wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Diny Kuysten vertelt over haar studiereis door Verenigde Staten Zaterdag ondertrouw Loonoverleg mislukt St a ssal V Stichting Lederwarenmode toonde mode 1966-1967 SPRANGSE ONDERWIJZERES BEZOCHT ENKELE UNIVERSITEITEN - M Stap óók over op Hollandia In Amerika tot 16 jaar naar school „Koetje'91 Prins naar Amerika Paarden vragen brillen van Cals en Bogaers geen kandidaat voor de K.V.P. gesloten normaal open 4 Ik kan 't niet, Scheepsofficieren vuren op muiters Kleuren bieden tal van mogelijkheden Klassiek m VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 97 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,20 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tsL 04167 - 2002 Telegram-adres „ËCHÖ" Voor de tweede maal stuurde mej. Diny Kuysten ons haar reiser varingen en reisindrukken toe. Nog steeds heeft zij belangstelling voor de landbouw, veeteelt en het landschap. Ook het universiteits leven heeft haar belangstelling. Inmiddels heeft ze de universiteit van Minnesota verlaten en is zij in Yellow Medicine County aan gekomen, waar zij diverse universiteiten bezicht. Gedurende mijn verblijf op de universiteit van Minnesota heb ik de indruk gekregen dat het leven op een Amerikaanse Universiteit veel gemeen heeft met dat in Nederland. Deze Universiteit van Minnesota is erg groot. Ongeveer 40.000 studenten studeren hier. De laatste jaren zijn er vele nieuwe gebouwen verrezen op het uni versiteitsterrein ,,de Campus". De meeste studenten wonen op de Campus in dormitories. Er zijn jongens en meisjes dormitories waar in je meestal met enkele honderden studenten leeft. De meeste ka mers zijn voor twee of drie personen. Daar iedereen in de U.S. na 6 jaar lagere school naar Highschool gaat en tot 16 jaar naar school moet gaan kan bijna iedereen naar de universiteit daar Highschool alleen een toelatingseis is. Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. Meestal is liet. 4 jaar studeren voor de Bachelor's degree en het hangt van de studierichting af welke vak ken vereist zijn te bestuderen. Daarnaast kun je credits behalen in vakken waarvan je graag meer wilt weten. Na je Bachelor's degree kun je verder studeren voor een Master's degree en dit duurt meest al 2 jaar en daarna nog 2 jaar voor je doctor's degree. Ik volgde lessen in verschillende faculteitsgebouwen, zowel in St. Paul als in Minneapo lis. Ik woonde in een bungalow, waarin alle vrouwelijke studenten wonen die gemeenschappelijke in teressen hebben. De I.F.Y.E. van Noorwegen en ik woonden met 12 Amerikaanse meis jes. Nu ben ik in Yellow Medicine County en woon dichtbij South- Dakota en de staat Iowa en deze county is werkelijk zeer verschil lend in vergelijking met de rest van Minnesota. Het landschap is zachtgolvend en meestal onbeplant. Ongeveer 100 jaar geleden toen de mensen zich hier voor het eerst vestigden was dit prairyland met buffalo's en enkele plaatsen waar Indianen woonden. De county heeft nog een Indianennaam en in enke le plaatsen wonen nog enige over gebleven Indianen. In tegenstelling tot de rest van Minnesota zijn hier geen bossen en meren. Er zijn al leen bomen langs de rivierbeddin gen of bij de boerderijen waar de mensen ze planten als windbescher- ming. De boerderijen zijn hier ook groter, ongeveer 300-400 acres en hebben meer landbouw. Er wordt veel mais en sojabonen verbouwd. Deze worden per trein vervoerd. Het werk gebeurt met grote machi nes. Het is nu winter hier. De meeste boeren hadden hun produkten ge oogst, maar waren nog niet klaar met ploegen toen het al begon te vriezen. Nadat ik ongeveer 2 weken in het gezin van de Lutherse pre dikant van Hazel had doorgebracht, kwam ik op een boerderij waarvan de boer voor een paar dagen ver trok voor een hertenjacht, onge veer 450 km. naar het noorden. Ze gaan altijd met een groep en zijn allemaal in het rood gekleed zodat ze elkaar kunnen herkennen bij 't jagen. Meestal brengt iedereen een hert thuis en het is werkelijk een sport hier in het jachtseizoen. Op deze boerderij hebben ze naast de landbouw, de veeteelt. Elke dag is er de zorg voor 35 melkkoeien, die zowel 's winters als 's zomers bui ten zijn en dekking kunnen zoeken in een open schuur. Ze worden bij- Diny Kuysten Het is zo goed als zeker, dat Ko Prins binnenkort als full-prof naar de Verenigde Staten emigreert. „Er moet slechts nog een kleinigheidje worden geregeld", zegt de Amster dammer, die tot zijn verbazing buiten de selectie was gehouden van de Eu ropa-Cupwedstrijd van jl. woensdag avond tegen Liverpool. Prins zal zich voor 4 jaar verbinden aan de „wilde" voetbalbond, tegen een jaarsalaris van 50.000 dollar (ruim 180 000 gulden). Hij zal zich vestigen in Pittsburg. gevoederd met hooi en een meng sel van graansoorten uit de toren silo's. Verder is er hier ook de zorg voor de paarden, want deze mensen hebben ongeveer 20 volbloed Arabi sche paarden waarmee ze verder fokken en waar ze vaak mee naar -hows gaan Ze worden zowel voor Engelse als Westerse cowboystijl getraind. Op de shows zijn de men sen dan ook allemaal in Westerse cowboystij 1 gekleed. Vorige maand gingen we naar epn wedstrijd voor „Quarterpaar- den". Deze paarden zijn vooral ge traind .voor het werk op de „ran ches". Men heeft een groep jonge kalveren samengebracht en als de leider er één uit kiest die hij wil brandmerken, haalt hij hem uit de groep en het paard zorgt ervoor dat hetkalf niet meer terug kan gaan naar de groep. Het is werke lijk interessant te zien, hoe verstan dig een paard dat kan doen, wan neer hij goed getraind is. Op deze wedstrijden komen de mensen met hun paarden soms van duizenden kilometers ver. Enige weken terug bezocht ik 't Concordia College in Moorhead. Dit is eon Universiteit van de Lutherse ke:ken. Ongeveer 300 km. naar 't noorden. De Lutherse kerk is hier de grootste kerk. Op mijn reis dooi de Verenigde Staten heb ik veel ge zien maar wat belangrijker is, vele menden ontmoet, waarvoor ik zeer dankbaar ben en waarvan ik met moeite afscheid zal nemen, aldus Diny Kuysten in haar tweede brief. Opticiën - Horloger - Juwelier Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 Oud-premier Cals en oud-minister Bogaers hebben, na langdurige be sprekingen, geweigerd bij de komen de Tweede-Kamerverkiezingen kandi daat te staan voor de Katholieke Volkspartij. Uit een mededeling van het be stuur van de K.V.P. blijkt, dat de he ren Cals en Bogaers wel lid blijven van de KVP en aan activiteiten van die partij zullen blijven deelnemen. De besprekingen tussen de heren Cals en Bogaers en het partijbestuur zijn, zo neemt men in Den Haag aan, ge gaan over de koers van de KVP, die op 14 oktober heeft geleid tot de val van bet kabinet-Cals en daardoor tot een breuk in de samenwerking tussen KVP en PvdA. 's MAANDAGSMORGENS is onze zaak tot 1 uur DINSDAGMIDDAG tot 6 uur. Werkgevers en werknemers ston den dinsdag j.l. onverzoenlijk tegen over elkaar in de Stichting van de Arbeid het landelijk orgaan van het bedrijfsleven. Voornaamste breekpun ten van het overleg waren het spaar loon, de handhaving van het reële loonpeil van het jaar via loonindex ering en de hoogte van de loonstij ging waarvan spaarloon het grootste breekpunt. Door uit de staatskas 100 miljoen bij te passen, wil de Vakbeweging een premiestijging van 6,2 naar 6,6 pro cent voorkomen. Dit laatste redmid del voor het kabinet om parlement en bedrijfsleven te vriend te houden is echter niet mogelijk. De CHU is te gen verhoging van de staatsuitgaven en de steun van de CHU is onmis baar voor het kabinet om de belas tingvoorstellen er door te krijgen. De eisen van de vakbeweging zijn 1. Vier procent loonstijging bij her ziening van de C.A.O 2. Twee procent loonstijging per 1 juli. 3. Verdere loonstijging als de kosten van levensonderhoud, hét reële loonpeil van de werknemer doen dalen onder het niveau van dit jaar. 4. Verhoging van het minimum-inko men voor gemengde functie's van f. 120, - naar f. 126, - per 1 ja nuari en naar f. 130, - per week per 1 juli. Het aanbod van de werkgevers bevat te: 1. 3,5 procent loonstijging bij her ziening van de C.A.O. 2. 2 procent extra loonstijging per 1 juli. 3. Geen verdere extra aanpassing van de lonen in 1967. De regering Zijlstra zal nu moeten beslissen met hoeveel procent de lo nen volgend jaar mogen stijgen. Het kabinet zal vrijdag de loonmoeilijk- heden bespreken, waarna zo spoedig mogelijk het beslissende gesprek met de Stichting van de Arbeid zal wor den gevoerd. In verband met de ondertrouw van H.K.H. Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven, zaterdag a.s., maakte fotograaf Max Koot deze foto van het paar. Zaterdagmorgen om 12 uur arriveert het paar op het gemeentehuis te Baarn voor de aantekening van het huwelijk. Na afloop hiervan gaan Prinses Margriet 'en Mr. Van Vollenhoven terug naar paleis Soestdijk vanwaar men later op de middag naar Rotterdam vertrekt. Na de ontvangst door het gemeen tebestuur en een bijeenkomst met Rotterdamse kunstenaars is er 's-avonds een diner in besloten kring, aangeboden door de heer en mevrouw Van Vollenhoven-De Lange. Het burgerlijk huwelijk wordt dinsdag 10 januari in het Stadhuis te Den Haag gesloten. De kerke lijke inzegening van het huwelijk, door prof. dr. H. Berkhof, vindt plaats in de St. Jacobskerk in Den Haag. is geen reden om niet naar Hollandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Hollandia. Stationsstraat 22, Waalwijk Gezagvoerder en officieren van het Nederlandse vrachtschip Straat Ma- lakka hebben dinsdag in de Australi sche havenstad Brisbane 4 Chinese bemanningsleden met pistoolschoten gewond. De bemanning van het vrachtschip, die geheel uit Chinezen bestaat was gaan muiten, omdat een van hen door de politie van boord werd gehaald op verzoek van de ka pitein. Een groot aantal politieman nen heeft een kordon om het schip gelegd. Veel moderne vrouwen zullen on getwijfeld de tassenmode 1966-1967 met instemming begroeten, omdat het accent hiervan speciaal is gelegd op tassen voor het jeugdige type. Niet alleen de gekozen kleuren en materi alen, doch ook de in opkomst zijnde modellen spelen daarbij een rol. Wat deze laatste betreft denken we in het bijzonder aan de overslagtas. De slag vaardigheid is een ander opmerkelijk verschijnsel. De ontwerpers en fabri kanten van damestassen hebben hier mee ingehaakt op het algemene mo debeeld. Dit bleek tijdens de jaarlijk se najaarsshow die in Carlton te Am sterdam voor de Pers werd gehouden en georganiseerd door de Stichting Lederwarenmode. Het beste voorbeeld hiervan is de breedte, maar niet in de hoogte, waar mee zij volledig in evenwicht blijven met het door de kortere rok geschapen silhouet. De kleuren, die thans op de voorgrond komen, bieden tal van mo gelijkheden voor een uitgesproken persoonlijke voorkeur, doch zijn te vens een voortreffelijk hulpmiddel om met behulp van strakke donkere tinten tot een gedistingeerd geheel te komen. Het effect van dit samenspel kan 't best worden geïllustreerd door het accent op zwart en bruin, zoals wij dat gelegd vonden bij de klassieke modellen. In alle collecties is zwart sterk vertegenwoordigd en tegenover een over het geheel genomen kleurige mode, hebben de fabrikanten van le deren accessoires bewust het chique af kledende effect van zwart gekozen. Onmiddellijk daarnaast staat dan bruin in diverse nuances van licht en donker (antiloop, bever, kastanje, Soedan en 't leverkleurige „tortue".) Eveneens veelvuldig in de collecties zien we Lila en Bordeauxrood en daarnaast signaleert de handel een i groeiende vraag naar lichtere kleuren, j zoals beige (een van de tinten: Be- j douin) die in dit donkere seizoen wei eens de voorboden zouden kunnen zijn voor de komende lente. Bij de klassieke modellen domine ren zwart en bruin en gedeeltelijk ook blauw. Bij de suède en laktassen staan zwart en bruin eveneens op de voorgrond, ofschoon hier toch wel de meeste gelegenheid is voor het ver werken van de andere reeds genoemde tinten. Opvallend is de grote plaats die het lakleder in de collectie's heeft ge kregen. Niet alleen in alle gangbare modekleuren, maar ook in een derge lijke variatie van prijzen. Op het ver langlijstje van iedere mouw maakt 'n laktas, derhalve een goede kans. Be halve het verwerkte materiaal speelt daarbij uiteraard ook de bewerkelijk heid van het gekozen model een rol. Ook suède is dit seizoen, behalve het lakleer het grote materiaal. Bij su ède (calfs en rund) blijkt reeds nu eenvoudige modellen. Daarop volgen dan de combinatie's waarin beide - lak en suède een rol spelen (b.v. een laktas met suède overslag of soufflets). Bij het uitwerken van de ze modelijn worden echter ook andere materialeif met de daarbij behorende kleurvarianten toegepast. In de duur dere prijsklassen vormen visitetassen van reptielleer zoals cobra, pijthon en hagedis dit seizoen bij uitstek geklede accessoires. Varkensleer blijft zich eveneens standvastig in de sympathie van ve len verheugen en de weerspiegeling hiervan is het ruime assortiment in dit artikel. Voor de grote soepele mo dellen kiest men overwegend nappa. De naam „Skai" voor tassen van het ledervervangende vinyl op textiel- basis, is welhaast een soortnaam ge worden. Hierbij dient echter te wor den aangetekend, dat in dit genie ook andere in kringen van handel en in dustrie bekende merken zijn. Een voorbeeld hiervan is het voorname „Cran-Cayenne"om maar een enke le naam te noemen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5