wAAlwnkse en LAnqstRAAtse cour Ant Gezinshoofd moet belasting betalen over het gezinsinkomen O De Langstraatweg door Drunen INKOMSTEN VAN DE KINDEREN K O AA. BI OPEN OOG Vruchtgenot De aankondiging dat de belastingheffing sterk zal worden vereenvoudigd, zal menigeen hebben verblijd. Ook de belastingambtenaren die veel rekenwerk en controle-arbeid moesten verrichten. De inkomstenbe lasting is een persoonlijke belasting, waarbij eenieder die binnen het rijk woont, belastingplichtig is. Dat wil zeggen, dat hij naar draagkracht een deel van zijn inkomen moet afstaan. Was er op dit punt niet meer bepaald dan dit, dan zou, van een gezin, ieder gezins lid op zichzelf belasting moeten betalen, ieder over zijn eigen belastbaar inkomen. Omdat het gezin ech ter maatschappelijk een eenheid vormt met een in we- Belasting van de ouders W_. Fiscale regeling zen eigen draagkracht heeft de wetgever een uitzon dering gemaakt waardoor het gezin in de persoon van het gezinshoofd moet betalen over het gehele gezins inkomen. In verband met de progressie van het ta rief zou het vanzelfsprekend onbillijk zijn zonder meer alle inkomens aan één gezinslid toe te schrijven, terwijl van dat inkomen juist een aantal personen moet leven. Daarom zijn dan weer de bijzondere tarief groepen ingevoerd, namelijk groep II, in het algemeen voor gehuwden zonder kinderen en groep III voor per sonen met kinderen. Recht en fiscus De A.Ö.W» Min. mr. Struycken: Oorlogsmisdadigers in Breda vrijlaten Goed voor de HuIl hef gehele jaar door Concilie-raad vormt studiecommissies VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 95 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2ct. lnc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 et. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ont.ractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" Dit alles geschiedt - wat ook had gekund - door van bepaalde gezins leden de belastingplicht op te heffen en deze te verleggen naar het gezins hoofd, doch de wetgever heeft er de voorkeur aan gegeven alleen de in komsten naar het gezinshoofd te ver schuiven. Zo is dan bepaald, dat de bestanddelen van het belastbaar inko men van een gehuwde vrouw, dat zijn dus al haar inkomsten en aftrekpos ten apart, worden aangemerkt als be standdelen van het belastbaar inko men vdn haar man, tenzij de echtge noten duurzaam gescheiden leven. In dat laatste geval worden zij dus aan geslagen als waren zij ongehuwd, en ieder voor zijn eigen inkomen. Ten aanzien van kinderen is be paald, in grote lijn, dat de inkomsten uit vermogen en de aftrekposten, die bekend staan als de z.g. persoonlijke verplichtingen, worden toegerekend aan de ouder of pleegouder die voor hen kinderaftrek geniet, doch alleen wat betreft minderjarige kinderen. Het valt al direct op dat hierbij niet is gesproken van andere inkomsten dan inkomsten uit vermogen. Vroe ger, onder het oude Besluit was dit anders, doch met ingang van 1965, onder de Wet I.B. 1964, worden der halve geen winsten uit onderneming, geen lonen uit dienstbetrekking of andere opbrengsten van arbeid en geen inkomsten uit periodieke uitke ringen (denk b.v. aan studiebeurzen) meer van het kind naar de ouder ge schoven. Aan deze kwestie gaat nu echter eerst de vraag vooraf welke in komsten rechtens inkomsten van de ouder zijn en welke inkomsten van het kind. Het is namelijk mogelijk dat inkomsten uit bronnen van het kind rechtens reeds direct inkomsten van de ouder zijn en welke rechtens aan het kind toekomen, kunnen, en moe ten dan, eventueel aan de ouder wor den toegerekend. Het Burgerlijk Wet boek bepaalt hierover, dat elke ouder, die het gezag over zijn wettige kinde ren uitoefent, het vruchtgenot heeft WAALWIJK van hun vermogen. En indien het kind bij de ouder inwoont, omvat het vruchtgenot ook het inkomen uit ar beid van het kind. Al heeft in dit geval dus ook het kind de eigendom van het vermogen, dat, of vervult het kind de dienstbe trekking, die de inkomsten oplevert, dan is dat toch epn inkomste van de ouder. Zo kan het dus ook verschil uitmaken of een studiebeurs aan de ouder is toegekend of aan het kind. Noch de vader, noch de moeder van een onwettig kind heeft het vruchtge not van diens vermogen. Ook is het vruchtgenot vervallen ten aanzien van een erfenis waarvan de ouders b.v. wegens onwaardigheid zijn uitgeslo ten en die daardoor aan de kinderen toevalt. En voorts wanneer, en in zo verre, het kind handlichting is ver leend. Tenslotte hebben de ouders 't geheel in eigen hand het ouderlijk vruchtgenot te laten vervallen, door dat het hun vrijstaat van het vrucht genot afstand te doen. Doen zij dat, dan worden de betrokken inkomsten, die anders hun inkomsten zouden zijn, automatisch inkomsten van het kind. Zonder nadere bepalingen zou men dus in staat zijn zonder moeite op dit punt de grootte van zijn belastbaar in komen te beïnvloeden. Het is uiteraard niet de bedoeling van de fiscus dat trien zo gemakkelijk zijn belastbaar inkomen en- daarmee zijn te betalen belasting kan vermin deren. Wanneer mijnheer X b.v. over een groot vermogen zou beschikken, ivaarvan de opbrengst relatief zwaar belast zou zijn aan de top van zijn in komen, waartoe ook nog een goed sa laris behoorde, dan zou hij het ver mogen, of zelfs het vruchtgenot van dat vermogen, kunnen schenken aaln zijn studerende zoon, met de bepaling dat deze zoon uit de revenuen van dat vermogen zijn studie en levensonder houd diende te betalen. Datn behoefde mijnheer X over die inkomsten niet te betalen, terwijl de zoon, voor wie dit nagenoeg de enige inkomsten zou den zijn, daarover maar zeer weinig belasting verschuldigd was. De fiscale bepalingen zijn er daar om op gericht te bewerkstelligen, dat, wat men burgerrechtelijk ook doet, al tijd de inkomsten uit vermogen bij de ouder belastbaar zijn en de persoon lijke verplichtingen bij die ouder af trekbaar. En daarvoor zijn dan dus tweeërlei bepalingen nodig, namelijk ten eerste voor het geval dat de ouder op grond van het vruchtgenot méér zou genieten dan wat bedoeld is bij hem te belasten en ten tweede voor 't geval hij minder dan dat zou genieten doordat hij om een of andere reden het ouderlijk vruchtgenot niet had. Voor het eerste geval is bepaald, dat de krachtens wettelijk vruchtge not aan een kind ontleende bestand delen van het inkomen, andere dan zuivere inkomsten uit vermogen en persoonlijke verplichtingen, worden aangemerkt als bestanddelen van het inkomen van het kind. Wat de wet gever dus bij het kind wil belasten schuift hij van de ouder naar het kind indien het door 'het vruchtgenot bur gerrechtelijk aan de ouder toekomt. Verdient een inwonend minderjarig kind een loon in dienstbetrekking of een andere beloning, b.v. met kranten bezorgen e.d. dan komen deze ver diensten burgerrechtelijk aan de ou ders toe, die het ouderlijk vruchtge not hebben van die arbeid. Voor de inkomstenbelasting gelden deze belo ningen evenwel toch als inkomsten van het kind, dat als regel daarover veel minder betaalt dan de ouder zou doen. In het tweede geval waarin de ou ders geen vruchtgenot hebben, is be paald dat de zuivere inkomsten uit vermogen en de persoonlijke verplich tingen van een minderjarig kind, voor hetwelk de belastingplichtige kinder aftrek geniet, wórden aangemerkt als bestanddelen van het inkomen van die belastingplichtige. Dus wanneer in het geval, als hier boven reeds genoemd, mijnheer X aan zijn zoon een vermogen of het vrucht genot daarvan heeft geschonken om uit de opbrengsten van dat vermogen zijn studie te bekostigen, dan zijn die inkomsten burgerrechtelijk wel van de zoon, doch fiscaal helpt het mijnheer X niet, want de wet schuift deze in komsten voor de inkomstenbelasting toch weer naar mijnheer X. Tot de persoonlijke verplichtingen behoort in het algemeen ook de pre mie AOW. Bij de berekening van de loonbelasting wordt met de aftrek baarheid daarvan automatisch reke ning gehouden door het tairef. Van een inwonend kind in dienstbetrek king zou nu dus de premie bij de va der aftrekbaar zijn, terwijl het loon niet naar die vader werd gesohoven. Daarom is als uitzondering bepaald, dat de premie AOW enz. niet kunnen worden verschoven. Als belangrijkste persoonlijke verplichting, waarvan de aftrek van het kind naar de ouder gaat, blijft dan over de rente van schuld, die het kind betaald kan heb ben. Tenslotte nog een woord over de studiebeurs, die hierboven incidenteel al ter sprake is geweest. Voorop staat dat het voorschot (al dan niet rente loos) buiten het inkomen staat. De beurs bestaat echter als regel uit een periodieke uitkering. Deze is geen op brengst van vermogen en is dus be last bij de vader als hij aan de vader is toegekend en belast bij de zoon als hij aan de zoon is toegekend. In dat laatste geval komt er dus niets meer bij het inkomen van de va der zoals vóór 1965 mogelijk was. V/él kan de kinderaftrek van de va der d{oor een beurs vdn de zoon wor den beïnvloed, doordat de zoon niet meer volledig ten laste van de vader is. De regeling van de nieuwe wet brengt ten aanzien van de inkomsten van minderjarige kinderen een aan- zionlijke vereenvoudiging mede, ver geleken bij vroeger. Daarnaast ook een belangrijke verbetering op het punt van de rechtvaardigheid, daar gelijke gevallen nu zoveel mogelijk gelijk worden behandeld, onafhanke lijk van schenkingen e.d. van de ccn- tribuabelen die alleen hun grond von den in willekeurige belastingbesparin gen. GRASDUINERS AKTIEF Sinds die geweldige zondag van 26 juni is Grasduineneen begrip geworden. Een begrip met een prettige klank, waaronder zoiets ver borgen gaat als gezellige bijeenkomsten, waarvan je iets opsteekt. Grasduinen betreft allereerst de iverkende jongeren van 17 jaar en ouder; en verder is natuurlijk iedereen welkom! Grasduinen bindt zich niet vast op een bepaalde gezindte. We willen ook niet uit drukkelijk oecumenisch zijn; dan wordt het allemaal zo zwaar. Gras duinen wil wat speels blijven, mobiel; je moet er alle kanten mee uit kunnen. En in alle vrijheid moet iedereen de kans hebben er aan mee te doen. Sinds de gesprekstocht werd in oktober een tweede aktiviteit geor ganiseerd, een Teach-in. Toen sloten zich tientallen nieuwelingen aan. En al de grasduiners ontvangen regelmatig de ,,Grasduiner" een contactblad o.l.v. een complete redactieraad. En ondertussen hebben zich twee gespreksgroepen geformeerd van jongelui, die in kleinere groep het gesprek van wandeltocht en teach-inn voortzetten. En op het ogenblik is men al wekónlang bezig met de voorbereidin gen van een kerstviering. Als de voortekenen niet bedriegen, belooft ook deze bijeenkomst een succes te worden. In de loop van de ko mende weken hoort U er meer van. Na alvast dit: deze kerstviering wordt gehouden op dinsdag 20 december 's avonds om 8 uur in de Hervormde Kerk aan de Haven. Grasduiners en toekomstige gras duiners houdt deze avond nu al vrij. Je zult er geen spijt van heb ben. L. VAN BERKEL, bedrijfsaalmoezenier De nieuwe minister van Justitie, mr. A. Struycken is van mening, dat de drie in Breda nog gevangen oorlogmisdadigers op korte termijn in vrijheid moeten worden gesteld. De K.V.P.-minister is sinds zijn vorige ambtsperiode (in de vijftiger jaren) niet van mening veranderd. In 1963 (toen hij stadsraad wa?) liet hij nog in een interview weten, dat de oorlogmisdadigers Lages, Aus der Fünten en Kotalla „op ja ren gesteld moeten worden" („ook al is zo'n beslissing bij deze misda digers moeilijk") omdat deze ge dragsregel in geheel Europa wordt gevolgd. Volledige uitvoering van levens lange gevangenisstraf vond én vindt de minister onmenselijk. „Bijna nergens ter wereld worden misda digers langer dan 20 jaar vastge houden". Het werk van het pastoraal con cilie, dat zondag officieel is geopend, krijgt pas op donderdag 8 december vastere vorm. Op die dag vergadert de concilieraad onder voorzitterschap van prof. dr. A. van Melsen om vast te stellen welke onderwerpen 't eerst door de adviseurs in bewerking zul len worden genomen. Ook zal de concilieraad dan een aantal studiecommissies vormen uit de 49 reeds benoemde adviseurs en zonodig aan de centrale commissie de benoeming van nieuwe adviseurs voorstellen. De onderwerpen die aan de orde komen, zullen geruime tijd in studie blijven, de eerste resultaten zijn waar schijnlijk nog vóór februari volgend jaar rijp voor een voltallige vergade ring waar de stukken in openbare dis cussie komen 'en waarover hun lot door stemming wordt beslist. De eerste zittingsperiode, die ein digt rond Pinksteren, wordt gevolgd door een tweede, die in het najaar 1967 begint. (Van onze verslaggever) DRUNEN Iedereen zal wel een zucht van verlichting slaken als straks de Langstraatweg klaar is. Voordat het zover is, zullen er nog wel enkele jaren voorbij gaan. Toch begint dit gigantische werk steeds meer vorm te krijgen. De weg Den Bosch-Vlijmen, de eerste aanzet van bet werk, is reeds tien jaar gereed. Deze zomer werd de laatste (voorlopige) hand gelegd aan het tracé Waalwijk-Raamsdonksveer. De rondweg langs Waalwijk kwam eveneens reeds jaren geleden tot stand. Rest dus nog enkele kilometers weg door de gemeente Vlijmen en 4 kilometer weg door de gemeente Drunen. In Drunen is men momenteel druk bezig met de grondwerken, die medio volgend jaar gereed zijn. Dan volgt aanbesteding van de ver harding, en deze werkzaamheden zullen de voltooiing van de Lang straatweg betekenen. Een weg, die van groot belang is voor een vlotte verbinding Den Bosch-Raamsdonksveer, in welke gemeente de weg aansluiting krijgt op de nieuwe Noord-Zuid-verbinding. De kunstwerken, drie viaducten, in de gemeente Drunen zijn reeds klaar. Om deze provinciale weg door Drunen te krijgen zijn een 12-tal S» boerderijen en woonhuizen verwijderd en heeft ook het confectiebedrijf „Zwima" een ander onderkomen moeten zoeken. De inwoners van Drunen ondervinden alleen nabij de Lips-fabrieken hinder van de werkzaamheden. De Badhuisstraat is voor het verkeer afgesloten. Men hoopt dit punt over drie maanden gerealiseerd te hebben. Het viaduct bij de Stationsstraat komt naar alle waarschijnlijkheid in januari klaar en zal meteen in gebruik genomen worden. Dan kan namelijk ook de provinciale weg worden doorgetrokken. Veel Dru- nenaren zijn van mening dat men straks op diverse punten aansluiting heeft op de Langstraatweg. Dat is niet het geval. Men kan de nieuwe weg uitsluitend bereiken via de Badhuisstraat bij de Lips-fabrieken en bij de Overlaat, nabij Waalwijk. Via de Stationsstraat zal de weg niet bereikbaar zijn. Op dit punt komt een ongelijkvloerse kruising. Onze fotograaf „schoot" nabij de Lips-fabrieken enkele plaatjes die een duidelijk beeld geven van de werkzaamheden aan de Langstraatweg, die straks 'n vlotte verbinding vo: mt met Raamsdonksveer en midden- Brabant voor een belangrijk deel uit de „weg-misère" helpt.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9