waaLwij kse en LAnGStRAAtse couRAnt Bankiersvereniging„Nederland mikpunt internationale benden" assat Land van Heusden en Altena telt in toekomst slechts 3gemeenten NEDERLANDSE BANKEN BESCHERMEN ZICH TEGEN OVERVALLEN Programma voor huwelijk van Margriet en Pieter PLAN VAN GEDEPUTEERDE STATEN De Nederlandse banken maken zich zorgen over het toenemend aantal roofovervallen op banken en bij kantoren in Nederland. Bijzondere maatregelen zijn nodig, zo menen zij, om de misdaad buiten de bank- deuren te houden. Het zijn overigens niet alleen de bankdirecties, die ongerust zijn. Ook het ministerie van financiën houdt zich al geruime tijd bezig met de vraag of Nederland het „wilde westen" van Europa dreigt te worden. Die kant gaat het volgens de cij fers wel op. In heel Europa neemt het aantal bank- Tientallen banken zijn csilangs voor zien van beveiliging VOOR gouden" momenten Snelle arrestatie Record in Tilburg Eerste nederlaag voor het nieuwe kabinet-Zijlstra roven de laatste jaren sterk toe. Nederland kan, wat dit betreft, op een rustig verleden terug zien. Dat verandert echter snel. Volgens gegevens van de Ne derlandse Bankiersvereniging werden in 1965 6 over vallen gepleegd, waarvan de daders tot nu toe niet zijn gevonden. Het aantal overvallen, waarvan de uitvoer ders inmiddels zijn opgespoord, is echter aanzienlijk groter. Dit jaar zijn tot nu toe 12 bankgebouwen over vallen. In 7 gevallen zijn de daders gearresteerd. Stil alarm Ziekenhuis-tarieven gaan 1 januari omhoog Afritten bij brug in Baardwijk zijn definitief vervallen Eigen mensen De ontwikkelings problematiek Dra IV!Holtrop over de huidige econo mische toestand Wegenbouwer ont slaat 180 perso neelsleden MAANDAG 5 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 96 De fcho VAD het Zui6en Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij An toon Tielei. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2ct. mc.k.) 0.28 p mrd (1,10 4- lOct. mek.) 1,20 p kwrt (3.25 lOct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irm. Ccntractadvertenties: speciaal *arief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Pr van Betirdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Het ministerie van financiën heeft al enige tijd geleden het initiatief ge nomen voor een Werkgroep Bevei liging". Deze werkgroep, met als le den vertegenwoordigers van het bank wezen, de P.T.T. (postkantoren zijn geliefde doelen voor mensen, die hun bezit op ruwe wijze willen vergroten), justitie en politie, heeft een lijvig rap port met allerlei aanbevelingen uitge bracht. De adviezen, „gebaseerd op een grondige bestudering van de tech nieken van roofovervallen in binnen- en buitenland"zoals wordt meege deeld, zijn dankbaar door de bankiers aanvaard. De laatste tijd zijn tientallen ban ken in Nederland voorzien van een beveiliging, als belangrijkste gevolg van het rapport. Een gedegen studie is aan het rapport voorafgegaan. De specialisten hebben zich zowaar ver diept in wat men zou kunnen noemen de psychologie van de misdaad". Uitgangspunt was, zo zegt de Neder landse Bankiersvereniging, dat de be roepsmisdadiger, alvorens hij tot actie overgaat, de mogelijkheden, die hij heeft, terdege onderzoekt. „Hij zal zelfs bereid zijn een zeker risico te nemen, dat hij wordt betrapt. Dit ri sico zal dan echter wel in een juiste verhouding moeten staan tot de grootte van de buit, die hij verwacht te kunnen maken". Voor wat betreft de Nederlandse banken was die ver- i houding in vergelijking met het bui- tenland voor de potentiële bankrover tamelijk gunstig. De Werkgroep „heeft de indruk dat het afgelopen jaar enkele in Nederland gepleegde overvallen werden uitgevoerd door in ternationale benden, die blijkbaar van mening waren, dat hun risico's in Nederland minder groot waren dan in streken waar zij gewoonlijk ope reerden". Het is nooit prettig doelwit te zijn van internationale misdadigers. Het belangrijkste middel om al te gevaar lijke „toeristen" af te schrikken is de dreiging van een snelle arrestatie, meent de Werkgroep. Wat dat betreft is er in elk geval een verbetering waar te nemen. De Nederlandse justitie schijnt een steviger greep te krijgen op de misdaad. Voor dit jaar is in elk geval de verhouding 12 overval len - 7 opgeloste zaken - vrij gun stig. Vooral met betrekking tot de weggesleepte geldsommen valt het verschil met bijvoorbeeld 1965 op. Vorig jaar werd bij overvallen op geldkantoren een bedrag van welge teld 920.850 gulden buitgemaakt. Bijna 31.000 gulden werd achter-' haald. Voor de eerste negen overval len van 1966 waren deze cijfers: ge stolen - 379.000 gulden, terugge vonden 202.500 gulden. Dat is meer dan de helft. De cijfers over 1965 zijn overigens wat vertekend door de recordbuit bij de overval in Tilburg, die dat jaar werd uitgevoerd. (Rond 880.000 gul den). Het is vooral deze overval ge weest, die de justitie en bankdirec ties aan het denken heeft gezet. De daders kwamen vermoedelijk uit Frankrijk. Tot nu toe heeft niemand meer iets van hen gezien. Evenmin van het geld. De op dit punt samenwerkende banken willen nu het risico voor de bankrover vergroten in de hoop hem zo van zijn boze bedoelingen af te brengen. Technische en organisatori sche voorzieningen moeten ervoor Juwelier Horloger Opticiën Stationsstraat 88 Tel. 3037 Waalwijk Een van de eerste maatregelen van het kabinet-Zijlstra is donderdag - tien dagen na de beëdiging van de ministers - al op losse schroeven ge zet. De Tweede Kamer keerde zich in haar geheel tegen de invoering van een eigen risico voor ziekenhuisver- pleging voor verplicht verzekerden op dit moment. AR en KVP zien liever een ande re vorm van eigen risico. Een motie van de Socialist Nederhorst om de maatregel opnieuw in overweging te nemen, werd echter met een krappe meerderheid (73 - 66) verworpen, voornamelijk omdat de regering be loofde reeds dinsdag overleg over de ze zaak met de Kamercommissie te voeren. Premier Zijlstra deed deze belofte na dat ook de anti-revolutionaire Rool- vink een motie had ingediend. Het eigen risico omvat tien gulden per dag bij verpleging in een ziekenhuis tot een maximum van 300 gulden. Dit bijbetalen zou vermeden kunnen worden als de premie met 0,4 pro cent stijgt. „Er kan nog wel iets met de premie gebeuren", gaf premier Zijlstra tenslotte toe na een langdu rig en fel debat. zorgen, dat de greep naar de kas eer der een greep naar de handboeien wordt. De Bankiersvereniging tekent hier wel bij aan, dat ,,de toe te pas sen vertragingstechnieken geen node loos gevaar mogen opleveren voor de in en bij het kantoor aanwezige per sonen"Wanneer iemand het toch mocht wagen een overval uit te voe ren, dan moet de opsporing van de daders zo snel en efficiënt mogelijk op gang kunnen worden gebracht. Hiervoor is een complex vctn verschil lende veiligheidsmaatregelen en waar schuwingssystemen ontworpen. Een aantal banken heeft die inmiddels in gevoerd. De grootste banken hebben een rechtstreekse verbinding gekregen met de politiebureaus. Een heimelijk opgestelde knop of schakelaar zet op het politiebureau een alarmschei in werking. Opzet van dit „stille alarm" is, dat de overvaller zelf niet merkt, dat de politie inmiddels is gewaar schuwd. Dat mag hij pas ontdekken als hij in de kraag wordt gepakt. De inmiddels in vele banken aangebrach te waarschuwingsinstallaties werken Met ingang van het nieuwe jaar zullen de ziekenhuis-tarieven omhoog gaan. Ofschoon presieco cijfers nog niet bekend zijn, zal de tariefverho ging - in orde van grootte - 10 gulden bedragen per verpleegdag le klasse, 7,50 gulden voor de tweede en 5 gulden voor de derde klasse. Deze tariefsverhoging zal noodza kelijk zijn om - onder andere - de stijgende personeelskosten op te van gen. De salarissen gaan omhoog, maar ook de sociale premies. Geste gen zijn verder de kosten voor voe ding, materialen en externe dienstver lening. WAALWIJK - Provinciale Water staat is ook in Waalwijk bezig met de uitvoering van werken aan de Lang- straatweg. Over de brug bij Baard wijk, waar het geasfalteerde gedeelte overgaat op linkerweg, is men bezig met de aanleg van een nieuwe ver binding naar Drunen. Deze aanleg heeft tot gevolg dat de afritten van de Baardwijkse brug naar de polder wegen, in de ruilverkaveling zijn ver vallen. Dit brengt voor de bewoners in de polder nogal wpt ongerief met zich mee. De gemeente Waalwijk heeft hier alle begrip voor, doch staat machteloos, aangezien het aanleggen van wegen in dit gedeelte door Prov. Waterstaat moet geschieden. Een jaar geleden werd de Valkenvoortweg, vanaf de rondrit in Baardwijk naar de polder, aangelegd. Deze weg moet echter nog steeds verhard worden. De Valkenvoortweg zal de nieuwe verbinding tussen Baardwijk en de Polder moeten worden. volgens verschillende systemen. Dit levert het voordeel van een nieuw verrassingselement op: de overvallers weten niet met welke beveiliging en waarschuwing zij te maken krijgen. Voor haar opsporingstaak heeft de politie allereerst behoefte aan goede signalementen. Wat dit betreft, komt de techniek opnieuw te hulp. Verdekt opgestelde camera's geven een beter signalement dan welke bediende ook. Het zijn allemaal middelen om het risico voor de bankrover aanzienlijk te vergroten. De banken willen nu ook de mogelijke buit verkleinen. De aanbeveling is uitgegaan om de in de werkruimte van de bank aanwezige kasgelden zo klein mogelijk te hou den. Voor sommige klanten (in bank taak. clientele) kan dat langer wach ten betekenen, maar de banken hopen op meer begrip hiervoor. Ze hebben 'nu nog één zorg. Er is nog geen effectief bestrijdingsmiddel gevonden tegen de kassier, die de hand in eigen kas steekt en dan - zoals kort geleden in Schiedam -*• de benen neemt. Want waar blijf je, me nen de bankiers, als je zelfs tegen je eigen mensen beveiligingen moet tref fen? Voor de feestelijkheden rond het huwelijk van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven is het volgen de voorlopige programma vastgesteld. ZATERDAG 10 DECEMBER 12.00 uur: vertrek van paleis Soest- dijk. 12.05 uur: aankomst bij het ge meentehuis te Baarn voor de aanteke ning van het huwelijk; burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen fun geert als ambtenaar van de burgerlijke stand. 12.50 uur: na de gelukwensen en het aanbieden van een geschenk door de gemeenteraad vertrekt het bruidspaar naar paleis Soestdijk. 15.30 uur: vertrek van paleis Soest dijk. 16.30 uur; aankomst bij de grens van Rotterdam. Begroeting door bur gemeester W. Thomassen; rijtoer naar het congres- en concertgebouw De Doelen, waar men om vijf minuten voor vijf arriveert. 17.00 uur: aanvang van „Een ge zellig uurtje met Rotterdamse kunste naars" in de kleine Doelenzaal. 18.00 uur: receptie in de foyer en voorstellen van de artiesten. 18.30 uur: vertrek. 20.00 uur: diner in besloten kring, aangeboden door de heer en mevrouw Van Vollenhoven-De Lange in het clubgebouw van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging De Maas in Rot terdam. 22.30 uur: vertrek naar paleis Soestdijk. MAANDAM 19 DECEMBER 15.30 uur: ontvangst voor regering en corps diplomatique in het konink lijk paleis Huis ten Bosch te Den Haag. De ontvangst duurt tot vijf u. DINSDAG 20 DECEMBER 14.30 uur: aanbieding geschenk door het gemeentebestuur van Schie dam (geboorteplaats van mr Pieter van Vollenhoven, waar zijn ouders nog wonen) in het Stedelijk Museum en bezoek aan tentoonstelling Oranje en Schiedam. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH - Als het plan van Gedeputeerde Staten doorgaat zal het Land van Heusden en Altena in de toekomst nog slechts drie gemeenten tellen. G.S. hebben het plan voor een gemeentelijke herindeling aan de 10 betrokken gemeenten toegezonden. Als de Kamers met dit plan akkoord gaan zulten de drie nieuwe gemeen ten worden: Altena, Aalburg en Dus- sen. De 10 gemeenten hebben momen teel samVn 32.411 inwoners. De nieuw te vormen gemeente ALTENA omvat Werkendam 10.647 inw., Alm- kerk 5.063 inw. en Woudrichem 2.393 inw. AALBURG omvat: An- del 1.550, Wijk 3314, Rijkwijk 1082, Giessen 910, Veen 1489 en Eethen (min. enkele kernen) 2161 inwoners. DUSSEN omvat Dussen 2702, Meeu wen 510 'en Babyloniênbroek 300. In haar rapport schrijven Gedepu teerde Staten ondermeer: de recente functionele ontwikkeling van het ge bied houdt in een sterke afneming van de agrarische werkgelegenheid bij een tot dusverre zeer bescheiden industrialisatie, zodat bij afnemende vertrekoverschotten het accent ver schuift naar de woonfunctie: de pen del van voornamelijk autochtone be volking naar centra buiten het ge bied. Hoewel het perspectief voor verdere industrialisatie niet gunstig is te noemen, is toch rekening te houden met een mogelijke versterking van dit proces met name in het noordelijk deel van het gebied. Daarnaast zal de woonfunctie een belangrijke rol blijven spelen met name voor het zui delijke en oostelijke deel. Voor de ontwikkeling casu quo handhaving van beide functies moet bijzonder gewicht gehecht worden aan de verhoging van het verzorgingsni veau van het gehele gebied. 'Het cen trale probleem daarbij is de structuur van de bevolkingsspreiding. Het ge bied heeft een relatief lage bevol kingsdichtheid en de bevolking is overwegend woonachtig in kleine kernen met nog een sterk element van lintbebouwing gelegen in de periferie van het gebied. In deze kernen kan niet of slechts zeer moeizaam een ver zorgingsapparaat tot stand worden gebracht dat uit een oogpunt van fre quente behoeftenvoorziening voldoet aan moderne eisen. Slechts Werken dam biedt daarvoor een voldoende bevolkingsbasis en heeft zelfs be paalde verzorgingselementen van ho ger niveau. De kern heeft echter door haar perifere ligging slechts beperk te regionale betekenis; zodat er een sterke oriëntatie is op regionale cen tra buiten het gebied. Als urgente planologische taak stelling moet dan ook aangemerkt worden een sterkere concentratie van de bevolking, zodanig dat zo spoedig mogelijk een beperkt aantal kernen ever het gebied verspreid, beschik baar komen, die kunnen functioneren als de steunpunten van een adequaat verzorgingsapparaat, ten voordele van het gehele gebied. WOENSDAG 21 DECEMBER 20.00 uur; uitvoering in het Con certgebouw te Amsterdam door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Eerder op de dag worden door delegaties geschen ken aan het paar aangeboden. WOENSDAG 28 DECEMBER 's Avonds wordt aan boord van de Oranje Nassau van de Kon. Neder landse Stoomboot Maatschappij NV, gemeerd aan de Surinamékade in Amsterdam, een gemaskerd bal gege- van voor familie, vrienden en vrien dinnen van het bruidspaar. WOENSDAG 4 JANUARI 19.30 uur: diner, aangeboden door ministers en staatssecretarissen aan 'het bruidspaar en hun wederzijdse familieleden. ZATERDAG 7 JANUARI 's avonds wordt een bal gegeven in de zalen van het paleis Soestdijk voor binnenlandse en buitenlandse gasten, gevolgd door een souper, mede ter gelegenheid van het 30-jarig huwe lijksfeest van de koningin en prins Bernhard. ZONDAG 8 JANUARI 13.00 uur: lunch in hotel Gooiland te Hilversum, gevolgd door een wan deling door de tuinen van kasteel Drakenstein en paleis Soestdijk, of tocht per schaats op de vijver achter het paleis Soestdijk. MAANDAG 9 JANUARI 11.30 uur: „Blyde incomste" van het bruidspaar in Den Haag. 20.15 uur: feestelijke ontvangst door het gemeentebestuur in het cir custheater te Scheveningsn. De ont vangst duurt tot kwart over negen. DINSDAG 10 JANUARI 10.25 uur: vertrek bruidpaar van paleis Huis ten Bosch. 10.50 uur: aankomst bij het oude stadhuis, Javastraat 26, Den Haag, waar het burgerlijk huwelijk wordt gesloten. 11.40 uur: vertrek. 11.55 uur; aankomst bij de grote of St. Jacobskerk voor de kerkelijke inzegening van het huwelijk door prof. dr. H. Berkhof. 13.00 uur: vertrek. Er is nog absoluut geen recessie en het staat ook volstrekt niet vast dat die gaat komen. Wel is het een feit, dat de nationale bestedingen met 2% omlaag moeten en dat de moge lijkheden hiervoor ongunstiger lijken dan in de jaren 1956-57 toen ook e'en bestedingsbeperking aan de orde was. Zo oordeelt dr M. Holtrop, presi dent van De Nederlandse Bank over de huidige economische situatie. Hij stelt zich op achter het programma van de regering-Zijlstra. Hij zegt te vens, dat het doorbreken van de loon- prijsspiraal een eerste vereiste is om onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland veilig te stellen. „Een verhoging van de loonkosten die de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit overtreft is een hachelijke zaak j voor een land dat een derde van het produkt van zijn arbeid aan het bui tenland moet verkopen". Het in Nijmegen gevestigde we genbouwbedrijf ir. A. van Engelen, heeft 180 personeelsleden ontslag aangezegd. Volgens mevr. Van Enge len-Van der Bruggen, de enige vrou welijke wegenbouwer in Nederland, zijn er voor miljoenen guldens aan orders in portefeuille, maar deze van provincie en gemeenten afkomstige opdrachten kunnen niet worden uit gevoerd wegens betalingsmoeilijkhe den bij de opdrachtgevers.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1