waaLwij kse en lAnGStRAAtse couRAnt <J$ocjaertó 80 jarige nog steeds aktief Schitterende Nederlandse sportsuccessen in '66 Laat Uw van tijd tot tijd eens dijstellen HET KOST U NIETS Legpenning Onderscheidingen WAALWIJK - In „De Echo van het Zuiden" van 12 decem ber j.l. stond de mededeling: „Met ingang van 1 januari 1967 is aan drs. G. J. de Vries op eigen verzoek, wegens vergevor derde leeftijd op de meest eervolle wijze door de Bisschop van Den Bosch, mgr. Bluijssen, ontslag verleend als lid van het kerkbestuur van de parochie St. Jan in Waalwijk, waar van hij de bekwame secretaris was". De heer De Vries heeft jarenlang een reeks van betaalde en niet-betaalde functies in Waalwijk bekleed. Hij had diverse jubilea kunnen vieren, maaar hij heeft ze bijna altijd vergeten. Voor de pers is hij nooit een jubileumfiguur geweest. Tot nu toe hebben wij dan ook geen uitvoerig relaas van zijn markant verleden kunnen geven. Wij meenden goed te doen, in het kader van het hier boven aangehaalde bericht, bij het cultureel-maatschappelijk at scheid van de Waalwijkse gemeenschap in deze lacune te voorzien. Voorbeeld Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Dr Mollercollege Samenwerking P.v.d.A. en K.V.P. VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 103 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielei. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummer» 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Drs. G. J. de Vries geen geboren, maar wel een getogen Waalwijker (Van onze verslaggever) Drs De Vries was graag bereid ons aan de nodige gegevens voor dit artikel te helpen, omdat dit de eerste keer, maar tevens de laatste keer is, dat hij in het licht van de publiciteit treedt. Drs de Vries wilde echter ook, na geruime tijd na zijn pensionering, als direkteur van de R.K. HBS en MMS, graag nog eens uiting geven aan zijn onverflauwde erkentelijkheid voor de sympathie en steun, welk hij ais zodanig jarenlang van de heer Jan Tielen heeft mogen onder vinden. De heer De Vries ontving ons zijn studie-werkkamer. Het as pekt van deze kamer was tekenend voor de aktieve en rusteloze geest van de 80-jarige drs De Vries; boekenkasten langs twee zijwanden, op tafel 'en bureau een ietwat wanordelijk gelegen serie boeken en Drs. De Vries weet boeiend over dr Schaepman te vertellen. Schaep- man heeft met de eerder genoemde leus volstrekt niet bedoeld een strijd tegen andersdenkenden, integendeel van hem is nog meer dan van zijn anti-revolutionaire en christelijk his torische partners de idee uitgegaan van de politieke samenwerking van de drie christelijke politieke partijen. Hij heeft vooral gestreden tegen de hooghartige houding van de groep der anti-kerkelijke liberalen, die met de onderwijswet van 1877 de uit breiding van het bijzonder onderwijs wilden onderdrukken, door de lei der van de antirevolutionairen dr Kuyper, de Scherpe Resolutie ge noemd. Dat agressief klinkende „Credo Pugno" was ook gericht tegen slappe katholieken, die er hun gemak of voordeel in zagen hun godsdienstige en politieke principes in hun dagelijks leven te verlooche nen. Dat waren mensen, zo vertelt ons de heer De Vries, die de dichter De Genestet, in een van zijn leke-gedicht- jes aldus heeft getekend: „Wees u zelf" sprak ik tot iemand. Maar hij kon niet; hij was niemand. Dr. Schaepman is verder nog in 2 opzichten voor drs De Vries een lich tend voorbeeld geweest zijn nooit versagende arbeidslust en zijn aktieve belangstelling voor het onderwijs, met name het katholiek bijzonder onder wijs. Schaepman is in januari 1903 gestorven, nog geen 59 jaar oud. Zijn lang voor onuitputtelijk gehouden le venskracht was door zijn overmatige arbeid voortijdig opgeteerd. Drs De Vries heeft zich in veel lagere regio nen bewogen, heeft voorzichtiger kunnen leven en aan zijn vitaliteit Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 tijdschriften. Als men de kamer binnentreedt valt het oog dadelijk op de traditionele afbeelding van dr H. J. A. M. Schaepman, de politieke Apostel van de Katholieke Friezen wiens devies was „Credo-Pugno"ik geloof, ik strijd. Geestelijke wapens waren vanaf 1572 nodig om het katholiek geloof althans te kunnen handhaven bij een fractie van de katholieke bevolking. Die militante gedachte wordt ook tot uitdrukking gebracht door een ijzeren kruis, dat aan de wand hangt, waarvan de lengte-as tweesnijdendin twee puntige pijlen eindigt. Het is een devotiekruis, door een zoon van hem uit de Middeleeuwse bedevaartplaats Santige de Compostella - N.-W. Spanje - meegebracht, dat de eeuwenlange strijd van de katho lieken tegen de Moren symboliseert. matiger eisen gesteld. Daaraan zal 't wellicht te danken zijn, dat hij on danks zijn 80-jarige leeftijd lichame lijk en geestelijk nog in zo'n gunstige conditie verkeert. Toen dr Schaepman eens in gezel schap een heerlijk glas wijn dronk, een lekkere sigaar rookte en er wel gedaan uitzag, kon een critische hu morist, die nogal met zichzelf inge nomen was, niet nalaten op te mer ken: „De heren geestelijken hebben toch maar een goed leven eerwaar de!" „Inderdaad, mijnheer", ant woordde dr Schaepman, „maar jullie meest waardevolle vreugde missen wij node: de intimiteit van de huise lijke aard". Drs De Vries heeft de opwekking tot en de rust na zijn gees telijke arbeid gevonden in zijn harte lijk meelevend gezin! Op 26 september 1886 begon in Sneek de levensgang van de heer De Vries. Hij bezocht daar de katholieke jongensschool. In augustus (niet zo als nu juli) 1898 begon de zomerva kantie en werd zoals elk jaar meege deeld wie van de zesde klas mocht overgaan naar de zevende. Op 6 sep tember van dat jaar zou Prinses Wil- helmina haar waardigheidheid als ko ningin der Nederlanden aanvaarden" zo vertelt ons de heer De Vries. „Aan elke lagere school werden twee ver gulde medailles ter beschikking ge steld, een voor de beste leerling van de vijfde klassen en een voor de leer ling met het gunstigste rapport van de zesde klas. Uit de reeksen punten voor gedrag, vlijt en vorderingen be rekende de leerling Gerben de Vries, als „administratief assistent" van het hoofd der school, dat er twee leerlin gen met een zelfde aantal hoogste punten waren. Hijzelf en een mede leerling, die al spoedig voor een mis sieschool werd aangemeld. Het lot meest beslissen en was mij ongunstig. Ik was in een pessimistische stem ming. Ik kon maar moeilijk mijn ogen afwenden van de glanzende medaille. Mijn vader was zeer in zijn schik, dat ik ook in aanmerking was geko men voor een ere-medaille. Toen het hoofd van de school mij adviseerde mij door te laten studeren voor onder wijzer, gaf hij toestemming mits ik beloofde ook te zorgen dat de hoofd akte in mijn bezit zou komen. On danks de moeilijkheden van de mili taire dienst welke mijn studie hebben vertraagd en ondanks het feit dat ik als onderwijzer bij het lager en (meer) uitgebreid onderwijs, als leraar-direk- teur bij het handelsdag- en avond onderwijs en als direkteur bij het mid delbaar onderwijs nog geen dag stu dieverlof heb gehad, heb ik de hoofd akte, de lagere akten Frans en En gels, de middelbare akten Engels A en Aardrijkskunde, de universitaire Ego Laboro Constanter (ik werk zon der ophouden). Winston Churcill drukte zich later in dezelfde geest uit. Als je vooruit wilt komen, moet je werken, als een ander het niet doet. Beide getuigenissen zijn ook voor drs De Vries richtsnoer van zijn leven geweest. Met ingang van 1 ja nuari 1917 was de heer De Vries tot leraar Engels en aardrijkskunde be noemd aan de in de voorafgaande maand september geopende Middel bare Handelsdagschool in Waalwijk. De school werd in 1924 een Hogere Handelsschool, in '43 HBS A en la ter werd er de B-afdeling aan toege voegd. Na de oorlog werd de HBS omgezet in gymnasium. Drs de Vries was er verder in geslaagd, met mede werking van bestuur, de Middelbare School voor Meisjes op te richten. De ontwikkeling van het middel baar onderwijs heeft drs De Vries heel wat hoofdbrekens gekost. Hij wist zich echter steeds gesteund door Drs G. de Vries werd benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gre- gorius. De foto toont het moment dat wijlen Deken van den Hurk hem deze onderscheiding opspeldt. De heer Jan Tielen kijkt toe. ber 1951 heeft hij sociale aardrijks kunde gedoceerd aan de cursus aard rijkskunde MO in Tilburg. Vanaf de oprichting van de Katholieke Hoge school in 1927 tot september 1957 heeft de heer De Vries daar college gegeven. Met het beëindigen hiervan kwam een einde aan een meer dan 52-jarige werkzaamheid bij het lager, middelbaar en hoger katholiek onder wijs. Ook buiten het onderwijs is drs staatkundige toestand van de Lang straat samengesteld. Hiervoor is hem door het bestuur van de Kamer de gouden legpenning uitgereikt. In no vember 1935 werd hij benoemd tot lid van het kerkbestuur van de St. Jan te Waalwijk, meer speciaal voor de onderwijsaangelegenheden in deze parochie. Hij heeft in de functie van algemeen secretaris belangrijk werk voor de parochie verricht. We denken maar aan de oprichting van de Huis houdschool en de meisjes ULO, wel ke laatste een bloeiende instelling is graden kandidaats- en doctoraal so ciale aardrijkskunde annex geschiede nis behaald, de laatste twee diploma's beiden cum laude", aldus de nog steeds aktieve Waalwijker. De studie is voor drs De Vries nog niet afgelopen. Dr. Schaepman on dertekende zijn artikelen soms met de initialen E.L.C., de beginletters van meelevende bestuursleden. Een naam wilde hij speciaal noemen, die van onze hoofdredakteur Jan Tielen. Hij haalde de woorden van de heer Han Janssen, voorzitter van de streek- VVV aan „Niet alleen Waalwijk maar ook de streek heeft meer dan een halve eeuw van uw capaciteiten en werken de vruchten geplukt". Drs De Vries heeft ook zijn spo ren verdiend bij het onderwijs in Til burg. Van januari 1921 tot septem- De Vries in het belang van De Lang straat werkzaam geweest. Hij heeft vroeger verschillende economisch- geografische artikelen in de jaarver slagen van de Waalwijkse Kamer van Koophandel en Fabrieken en ook in ons blad geschreven. In 1933 en '34 was de heer De Vries voorzitter van de Waterstaatscommissie van deze Kamer. Samen met mr R. van der Heijden heeft hij het rapport betref fende de verbetering van de water- Het (sport) jaar 1966 heeft Ne derland weer veel roem bezorgd. Mil joenen landgenoten hebben dit jaar via de beeldbuis veel vreugde beleefd aan de schitterende triomfen, die on ze Oranje-vertegenwoordiging be haalde. De schaatssport was in 1966 wel „in". Nederland verwierf de 2 belangrijkste titels, die van Europees- en wereldkampioen. Kees Verkerk werd wereldkampioen, de Europese titel was voor Ard Schenk, die n.l. drie wereldrecords verbeterde. De wereldkampioenschappen wiel rennen in West-Duitsland brachten Nederland ook veel succes. Piet de Wit, de 21-jarige amateur uit Wor- mer, toonde zich verrassend de snel ste in de finale van de amateur-Stay ers en werd wereldkampioen. Tiemen Groen won, zoals hij wilde, en greep voor de derde maal in successie de wereldtitel bij de amateur - achtervol gers. Evert Dolmann maakte het Ne derlandse succes nog mooier door we reldkampioen op de weg bij de ama teurs te worden en Rudi Altig greep deze titel bij de profs. De Tour de France werd een zege voor de 25-ja- rige Fransman Lucien Aimar met de Nederlander Jan Janssen op de twee de plaats (een ongekende gebeurtenis voor de Nederlandse Wielrennerij). Zijn achterstand bedroeg slechts één minuut en 2 sec. Had Janssen in de laatste fase van de Tourstrijd geen blunder begaan, hij zou de Tour nog gewonnen hebben ook. Kartens werd tweede in het puntenklassement. Voorts was er een eerste plaats voor Televisier in de ploegentijdrit. Een prachtig resultaat dus. De Europese zwemkampioenschap- pen in Utrecht waren niet alleen or ganisatorisch een groot succes, ook de prestaties waren om er over naar huis te schrijven. Nederland verwierf drie gouden plakken, voorts een zil veren en een bronzen. Engeland, de bakermat van ons voetbal, werd in juli van dit jaar glorieus wereldkam pioen. De Engelsen, die dit giganti sche toernooi organiseerden, versloe gen in een schitterende finale op Wembley het sterke West-Duitsland met 4-2. Het Nederlandse elftal, dat de eindstrijd in Engeland helaas niet bereikte door teleurstellende resulta ten tegen het heus niet zo sterke Zwitserland ging onder leiding van de jonge bondscoach, George Kess- ler, betere resultaten behalen. Tijdens voor-Olympische wedstrij den in Mexico kwam de Nederlandse „proefploeg" goed voor de dag door verscheidene medaille's te veroveren. Er is dit jaar veel gebeurd op het ter rein van de sport. We zouden nog vele blijdzijden kunnen vullen, maar moeten helaas volstaan met het aller belangrijkste dat U hierboven hebt kunnen lezen. geworden. Op grond van zijn gevorderde leef tijd heeft drs De Vries met ingang van 1 januari eervol ontslag ge vraagd, het welk hem in een persoon lijk schrijven van Mgr Bluijssen is verleend. De bisschop van Den Bosch schrijft te hopen dat de heer De Vries in redelijke gezondheid nog geruime tijd met het kerkelijk gebeuren kan blijven meeleven. Overeenkomstig die wens is de heer De Vries bezig aan een studie van de geschiedenis van de parochie en van het onderwijs in de parochie. Een hobby van de heer Dc Vries is kerkmuziek, wat hij een geestelijk en cultureel genot vindt. In 1952, na zijn pensionering als direkteur van het Dr Moller College is drs De Vries benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na dat hij zijn 50-jarig jubileum bij het katholiek onderwijs had herdacht werd de heer De Vries benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius. De heer De Vries neemt nog steeds geen rust. Dat blijkt wel uit de studie die hij nog maakt. „Rust na dit le ven", een uitdrukkig die op drs G. J. de Vries van toepassing is. Er zijn onderhandelingen gaande tussen de Arbeiderspers N.V. van de Partij van de Arbeid en N.V. Lumax (dochteronderneming van de Volkskrant (KVP) over gezame- lijke exploitatie van verschillende installaties.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 13