waal wij kse en LanqstRaatse couRarrt 1 TDogaertó KVP-KAMERKANDIDAAT K. VAN LAAK UIT WAALWIJK OPEN OOG van Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS! WAALWIJK - „Een politieke carrière is moeilijk te voorsDellen. Wie had ooit vermoed dat ik vijl jaar geleden - met een toen zeer beuerkte interesse voor politiek - raadslid zou worden. Van een wethouders- zetel had ik toen nog niet gedroomd, maar in de eerste vergadering was het raak. Het was erg vreemd voor mij, maar nu zou ik niet anders meer willen" zo vertelt ons de heer K. van Laak, wethouder van de gemeente Waalwijk en Tweede Kamer kandidaat voor de KVP. De heer Van Laak is geen onbekende in 's-lands politiek, want ruim een jaar geleden werd de Waalwijker als Kamerlid beëdigd. Waalwijk had eindelijk weer een vertegenwoordiger in Den Haag. Werkgelegenheid is belangrijk onder deel van ontwikke ling Verplichtingen Welzijn iedere burger Als wethouder Het zal voor stad en streek goed zijn, als men de ko mende vier jaar een vertegenwoordiger in de Kamer heeft. Redelijkerwijs gesproken gebeurt dat ook, want de heer Van Laak, nummer 13 op de Brabantse lijst, heeft een verkiesbare plaats. Het verkiezings program van de Katholieke Volks Partij begint te recht met het trekken van enkele grote lijnen, die het wezen van de Partij kenmerken. Zo wordt het behoud van geestelijke waarden voorop gesteld. Hier in onderscheidt de KVP zich van andere partijen. Ook het welzijn van de burger en de woningnood staan op het program. De heer Van Laak is er van overtuigd dat, wanneer het gezond verstand zegeviert, de KVP wel weer dicht aan de 50 kamerzetels komt. Loopbaan Enorme diefstal uit een schip Diplomaten werden in Peking door Rode Gardisten mishandeld Kassier in Breda gearresteerd Hollandia, Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorto voor ogen Twee vliegers omgekomen toen straaljager neer stortte Drie militairen bij botsing gedood Xz.xcluóieve ^lerenkleclinc) VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 00e jummmmam De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 12 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Samenwerking met partij die realisatie KVP-programma mogelijk maakt (Van onze verslaggever) Als Kamerlid kan de heer Van Laak een belangrijke bijdrage le veren aan de ontwikkeling van Midden-Brabant en met name de Langstraat. „De werkgelegenheid is een belangrijk onderdeel van de ze ontwikkeling. Een goed gesprei de industrie is van grote waarde. Dat het terecht is, dat burgemees ter C. Becht van Tilburg twee we ken geleden Den Haag aanviel, bleek de afgelopen week wel. Waar schijnlijk wordt ook Tilburg en hiermee een belangrijke centrum plaats in Midden-Brabant, zorgge bied. In Waalwijk valt het nogal mee. Voornamelijk doen de pro blemen zich in de bouwsector voor. De verwachting dat ook hier een verruiming optreedt lijkt gerecht vaardigd". Vol optimisme ziet de heer Van Laak de komende Kamerverkiezin gen tegemoet. „De versnippering in diverse partijen zal er wel toe bijdragen dat de mensen nu met meer inzicht gaan stemmen. Als men het niet eens is met de rege ring, dan kan men beter op de op positie stemmen, dan op een van de vele kleine partijen. Wanneer je als katholiek christelijk denkt, dan kun je het beste je stem aan de KVP geven. Er wordt nogal eens gesuggereerd dat we straks na de verkiezingen met een bepaal de partij in zee gaan. Welke partij is niet te zeggen. Het zal die groe pering worden met wie het moge lijk is een zo groot mogelijk deel van het eigen KVP-program te re aliseren. Het is niet juist om voor de ver kiezingen reeds samenwerking met 'n bepaalde partij aan te gaan. Als je de kiezers een bepaalde regerings partner voor ogen houdt, moet men zich daaraan ook houden. Je bent dan als het ware verplicht alles wat de partner voorschrijft in te willigen. Anders volgt de beschul diging dat de kiezer maar wat is voorgeschoteld. Wij stellen dus voorop het behoud van geestelijke waarden, zoals die zijn gelegen in huwelijk en gezin, in gezag en vrij heid en de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Al die punten kan men weliswaar als van zelfsprekend ervaren, maar allicht wordt vergeten, dat er bepaald de laatste tijd toch wel bedreigingen te constateren vielen, die zelfs de meest elementaire zaken van onze samenleving leken aan te tasten. Men behoeft daarbij slechts te den ken aan aanvallen op gezag, zonder dat we daarmee het absolute be grip bedoelen,- waarop men nim mer enige kritiek zou mogen uit oefenen. Het is het KVP-program, die zul ke begrippen verderop betrekke lijk maakt, zonder aan het beginsel te willen raken, dat het gCzag pri mair behoort te worden erkend, maar dan in zijn betrekking tot ieders persoonlijke vrijheid. Bij de jongste besprekingen van de „Jus titie-begroting" in de Tweede Ka mer heeft minnister Struycken van een en ander 'n duidelijke verklaring gegeven, die als een uitleg van de KVP-wensen kunnen gelden. Een ander hoofdpunt uit ons pro gram komt op voor het „welzijn" van iedere burger, zoals hij dat moeten kunnen putten uit deels doodgewone alledaagse voorzienin gen, die met geld en techniek te maken hebben; deels uit een stelsel van verzekeringen en sociale maat regelen waaraan we allen onze bij dragen moeten geven. Van finan ciële of andere aard". Er wordt nogal eens licht over de werkzaamheden van een Twee de Kamer-lid gedacht. Als men de agenda van een van deze gezags dragers bekijkt komt men wel tot inkeer. Drie dagen in de week brengt de heer Van Laak in Den 1 Haag door. 's Morgens zijn er meest- j al de fractie- en commissievergade- ringen. Het fractie-werk vindt de j heer Van Laak belangrijk. Iedereen kan zijn eigen standpunt verdedi gen, zodat men een goed inzicht krijgt in de 's middags te behande len materie. Ook de Kamercommis sievergaderingen vergen veel tijd en studie. De heer Van Laak maakt deel uit van de commissie scheep vaart verzoekschriften en financiën. In de KVP-fractie kreeg deze ener gieke Waalwijker Financiën, Ver keer en Waterstaat en Binnenland se Zaken toebedeeld. Hij is lid van de financiële commissie van de fractie. Behalve de Kamer vergt ook de taakvervulling als wethouder van de gemeente Waalwijk veel tijd. Het is hier, Sociale Zaken, Volks gezondheid en Personeelszaken, wat de heer Van Laak te behartigen heeft. Het wethouderschap van de ze gemeente kan gezien worden als een halve dag taak. Hierbij komen dan nog de talloze bestuursfuncties, die ambtshalve moeten worden ver vuld. Zo is de heer Van Laak voor zitter van de Commissie van Ad vies van het Gewestelijk Arbeids bureau, voorzitter van de Herman Broerenschool, secretaris-penning meester van het Borgstellingsfonds, bestuurslid van de Federatie Sociale Werkplaatsen in Noord-Brabant en lid van de commissie Centraal over leg Onderwijs Binnenvaart. Deze De heer K. van Laak bij zijn installatie als lid van de Tweede Kamer in 1966 .laatste commissie i|s een orgaan waarin drie Nederlandse verenigin gen van schippersinternaten samen werken. Als Rotterdammer, geboren op 'n Rijn-aak, heeft de heer Van Laak grote interesse voor de scheepvaart. De heer Van Laak woont sinds '61 in Waalwijk. Hij koos als inspec teur der belastingen deze gemeen te als standplaats, boven een vijf tal andere Nederlandse gemeenten. In de maanden die hij in de schoe- nenstad doorbracht, heeft hij deze leren kennen als een prettig leef bare gemeente. De 34-jarige heer Van Laak studeerde na zijn gym nasiumopleiding aan de Rijksbelas tingsacademie in Rotterdam, waar hij in 1958 zijn studie beëindigde. In 1961 werd hij benoemd tot in specteur van 's Rijksbelastingen. Nog dit jaar hoopt de heer Van Laak z'n rechtenstudie te voltooien. In zijn studietijd werd de jeug dige Rotterdammer lid van de KVP. Met dit lidmaatschap was ook al les gezegd, want tot een aktieve rolvervulling kwam het toen niet. Eenmaal in Waalwijk werd hij aan getrokken als kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezingen. Hij kreeg een verkiesbare plaats, belandde in de raad en werd met een als wethouder gekozen. Een snelle politieke carrière. In 1963 reeds werd hij kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Een 19e plaats op de Brabantse lijst was niet voldoende op dat jaar in de De politie van 4 landen maakt jacht op de daders van een mysteri euze diefstal uit het ruim van het Argentijnse vrachtschip Naviero, waarbij voor 1,35 miljoen igulden aan textiel en tapijten werd gestolen. De stoffen waren vorig jaar augustus in Hamburg in 18 zeer grote kisten neergelaten in het ruim van het schip. Toen de boot in Buenos Aires aankwam, bevatten de kisten slechts waardeloze lompen. Rechercheurs uit Amsterdam, Hamburg, Düsseldorf, Le Havre en Buenos Aires zijn nu, een half jaar later, nog geen stap verder gekomen. Kamer te komen. Vorig jaar ech ter nam de heer Van Laak een vrij gekomen plaats in. Hij werd toen als belastinginspecteur tijdelijk „vrijgegeven". Enkele dagen gele den heeft de heer Van Laak ont slag genomen als inspecteur. Hij kan zich nu geheel inzetten voor zijn taak als wethouder en ook in de komende jaren hopelijk als Ka merlid. Daar nogal eens wat men sen gebruik maken van zijn capa citeiten als fiscaal jurist heeft dë .heer Van Laak zich inmiddels ge vestigd als belasting-adviseur. Nu de verkiezingen naderen 15 februari doet men er goed aan het KVP-program nog eens aan een nadere beschouwing te onder werpen. Het is tenslotte een pro gram, dat geen sector van het po litieke beleid ongeregeld laat, dat zijn raadplegers straks enigszins duidelijke richtlijnen geeft en de kiezers het volle vertrouwen kan schenken. Een vertrouwen waaraan de heer Van Laak, straks hoopt te kunnen voldoen. Hij zal dan ech ter eerst gekozen moeten worden. Het is voor de Langstraat van groot belang dat ook de komende jaren een streekvertegenwoordiger deel uit maakt van de Tweede Kamer. „SAMEN LIJNTREKKEN" In een vorig artikel is gesproken over de gevolgen van lijntrekken voor U en voor Uw gezin. Deze keer zal enige aandacht geschonken worden aan de gevolgen voor onze samenleving. U hebt er waar schijnlijk nooit bij stilgestaan hoe groot de gevolgen voor onze sa menleving zijn, wanneer een groot aantal mensen minder presteren, dan zij wel zouden kunnen. Ter verduidelijking volgen hier enkele voorbeelden. Wanneer de bouwnijverheid 5% per jaar minder pro- duktie levert en er gepland is om voor een bepaald kapitaal 100.000 woningen te bouwen, dan betekent deze lagere produktie, dat er maar 95.000 gereed komen. De gevolgen? De gereedgekomen wo ningen kosten duurder en er zijn 5000 woningen minder klaarge komen, waardoor 5000 gezinnen en a.s. gezinnen langer moeten wachten voor hun woningprobleem is opgelost. Hetzelfde is het ge val met wegen, kleding, voeding, schoenen enz. Minder presteren betekent een zwaarder drukken van de loonkosten op de produkten, dus hogere prijzen. Lijntrekken is daarom geen individuele gewe tensvraag betrokken op ons eigen „ik", maar een onderdeel van onze verantwoordelijkheid ten opzichte van onze medemensen. Bij sommigen knaagt het geweten nog wel eens, wanneer ze minder uit gevoerd hebben, dan mogelijk was. Veelal is dit echter een egoïsti sche wroeging, een egoïstisch zondebesef en denkt men niet aan zijn medemensen, die men benadeeld heeft. Zijn wij allen niet verant woordelijk voor onze maatschappij en hebben we niet de plicht om door onze arbeid de welvaart te verhogeni en onze samenleving leef baar te maken en te houden. Niet samen lijntrekken"maar „samen één lijn trekken" in het belang van onze samenleving getuigt van een juist saamhorigheidsgevoelvan het accepteren van een juiste verantwoordelijkheid, die wij door het verrichten van onze arbeid dragen. P. J. M. DE KONING, Waalwijk Op de luchthaven van Peking heb ben zich wilde tonelen afgespeeld bij het vertrek van de laatste groep vrou wen en kinderen van Russisch ambas sadepersoneel. De vrouwen, van wie sommige kinderen op de arm droe gen,werden door een menigte schreeuwende en scheldende jonge Chinezen gedwongen onder grote portretten van Mao Tse Toeng, Le nin 'en Stalin door te kruipen, voor dat zij de gebouwen van het vliegveld konden binnengaan. In Chinese ogen was dit de ergste vernedering die men voor de Russen kon bedenken. Communistische en westerse diplomaten probeerden arm in arm een kordon te vormen om de vrouwen en kinderen tegen de op dringende Chinezen te beschermen. Maar zij werden tegen de grond ge smeten of weggesleurd. De vrouwen van de Franse en Deense ambassa deurs werden eveneens tegen de grond gewerkt. De Bredase recherche heeft maan dagochtend de kassier van de ge meente-ontvanger te Breda, de 44-ja rige P. v. d. W. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht gelden van de gemeente te hebben verduisterd. Het gaat om een bedrag van ongeveer 40- duizend gulden. De Bredanaar v. d. W. heeft ontkend dat hij iets met de fraude heeft te maken. De man is vorige week uit zijn functie ge schorst. Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Twee straalvliegtuigen van de lucht machtbasis Leeuwarden zijn maandag neergestort. Om kwart voor 1 's mid dags is een Starfighter op een wei land in het gehucht Boer bij Frane- ker te pletter geslagen. De vlieger, kapitein-vlieger W. Bezemer (31) kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen. Een half uur later geraakte een straallesvliegtuig T-33 bij een lan ding op de vliegbasis in een tolvlucht. Het toestel stortte op de landings baan. De beide piloten, kapitein-vlie ger H. Tap (34) en luitenant-vlieger J. Tijl (30), zijn daarbij omgekomen. De commandant van Leeuwarden Kolonel J. Knoop, hield op zijn kan toor een bespreking over het ongeval met de Starfighter, toen hij een hevi ge klap hoorde en een fel oplaaiend vuur op de basis zag. Brandweerwa gens en ambulances schoten toe op 't neergestorte lesvliegtuig T 33, maar het was direct al duidelijk, dat er geen hoop meer kon zijn, dat de vliegers de ramp zouden overleven. De omge komen kapitein Tap was gehuwd en had twee kinderen; de omgekomen luitenant Tijl was ook gehuwd. Een auto met vier luchtmachtmili tairen is maandagmorgen op rijksweg 22 in Utrecht tegen een stilstaande vrachtauto met oplegger gebotst. Drie van hen zijn hierbij om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde op de rond weg tussen het Utrechts stadion en verkeersplein De Berekuil. De vrachtauto stond in de berm van de weg geparkeerd. Waarschijnlijk is de andere auto uit de bocht geraakt en toen tegen de vrachtwagen gebotst. De vierde inzittende is zwaar ge wond opgenomen in het Antoniuszie- kenhuis. De vier dienstplichtige mili tairen, die allen in het „Kamp van Zeist" in Soesterberg waren gele gerd, keerden van weekendverlof naar hun onderdeel terug.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1