waalwijkse en LanqstRAAtse couRarrt School voor individueel onderwijs in Waalwijk «RAIFFEISENBANK n oLampe pipo bij. Motorcross der wereldkampioenen op 19 maart in St. Anthonis M cimpe waar men véél meer doet dan sparen w#t spaarbank en alle bankzaken CENTRALE VERWARMING 1 MAART INGEBRUIK Gemeente stelt 4 lokalen beschikbaar S/ormïng 50 kinderen DIKKE DEUR BIJ dSGOt Straaljager stort neer: piloot dood Prins Bernhard spreekt in Montreal Tilburg Margriet en Pieter weer thuis een luxe...? 't valt mee! Vraag vrijblijvend ons informatieblad. Leenaars verwarmings- industrie Studiedagen van Brabants Heem Brabants Orkest geeft middag- en avendcencert GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Ard Schenk boekte op 10.000 meter beste tijd KLUKKLUK BIJ OSCOt Donderdag 9 maart concerteert Brabants Orkest in Waalwijk CIRCUS - PIPOWAGEN BIJ dSGOt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 16 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Op 1 maart a.s. doet een voor deze streek nieuw soort onderwijs zijn intrede: de school voor individueel lager onderwijs te Waalwijk zal dan de eerste leerlingen opnemen. Het spreekt voor zichzelf, dat hei bij het individueel onderwijs om andere leerlingen gaat dan die, welke in aanmerking komen voor het gewone onderwijs. Het gaat hier om onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden, zoals het Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs zegt. De kinderen hebben te kampen met leerstoornissen. Deze stoornissen zijn een gevolg van een remming in de ontwikkeling van het kind, dat overigens wel over een voldoende aanleg of intelligentie be schikt. De stoornissen die bij kinderen voor dit soort onderwijs op treden zijn van zeer uiteenlopende aard, iedere ontwikkeling heeft haar eigen aspect. Er kan gewezen worden op vormen van alge meen vertraagde ontwikkeling en rijping: het kind komt niet op „schot" of het wil niet groot worden, het wil niet leren. Het kan ook voorkomen, dat het kind gestoord is in zijn ontwikkeling, zo bijv. bij het overbewegelijk kind, het trage kind, enz. Al deze kinderen kunnen op de gewone lagere scholen niet mee; het kind heeft wel genoeg verstand zoals men het uitdrukt maar past niet in het geheel: het valt dan terug op zijn vroegere gedrags normen, het is angstig of krijgt te genzin in het leren, het krijgt wan trouwen in de volwassenen of het verliest zijn zelfvertrouwen. Hoe kunnen deze kinderen ge holpen worden Het is van belang eerst te weten, wat het kind man keert, alvorens de juiste hulp ge boden kan worden. Daarom heeft het Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs voorgeschreven, dat het kind onderzocht wordt door een toelatingscommissie, bestaande uit deskundigen op het gebied van pe dagogische en de medische weten schap. Dit team spoort het defect van het kind op en zal later wanneer eenmaal gebleken is, dat het kind individueel onderwijs behoeft en het op die school is toegelaten het kind volgen in zijn ontwikke ling en het deffect proberen weg te werken dan wel het kind zo verre op weg helpen, dat een nor male aanpassing na verloop van tijd verwacht kan worden. Voor de op 1 maart te openen school be- saat dit team uit Drs. W. Croonen (psycholoog), P. Kramers (jeugd- arts) en P. Sluis (hoofd van de school voor individueel lager on derwijs). Deze zelfde personen zul len gedurende de gehele schooltijd het kind terzijde blijven staan en niet alleen zij; behalve de onder wijzeres en onderwijzers zullen ook nog andere specialisten hun krach ten aan het kind wijden. Zo zal dankzij de medewerking van de gemeente Waalwijk, die zich bereid heeft verklaard een logopaed'ist aan te trekken aan de kinderen die met taalstoornissen te kampen heb ben door een spraakleraar les ge geven worden. Ook de ouders wor den bij het vormen van hun kind op de school rechtstreeks betrok ken. Een zeer geregeld kontakt wordt met hen onderhouden door het hoofd der school. De heer Sluis neemt dan ook in het lesrooster 'n uitzonderingspositie in. Hij staat de gehele dag voor de groep de ze school kent geen strenge klasse indeling, de kinderen zijn in groe pen van bij elkaar passende kin deren ondergebracht maar jïs ambulant. Het onderwijs op deze scholen vraagt specialisten, die het kind helpen. Een van hen is het hoofd, dat de vorming van ieder kind apart ter hand neemt door kontakt met het kind, de ouders daarvan en zo nodig anderen. Het kind dient het vertrouwen in de volwassene en in zichzelf te herwinnen. Daarop is de vorming allereerst gericht. Het kind is meestal op een bepaald' punt in zijn ontwikkeling blijven steken. Die ontwikkelingsgraad van ieder kind wordt opgespoord en vandaar wordt dan verder gebouwd. Heel vaak moet het kind dan ook weer vrij IN HOUANO SIMT SN MIS 0 -alle i - v N'-.+.t <v De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u worden gemaakt om datgene te doen, waar het rijp voor is. De vele soorten spelvormen maken een es sentieel bestanddeel uit van het in dividueel onderwijs. Een handen- arbeidlokaal is een noodzakelijk vereiste om het kind te helpen zich te ontwikkelen. Een gymnastiek lokaal is evenzeer gewenst. Het kind moet vaak leren zich te bewegen, de zintuigen in hun onderlinge samenwerking leren te gebruiken. Vaak durft een kind dat niet te doen uit angst, dat anderen zijn stunteligheid zien. Bij indivi duele aanpak komt het langzaamaan op zijn gemak en dan durft het zich later ook vrij te uiten in het bijzijn van anderen. Het spel en de oefeningen zijn doelbewust gericht op de ontwikkeling van het kind, op het wegnemen van het defect. Het spreekt vanzelf, dat de groep jes klein zijn en dan nog zal het kind toch af en toe uit zijn groep apart genomen worden. Het indivi dueel onderwijs richt zich op ieder kind persoonlijk: voor ieder kind moet een „eigen" helper, een „ei gen" behandelaar aanwezig zijn. De gemeente Waalwijk heeft 4 schoollokalen aan het individueel lager onderwijs in bruikleen afge staan; deze zijn ondergebracht in twee gebouwtjes: één aan de Al- berdingk Thijmstraat en één aan de Guido Gezellestraat; de ingang naar deze gebouwtjes is -aan de René de Clercqstraat gelegen. Het betreft hier uiteraard een tijdelijke voorziening in lokaliteit. Van het handenarbeidlokaal van de Pas toor Kuypersschool deze ligt op hetzelfde terrein zal door de leerlingen van de school voor indi vidueel lager onderwijs gebruik worden gemaakt, terwijl het gym nastieklokaal van de St. Antonius- school lagere school voor meis jes - mede voor hen bestemd is, Eind april 1967 zullen ongeveer 50 kinderen uit vele plaatsen de school bezoeken. Zij komen uit Dru- nen, Engelen, Kaatsheuvel, Sprang- Capelle, De Moer, Vlijmen, Waal wijk en Waspik. Daar veel kinderen een eind moe ten reizen om de school te bezoe ken, is er een overblijflokaal inge richt waar zij tussen de middag hun boterhammen kunnen opeten. Door de school wordt gezorgd voor drank die tegen vergoeding verkrijgbaar is. Ook bij 't vaststellen der school tijden is rekening gehouden met kinderen van elders; deze zijn van 8.45 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur, terwijl 's zater dags de gehele dag vrij is. Reeds vele kinderen zijn aange meld en de belangstelling voor de school groeit met tie dag. Het be stuur van de school wordt dan ook nu al geconfronteerd met het vraag stuk spoedig een geheel nieuwe school op stapel te zetten. Een week voordat hij zijn brevet zou halen is de 21-jarige vaandrig L. J. H. Beerling maandagmiddag onder Schijf in de gemeente Zun- dert met een T-33 oefenstraaljager neergestort en om het leven ge komen. De vaandrig, afkomstig uit Am sterdam, werd bij een solovlucht begeleid door een instructeur in een ander toestel. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is waar schijnlijk 't uitvallen van de motor. Van 13 tot 20 mei zal in Montre al het 21e congres van de interna tionale kamer van koophandel wor den gehouden. Hoofdthema van het congres zal zijn: „private enterprise in a changing world". In de eerste plenaire zitting op 16 mei zal prins Bernhard het woord' voeren. Koningin Juliana, die in dezelfde week een officieel be zoek aan Canada brengt heeft de wens te kennen gegeven de ope ningszitting van het congres op 15 mei bij te wonen. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in Heuvelstraat 14 f Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn maandagmor gen in Nederland teruggekeerd van een 6-weekse huwelijksreis in de Antillen, Noord- en Zuid-Amerika. Koningin Juliana, de heer en me vrouw van Vollenhoven, prins Claus en prinses Christina waren ter ver welkoming op de luchthaven aan wezig. Nadat het gezelschap zjich ruim een half uur in de ontvangkamer had opgehouden, reed het jonge paar naar Het Loo. De traditionele openingsklassie- ker van het motocross-seizoen te St. Anthonis zal dit jaar plaatsvin den op zondag 19 maart. Ditmaal zal hij in het teken staan van de landenwedstrijd Zweden, België en Nederland. De Engelsen zijn dit jaar niet van de partij, daar zij verplicht zijn, deel te nemen aan een kampioenscross in eigen land. Zoals ook in ons land gebeurt, krijgen de coureurs op die dagen startverbod voor het buitenland. Dé organisatie te St. Anthonis heeft deze gelegenheid aangegrepen, om de jaarlijkse cross der wereldkam pioenen nu eens bijzonder te plaat sen in het teken van drie landen. Bovendien werden 4 Zwitsers, De nen en Duitsers gecontracteerd. Behalve naar deze ontmoeting der 3 landen heeft het topduel tus sen Joël Robert en de Zweedse wereldkampioen Torsten Hallman de grote belangstelling. Robert, die op dit ogenblik als de beste rijder ter wereld wordt aangezien werd in 1966 geen wereldkampioen. Door een fantastisch rijdende Hallman en de hem achtervolgende pechduivel werd hij geklopt. Joël heeft echter grootse plannen n.l. op de eerste plaats wereldkampioen te worden in de klasse 250 cc en als het moge lijk is, hoog eindigen in de strijd om de titel voor de 500 cc. Dat is een enorme zware opgave, maar hij wordt in staat geacht, dit te doen. Te St. Anthonis zal hij voor de eerste maal laten zien, in het bijzijn Kantoor: Tilburg, Koopvaardijstraat 43, Tel. 04250-24529 na 18 uur 30367 In de reeks van studiedagen van Brabants Heem nu de 20ste hebben veel leden van deze stich ting getuigen kunnen zijn van een zeer interessante uiteenzetting over Brabants oudheidkundig onderzoek. In de openingsrede van Pastoor Beex gingen de gedachten naar de oprichting van Brabants Heem en de start van de heemkundige studie dagen welke elk jaar zijn gehou den. De eerste is in Den Bosch ge houden en begon ook met een stu die van Prof. Dr. W. Gastbergen over het stenen en bronzen tijd perk. Zondag heeft dezelfde spreker de opgravingen van Toterfout-Halve Mijl (Veldhoven) nog eens in het licht gesteld, maar nu op een bij zonder wetenschappelijke wijze in verband met de zgn. Vlaardinger- cultuur in Nederland. Eveneens herdacht Pastoor Beex de nog zo pas gestorven Mgr. G. i Bannenberg, die zoveel wetenschap- j pelijk werk voor Brabants Heem en Prov. Genootschap heeft ver richt. Hij had een groot aandeel in de voorbereiding van de studieda gen. Later op de middag gaf Prof. Kyl- stra van de Universiteit van Gro ningen een belangrijke uiteenzet ting over Archeologie en Taalwe tenschap. Hij sprak hier over de vorming van de talen uit enige oer- talen met de invloeden van binnen en naar buiten. De taalwetten en klankwetten hebben de diverse ta len over de wereld verbreid. Hij zei een bijzondere steun te hebben bij het archeologisch werk van de di verse universiteiten bij de verkla ring van woorden en spreektalen. Het is nog niet ver dit samen gaan, maer men komt langza merhand samen wel tot een ver klaring van talen en woorden. Kort om beiden kunnen elkaar helpen in het zo belangrijk werk der weten schap. Spreker gaf voorbeelden van klankwetten en toonde daar mee aan dat vele woorden van de zelfde afstamming waren en zodoen de konden worden verklaard, uit het indo-germaans, oud-noors e.d. De volgende 2 lezingen zijn op zondag 5 maart a.s. weer in Boxtel. van zijn grote Zweedse concurren ten Hallmar en Tibblin, hoe ver hij staat. Hij wil deze klassieker, die hij reeds 2x op zijn naam heeft ge bracht, n.l. in 1965 en 1966, op nieuw winnen en wel op een ma nier, zoals nooit te voren. St. Anthonis moet zodoende een morele Knock-out worden voor de beroemde Zweden. Het idee van de landstrijd is mede het gevolg van het feit, dat men in geen jaren een zo sterk Nederlandse formatie op de been heeft kunnen brengen als juist nu. In totaal zullen 12 Neder landse rijders starten in St. An thonis en de volgende maken ver moedelijk deel uit van het landen team: Broer Dirks op een nieuwe fabrieksmachine van AJS, Pierre Karsmakers, Frans Sigmans en Ton van Heugten, deze vijf Nederland se toprijders moeten in staat zijn, om- op hun eigen cirquit de Zweden en Belgen goed partij te geven. De Zweedse deelname bestaat uit Torsten Hallman, Rolf Tibblin, Bill Nilsson, Gunnar Johansson en Bo Petterson op de nieuwe Lito. De Belgische ploeg bestaat uit Joël Ro bert, Sylvain Geboers, Jos Vermee- ren, Frans Slechten en Guil v. Ham. De Zijspanklasse wordt dit jaar 'n zuiver nationale zaak. Alle Neder landse combinaties en dat zijn er 25, zullen starten. Hierin is een verbit terde strijd te verwachten tussen de jongere generatie en de oudere, o.a. Cor v. Heugten en Ben Snij ders. Het lijdt geen twijfel dat de duizenden die jaarlijks naar St. An thonis komen, waar voor hun geld zullen krijgen. Alleen al de fantas tische deelname voor de landen- cross staat hier borg voor. WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES Noorwegen heeft de slag tussen de vijf grote schaatslanden gewonnen. De strijd die voor Nederland een enigszins ongelukkig verloop had, is echter in feite slechts geweest een duel tussen de Noren en de Neder landers, waarin de Finnen, de Russen en de Zweden zich vrijwel niet kon den mengen. i Waren de Noren op de eerste dag J het meest succesrijk. Zondag ging voor Nederland de vlag in top. En j de grote man was ditmaal Ard Schenk. Onbewust was hij de sterk- ste op de 1500 meter en „met de wind enigzins mee" triomfeerde hij ook op de 10.000 meter en wel in de beste, die hij ooit op deze afstand reed: 15.51.2. Op donderdag 9 maart a.s. des avonds om 20.00 uur, geeft „Het Brabants Orkest" o.l.v. Anton Koe- se, in de Herv. Kerk aan de Ha ven voor de tweede keer deze win ter een concert. Het programma vermeldt: Symfonie in b (Unvollendete) van Schubert en „Le Miroir de Jesus" voor alt en vrouwenkoor met als so liste: Elisabeth Cooymans, alt. Voor al dit werk zal dit concert tot een belevenis maken. Het bestuur van de Waalwij kse Kring meent, dat juist dit werk nergens beter tot z'n recht zal komen dan in de sfeer die er tijdens de concerten heerst in de Ned. Herv. Kerk, een sfeer die voor dit buitengewoon spirituele werk wordt vereist en nooit in een con certzaal wordt bereikt. Na de Schubert-symfonie is reeds de pauze (ongev. 8.30 uur), maar 't bestuur verzoekt vriendelijk de kerk dan niet te verlaten. De toegangsprijs bedraagt 4, per persoon. Vanaf 19.00 uur zijn toegangskaarten te verkrijgen aan de ingang van de kerk. Voor de jeugd zijn plaatsen verkrijgbaar a 1.50, Er is geen plaatsbespreken; alle plaatsen zijn vrij (op een enkele uitzondering na). Wanneer men op tijd komt, heeft men zeker een goe de plaats, dat heeft de ervaring al geleerd. Men verwacht grote be langstelling voor dit concert van bijzondere schoonheid. Janine Dacosta Maandag 6 maart concerteert het Brabants Orkest in de Stadsschouw burg van Tilburg, 's Middags zal on der leiding van gastdirigent Anton Koene een jeugdconcert worden ge geven. Medewerking hieraan verleent de klarinettist Huib Steendijk. Maan dagavond wordt het 4e abonnements concert in de A-serie gegeven. Soliste hierbij is de Franse pianiste Janine Dacosta. Huib Steendijk (39) is sinds 1950 solo-klarinettist van Het Brabants Orkest. Hij kreeg zijn eerste muziek- onderricht van de klarinettist Klaas de Rook. Daarna studeerde hij aan 't Koninklijk Conservatorium in Den Haag waarvan hij het einddiploma met onderscheiding behaalde. De uitzonderlijke muzikale be gaafdheid van de Franse pianiste Janine Dacosta werd al vroeg ont dekt en gaf de bekende pianopeda goog Joseph Thibaud aanleiding haar reeds als zesjarige onder zijn leerlingen op te nemen. Als zij tien jaar oud is wordt zij toegelaten tot het conservatorium in haar geboorte plaats Bordeaux. In 1951 wordt zij winnares van de premier grand prix in het fameuze Concours Internatio nal Marguerite Long - Jacques Thi baud. Onder de dirigenten, met wie zij in de loop der jaren concerteerde, treffen wij vele grote namen aan. Op uitnodiging van de Franse re gering gaf zij in het Debussy-herden- kingsjaar 1962-'63 een reeks Debus sy-recitals in Nederland, België, Oos tenrijk, Duitsland en Italië. Sedert april 1961 is Janine Dacosta in Ne derland woonachtig. Janine Dacosta trad reeds vaak als soliste met „Het Brabants Orkest" op.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9