort industrialisatie-nota (Van onze verslaggever) De heer Meijs zag het monument van burgemeester Moonen liever centraal in de gemeente geplaatst. De |heer De Brouwer juichte de plaatsing van het monument toe. Hij wees erop, dat het beeld van burgemeester Moonen, dat ter ge legenheid van zijn ambtsjubileum in het plantsoen op de hoek Mr. v. Coothstraat en de Burg. v. d. Klok- kenlaan is geplaatst, niet goed zicht baar is. De heer Teijssen zegde toe dat hier aandacht aan besteed zou worden. De heer Smits wenste de aantekening tegen het voorstel te zijn. Dit nadat de burgemeester er op gewezen had, dat het bedrag ook verrekend kon worden met de post grondkosten. Voor de aanleg van gas-, water en elektriciteitsvoorzieningen in 't bestemmingsplan „Groenewoud" stelde het college voor een krediet van f 292.240,- beschikbaar te stel len. De heer Van Eijl vroeg of er op dit krediet niet aanzienlijk be spaard kon worden als de leidingen ineens gelegd werden. Wethouder Van den Hoven wees er op, dat als dit zou gebeuren, de kosten van het graafwerk zouden verdubbelen, zo dat er per m2 maximaal f 2,50 be spaard kon worden. Alles tesamen zou dit dan een besparing van f 2500 betekenen. Of deze besparing echter een verbetering zou betekenen, be twijfelde de wethouder ten zeerste. Om de komende winter de moei lijkheden in de Noordstraat, tenge volge van regen- en grondwater- scha tegen te gaan werd voorgesteld in Besoyen-noord een drainagesy steem aan te leggen. De heer Van Noyen (Boeren-partij) achtte het geschikter om het water via een greppel af te voeren op de riolering. Wethouder Van Heeswijk wees, te recht, op het gevaar voor de kin deren bij het aanleggen van een sloot. „Het drainagesysteem heeft verder het voordeel dat het reeds van te voren water wegtrekt", al dus de heer Van Heeswijk die toe zegde de andere mogelijkheden te willen bezien. Nadat de heer Van Mosselveld om een snelle uitvoering van het project had gevraagd - zo dat de Noordstraat-bewoners de ko mende winter van veel narigheid blijven bespaard - ging de raad ak- Bondskanselier Erhard, die vier liberale ministers uit zijn kabinet zag stappen, heeft besloten voorlopig met een minderheidsregering het land verder te besturen. De afgetreden ministers van de liberale FDP, die samen met de christen-democraten de regeringscoalitie vormdenworden niet vervangen. Hun posten zullen worden waarge nomen door de resterende ministers van de CDU-CSU. In het 17-jarig bestaan van de Duitse bondsrepubliek is dit nog niet eerder voorgekomen. De coalitie is gisteren uit elkaar ge vallen, omdat de liberale partij zich niet kon verenigen met de verboging van enkele belastingen. Erhard heeft naar dit middel gegrepen om het te kort op zijn begroting van 4 miljard mark (3,6 miljard gulden) te kunnen dekken. koord met het voorstel en werd een krediet van f 16.000,- beschikbaar gesteld. Het voorstel om een krediet voor het vervaardigen en verspreiden van een brochure inzake industrie vestigingsmogelijkheden in de ge meente Waalwijk beschikbaar te stellen ontlokte heel wat vragen. „Er is in vorige vergaderingen ge zegd dat er veel belangstelling voor het havengebied is. Van eventuele gegadigden vernemen we echter niets". Het zou toch een onrendabele investering zijn als we de uitge breide haven- en industriegebieden waarover we thans beschikken, on benut zouden laten", aldus de heer Meijs, die er van overtuigd was dat er veel reclame over de mogelijk heden tot industrievestiging ge maakt moet worden. Spreker op perde het voorstel om bij de in valswegen reclameborden te plaat sen. Het raadslid was benieuwd welke soort industrie de gemeente dacht aan te trekken. Ook wilde de heer Meijs weten over er in het kader van het stadsgewest over de Waalwijkse haven was gesproken, de heer Meijs weten of er in het ning toegedaan dat Waalwijk ach ter raakt bij het aantrekken van industrieën. „Als dit zo doorgaat, gaan we bergafwaarts", aldus de heer Van Seters die ook de Philips- kwestie niet onaangeroerd liet. De heer Van Eijl opperde het voorstel op in een aparte vergadering op de mogelijkheden tot industrieves tiging terug te komen. De heer Ver meer vond de kosten voor het ver vaardigen van een fraaie brochure aan de lage kant. Een goede vertaling van de tekst (de brochure wordt uitgegeven o.a. in Franse, Duitse en Engelse taal) achtte de heer Dercksen uitermate belangrijk. Burgemeester Teijssen antwoordde, naar aanleiding van deze laatste vragen, dat aan de uit voering bijzondere aandacht wordt besteed. De vertaling is in handen gegeven van Ver. van Nederlandse Gemeenten, die hiervoor een spe ciale dienst heeft. Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heer Meijs zei de bur gemeester binnen niet al te lange tijd, waarschijnlijk in december met een industrialisatienota te komen. Hierin zullen alle aspecten belicht worden, die het belichten waard zijn. De voorzitter zei, dat het ge meentebestuur er naar streeft meer variatie te brengen in het industri ële patroon van de gemeente. Wel weês hij er op dat Waalwijk zijn welvaart en industriële groei voor een groot gedeelte aan de schoen en lederindustrie te danken heeft. Wat het vertrek van de Philips- vestiging betrof, zei de heer Teijs sen dat het in de bedoeling was ge weest van de direktie van dit con cern om in Waalwijk de fabricage van zwart-wit T.V.-toestellen ter hand te nemen. In Eindhoven zou den dan kleuren T.V.'s vervaardigd worden. Daar dit laatste nog wel enige tijd op zich zal laten wach ten en de verkoop van zwart-wit toestellen terugloopt werd beslo ten de vestiging op te heffen", al dus de burgervader, die door de toegezegde nota aan de wensen van de vragenstellers voldeed. Het voor stel om een krediet voor de ver vaardiging van de brochure beschik baar te stellen werd aangenomen, werd aangenomen. Om tot een vaststelling van een verordening op de heffing van ha vengelden te komen, heeft de ge meente met andere plaatsen, die ook met dit probleem worstelen, reeds overlegd. Zo bleek uit de toe lichting, die de voorzitter gaf bij 't voorstel op tot vaststelling hiervan over te gaan. Het betrof tijdelijke tarieven, daar binnenkort de raads leden 'n nieuw voorstel zullen be reiken omtrent definitieve tarieven. Wat het vervoer van leerlingen van de openbare kleuterschool be trof, zei de heer Teijssen, dat niet tot vervoer wordt overgegaan voor dat de kwestie van verzekering rond is. Enkele andere onderwijsvoorzie ningen werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Ook het beschikbaarstellen van een krediet van 586.953,voor de bouw van een nieuwe Nuts' ULO aan de Tax- andriaweg. Als lid van de gewestelijke raad voor het stadsgewest Waalwijk, koos de raad de heren A. Meijs, G. Duijvelaar en J. P. van den Hoven. De heer Van Eijl, die wel deel uit maakte van de stadsgewestelijke commissie, wilde geen deel uitma ken van de gewestelijke raad. Naar aanleiding van vragen van de heer Van Seters, deelde de heer Van Eijl mede, dat hij geen deel van de raad wenst uit te maken, daar hij het met een tweetal punten niet eens is, nl. de samenstelling van het da gelijks bestuur en de getalsverhou ding dagelijks bestuur-gewestelijke raad. Burgemeester Teijssen wees de heer van Seters er op dat het stads gewest geheel goedgekeurd is en dat de leden van de gewestelijke raad geen enkele binding met de raad hebben en ook geen verant woording schuldig zijn aan de raad. Ook het voorstel tot vaststelling van de algemene verkoopsbedingen woningwetwoningen ontlokte eni ge discussie. De heer Duijvelaar vond de termijn van 6 maanden waarop de koper moet wachten voordat hij het besluit van B. en W. hoort, dat tot koop van de woning over wordt gegaan aan de lange kant. De heer de Brouwer vroeg of de bewoners in plaats van de haag, ook een muur mochten bou wen. Mej. van Doorn pleitte om ruimte open te laten voor eigen initiatief. Zowel burgemeester Teijssen als wethouder van den Hoven verzekerden de heer Duij velaar dat als de gemeente inte resse heeft voor de koop van een woningwetwoning zeker zes maan den nodig zijn om alle besluiten hier toe te nemen. Als er echter belang stelling bestaat zal dit de verkoper reeds snel bekend gemaakt worden. In aansluiting op de vraag van de Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz heer de Brouwer deelde de wethou der mee dat, om een muur te mo- een bouwen, toestemming van de gemeente nodig is. Besloten werd het pand Burge meester Smeelelaan 37 aan Fina Nederland te verkopen. De heer Dercksen vond dat de gemeente ze ker 60.000,meer had kunnen vragen, omdat het hier om de ves- gemeente geen enkel belang bij het pand had en dat dit de meest voor- tiging van een benzine-pomp-sta- tion gaat. De voorzitter zei dat de delige manier was om het af te stoten. De behandeling van de nota van aanmerkingen van gedeputeerde staten op de begroting 1966 liep bij na uit in 'n algemene beschouwing. De heer Dercksen vond dat dit voorstel eerst in de financiële com missie besproken had moeten wor den. Ook pleitte hij voor tariefver laging bij de gas- en elektriciteits prijzen. Wethouder van den Hoven oordeelde een tariefverlaging niet de moeite waard. Om elf uur kon burgemeester J. Teijssen deze ver gadering sluiten. ,,Heer, laat de afgescheiden Oosterse Kerken de drang van hun genaden volgend, tot volledige gemeenschap met de Katholieke Kerk komen." Vanaf Leo XIII vestigen alle pauzen tot op heden de aan dacht op de gewenste verzoening met het Oosten. Een rij encyclieken lichten de beginselen van Leo XIII toe omtrent de gelijkwaardigheid van de Oosterse liturgie aan die van het Westen. Deze erkenning werd daadwerkelijk op gang gebracht door de stichting van colleges voor de Russen, Ethiopiërs, Roethenen en Roemenen van het Oos ters Instituut in Rome. Een origineel initiatief was de oprichting van kloosters in het Westendie zich in de liturgie en levenswijze geheel op het christelijk Oosten richten, b.v. Chevetogne. Het Tweede Vaticaans Concilie vestigde er nog eens bijzonder de nadruk op, dat Rome de Oosterse riten en de Kerk-discipline respecteert. Het ligt ook helemaal niet in haar bedoeling de wettige vormen van het godsdienstig leven van het Oosten te besnoeien of af te schaffen. Deze dienen in de Kerk vervulling te vinden en kun nen aan het Westers godsdienstig leven nieuwe impulsen geven. De christenen van het Oosten moeten het bewustzijn hebben, dat de Katholieke Kerk hen acht om hun zelf, hen liefheeft en hen volstrekt niet anders wil hebben. Want zijn contemplatieve aard, zijn zin voor het mysterie, zijn symbolische-synthetische wijze om het christelijk geheim te benaderen, vormen een sterk en noodzake lijk tegenwicht voor de in begrippen afbakenende juridische en hyperactieve aard van het Westen. De Oosterse Kerk heeft recht op haar eigen plaats in de Catholica, welke haar eenheid in veelvor migheid moet beleven. De raad der gemeente Waspik zal op donderdag 3 november aanstaan de om 20.00 uur in openbare verga dering bijeen komen. Zonder bepaal de suggesties of aanbevelingen te doen stelt het college van burgemees ter en wethouders ondermeer aan de orde het aanwijzen van een der raads leden als lid van de gewestelijke raad van het stadsgewest Waalwijk. Nu het er om gaat beslissingen te nemen aangaande de vaststelling en de be geleiding van een intergemeentelijk Bijna: is het weer november, de maand waarin één dag de bijzon dere naam „Klaproosdag" wordt aangeduid. Op die dag wordt in ons land door het Nederlands Oorlogs graven Comité de Klaproos-collecte gehouden. De opbrengst daarvan wordt aangewend om nabestaanden van de in de jaren 1940-1945 voor onze vrijheid gesneuvelde gealliëer- de gevallenen gastvrijheid in Ne derland aan te bieden, waarbij zij in staat zijn om de graven van hun familieleden te bezoeken. De vraag dringt zich op, of dit alles 21 jaar na de bevrijding nog nodig is. Deze vraag wordt ook gesteld in het laatste jaarverslag van het Nederlands Oorlogsgraven Comité door de secretaris, mr. W. H. Enklaar. Mr. Enklaar is burge meester van Holten, waar het grote Canadese oorlogskerkhof is. Regel matig komen daar de nabestaanden. Soms zijn ze alleen of met enkele lotgenoten. Soms komen ze in gro te groepen. „Het is nuttig", aldus mr. Enklaar, „zich af te vragen of wij 21 jaar na de bevrijding nog door moeten gaan met ons werk. Wanneer ik mij af vraag of wij aan het Nederlandse volk thans nog de collectebus mo gen aanbieden om te offeren voor ons werk, dan meen ik hierop zon der aarzelen „Ja" te mogen ant woorden. Ja, omdat er velen zijn, die aan het graf van hem, die uit hun kringen werd weggenomen, nog niet hebben gestaan. Waarom, zo heb ik mij vaak afgevraagd, bete kent een grafbezoek voor de nabe staanden zoveel? Ik geloof dat ik het antwoord op die vraag heb ge vonden. Die vaders, moeders en vrouwen hebben van hun zoons en mannen afscheid genomen; zij zijn naar het front vertrokken en zij hoopten, dat het geen afscheid voor altijd zou zijn. Totdat het verschrikkelijke bericht kwam, dat die zoon of man niet meer zou terugkeren. „Waar is hij gebleven?", was de vraag van het hart van hen, die bij hun graf geen laatste groet konden brengen. In ieder ouderhart, in ieder hart van een weduwe of kind blijft, ook al verglijden de jaren, die ene vraag branden: „Waar is hij gebleven?" Wanneer die vader of moeder, die vrouw of dat kind, met eigen ogen hebben kunnen zien, waar die man, die zulk een grote plaats in hun hart heeft ingenomen, zijn laatste rustplaats heeft gevonden en bloe men op diens graf hebben kunnen leggen, dan komt er rust. Dan pas kan men goed het verlies aanvaar den, dat God hun te dragen heeft gegeven. Daarom schenkt het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité vrede aan menig schrijnend hart". Op deze wijze zijn, dank zij de Klaprooscollecte, vele tienduizenden nabestaanden in ons land geweest. Maar vele tienduizenden andere weduwen, ouders en kinderen wachten nog tot ook zij kunnen komen. Daarom wordt in de week van 3 tot 12 november met als hoogtepunt 12 november, „Klaproos dag" weer deze collecte gehou den. Van de opbrengst dus: van hetgeen geeft! hangt het af hoeveel nabestaanden door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité in 1967 kunnen worden uitgenodigd. De nabestaanden betuigen hun dank voor wat Nederland op „Klap roosdag" doet, door aan 33 collec tanten (drie uit elke provincie) via hun organisatie „The British Legi on" een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan te bieden. Deze worden door het lot aangewezen; als loten dienen de legitimatiebe wijzen van de collecte. WWAWWAAAAANVWiAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^W structuurplan, het bevorderen van sa menwerking en het behartigen van gemeenschappelijke belangen ver wachten B. en Wvan het aan te wij zen lid wèl een brede kijk op een en ander en een zich los kunnen maken van zuiver plaatselijk belangen. Voor een juiste aanpak van bepaal de gemeentelijke problemen op soci aal, economisch en financieel gebied acht 't college van B. en W. 't raad zaam zich bij de behandeling van be paalde actuele onderwerpen door een commissie te laten adviseren. Van daar dat men twee commissies uit de raad wil benoemen, een voor het be heer van de gemeente-eigendommen en een voor de industrialisatie in de gemeente. Beide commissies zouden moeten bestaan uit drie leden waarbij B. en W. adviseren een keuze te ma ken uit de heren H. de Bont, J. van Dongen, J. van Hooren, A. Kamp en L. Verduyn voor het beheer van ge meente-eigendommen om vervolgens de commissie voor industralisatie te kiezen uit de heren H. de Bont, P. Kanters, A. Kools. Th. Smits en A. v. d. Wassenberg. Voorts dient een woonruimtecommissie in het leven te worden geroepen van vijf personen waarvoor een voordracht is opge maakt en mevr. A. Brokx-Smits, en de heren W. van Gorp, L. Kuysters, F. Oerlemans, L. Verduyn en C. Zijl mans. Met betrekking tot een verzoek van het bestuur van de Chr. lagere school om medewerking te verlenen in de aanschaf van 'n magnetisch verkeers bord met onderdelen adviseren B. en W. afwijzend te beschikken omdat de inspecteur van het lageronderwijs de ze aanschaf niet noodzakelijk oor deelt. Ondanks diverse pogingen zijn B. en W. er niet in geslaagd 13 woning wetwoningen als zgn. keuzeplanwo- ningen volgens bestek van het katho liek instituut voor volksgezondheid tegen de curveprijs te realiseren. Vandaar dat zij nu voorstellen deze keuzeplanwoningen te laten bouwen naar een plan van architect Nelissen te Hoeven. Tenslotte vermeldt de agenda voorstellen m.'b.t. het verle nen van een bijdrage in de kosten van 'n nieuw voor het kraamcentrum te Oosterhout de wijziging van de bezoldigingsverordening; het verlen gen van een rekening-courantover eenkomst; het aanschaffen van 100 vuilnisemmers en het dopen van een nieuwe straat in uitbreiding Noord (de zgn. Ambachtsherenbuurt) tot Wieldrechtstraat. De familie Wiel- drecht had in de 14e eeuw de heer lijkheid Klein-Waspik in haar bezit. Pas later is dit in handen van de gra ven van Nassau overgegaan.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1