Streekverbeteringsdag in Sprang- Capelle was een greet succes :orm meubelen fan* m MAYONAISE BANKETKOEKJES BURGEMEESTER SPRAK OVER TOEKOMST uitsluitend verkrijgbaar bij pakjes voor slechts Literblik gezinstube INHOUD slechts GELDERS Gratis een spaarzegel bij aankoop van iedere gulden aan kruidenierswaren, 00K OP ALLE MERK-ARTIKELEN 5%crboN§^ UITJES Voor de Winterstreekdag, die j.l. dinsdag in ,,Zidewinde" te Sprang-Capelle werd georganiseerd door de Streekverbeteringscom- missie in samenwerking met de plaatselijke Plattelandsorganisaties, bestond reeds in de morgenbijeenkomst grote belangstelling en de voorzitterde heer Van der Schans, kon aan het slot daarvan dm ook terecht constateren dat de vergadering zeer geslaagd was. Na de onderwerpen over de ruimtelijke ordening, door burgemeester M. van Prooijen en over de ruilverkaveling, door de heer B. Franken van de Cultuurtechnische Dienst, werd door een forum, bestaande uit de heren Korteweg, secretaris van de Maatschappij van Land bouw, die als voorzitter fungeerde en verder de heren Van Prooijen, Franken, Maijers voorzitter van de ruilverkavelingscommissie) en Bartels (landbouwconsulent) een aantal uit de vergadering gestelde vragen duidelijk en breedvoerig beantwoord. Overheidssubsidie overplaatsing tuin derijen aan de orde In deze discussie, die om des tijds- wille om half een moest worden ge sloten, kwam o.m. een vraag naar vo ren betreffende de overheidssubsidie voor overplaatsing van tuinderijbe- drijven. Burgemeester van Prooijen achtte het niet juist dat voor tuin- dersbedrijven niet dezelfde facilitei ten gelden als voor akkerbouw en ge mengde bedrijven en deelde mee dat het gemeentebestuur de betrokken in stanties in een brief gevraagd heeft ook voor overplaatsing van tuinders- bedrijven dezelfde gunstige regeling te doen gelden als voor akkerbouw en gemengde bedrijven. De heer Franken wees daarbij echter op de noodzakelijkheid dat de betrokkenen bij hun aanvragen dan zullen moeten kunnen aantonen dat ook zij onren dabele bouwkosten hebben, anders vreesde hij dat men zeker nul op het request zou krijgen. De heer J. H. van der Schans, voorzitter van de Streekver'beterings- commissie heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder een 10-tal dames van de afdeling van Plattelandsvrouwen en gaf vervolgens het woord aan burgemeester M. van Prooijen, die er op wees dat de streekverbeteringscommissie voor eni ge jaren met haar actie was begon nen en er misschien heel wat gebeurd was. Wij moeten onze opvattingen aanpassen aan de nieuwe verhoudin gen en allen samenwerken om te ko men tot een hoger welstandsniveau. De eerste fase van het werk van de Streekverbeteringscommissie is nu vrijwel afgesloten, maar wanneer dat werk niet gepaard gaat met de zo noodzakelijke ruilverkaveling, zal het grote nadelen opleveren. Daarom achtte burgemeester Van Prooijen 't een gelukkige gedachte deze wapen schouw te beleggen, waarop wij ons moeten bezinnen op de problemen van de streek. Wij leven in een periode waarin 't leefmilieu niet alleen de overheid Complete Woning inrichting PIUSPLEIN 26-33 tel. 83080 Busdiensten ljjn 2 en 8 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid maar ook de bevolking zeer ter harte gaat, want dagelijks komen wij in aanraking met knelpunten die opge lost moeten worden. In de regeling van de ruimtelijke ordening door de overheid, heeft ook de gemeentelijke overheid een belangrijke taak, n.l. om voor haar grondgebied bestemmings plannen vast te stellen onder goed keuring van G. S. Burgemeester van Prooijen gaf enkele cijfers om aan te tonen dat de ontwikkeling zich gewij zigd heeft, waarmee rekening gehou den moet worden: in '60 was nog 16 pCt. der bevolking werkzaam in de agrarische sector, voor '80 wordt dit op 8% geschat, voor de industrie was dit in 1960 55% (1980: 50 en voor de dienstensector zijn deze cijfers resp. 29 en 421%). Wij leven ook heel anders dan vroeger, op de dorpen wenst met hetzelfde comfort als in de stad, waarmee bij de uit breidingsplannen rekening gehouden moet worden wat betreft goede wo ningen, recreatie, sport en spel en de spreker kon hierbij wijzen op deze voorzieningen in onze gemeente. Techniek In verband met de voortschrijden de techniek, zegt burgemeester Van Prooijen, moet rekening gehouden worden met een werkweek van 3Vè dag in het jaar 2000, waardoor voor verantwoorde vrijetijdsbesteding ge zorgd moet worden. Aan de hand van enkele tekeningen lichtte burgemees ter Van Prooijen de gemeentelijke structuurplannen breedvoerig toe, waardoor de lintbebouwing van voor het samengaan van de drie dropen in 1923 doorbroken wordt en er een sterke centrumvorming zal komen. De uitbreidingsplannen Sprang-Zuid, Vrijhoeve en Nieuwevaart werden hierbij onder de loupe genomen. De bedoeling is tussen het gemeentehuis en de Julianalaan het toekomstige hart van Sprang-Capelle te vestigen, met een nieuwe Herv. Kerk. De nota voor de ruimtelijke ordening plant de groei van onze gemeente in 2000 op 10 tot 12000 ingezetenen, wat bete kent dat er in onze gemeente op het gebied van woningbouw enz. nog veel zal moeten gebeuren en het voor de gemeente noodzakelijk zal zijn de no dige gronden in bezit te krijgen. De tuinbouw neemt ook in onze gemeente een belangrijke plaats in en volgens een rapport van de ETI zijn er mogelijkheden om deze tot ontwik keling te doen komen, waarvoor reeds een stichting werd opgericht die ech ter pas goed zal kunnen gaan werken als de noodzakelijke ruilverkaveling tot uitvoering komt, waarover de heer Franken, van de Cultuur-technische Dienst meer zou vertellen. De burge meester besloot met te concluderen dat voor allen en voor het gemeente bestuur enorm veel te doen is en dat eenieder graag zijn schouders onder dit werk zal stellen. Ruilverkaveling De heer Franken wilde graag iets vertellen over de grootscheepse plan nen voor de ruilverkaveling, die thans vastere vorm hebben aangenomen, al hoewel G. S. de plannen nog moet goedkeuren. De plannen omvatten 't gebied bezuiden de Winterdijk tot Loon op Zand en de Eendennest. Het landbouwwegenpatroon wordt aange past aan de behoefte. Spreker be sprak hierbij de waterbeheersing, de demping van 1680 m sloten, terwijl 70 ha oude wegen vervallen die in cultuur gebracht kunnen worden. Voor het dempen van sloten zal ge bruik gemaakt worden van de me thode van dichtspuiten, wat het voor deel heeft dat de bestaande grasmat niet altijd kapot gaat en het vee zo veel mogelijk kan blijven weiden, Burg. M. v. Prooijen waardoor ook de kosten niet te zwaar worden, welke de heer Franken tax eert op f. 5000, per 10.000 ha. De mogelijkheid bestaat dan in de nieuwe gebieden nieuwe bedrijven en boerderijen te stichten voor gemeng de bedrijven van 25 ha voor akkerbe- drijven van 30 ha, waarop 'n goed be staan mogelijk zal zijn. Voor ver plaatsing van bedrijven bestaat een subsidieregeling voor gemengde be drijven tot f. 35.000 en voor akker- bedrijven tot f. 20.000, afhankelijk van de grootte en als aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan. Over eenstemming over de plannen tot uit voering is nagenoeg bereikt, zodat spreker verwacht dat de uitvoering einde dit jaar een aanvang kan ne men. Het is niet zo dat kleine be drijven hiermee de das omgedaan zul len worden, zegt de heer Franken. De streekcommissie bood in de pau ze koffie met worstebrood aan, wat door de volle zaal zeer op prijs ge steld werd. M iddagbijeenkomst 's Middags had een bijeenkomst plaats die onder leiding stond van de presidente van de afdeling Sprang- Capelle van Plattelandsvrouwen, me vrouw Winkelman-Mulder, die de weer geheel bezette zaal hartelijk wel kom heette en het woord verleende aan mevrouw Rijksen-Koning uit Breda ,die sprak over de opvoeding van de jeugd. In een breedboerig betoog gaf de 70-jarige spreekster een aantal leer zame wenken voor de opvoeding van kinderen en wees er daarbij op dat de geleerden het er over eens zijn dat de indruk die de eerste levensperiode op de jeugd maakt zeer belangrijk is. De opvoeding moet zijn, een begelei ding naar de volwassenheid en de geestelijke volwassenheid is niet aan de 21-jarige leeftijd gebonden, want het spijt spreekster te moeten zeggen dat vele ouders nog niet geestelijk volwassen zijn. De ouders moeten de ware sfeer thuis scheppen en de kin deren in het gezinsleven betrekken en de blijdschap van het geloof laten zien, er naar leven. Toon de kinderen leerbereidheid en geef hen liefde en vriendelijkheid mee. De tweede spreker, de heer Gras veld, sprak hierna over wellevendheid en omgangsvormen en gaf in een van humor doorspekt betoog vele nuttige wenken, waarbij hij uitging van res pect voor de medemens, want de toe komst ligt volgens spreker in intel ligentie ,die op de juiste wijze aan de anderen moet worden doorgege ven. Omwille van de kinderen moeten de ouders zich aan hun leefgewoon ten aanpassen. Spreker gaf geen re gels, maar trachtte iets omtrent om gangsvormen op eenvoudige en leer zame wijze te vertellen. Feestavond Avonds werd voor een volle zaal belangstellenden een amusementspro gramma verzorgd door medewerken den uit de gemeente, o.a. een Boeren- kapel, een koor van de Plattelands vrouwenaccordeon door mej. Ch. Kuysten, dames van Pro Patria, die een knotsendans uitvoerden; een bandje van v. d. Galien; een ballet groep en dansgroepje, onder leiding van mevr. Oerlemans. Als conferen cier trad op de heer J. v. Dommelen. De heer Van der Schans heette allen welkom en kondigde aan dat in de pauze een verloting zou worden ge houden. Het was 'n prachtige avond, zodat we mogen zeggen dat 't al met al een zeer geslaagde streekdag was, waarop de organisatoren zeker met genoegen zullen terugzien. Dader aanranding in Eindhoven snel gearresteerd De Eindhovense politie heeft maan dagmiddag de 24-jarige Eindhove- naar T. H. in arrest gesteld. Hij wordt ervan verdacht de beestachtige aanranding te hebben gepleegd op 't 6-jarig meisje H. op de B., dat zon dagmiddag in een bosperceeltje nabij de Oirschotse dijk in Eindhoven ern stig gewond door twee wandelende dames werd gevonden. H., die afgelopen weekend voor 't eerst proefverlof, zonder begeleiding, had gekregen uit het psychopaten- asiel, waar hij verbleef, heeft maan dagavond laat een gedeelte van het misdrijf bekend. I Halve kilo MARLEENTJES OVENVERS! tgerbare en pittige chocolade Pak 250 gram DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 FEBR. 1967 TILBURG officieel TOP-FORM adviseur ,N. V-'V" TAFEL MARGARINE

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 11