wAAlwi}kse en UnGstRAAtse couRAnt u. Rijk wijst Brabant 4,5 milj. toe voor aanvullende werken Brabantse kampioenendag op 11 december in Sporthal Werkloosheid in de bouw neemt ook in Waalwijk toe Ajax met één been in volgende ronde E.-cup Dinsdag in het Lido in Waalwijk voorlichtingsavond over Spanje KERST KRANSJES ft ft ft ft ft Gratis op vakantie in Spanje? VAN MIL KEES SCHILPEROORT LEIDT QUIZ MET ALS PRIJS VAKANTIEREIS NAAR SPANJE 1 Kees Schilperoort, Nederlands quiz-master no. 1, DUIVENSPORTEVENEMENT IN TILBURG EVENWICHTIGE SITUATIE IN SCHOEN- EN LEDERSECTOR Optreden van het trio Los Pajaros Kunstschatten BANKETBAKKERIJ z Sport en ontspanning SPANJE-AVOND in het Lido- Waalwijk Trio los Pajaros Huldiging Film over Sprang- Capelle wordt 16-17 dec. vertoond De kwestie Rhodesië Brabants Orkest voor de radio VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 97 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10-j-10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (8,23 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummer* 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De bekende Neder landse quiz-master Kees Schilperoort komt komende dinsdag naar Waal wijk. In het Lido zal hij een quiz lei den met als hoofdprijs een vakantie reis naar Spanje. Kees Schilperoort houdt deze quiz tijdens een voorlich- tings-avond die Tour operating Tras- mundo N.V. uit Eindhoven in samen werking met Ruys Co." uit Til burg dinsdag in Waalwijk organi seert. Op deze avond zal ook het be kende Spaanse trio Los Pajaros op treden, zodat de bezoekers zich in 't zonnige zuiden zullen wanen. De op zet van de avond is iedereen in de ge legenheid te stellen wat meer van Spanje en van de reismogelijkheden naar dit land te weten te komen. Trasmundo en Ruys en Co. orga niseren een groot aantal van deze voorlichtingsavonden in Noord-Bra bant. Dinsdag is Waalwijk aan de beurt. In de zaal van het Lido zullen een aantal kleurenfilms over Spanje en over de vliegreizen er naar toe "'orden vertoond. Ook worden bro chures uitgegeven terwijl personeels- lr !"a van da beide reisbureau's zijn r n ledereen de gewenste inlichtingen te geven. Het programma wordt geleid door Kees Schilperoort. Hij zal een aan tal personen uit de zaal kiezen om deel te nemen aan de quiz. De win naar hiervan krijgt een gratis vakan tiereis naar Spanje, aangeboden. Een attractie die ongetwijfeld velen naar het Lido zal trekken. Om de bezoe kers ook in Nederland kennis te la ten maken met de originele Spaanse volksdansen en muziek hebben de or ganisatoren het bekende trio Los Pa- ja jos gecontracteerd. Dit ensemble geniet ook in Nederland grote be- kenheid. Het is dus een aantrekkelijk voorlichtingsavond die voor iedereen toegankelijk is. De aanvang is acht uur. Na een bezoek aan deze avond zal het iedereen wel duidelijk zijn, dat Spanje een wondermooi land is met onvergetelijk natuurschoon in zowat alle gebieden, kunstschatten en kunst steden zonder einde. Spanje laat in alle domeinen een onvergetelijke in druk na bij allen die het bezoeken. Degenen die van kunsten en histori sche herinneringen houden, zullen W"** - ASSmp Gezicht op de Baai van Palma op Mallorca van de ene ontdekking in de andere vallen. Zoals bekend is Spanje in de loop van zijn geschiedenis bezet ge weest door de Romeinen, de West goden en de Moren waarvan het ver lost werd door de katholieke konin gen. Al deze diverse beschavingen heb ben er hun sporen nagelaten. Houdt men meer van folklore en schilder achtige plaatsjes, dan vindt men dit op heel het schiereiland. Is het ten- s'.otte de natuur die de grootste aan trekkingskracht uitoefent, dan kan men in Spanje van steeds afwisselen de en betoverende landschappen ge nieten. Het grootste deel van Spanje be staat uit een uitgestrekt tafelland, de Meseta en de Sierra's (bergtekens). In feite is het na Zwitserland, het bergachtigste land van Europa. Met de Belaeren en de Canarische eilan den beslaat het een oppervlakte van 506.787 km2. De bevolking overtreft de 30 miljoen zielen. Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk co LL. LU O mmmm met roomboter bereid Wintersporten kan men beoefenen in de omgeving van Barcelona, Ma drid en Granada. Zalm vist men in de rivieren langs de Cantabrische kust, forel in de bergstreken. Ook is er ruimschoots gelegenheid om op groot en klein wilt te jagen. In de steden kan men grote voetbalwedstrij den ofstierengevechten bijwo nen. Ook vindt men veel ontspanning in Spanje, het is tenslotte het land van de fiesta's en van de dans. Stads- genoegens, zoals bioscoop en night clubs ontbreken ook in Spanje niet. Op de voorlichtingsavond wordt 't i hierboven beschrevene en nog veel meer over Spanje uitgebreid uit de doeken gedaan. Voor degene die in het komende jaar hun vakantie in dit met zon overgoten land willen door brengen is 'n bezoek aan deze avond, dinsdag in het Lido, aan te bevelen. Deze mogelijkheid biedt U TOUROPERATING TRASMUNDO N.V., EINDHOVEN op dinsdag 13 december a.s. tijdens een heeft als GULDEN-QUIZ-SCHOT: EEN GRATIS VAKANTIEREIS NAAR SPANJE Op deze winteravond, een zonnige FILM-REIS door SPANJE, omlijst door het dat voor een Spaanse sfeer zorgt. In samenwerking met Entree: 1.00 RUYS Co., TILBURG Aanvang 8 uur Speciaal in die gebieden, waar de aantallen werkzoekenden het meest zijn toegenomenheeft de provincie Noora-Brabant voorlopig in totaal 4,5 miljoen gulden voor aanvullende werken gekregen, onder andere voor de aanleg van rioleringen, zuiverings installaties, wegen, sportvelden en zwembaden. Tijdens een bezoek aan Den Bosch verklaarde Staatssecretaris De Meyer (Sociale Zaken en Volksgezondheid) geen enkele reden tot paniek te zien in de tijdens een tussentijdse telling geregistreerde toeneming van het Brabantse werkloosheidscijfer. Deze telling is naar aanleiding van het be zoek van de Staatssecretaris door de directie Arbeidsvoorziening in Bra bant georganiseerd. Tijdens het on derzoek bleek dat het aantal werke lozen in de provincie Noord-Brabant in de eerste dagen van december met ongeveer 1200 man was gestegen nl. van 9.936 tot ruim 11.200. Zoals bij telling bleek, dat de ontslagen niet al leen in West-Brabant (district Etten) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - Niet geheel zonder reden heeft het uitvoerend comité van de Brabantse Kampioenendag dit jaar de Tilburgse Stadssporthal gekozen om daar de 27e Brabantse Kompioe- riendag te houden. De Brabantse Kampioenendag, die plaatsvindt op 11 december, is een jaarlijks terug kerend evenement dat in duivensport kringen in zeer hoog aanzien staat. De belangstelling voor deze expositie van kampioenvogels ook in de Lang straat ieder jaar zeer groot. Het aan tal bezoekers en inzenders van top- duiven neemt ieder jaar weer toe en aangezien met in de toekomst de Kampioenendag op een andere leest wil schoeien moest men noodgedwon gen uitzien naar een grotere ruimte. Vandaar dat men ook de N.K. Harmonie-accomodatie vaarwel moest zeggen. De accomodatie van de Stads sporthal met een oppervlakte van 2400 m2 biedt nu eenmaal meer mo gelijkheden. Ook de nieuwe opzet van de kampioenendag, die meer zal lig gen in het commerciële vlak, zal daar beter tot zijn recht kunnen komen. Als de burgemeester van Tilburg, Mr C. J. G. Becht zondag om 12.00 uur de Brabantse Kampioenendag heeft geopend zullen ongeveer 800 duiven uit België en Nederland op de eerste bezoekers zitten te wachten. De duiven die op deze tentoonstel ling aanwezig zullen zijn, zijn alle vo gels die bijzondere prestaties hebben geleverd op vluchten in verenigings verband, C.C. of Union. Een gedeelte van de stadssporthal zal zondag worden ingenomen door zakenmensen die in stands hun wa ren aan kunnen prijzen. Het ligt voor de hand dat dit alles in het vlak ligt van de duivensport. Zo zal er onder meer een van de nieuwste containers te zien zijn waarmee duiven vervoerd worden. Op deze Brabantse Kampi oenendag zullen verder bonnen en duiven worden verkocht. Deze duiven zijn afkomstig van zeer bekende Ne derlandse en Belgische duivenmel kers. Zondagmiddag zal er tenslotte de huldiging plaatsvinden van de kampioenen van de ZNB en de win naars van de wedvlucht naar Ruffec. De opbrengst van deze Brabantse kampioenendag is bestemd voor cha ritatieve instellingen. De ontvangst van genodigden heeft men zaterdag morgen om 10.00 gepland. Het pro gramma voor zondag luidt als volgt: Van 8.00 tot 9.30 uur: inbrengen van de duiven; 10.00 u.: bijeenkomst van comité-leden; 12.00 uur: opening door burgemeester mr C. J. G. Becht; 18.00 uur: sluiting. In Maastricht is een aanhangwa gen tegen een bus gebotst; er zijn een dode en drie gewonden. Hoewel de toestant in het Gewest Waalwijk van het GAB zeker niet onrustbarend genoemd kan worden, is de werkeloosheid in de bouwsector aanmerkelijk toegenomen. Van de 419 werkloze mannen in het Gewest Waalwijk is 29 procent afkomstig uit de bouwsector. Ten opzichte van de maand oktober van dit jaar was de stijging meer dan 100 procent t.o.v. de maand november zelfs 450 pro cent. De voornaamste oorzaken hier van zijn de zeer vroeg ingetreden sei zoeninvloeden, terwijl ook vele bedrij ven wegens gebrek aan werk mensen moesten ontslaan. Uit de gegeven cijfers blijkt dat overduidelijk. Tegen een aanbod van 121 staat slechts de vraag naar 25 personen en deze vraag betreft dan nog personeel waar momenteel geen aanbod voor is. In de schoen- en le dersector liep 't aanbod in één maand op van 41 naar 46 personen. De vraag echter liep terug van 300 naar 205 en deze vraag betreft dan nog hoofd zakelijk personeel voor de stikkerij, dat momenteel zeer schaars is. Van het totale aanbod omvat de schoen en lederindustrie 10 procent en dit aanbod betreft dan nog hoofdzakelijk leidinggevend personeel. Uit de cij fers blijkt dat de werkeloosheid in 't Gewest Waalwijk over de maand no vember zeker niet ongunstig afsteekt - Mr. van Doorn, voorzitter van de KRO en lange tijd voorzitter van de KVP, die geen verkiesbare plaats op de candidatenlijst had gekregen, heeft zich uit de KVP- fractie geheel teruggetrokken. Ook mr. Blaisse krijgt een weinig verkiesbare plaats. Voor Brabant wordt Mr. Lardinois lijsttrekker en komt mr. Van Thiel op de 2e plaats. Zou 't niet beter geweest zijn de kamer-voorzitter uit Bra bant Mr. van Thiel als lijsttrekker te laten fungeren?, vragen wij ons af. I bij de werkeloosheid in de provincie Noord-Brabant. Per 1000 arbeids plaatsen kent Waalwijk in cijfers uit gedrukt ten opzichte van de manne lijke beroepsbevolking 19 werklozen. Voor de provincie is dit cijfer 26, ter wijl het cijfer voor Nederland even hoog ligt als dat voor het Gewest. De 419 werkloze mannen in het Ge west vormen nog maar 4 procent van de werkloosheid in de provincie en het cijfer van de provincie is weer ruim 11,5 procent van het landelijk werkloosheidcijfer. Het meest gunstigste beeld vormen de Gewesten Bergen op Zoom en Roosendaal, nl. 18 per duizend. De bouwnijverheid als bedrijfstak steekt met kop en schouders boven de wer keloosheid in andere sectoren uit. Ongunstig steken af het Gewest Et- ten met 66 werklozen per 1000 en Helmond met Deurne met 45 per dui zend. De vraag naar arbeidskrachten in het Gewest Waalwijk daalde in de af gelopen maand van 588 naar 455 en wel voornamelijk in de bedrijfstak schoen en leder. Hiermede is dan sinds jaren een meer evenwichtige si tuatie bereikt in de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten. Nemen we hierbij dan in aanmerkingdat de werkloosheid van minder geschikte arbeidskrachten (25 procent) waar van het meerendeel geplaatst is in 'n werkverband van de Sociale werk voorziening dan is er nog geen sprake van een geheel ontspannen arbeids markt in dit Gewest. Overigens zal er rekening mee ge houden moeten worden, dat de eerst komende maanden de werkloosheid nog zal toenemen. Het aantal vrou welijke arbeidskrachten bleef mini maal in het Gewest Waalwijk. Naast de schoenindustrie, die er nog velen kan gebruiken, is ook de huishoude lijke sector nog helemaal niet verza digd. Tenslotte telt de provincie nog 131 werklozen, die als buitenlandse arbeiders naar ons land kwamen. maar b.v. ook in Helmond, Oss, Veghel, Tilburg en andere plaatsen j zijn gevallen. Van de 11.200 bouw vakkers. Van de 1200 mensen, die de eer ste zes dagen van de maand decem ber werden ingeschreven zijn onge veer 900 bouwvakkers, waarbij moet worden aangemerkt, dat ook de ge wone seizoenwerkeloosheid hierin 'n woordje meespreekt. Wat de 500 ingeschreven werkzoe kende metaalbewerkers betreft, hier van zou ook een deel werkzaam zijn geweest in bedrijven die verband hou den met de bouwwereld of de wegen bouw. Doordat gebleken is, dat de laatste twee jaren tegenover een jaar lijkse groei van de beroepsbevolking in Brabant van 10.000 slechts 8.000 nieuwe arbeidsplaatsen stonden, ver klaarde de commissaris van de Ko ningin dr. M. Kortman ook zorgen te hebben over de situatie. De me ning van Gedeputeerde Staten is, dat met rijkssteun aan een tweede indus trialisatie dient te worden begonnen. Landskampioen AJAX staat met een been in de volgende ronde van de Europa-Cup. De Amsterdammers wonnen gisteren in een mist-wedstrijd met 5-1 van Liverpool. Liverpool manager Shankly, die voor de wedstrijd tegen iedereen die het maar horen wilde, vertelde dat Ajax geen schijn van kans had, liep verbijsterd door de kleedkamer. Slechts door een gelukstreffer in de laatste seconden had Liverpool de eer weten te redden. Een 5-1 nederlaag voor Liverpool en dan te weten dat Ajax P. Keizer miste en dat Suurbier meer dan een halve wedstrijd op hal ve kracht moest spelen. Voor Ajax scoorden invaller Kees de Wolf, Jo- han Cruyf, Klaas Nuninga (2) en Henk Groot. De beste man in de Ajax-ploeg was wel Sjaak Swart. De in het kader van de landelij ke filmactie van de Nederlandse Blindenbond opgenomen plaatselij ke film zal ot) vrijdag 16 en zater dag 17 december a.s. vertoond wor den. Zoals voor de opnamen reeds werd medegedeeld heeft de film niet de pretentie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn, doch dient meer als een gezellig, levend familie-album gezien te worden. Het zal ongetwijfeld1 een interes sante belevenis worden een rol prent teaanschouwen met de in woners als hoofdrolspelers. Koddige momenten zullen dan ook zeker niet ontbreken b.v. hoe „ome Wil lem" en „tante Mien" zich gedra gen als zij zich plotseling filmster- renij voelen. De Ned. Blindenbond, die dit soort films laat vervaardi gen, is een organisatie van blinden van alle gezindten welke geen geld inzameling houdt, omdat een be roep op de liefdadigheid tegen zijn principes indruist. De bond heeft met zijn filmactie voor om belangstelling voor zijn werk te wekken door bij de voor stellingen hier even de aandacht op te vestigen. Al met al een bijzon der aardig initiatief, waarbij niet vergeten mag worden te wijzen op de historische waarde van de film in latere jaren. De blanke minderheidsregering van lan Smith heeft maandagavond het laatste Britse ultimatum om alsnog de rebellie te beëindigen, verworpen. Engeland heeft ogenblikkelijk om 'n spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht. De Britse regering zal vra gen verplichte economische sancties af te kondigen tegen Rhodesië om daarmee het bewind-Smith op de knieën te krijgen. Hoe fel de sancties tegen Rhode sië zullen zijn is nog niet bekend. Maar het staat wel vast dat als de Zwart-Afrikaanse landen de Britse motie tot aanvaarding van de econo mische maatregelen niet hard genoeg vinden, zij zelf een motie zullen in dienen, waarin zeker zal staan dat al le olietoevoer - van levensbelang voor de Rhodesische economie - verhinderd moet worden. Op maandag 12 december a s. zal via Hilversum H een opname te ho ren zijn, gemaakt van het concert dat door Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans op 1 november j.l. in De Doelen te Rotterdam werd ge geven. Achtereenvolgens kunt U luiste ren naar: Ravel - Rhapsodie Espagnole; Lalo - Symphonie Espagnole, soliste Lola Bobesco, viool; Debussy - Prélude a Taprès-midi d'un faune; Debus sy - La Mer. De uitzending vindt plaats van 20.05 - 21.25 uur.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 13