Andreas Zijlmansgroep vierde oprichting van „loodsenstam" VERS VAN DE PERS O VROOM DREESMANN .VERKENNERS NIEUWE STIJL' 3 DE ECHO YAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 NOV. 1966 3 „Voortrekkers" vormden vroeger teruggetrokken groep Onlangs vond de officiële oprich ting plaats van een nieuwe afdeling binnen de Andreas Zijlmans verken- nersgroep. Voor de leeftijdsgroep van 18 jaar en ouder wordt nu de moge lijkheid geopend, om op een moderne wijze gestalte te geven aan het oor spronkelijke idee van het verkennen, overeenkomstig eigen interesse-sfeer 'en opvattingen. Hiervoor heeft de stam de beschikking gekregen over 'n eigen lokaal, alsmede over een zeil- vlet, waarmee zij het loods-zijn in praktijk kunnen brengen. De nieuwe opvattingen óver „het verkennen", vooral voor bovenge noemde leeftijdsgroep, verschilt we zenlijk van die, welke men vroeger dienaangaande huldigde. De „Voor trekkers", zoals leden van 18 jaar en ouder aangeduid werden, vormden voorheen een geselecteerde, terugge trokken groep, veelal overgoten met een sterk idealisme. Die afzondering kwam o.a. tot uitdrukking in de voor bereidingstijd en de eisen die daarbij gesteld werden, alvorens men lid van zo'n stam kon worden; in het weren van buitenstaanders tijdens bijeen komsten; opbouwen van een aparte sfeer e.d. Daarnaast had men een zéér sterke binding aan bepaalde uit drukkingsvormen. Zonder deze was men geen stam. Bijgevolg dat vaak deze uiterlijke vormen privileerden boven de geest van het verkennen. Dit alles had tot gevolg dat er wei nig of geen ruimte overbleef voor 'n eigen positie-bepaling van de groep als geheel, 'n persoonlijke verant woordelijkheid, voor het zoeken naar uitdrukkingsvormen die afgestemd zijn op eigen levenshouding en om geving. Ondanks het oude devies „Dient", opereerde men het liefst als een aparte groep, wat teruggetrokken van het werkelijke leven. Deze hou ding is nu drastisch gewijzigd, door dat men het criterium voor wat een stam is, heeft veranderd. De definitie luidt nu: „Jongeren van 18 jaar en ouder, die samen, door exploratie, bezinning en een dienen de houding, de naastenliefde gestalte geven". En hoe kan men die naasten liefde nu beter gestalte geven, dan door samen midden in de maatschap pij te staan, door een volledige open heid ten toon te spreiden. Zich wer kelijk voor de problemen van onze samenleving te interesseren, is een opdracht, die expliciet de naasten liefde aan de mens stelt. Vereiste Deze opdracht dient zich op twee erlei wijze aan. Enerzijds door 'n be zinning op die maatschappij, een confrontatie met, een exploratie van die samenleving. Het achterhalen van de zin van het leven, m.a.w. het ver kenneti" in zijn meest oorspronkelij ke betekenis. En anderzijds een zin geven aan die verworven kennis, door zich in te zetten voor anderen, een dienende houding, een daadwerkelij ke gestalte geven aan de naastenlief de. Dit alles vereist inderdaad van de stamleden een brede belangstelling. Zij mogen zich ook niet meer zoals hun jongere leden van 11 tot en met 14 jaar in het buitenleven, de bossen terugtrekken. Nee, hun opdracht is midden in het leven te staan. Om te kunnen beschikken over de vereiste brede 'belangstelling, is geenzins een bepaalde schoolopleiding nodig, het gaat hier enkel om het verwerven van een zekere mate van levenswijsheid, hetgeen iets geheel anders is als een feitenkennis, een geleerdheid. Open heid is beslist een van de kenmerken voor een moderne opgezette stam, die zich bij gevolg niet meer énkel toe legt op de oude verkenners-activitei ten. Dit 'komt tot uiting in de program ma's. Zo vormen bijv. de huidige stamleden met anderen een gespreks groep, die naast vele andere derge lijke gespreksgroepen in het land, actuele kerkelijke vraagstukken be spreekt, welke momenteel door mgr. Bluyssens op verschillende plaatsen in het bisdom worden ingeleid. Voorts kunnen gespreks-avonden gehouden worden over verkering, scheepvaart, provo's, literatuur, m.a.w. over pro blemen waarmee men op deze leef tijd dagelijks te maken heeft. Na be zoeken aan actuele zinvolle films, aan schouwburg e.d. worden de meningen onderling uitgewisseld en besproken in een wat gezellige omgeving. Openheid Openheid ook, door het veelvuldi ge contact met buitenstaandres en hun inspraak in de meningsvorming bij de stamleden. Zo worden niet-stam- leden veelvuldig uitgenodigd aan al lerlei activiteiten deel te nemen. An dere programmapunten zijn week end-tochten naar de Biesbosch (met de zeilboot), bezoek naar de Delta werken, of een excursie aan een werf e.d. Vooral tijdens de zomermaanden wordt er naarstig gezeild, of hier voor getraind. De afdeling beschikt over een zeilboot, welke mogelijk nog deze winter door een nieuwe snellere boot vervangen zal worden. Daar naast zijn er natuurlijk de gezellig heids-avonden, de sportbeoefening 't bezoeken van nationale en regionale evenementen voor soortgelijke stam men, enz. Vanzelfsprekend wordt er, tijdens langdurige tochten, een dankbaar ge bruik gemaakt van de kampvaardig heid, die in vorige afdelingen werd opgedaan. Eventuele gegadigden voor het lid maatschap zijn van harte welkom op het hoofdkwartier aan de Winterdijk naast de PTT-telefooncentrale. Hier zijn alle inlichtingen te verkrijgen. Het beste kan men terecht op de vrij dagavonden van 7.30 tot 9 uur en op de zaterdagmiddagen van 2 tot 6 u. Triomf voor Mohini Uitgave: Zuid-Hollandsche Uitge versmij., Den Haag. Auteur: Bhab-Bhattacharya In dit boek legt de schrijver een liefdesroman voor, die onmid dellijk pakt door de grote innigheid waarmee de auteur Mohini, een jong meisje, in de onbezorgdheid van haar jeugd ten tonele voert. Maar het huwelijk neemt een gro te plaats in in het leven van elk Idia's meisje en ook Mohini wordt hiermee aldra geconfronteerd. Op een sfeervolle en dochterlijke wijze weet de auteur de Westerse lezers te boeien in deze liefdesroman. Hittegolf Uitgave: Zuid-Hollandsche Uitge versmij., Den Haag. Auteur: Florence Jane Soman. Als een geboren vertelster weet de schrijfster „Hittegolf" als fami lieroman buitengewoon boeiend te maken. Het gaat in dit boek om de echte menselijke levensaspecten, de me lancholie van de middelbare leef tijd en de financiële moeilijkheden in een overigens vrij normaal ge zin. Dit maakt dit meeslepend ge schreven familiedrama tot een le vensecht boek, dat niet zal nalaten een diepe indruk achter te laten en tot nadenken te stemmen. f- V# Duster van poolvaste corduroy. Zeer ruim model. Marine, bordeaux, groen en goud. Alle maten: 39.75 Extra lang model:. A 44.75 v- Lange duster van vederlichte nylon-watté met Acryl vulling. In jeugdige milles-fleures dessin. Maten 38-48. 34.75 Duster van Beeldige uni satin-watte duster. In zachte pasteltinten. Maten 38-48 29.75 i nylon-watté met I Courtelle .1 vulling. Smaakvolle dessins op donker fond. Speciaal voor grote maten. Maten 48-54. 26.75 Laine de Pyrenees duster met tricot garnering in o.m. koren, cerise en aqua Maten 40-48. A 39.75 A S DEN BOSCH - EINDHOYEN - TILBURG - HELMOND

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3