waalwijkse en LanqstRaatse couRAnt „Gebeurtenissen op de voet gevolgd" Siadspenning VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 103 WAALWIJK - Het jaar 1966 zit er weer bijna op. Een jaar met voor Waalwijk tal van hoogtepunten. We denken maar aan het city-plan, waarvan de burge meester deze zomer de plannen onthulde en aan de toetreding van Waalwijk tot het stadsgewest. De raad van het stadsgewest Waalwijk werd door dr. C. Kort- mann, commissaris van de Koningin, op 19 december geïnstalleerd. Tal van personen werden in het afge lopen jaar onderscheiden. Burgemeester J. Teijssen ontving een hoge Belgische onderscheiding, de heer H. van Well werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en wegens zijn verdiensten op kerke lijk terrein ontving de heer A. van Mill de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifici". Tientallen personen vierden dienstjubilea, ter gelegenheid waarvan zij ook een onderscheiding ontvingen. Een extra vermelding waard, is ongetwijfeld ook de prestatie van het jacht- hoornkorps „Cornu Copiae", dat op het wereldmuziek concours in Kerkrade met een eerste prijs ging strij ken. Op sportgebied was er voor Waalwijk niet veel eer te behalen. Eerste klasser RKC degradeerde, het ene opmerkelijke feit in de voetbalwereld, want kam pioenen vallen er niet te melden. Wel een jubileum: WSC vierde in januari het 60 jarig bestaan. Waalwijk kreeg er ook een politicus bij. Wethouder Van Laa(c)k werd beëdigd als lid van de Tweede Kamer. Hopenlijk kan de heer Van Laak ook het komende jaar de be langen van de Langstraat in de Kamer behartigen. In de gemeentepolitiek veranderde niet veel. De verkie zingen gaven een kleine verschuiving te zien. De sa menwerking tussen de leden van de verschillende fracties is bijzonder goed. Als dat ook het komende jaar blijft, dan kan van gemeentewege weer heel wat voor de stad gedaan worden. Tenslotte hebben we daarover het afgelopen jaar niet te klagen gehad. Reclame Nieuwe pastoor IVIollercollege Aardgas De Lcho vAn het Zu Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielei. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" 19GG was een jaar met tal van hoogtepunten voor Waalwijk (Van onze verslaggever) 1966 begon de aandacht van Waal wijk te vragen voor een bijzondere sportgebeurtenis. De voetbalvereni ging WSC vierde 7 januari het 60- jarig bestaan. Een jubileum dat op grootse wijze werd gevierd. Er ver scheen een fraai jubileumboek; ju bilarissen werden gehuldigd en 7 dagen werd er feest gevierd. Ere- wedstrijden voor senioren, jeugd en veteranen. Feestavonden voor alle leden Speciaal voor de jeugd: een bezoek aan de voetbalwedstrijd FeijenoordTelstar. Waalwijk wist dat WSC 60 jaar bestond! Stadgenoot Piet v. Engelen werd in januari gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Hiermee kwam een einde aan zijn periode als voorzit ter van het district Waalwijk van de KNBB. Ook de KVP had' een benoeming voor de heer Van Enge len. Enkele weken na zijn uitver kiezing tot biljartpreases, werd de Waalwijker benoemd tot direkteur van het Romme-Instituut in Baarn. Als fractie-voorzitter van de Katho lieke Unie bedankte hij voor plaats als raadslid. Zijn vertrek naar Baarn betekende ook het einde van zijn journalistieke loopbaan. Als redak- teur-verslaggever van „De Echo van het Zuiden" maakte hij plaats voor Peter Gons, die sinds 1 maart deze functie vervult. Ook nog in januari ontving dok ter Lenglet de gouden stadspen- ning van de gemeente Waalwijk. Deze onderscheiding was de bekro ning voor d'e vele activiteiten die dokter Lenglet naast zijn drukke huisartsenpraktijk ontplooide. De heer Lenglet die in Waalwijk groots is gehuldigd, was benoemd tot uit voerend arts van het Wit Gele Kruis en tot revalidatiearts in de provin cie Gelderland. Op de laatste dag van de le maand was er een huldiging op het ge meentehuis. Dr. A. Bos direkteur van de Vleeskeuringsdienst en het gemeentelijk slachthuis was 40 jaar in dienst bij de gemeente. Tal van sprekers roemden bij de, viering van dit jubileum de verdiensten van deze Waalwijker, die op zijn terrein in Nederland een vooraan staande plaats inneemt. Enkele da gen later hing de vlag op het ge meentehuis weer uit. De heer G. Couwenberg, chef afdeling algeme ne zaken ter secretarie en archivaris nam wegens het bereiken van dfe pensioengerechtigde leeftijd af scheid na bijna 50 jaar trouwe dienst. De heer Couwenberg bleef als archivaris in los-vaste dienst. Begin februari nam de heer War- nars afscheid als inspecteur voor het ULO-onderwijs in de inspectie" Waalwijk. Enkele dagen later ontving burgemeester J. Teijssen het Commandeurskruis van de Kroonorde, een Belgische onder scheiding die hem door ambassa deur F. X. Baron Van der Straten - Waillet in Den Haag werd uitge reikt. De Federatie van Neder landse Lederfabrikanten kreeg een nieuwe voorzitter. Drs. J. Gompen droeg de voorzittershamer over aan de heer P. van Heesbeen, direkteur van de N'.'V. Chroomlederfabriek v/h Van Door en-de Greef. Maan dag 7 februari had de gemeenteraad een marathonvergadering van bijna 6 uur! Wethouder J. J. van Laak werd enkele dagen na deze „Waal wij kse raadsjacht" beëdigd als ka merlid. Een beëdiging die nog op enkele formele moeilijkheden stuit te. Het was niet duidelijk hoe de juiste familienaam was: v. Laa(c)k. 80 jaar duivensport in Waalwijk herdacht P-V. „De Postduif". Tij dens een receptie mocht het bestuur van De Postduif gelukwensen uit geheel Nederland in ontvangst ne men. Deken Maessen reikte zater dag 26 februari de heer A. J. van Mill de versierselen uit behorende bij de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifici", ver leend als waardering voor de vele verdiensten op kerkelijk terrein. Bïljarttournooien, in maart gehou den, leverden de titel op voor de Amsterdammer Benny v. Leeuwen en voor P. v. Laarhoven, die drie bandenkampioen klas B van het district werd. Nog een biljartsucces: B.V. Van den Brandt behaalde on geslagen de nationale clubtitel. Dr. A. L. de Vetten, chirurg van het Waalwijkse ziekenhuis, kwam half maart terug van de Tellem- expeditie in Mali. Ruim twee maan den heeft dr. de Vetten in dit Afri kaanse land onderzoekingen ver richt. De Waalwijkse haven ging 4 april open. Hoewel nog steeds niet voltooid1 konden de eerste sche pen op die dag aanmeren. Mag 1 april een „rare" dag zijn, niet voor Frans Maaywee, die op een inter nationale beroepenwedstrijd in Utrecht een eerste prijs won. Een prachtige reclame voor Waalwijk was de wedstrijd „Uit ben je". Een NCRV-radio-quiz met als onder werp de „Sehoenenstad". tournooi werd gewonnen door het elftal van de St. Petrusschool (B). De verkiezingen voor de gemeen teraad brachten een zetel winst voor de werknemers-groepering tegen 1 zetel verlies van de Kath. Unie. Eind mei werd met de bouw van het bejaardencentrum St. Antonius- hof begonnen. Succes was er weg gelegd voor harmonie St. Jan uit Baardwijk die in Noordwijkerhout de eerste prijs in de derde afde ling behaalde. Begin juni opende Burgemeester J. Teijssen de SL-66, een tentoonstelling van hedendaag se schoenen en lederwaren in het Het Dr. Mollercollege vierde in september het gouden bestaansfeest- Burgemeester J. Teijssen feliciteert de voorzitter van de school, de heer J. Timmermans. Harmonie St. Crispijn ontving half april uit handen van de be schermheer, J. Maiburg, een nieu we vlag. Tijdens deze feestavond werden 5 gouden leden benoemd tot ere-lid. Na een 52-jarig dienstverband nam de heer J. Ge- nuït uit Sprang afscheid bij druk kerij Antoon Tielen. Op Konin ginnedag verscheen het jachthoorn korps „Cornu Copiae" in nieuwe uniformen. Ter gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin werd de heer H. van Well benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Mej. A. van Delft ontving de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voor voetballend Waalwijk was er dit jaar weinig eer weggelegd. RKC degradeerde uit de eerste klas. Een succes was de jeugdavond'- vierdaagse. Het Pinkstervoetbal- Schoenenmuseum. In deze maand besloten B. en W. een telegram te sturen i.v.m. de gevaarlijke situ atie op de kruising Langstraatweg- Kruisstraat. De R.K. Steenkoleninkoopvereni- ging Broederhulp herdacht het 60- jarig bestaan. De direktie van De Amstel zorgde voor een primeur door een gouden jubilaris voort aan zelf zijn werktijden te laten vaststellen. Een and'er jubileum is het derde lustrum van de Mater De maquette van het City-plan dat burgemeester Teijssen dit jaar ontvouwde. Het eerste schip in de nieuwe haven jj Amabilisschool. Een instituut waar voor in Waalwijk veel belangstel ling bestaat. Natuurlijk mogen we ook de jaarlijkse bejaardenreis niet vergeten. In Boekei vermaakten de oudjes zich best. 20 juni aanvaard de de raad van Waalwijk de ge meenschappelijke regeling voor 't stadsgewest. Mej. C. J. Wijgergangs vierd'e het zilveren onderwij sjubi- leum op de Bernadetteschool. Het eerste halfjaar kunnen we afsluiten met de vermelding dat de kleuter school St. Janneke door de burge meester werd geopend en dat pas toor H. Vos uit Tilburg was be noemd als opvolger van pastoor v. d. Brekel van de St. Clemensparo- chie in Baardwijk. Pastoor v. d. Brekel ging met emeritaat. Burgemeester Teijssen ontvouwde I juli de plannen voor het nieuwe centrum van Waalwijk. Een plan dat 25.000 m2 winkeloppervlakte omvat en dat Waalwijk een nieuw hart moet geven. Het plan omvat o.a. een cultureel centrum, onder grondse parkeergarage, een aantal flats, waaronder een, speciaal voor kantoren en revolutionair gebouw de winkels. De maquette van dit miljoenenplan is in het gemeente huis te bewonderen. Een onple zierig bericht was de sluiting van de Philips-vestïging in Waalwijk. De Waalwijkse middenstands vereniging verloor in de heer A. Meijs een bekwaam voorzitter. Een opvolger is nog steeds niet ge kozen. Het jachthoornkorps „Cornu Co piae" behoort tot de beste korpsen ter wereld. Dat bewezen de Waal wij kers tijdens het Wereldmuziek concours in Kerkrade, waar een le prijs werd behaald. Het gemeente bestuur en de inwoners van Waal wijk lieten zich niet onbetuigd en overstelpten het bestuur met ca deaus en gelukwensen. In sep tember jubileerden enkele werkge vers in d'e schoen- en lederindus trie. De heer H. Hendriks leidde een kwart eeuw schoenfabriek Hen driks en Zoon. In de lederindustrie herdacht de heer P. van Heesbeen het feit dat hij 25 jaar stafmedewer ker en de laatste jaren direkteur van d'e Lederwarenfabriek v/h Van Doorn de Greef N.V. was. Tijdens een feestdag in het Lido werd hem een grootse hulde gebracht. Ook Jac. Bergmans vierde feest. Hij herdacht het feit dat hij 40 jaar geleden zijn loopbaan als schoen ontwerper begon. Niet direkt een jubileum doch wel de moeite waard om te vermelden is het feit dat inspecteur J. Hoog Antink, korps chef van de gemeentepolitie 35 jaar in politiedienst was. Een halve eeuw middelbaar on derwijs in Waalwijk. Het Dr. Mol lercollege vierde 21 september het gouden jubileum. Prof. dr. M. van Straten, hoogleraar in Nijmegen, hield een feestred'e. Tijdens de re ceptie bood het gemeentebestuur 'n elektronisch orgel aan. De leerlin gen hadden vier dagen feest. Waal wijk beleefde weer een wielereve- nement: de Ronde van het Lido. De koers bewees voor herhaling vat baar te zijn. De direktie van Chroomlederfabriek „Holland" be sloot de fabricage te stoppen. De 45 personeelsleden hadden 3 maan den de tijd naar een andere baan uit te kijken. Een uitzonderlijk ju bileum vierde mej. Jo van Delft, die een halve eeuw werkzaam was bij het levensmiddelenbedrijf An- dré van Hilst. Tijdens de sta tiedag van het gilde St. Crispinus en St. Crispinianus werd Antoon van der Gouw koninklijk onder scheiden bij gelegenheid van zijn gouden jubileum bij het gilde. Henny de Ruyter won in Amster dam het Gerrit Heese-tournooi, 'n sterk bezet driebanden-evenement. Een historische dag voor de Gere formeerde Gemeente in Waalwijk was donderdag 3 november. Toen werd het nieuwe kerkgebouw aan de Ambrosiusweg ingebruik geno men. Een vreugdevolle dag voor de gemeente die in enkele jaren tijd van 200 tot 450 zielen groeide. Deken Maessen bood namens heel niet-Gereformeerd Waalwijk een doopvont aan. Een ander onderwijs-jubileum: de LTS vierde het zilveren bestaans feest. Secretaris J. Tijssen, die al die jaren secretaris was, werd uit bundig gehuldigd. De Waalwijkse Muziekschool werd in september officiëel ingebruik genomen. DVSV, Waalwij ks oudste toneel vereniging zette het goud'en toneel seizoen in met een Eenacter-festi- val. Jammer is het dat ook in de Langstraat de belangstelling voor 't amateurtoneel tanend is. Half no vember kreeg de sporthal een over kapping, zodat er meer lijn in deze voor Waalwijk zo belangrijke sport en expositiehal kwam. Maurice van Pelt, het zoontje van de voorzitter van het stichtingsbestuur van St. Antoniushof, metselde eind novem ber de „eerste steen" in het in aan bouw zijnde bejaardentehuis Waalwijk-zuid'. in De Nederlands Hervormde Kerk in Waalwijk-centrum kreeg een nieuwe dominee. Opvolger van ds. Breeuwsma werd ds. Ph. Kroes, die werkzaam was in Geleen. Het kerkkoor van de parochie St. Jan huldigde op het tra ditionele St. Ceciliafeest de heer J. de Bont, die 40 jaar kerkzanger was. Het nieuwe jaar wordt Waal wijk aangesloten op het aardgasnet. Deze- omschakeling kost de gemeen te f 1.750.000,Wethouder C. P. van den Hoven en de heer A. L. Pelt, ing., vertelden uitvoerig over deze „operatie-aardgas". De ge meente stelt een goede verlichting voor het publiek als een eerste ver eiste. Het installatiebureau J. Zeegers vierde 14 december het 60-jarig be staan van de zaak. De heer A. Kerkhof werd door de direktie van de Co-op gehuldigd in verband met diens afscheid als bestuurslid van het district Waalwijk. Onze hoofd- redakteur Jan Tielen werd tijdens een bijeenkomst in Tilburg de VVV- prijs Hart van Brabant 1966 toege kend. Een onderscheiding, die de heer Tielen vanwege zijn vele ver diensten voor stad en streek vol komen verdiende. Het jaaroverzicht van de stad Waal wijk kunnen we besluiten met te vermelden dat adjudant Hellings van de gemeentepolitie het korps wegens het bereiken van de gestel de leeftijdsgrens heeft verlaten en dat dr. C. Kortmann, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, de raad van 't stads gewest Waalwijk heeft geïnstal leerd. Het komende jaar gaat de gemeente Waalwijk dus nauw sa menwerken met de 5 andere streek- gemeenten.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5