waaLwijkse en LanqstRaatse couRant mlÊÊÊÊÊÊM MIDDEN-BRABANT HEEFT GEEN REDEN TOT KLAGEN OPEN OPEN OOG van i Tweede huis Hoe groot is Nederland De statistiek zegt: ons land heeft 3.612.900 ha „gemeentelijk ingedeelde" grond. Daarvan is ruim 2,5 miljoen ha in gebruik bij land en tuinbouw en dat noemen wij „cultuurgrond". De rest splitst men in bos (270.000 ha), woeste grond (228.000 ha) en dan blijft er zowat 600.000 ha over voor wegen, water en bebouwd terrein, alias steden en dorpen. U ziet dus, dat die laatste groep gronden zo'n 100.000 ha groter is dan de twee groepen „bos" en „woeste gronden" samen. Daaruit blijkt al hoe hachelijk het er voor staat met onze buitenrecreatie Zal dit steeds erger worden of is er wat tegen te doen En doet men er wat tegen Het wordt steeds erger Wat is recreatie ruimte? en &Llerenkledincf WAALWIJK Slecht bereikbaar M idden-Brabant Niet genoeg Spreiden VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 16 De Echo van het Zu Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Blijft er in toekomst voldoende ruimte voor recreatie? Onder woeste gronden vat men samen: heide, zandverstuivingen, stranden, duinen, braakliggende ge bieden enz. En nu kunt u wèl overal komen op de „bebouwde ter reinen", maar een groot deel van de woeste gronden is voor het pu bliek afgesloten. Een deel van de bossen trouwens ook En tot over maat van ramp hebben wij onze grote steden juist daar gebouwd, waar vrijwel geen bos of woeste grond voorkomt U ziet dus, dat er in ons goede landje maar heel weinig ruimte overblijft voor dauw- trappen of voor picknicen in een werkelijke vrije natuur. Wij zullen nu maar ophouden met het geven van cijfers. De bekende nota's inzake de ruimtelijke orde ning geven ze in overvloed. En wat de bevolking betreft weet u natuurlijk óók wel, dat wij mis schien al lang vóór 2.00C' de 20 mil joen zullen hebben overschreden. Wat dit laatste betreft moeten we echter onmiddellijk opmerken, dat er thans een daling van de geboor tecijfers aan de gang is zoals nog niet eerder is voorgekomen. Het kan dus meevallen met die over bevolking in 1980 of 2.000, maar erg optimistisch zijn de deskundi gen nog niet. zend ha toeneemt (van 1950 tot 196C' b.v. met 17.000 ha). In vele bossen mag men geen stap buiten de paden doen En op die paden komt men teveel andere mensen tegen. Eigenlijk is er in Nederland slechts één gebied waarop men urenlang ongestoord kan wandelen: het strand. En dan slechts in de win ter. Kprt en goed: gebieden, waar u overal mag lopen, graven, vuurtje stoken, kamperen of wat dan ook, zijn er praktisch niet meer in ons land en ze zullen er niet meer ko men ook. En dat is in de meeste Europese landen het geval. U moet al heel ver reizen om gebieden te vinden waar u al die dingen wèl mag, als het aanleggen van een kampvuur dan even buiten be schouwing gelaten, want dat kan zelfs in de prairie of in een oer woud verboden zijn. Wat wij nodig hebben is ruimte waar men zich ontspannen kan. De kwestie is echter, dat er recreatie ruimten zijn, waar heel veel men sen zich niet in het minst kunnen ontspannen of vermaken. Het hangt helemaal van de eisen af die - V A A De Loouse- en Drunense duinen trekken ieder jaar heel wat bezoekers. Vorig jaar bezochten meer dan 1 miljoen bezoekers het sprook jespark „De Efteling", een recreatie-object bij uitstek. Op de foto het terras aan de vijver DE WELVAART MA dat de frites-, gehaktballen- en uit de grond rijzen; dat ik in plaats van één zondag! iets nieuws kan kopen, gew dat mijn moeder nu vergenoegd de was kan doen en zij haai dat het alcoholverbruik in vergel 220% is gestegen; dat mijn vader zich nu eindelijk t om te vissen heeft kunnen dat bepaalde teenagers van de er ouders angstige vragen stel dat de gewone man nu een bandi muziek kan beluisteren; dat de arbeidersjongen met hen universiteit kan gaan studer voor krom hoeft te liggen; dat veel jonge meisjes met voorl en het gebruik daarvan ken dat iedereen, ook de arme man, z groot deel zijn loon wordt d dat nu iedereen een bontje" ka moeilijk wordt om haar stan WE HADDEN HET NOG NC Jammer alleen, dat velen zijn gaa wat je hébt. DE WELVAART MAAKT MOGELIJK dat de frites-, gehaktballen- en vetteworst-tentjes als paddestoelen uii de grond rijzen; dat ik in plaats van één zondagse jurk en éen door-de-weekse, nu iets nieuws kan kopen, gewoon omdat ik het leuk vind; dat mijn moeder nu vergenoegd zit te kijken, hoe de wasmachine de was kan doen en zij haar oude botten kan sparen; dat het alcoholverbruik in vergelijking met voor de oorlog 200 tot 220% is gestegen; dat mijn vader zich nu eindelijk een uitgebreide- en modeluitrusting om te vissen heeft kunnen permiteren; dat bepaalde teenagers van de ene fuif in de andere rollen en hun ouders angstige vragen stellen; dat de gewone man nu éen bandrecorder kan kopen en alle soorten muziek kan beluisteren; dat de arbeidersjongen met hersens en goed karakter nu naar de universiteit kan gaan studeren, zonder dat het hele gezin daar voor krom hoeft te liggen:; dat veel jonge meisjes met voorbehoedmiddelen in hun tasje lopen en het gebruik daarvan kennen; dat iedereen, ook de arme man, zijn ziekte kan uitvieren en voor 'n groot deel zijn loon wordt doorbetaald dat nu iedereen een „bontje" kan dragen en het voor mevrouw moeilijk wordt om haar stand op te houden. WE HADDEN HET NOG NOOIT ZO GOED Jammer alleen, dat velen zijn gaan denken, dat je in het leven bént, wat je hébt. Naar „Jij en Ik" no. 1 1966, U it gave Ginneken-Bavel 1 Trouwens, wanneer nu de ge boortecijfers sterk dalen komt de invloed daarvan op de huizenbouw enz. enz. toch pas over een kwart eeuw tot uiting, als we even ver geten dat kleine gezinnen minder woonruimte nodig, hebben dan gro te. En dat mogen we niet vergeten, want er staat weer tegenover dat een tikkeltje meer welvaart hogere eisen aan de woningen met zich meebrengt en zelfs tot de wens naar een „tweede huis" of vakantie- of weekendwoning leidt. Toch moeten we nog even op merken, dat bij de bebouwde ter reinen ook de parken en gazons van onze steden zijn inbegrepen. Alleen wordt het wél duidelijk, dat deze terreinen, hoe fraai en gezond ook, in genen dele de behoefte aan recreatieruimte verkleinen: men is er te gauw op uitgekeken en in rondgewandeld. Er zijn allerlei factoren die de werkelijke recreatieruimte beïn vloeden. Daaronder verstaan wij dan terreinen waarop men 'n wan deling van b.v. een uur kan maken zonder al te veel storende bordjes tegen te komen. Want dat is het wat velen thans zoeken. En dan baat het weinig, dat de oppervlakte bos elk jaar met een of tweedui- men stelt en van wat men zoekt. Rust, ruimte, frisse lucht Akkoord maar wat is ruimte De een wil graag zo weinig mo gelijk mensen om zich heen, de an der gaat naar het strand om te zien en (of) gezien te worden. Sommigen willen in alle rust zalig nietsdoen en bruin bakken in de zon of vinden een hangmat in een schaduwrijk bos ideaal. Weer anderen zouden het liefst geheel alleen (of met z'n tweetjes) kilo meters van de bewoonde wereld af kamperen. Er zijn er ook die overvolle campings met drukte en lawaai het toppunt van gezellig heid vinden. Er zijn liefhebbers van watersport en liefhebbers van wan delen, bosbessen of bramen pluk ken, kievitseieren zoeken. Gelukkig zijn er ook nog men sen die een wandeling achter de kinderwagen door een rustig park of het zitten op een bankje in het plantsoen al een uitkomst vinden. Maar u ziet wel, dat het totaal geen zin heeft om alle stukjes grond die geen „nuttig" doel dienen bij el kaar op te tellen en dan te zeggen dat wij zoveel vierkante meter „re creatieruimte" per inwoner beschik baar hebben. Het gaat er om, dat wij per inwoner voldoende soorten recreatie in de openlucht beschik baar hebben. Voorts moeten deze terreinen goed bereikbaar zijn en dus niet al te ver van de grote ste den af liggen. Dit is met name in de Randstad Holland het grote knelpunt. Landelijk gezien hebben wij heel wat ruimte voor water sport. Er zijn voldoende wegen waarop een wandeling nog een ge not kan zijn en een fietstocht ook. Eigenlijk is onze strandlengte meer dan voldoende voor alle Nederlan ders en Roergebieders tezamen. On ze 270.000 ha bos is écht nog wel de moeite waard en de 228.000 ha woeste grond óók wel. Maar wij hébben er zo weinig aan omdat het meeste zo slecht bereikbaar is en voor de steeds meer toenemende weekendrecreatie bezwaren op roept, namelijk van verstopte we gen en urenlang rondhangen in uit laatgassen en stof. Vele plannen zijn al ontworpen en uitgevoerd cm daar iets aan te doen. Het Am sterdamse bos is daar een goed voorbeeld van. Bij elke grote stad voert men thans wel plannen uit om te komen tot recreatieruimte in de vorm van bossen, parken, gele genheid voor watersport enz. He laas is 't een druppel op een gloei ende plaat. Dat ook Midden-Brabant met pro blemen op het gebied van de recrea tie te kampen heeft, werd vorig jaar weer eens duidelijk. Toen stonden de Loonse en Drunense Duinen volop in de belangstelling, in verband met de „snipperverkaveling"Steeds meer mensen wilden in dit recreatiegebied een eigen privé terreintje hebben, dat kost wat kost, afgebakend moet zijn. Dat hierdoor een onhoudbare situa tie ontstaat is de overheid duidelijk geworden. Waarschijnlijk zal ook dit jaar weer aandacht besteed worden aan dit probleem. Nu heeft De Langstraat niet be paald te klagen over recreatiegebie den. „De Efteling" in Kaatsheuvel trekt ieder jaar ruim 1 miljoen be zoekers, waaronder duizenden uit ei gen gebied. Ook de duinen zijn ge liefde recreatiegèbieden. Waalwijk beschikt over een ruim zwembad ge legen in een fraaie omgeving, aan de rand van de bossen. Ook Woudrichem komt steeds meer in de belangstel ling. Trouwens wie van zeilen of roeien houdt, en de recreatie op het water neemt stormender hand toe, kan in Waalwijk ('t Stukske), Heus- den, Sprang-Capelle en op tal van andere plaatsen langs de Maas te recht. Wie iets verder Brabant intrekt vindt in Oisterwijk prachtige natuur gebieden, de Beekse Bergen, nabij Hilvarenbeek en het Dierenpark te Tilburg. In eigen streek is beslist nog volop „groen" te vinden. Het is van groot belang, dat auto-, fiets- en wandelroutes worden op gesteld zodat ook het vergeten deel van onze ruimte wat meer aandacht krijgt. Watersport en sportvisserij kunnen vele duizenden recreatie geven buiten de propvolle stranden. Er wordt bij de ruilverkaveling toe gezien, dat het landschap aantrek kelijk blijft of wordt gemaakt voor de stadbewoner. Bij de bouw van boerderijen, stallen enz. gelden ri goureuze voorschriften er bescher ming van het landschapschoon. Maar dit alles is onvoldoende en zo leest u dan telkens fantasierijke plannen om meer recreatieruimte te scheppen. Denkt u maar eens aan inpoldering van de Waddenzee en de bebossing van gedeelten der IJsselmeerpolders of aan de bin nenwateren die in het zuidwesten zullen ontstaan als de Deltawerken voltooid zijn. Toch brengt ook dit alles onvol doende ruimte voor de Randstad bewoners. Vandaar onder meer het plan om een zgn. groene strook aan te leggen van Amsterdam naar Rotterdam, door het hart van Hol land heen. Deze strook wil men aan de landbouw onttrekken en bebossen. Of dit plan doorgang zal vinden is nog niet te zeggen. Al leen al aan onteigeningsgelden zou het vele honderden miljoen kosten, terwijl de cultuurtechnische wer ken zeker nóg meer zouden kosten. Ook zou het vele jaren duren voor werkelijk sprake zou zijn van een bos. Er kan echter nog wel meer wor den gedaan. Een betere ontsluiting van onze stranden staat als num mer één op de verlanglijst van de planologen. Nummer twee is na tuurlijk de spreiding van de men sen in ruimte en tijd'. Wat de ruim te betreft zullen sportieve vormen van recreatie de aandacht moeten hebben en het zaligmakende bruin- branden wat minder. Wat de tijd Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" betreft zal de vakantiespreiding ernstig ter hand genomen worden, op de bedrijven zowel als op de scholen. Tenslotte is het de vraag of wij door moeten gaan met het aanlok ken van miljoenen buitenlanders (vooral Duitsers) naar onze stre ken Goed, wij verdienen er per jaar een miljard aan, maar dan moeten we óók niet klagen dat het zo vol wordt, zeggen de planologen. Afgezien van dit laatste want een toevloed van buitenlanders kan el ke ruimte hier volmaken) is het vooral de kwestie van spreiding in ruimte en tijd, die urgent js. Als men deze spreiding tot stand weet te brengen, ook voor wat de week endrecreatie betreft, staat ons land er niet hopeloos voor. U moet al leen niet willen leven als de Bata vieren, want dat is voorgoed uit de tijd. En uit de ruimte tevens. - De 42-jarige mijnmachinist W.H. S. uit Amstenrade heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn evenoude vrouw en zijn 19- jarige dochter met een zware zwa re vuisthamer op hoofd en li chaam geslagen. Beiden werden levensgevaarlijk gewond en zijn in het Heerlense ziekenhuis op genomen. S. pleegde na zijn daad zelfmoord. Ook het watersporttoerisme komt steeds meer in de belangstelling. De foto toont de jachthaven in Heusden.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1