waalwijkse en LanGSTRAAtse couRant Het gaat snel bergafwaarts met de werkgelegenheid VUURWERK Jampe Begroting sluitend met reservering van f 147.746.- HET WERK MOET VOORTGAAN Opnleuw ontslagen in textielindustrie Ogen vragen brillen van STASSAR 1 Diversen DRUNEN STAAT ER FINANCIEEL GUNSTIG VOOR DINSDAG 27 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 102 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielei. Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10-j-10 et. inc.k.) t 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 r - p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling Hoofdredacteur: JAN TIELEN VV tACAL VV ij V-'5 B ®- tncasso p. postkwit. 60ct extra) Gironummer 1069687 Losse nummers 20 cent. Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr, van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Het gaat thans snel bergafwaarts met de werkgelegen heid. Het heeft geen zin dit te verbloemen, omdat het versieren van de waarheid het nemen van effectieve tegenmaatregelen afremt. De regering heeft in Gro ningen al f 4.5 miljoen beschikbaar gesteld voor werk verschaffing en gereedliggende werken waarvoor geen geld was. Het is te begrijpen dat de eerste hulp naar het noorden des lands wordt gezonden. De werkloos heid bedraagt daar 3,3% met name veroorzaakt door het seizoen maar oojk wel door wrijvingsoorzaken. Deze laatste ontstaan door een herverdeling van de arbeidskrachten in het bedrijfsleven. Dat gebeurt na tuurlijk niet bewust maar door een andere ordersprei ding, door minder activiteit in de ene en meer in de andere onderneming etc. De seizoenwerkloosheid treedt elk jaar op maar zij wordt meer geaccentueerd naar mate de arbeidsmarkt ruimer is. Dan kan een werkgever elk ogenblik een nieuwe kracht krijgen en is er dus geen reden om mensen lang te binden. Structurele oorzaken van werkloosheid Voorts zijn er structurele oorzaken van de werkloosheid. Oude produk- tie en consumptiemiddelen worden niet meer gebruikt 'en er wordt over geschakeld op andere middelen voor behoeftebevrediging. Hieronder kan ook de veroudering van het produk- tieproces worden gerekend, de ontij dige aanpassing, die in onze platte landsprovincies het traagste verloopt, althans als wij naar het gemiddelde zien. De vermindering van de werk gelegenheid ontstaat direct door ge brek aan orders in een bedrijf. Wor den in dat bedrijf consumptie-artike len vervaardigd, dan kan de oorzaak liggen bij een haperende of teruglo pende binnenlandse consumptie. In derdaad neemt het verbruik in som mige branches af, ook al omdat men voorzichtiger gaat uitgeven. Het buitenland kan echter ook min der orders afgeven omdat wij te duur worden. Die factor speelt hier tevens een rol. Van 1964 naar 1966 steeg het prijspeil voor consumptiemiddelen in West-Duitsland met ca 10 punten. In Nederland bedroeg de stijging in dezelfde periode bij dezelfde verhou dingen liefst 17 punten. Dat heeft niet geringe gevolgen voor de eind- prijs. Grote deuk Ook de afzet in West-Duitsland vertoont hapering en dan is het dui delijk dat de Duitse industrie niet op zij gaat voor de Nederlandse. De af zet van produktiemiddelen, zoals hui zen, machines, transportmateriaal etc. heeft nog een veel groter deuk ge kregen. Deze is met name afhanke lijk van investeringsmiddelen, dus van kapitaal. Dat is opeengehoopte be sparing, die de uitbreiding van de in dustrie moet financieren. Die kapi taalstroom stokt echter, vermoedelijk omdat in zijn totaliteit het verbruik te groot is geweest. Men kan ook zeg gen dat een te groot deel van het uit winst beschikbare vermogen naar de verbruikers is gegaan. De industrie heeft daarna te weinig overgehouden om daarvan uitbreiding te kunnen be talen. Dan ontstaat er een stil ver bond onder de ondernemers om niet meer te kopen dan hoogst noodzake lijk. Sneeuwbal De hoge kapitaalrente in de West- Europese landen illustreert dit ver schijnsel van kapitaaltekort duidelijk. Maar het gevolg is intussen dat een goed deel van de zware industrie op orders zit te wachten. Dan volgen er 1 ontslagen. Die veroorzaken minder I koopkracht. Dan worden er minder consumptiegoederen gekocht enz. De sneeuwbal is dan spoedig aan het rol len en de mensen zitten thuis. Sommige deskundigen, die in alle West-Europese landen een teruggang van de werkgelegenheid zien, menen dat 't verschijnsel in Nederland snel ler verloopt. Er worden verschillende oorzaken aangegeven. Vanzelf spre ken wordt het hier te lande te snel gestegen prijspeil als hoofdoorzaak gezien. Er behoeft daar niet op te worden ingegaan. Er is in de afge lopen jaren zo dikwijls gezegd dat wij bezig waren het onderste uit de kan te halen. Anderen wijten de verscherpte teruggang in ons land aan de jeugd van onze industrie, waardoor wij bij prijsvergelijking het eerste als leverancier zouden worden afgewezen. Te eenzijdig Als derde oorzaak wordt genoemd onze te sterke gebondenheid aan W. Duitsland. Voor de Duitsers zijn wij een soort reserve-reservoir. Krijgt de Duitse industrie veel orders dan stoot zij de overmaat via toeleveringsorders af naar Nederland. Zodra de drukte echter afneemt tussen Elbe en Rijn komt men tot de ontdekking dat men veel uitbestede toeleveringen zelf kan doen en dan is de Nederlandse indus- rie het eerst de dupe. Er is in de af gelopen jaren meer dan eens op ge wezen dat onze export te eenzijdig op Europa gericht was. Een grotere spreiding over de gehele aardbol zou zeker gewenst zijn. Het zou tenslot te nog mogelijk zijn dat de loonex plosies van 1963 - 1964 thans effect gaan sorteren in omgekeerde richting. Er zal een aantal ondernemers als ge volg van de loonsverhogingen zich tot het uiterste ingespannen hebben om menselijke arbeid met spoed door an- Opnieuw zijn in de textielindus trie ontslagen gevallen; in totaal gaat het om 300 werknemers. Het meest drastisch is het ontslag van het hele personeel, 22 man, in de gordijnstof fen-fabriek van Borghuis in Haaks bergen; zij zijn op straat gezet zonder een cent aan achterstallig loon of gratificaties te hebben gekregen. Terwijl in Oude-Pekela het confectie bedrijf Zonneschijn ontslag heeft aangezegd aan 27 werknemers, heeft de textielfabriek Gelderman in 01- denzaal, die onlangs 100 minder-vali- de arbeiders ontsloeg, aangekondigd opnieuw, haar personeelsbestand te moeten inkrimpen. dere arbeid te vervangen. Dat kost wel een paar jaar. Begint deze tegen actie van mechanisatie en automati- satie soms nu zijn positieve en nega tieve vruchten af te werpen? Dan zal de structuur-aanpassing zeker enige jaren vergen. Veel te doen Er zal een complex van oorzaken samen spelen dat kan worden aange wezen als bron van de verminderde arbeidsgelegenheid. Laten wij dan zo laat mogelijk de remedie zoeken in geldelijke steun en vermindering van arbeidstijd. Agenda werd vlot afgewerkt Op deze vergadering had tot slot nog de aanbieding plaats van de be groting voor 1967; een begroting welke in de volgende vergaderingin januari, behandeld zal worden. Uit gaande van de stelling dat de begro ting de basis is waarop verdere plan nen en een beleid kan worden uitge stippeld, mag worden gesteld dat Drunen er voor 1967 niet ongunstig voorstaat. De begroting is sluitend met een post onvoorzien van f. 147.746, - tegenover 1966 f. 47.617, - Aan de belastingen is zeer veel aandacht be steed. Zo wordt voorgesteld de hon denbelasting te laten vervallen; de vermakelijksheidsbelasting te verla gen en de straatbelasting te verhogen. Voor de komende jaren heeft de gemeente Drunen i.v.m. de nodige voorzieningen een investeringsplan opgesteld voor een totaalbedrag van f. 5.100.000, - Bij het financie ringsplan dient, aldus de nota van aanbieding, de uitvoering van kleine re en noodzakelijke kapitaalsuitgaven te worden veilig gesteld. De totale investeringen zullen per 1 jan. 1967 f. 17.067.034, - zijn. Aan subsidies is 'n bedrag begroot van f. 135.136,-. Een uitvoeriger artikel over deze be groting volgt in ons blad van komen de donderdag. Onderwijs Voor inrichten van een 10e leslo- Er is nog veel werk te verzetten in dit overbevolkte land. Wij zoeken nog naar duizenden goede huizen, verbe terde steden en snelle veiliger wegen. Die achtergebleven projecten moeten nu met vaart worden aangepakt. Daar zijn nu nog middelen voor te vinden. Het zal een van de eerste taken van de nieuwe regering na februari 1967 worden om de werkgelegenheid in stand te houden, niet door herverde ling van hetgeen voorhanden is maar door het scheppen van nieuwe taken, die de produktiviteit van de natie op een maximum niveau handhaven. Daar zal onze welvaart'van de toe komst het meeste mee gebaat zijn. kaal voor de ULO-school werd een crediet goedgekeurd van f. 2.468, - Voor vakonderwijs aan dezelfde school f. 8.100, - Als extra bijdrage in de kosten van verbouwing van het jeugdhuis te Elshout, keurde de raad een crediet goed van f. 1.500, zijn de de helft van het tekort i.v.m. deze verbouwing. De kosten van verbou wing kwamen f. 3.000, - hoger dan oorspronkelijk in 1963 werd begroot. Aan het bestuur van de Boerenleen bank werd in de Grotestraat 2.394 m2 grond verkocht voor de bouw van een nieuw bankgebouw. Dit perceel, eertijds door de gemeente aangekocht van C. Pijnenborg werd door de ge meente verkocht voor een bedrag van f. 140.000, - De heer De Haan was het hiermee eens maar vroeg of de uitweg, welke naast het perceel liep, nog vrij bleef. De voorzitter wees er op dat dit natuurlijk zo was. De ge noemde uitweg was niet in geding. Mevr. Rosman vroeg of er ook vol doende contact was geweest met de Ned. Herv. Gemeente. De voorzitter wees er op dat dit het geval was. Het pand Grotestraat 223, voor heen eigendom van A. A. v. d. Brand, werd door de gemeente aangekocht van de Ruilverkaveling voor een be drag van f. 36.854,- en doorver kocht aan W. Vughts, Grotestr. 164. De raad betuigde met deze handels wijze z'n instemming. Aan de Sport- laan werd grond gekocht van A. v. d. Sanden voor de prijs van f. 1, - per m2. Deze grond is gelegen aan het huidige sportveldencomplex. De Pa- Benzine-prijs weer eens omlaag De grote benzinemaatschappijen hebben opnieuw besloten tot een prijsverlaging. Esso hakte vrijdag on verwacht de knoop door in de con currentiestrijd met de witte pompen. Met ingang van heden zullen de prij zen voor gewone en extra benzine in het gehele land gedifferentieerd wor den verlaagd met maximaal 3,9 cent per liter. Alle grote maatschappijen zullen volgen, zo is uit hun voorlopig com mentaar af te leiden. Bij Esso werd meegedeeld dat de consumtenten slechts zeer kort van de verlaging kunnen profiteren, omdat per 1 ja nuari de invoerrechten op benzine met 4 cent zullen worden verhoogd. rallelweg werd met de formele koop som van f. 1, - overgedragen aan de Provincie. Kampeercentrum De Klinkaert De tarieven van het kampeercen trum „De Klinkaert" werden enigs zins verhoogd en geraamd werd dat dit een meeropbrengst zal veroorza ken van f. 28.000, - In 1966 steeg het aantal overnachtigen tot 11.164. De exploitatie-rekeningen over 1966 zijn nog niet bekend maar zullen niet ongunstig zijn. De sterke groei van het centrum vraagt echter om de noodzakelijke voorzieningen en hiervoor werd een bedrag gevraagd van f. 60.880, - De raad keurde dit goed. De voorzie ningen betroffen vergroting en sa menbrengen van diverse terreintjes, de bouw van een 4-tal overdekte was plaatsen, de bouw van een wasserette en concentreren van alle warmwater douches en een aantal kleinere voor zieningen. Straatverlichting Voor de aanpassing van de straat verlichting bij de nieuwe provinciale weg noordelijke Stationsstraat werd een bedrag gevraagd van f. 41.300,-. De heer Nass vroeg of het niet ver standiger was, en op de langere duur niet voordeliger, meer lichtmasten op dit punt te plaatsen, kortom ineens een goede voorziening te treffen. De voorzitter wees er op dat deze ver lichting volgens deskundigen zeer ze ker goed zou voldoen. De heer Pijne- borg wees op de zeer ernstige pun ten in de Overlaat; hieraan zou aan dacht worden besteed. In een uitge breidere discussie kwam naar voren dat er over de verlichting bij de raad nog wel meer wensen waren. Deze bleken echter niet alleen bij de raad te bestaan maar ook bij B. en W. Een onderzoek door de dienst gemeente werken had aangetoond dat op vele punten, speciaal ook in de Grotestr. onvoldoende verlichting was. De voorzitter wees er op dat in de begro- KersfboosSschap van de Paus „De goede wil is de sleutel tot de vrede. De moeilijkheid is, dat de au toriteiten aan beide zijden gelijktijdig deze sleutel moeten hanteren. En dit zou het wonder van Kerstmis 1966 moeten zijn" Dit heeft paus Paulus gezegd in zijn kerstboodschap aan de wereld. In zijn bewogen rede sprak de paus voornamelijk over de vredeskansen in Vietnam en over het geloof in God. Het bereiken van de ware vrede bracht hij in verband met het vestigen van „orde tussen God en de mensen". De paus smeekte de mensheid terug te keren tot God, tot het feest van Gods menswording, waardoor de vi tale betrekkingen tussen God en de mens worden hersteld. Dan zal ook de tweede kerstvreugde ons deel wor den, de gave van de vrede". (De Tijd) Britten ontsnapt Vijf gevangenen zijn uitgebroken uit de werkplaats van de gevangenis van Liverpool en verdwenen over de zes meter hoge muren rond het ge bouw. Een van de vijf was tot levens lang veroordeeld wegens doodslag. Zaterdag is er weer een uitgebroken. Brandkasten in Den Haag en Haarlem gestolen Door verbreking van een ruit aan de achterzijde, zijn inbrekers de woonkamer binnengedrongen van de 86-jarige antiquar G. Geerdink in Haarlem. Vermist wordt een brand kast met een inhoud van f. 180.000,-. De man, die zijn geld in huis bewaar de, mist ook nog een bedrag van f. 800, - dat in een kast was ver borgen, en enkele gouden sieraden. De daders of dader hebben via een poortje en door over een muur van 4 meter te klimmen de achterzijde van het pand bereikt. De antiqair sliep alleen in huis op de bovenverdieping. Hij heeft niets gehoord. Daar de brandkast zwaar was, vermoedt de politie dat meer dan één man aan het werk is geweest en dat een auto klaar heeft gestaan om de buit te vervoe ren. In Den Haag werd uit een kan toor aan de Van Karnebeeklaan een brandkast met een bedrag van 50.000 gulden plus de boekhouding gestolen. ting voor 1967 een behoorlijke post was uitgetrokken voor verlichting en hij verzocht de raad hierover, na het bestuderen van de cijfers, er op terug te komen. Voor het vervangen van de verkeerstekens werd een bedrag van f. 7.800, - gevraagd. De heer Snoe ren vroeg of het niet beter wat om de 50 km. borden te laten weghalen waaraan zich volgens hem bijna nie mand stoorde. De voorzitter wees er op dat dit zeker wel gezegd mocht worden, maar dat er ook evenzo con troles waren. Op voorstel van B. en W. werden deze gemachtigd een kasgeldlening te sluiten tot 'n bedrag van 1.500.000,- gulden. De tarieven voor de vleeskeu ringsdienst werden ingevolge door de commissie van advier verhoogd. De raad keurde dit goed. De heer Snoe ren merkte evenwel op, dat deze ver hoging vermoedelijk geen oplossing zou betekenen en dat de oplossing meer gezocht moest worden in een drastische reorganisatie. De voorzit ter wees er op dat ook bij de advies commissie de gedachte leeft dat er in de toekomst iets moet gebeuren; 'n studie hierover is gaande. Een hele lijst van subsidies werd voorgelegd, alleen de subsidie, die steeds werd verleend aan 't „Schoen en Ledermuseum" te Waalwijk, werd niet door B. en W. voorgedragen en is dus jammerlijk geschrapt. Damesmode Tilburg Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. De raad der gemeente Drunen werkte donderdagavond bijzonder vlot de 18 punten tellende agenda af. De raad verleende haar goed keuring voor een aantal onderwijsuitgaven; verkocht grond aan de plaatselijke Boerenleenbank; keurde een aantal voorzieningen goed welke aan het kampeercentrum „De Klinkeart" moesten worden aangebracht en verhoogde daarbij ook de tarieven voor het komende jaar voor dit centrum. Enige discussie ontstond rond de goedkeuring voor het aanbrengen van straatverlichting bij het noordelijk deel van de Stationsstraat. Dit werd aanleiding om er op te wijzen dat op vele punten in de gemeente de verlichting onvoldoende is, iets wat blijkens de toelichting welke de heer Horsten gaf, bij de voorzitter een kwestie van financiering bleek te zijn. De tcho VAD het Zuióen t voor A OUDEJAARSAVOND Vindt U GROOTS GESORTEERD Stationsstraat 51a Heuvelstraat M Telefoon 26SS2

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1