wAAlwijkse en lAncsTRAAtse couRAnt SPOEDIG MODERNE LAGERE SCHOOL AAN DE NIEUWE VAART OPEN OOG van „Zidewinde" mmm Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielei. Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3.2S -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irna. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Het beeld van de Langstraatse gemeente Sprang-Capelle is de laatste jaren veel ver anderd. Het is van een rustig plattelandsdorp uitge groeid tot een aantrekkelijke woongemeente. Het ge meentebestuur, met aan het hoofd burgemeester M. van Prooyen, is blij dat deze veranderingen hebben plaatsgevonden. In een gesprek dat wij met hem had den vertelde Sprang's eerste burger, dat de voorzie ningen die de laatste vier jaar getroffen zijn, hard no dig waren. Een gelukkige omstandigheid hierbij was, dat men financieel in staat was enkele projecten uit te voeren. Het eerste belangrijke werk dat tot stand Uitbreidingsplan in Sprang voor ruim 350 woningen Deze lagere schooldie op de hoek van de Nieuwe Vaart en de Burg. v. d. Meulenstraat komtis hard nodig. Reeds in april van dit jaar werd er, dankzij een urgentieverklaring, goed keuring verleend. De aanbesteding viel voor het schoolbestuur echter te nadelig uit, zodat een nieuw bouw plan ontworpen moest worden. Dit plan is inmiddels ter visie voorgelegd aan de bouwkundige commissie van de provincie. Men wil namelijk een gebouw plaatsen, dat aan de eisen die aan modern onderwijs gesteld wor den, voldoet. Het wordt een 7-kIassige school {het aanvankelijk opgestelde plan voorzag in 8 klassen). Architect Th. Dekker uit Ede, heeft een ruime hal ontworpen, die ook geschikt is om als aula te gebruiken. Temeer daar een van de klaslokalen, door middel van een draaibare wand bij de hal ge trokken kan worden. Uiteraard ont breken ook lerarenkamer, kamer voor de schoolarts, een ruimte voor school- middelen in te bergen en wasgelegen heden niet. Het gebouw, dat met in begrip van grondkosten ongeveer f. 350.000, - gaat kosten is met de voorgevel aan de Nieuwe Vaart ge projecteerd. Burgemeester M. van Prooyen Het ligt in de bedoeling om de school van nieuw meubilair te voor zien. Hiervoor is 50.000 gulden ge reserveerd. Het wordt een gebouw dat bijzonder ruim van opzet is. Achter de lokalen, die op het zuiden gericht liggen, komt een speelplaats en een grasveld waarop balspelen beoefend kunnen worden. Als het ontwerp aan de gestelde eisen voldoet, hoopt men ten spoedigste met de bouw te kun nen beginnen. Er zijn trouwens ook plannen voor een nieuwe lagere school in Sprang. De huidige school voldoet al lang niet meer aan de eisen die in deze tijd gesteld worden. Een aanvraag voor een nieuwbouw is reeds weg. B. en W. hopen via het Atlas-Dura systeem in een bouwstroom Sprang een nieuwe school te kunnen bezor gen. Want dat dit hard nodig is, daar is iedereen het wel over eens. Ooster hout heeft samen met enkele andere gemeenten, reeds acht scholen via het Atlas Dura systeem gerealiseerd. Woningbouw Burgemeester Van Prooijen sprak enthousiast over de nieuwe uitbrei dingsplannen van zijn gemeente. Mo menteel is men bezig met de uitvoe ring van een project van 64 wonin gen, waarvan de helft in Capelle en de andere 32 woningen in Vrijhoeve worden gebouwd. Met de bouw hier van is men reeds bezig. Medio 1967 hoopt men de woningen te kunnen afleveren. In Sprang, ten zuiden van de kerk, worden enkele terreinen bouw rijp gemaakt. In dit uitbreidingsplan, dat riant van opzet is, komen 350 woningen. Men wil dit plan in twee fasen realiseren. wel bungalows, middenstandswonin- Ongeveer 160 woningen als zo gen als woningwetwoningen, zullen in de eerste fase worden gebouwd. Burgemeester Van Prooyen heeft ho ge verwachtingen van dit plan. Als de financiële situatie gunstiger wordt, verwacht hij ook weer meer bouw- aanvragen van particulieren. De heer Van Prooyen is van mening dat, ook in het kader van het stadsgewest Waalwijk, Sprang-Capelle straks een grote functie krijgt als woongemeen te. „Men woont hier ideaal, midden in het natuurschoon en dicht bij en kele grote steden. Wij zullen onze woonwijken dan ook zo aantrekkelijk mogelijk indelen. Of wij hoogbouw weren? Inderdaad, ik geloof dat de mensen juist behoefte hebben aan 'n eensgezinswoning met tuin. Als rand gemeente van Waalwijk moeten wij dat juist bieden", aldus de heer Van Prooyen. Riolering Een van de nijpenste problemen, ook gezien in het kader van woning bouw vindt de heer Van Prooyen het ontbreken van een goed funtioneren- de riolering. Er ligt in de gemeente reeds 10 kilometer riolering. Echter kwam was het bejaardenhuis „Achter de Hoven"; een werk dat werd gevolgd door de brandweergarage, de huishoud- en ULO-school, het zwembad, de jacht haven, het cultureel centrum „Zidewinde" en de sport hal, die volgend jaar gereed komt. Werken waarop iedere stad of doro jaloers is en die Snrane-Canelle tot een moderne gemeente maken. Iets waarmee niet al leen hel gemeentebestuur maar, gezien de vele reac ties, ook de bevolking gelukkig is. Hoewel de hier boven genoemde projecten enorme investeringen eis ten is men nog niet aan het einde van het latijn. Men hoopt zo snel mogelijk aan te kunnen vangen met de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school. OPEN DOEKJES Een paar weken geleden schreef in deze rubriek een priester twee artikeltjes over zijn ervaringen als ploegwerker in een bedrijf hier in de streek. In de eerste bijdrage vertelde hij over de ondoorzich tigheid en kortsluiting in het bedrijfsgebeurer. en dat zoals die bij de werknemer in het oog springen. Een tweede artikeltje schonk aandacht aan precies dezelfde problemen, maar nu bezien door de bril van de werkgever. Hieronder waagt deze priester een poging de schijnwerpers der openheid op deze vraagstukken te richten. „Heel in het kort en, naar ik vreesook wel onduidelijk, heb ik geprobeerd iets van mijn ervaringen te vertellen. Wanneer ik deze zaak van alle kanten bekijk, blijven mij nog steeds grote vraagtekens. Dat van beide kanten, zowel van de leiding als van de werknemer, over het algemeen de welwillendheid boven alle twijfel is, is voor mij geen vraag. Maar waarom dan dikwijls nog zo veel misverstand, waarom nog steeds dat wantrouwen tegen alles wat van boven komt? Het „pas op of ze misbruiken je", „reken maar, hun winst gaat voor alles", een voorstelling die beslist ook door de leiding gekend is. De reaktie van boven daarop: „Pas op, of ze trekken de lijn, ver waarlozen machine of verknoeien materiaal" Een vervolg op deze beschouwing vindt u in de volgende uitgave waarin Open Oog is opgenomen. Jhp-'j jfc sip 1,1 f" JL- |Lh 'i It Hoestdrank In tabletvorm.95ct ggfJI «lil overal verspreid. Ook in de nieuwe wijken wordt riolering aangelegd. Het ontbreken van een zuiveringsinstalla tie maakt een goed functioneren hier van onmogelijk. Zo kan nu uitslui tend het hemelwater geloosd worden. De aanleg van riolering in heel de gemeente kost vijf tot zes miljoen gulden. Een last die in deze tijd voor een gemeente als deze niet is te dra gen. Sprang-Capelle is echter niet de enige gemeente die met dit probleem zit. Hiermee kampt in Brabant nog meer dan de helft van het aantal ge meenten. Het is dan ook een alge meen vraagstuk. Dat er iets moet ge beuren, daarmee is burgemeester Van Prooyen het volkomen eens. Volgens hem is extra steun van het rijk hierin onmisbaar, wil men tenminste uit de ze problemen geraken. Bijzonder plezierig vindt de heer Van Prooyen het dat men in Sprang- Capelle ook voldoende aandacht aan de recreatie heeft besteed. Denk al leen maar eens aan de jachthaven, 't zwembadhet cultureel zwembad en straks de sporthal. Van het zwembad hoort men alleen maar goeds. Het blijkt zelfs in het drukke seizoen te klein te zijn. Vooral in de avonduren, als de baden in de omgeving gesloten zijn, is het er een drukte van jewelste. B. en W. hebben plannen voor uit breiding van het bad. Men vindt het echter niet reëel in deze tijd met plan nen hieromtrent op tafel te komen. Er wordt ondermeer gedacht aan verwarming en een instructiebad. Vooral verwarming van het water vindt de heer Van Prooyen belangrijk. Men kan de openstelling dan met 2 maanden verlengen, terwijl dan ook in de wispelturige Nederlandse zo mer een constante temperatuur be reikt kan worden. Bijzonder enthousiast is men over „Zidewinde". Dat dit culturele cen trum bij de bevolking aanslaat blijkt wel uit het feit dat uit particuliere sector reeds f. 29.000, - bijeen is gebracht. Bijna iedere dag zijn wel een of meerdere zalen van „Zidewin de" ingebruik. De plaatselijke vereni gingen hebben reeds heel wat zater dagen besproken om hier, in de voor de deur staande wintermaanden, uit voeringen te geven. Enige weken ge leden is in Zidewinde ook de biblio theek van „Het Nut van het Alge meen" geplaatst. Deze week is de be stuurskamer met een biljart verrijkt. Het stichtingsbestuur hoopt hierme de de oprichting van een sociëteit te bevorderen. Hiervoor bestonden reeds lang plannen in de gemeente. Sporthal Een belangrijke aanwinst betekent de sporthal, die het aannemingsbe drijf Pellikaan uit Tilburg aan het bouwen is. Het wordt een hal die af wijkt van alle door Pellikaan gebouw de hallen. De oorzaak hiervan is dat de sporthal in Sprang-Capelle iedere dag als gymnastiekzaal gebruikt moet worden. De gemeente beschikt name lijk momenteel over geen enkel gym lokaal zodat iedere school straks op de hal aangewezen is. Hiervoor zal de hal in tweeën worden verdeeld, zodat steeds twee klassen er gebruik van kunnen maken. De kleedkamers (4) aan de korte zijden. Hier komen ook de wasgelegenhe den, leiderskamer en toestelbergin gen. De tribune wordt langs de lan- ge-zijde geplaatst, direkt vanaf de in gang door het publiek te bereiken. In de hal komt ook een gaderobe. Aan gezien het cultureel centrum op nog geen 100 meter afstand ligt komt er geen restaurant bij de hal. Evenals de in Waalwijk te bouwen sporthal,is deze voor alle internatio nale ontmoetingen te gebruiken. Dat is echter niet de bedoeling. „Wij wil len deze sporthal voor onze bevolking bestemmen", aldus de heer Van Prooyen. Ook de sportverenigingen zijn enthousiast over de hal. 'Het ziet er dus wel naar uit, dat ook in de Benfïca-speler door stroom in zwembad gedood Luciano Jorge Fernandes, een 26- jarige half speler van de Portugese voetbalclub Benfica, is maandag in Lissabon op tragische wijze om het leven gekomentoen hij in het zwem bad van Benfica werd geëlektroku- teerd. Zes andere spelers, onder wie Eu- sebio da Silva Ferreira, topscorer van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1966 in Engeland, kre gen ook elektrische schokken, maar werden geen van allen ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde na af loop van een training. Fernandes maakte deel uit van het reserve-elftal van Benfica, maar speelde de laatste tijd ook wel in het eerste team van de Portugese topclub mee. Fernandes behoorde niet tot de selectie voetbal, dat in juli in Engeland is gehouden. avonduren een druk gebruik van de hal gemaakt zal worden. Winkelcentrum Het ontbreekt Sprang-Capelle aan een winkelcentrum. Ook hierin zal waarschijnlijk worden voorzien. Er zijn namelijk reeds plannen ingediend voor een winkelcentrum aan het Raadhuisplein. Het is de bedoeling dat hier een galerij met 8 winkels komt. Vooral ook omdat er in de ge meente behoefte is aan een aantal winkels verwacht men veel belangstel ling van de zijde van de middenstand voor dit plan. Uit dit alles blijkt wel dat Sprang- Capelle niet stil staat. Het gemeente bestuur zorgt er voor dat de gemeen te bij de tijd blijft. Wat kan rrien zich nog meer wensen dan een bloeiende gemeente met een levendig vereni gingsleven. Vooral dit laatste acht de burgemeester Van Prooyen van grote waarde voor de gemeenschap. Een ge meenschap die blijk geeft te weten dat de tijden veranderen en zich ook aanpast. ÉtiggjÉg cllerenkledi VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 97 De Echo van het Zuiöen Aanzicht Sprang-Capelle is laatste jaren veel veranderd üüLi Foto's van de tekening van de nieuw te bouwen bijzondere lagere school aan de Nieuwe Vaart. Op de boven ste foto de zijgevel. Onder: het voor aanzicht van het gebouw. Het bejaardenhuis „Achter de Hoven". Het eerste bouwwerk dat in „Sprang nieuwe stijl" gereed kwam.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1