Kamer van Koophandel stelt commissie voor verkeer en pianoiogie in 1 KAAS? TELEFONISTE/RECEPTIONISTE leidinggevend personeel OVERGORDIJN- STOFFEN Nu spotgoedkoop Liedertafel „Oefening en Vermaak brengt volledige opera „Nabucco' Abonneert U op dit blad JAG. BERGMANS - HOLLAND N.V, Chauffeur-bezorger Maandag 16, dinsdag 17 en woensdag 18 januari TIEN PROCENT WONINGWETWONINGEN VOOR PLAATSELIJKE INDUSTRIE De toestand in Indonesië DONDERDAG IN MUSIS SACRUM TE WAALWIJK De kroon Bekering Diverse breedtes en lengtes in tal van kwaliteiten, dessins en kleiiren. Uitzoeken maar: VROOM OüïEËSKiJtiiïa 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 JAN. 1967 3 Hf» ui mg in op vakamtie in ^rindelwald Gemeente Stiphout opgeheven i Verlies van 75 a 80 miljoen gulden voor Wed„ Spoorwegen Wi@ wil Moby lette EEG tweeling-wagen ?osss een administratieve kracht gevraagd CO-OP Brabant J. H. Vesters n.v. - Waalwijk zwikkerij, montage, finish, stikkerij Speciale verkoopstand op onze parterre. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft besloten 10% van alle nog te bouwen woningwetwoningen ter beschikking te stellen ten behoeve van huisvesting van de werknemers, werk zaam bij de plaatselijke industrie. Het gemeentebestuur heeft de Kamer van Koophandel gevraagd bij deze verdeling te willen advi seren. Het bestuur van de Kamer besloot dan ook tijdens de don derdagmiddag gehouden vergadering een commissie van advies in te stellen. Aangewezen werden de heren Braspenning, Van de Graaf en Smits. Een andere commissie die donder dagmiddag werd ingesteld was die van planologie en verkeer. Reeds eerder waren in de Kamer stemmen opgegaan een commissie voor plano logie en verkeer in te stellen. Het be stuur van de Kamer is van mening dat deze commissie nuttig werk kan verrichten. Deze commissie zal de planologische en verkeersvraagstuk- ken bestuderen, in zover deze van be lang zijn voor handel en nijverheid in het district van de Kamer. De com missie bestaat uit de heren J. Tim mermansvoorzitter, J. Wennekes, Kaatsheuvel, C. AppelsWaalwijk, J. Werner Drunen en drs. C. Smits, se cretaris. De Waalwijkse Kamer zal de K. v. K. in Den Bosch adhesie betuigen met de plannen die men in de Bra bantse hoofdstad heeft om daar tot een school voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs te ko men. De Kamer besloot geen zitting te nemen in het stichtingsbestuur, aangezien het dan later, als ook i il- burg en Breda met dergelijke plan nen zouden komen, moeilijk is om deze plaatsen te steunen. Gevraagd zal worden of leden van de Industri ële Club zitting in 't Stichtingsbestuur willen nemen. De Stichting Contact centrum Bedrijfsleven Onderwijs, Tilburg en omstreken hadden de Ka mer verzocht twee leden aan te wij zen voor het bestuur van deze stich ting. Namens de Middelbare Scholen zal drs. Th. Noorman van der Dus- sen en namens het bedrijfsleven zal drs. Laureijssen deel uit gaan maken van het" bestuur. Zoals bekend is de gemeente Waal wijk bezig met de voorbereiding van een industrialisatie-nota. Het bestuur van de Kamer heeft enige tijd gele den de gemeente verzocht in dezen te mogen samenwerken, aangezien de Kamer inspraak wil hebben in het industrialisatiebeleid van de gemeen te. Dit verzoek werd afgewezen. Aangezien de Kamer van mening is, dat zij haar taak niet naar behoren kan vervullen als zij hierin niet wordt gekend, heeft men zich nogmaals tot het gemeentebestuur gewend. Op dit laatste schrijven is nog niet geant- j woord. Zoals uit de discussies van donderdag bleek, staan ook de leden achter het standpunt van het bestuur. De heer Timmermans deelde nog mee dat ir. Hamers, direkteur van i de Provinciale Waterstaat heeft toe- gezegd de gevaarlijke situatie bij het kruispunt Langstraatweg-Kruisstraat op te lossen door er een ongeliik- vloerse kruissing aan te leggen. De leden van de Kamer drongen er bij het bestuur op aan om zich nogmaals tot Provinciale Waterstaat te wen den. Elk uitstel is te lang, zo menen de leden van de Kamer. De voormalige Indonesische briga de-generaal Soepardjodie een be langrijke rol zou hebben gespeeld in de mislukte staatsgreep van vorig jaar en sindsdien werd gezocht, is gisteren in de omgeving van Djakar ta aangehouden. Militairen vonden hem in de buurt van de luchtmacht basis Halim, die destijds het centrum was van de opstandelingen. Soepard jo' s naam is herhaaldelijk genoemd in de jongste processen in Djakarta. Ex-luchtmachtchef Omar Dhani heeft de vorige maand voor de mili taire rechtbank, die hem ter dood veroordeelde voor zijn aandeel in de mislukte staatsgreep, verklaard dat Soepardjo de man is geweest die pre sident Soekarno het eerst heeft ver teld wat er in de ochtend van 1 ok tober 1965 is gebeurd. Dhani zei ook dat hij niet begreep waarom Soekar no toen niet de arrestatie van Soe pardjo bevolen heeft. Wat Soepardjo mogelijk in een proces los zal laten over Soekarno's rol vóór, tijdens en na de mislukte staatsgreep kan ge vaarlijker voor de president zijn dan de verklaringen die in de loop van vorige processen zijn afgelegd. Koningin Juliana is donderdag in het Zwitserse Grindelwald aangeko men voor een wintersportvakantie van twee weken. Prins Bernhard heeft haar naar Bern gevlogen in een vlieg tuig van de koninklijke luchtmacht. Vandaar is het gezelschap per auto naar Grindelwald gereden. De Tweede Kamer ging vrijdag middag zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van minis ter Verdam van Binnenlandse Zaken de gemeente Stiphout op te heffen én de gemeente Mierlo te halveren en bij Helmond te voegen. Hiermede js een eind gekomen aan een probleem dat de gemoederen in Helmond en Stiphout 47 jaar heeft beziggehou den. Zoals bekend, zal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" uit Waalwijk op donderdag 19 januari a.s. in „Musis Sacrum" de volledige Opera „Nabucco" van Guiseppe Verdi uitvoeren. Onderstaand volgt een kor te inhoud van deze succesvolle Opera, die in het verleden in diverse Europese wereldsteden werd uitgevoerd. De Opera begint met een groot openingskoor (Gli arredi festivi). Daarin weeklagen de in de tempel van Salomon gevluchte joden over de op handen zijnde val van de stad Jeruzalem, die belegerd wordt door Nabucco, koning van Babyion Zaccaria, de hogepriester, spreekt hen moed in (Sperate, o figli) en herinnert hen aan de verlossing door Jehovah van hun voorouders uit Egypte. Dan brengt Ismaele, de neef van de koning van Jeruzalem, het bericht van de val van de stad. Zaccaria. vertrouwt hem Fenena tos, Nabucco's dochter, die als gijze laarster gevangen wordt gehouden. Plotseling verschijnt Abigaile met manschappen van de Babylonische legerschaar, die zij aanvoert in de tempel. Zij fluistert Ismaele toe, dat zij nog steeds van hem houdt en dat zij voor zijn liefde hem en zijn volk het leven wil schenken, i Ismaele wijst het voorstel veront- i waardigd van de hand. I Vluchtende levieten en vrouwen 1 kondigen dan de komst aan van de Babylonische koning, Nabucco, die even later in de tempel verschijnt. Zaccaria dreigt Fenena te zullen doden indien het Allerheiligste ge schonden mocht worden. Nabucco i veinst eerst lankmoedigheid, maar I daarna beledigt hij Jehovah. Zacca- i ria wil Fenena doorsteken, doch Is- i maele weerhoudt hem. Nu beveelt I De Nederlandse Spoorwegen heb ben een investeringsplan ter groot te van 125 miljoen gulden per jaar ongesteld waarbij vele projecten zijn getemporiseerd. Hiermee hoopt de N.S. verlich ting te brengen in zijn verliessitu- l atie, die ernstige vormen begint •fan te nemen. Over 1966 verwach ten de spoorwegen een verlies te zullen Jijden van 75 tot 80 miljoen gulden, over 1967 zal het wellicht nog enkele tientallen miljoenen groter zijn. BIK L.S. Met dankbaarheid en feestelijke vreugde herdenkt de toneelvereniging „D.V.S.V." het feit, dat vijftig jaar geleden voor het eerst het doek werd gehaald. De heer P. Kelder is als gouden jubilaris in ons midden. Er van overtuigd dat U zich met óns rond de gouden mijlpaal wilt scharen en door Uw aanwezigheid het jubileum luister wilt bijzetten, nodigen wij U ter receptie op 21 januari 1967 van 15.00 tot 16.30 uur in „De Ge croonde Leersse" te Waalwijk. Wij zullen Uw komst op hoge prijs stellen. TONEELVERENIGING „D.V.S.V." Het Bestuur. mijn D.K.W.-BROMMER ruilen voor Na 6 uur: Alb. Thijmstraat 6 Waalwijk TE KOOP zo goed als nieuwe merk: Koelstra. Te bevragen: Alb. Thijmstraat 8 Waalwijk Elzenweg 25 Waalwijk, vraagt voor spoedige indiensttreding een Onze gedachten gaan daarbij uit naar een meisje van 16 tot 18 jaar met voltooide of gedeeltelijke Mulo opleiding Uw sollicitatie kunt U richten aan het Hoofd Personeelszaken van ons bedrijf of U kunt telefonisch een afspraak maken onder no. (04160) 3551. ELKE WOENSDAG OP DE MARKT IN WAALWIJK M. VAN DELFT-GOMMANS Grotestraat 70, DRUNEN vraagt voor spoedige indiensttreding Gegadigden dienen in bezit te zijn van praktijk diploma boekhouden en machineschrijven. Eventueel studerend voor N.B.A. strekt tot aan beveling. Sollicitaties aan bovenstaand adres of telefonisch: tel. 04163 - 361 voor onze afdeling SLAGERIJ Aanmelden: Hoofdstraat 39, Kaatsheuvel Na 18.00 uur: Juliana v. Stolbergstr. 7, Kaatsheuvel SCHOENFABRIEK vraagt in verband met grote uitbreiding van haar productie voor de afdelingen Bekendheid met moderne productie methoden is een eerste vereiste. Salaris in overeenstemming met bekwaamheden. Sollicitaties aan afdeling personeelszaken, 1e Zelne 132, Waalwijk Nabucco de vernietiging van de tempel en de verbanning van de joden naar Babylon. Nabucco is weer op veldtocht en heeft Fenena, tot woede van Abi gaile, als regentes aangesteld. Abi gaile zingt nu een grote aria, waar in zij in een dokument ontdekt dat zij weliswaar de dochter is van Na bucco, maar dat haar moeder een slavin was, waardoor zij dus tot die kaste behoort. Om te voorkomen dat dit bekend wordt, besluit zij Fenena te laten doden. De hogepriester van Baal komt haar melden, dat Fenena een be sluit heeft uitgevaardigd de joden naar hun land te laten terugkeren, j Abigaile belooft hem dit plan te zullen verijdelen. Op de binnen plaats van het paleis verschijnt Zac caria met een leviet. Hij zingt in een aria dat Fenena jodin is gewor den. De toegestroomde levieten sto ten Ismaele uit hun midden, omdat hij een verrader is, die de gegijzel de vijandin Fenena het leven heeft gered. Zaccaria, die de vertrekken van Fenena was binnengegaan, komt met zijn zuster Anna naar buiten en deelt hen de bekering van Fe nena mee. Ismaele is nu dus geen verrader meer. Dan komt Abdallo, een officier van Nabucco, aangesneld met de ontstellende mededeling dat vol gens een gerucht Nabucco gesneu veld zou zijn en dat het. volk Abi gaile tot vorstin uitroept. Zij ver schijnt, samen met de Baal priesters en een grote menigte en eist van Fenena de kroon. Doch plotseling arriveert Nabuc co. Hij grijpt de kroon en verklaart in zijn overmoed zichzelf tot een godheid en dwingt iedereen voor hem te knielen. Een bliksemflits slaat hem de kroon van het hoofd. Door de schok heeft hij het ver stand verloren (aria „Chi mi toglie il regio scettro"). Abigaile raapt de kroon op en drukt deze zichzelf op de slapen. De opperpriester van Baal eist nu dat Abigaile alle joden zal laten ombrengen. Omdat daartoe de machtiging van Nabucco nodig is, wordt de krankzinnige voor Abi gaile geleid, die hem ertoe over kan halen zijn handtekening onder het dekreet te plaatsen (duet: „Donna, chi sei?"). Maar dan realiseert hij zich dat hij nu ook het doodvonnis van zijn dochter Fenena, die im mers jodin geworden is, getekend heeft. Abigaile herinnert hem eraan dat zij óók zijn dochter is, doch hij gooit haar het dokument, dat haar af komst bewijst, voor de voeten. Abi gaile verscheurt dit bewijs. Ver geefs smeek Nabucco Fenena's le ven te sparen. Hij wordt op last van Abigaile gevangen gezet. Aan de oever van de Eufraat bezingen de joden hun heimwee naar hun va derland in het beroemde koor „Va pensiero sull'ali dorate". Zaccaria spreekt hen daarna moed in en voorspelt de vernietiging van Ba byion (Del future nel buio discer- no). Langzaam komt bij de gevangen gezette Nabucco het verstand terug. Vanuit zijn vertrek hoort hij hoe 't volk buiten de naam van Fenena roept, maar dan verneemt hij ook dat men haar dood verlangt. Hij heeft nu geen hoop mee haar nog te kunnen redden. In zijn wanhoop wendt hij zich tot de God der He breeërs en doet in de aria „Dio di Guida" de gelofte, zich tot hem te zullen bekeren, indien deze voor redding zorgt. Zijn gebed wordt verhoord: de trouwe Abdallo komt hen bevrijden. De ter dood veroordeelde Fenena wordt de binnenplaats van het pa leis op gevoerd en zingt daar een laatste gebed (Oh, dischiuso il fir- mamento). Dan verschijnt Nabucco met zijn getrouwen. Het afgods beeld van Baal valt in stukken uit een. Abigaile wordt dodelijk ge wond naar binnen gedragen en smeekt stervend om vergiffenis voor haar zonden. Met de verkla ring van Zaccaria, dat Nabucco ver der als dienaar van Jehovah zal re geren, eindigt de Opera. EO coupon dagen DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3