waaLwijkse en lAnestRAAtse couRAnt DVSV bezorgde Waalwijk een halve eeuw toneelgenot 't Dramatische hoogtepunt BELANGSTELLING VOOR AMATEURTONEEL IS GERING OPEN OOG DE HONGAARSE OPSTAND (III) Hush Puppies Talent WAALWIJK - De vaak gebezigde uitspraak, dat het amateurtoneel ten dode is opgeschreven, zouden we niet willen onderschrijven. Zeker niet voor wat het toneelleven in Waalwijk betreft. De belangstelling voor uitvoeringen van amateur-toneelgezelschappen mag dan gering zijn, de verenigingen blijven echt niet bij de pakken neer zitten. Daarvan getuigt de Waal- wijkse toneelvereniging D.V.S.V., die in januari 50 jaar bestaat. In deze halve eeuw heeft D.V.S.V. aan- Oprichter P. Kelder middelpunt van feestvreugde Uitverkocht Jff''' getoond ook de „magere" jaren van het moeilijke to neelleven wel te boven te komen. De oudste toneel vereniging uit de schoenenstad bruist van energie. Het „eenakterfestival" dat enige weken geleden werd ge houden en waaraan alle Waalwijkse toneelverenigin gen deelnamen, is daar een sprekend voorbeeld van. Dit festival waarvoor - het wordt eentonig - de be langstelling niet was was zoals men hoopte, was de inzet van het gouden toneelseizoen. HET VALT NIET MEE OM CHEF TE ZIJNWANT Subsidie Neutraal Judasrol VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 89 De fcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10-j-10 ct inc.k.) 1,20 Losse nummer» 20 cent. Advertentieprijs: IS cent per mm. Contractadvertenties: special tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwjjk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adresj_^ECH<y (Van onze verslaggever) De jubilerende toneelvereniging D.V.S.V., met in het midden de oprichter P. Kelder. Een commissie, gevormd uit de twintig leden, zorgt er voor dat Waalwijk weet dat DVSV vijf de cennia de Bühne bespeelde. Dat gaat weer gebeuren in maart van het volgend jaar, als het jubileum stuk: „De geboren leugenaar" wordt opgevoerd. Uiteraard wordt er ook gefeest en wel op vrijdag 20 en za terdag 21 januari. Vrijdags is er 'n feestvergadering met als hoogte punt de huldiging van de heer P. Kelder, het gouden lid van DVSV. De heer Kelder, die jaren voorzit ter is geweest en vaak de hoofdrol vertolkte, is de enig nog in leven zijnde oprichter. Het is te begrijpen dat men de gouden jubilaris die dag in de bloemetjes zet. Zaterdag 21 januari is de feestdag met o.m. een receptie. Zoals iedere vereniging, heeft DVSV ook haar „ups en downs" ge kend. Uit het vergeelde plakboek van een van de bestuursleden, haalden we enkele interessante ge gevens. Waalwijk kende voor de oprichting van DVSV reeds lang toneelverenigingen. Een daarvan was de toneelclub van de toenma lige St. Paulusvereniging. Vijf leden van deze vereniging kwamen in ja nuari 1917 op het idee om in de Gildenbond een toneelvereniging op te richten. Een idee dat aansloeg en de mensen die gepolst werden om ook toe te treden, waren hier toe graag bereid. Ook het bestuur van de Gildenbond verleende toe stemming. Zo werd de nu gouden toneelclub DVSV geboren. Ook in de beginjaren bruiste de jonge vereniging van energie. Reeds het zelfde jaar werd het eerste stuk opgevoerd: „Piet in gala", een blij spel in drie bedrijven, onder regie van A. Verhoeven. Vijftien DVSV- ers zorgden voor de rolbezetting. Onder de regie van A. Verhoeven werden verscheidene stukken ten tonele gevoerd. Een daarvan was „Het hoogste goed". De opvoering van dit blijspel betekende een keer punt in de geschiedenis van DVSV. De Waalwijkse kapelaan Bijnen - naar later bleek een groot toneel kenner - behoorde tot de aanwezi gen, toen „Het hoogste goed" werd opgevoerd. Deze geestelijke zag, dat er met de toneelvereniging meer te bereiken was. Hij raadde DVSV dan ook af het „alledaags toneelwerk" op te voeren. Kap. Bijnen kwam met „Shylock, de jood van Venetië" voor de dag. Met de opvoering hier van oogstte DVSV tot ver buiten Waalwijk succes. Regisseur Verhoe ven en zijn mannen hadden aange toond toneeltalent te bezitten. Een periode van glorie en bloei trad dan ook aan voor DVSV. „Sauls verwerping" van pastoor Van Delft was in die dagen het ge sprek van de dag. Dit stuk werd bekroond met de eerste prijs, een gouden medaille, en tevens de pu blieksprijs op het interdiocesaan to neelconcours in Tilburg. „Hirtacus" volgde en een hoogtepunt werd be reikt met „Jeremias". Het kon niet op, de uitvoeringen van DVSV trok ken volle zalen. De naam DVSV was gevestigd niet alleen in Waalwijk, maar in heel de Langstraat. Na zeven vette jaren - zo wil de geschiedenis nu eenmaal volgen zeven magere jaren. Ook dat was bij deze roemruchte toneelvereni ging het geval. Aan een inzinking was niet te ontkomen. Toen in 1923 werd deelgenomen aan een toneel concours van „Joost van den Von del", de bekende toneelclub uit Nij megen, werd met „De Roovers Hoofdman" slechts een derde plaats behaald. Het vertrek van kapelaan Bijnen naar Eindhoven, onder wiens stimulerende leiding heel wat tot stand was gekomen en het verlies door allerlei omstandigheden van uitnemende krachten, trof de ver eniging zwaar. Men hield moed en regisseur Verhoeven bleef al zijn krachten aan DVSV geven. Met „Napoleon" en het „Vierde Gebod" bewees DVSV opnieuw zijn klasse. Met weemoed denken de DVSV- ers aan deze succesvolle jaren te rug. Denk alleen maar aan de be langstelling. In het plakboek trof- „Het Chinese Landhuis" moest con stateren dat er voor hem geen plaats was gereserveerd. Hij schrijft over deze uitvoering: „in alle gan gen waren stoelen gezet, de brand trap was geïmproviseerd tot een tribune, de schotten van de boven zaal waren weggenomen en op dat tweede balcon vonden velen nog 'n zit-, staan- of hangplaats". De ver slaggever vond het onverantwoor delijk zoveel mensen in de zaal. Dat nemen we graag aan, maar het bestuur van DVSV zou in de han den klappen als ook nu bij een op voering de zaal te klein zou zijn. Daarover wordt niet getreurd, want bij de pakken neerzitten hoort niet tot de gewoonte van DVSV. Ook na de Tweede Wereldoorlog behaalde de Waalwijkse toneelver eniging nog enkele successen. Hoog tepunten vallen er echter uit de na oorlogse periode niet te vermelden. Daaraan kon uiteraard ook de voor treffelijke regisseur, wijlen de heer Jac. Didden, niets veranderen. De heer Didden is een van de grote pioniers geweest van de gouden ver eniging. Naast regisseur, als opvol ger van de heer A. Verhoeven, is hij jaren secretaris geweest. Na de oorlog mochten ook dames lid wor den van DVSV. De mannen-hege monie op het toneel was ook in Waalwijk gebroken. DVSV telt momenteel twintig le den. Twintig toneelliefhebbers die de vereniging een gouden hart toe dragen. Dat beaamt het bestuur: voorzitter M. Sleenhoff, mej. A. Franken secretaresse, J. Kelder pen ningmeester, mej. A. Leijtens, de heer A. Leijtens en regisseur Harry Swinkels volmondig. Alle leden fen we onder meer een recensie aan van de niet met name genoemde verslaggever van „De Echo van het Zuiden", die bij de opvoering van Als hij opgewekt is, noemt men hem te vriendschappelijk; als hij ernstig is, heet hij een zuurpruim. Als hij jong is, zegt men dat hij niets weet; als hij oud is, vindt men hem een oude sok. Als 'hij naar de kerk gaat, zijn er die hem schijnheilig vinden; als hij niet gaat, wordt hij door sommigen als heiden veroor deeld. Als hij drinkt, wordt hij een zuiplap genoemd; als hij niet drinkt vindt men hem een „saaie Piet". Als hij voor iedereen een goed woord heeft, is hij een praatjesma ker; als hij het niet doet, lijkt hij verwaand. Als hij er op staat ,dat de voorschriften worden nageleefd, heet hij een dienstklopper; als hij het niet doet, is hij onaohtzaam. Als hij controleert, noemt men hem bemoeiziek; als hij het niet doet, laat hij de zaak maar waaien. Als hij probeert alle klachten te behandelen, moet hij over de wijsheid van Salomon beschikken; als hij er over gaat piekeren, is hij in de kortstmogelijke keren zenuwziek. Hij moet het geduld hebben van Job, een huid van een olifant, de slimheid van een vos, de moed van een leeuw. Hij moet stekeblind zijn, en toch alles zien, oost-indisch doof, en zwijgen als een graf. WAT EEN MAN Zijn er zulke chefs Inderdaad En ze liggen nog niet eens allemaal op het kerkhof Met toestemming van de uitgever overgenomen uit de serie „De praktijk van het leidinggeven". Uitgeverij N.I.B. - Zeist. werken mee om de kosten bij een opvoering zo laag mogelijk te hou den. Een technische commissie zorgt voor de opbouw van toneel en de cors. Ondanks alle besparingen, komt iedere toneeluitvoering (en dan nog zonder de kostbare kos tuums) op duizend gulden. Het is dan ook begrijpelijk dat een van de bestuursleden ons vertelt: „als we geen subsidie zouden krijgen, kun nen we wel inpakken". Wat de subsidietoekenning betreft mag DVSV niet klagen. De Provin cie kent aan de hand van een waar deringsrapport een subsidie toe, die door de gemeente verdubbeld wordt. Tot 1964 gaf DVSV twee maal per jaar een uitvoering. De laatste jaren is dat echter gehal veerd. In dit gouden toneelseizoen komt DVSV ook tweemaal op de planken. Het „eenakter-festival" was de eerste maal, de jubileum uitvoering in maart zal de tweede keer zijn. Het Waalwijkse publiek zou DVSV geen mooier jubileum cadeau kunnen aanbieden dan de uitvoering te bezoeken. Een gevul de zaal is in 1966 de mooiste belo ning die een toneelvereniging zich kan indenken. Gezien de historie, is DVSV het ten volle waard. verkrijgbaar bij: SCHOENEN Grotestraat 153 Waalwijk Het dramatische hoogtepunt van de opstand naderde snel. Op 31 ok tober werd Kardinaal József Mindszenty in vrijheid gesteld. Radio Boedapest gaf als commentaar: „De aanklachten tegen de in 1949 ver oordeelde Kardinaal waren van nul en gener waarde. Ze hadden geen enkele wettelijke grondslag. De Kardinaal is hierbij volledig gereha biliteerd". De kardinaal werd met gejuich begroet. In een toespraak juichte hij: „Ik wend mij tot alle kinderen van het Hongaarse vader land. Ik draag tegen niemand haat met mij mee. Wonderbaarlijke hel denmoed heeft ons land bevrijd. Onze vrijheidsstrijd is enig in de ge schiedenis van de wereld. Onze jeugd verdient de erkenning van deze heldenmoed. Onze met eer beladen soldaten, arbeiders en boeren heb ben een uniek voorbeeld van diepe vaderlandsliefde gegeven". Minis ter-président Imre Nagy hield een rede op het Parlementsplein. „Wij zullen geen inmenging in onze aangelegenheden dulden. Wij hebben de bende Rakosy-Gerö verdreven. Deze bende heeft geprobeerd mij verdacht te maken. Zij beweerde, dat ik de Russische interventie heb gevraagd. Dat is niet waar. Integendeel. Ik was het, die de onmiddel lijke aftocht van de Russische troepen eiste. Vandaag begint de confe rentie over de opzegging van het Pact van Warschau en over 't ver trek van de Russen uit ons land. Stel vertrouwen in de regering! Lang leve Hongarije!" Inderdaad verlieten op 31 oktober de Russische tanks Boedapest. Al leen in een klein deel in het centrum van de stad, bij het Nationale Theater, bleven nog enkele tanks gestationeerd. Een dag eerder had de Hongaarse luchtmacht een ultimatum gesteld. „Als de Russische troepen Boedapest niet binnen twaalf uur verlaten, zal de Hongaarse luchtmacht naar de wapens grijpen om hen te verdrijven". i .1 I n .,i P. Kelder De Russische regering beloofde in een verklaring: „Op verzoek van de Hongaarse volksregering, heeft de Sovjetregering goedgekeurd, dat Russische troepeneenheden Boeda pest binnentrokken om 't Hongaar se volksleger te helpen bij 't her stellen van de orde. Omdat een verder verblijf van de Russische troepen tot een nog verdere ver slechtering van de toestand aanlei ding kan geven, heeft de Sovjet regering haar militaire commando opgedragen de troepen uit Boeda pest terug te trekken zodra de Hon gaarse regering dit nodig acht. Tegelijkertijd is de Sovjetregering bereid onderhandelingen te openen over het verblijf van Russische troe pen op Hongaars grondgebied". Het zou een loze belofte blijken. Op 31 oktober werd voor 't eerst niet meer gevochten in Boedapest. De balans kon worden opgemaakt. Het aantal Hongaren dat aan beide zijden om het leven was gekomen of werd gewond, werd geschat op vijftienduizend. De Russische ver liezen werden geraamd op 2500 do den en vijfduizend gewonden. Op 1 november bleek al, dat de Russen niet bereid waren zich aan hun afspraken te houden. De tank eenheden, die zich uit Boedapest hadden teruggetrokken, vormden 'n stalen ring rond de hoofdstad. De Hongaarse vliegvelden werden door Russische eenheden omsingeld. De Russische ambassade verklaarde, dat deze maatregelen slechts werden genomen „om gewonden en familie leden van de Sovjettroepen te eva cueren". De Hongaarse regering had aanvankelijk de opzet niet door. Zij gaf de Hongaarse luchtmacht bevel niet op de Russische militairen te vuren. Later op de dag kwamen echter verontrustende berichten binnen. Nieuwe Russische eenheden hadden de grenzen van Hongarije overschreden en trokken in de rich ting van Boedapest. In de avonduren proclameerde Imre Nagy, dat Hongarije uit het Pact van Warschau trad en zich neutraal verklaarde. Hij deed een beroep op de Verenigde Naties om de Hongaarse neutraliteit te ver dedigen. De Verenigde Naties zou den niet reageren. Nooit was dui delijker gebleken dat de V.N. in feite nog geen enkele zeggenschap hadden. Op het moment waarop Russische afgevaardigden in de Vei ligheidsraad plechtig verzekerden dat de Russische troepen Hongarije verlieten, trokken juist nieuwe een heden het land binnen. Hun op dracht was duidelijk: Hongarije moest opnieuw binnen het Oostblok worden gebracht. Nog was het dubbele spel van Rusland niet ten einde. Op 3 nov. begonnen in het Hongaarse parle mentsgebouw besprekingen tussen Russische en Hongaarse delegaties over het vertrek van de Russen. De Hongaarse leider was Pal Maleter, gener aal-majoor, die in de vooraf gaande dagen een heldhaftige strijd tegen de Russische tanks had ge voerd. De Hongaarse delegatie zou nooit meer terugkeren. Zij werd verraderlijk gevangen genomen. Later zouden alle leden, ook Male ter, worden gefusilleerd. Op 4 november maakte Imre Na gy via Radio Boedapest bekend, dat hij niets meer van de delegatie had gehoord. Kort daarop zou hij zijn laatste radio-toespraak houden. Hij zei: „Hier spreekt Imre Nagy. In de vroege uren van deze ochtend heb ben de Russische troepen een aan val ingezet op de Hongaarse hoofd stad met het duidelijke doel de de mocratische regering van de Hon gaarse volksrepubliek ten val te brengen. Onze troepen zijn in ge vecht met de Russische eenheden. Het Hongaarse leger staat paraat. Dat is mijn boodschap aan het Hon gaarse volk en aan de gehele we reld". Nagy wist niet dat zijn partijse cretaris, Janos Kadar, zijn judasrol al vervulde. In de middaguren richt te deze in Szolnok, honderd kilo meter zuid-oostelijk van Boedapest, een „tegenregering" op. Kadar riep de hulp in van Russische troepen. Daarmee was aan het ingrijpen van Rusland een legaal tintje gegeven. Immers, Moskou kon zich er op be roepen dat de Hongaarse „regering" zelf om hulp had gevraagd. Op 4 november was de strijd be slist. Nagy gaf zich over, nadat de Russische bevelhebber had gedreigd Boedapest te zullen bombarderen. Hij zocht een toevlucht in de Joego slavische ambassade. Hij verliet de ambassade pas nadat de nieuwe Hongaarse regering, die slechts een verlengstuk van Moskou kon wor den genoemd, plechtig aan Joego slavië beloofde, dat hem niets zou gebeuren. Tóch werd hij gevangen genomen en naar Roemenië ge voerd. Daar is hij ook terecht ge steld. Hongarije heeft de onafhankelijk heid niet kunnen veroveren. Het Westen bleef zwijgend toezien hoe Rusland de opstand neersloeg. Men durfde geen wereldoorlog te ris keren. Er zijn Hongaren, die dit het Westen nooit zullen vergeven. (SLOT)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 7