De geestelijke gezondheid afhankelijk van socia'e-culturele factoren Bestuur Lagere Technische school Waalwijk vergaderde KAATSHEUVEL St. Nicolaas bezocht Ireneschool en de Herman Broerenschooi Jampz Voetbaluitslagen DIREKTEUR PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS Ogen vragen brillen van STASSAR 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 DEC. 1966 3 Urbanisatie wordt niet voldoende verwerkt Generaties Verschijnsel 1 VAN OUD OP NifUW Sf Wt0- K.O.B.-Afdeling heeft bijeenkomst in Drunen Lions-club organiseerde deze feestmiddag Damesmode Tilburg Slijmen Stap éók over op Holiandia Ik kan 't niet, «oon op Zand van De geestelijke gezondheid is in belangrijke mate afhankelijk sociale en culturele factoren. Biologische factoren die bij de gees telijke gezondheidszorg mede van belang zijn worden nauwelijks beïnvloed door specifieke omstandigheden van een historisch tijds gewricht, zijn algemeen menselijk ook in zeer ver verwijderde his torische tijden. Door sociale en culturele factoren wordt evenwel in ieder tijdsgewricht een speciaal accent gegeven aan de problematiek van de geestelijke gezondheid. Aldus dr. M. H. Cohen Stuart, ge neesheer directeur van de psychiatrische ziekenhuizen ,,Hulp en Heil", „Schakelbosch" en „Overduin" te Amersfoort. Tal van verschijnselen wijzen erop dat in de huidige maatschappij ont bindende factoren aan het werk zijn. Deze factoren, zowel in maatschap pij als in gezin, lijken voort te vloei en uit de transformatie van de maat schappij van een overwegend agra risch naar een overwegend urbaan bestel. De urbanisatie voltrekt zich economisch, technisch en materieel zeer snel. Dit leidt tot geestelijke desintegratieverschijnselen, wanneer de urbanisatie niet geestelijk kan wor den verwerkt. Verschijnselen als toeneming van of verhoogde publiciteit van homo- sexualiteit toeneming van feitelijk ongemotiveerd ziekteverzuim, stijging van de criminaliteit en vin de anti- maatschappelijke geesteshouding toe neming van neurotische en psycho technische gedragsstoornissen e.d., wijzen op vermindering van de gees telijke weerbaarheid c.q. afneming van het psychisch integratievermogen bij een toenemend aantal pefsonen. Maatschappelijke factoren zijn al dus dr. Cohen Stuart de revolutie der communicatiemiddelen, de ontbreide- ling van publiciteit in pers en lectuur, de versnelling van de historische, maatschappelijke groei waardoor minstens vier geestelijk onderschei den generaties tezamen leven. De verborgenheid der werkelijke macht op financieel, economisch en militair gebied naast de vervaging van de re- ele politieke macht. De innerlijke en feitelijke vervreemding van de natuur. Voorts de onbruikbaarheid van sym bolen op de godsdienst, politiek, hu manitair gebied die eveneens wijst op innerlijke vervreemding van de men selijke gemeenschap en cultuur. Gezinsfactoren zijn bijvoorbeeld, aldus spreker de ambivalentie van de vaders in hun posities van kostwinner en leidinggevend gezinslid. De ver kleining van de gezinnen welke leidt tot versmalling van de afectieve ge zinsbasis. De toeneming van huwe lijksspanningen door verlies van vi sie op 'het huwelijk en de sterke wij zigingen in de wooncultuur van zelf standig wonen naar flatbewoning. Zonder meer kan worden gesproken van 'n sterke kaderval en verval van de traditionele levenskaders, aldus dr. Cohen Stuart. Een allesbeheerrend verschijnsel blijkt te zijn dat van de moderne mens wordt geëist dat hij op eigen verant woordelijkheid en strikt persoonlijk zijn levensweg vindt. Hij moet daar bij zijn eigen oriëntatie vinden. De gemeenschap heeft geen dragende functie meer, omdat de traditionele kaders zijn uitgehold. Voor velen blijkt de eis voor persoonlijke rijp- hejd en integratie te hoog te zijn. Vooral ziet men een toeneming van de infantiliteit van zgn. volwassenen. Er is dus een duidelijke achterstand in de geestelijke urbanisatie. De nieuwe kaders kunnen en moeten echter niet opgelegd worden. Zij zul len moeten groeien. Vele doorge schoten adolescentenvolwassenen naar leeftijd, kind naar leven - moe ten alsnog gevormd worden. Uit en in deze vorming moeten ook de nieuwe kaders voor de urbane maatschappij worden ontdekt. De mo derne mens moet er toe komen dat hij menselijke gemeenschappen kan stichten in urbane streken. Hij moet zich weer gedragen voelen in een ge meenschappelijk verband. Ook voor de kerk ligt bier een es sentiële taak, zo besloot dr. Cohen Stuart. De Kerk kan en mag niet functioneren binnen een onmenselij ke gemeenschap. De Kerk moet ertoe bijdragen dat de moderne mens weer met menselijke relaties binnen een ge meenschap kan leven. itatre colon VOO'f Miliiaice co/onries, uitvaartstoeten, enz. moeten iten gaan. Als de colonne of uitvaartslo vanat 1 januari verkeer van réchts voor laten gaan. Als oe colonne or uitvaartstoet eenmaal bezig is een kruising te passeren moeten de andere weggebruikers wachten tot de formatie voorbij is. Dat geldt ook op een kruising waar het verkeerslicht op groen springt terwijl de colonne/ rtstoet passeert. Dan toch wachten tot ook de laatste wagen voorbij is en dus ST. NICOLAAS HAD WEEK DRUKKE In de laatste vergadering van het bestuur van deze school werden di verse belangrijke aangelegenheden behandeld en voor een deel ook reeds tot een eind-beslissing gebracht. Door de voorzitter werd o.m. rapport uitgebracht over het gehouden onder zoek naar de inrichting van de diverse afdelingen der school. Volgens een onlangs door het bestuur gegeven op dracht moesten namelijk alle afdelin gen opnieuw worden bekeken tenein de te weten te komen of de inrich ting, de machines, de gereedschappen enz. nog voldoen aan de momenteel te stellen eisen. De diverse daarvoor in gestelde commissies hebben hun taak vervuld en ter kennis van het dage lijks bestuur gebracht. Met de door die commissies geuite wensen is voor een deel reeds rekening kunnen wor den gehouden. Er zijn namelijk voor de afd. metaalbewerking verschillen de nieuwe machines aangeschaft en meerdere zullen nog volgen. Het on derwijs zal daardoor meer aangepast kunnen worden aan de tegenwoordig door de industrie te stellen eisen. Voor andere afdelingen, zoals elec- triciteit, werden eveneens enkele aan vullingen aangebracht, evenals voor de afd. schoenmaken. Deze laatste bezit weliswaar een indrukwekkend aantal machines, maar toch zal er o.m. een moderne machine bijge plaatst moeten worden. Daartoe is een aanvrage bij het Departement in- VAN OUD OP NIEUW OH Vf, De amazorezit achterop - hoe charmant ook - is uit veilig heidsoverwegingen per 1 januari niet meer toegestaan. Voor de bromfietsers was dit al zo. In het vervolg is de enige juiste manier van achteropzitten om de benen aan, belde kanten te plaatsen. S ,'f. /V. O Üwi 'S Op 9 december a.s. om 19.00 uur houdt de afdeling Waalwijk-Heusden van de KOB in het bisdom Den Bosch een algemene ledenvergadering in hotel Royalte Drunen. Tijdens deze vergadering zullen en kele mededelingen worden gedaan en zal verslag worden uitgebracht van de gehouden kernvergadering. Ook zal een bespreking worden gewijd aan de agenda van de verbondsvergadering die op 27 en 28 december a.s. in Arnhem zal worden gehouden. Na de vergadering om ongeveer 20.00 uur zal de heer G. Karman een lezing houden (met geluidsillustratie's en kleurendia's) over mensen, dieren en sensaties. De heer Karman was ja renlang perschef van het Nederland- Circus Toni Boltini. Het belooft een interessante causerie te worden met als punten o.m. roofdierendressuur; hoogdraadartiesten sinds 1473; zi geunertaal; bijgeloof, oude gebruiken gediend. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat het onderwijs - na de voorgenomen hervormingen en aanvullingen van inventaris - ge heel up to date zal zijn, hetgeen door de aanwezigen met voldoening werd vernomen. Ook op ander gebied kon de voorzitter iets verheugends mede delen, namelijk dat het Ministerie toestemming heeft gegeven tot de aanleg van een geluidsinstallatie voor communicatiedoeleinden in de school, welke installatie in de nieuwste scho len tegenwoordig aanwezig is, doch indertijd bij de nieuwbouw van deze school nog niet werd toegestaan. Thans mag tot de aanleg worden overgegaan. Door het bestuur werd verder besloten subsidie aan te vra gen voor het geven vanaf 1 oktober 1967 van een lascursus aan de avond school en wel voor e'ectrisch en voor autogeen lassen, beide voor beginne lingen en voor gevorderden. Het is gebleken, dat hiermede in een sterk gevoelde behoefte zal worden voor zien. Het bestuur heeft voorts nog di verse punten van actie op zijn pro gramma staan, welke evenwel nog niet geheel rijp zijn, doch het hoopt deze wel spoedig tot uitvoering te kunnen brengen. Als voorproefje en ter inleiding van het heerlijk avondje dat ons vandaag te wachten staat, heeft St. Nicolaas zich door de bar slechte weersomstandigheden niet laten weerhouden en is hij er tijdens de afgelopen week met zijn zwarte knechten op uit getrokken om en kele bezoeken af te leggen en feest jes te zijner ere met z'n tegenwoor digheid op te luisteren. OPENBARE LAGERE SCHOOL Vrijdagavond waren de leerlin gen van de openbare lagere school aan de Lage Zandsehel met hun ouders in „Zidewinde" bijeen om 't Sinterklaasfeest te vieren. De Sint werd met zijn knechten eerst har telijk verwelkomd door het hoofd der school, de heer Hoevenberg, hater lijk verwelkomd, waarna de kinderen, door Jos v. d. Mierden voortreffelijk begeleid op zijn ac cordeon, hem spontaan toezongen. De goedheilig man sprak vervol- gens speciaal tot de kleinsten een opbeurend woord en deelde zijn goede gaven uit. Iedere klas deed t hierna haar best om de avond tot een geslaagd geheel te maken. Er werden versjes opgezegd, liedjes gezongen en verschillende leuke toneelstukjes opgevoerd. Om half tien trok de jeugd voldaan met een pakket onder de arm huiswaarts. HANDBALVERENIGING DESK Ook de handbalvereniging DESK beleefde traditiegetrouw het St. Ni- colaasfeest. Voor de aspiranten ge- Door de „Lions-club" Waalwijk werd vanmiddag in overleg met de beide hoofden der scholen een Sin terklaasmiddag georganiseerd op de Ireneschool aan de Molenstraat en op de Herman Broeren- en Don Bos- co-school aan de Taxandriaweg in Waalivijk. Om 1 uur kwamen Sint en Piet op bezoek bij de leerlingen van dit aangepast individueel onderwijs. Vol spanning hadden de kinderen de komst afgewacht en Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht werden met spon- aan meegezongen liedjes verwelkomd. In een kort toespraakje zei Sinter klaas, dat hij het bijzonder leuk vond om ook bij deze kinderen op school te kunnen komen en dat hij voor ie der van hen wat had meegebracht. Elke leerling had tevoren wat op mo gen geven voor de gezamenlijke ver langlijst van de school. De goed-hei- lig-man en zijn knecht vertoefden enige uren tussen deze zingende en lachende kinderen en vanzelfsprekend mochten ze hem een hand komen ge ven. Sint en Piet liepen ook door de w Heuvelstraat 14 - Telefoon 26852 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES •Y ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, RTOFKNOPEN maken enz. moderne gebouwen en zagen de rui me, lichte klaslokalen, de goed uitge ruste huishoudklas, de prachtige gym zaal compleet met toestellen en was gelegenheden, de mogelijkheid voor handenarbeid met madhines en ge reedschappene waar een vakman ja- liers op kan zijn. Sint Nicolaas sprak zijn waardering uit over deze moder ne vorm van individueel onderwijs. Kinderen, die op de gewone lagere school het onderwijs niet kunnen vol gen, worden hier in kleine groepen met veel en moderne leer- en hulp middelen in hun leerproces geholpen. De Sint zag hier overal blije kinde ren, die zich er thuis voelen en die hier door aangepaste hulp worden voorbereid op hun latere leven. Jon gens, die later in de bedrijven gaan werken, soms na een voortgezette in dividuele opleiding aan een LTS. Meisjes, die rechtstreeks van de school in de gezinnen of in het be drijfsleven hun werk zullen vinden of soms eerst nog individueel nijver heidsonderwijs gaan volgen. De goed heilig-man en Piet zorgden voor een uitstekend geslaagd kinderfeest. Elk kind ging vanmiddag dan ook naar huis met fijne herinneringen aan dit bezoek en een prachtig geschenk van de Sint. MAANDVERGADERING „DE ZWALUW" Zaterdag 3 december j.l. hield de post duivenvereniging De Zwaluw 'haar maand vergadering in café Ant. Klerks. De op komst was groot. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het belang rijkste punt van de vergadering was de ten toonstelling die zaterdag 10 en zondag 11 december wordt gehouden, waaraan 500 duiven zijn ingeschreven. beurde dat woensdagavond in het missiehuis St. Antonius. Voordat de Sint deze toekomst van DESK met een aardigheidje verrastte, werd de jongelui eerst vooral op het hart ge drukt zich steeds een waardig en goed lid van zijn vereniging te to nen. Met zang en voordracht, afge wisseld door een traktatie, werd 't een geslaagde avond voor de DESK- jeugd. De senioren en junioren kwamen zaterdagavond in hun clublokaal, café „De Steenbakker", bijeen voor dit jaarlijkse feest. St. Nicolaas richtte zich hier speciaal tot die le den van DESK, die zich in het af gelopen jaar in liet bijzonder voor hun vereniging verdienstelijk had den gemaakt, hetgeen voor de be trokkenen met een leuke surprise werd onderstreept. De Sint was deze avond in zijn toespraak bijzon der in. vorm. Op vaak geestige wijze en tot groot vermaak van de aan wezigen bewees hij met het wel en wee van DESK goed op de hoogte te zijn. Het dansorkest „De Wavo's" was verder aanwezig om te zorgen dat deze avond van het handballen de DESK een geslaagd verloop had. N.K.V. JEUGD De kinderen van de leden van 't N.K.V., afd. Kaatsheuvel, hadden zaterdagmiddag in de Gildenbond hun St. Nicolaasfeest. Veilig opge borgen in een fraaie limousine, trok de Sint met z'n knechten vanuit hotel Smit naar zijn plaats van be stemming. De harmonie Apollo trok zich van het slechte weer niets aan en zorgde voor de muzikale bege leiding. In de Gildenbond onder hield Sinterklaas zieh met de kin deren, klonken de toepasselijke lied jes en werd vervolgens iedereen met een goed gevuld pakket be dacht. C.C. KAATSHEUVEL HIELD DUIVENTENTOONSTELLING In haar clublokaal, café de Gil denbond, hield de C.C. Kaatsheuvel het afgelopen weekeinde een onder linge tentoonstelling, waarvoor cir ca 300 duiven waren ingezonden. Zowel zaterdag als zondag was er veel belangstelling en heerste er een gezellige sfeer rond deze show, waar diverse fraaie exemplaren te bewonderen waren. Voor keurmees ter Van Broekhoven uit Tilburg was het geen eenvoudige taak om de kwaliteitsverschillen te beoordelen. Uiteindelijk kwam hij tot de volgen de waardering: '63 en ouder: 1. C. Woensel, 3. M. v. d. Wezel, 5. Jac. Du- Oude doffers Spapens, 2. F. v. Velden, 4. T. v. quesnoy. Oude duivinnen '63 en ouder: 1. Jac. Duquesnoy, 2. L. v. d. Velden, 3. W. Laros, 4. L. Meijer, 5. J. Ha- mei's. Doffers '64 en '65: 1. J. Hamers, 2. L. v. d. Velden, 3. W. Maton, 4. C. v. Wezel, 5. J. Muizelaar. Duivinnen '64 en '65: 1. T. van Wezel, 2. Jac. Duquesnoy, 3. T. van Wezel, 4. L. v. d. Velden, 5. Jos. Lugters. Jonge duiven: 1. Jac. Duquesnoy, 2, 3 en 4 B. Hoevenaar, 5. C. More- val. Jonge doffers: 1. L. v. d. Velden, 2. W. Laros, 3 en 4 Fr. v. Woensel, 5. C. Spapens. Late doffers: 1. M. Brokx, 2. J. v. Boxtel. Late duivinnen: 1 en 2 G. Witte- veen. Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. is geen reden om niet naar Holiandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Holiandia. BURGERLIJKE STAND LOON OP ZAND Geboren in de maand november: Adrianus J P P zv A Kroot-Smits; Lam- ber.us A G zv A J Klijn-Smits; Lambertus C P M zv A C G M Janssen-van Rijswijk; Petrus J A zv J M Snoeren-van Gorkum; Johanna M C dochter van L A J Mutzers- Sdhalken; Cornelus A L M zv L A C Maas van Boxtel; Cornelia J R T dv C A Luiken- Grootswagers; Japoba F C dv H M J van Boxtel-Damen; Patrick J zv R Eembergen- B c:n; Alexandra J C dv H T J M Minke- Locrmakers; Adriana A J W .dv L J M van der Velden-Verboven; Cornelia M H M dv M T J van Wanrooij-Laros; Anne M J M dv J Damcn-Kuijsters. Huwelijks-aangiften: C M Coomans, 25 j. te Loon op Zand én H A T M Roestenberg, 25 j. te Kaatsheu vel; L A van Haren, 26 j. te Beesd en J C M van den Nieuwenhuizen, 24 j. te Loon op Zand; J P Smulders, 26 j. te Gendt en P G M de Jong, 28 j. te Kaatsheuvel; W G Schapendonk, 25 j. te Kaatsheuvel en C van Dongen, 24 j. te Kaatsheuvel; J P J van den Nieuwenhuizen, 23 j. te Loon op Zand en J C A A van Leeuwen te Loon op Zand; C T L M van Wezel, 24 j. te Kaatsheuvel en C J P M Vloemans, 24 j. te Kaatsheuvel; G C van Boxtel, 31 j. te Kaatsheuvel en M J van der Pas, 27 j. te Kaatsheuvel; EGM Steenbergen, 32 j. te Kaatsheuvel en L G G Van Riel, 24 j. te Kaatsheuvel; L J J H Vooigd, 24 j. te Kaatsheuvel en N de Min, 24 j. te Loon op Zand; LPG Witlox, 23 j. te Kaatsheu- vèi en D A M Korthout, 23 j. te Kaats heuvel; J C van Dongen, 26 j. te Waspik en H A de Kort, 26 j. te Kaatsheuvel; G W M van Iersel, 24 j. te Waalwijk en W H J Reinders, 24 j. te Kaatsheuvel; PLC Lodewijks, 28 j. te Waspik en A P M Sie mens, 25 j. te Loon op Zand; H J M van den Besselaar, 27 j. te Drunen en A J M van der Linden, 20 j. te Kaatsheuvel; E S Döbler, 24 j. te Kaatsheuvel en M M Kernmeren, 25 j. te Kaatsheuvel; J H van der Aa, 34 j. te Gemert en M M J Schoen makers, 35 j. te Kaatsheuvel; A M Em mers, 27 j. te Kaatsheuvel en E P M Vastré 25 j. te Kaatsheuvel; G P M Janssen, 19 j. te Loon op Zand en E M Laros, 17 j. te Loon op Zand; I, J H van der Loo, 24 j. te Udenhout en A A M de Jong, 23 j. te Loon op Zand; A J Spijkers, 24 j- te -Waal wijk en A M Witteveen, 23 j. te Kaats heuvel; C P J van de Ven, 25 j. te Loon c.p Zand en M W C Brands, 25 j. te Loon op Zand; JAC Klerks, 31 j. te Stiphout en J A J M van Lier te Loon op Zand. 1 -n.- j- .«JSKt&sdSniHKi Huwelijken in de maarl november: C A Vriens, 28 j. te Udenhout en W A M Schoenmakers, 25 j. te Loon op Zand; K J Adams, 55 j. te Amsterdam en H J M Brent, 46 j. te Loon op Zand; L Wit lox, 24 j. en H Hoevenaar, 24 j. beiden te Loon op Zand; G J Timmermans, 26 j. te Bergen op Zoom en J M A J Timmer mans, 22 j. te Loon op Zand; B KraaijveM, 38 j. te Almkerk en M van Drongelen, 34 j. te Loon op Zand; M Su'sters, 32 i. en L Bouman, 28 j. beiden te Loon op Zand; G P van Soelen, 25 j. te Waalwijk en C A M de Zeeuw, 23 j. te Loon op Zand; 1 C Kemtneren, 25 j. en A A C van der Velden, 24 j. beiden te Loon op Zand; M Voogd, 24 j. en H H Dekkers, 23 j. belden te Loon op Zand; A C Kuijs, 23 j. te Den Bosch en A .C M G van Gulik, 22 j. te Loon op Zand; H J A Schellenkens, 27 j. te Tilburg en A M F T Lips, 24 j. te Loon op Zand; ACM Coomans, 26 j. en C J Dingemans, 27 j. beiden te Loon op Zand; P A de Haan 23 j. te Loon op Zand en A P J van den Berk, 20 j. te Loon op Zand; C P J M v. Iersel, 24 j. en G M E van Noije, 23 i. beiden te Loon op Zand; W M van Os, 19 j. te Eetheri en J H A Vermeer, 16 j. te Loon op Zand; L A van Haren, 26 j: te Beesd en J C M van den Nieuwenhuizm 24 j. te Loon op Zand; J P Smulders, 26 j. te Gendt en P G M de Jong, 28 j te Loon op Zand; J C M Coomans, 25 j »n H A T M Roestenberg, 25 j. beiden te Loon op Zand. Overlijden in de maand november: Van den Berg, D, 84 j. gehuwd geweest met C van Lieshout. Ere-divisie GVAV—Telstar DOS—Elink wijk SittardiaDWS Sparta—MVV Eerste divisie Blauw WitVolendam RBCDe Graafschap VitesseVelox RCH—DHC '66 SVV—DFC Holland SportVolewijckers AlkmaarSC Cambuur Tweede divisie EDOHermes DVS HeerenveenZwolse Boys SC Gooiland—'Wageningen Helmondia '55NOAD PECAG OVV TubantiaRoda JC BaronieLimburgia H V C—Excelsior FC VVV—Hilversum 2—0 3—0 1—1 2—1 1—2 3—0 3—1 0—0 2—r-2 2—2 1—0 1—0 2—1 1—0 1—2 3—1 0—3 0—0 1—0 3—0

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3