Waalwijk internationaal concours hippique in Brabanthallen in Den Bosch Smidje Verholen en de veedieven van Texas K I BEERNINK DRIEDAAGS RUITERFESTIJN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 FEBR. 1967 3 Witte paters School Sumve voor een christelijk - sociaal beleid en bestrijding van de inflatie Geneesmiddelen Enkele ondernemers willen TV-cursus volgen Leo van Cromvoirt wint titel le klasse kader 38/2 Anton Ebben en Eddy Stibbe ook aanwezig Prijzen Tribunes Entertainment KAATSHEUVEL Het echtpaar Robben, Dr. van Beurdenstraat 26 uit Kaatsheuvel, heeft de afgelopen zomer de verre reis naar Tanganiyka gemaakt. De heer en mevrouw Robben gingen hun dochter Jo, die als zuster in de Afrikaanse missie werk, opzoe ken. Zuster Robben die in 1957 tot de orde van de Witte Zusters van O. L. Vrouw van Afrika toetrad is, na ]enkele jaren i in Algiers en Holmwood Engelandte hebben doorgebracht, 19 februari 1963 naar Afrika vertrokken. Haar ouders beloof den dat, wanneer zij haar Eeuwige Gelofte aflegde, ze haar in datzelfde jaar op zouden komen zoeken. De heer en mevrouw Robben (66 en 6i jaar) deden hun woord gestand. De heer Rob ben, gepensioneerd onderwijzer, schreef voor ons enkele artike len over zijn Afrikaanse reis. In dit tweede verhaal beschrijft de heer Robben de stad Mwanza. Bij onze rondrit door Mwanza met Pater Vesters reden wij ook 7 mijlen buiten de stad naar Nye- gezi een mooi plekje tussen de rot sen. Er is een Social Training Cen ter: een cursus van VA jaar onder leiding van een Canadese Witte Pater. Verder een sccondaryschool voor meisjes, bestuurd door de Maryknoll Sisters. En een secon- daryschool voor jongens onder Ca nadese Broeders. Verder een Farm instituut (Agri Cultuur) en ten slotte een Seminarie. Er wonen fa- milie's van diverse nationaliteiten, waaronder Nederlanders, die als leraar (lerares) aan bovengenoem de scholen en instituten verbonden zijn. Na de hoofdstad Dar es Salaam is Mwanza wat zaken en handel be treft de tweede, stad van Tanzania. Men kan er veel wat betreft „stads leven" bespeuren. Er is een sterk contrast tussen armen en beter ge situeerden, hetgeen men trouwens in elke stad van de Republiek vindt. Een probleem is, dat vele van bui ten naar het land komen voor werk, hetgeen sommigen gelukt, maar de grootste meerderheid zonder succes. Het viel me op, dat zoveel jon gens in de stad wat „rondhangen". Tenslotte worden ze dieven en in brekers. De indruk die men van Mwanza krijgt is, dat het 'n plaats is, die zich ontwikkelt en bezig is uit te groeien tot een moderne stad. Het nieuwe postkantoor is hiervan een teken. Andere moderne gebou wen versieren de stad, waaronder de Moskee en de tempels van de Hindoe's. We reden ook langs de grote bungalow (gelegen op een heuvel) van de heer Nyerere een broer van de president. Toch geeft de stad een slordige indruk: geen trottoir, stoffige straten, slecht ge schilderde huizen (volop werk voor een schildersbedrijf) geen mooie pleinen en in veel straten ont breekt de rooilijn. In de randwij ken ziet men al gauw lelijke stenen huizen en er tussendoor lemen hut ten met rieten daken. Armoede „troef" in die buurten. Mwanza is een havenstad, gele gen aan het grote Victoria meer. Een eindje uit de wal staat de be kende „Bismarck rock": De „stoel" van Bismarck. Een hoge rots, oprij zend uit het water, waarop 'n reus achtige kei in de vorm van 'n leun stoel. Vanuit Mwanza varen boten naar Bukoba, Kenia, Uganda en de kleine eilanden in het meer. Sinds enkele jaren heeft de stad een fa briek voor het vervaardigen van visnetten. Er zijn plannen om ook een textielfabriek te beginnen. Katholiek Mwanza heeft 3 paro chies: een bediend door de Witte Paters (Pater Vesters was daar pas toor) (tevens kathedraal voor Mgr. Renatus Butibulage). Verder een gebouw dat gebruikt wordt voor de Engels sprekende katholieken, be diend door Indische Paters Jesuïten en een nieuwe parochie Kiruma, be diend door de Afrikaanse Priesters. Bij foto: de heer en mevrouw Robben bij het hoogste punt van Mwanzabij het re traitehuis Bezoek aan Mwanza was voor Kaatsheuvels echtpaar belevenis blokkendoos op elkaar had gesta peld. Sommige kanjers gesteente hebben zo weinig „ondergrond", dat men denkt, ze ieder ogenblik naar beneden te zien tuimelen, maar God weet hoelang dit al had kunnen gebeuren. Met een beetje fantasie kan men er allerlei beeldengroepen in onderscheiden. Soms lijkt het ge steente een kasteelruïne., In het dal armzalige negerhutten met in het veld kudden runderen of geiten. Na een reis van 2 uur werden we har telijk door Moeder Overste en de Zusters ontvangen. Omdat wel de helft van het Convent uit Neder landse Zusters bestond, aten we die avond en ook de volgende dag met de Zusters aan tafel, wat een gezel lige sfeer schiep. Ofschoon de reli gieuzen in de missie „vrijer" leven dan in het moederland; het boven genoemde geeft toch de indruk dat de „bijzakelijke kloosterregels" niet meer met zo'n scrupule stiptheid worden nageleefd dan enkele jaren geleden; voor zusters, familie en kennissen alleen maar aantrekke lijker. Als stad is Sumve niet belangrijk. In 1904 kwamen de Witte Paters en in 1914 de Witte Zusters. Ze begon nen met een polikliniek en een j klein „schooltje" in de openlucht, 40 kinderen. Verder huisbezoek in taalstudie. In 1930: pensionaat voor meisjes met alzijdig onder richt. In 1937 konden de meisjes die 7 jaar de school gevolgd hadden, examen afleggen voor onderwijze res. In 1952 slaagden alle 16 meisjes na 7 jaar de school bezocht te heb ben en 2 jaar de kweekschool, voor onderwijzeres. Sinds dat jaar ko men elk jaar 30 candidaten klaar. In 1934 kwam de eerste dokter in Sumve. Het kleine polikliniek] e was langzaam uitgegroeid tot een klein ziekenhuisje. Met het oog op de op voeding voor hun kinderen, wil geen dokter zich lang aan het ziekenhuis binden. Met een betrekkelijk oude zuster, eeh Duitse van geboorte, die in Mwanza inkopen had gedaan voor „haar" ziekenhuizen, reisden wij naar Sumve. Bij het station aange komen, boden indringerig enkele Afrikaanse jongens aan ,onze baga ge te dragen, om zodoende iets te verdienen. Om het kwijtraken van een en ander te voorkomen, kan men dat werk beter zelf doen z.fo. Het is een vreemde, en als men het voor de eerste keer meemaakt, enigszins angstige gewaarwording, aangestaard te worden door al die kleurlingen op het drukke perron en vanuit de geopende coupéramen. De vacantie was begonnen en er waren daarom veel studenten en fa milies: Afrikanen en Aziaten. En kele Afrikanen zaten op de rand van het perron, mogelijk uren te wachten op „hun" trein, want ve len kennen de klok niet en met Afrikaans geduld denken ze: „De trein zal toch wel eens komen". We hadden een coupé voor ons viertjes. We zagen het prachtige rotsgeberg te met vele kleuren. Het was net een machtige hand die rotsen van velerlei vorm als blokken van een In 1951 begonnen de zusters met een verpleegsters- en vroedvrou wen-training. Elk jaar komen er 20 25 klaar. Door het grote ge brek duurt de cursus 3 jaar, doch dat zal wel 4 jaar worden. Het zie kenhuis heeft 177 bedden en 250 300 Afrikanen bezoeken dagelijks de polikliniek. Een kliniek voor moe ders met hun baby's waar les wordt gegeven in voeding en volksgezond heid, wordt druk bezocht. In de ma ternity 800 bevallingen per jaar. De school wordt druk bezocht door 1000 leerlingen, waarvan ruim 100 in kweek- en verpleegsters- school. Slechts 5% van de aanvra gen kan geplaatst worden. De drang naar wetenschap is dus aanwezig. Ik moet er echter ook bij vermel den dat veel kinderen gaarne hun armzalig „tehuis" verlaten om op kostschool een beter leven te kun nen leiden. De „parochie" telt 10.000 zielen, waarvan 7000 gedoopt. In de verpleegstersschool (begon nen door Doctor Schroeder uit Ne derland en de Witte Zuster Pascal Baylen) zijn leerlingen van onge veer 20 verschillende stammen. Dit brengt wel eens conflicten, doch het helpt heel veel om eenheid onder hen aan te leren. Ze komen van al le verschillende hoeken van Tanza nia en sommigen hebben meer dan 4 dagen nodig om per trein of bus thuis té komen na het trimester. Het gouvernement heeft slechts CHU LIJST 5 een verpleegstersschool; de andere 14 zijn nog steeds in handen van Missie en Zending. Alle scholen zijn gesubsidieerd. De leerlingen beta len zelf 50,per jaar en krijgen helemaal geen zakgeld. Van de ge slaagden worden de besten uitge kozen voor nog een jaar studie in Dar es Salaam en worden van „B"- nurse tot „A" gepromoveerd. We bezochten de bergplaats waar vanzelfsprekend een grote voorraad geneesmiddelen was opgestapeld. Deze kostbare inhoud, een kapitaal vertegenwoordigend, komt als schenking hoofdzakelijk uit Ameri ka en wordt bijtijds aangevuld. Zonder deze grootse en gewaardeer de hulp aan Missie en Zending zou den de ziekenhuizen niet op volle toeren kunnen draaien. Na een gezellig verblijf van een dag, keerden we per trein weer naar Mwanza terug. We hadden een gewaardeerd gezelschap. Een Afri kaanse verpleegster, oud leerlinge van de zusters, reisde met ons en konden de tijd wat korten met een „babbeltje". Middernacht werden we per auto door 2 zusters afge haald, die terwille van ons een ge deelte van hun nodige nachtrust op offerden. (wordt vervolgd) Enkele ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf uit Waalwijk hebben, na overleg met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, het initiatief genomen om gezamelijk de T.V.-cursus „De Detaillist" te volgen. Deze cursus, die wordt verzorgd door de stich ting Teleac, geeft instructies over een aantal onderwerpen, de mid denstand betreffende. De cursus bestaat uit 15 lessen en wordt via de T.V. uitgezonden op dinsdag tussen 12.00 en 12.30 uur. Na een korte pauze, waarin geza melijk de lunch zal worden gebruikt is er nog een korte nabespreking over de behandelde leerstof. Deze bespreking zal geleid worden door een medewerker van de Waalwijk- se Kamer van Koophandel en Fa brieken. Voor belangstellenden uit Waal wijk en omgeving is er een be perkte mogelijkheid tot deelname aan de eerder genoemde bijeen komsten, die worden gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk. Opgave tot deelneming kan geschieden bij de genoemde Kamer vóór dinsdag 14 februari a.s. (tel. 04160-3958). Tijdens de voorwedstrijden om het kampioenschap van Nederland lste klasse kader 38/2 promoveerde onze stadgenoot de heer Leo van Cromvoirt, lid van de B.V. Nooit Volleerd, met een algemeen gemid delde van 24.90. De heer van Cromvoirt bleef in deze wedstrijden ongeslagen. Zijn hoogste serie was 222 carambols. Zijn hoogste partij gemiddelde 50. De wedstrijden werden georgani seerd door de B.V. VDO te Oss. ÜuMJO» Op 17, 18 en 19 februari a.s. zal in de Brabanthallen te Den Bosch voor de eerste maal een internationaal concours hippique worden gehouden. De beste ruitercombinaties van Europa en Brazilië zul len tijdens dit driedaags ruiterfestijn in de ring verschijnen. Onder hen zijn de Europees kampioen Nelson, Pessoa (Brazilië), de En gelsman Harvey Smith, de Ier Seamus Hayes, de Duitser Lutz Merkel, de Frangaise Janou Levevbre, de Belg Charron en onze landgenoot Anton Ebben. Zij worden allen vergezeld door landge noten wier capaciteiten niet, of nauwelijks minder zijn dan die van de zeven genoemden. Bekijken we de deelnemerslijst, dan zien we, dat er behalve de ama zone en de ruiters die al genoemd zijn, nog meer ruiters van grote faam zijn. Ook onze landgenoten tellen geducht mee. Als in de afge lopen twee jaar het prestige van de Nederlandse ruiters is gestegen, dan is het ongetwijfeld mede te danken aan de verrichtingen van de oud-Tilburger Anton Ebben met Kairon. Deze combinatie zal men ook in de Brabanthallen kunnen zien springen. Nederland wordt ver der in de internationale nummers vertegenwoordigd door Jan Maat huis, Hans Brugman, Harry Wou ters, van den Oudenweyer, Tjeerd Velstra, ritmeester bd J. Gruppe- laar, P. Bakker en de huidige Ne derlandse springkampioene mej. Jos Ernst. Josje Ernst zal ook uitkomen in de nationale springconcoursen, sa men met o.m. Hans Brugman, Eddy Stibbe, Paul Kouwenfoerg en mej. Ria Meulendijks. Voor het zondagmiddag te hou den jeugdspringconcours schreven o.a. in: Tineke de Vries, Fanny van Gorkom, Lia Jansen en de nationa le jeugdkampioen Eric Schoemaker. Het concours zal vrijdagavond wor den geopend met een individuele wedstrijd voor landelijke ruiters, waarvan er tien worden aangewe zen door de NKB en tien door de KNFvLR. Voor dit „Indoor Brabant" con cours wordt een ongekend hoog be drag van ruim 40.000,aan prij zengeld beschikbaar gesteld. Alleen voor de puissance reeds staat een prijzenbedrag van liefst f 8.500, genoteerd, en voor de zondagavond te verrijden Grote Prijs van de stad Den Bosch vermeldt het pro gramma een totaal van 10.000, aan prijzen. Als extra prijs voor de winnaar van dit springconcours is door het Kon. Huis een medaille geschonken met de beeltenis van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Bovendien krijgt de eigenaar van het paard of paarden, bereden door de ruiter of amazone die in de' internationale nummers de mees te punten heeft vergaard een AUDI- auto. In de grote Brabanthal is een ring van 70 bij 26 meter uitgezet. Om deze ring geschikt te maken voor een springconcours is er 500 m3 speciaal geprepareerde leem in de hal gereden. Zo'n vloer van leem is ook gelegd in de oude Brabaht- AANWINSTEN BIBLIOTHEEK Chevallier G. Kuren in Cloche- merle Komische situaties doen zich onaf gebroken voor in het Franse wijn dorp dat door enkele inwoners her schapen wórdt in een luxueuse bad plaats. Bonn G. Afrika, continent der toekomst Beschrijving van de situatie in het hedendaagse Afrika, waarin gewe zen wordt opde relatie tussen de oude tradities en het moderne le vensbesef, op de geestelijke en ma teriële ontwikkeling en op de kan sen en gevaren die daarin voor Europa gelegen zijn. Dominicus J. Portret van Tunesië Gids voor een toeristisch verblijf in Tunesië, waarin vele gegevens over land en volk vervat zijn. Dubos R. Ziekte en gezondheid Dit boek bevat o.a. gegevens over allerlei infecties, ziekten door te veel en te weinig eten, vergiftiging, erfelijkheid van ziekten. Ramati A. De bergen der vrijheid Twee jonge Polen trachten, na uit een Siberisch kamp ontslagen te zijn, Perzië te bereiken om zich daar aan te sluiten bij het Poolse bevrij dingsleger. Uhl F. De wereld in 'n kind'erhand Spel en speelgoed uit vroegere eeuwen. Benesch K. Dè eenzame wolven In een groep jongens, die deel uit maken van een Gymnasiumklas, ontstaat 'n onderlinge wantrouwen, doordat verschillende van hen ano nieme brieven ontvangen. Böll H. Einde van een dienstreis Psychologische roman rondom het proces tegen twee meubelmakers. Deakin F. Richard Sorge De grootste spion uit d'e tweede we reldoorlog. Fleming I. Veel liefs uit Moskou De Russische spionagedienst stuurt een knappe vrouw er op uit om James Bond te verleiden en te ver moorden. Gordon R. De zomer van Sir Lancelot Een even beroemde als beruchte chirurg neemt na een lange prak tijk afscheid van het ziekenhuis om de rest van zijn leven te vullen met vissen, waarna blijkt, dat dit niet zo eenvoudig is als hij zich *"had voorgesteld. hal waar de boxen van de paarden staan en waarin de ruiters zich met de paarden zullen kunnen losrij- den. Een bijzonderheid van dit in door concours is ook nog, dat elk van de 130 aanwezige paarden een prachtige ruime, gesloten box heeft. Deze boxen zijn ter beschikking ge steld door de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Om de ring zijn zittribunes ge plaatst, die totaal plaats kunnen bieden aan 2900 toeschouwers. Dit jaar is het niet mogelijk dat aantal zitplaatsen uit te breiden. Het wet tigt wel de veronderstelling dat men al voor de aanvang van het con cours het bordje „UITVERKOCHT" aan de Brabanthallen zal kunnen ophangen. Als speciale service aan de bui tenlandse deelnemers wordt nog de gelegenheid geboden hun paarden per spoorwagon tot bij de hallen voor te rijden, zodat onnodig trans port van station naar de Brabant hallen wordt voorkomen. In de pauzes behoeven de toe schouwers zich geenszins te verve len. Evenmin zij die voor het aan- vangsuur naar de Brabanthallen willen komen, of zij die na afloop van het concours zich willen blij ven verpozen. Voor hen zijn er vol op attracties in de INDOOR-EXPO- HAL, waar zelfs een piste is ge maakt. Daarin zullen tijdens de pauze van de programma's een vol tigenummer en een vrijheidsnum mer worden gereden door jongens en meisjes van het Kindercircus „II Grigio". 34.) Dr. ir. Blikslager rende als een woeste stier in volle vaart dwars door de d'eur van zijn hut heen. Boem, pats, krak, ging het en een regen van versplinterend houtwerk daalde over hem neer. In één oog opslag nam hij waar wat er in zijn hut allemaal voor akeligs was ge beurd en toen de kapitein en de matroos binnen waren, zat hij al ontredderd aan zijn tafel „Mijn slimme dingetje is gestolen", snik te hij. „Ze hebben de poot van het bed' doorgezaagd en de kist meege nomen! De schavuiten! Arresteer ze en smijt ze in het gevang!" „Haalt U nou maar eerst smidje Verholen onder dat bed vandaan", zei de kapitein. „Laat die sufferd daar maar liggen", bulderbaste dr. ir. Blikslager. „Iemand die zich rus tig laat vastbinden en onder een bed smijten, en die zich vervolgens een slim dingetje onder zijn han den laat uithalen, is mij geen knip voor de neus waard! Ik moet mijn kist terughebben! Dat is alles!" „Dat zal moeilijk gaan, beste man", zuchtte de kapitein „De baron en zijn verpleegster zijn vannacht over boord geslagen en jammerlijk vedronken. Nu begrijp ik ook wat ze op het sloependek wilden. Ze wilen natuurlijk een boot strijken om met de gestolen kist naar land te roeien. Een van mijn matrozen heeft het me verteld. Die is name lijk bewusteloos geslagen, toen hij bij de boen op wacht stond. De zaak is duidelijk, meneer Bliksla ger. Smidje Verholen overvallen en gebonden, U overvallen en in de kast, de wachtsman bewusteloos geslagen en als droevig einde van deze boevenhistorie een tragisch verdrinkingsgeval. Zo komt boon tje om zijn loontje, zeg ik altijd maar. Een volkomen gebroken dr. ir. Blikslager barstte nu uit in een klagend huilen. „D dan ligt mijn sl slimme dingetje voor al tijd op de b bo bodem van de zee..", huilde hij.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3