wAAlwijkse en UncjstRMtse couRArrt op aardgas f 1.900.000. Omschakeling gemeente kost assat Revue rZidewinde" wordt weer in Sprang-Capelle opgevoerd Agendapunten raads vergadering Loon op Zand RAAD LOON OP ZAND VERGADERT Exploitatie vergoeding VLO NON-STOP PROGRAMMA VAN DRIE UUR Omb§uw Verlies Uitvoering rioleringswerken GLO - Waar en hoe? vastrecht jaarverbruik per maand prijs per m3 1. tot 300 m3 1,50 25 cent 2. 300 tot 600 m3 2,75 20 cent 3. 600 tot 2.100 m3 7,75 10 cent 4. 2.100 tot 180.000 m3 13,- 7 cent 5. 180.000 - 1.080.000 m3 100, - 5 cent 6. 1.080.000 en hoger 625,- 4,73 cent gemeten bij 0° Celsius Revue Commissie Uitslagen klas 3C KNBB distr. Kaatsheuvel VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 ö°e ^rnrnrnm De tcho vad het Zuiöen 88e JAARGANG No. 16 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 04160-2621 Kaatsheuvel: Waalwijk Grotestraat 205, Opgericht 1878 Telegram-adres „ECHO" Burgemeester en wethouders van Loon op Zand zullen de gemeente raad hedenavond uitnodigen enige besluiten te nemen in verband met de omschakeling van mijngas op aardgas. Blijkens mededeling van de regionale planningscommissie zal op 2 januari 1968 met de ombouw worden begonnen. Volgens een opgesteld rapport inzake de toekomstige aardgasdistributie met betrekking tot het leidingnet en bijbehorende voorzieningen tot 1980, zal met de in de komende jaren uit te voeren aanpassingen een bedrag gemoeid zijn van 527- duizend gulden. Aangezien de ombouw van de verbruikstoestellen een zeer omvangrijk werk is en in snel tempo moet plaatsirinden, zal dit worden opgedragen aan een speciaal daarvoor in het leven geroepen onderneming. Rekening houdende met het geschatte toe- stellenbestand in het verzorgingsgebied en uitgaande van de ver moedelijke ombouwtijd voor één toestel, zal aan deze ombouwfirma een bedrag van 335.400, - moeten worden voldaan. Blijkens ervaringscijfers zullen de kosten van ombouwonderdelen, die in de verbruikstoestellen moeten worden geplaatst, ca. f. 40, - per om te bouwen toestel bedragen. Voor bijko mende kosten moet nog eens worden gerekend op f. 6, - per aansluiting, zodat op basis van het geschatte toe- stellenbestand en het gegeven aantal aansluitingen - resp. 5214 en 4400 - wegens ombouwonderdelen gere kend moet worden op een bedrag van 235.000, - In bepaalde gevallen zullen de ver bruikstoestellen niet kunnen worden omgebouwd. Dit kan het geval zijn bij verouderde, niet meer in de han del zijnde apparaten. Daarnaast komt het veel voor, dat apparaten, die wel kunnen worden omgebouwd, door de verbruiker worden ingeruild voor 'n moderner apparaat. Aan deze ver bruikers wordt een inruilvergoeding gegeven. Door een aantal gasbedrij ven in West- en Midden-Brabant zijn de inruilvergoedingen reeds eerder vastgesteld. B. en W. zijn van me ning, dat het aanbeveling verdient om de inruilvergoedingen in Loon op Zand dienovereenkomstig vast te stel- len. De ter uitvoering van bedoelde 1 regeling te betalen inruilvergoedin gen worden geraamd op f. 233.000,-. Om te bereiken, dat de vervanging door nieuwe toestellen tijdig gebeurt, acht men het gewenst dat dit in één hand blijft, nl. van het gemeente-gas bedrijf. Aan de belanghebbenden zal dan een bepaald percentage worden uitgekeerd van de brutoverkoopprij- zen van de verkochte toestellen, ter wijl het plaatsen en aansluiten daar van zal plaatsvinden door de in het verzorgingsgebied gevestigde instal lateurs. Hieromtrent zal men een maatschap van samenwerkende in stallateurs een overeenkomst worden aangegaan, waarvan de gemeente naar raming f. 43.000, - zal ontvan gen, welk bedrag in mindering komt op de geraamde uit te keren inruil vergoedingen. De .netto-inruilkosten kunnen daarom nader worden ge raamd op f. 190.000, Aan de ombouw zal een gedegen voorlichting van het publiek en aan speciale opleiding van het personeel en dergelijke vooraf moeten gaan. Verder zal een verkoop- en voorlich tingscentrum ingericht dienen te wor den, waarvoor een ruimte zal moeten worden gehuurd. Het centrum zal moeten worden bemand en zal ook in de avonduren geopend moeten zijn. De kosten van het personeel, de Zodra mogelijk zouden de verhoog de vastrechtbedragen weer moeten worden aangepast aan de geadviseer de vastrechtbedragen. Dit aardgasta rief moet ingaan op het moment, dat de verbruiker de beschikking heeft over aardgas. JUWELIER zaalhuur, verlichting en verwarming, inrichting van het centrum, drukwerk, folders, instructie en voorlichting van de installateurs e.d. worden geraamd op 45.000, - De ombouwfirma kan ook de om bouw verzorgen van industriële en commerciële toestellen. In beginsel komen deze kosten voor rekening van de verbruikers. De ervaring heeft echter geleerd, dat in sommige geval len de kosten niet in verhouding staan tot het voordeel vanwege de lagere gasprijs en dat anderzins soms van 'n echt industrieel gebruik niet kan wor den gesproken. Verder heeft in het algemeen het gasbedrijf toch nog veel bemoeienis met deze ombouw en zijn hieraan kosten verbonden welke niet altijd op de verbruikers kunnen wor den verhaald. Deze kosten worden geraamd op f. 15.000, - Aan alge mene kosten rekent men op een be drag van f. 30.000, - Tenslotte moeten in het bedrijf en aan het lei dingnet nog de nodige voorzieningen worden getroffen, waarmede naar schatting een bedrag van f. 499.200,- zal zijn gemoeid. Van het totale bedrag ad 1,9 mil joen gulden, is reeds f. 613.000,- eerder beschikbaar gesteld, zodat aan de raad gevraagd zal worden alsnog een krediet van f. 1.287.000, - te voteren. In de raadsvergadering van 30 juni 1966 is, vooruitlopende op de komst van het aardgas, een zgn. overgapgstarief vastgesteld om het ook reeds in de overgangsfase voor alle lagen van de bevolking mogelijk te maken om tot verwarming door middel van gas over te gaan. Dit ta rief dient gelijktijdig met de omscha keling van mijngas op aardgas te wor den vervangen door een tarief, dat zoveel mogelijk is afgestemd op het door de S.R.O.G. en de Gasunie ge adviseerde aardgastarief. Opgestelde berekeningen hebben aangetoond, dat bij onverkorte over name van het aanbevolen aardgasta rief in 1968 een verlies zal worden geleden van ca f. 109.000,-. Hoe wel hiertegenover staat een uitkering van f. 220.000, - van de Gasunie voor het opvangen van aanloopver liezen, zijn B. en W. toch van oor deel, dat afboeking van dit verlies op genoemde bijdrage niet geheel ver antwoord kan worden geacht, omdat deze bijdrage bestemd is voor dekking van verliezen Over een tijdvak van 5 jaar. B. en W. menen daarom dat 't aanvaardbaar is, dat door een verho ging van het aanbevolen vastrechtta rief per maand met f. 0,50 voor de groepen 1 tot en met 4 dit verlies wat wordt teruggebracht. Juist het aparte in model en uitvoering dat een be paald type zo bekoorlijk flatteert, bieden wij óók U uit een keur van elegante monturen. Juwelier Horloger Optieiën Stationsstraat 88 Tel. 3037 Waalwijk - v taf*® Tijdens de hedenavond te houden openbare vergadering van de gemeen teraad van Loon op Zand zal een voorstel ter tafel komen worden ge bracht om een krediet ten laste van de begroting 1967 te stellen, dat no dig is tot 't uitvoeren van riolerings werken. Het betreft hier de riolering in de Leo-XIII-straat en een gedeelte van de riolering in de Mgr. Völkerstraat, waarvan de vervanging in het kader van de uitvoering van aanvullende werken voor rijkssubsidie in aanmer king komt. Blijkens een door een ad viesbureau opgestelde begroting wor den de kosten van dit object met in begrip van bijkomende werkzaamhe den geraamd op f258.400, - ter wijl de grootte van de rijkssubsidie, dat afhankelijk is van het subsidie percentage, wordt geraamd op ten minste f. 160.000, en op ten hoogste f. 180.000, - Vooruitlopen de op de binnen enkele dagen te ver wachten definitieve subsidiebeschik king, vinden burgemeester en wet houders het wenselijk dat een krediet wordt gevoteerd om tot een spoedige verwezenlijking van het onderhavige object te kunnen komen. jaarlijks stelt de raad het bedrag per leerling vast voor het openbaar gewoon lager onderwijs, dat tenge volge van de financiële gelijkstelling tevens geldt voor de bijzondere ge wone lagere scholen. Zowel bij het behandelen van de ontwerpbegrotingen der gemeente Loon op Zand voor het dienstjaar 1967 als bij vaststelling van deze be groting, heeft de grootte van de zgn. exploitatievergoeding voor het ge woon lager onderwijs en voor het uit gebreid lager onderwijs punt van be spreking uitgemaakt. Volgens de oorspronkelijke opzet werd voor '67 resp. f. 70, - en f. 90, - in de be groting aangehouden, terwijl naar aanleiding van bedoelde besprekin gen eerstgenoemd bedrag gebracht werd op f. 72,50, zonder dat in de dekking van deze verhoging werd voorzien. B. en W. hebben zich omtrent de grootte van het bedrag per leerling nadien nog eens ernstig beraden en na ingewonnen advies van de onder rijkstoezicht ressorterende inspecties, zijn zij tot de conclusie gekomen, dat ten aanzien van het gewoon lager on derwijs voor 1967 een bedrag vereist Daartoe uitgenodigd door de revue-commissie, bestaande uit de heer P. Borsten uit Kaatsheuvel, mevr. Doornen-van Zwietering en de heren J. van Dommelen en A. van Oversteeg, was de pers j.l. woens dagavond in het Culturele Centrum „Zidewinde" te Sprang-Capelle naar een persconferentie gekomen, die door genoemde commissie was belegd, om door de regisseur van de revue van die naam te worden ingelicht omtrent de her-opvoering van de revue op 3, 4, 10 en 11 maart a.s. Een drie uur lang non-stop-programma van muziek, ballet, show en toneel, in een rijke costumering en met een feërieke belichting, waardoor het gehele programma een bekoorlijk heid krijgt die weldadig aandoet en waarop de medewerkenden met recht trots kunnen zijn. Het aardgastarief voor deze meente zou daarna luiden: ge- De heer P. Borsten, die vooral bekendheid heeft gekregen door de van zijn hand te Kaatsheuvel op gevoerde revue's, greep terug naar de hij gelegenheid van de opening van het Cultureel Centrum „Zide winde" te Sprang-Capelle, vorig jaar juni, tot viermaal toe met groot succes opgevoerde revue van de zelfde naam en wees daarbij tevens op het vele werk dat door burge meester van Prooijen, die hij de geestelijke vader van h©t prachtige gebouw noemde, was verricht om tot de realisering van dit gebouw te komen en die de opening van dit gemeenschapshuis tot een feest voor de gehele gemeente wilde ma ken. Er werd contact, opgenomen met de heer Piet Borsten uit Kaatsheu vel om een feestavond te verzor gen, waaraan door zoveel mogelijk mensen uit het rijke en bloeiende verenigingsleven van Sprang-Ca pelle zou worden deelgenomen. Bij het eerste contact met burgemeester van Prooijen liet deze een kijkje nemen in het bijna afgewerkte ge bouw en bij het zien van de mach tige accomodatie, ging het hart van de heer Borsten weer open en hij zag in de geest de 10 Kaatsheuvelse revue-jaren weer voorbij schuiven met het enorme werk dat er aan verbonden was, maar ook met de genoegens en de voldoening die het opleverde als de uitvoeringen daar waren en duizenden mensen een „avondje-uit" beleefden dat niet spoedig werd vergeten. En zo timmerde de heer Borsten ook de revue „Zidewinde" weer kundig in elkaar, op een strdmien dat hij gebruikte bij zijn achtste revue te Kaatsheuvel, namelijk de seizoen-cyclus: herfst, winter, len te en zomer. De herfst wordt in de revue, die 3 volle uren ontspanning geeft en waaraan een 90-tal personen mee werken, waaronder een 30-tal da mes, uitgebeeld met de grijze oud heid van het middeleeuwse „Zide winde", de winter door de ramp zalige erfenis van de St. Elisabeth- vloed, in de lente met zijn nieuw geluid zien we het pogen van de overheid om tot een eenheid te ko men en door het beramen van plan nen voor de bouw van een cultu reel centrum en in de zomer ten slotte de verwachting van een zon nige eenheid, culminerend in dit schone gebouw, tot heil van de ge meente en allen voor wie het ge bouwd is. Deze revue gaat men opnieuw vertonen, maar dan ook voor de „buitenwereld", die geen restricties behoeft te maken, aangezien het plaatselijk element van voorbij gaande aard is en men dus ook met volle teugen zal kunnen genie ten van wat geboden wordt. Wij hebben alle respect voor het werk van de heer Borsten, die zijn spo ren op dit terrein reeds lang heeft verdiend, niet alleen met de opvoe ring van een tiental revue's te Kaatsheuvel en een 5-tal kolder operettes te Besoyen, welke laatste hij ook voor de recruten van de Isabella-kazerne te Den Bosch bren gen mocht, maar ook in Sprang kreeg hij reeds bekendheid in vfer- band met het door hem gepres teerde bij de jubileum-uitvoering van Pro Patria. Dat praktisch alle plaatselijke verenigingen op cultu reel gebied meewerken en dat op een wijze die boven alle lof ver heven is, is voor de heer Borsten een stimulans om zijn medewerking weer ten volle te geven en we ver wachten dan ook dat de ingeze tenen in de eerste plaats, door hun opkomst zullen tonen het bezit van een gebouw met dergelijke moge lijkheden op prijs te stellen. Wij zijn het met de regisseur wel eens dat een dergelijke samenwerking van verschillende verenigingen ook opvoedkundige waarde heeft en te vens een goede vrijetijdsbesteding inhoudt. Alleen de jeugd van 't Roze- knopje die vorig jaar meewerkte, zal nu niet meer van de partij zijn, omdat het geheel toch wat te lang werd. Het publiek krijgt b.v. to neel van „Gezelligheid", ballet van leden van Pro Patria en zang van verschillende koren en muziek van alle drie de plaatselijke muziek korpsen, die alle reeds enige weken druk in de weer zijn met repeteren om alles vlot te kunnen brengen en het geheel tot een succes te ma ken. De commissie heeft het risico dat aan deze her-opvoering zeker verbonden is, op zich durven nemen in de verwachting dat het publiek van Sprang-Capelle en omgeving weer voor volle zalen zal zorgen, zodat deze weer ten volle zal sla gen. Wanneer zulks het geval mag zijn, zal dit voor de commissie ook een simulans zijn om ook de vol gende jaren ontspanningsavonden in „Zidewinde" te organiseren. Kosten noch 'moeiten zijn ge spaard om de opvoeringen te doen slagen. Alleen de costumering al vraagt b.v. een bedrag van niet minder dan f 800,—, maar de com missie rekent op volle zalen, even als vorig jaar, toen in 4 avonden plm. 2000 personen de keurige zaal vulden en van de revue hebben ge noten. De tekst van de revue werd voor het grootste gedeelte geschreven door de heer Borsten, terwijl de heer van Dommelen een tweetal schetsen voor zijn rekening nam- De heer Borsten vertelde ook nog een en ander omtrent het werk dat gedaan moet worden tijdens de opvoering, wat betreft het veran deren van toneel enz. en had niets dan lof voor de accommodatie van „Zidewinde", waardoor dit alles veel eenvoudiger wordt. Ook ons blad wil gaarne het zijne bijdragen om aan de opvoering de nodige bekendheid te geven en w«nst de commissie van harte veel succes op 3, 4, 10 en U maart a.s. zal zijn van f80, per leerling, het geen ten opzichte van 1966 een ver hoging inhoudt van f. 17,50. Daar mede wordt de achterstand, die er bestond ten aanzien van andere ge lijksoortige Brabantse gemeenten na genoeg geheel weggewerkt. De kos ten van iedere school zijn verschil lend; te denken valt daarbij aan de kosten van onderhoud van oud- en nieuwbouw. Vaak zal niet tot de aan schaffing van de allermodernste leer- en hulpmiddelen kunnen worden be sloten. B. en W. zijn echter van me ning, dat f- 80, - voldoende is voor de noodzakelijke behoeften van een in normale omstandigheden verkerende school. Om dezelfde reden kan en behoeft ook voor het uitgebreid lager onderwijs tot geen hoger bedrag te worden besloten dan f. 100, - per leerling, hetgeen ten opzichte van 1966 toch nog een stijging inhoudt van ongeveer 11 procent. B. en W. zullen de raad nu voorstellen de be dragen op f. 80,— en f. 100,- per leerling vast te stellen. In de voorlaatste wedstrijd neemt Efteling 2 de leiding en schakelt KTO 3 met een 9 - 0 nederlaag ge heel uit voor kampioenskansen. Al leen H.K.S. 2 is nog een kleine be dreiging, maar Efteling 2 heeft in de ontmoeting HKS 2 Efteling 2 a.s. maandag maar één puntje nodig om de titel in de wacht te slepen. In de wedstrijd tegen KTO 3 speelde J. Hendriks een voortreffelijk wedstrijd. In niet minder dan 11 beurten wist hij zijn 63 te maken car. bij elkaar te spelen, gem. 5.72. Ook K. Kern- meren was in topvorm; in 18 brt. ge middeld 3.11 wist hij de 56 car. bij elkaar te spelen. Ondanks een mo yenne van 4.48 had J. Kemmeren veel moeite met Th. Netten, die hij maar een car. achter zich kon laten. G. v. Dongen zorgde met 2.91 voor de volle winst van Efteling 2. Ook NAS 2 wist volle winst in eigen home te houden en verwees Nooit Volleerd 1 definitief naar de laatste plaats. J. v. Dongen kwam tot winst met 1.57, J. v. Dijk liet P. v. d. Velden een car. achter zich met 2.80 gem. R. v. Mier 1.51 en Ant. Lammers 1.21, zorgde voor de volle winst. In de ontmoeting Euphonia 2 - KOT 2 was het J. Molenschot die voor KOT met 1.47 de eer kon redden. De win naars van Euphonia waren de heren P v. Laarhoven met 3.11, G. Luijten met 1.69 en L. v. d. Velden met 2.00. Uitslagen: Efteling 2 - KOT 3, 9-0. NAS 2 - Nooit Volleerd 1, 9-0. Euphonia 2 KOT 2, 7-2. 'HKS 2 was vrij. Met nog een wedstrijd te spelen, uitgezonderd Nooit Volleerd 1, is de stand: 1Efteling 2 71-11 2. HKS 2 62- 11 '3. Euphonia 2 58- 11 4. KTO 2 57 - 11 5. NAS 2 38- 11 6. KOT 2 37- 11 7. Nooit Volleerd 1 28-12 Slotprogramma voor maandag a.s.: KOT 2 - NAS 2 KTO 2 - Euphonia 2 HKS 2 - Efteling 2 Johnny Kraaikamp heeft zijn ont slag gekregen bij Sleeuwijks Re vue. Het duo met Rijk gaat ook uiteen. Stien Kaiser is in Delft op groot se wijze gehuldigd. Ze zal ook deelnemen aan de wereldkampi oenschappen in Luzem De gemeenteraden in 't Land van Heusden en Altena verklaren zich unaniem tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten, om dit landschap te verdelen in slechts 3 gemeenten in plaats van 10, zo als thans; ze zijn wel voor inde ling in 6 gemeenten. De algehele leiding is in handen van de heer P. Borsten, de baletten zijn ingestudeerd door mevr. Oerle- mans, de costuums zijn van het Bra bants Kostuumhuis in Den Bosch en de grime en het kapwerk van Th. van Wijngaart te Tilburg.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 17