OE THANT TIJDENS REDE IN 1966 SpOJit m Smidje Verholen en de veedieven van Texas 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 DEC. 1966 11 Amerikaanse neder laag in Vietnam afgewend Soekarno NAVO Rhodesië GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Mijnheer Robert is teruggekomen Toestand in wereld buitengewoon ernstig In de woorden van Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, waarmee hij de delegaties ervan op de hoogte stelde niet herkies baar te zijn (van welk standpunt hij overigens tenslotte is terugge komen), kunnen wij een goed uitgangspunt vinden voor een be schouwing van de gebeurtenissen van het jaar 1966 op het inter nationale vlak, ook al zullen wij enkele retouches moeten aanbren gen. Thant schreef: „De toestand in de wereld lijkt mij buitenge woon ernstig. De stand van zaken in Zuid-Oost-Azië is reeds een bron Van ernstige bezorgdheid en zal vermoedelijk een bron van nog grotere bezorgdheid worden, niet alleen voor de partijen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn, en voor de grote mogendheden, maar ook voor andere leden van de Organisatie (van de Ver. Naties). Hij wekt bij mij persoonlijk de grootste bezorgdheid. Op het ogenblik (en dat was september) komt het mij voor, zoals het mij al vele maanden is voorgekomen, dat de druk van de ge beurtenissen meedogenloos naar een grote oorlog leidt, terwijl po gingen om die tendens te keren op rampspoedige wijze ten achter blijven. Ook elders in de wereld zijn er tekenen van groeiende spanning. Terwijl de toestand in Europa tekenen van verbetering heeft getoond is de toestand in vele andere delen van de wereld wat slechter geworden. Een toenemende onevenwichtigheid in de economische wereldsituatie kan de duidelijke en actuele gevaren slechts vergroten"Wat dit laatste betreft, kan men er op wijzen, dat de wereldvoedselorganisatie van de Ver. Naties heeft gerappor teerd, dat de voedselsituatie in de wereld voortdurend slechter wordt, dat m.a.w. steeds meer mensen honger hebben en honger zullen krijgen. De voornaamste bezorgdheid van Thant gold de oorlog in Vietnam, maar het is de vraag of zijn pessi misme wel helemaal gegrond is. Er is dit jaar vrij wat veranderd aan dit probleem. Toen McNamara, de Amerikaanse minister van defensië in oktober van een bezoek aan Viet nam in Washington terugkeerde, noemde hij de militaire vooruitgang zeer bevredigend en beter dan ver wacht. Door het zenden van nieu we versterkingen, die het aantal Amerikanen van 200-000 vorig jaar op bijna 350.000 man op het ogen blik hebben gebracht, behoeven de Amerikanen niet meer bang te zijn voor een militaire nederlaag, ook al is aan de andere kant niet dui delijk hoe zij erin zullen slagen mi litair of diplomatiek de vrede tot stand te brengen. Er wordt in elk geval af en toe hard gevochten en daarbij slagen de Amerikanen er meestal in hun te genstanders in het nauw te bren gen en vaak de beheersing van ge bied te ontzeggen. De gevechtshan delingen worden voornamelijk door Amerikaanse troepen verricht, ter wijl de Zuidvietnamese troepen word'en gebruikt voor de bescher ming van de bevolking in de van de communisten gezuiverde gebie den. Ondanks enkele crises heeft ge neraal Ky zich nog steeds als pre mier van Zuid-Vietnam weten te handhaven. In de eerste maanden van dit jaar kwam hij in scherp conflict met de bpedhistische lei ders. Onder zware druk gaf Ky ge hoor aan de eis, dat er verkiezin gen zouden worden gehouden. Toen iedereen zijn val verwachtte, sloeg Ky toe en herstelde zijn gezag in de noordelijke provincies. Zijn voornaamste boedhistische tegen stander wist hij uit te schakelen. De behoeften van Hanoi voor de oorlogvoering maakten een toene mende Russische hulp noodzakelijk en van deze omstandigheid hebben de Russen gebruik weten te maken om hun onder Chroesjtsjow verlo ren invloed in deze streek van de wereld te heroveren. In d'e loop van dit jaar kwam tot uitdrukking dat Hanoi zich meer van Peking had afgewend Rusland slaat met deze politiek twee vliegen in één klap Het bindt Amerika in het verre Oosten en het boekt een fors winstpunt in zijn strijd tegen China. Wat dit laatste betreft, China heeft zich door zijn ideologische conflict met Rusland ernstige tegenslagen gele den. Het is geïsoleerd komen te staan, waar het nog niet zo lang geleden hoopte een niet onaanzien lijk deel van de communistische partijen tegen Ruslands leiderschap in het harnas te jagen. De afkeer van China is nog ver sterkt door de merkwaardige ge beurtenissen daar. China staat in het teken van de „grote, proleta rische, culturele revolutie", waar van de juiste omvang en betekenis nog niet helemaal duidelijk is. Wel weten wij, dat fanatieke groepen jongeren, de Rode Wachten, felle aanvallen doen op alles wat zij (en hun aanstokers) als burgelijke ele menten in het Chinese leven be schouwen. Hier past een kort woord over Indonesië, dat vorig jaar nog een trouwe bondgenoot van communis tisch China leek. De mislukte staats greep van september van het vorig jaar, op touw gezet door linkse of ficieren, heeft tot een tegenaanval van de gemachtigde krachten ge leid. De positie van Soekarno is voortdurend zwakker geworden, terwijl als nieuwe sterke man voor al generaal Suharto naar voren is getreden. Soekarno's minister van buitenlandse zaken, Subandrio, is ter dood veroordeeld. Duitsland is bang offers te moe ten brengen voor een Amerikaans- Russische toenadering en een be paalde vleugel van de CDU/CSU, die met de liberale FDP de rege ringspartij vormt, maakte hieruit op, dat de regeringspolitiek van Erhard verkeerd was, en besloot zich van hem te ontdoen zodra de kans zich voordeed. Ondanks felle protesten van een aantal socialistische afdelingen, is er een coalitie van chr.-democraten en socialisten onder Kiesinger uit de bus gekomen. Willy Brandt is vice-kanselier en beheert buiten landse zaken. Steekt in West-Duitsland het na tionalisme wat driester de kop op (ook de Beierse chr.-democraat Strausg weet er weg mee), ook in Frankrijk is het nationalisme wat de klok slaat en dat al enige jaren lang. De Gaulle zag zijn land en Europa, toen hij in 1958 aan de macht kwam, onder Amerikaanse horigheid, waarvan hij het nu van lieverlee aan het bevrijden is. Dat kwam het duidelijkste tot uitdruk king in zijn houding tegenover de NAVO. De Amerikaanse troepen zijn in volle aftocht en het hoofdkwartier van de NAVO wordt van Fontane- blau naar België overgeplaatst Deze demonstratie van onafhan kelijkheid heeft De Gaulle in het bijzonder nodig gehad om zijn po litiek van toenadering tot Rusland te kunnen doorvoeren. De Russen eisten van De Gaulle, dat hij bij de beoordeling van de Europese po litieke situatie zou uitgaan van de realiteit, dat hij dus Oost-Du'itsland zou erkennen. Maar daar voelt De Gaulle niets voor, omdat hij zijn politiek van Europese onafhanke lijkheid de West-Duitsers en de Westduitse ruimte niet kan missen. Maar voordat De Gaulle naar Moskou ging, was er een einde ge komen aan de kloof in de EEG, die sinds juni van het vorig jaar had bestaan. Frankrijk had toen zijn deelneming aan d'e gemeenschaps- politiek opgeschort, omdat de part ners niet akkoord konden gaan met de door Frankrijk voorgestelde landbouwpolitiek. In januari kwam er van Franse kant enige toenadering en tegen het eind van de maand was de crisis overwonnen. De Vijf hadden voet bij stuk gehouden voor wat betreft de meerderheidsbesluiten. De Engelse regering schijnt nu ernstig van plan te zijn om een nieuwe poging te wagen voor een lidmaatschap van de EEG. Vorige maal was het een conservatieve re gering die in 1963 het neen van De Gaulle te horen kreeg en die in eigen land op ernstig verzet van de Labourpartij kon rekenen. Dit maal is het een socialistische rege ring, die de weg naar de EEG zoekt Premier Wilson heeft zijn her nieuwde poging om de EEG binnen te komen gewaagd, omdat hij be vreesd is voor een toenemende eco nomisch isolement van Engeland. Moeilijkheden op een ander ge bied ondervond Wilson in Rhode sië. In november van het vorig jaar heeft premier Ian Smith van Rho desië op eenzijdige wijze de onaf hankelijkheid van zijn land uitge roepen toen het na langdurige on derhandelingen met Engeland niet gelukt was overeenstemming te vinden over de voorwaarden, waar op Rhodesië zijn onafhankelijkheid zou krijgen. Er zijn nog verschillende vormen overleg tussen Engeland en Rhode sië geweest, maar op 5 december verwierp Ian Smith een laatste aan bod van Wilson, die hierop de Ver. Naties heeft verzocht verplichte sancties tegen Rhodesië af te kon digen. Als we in Afrika blijven kunnen we de staatsgreep in Negeria, waar generaal ironski aan de macht kwam, en de val van president Nkrumah van Ghana melden. De laatste maanden van 1965 begon zich in het midden oosten een ge vaarlijke situatie te ontwikkelen. Er deden zich tal van grensincidenten voor tussen Israël, Jordanië en Sy rië. Koning- Hoessein van Jordanië heeft de grensbevolking van zijn land van wapens moeten voorzien. Koning Feisal heeft zijn collega 20 duidend man ter beschikking ge steld, om zich tegen Israël te kun nen beschermen. Hoe de situatie zich in deze streek ontwikkelt valt niet te bezien. Het is, zoals voor al le problemen, afwachten wat 1967 brengt. Als het niet slechter is, dan in het nu haast voorbije jaar, dan mogen we niet klagen. WEDSTRIJDPROGRAMMA BETAALD VOETBAL VOOR ZATERDAG 31 DECEMBER EREDIVISIE AjaxFortuna '54 MVVSittardia SpartaTelstar ElinkwijkGo Ahead Willem II—NAC PSVFC Twente Ajax 17 14 2 1 30 69—17 Feij enoord 17 11 5 1 27 44—15 Sparta 17 10 4 3 24 24—15 ADO 17 9 5 3 23 38—20 Go Ahead 16 9 2 5 20 3016 DWS 17 6 6 5 18 31—32 Xerxes 17 6 5 6 17 28—23 GVAV 18 7 3 8 17 29—29 DOS 18 7 3 8 17 28—39 PSV 16 6 4 6 16 30—29 NAC 17 5 6 6 16 26—27 Sittardia 17 5 5 7 15 19—21 MVV 17 3 9 5 15 19—28 FC Twente 17 3 6 8 12 23—32 Telstar 17 4 4 9 12 25—39 Fortuna '54 17 4 3 10 11 26—39 Willem II 17 2 5 10 9 20—46 Elinkwijk 17 2 3 12 7 19—61 le DIVISIE ZaanstreekEindhoven SC DrenteHeracles V olewij ckersSVV VeloxFC Den Bosch NEC—RBC Holland Sp. Volendam NEC Cambuur DFC Heracles Den Bosch Zaanstreek Blauw Wit Alkmaar Eindhoven WAALWIlK TEl 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES RCH 22 8 7 7 23 27—24 RBC 21 9 2 10 20 29—31 Vitesse 22 7 5 10 19 33—41 Graafschap 22 6 4 12 16 27—38 SVV 21 5 4 12 14 23—41 DHC 22 4 5 13 13 19—48 Volewijckers 21 3 6 12 12 22—44 SC Drente 20 2 7 11 11 16—36 Velox 21 3 6 13 11 24—40 2e DIVISIE TubantiaZwolse Boys Wagen ingenHelmondia RODA JC—EDO ZFC—VVV Haarlem—V eendam W ilhelminaBaronie 22 14 2 6 30 47—22 22 11 7 4 29 51—29 20 11 6 3 28 36—18 22 10 8 4 28 36—26 22 9 10 3 26 42—31 21 8 10 3 26 31—22 21 9 7 5 25 36—23 21 9 6 6 24 27—26 22 9 6 7 24 28—19 22 1-1 2 9 24 34—31 21 9 5 7 23 29—27 Haarlem 20 12 6 Roda JC 21 12 6 VVV 22 11 7 HVC 21 10 7 Fortuna VI. 22 10 7 Limburgia 22 9 9 NO AD 22 10 7 Gooiland 22 7 11 Excelsior 22 9 5 Veendam 20 9 4 Wagen ingen 21 9 4 PEC 21 10 2 Baronie 21 9 4 EDO 21 9 3 ZFC 21 8 5 Helmondia 21 7 6 Heerenvéen 22 9 2 Hermes DVS 22 5 8 Wilhelmina 20 6 5 AGOVV 22 7 3 Hilversum 21 2 3 Zwolse Boys 21 1 3 30 49—18 30 35—17 29 42—24 27 38—19 27 32—18 27 38—27 27 30—24 25 19—18 23 31—26 22 31—25 22 25—20 22 32—34 22 32—34 21 31—28 21 27—30 20 25—26 20 27—40 18 21—28 17 23—31 17 29—36 7 23—60 5111—48 ,'V COPYRIGHT STUDIO AVAN 22. Gebeurde er dan zoveel die dag? Ja, dat mag werkelijk wel zo we zen. Om te beginnen was daar een zekere baron Leegstra van Geytema die zich door zijn lieve en zorgzame verpleegster over de dekken liet rijden. Zij passeerden daarbij een ijverige matroos-timmerman, die enkele herstellingswerkzaamheden uitvoerde aan de dekplanken. De brave kerel miste 's avonds een van zijn zagen, maar wist niet dat deze in het voorbijgaan was meegepikt door de baron. En diezelfde zaag zou nog een keer een belangrijke rol gaan spelen in de gebeurtenis sen van die avond. Het was een heel vreemde en kwalijke avond, lieve lezertje, want de baron en zijn verpleegster bleven almaar op en neer kuieren voor de deur van hut C-33-1, de hut dus van dr. ir. Blikslager. En toen deze op een kwaad moment naar buiten kwam, vond er een zeer merkwaardige ge beurtenis plaats. De kleine, geleerde heer Blikslager struikelde namelijk over het bevallige voetje van de lieftallige verpleegster, die dus pre cies wist wat pootje haken was. En blijkbaar schrok de oude baron zo van deze nare gebeurtenis, dat hij een onverwachte beweging met zijn zware wandelstok maakte. En laat het uiteinde van de wandel stok nu precies op de kop van dt. ir. Blikslager terecht komen, och, och, och, wat een toevalligheden toch! „Koet ketaan, koet ketaan!" siste de verpleegster en bliksem snel zette deze charmante „dame" het kleine ingenieurtje op de schoot van haar bloedeigen baron. Ver volgens begon ze aanstalten te ma ken een grote reisdeken uit te spreiden over de schoot van de ba ron, „De arme, oude baron heeft het zeker koud'. dacht een juist passerende hofmeester, die niets bemerkte. FEUILLETON door: Joseph Hocking 49. „Hij is weg", zei haar vader som ber. „Weg? Weten de bedienden er al van?" „Ze weten niets... alleen, dat hij weg is. Dat wil dan zeggen, dat ze bemerkt hebben, dat zijn bed niet be slapen is en dat ze bem nergens kun nen vinden". „Ja... en dan heeft hij nog een brief aan Arthur Reichmann geschre- si ven „Aan Arthur?" „Ja, aan zijn vader dan altijd". Bertha zweeg enkele ogenblikken. Toen zei ze: „Dat had ik wel ge dacht!" „Denk je heus... dat hij werkelijk weg is?" „Ja, dat is wel zeker... beslist ze ker! Hij zei immers, dat hij alles wat in zijn macht was, zou doen om de zaak in het reine te brengen!" „Het was nog zo'n kwaje kerel niet!" mompelde haar vader. „Nee, hij was niet kwaad, vader, en zeker niet zo slecht als 't schijnt", zei Bertha. „Maar... zeg eens kind... hoe moet het nu met jou?" „Dat weet ik ook niet. Ik wou maar.och vader, ik zou toch zo graag weten, waar hij gebleven is!" „Waarom dan toch, kindlief? 't Is erg, heel erg.maar het is toch maar het beste, dat hij weg is". Zij zweeg. „Zeg, kindje, weet je zelf wel... dat je nog geen enkel veroordelend woord over hem gezegd hebt?" „Waarom ook?" vroeg het meisje. „Waarom?... Wel, omdat die ke rel ons tenslotte toch allemaal bedro gen heeft! Hij is een leugenaar, een bedrieger, een indringer!" „Ja zo heeft hij zichzelf ook ge noemd!" „Heeft hij dat gedaan? Werkelijk?" vroeg de oude heer, zijn dochter strak aanziende. „Ik ga geloven, dat het waar is, dat je nog altijd van hem houdt. Maar bedenk dan toch, hoe hij je behandeld heeft. Hoe hij ons allen misleid heeft!" „Ik denk eerder over wat hij zelf er onder te lijden zal hebben..." „Maar dat verdient hij toch zeker?" antwoordde haar vader, nog steeds zijn best doende om zich in een boze stemming te brengen. „En dan... wat jou betreft... jij bent volkomen on schuldig en hij heeft jouw hele leven verknoeid... tenminste, als jij van hem blijft houden". „Och, ik zal hem nooit terugzien, vader nooit... nooit... En hij lijdt er meer onder dan ik. Hij heeft verdriet om mij... en hij heeft alles en alles opgeofferd". „Maar die kerel heeft je toch schandelijk onrecht aangedaan? Jou en ons allemaal!" „Daarvoor boet hij nu... daardoor ondergaat hij de straf vrijwillig". „Hoor eens, we moeten verder maar over het geval zwijgen, Bertha. We hebben tegen niemand over je verloving gesproken, behalve dan te gen Borlas, en die houdt zijn mond wel. Trouwens, hij heeft beloofd te zwijgen totdat hij verlof tot spreken krijgt. De bedienden mogen enig ver moeden gehad hebben, maar weten doen ze niets. En ik ben er zeker van, dat hijzelf nergens over gesproken zal hebben". „Nee, hij heeft niets verteld!" „Zodat wij. „Ja vader, ik begrijp het volkomen. We behoeven natuurlijks niets te zeg gen". „Nee, niets", mompelde hij „niets. Och lief kind, wel een geluk, dat je vader nog leeft". Twee uur later vroeg de oude heer Reichmann belet, en het was hem duidelijk aan te zien, hoe opgewon den en gejaagd hij was. „Legner!" riep hij, zonder iets van zijn gewone, deftige afgemetenheid. „Begrijp jij er iets van? Weet je er een verklaring voor te geven?" „Waarvan... en waarvoor?" „Heeft hij niets tegen jou gezegd? Weet jij nergens van?" „Maar wat is er dan toch aan de hand, Reichmann? Hoe kan ik nu zeggen of ik een verklaring geven kan van iets, wat jij in je hoofd hebt als je me niet zegt, waarover het gaat?" „Maar heeft hij je dan niets ge zegd?" „Wie moet me iets gezegd hebben?" „Wel... wel... Robert natuurlijk! Je moet me begrijpen! Je hebt hem gisteren toch nog gesproken?" „Nee. Ik ben 's avonds bij Borlas gaan schaken. Hij is hier wel ge weest, maar naar ik hoorde, is hij al vroeg weggegaan. Wat is er aan de hand?" „Hij is er vandoor gegaan!... Maar Peters heeft me toch zelf gezegd, dat je op het Huis geweest bent?" „Zeker.ik wilde Robert spreken, Maar Peters zei, dat hij niet wist waar hij was. Ik dacht, dat hij een morgenrit of zoiets was gaan doen en keerde dus naar huis terug. Wat is er aan de hand met hem?" „Ik zei je toch, dat hij er tussen uit getrokken is? En hij heeft dit voor mij achtergelaten. Lees zelf maar eens!" Hij duwde Legner de brief van Brichtauer onder de neus. „Maar... Reichmann... dat is toch al te erg! Dat is gewoonweg vrese lijk!" „Daar zit iets achter!" zei de ad vocaat. „Je weet ook wel, dat ik hem van den beginne af niet heb ver trouwd, evenmin als Arthur dat deed. Ik heb altijd wel gezien, dat hij trachtte, iets te verbergen. Ik zeg je dan, dat hij weggevlucht is, omdat hij bang is geworden. De politie zelf zit hem om een of andere reden op de hielden. En... ja, we moet die brief eigenlijk betekenen?" „Die kan van alles en nog wat be tekenen", meende Legner bedaard. „Je weet er dus niets van af?" „Ik heb je toch gezegd, dat ik hem gisteren niet gezien heb en dat hij vóórdien over niets met mij gesproken heeft? Tenminste niet over iets der- •gelijks!" „Meen je werkelijk, dat hij niet van zins is, terug te keren?" „Het heeft er tenminste alle schijn van. naar die brief te oordelen". „Dan kan ik gerust tot inbezitne ming overgaan", zei de advocaat be gerig. Legner, die de brief nog steeds in handen had, las hem nogmaals over, als was hij niet zeker van wat er in stond. Het was een heel alge meen schrijven, en er was niet veel bijzonders uit op te maken, behalve misschien uit de slotwoorden. „Ik kan er niets anders uit op ma ken", zei hij, de brief teruggevend. „Ik moet er eens met Arthur over praten. Zijn inzicht is dikwijls scher per dan het mijne... en... en... ja, wie weet of hij me niet weer er tus sen neemt met die brief!" Legner gaf er niet veel antwoord op. Er lag een eigenaardige uitdruk king op zijn gelaat. „Het gaat er op lijken, dat Arthur nu toch mettertijd landheer zal wor den", zei de advocaat na een poosie. „Als... als dat... zeg, Legner, Ar thur heeft me verteld, dat hij met Bertha gesproken heeft en..." „Nee, nu alsjeblieft niet! Ik kan er nu niet over praten. Kijk, je weet ook, dat ik erg op Robert gesteld was en... en... dit bericht heeft me meer van streek gebracht dan ik zeggen kan. Ik had niet méér van hem kun nen houden, als hij mijn eigen zoon was geweest en dus begrijp je, dat dit nieuws me heel erg in de war brengt. Heus, het is iets verschrikkelijks voor me!" Het was voor Legner een grote opluchting, dat Reichmann kort daar op afscheid nam. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 11