waalwijkse en UnqstRaatse couraiu BOUW VAN NIEUW GEMAAL IS EEN NOODZAAK OPEN OOG van WAALWIJK - In een enige maanden geleden gehou den raadsvergadering heeft de gemeenteraad van de gemeente Waalwijk een krediet gevoteerd om een nieuw gemaal voor de riolering aan te kunnen leggen. Een installatie die straks een nog vlottere verwerking van het zgn. „droogweer" en straatwater garandeert. Bij veel inwoners, die lezen over het hoge bedrag dat nodig is voor de bouw van een nieuwe installatie, rijst meteen de vraag of dat nu allemaal wel nodig is. Het gaat nu toch ook Als men echter bij de afdeling ge meentewerken te biechten gaat, komt men wel tot in keer. Deze afdeling, die onder leiding van de heer J. Kobben staat, heeft met de dagelijkse problemen van de waterhuishouding in de gemeente te maken. En Gemeentewerken waakt over rioEeringsplan Waterpartijen Drainage die problemen zijn groot. Buitenstaanders kunnen daar vaak weinig begrip voor opbrengen. Dat liet wer ken op de afdeling gemeentewerken vaak een ondank bare taak is (overigens in iedere gemeente) valt te be grijpen. De afdeling verslindt veel geld, dat voor des kundigen buitengewoon goed besteed is, doch voor een buitenstaander vaak weggooien betekent. Wet houder J. van Heeswijk, onder wiens beheer gemeen tewerken valt, heeft de bijzonder moeilijke taak, voor stellen met betrekking tot deze afdeling te verdedigen. Kritiek blijft hierbij vaak niet uit. Als men echter de geheimen van deze afdeling ontsluitert komt men snel tot de ontdekking dat het allemaal gesmeerd loopt. Van daar dat het niet nodig is, dat er aan de weg getimmerd wordt. In nieuwe wijken VASTEN in een welvaartsland betekent niet: je ogen sluiten en verzaken aan de goederen van deze wereld. We mogen er blij van genieten. Maar wel komt het er op aan de juiste keus te maken en op een gezonde manier er van te genieten, tot verrijking van onszelf en onze medemens. Want daar was het toch om begonnen lerenkledinci WAAL WIJK Noodzakelijk Hooggerechtshof beschuldigt Soekarno Amerika zet bombardementen op Vietnam voort Aanrander uit Eindhoven gegrepen Nieuwe schooltypen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 14 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Waterhuishouding in Waalwijk brengt heel wat problemen met zich mee (Van onze verslaggever) Om een inzicht te krijgen hoe 't rioleringssysteem van de gemeente Waalwijk werkt gingen wij eens praten met Wethouder J van Hees- wijk, direkteur J. Kobben en de heer P. Laguwitz. De „schoenen- stad" heeft van oudsher riolering. Vroeger ging dat op een goedkope manier. Er werd toen een open water geloocd in de polder en tot voor twintig jaar in de haven. Het water is altijd de aardsvijand van Waalwijk geweest. Daar staat te genover dat juist door het vele wa ter talloze industriën zich in Waal wijk hebben gevestigd. Toen de Loint nog stroomde, telde Waal wijk 280 looierijen. Dit water bleek bijzonder geschikt te zijn om te looien. Zoals in elke gemeente van eni ge omvang, is ook het riolerings plan van Waalwijk opgebouwd uit een samenspel van riolen die af hankelijk van de orde van belang rijkheid huisaansluiting c.q. kolk- aansluiting, riool, hoofdriool en stamriool worden genoemd. De bui zen die op de woonhuizen zijn aan gesloten zijn van plastic, de overi ge buizen meestal van beton, al dan niet gewapend. De buizen van de stamriolen hebben een diameter van vaak meer dan 100cm. Dit sa menspel van buizen is voor twee doeleinden gelegd: het afvoeren van huishoudelijk water („droogweer") en dat van regenwater van be bouwde en verharde oppervlakten. De afvoer van het huishoudelijk water omvat is ongeveer 6 pet, van de capaciteit van de rioolbuizen. Hieruit blijkt, dat de diameters van de rioolbuizen worden berekend, aan de hand van de neerslagcijfers. Bij deze berekeningen wordt uit economische overwegingen, geen rekening gehouden met de zwaar ste regenbuien, die jaarlijks enkele malen voorkomen. Door deze ab normale buien buiten beschouwing te laten, kan het voorkomen dat het rioleringsstelsel enige malen per jaar wordt overbelast. Ook hieraan is weer gedacht. Op bepaalde plaat sen kan men het rioleringswater overstorten op het open water. De- De waterzuiveringsinstallatie aan de Zomerdijk. ze open wateren, waar in noodge vallen wordt geloosd, zijn de haven, Hoogeindse Heul, een poldersloot, vooi riool-gemaal, spoorsloten en de waterpartijen in diverse wijken, zoals het plan Laageinde, Meerdijk en Groenewoud. Ook is nu meteen duidelijk ge worden waarom er in de gemeente Waalwijk zoveel waterpartijen lig gen. Men verenigt hier het nuttige met het aangename, want zouden deze noodzakelijke sieraden niet zijn aangelegd, dan waren onoge- lijke sloten nodig. Deze waterpar tijen houden een gevaar voor kin deren in. Het is dan ook de taak van de ouders er op toe te zien, dat kleine kinderen niet in de buurt van deze „vijvers" komen. Om de ze te bereiken moeten trouwens enkele straten Worden overgesto ken, die een evengroot gevaar voor de kinderen inhouden. De water partijen zijn overigens zo aange legd dat zelfs kleine kinderen aan de zijkanten kunnen blijven staan. Normaal wordt dus het huishou delijk en ook industrieel water sa men met het regenwater, via het buizenstelsel afgevoerd. Daar de hoogteligging voor de riolen niet dusdanig is, dat een rechtstreekse afvoer naar de Bergse Maas moge lijk is, is aan de noordzijde een ri oolgemaal gebouwd, waar uiteinde- lijk de grote riooladers van de ge- meente hun water lozen. Door mid- del van een persleiding wordt het water via de zuiveringsinstallatie naar de Bergse Maas gepompt, j Een belangrijke factor waarmee vooral met het bouwrijp maken van uitbreidingsplannen rekening moet worden gehouden, is 't grond water. Bij de berekening van de pompcapaciteit van het rioolgemaal is men er niet van uit gegaan dat water van buiten de bebouwings oppervlakten door dit gemaal ver werkt moet worden. In de afge lopen jaren is men een juist beeld kunnen gaan vormen, betreffende de grondwaterhoogten in de ge meente, door het regelmatig opne men van de grondwaterpeilbuizen, die over de gehele gemeente ver spreid geplaatst zijn. Dit plaatsen is gebeurd in overleg met het TNO in Delft. Het gemaal aan de Langstraatweg. Duidelijk zichtbaar zijn de drie pompen. Op de achtergrond een instrumentenbord. Sinds 1958 worden de opgenomen gegevens verwerkt in grafieken. Zo wordt een beeld verkregen van de bebouwingsmogelijkheden van de diverse terreinen. Uit dit overzicht is gebleken, dat de grondwater standen dusdanig in verschillende gebieden kunnen oplopen, dat deze absoluut niet voor bebouwing ge schikt zijn. Over het algemeen kun nen deze terreinen op twee manie ren voor bebouwing geschikt ge maakt worden, n.l. door ophogen en draineren of ontwateren. Daar het ophogen van terreinen een veelvoud kost van het relatief veel goedkopere drainagesysteem, is dit laatste te prefereren. De drainage is in de verschillende nieuwbouwplannen uitgevoerd als waterpartijenstelsel. Dit betekent, zoals reeds eerder aangehaald, dat dif stelsel naast het scheppen van een goede ontwateringsbasis voor de gronden in deze gebieden, te vens dienst doet als verfraaiing van deze woonwijken. Ook fungeren deze waterpartijen als doorvoer voor het overtollige water van een gebied van 348 ha. ten zuiden van de gemeente Waalwijk. Deze gebie den hebben van nature een afwa tering op het grondgebied van de gemeente. De dienst gemeentewerken heeft de ontwateringsbasis, voor de ge wenste gemiddelde wintergrondwa- terstand in de stadsuitbreidingen, benaderenderwijze vastgesteld. Een veel gebruikte norm hiervoor is 0,7 meter beneden maaiveld. De wijze van vaststellen is gebeurd' aan de hand van de aangetroffen grond waterstanden en van het feit, dat de ondergrond goed doorlatend is. De helling in het grondwater volgt ongeveer de helling in het maai veld', aflopend van zuid naar noord. Hierdoor was het nodig dat in de waterpartijen stuwen werden aan gebracht. Hierdoor kan de toestro ming van water naar de laagste terreingedeelten regelmatig verlo pen. Verschillende woonwijken, zo als Laageinde, Bloemenoord, Meer dijk, Besoyen (omgeving zieken huis), Noordstraat en het complex openbare gebouwen langs de Ta- xandriaweg hebben een door de waterpartijen gereguleerde grond waterstand. Deze waterpartijen het juiste middel om de grondwaterstanden te reguleren zullen ook in de bestemmingsplannen Groenewoud, De Hoef en het gedeelte van Zand- donk, dat als woonwijk gaat die nen/worden aangelegd. Na de ver wezenlijking van deze bestemmings plannen, de vergroting van het re creatiegebied en de aanleg van de nieuwe begraafplaats (waarvan de ontwatering eveneens door het in verbinding brengen met het wa terpartijenstelsel zal geschieden) zullen de grondwaterstanden in het hele gebied van de gemeente Waal wijk ten zuiden van de spoorlijn, in clusief het gebied van 348 hg.ten zuiden van de gemeente en ten noorden van de spoorlijn, direkt gereguleerd worden. Het gebied ten noorden van de spoorlijn (begrensd door Drongelens Kanaal, Spoorlijn, Thorbeckelaan en Langstraatweg) heeft ook via de spoorsloot nog een raakpunt- Bovendien kan via een overstort nog een teveel aan regenwater wor den afgevoerd. Hef behoeft geen nader betoog, zo vertelde ons wet houder J. van Heeswijk, dat voor de bemaling van deze gebieden die hun teveel aan grond- en regenwa ter afvoeren, een gemaal nodig is, met een relatief grote capaciteit. Deze capaciteit moet men rekenen HEBBEN WE TEVEEL KEUS? Je hoort wel eens beweren, dat de mensen vroeger beter tevreden waren dan tegenwoordig. Eigenlijk niet verwonderlijk Als je een kind met zijn verjaardag een cadeautje geeft, is het blij met wat het krijgt. Maar laat je het zelf kiezen in een grote speelgoedzaak, dan kijkt het zijn ogen uit, want het wil wel alles hebben. En thuis weet het niet meer, waarmee het het eerst zal gaan spelen. Vroeger kregen we allemaal ens portie in het handje gestopt. Maar op het ogenblik hebben we zelf de portemonnaie en gaan zelf kopen. En we kopen: de ongeachte luxe van een paar jaar geleden, het magische oog van de T.V.; als er 's avonds al geen ruzie is om de keus van het programma, dan schiet er allicht de gastvrij heid bij in. een twee- of derdehands autootje met wat pijn en moeite en pa wil alsmaar rijden; ma en de kindjes willen wel eens gezellig bij el kaar thuis blijven. een transistor en nemen die overal mee naar toe; wee je collega, als hij het liever wat stiller en rustiger heeft. We willen alles bezitten wat ieder ander heeft. En de reclame is er om ons te vertellen, dat we er echt aan toe zijn. En daarbij leven we in een sneltreinvaart je van „die meneer van hiernaast heb zo'n haast"leder moment van de dag is een appel op ons bezitsinstinkt; ieder ogenblik een uitdaging op onze kooplust. Het zal er op aan komen of we de juiste keus weten te maken, of we voldoende standvastigheid hebben om niet te verdrinken in de overvloed, of we feeling hebben uit te maken wat in onze situatie tot de uitzet van het hedendaags leven behoort. L. VAN BERKEL, Aalm oezenier Bedrijf sa postolaat maar: En we kopen: maar: En we kopen: maar: op ongeveer tweemaal de capaci teiten van het rioolgemaal. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de reserve van het rioolgemaal, berekend op 25.000 inwoners, na genoeg opgesoupeerd is. Dit impli ceert dat dit gemaal voor de be heersing van de grondwaterstan den en afvoer van regenwater dat niet op de verharde oppervlakten is gevallen, geen dienst kan doen. Dat is dan ook de reden, dat op de kruising Spoorlij n-Drongelens Ka naal een gemaal is geprojecteerd dat het overtollige water uit kan slaan op dit kanaal. Voor de plaat sing van dit gemaal, waarvan de noodzaak iedereen nu wel duide lijk zal zijn, is onlangs in de raad een krediet vastgesteld. Als dit gemaal met de bijkomende werken eenmaal gereed is geko men, dan is de veronderstelling ge wettigd, dat van wateroverlast in het gebied van de gemeente Waal wijk, gelegen ten zuiden van de Langstraatweg, geen sprake meer zal zijn. Dankzij de „stille werkers" van gemeentewerken zal het een en ander binnen afzienbare tijd gere aliseerd zijn, zodat Waalwijk» groei zonder problemen op dit gebied, voortgang kan vinden, en dat is een pluim op de hoed van de wer kers waard. Wethouder J. van Heeswijk en de meentewerken, tijdens heer J. Kobben, direkteur van ge- een werkbespreking. Tegelijk met het uitkomen van een rapport van 120 pagina's, waar in het Indonesische hooggerechtshof Soekarno beschuldigt van deelne ming aan de mislukte staatsgreep van oktober 1965, heeft ook gene raal Nasoetion in een radiotoespraak gezegd, dat het staatshoofd nauw betrokken is geweest bij de coup. De Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam zijn hervat. Hiermee is de hoop, dat spoedig 'n gesprek op gang zou komen over de beëindiging van het Vietnamese conflict, de bodem ingeslagen. Aan genomen wordt, dat Johnson 't sein om de bombardementen te hervat ten heeft gegeven, nadat premier Kosygin Londen had verlaten. Wil son en Kosygin zijn het niet eens geworden over een gezamenlijke ac tie om onmiddellijk vredesbespre kingen op gang te brengen. Presi dent Ho Tsji Min van Noord-Viet nam heeft paus Paulus gevraagd al zijn „hoge invloed" te gebruiken om de „Amerikaanse regering te dwin gen de natonale rechten van het Vietnamese volk te eerbiedigen". De politie is er vrijwel zeker van dat de jongeman die zondagmiddag in Eindhoven een zesjarig meisje heeft aangerand, een verpleegde is uit de inrichtingen te Rekken. Hij was tijdens het weekeinde met proefverlof. De man, de 24-jarige T. H., werd wegens aanranding van 'n 13-jarig meisje al in 1960 ter be schikking van de regering gesteld. Het aantal soorten van scholen voor buitengewoon onderwijs is uit gebreid met scholen voor ernstig spraakgebrekkigen en scholen voor kinderen van kermisexploitanten. Bovendien is een afzonderlijk schooltype gecreëerd voor slecht ziende kinderen. Een en ander is vervat in het Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967, dat terugwerkt tot 1 januari van dit jaar.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1