wAalwijkse en LanqstRAAtse couRarrt Werkloosheid in gewest Waalwijk relatief laag QH333+E) BÖTH Maandag treedt wereldbe roemde Don Kozakkenkoor op Musical met joodse weemoed humor en ■MIK ATEIM Aanvullende werken in Noord-Brabant 1 f - IVOROL IN BRABANT 18.690 WERKLOZEN VOOR BABY'S HUIDJE IN STADSSCHOUWBURG - TILBURG niet meer in Peking ANATEVKA Indonesië geeft ondernemingen weer terug Bouw volgende maand gunstiger Werktijdverkorting in rayon Dongen Rijksstudie-toelage '67-'68 vastgesteld WAALWIJK STATIONSSTRAAT 34 TEL. 04160-4087 Russen veilig T+ffISP V Voor en oud m fcllK jong HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta RTN - Hoofdbestuur akkoord met nieuw beleid VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 12 v ivijjL/nu au rumvunivi aau i ooc JHAtiu/inu liy, De teho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Uit cijfers met betrekking tot de geregistreerde vraag 'en aanbod naar en van mannelijke arbeidskrachten per eind januari 1967ver strekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk> blijkt, dat Waalwijk met een percentage 3.1 van de afhankelijke beroepsbevol king gunstig afsteekt bij het landelijke percentage van 3.4 en in het bijzonder bij dat van de provincie Noord-Brabant, dat 4.7 be draagt. Voor het gewest Etten bedraagt dit percentage bijv. 11.6, voor Helmond 7.7, voor Oss 6.8, voor Tilburg 4.4 en voor Breda 3.6. De geregistreerde arbeidsreserve in Tilburg beloopt 21.149 personen. Van de 101.012 werklozen in ons land behoren er niet minder dan 39.878 tot de bouwwereld. In dit aantal dient men wel de normale seizoenwerkloosheid te verdisconte ren. De verwachting dat de werk loosheid in de bouwnijverheid in de loop van deze maand enigszins terug zal lopen, is wel gerecht vaardigd. Het percentage werklozen over het gehele land is in de loop van de maand januari opgelopen van 2.8 tot 3,4, in absolute cijfers: van 82.371 tot 101.012, in Noord-Brabant van 15.233 tot 18.609, procentsge- wijs van 3,9 naar 4.7. In onze pro vincie waren er vorige maand 18.690 werklozen. Dit cijfer gaat iets sterker spreken, wanneer men daar naast stelt het getal van ca. 30.000 werklozen in heel het land in 1963. Het spreekt ook duidelijk tegen de cijfers van bijv. Zuid-Holland met 11.448 per eind januari 1967, Gel derland 11.463, Overijsel 10.196 en Limburg 10.998. In het gewest Waalwijk stonden per eind januari 689 werkzoeken den geregistreerd, dat aantal be droeg eind december '66 529 en pre cies een jaar geleden 307. 41,4%, ofwel 285 werkzoekenden behoren tot de sector van de bouwnijverheid. Zoals reeds gezegd, mag verwacht worden, dat dit aantal in de loop van deze maand zal terug lopen. In de schoen- en lederbranche ston den 52 mannen genoteerd, die werk zochten. Vorige maand waren er dat 47, precies een jaar geleden 23. De vraag naar arbeidskrachten in de schoen- en ledersfeer bedroeg 192, vorige maand 181, een jaar ge leden 525. Dat getal van 192 wordt sterk beïnvloed door het feit, dat een bedrijf in verband met een re organisatie een betrekkelijk groot aantal werkkrachten zocht. Het gewest Waalwijk is te split sen in het rayon Waalwijk en het rayon Dongen. Van de 285 werk zoekenden in de bouwnijverheid ressorteerden er 216 tot het rayon Waalwijk, 69 tot het rayon Dongen. De 52 werkzoekenden in het hele gewest in de schoen- en lederbran che zijn te splitsen in 28 voor het rayon Waalwijk en 24 voor het ra yon Dongen. In het rayon Dongen zijn aan 'n 11-tai bedrijven vergunningen voor werktijdverkorting afgegeven. De ze werktijdverkorting heeft betrek king op in het totaal 281 mannelijke De minister van Onderwijs en We tenschappen, prof. mr. I. Diepen horst, heeft de nieuwe normen voor de rijksstudietoelagen van het studie jaar 1967 - '68 vastgesteld. Toelagen in de vorm van intregale renteloze voorschotten afgeschaft; daarvoor in de plaats komen gemeng de toelagen: voor het eerste studie jaar 60 procent renteloos voorschot en 40 procent beurs, voor de volgen de studiejaren 40 procent renteloos voorschot en 60 procent beurs. Bij hoge prestaties komen studenten in aanmerking voor volledige beurzen. De maximale studieschuld is vastge steld op 10.000 gulden. De maximum toelage is f. 4.100, - en 101 vrouwelijke werknemers. Het is op het Gewestelijk Arbeids bureau niet bekend, of van deze vergunningen ook inderdaad ge bruik wordt gemaakt, maar men dient een en ander tot wel te plaat sen naast de cijfers van werkzoe kenden, om 'n reëler beeld te kun nen krijgen. JUWELIER De Russische diplomaten in Pe king zitten gevangen in hun ambas sade, omringd door een dikke mense lijke muur van schreeuwende en met moord en doodslag dreigende Chine zen. De Chinese autoriteiten hebben de Russische zaakgelastigde telefo nisch meegedeeld dat de Russen bin nen het ambassadeterrein moeten blij ven, omdat hun veiligheid niet lan ger kan worden verzekerd. In Rus land wordt heftig geprotesteerd tegen de Chinese dreigende houding. Voor het eerst treedt in de Stads schouwburg in Tilburg, het wereldbe roemde Don Kozakkenkoor o.l.v. Ser ge Jaroff op. Het Don Kozakkenkoor is wellicht het beroemste koor van de wereld. Een deel van de zangers zijn inderdaad nog Don Kozakkendie zich in 1918 bij de Wit-Russen heb ben aangesloten en na de nederlaag van de Zwarte Zee naar Turkije en Bulgarije zijn gevlucht. Serge Jaroff, die al 45 jaar de leiding heeft van dit koor, is de oprichter van het koor ge weest in 1921. Na eerst enkele moei lijke jaren, begon het koor zijn zege tocht door de hele wereld, behalve dan hun eigen vaderland 'en de rest van het oostelijk blok. Bij het uitbreken van de laatste wereldoorlog zong het koor juist in Duitsland, maar het gelukte allen, via Zweden naar Amerika te gaan. In de Onlangs beleefde Nederland de première van een nieuwe musical, 'Anatevka', die onder de titel 'Fidd ler on the roof' al drie jaar lang op Broadway gaat en voorlopig daar nog wel zal blijven. Het is tevens de pre mière van de enige langspeelplaat met de originele bezetting van Ana tevka (RCA Victor LPM 10110). Ook in Israël en in Finland wordt 't verhaal van Tevye, de joodse melk boer en zijn vijf dochters met succes gebracht. Wat is het geheim van dit succes met 'Anatevka'. Het verhaal; In de arme joodse gemeenschap van het plaatsje Anatevka woont de vrome en levenslustige Tevye, de melkboer met zijn vrouw Golde en hun vijf dochters. Het is 1905 en Rusland wordt geregeerd door de Tsaar, al broeit het wel van revolu tionaire plannen. Met behulp van de koppelaarster Yente hoopt men de 3 huwbare dochters aan een man te helpen, maar deze voelen weinig voor de ouderwetse methoden en volgen liever de weg van hun hart. De Tsaristische politie dwingt de joodse gezinnen Anatevka te verlaten. Tevye en de zijnen emigreren dan naar Amerika. De Musical: Joseph Stein schreef deze musical Het affiche, tevens omslag van hoes van de langspeelplaat de naar verhalen van de beroemde auteur Sholom Aleichem. Hij creëerde een verhaal vol joodse humor, weemoed en tragiek. Het is de befaamde Cho reograaf Jerome Robbins, de grote man achter de film „West Side Sto ry" geweest, die door zijn mise-en- scéne en choreographie 'Anatevka' zijn algemeen menselijk accent gaf. Het is geen joodse musical geworden, maar een muzikaal verhaal over jood se mensen in een tijd, waarin de jon gere generatie botst met de orthodoxe tradities van de oudere, waarin met weemoed afscheid wordt genomen van de oude dingen en het nieuwe leven aanvaard. De Nederlandse Pro ducers, filmman Paul Kijzer en Hans Boskamp hebben de zaken stevig aangepakt. De choreograaf Tom Ab bot en zijn regisseseur Richard Alt man, de linker- en de rechterhand van Jerome Robbins, kwamen naar Nederland om ook hier 'Anatevka' op de planken te brengen. Ook de Amerikaanse decors en costuums werden voor de Nederlandse produk- tie gebruikt. Als de musical start voor het publiek, zijn er al een half miljoen aan kosten ingegaan. De hoofdrol van Tevye wordt gespeeld door Lex Goudsmit, de rol van zijn vrouw Golde door Enny Mols de Leeuwe. De dochters zijn o.a. Jenny Arean, Diana Marlet, Louise Rettich. Lex Goudsmit is een theaterman in hart en nieren, die met de rol van Tevye bijzonder in zijn sehik is. Hij heeft in zijn toneelloopbaan al heel wat uiteenlopende rollen gespeeld. De hoofdrol in Anatevka beschouwt hij zonder meer als een hoogtepunt. Hüëft ml Enige weken terug vond, ten bate van 'Blijvend Applaus' in het theater Car ré te Amsterdam, de première plaats van 'Anatevka' en wordt er tegelijk een elpee uitgebracht op RCA Victor, door Inelco Holland, waarop alle liedjes uit deze prachtige musical voorkomen in de originele rolbezet ting van deze werkelijk unieke Ne derlandse produktie. Al in het begin van deze maand werd de plaatopna me gemaakt (op RCA Victor LSO 10110-stereo en LPM 10110) om in ieder geval de eerste bezoekers want de voorstellingen van reeds en kele weken zijn nu al uitverkocht niet teleur te stellen. Jong en oud kunnen ongetwijfeld veel plezier beleven aan de liedjes uit 'Anatevka', want de musical zal ze ker ook op het jeugdige publiek een diepe indruk maken. Overtuigd van het succes menen allen, die meewerk ten aan de totstandkoming van 'Ana tevka', dat nauwelijks een dergelijke toneelproduktie in Nederland nog mogelijk is, als de musical hier niet zeker langer dan een half jaar op de planken blijft. omgeving van New York hebben de zangers hun gezin, maar ze zien de ze alleen 's zomers want ze zijn voort durend op wereldreis. Ieder jaar komt het koor voor lange tijd naar Duitsland en voor enkele concerten in de omliggende Europese landen. Door de talloze aanbiedingen en ver zoeken die het koor voortdurend al 45 jaar lang heeft te vervullen, kan bij lange na niet aan alle verzoeken wor den gevolg gegeven. Toch komt dit jaar, het alom bejubelde koor naar de Stadsschouwburg in Tilburg. Op maandag, 13 februari a.s. zal het koor onder de bezielende leiding van Serge Jaroff een optreden ver zorgen waarvoor overal bijzonder veel belangstelling bestaat. Deze tengere, maar van dynamische energie vervul de man, verstaat de kunst om met kleine handbewegingen de stemmen van zijn Kozakken tot één klank sa men te smelten. En ondanks deze wonderlijke harmonie wordt toch nooit de klankkleur van één stem te kort gedaan, terwijl toch iedere stem een solostem is. Waar het Don Ko zakkenkoor ook zingt, overal brengt het de muziekliefhebbers in verruk king. Door de uitzonderlijke diepe bassen, als komen ze uit de afgrond, de krachtige baritons en de hoge te noren, die klinken als de klokken van een dom, daar doorheen klingt de stem van Rusland. Het overweldigen de klankvolume van imponerende le vendigheid massaal als een domorgel ontketent overal enthousiaste bijval en ovaties. Serge Jaroff staat garant voor het artistieke niveau van het koor, welke hij leidt en beheerst. Het optreden van deze, voor de wereld unieke groep belooft dan ook een bijzondere avond te worden, vooral voor de muziekliefhebbers! Het besluit van de Indonesische regering om zeventien ondernemin gen, die sinds 4 jaar onder „beheer" van de staat staan, aan de eigenaren terug te geven, wordt in buitenland se kringen te Djakarta gezien als een bewijs, dat de regering-Soeharto ernst maakt met het herstel en de reorganisatie van de economie. De teruggave is harde noodzaak. Nationalistische gevoelens en doel einden zijn bepaald niet overboord gezet. Zij worden echter niet meer, zoals onder het bewind-Soekamo, door dik en dun doorgedreven ten koste van de nationale economische ontwikkeling. Waar het landsbelang ermee gediend is, worden buitenland se activiteiten weer toegelaten en zo nodig draait Djakarta de klok terug om slinkende produkties en in verval rakende bedrijven te doen herleven. De Unilever is hier ook 'bij. Door de reorganisaties bij de EMI en EN AF in Utrecht zullen in maart 206' werknemers moeten wor den ontslagen. Het personeelsbe stand van deze bedrijven, dochters van van de NV Indoheem, wordt daardoor teruggebracht tot 625 man Het personeel, de vakbonden, het arbeidsbureau en de werkgevers organisatie zijn hiervan op de hoog te gesteld. Bij de drukkerij Wolters in Groningen is aan 35 werknemers ontslag aangezegd. In Amsterdam is dinsdagavond in de Kalverstraat voor 70.000 aan juwelen, goud, enz. uit een etalage van een juwelierswinkel gestolen. Het was 10 uur en men smeet ge woon een ruit in en nam de buit mee. In de Statenvergadering van vrij dag j.l. heeft Gedeputeerde P. H. Coppes een lange reeks aanvullen de werkgelegenheden in Noord- Brabant bekend gemaakt. In negen gemeenten zullen voor 4.186.000 rioleringswerkzaamheden worden aangevat. Dit zijn: Dinteloord: Aanleg riolering Oosterstraat (kos ten 235.000,—). Halsteren: Zuiveringsinstallatie, bouwkundig deel 120.000,en mechanisch deel 65.000,alsmede afvoer- riool naar zuiveringsinstallatie 115.000,—). Rucphen: Zuiveringsinstallatie St. Willibrord, bouwkundig deel 1.000.000, Scene uit de musical 'Anatevka' (Fiddler on the roof) en mechanisch deel 50.000, Gemert: Rioleringen 588.000, Stiphout: Riolering fase 1 (ƒ500.000, Berghem: Aanleg stamriool, gemaal en pers leiding, alsmede mechanisch deel gemaal 485.000, Megen: Riolering en stratenplan 388.000) Uden: Riolering 440.0-00, Loon op Zand: Eerste fase riolering Kaatsheuvel 200.000,—). Subsidie in het kader van de aan vullende werkgelegenheid wordt verleend voor een totaal bedrag van 1,2 miljoen in zwembadplan nen, op sporthallen, in dë gemeen ten: Rosmalen, Veghel, Deurne, Werkendam, Schijndel (annex sport hal), Oss en Udenhout (sporthal). Naast subsidies van andere in stanties wordt mee-gesubsidieerd in kleedruimten of sportvelden in: Uden, Asten, Oploo/St. Antonis, Oostelbeers c.a., Haaren, Rosmalen, Hoogeloon c.a., Eersel, Woensdrecht, Zeeland, Someren, Berkel c.a., Ee- then en Liempde. Het AW-subsidie in deze projecten bedraagt tesamen 160.006',Verder wordt mee-ge subsidieerd voor een totaal bedrag van 315.000,in gemeenschaps huizen te Veghel, Helvoirt, Uden/ Volkel, Boxmeer/Beugen en Bergeijk. Het hoofdbestuur van de RTN, de omroepstichting die gaat samenwer ken met de AVRO, heeft dinsdag avond zijn vertrouwen uitgesproken in het beleid van het dagelijks be stuur. Dat is officieel meegedeeld na afloop van de vergadering in het Scheveningse Kurhaus. Een aantal bestuursleden was niet aanwezig. Tenminste één van hen zal thans af treden, zo wordt verwacht.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5