BELANGEN VAN WAALWIJK OP VOORTREFFELIJKE MANIER BEHARTIGD assat Antoon Tieien WAAlWIlkse Gfl UnGStRAAtSe COURAHt ÊK& i»!$8Sat8Ja Gids Bata lonen WAALWIJK - Er zijn maar weinig verenigingen, die gedurende zestig jaar de belangen van de Waalwijkse gemeenschap op een zo'n voortvarende en daadwer- delijke manier hebben behartigd als „Waalwijks Be lang". Dinsdag 21 maart is het zestig jaar geleden dat deze vereniging werd opgericht. Een mijlpaal in haar geschiedenis, waarbij stil gestaan mag worden. Wij menen er dan ook goed aan te doen een over zicht te geven van de achter ons liggende zestig jaar, waarin „Waalwijks Belang" van haar veelzijdige ac tiviteiten heeft blijk gegeven. In 1903 bestond behoefte aan vereniging W.B. Tweede lustrum Goed werk WÈfflÊÊ MËÊÊ0 V Vijftig-jarig bestaan PRISMA Voorzitters iVEan verduistert dertig milie Prins Ciaus benoemd in raad van advies Vakbond rasaBEsay-üfci-s... meent dat drukt MAANDAG 6 MAART 1967 88e JAARGANG No. 19 De tcho van het Zuióen UitgeverAbonnement Waal wij ksche Stoomdrukkerij t - p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" 21 maart is het zestig jaar geleden dat Waalwijks Belang werd opgericht (Van onze verslaggever) De behoefte aan een vereniging-, die zich ten doel zou stellen de be langen van Waalwijk op verschil lend gebied naar buiten te beharti gen kwam voor het eerst heel dui delijk aan het licht bij de grote tentoonstelling van de schoen- en lederindustrie welke in 1903 in Waalwijk werd gehouden. De orga nisatoren van deze expositie dron gen dan ook aan op de inrichting van een dergelijke vereniging. De ze kwam nas jaren later tot stand. Toen de heer Herman J. Zeegers tijdens een lezing voor een vereni ging voor het Marktwezen in Waal wijk pleitte, stak men op initiatief van de heer Jan Tieien de hoofden nogmaals bijeen. Op 21 maart was het dan zo ver.„Waalwijks Belang", vereniging tot verheffing van het marktwezen en bevordering van 't Vreemdelingenverkeer" zag het le venslicht. Veertig leden gaven zich op, waaruit het eerste bestuur werd gekozen: H. Zeegers, voorzitter; W. Timmermans, vice-voorzitter; Jan Tieien, le secretaris; A. v. Liempt, 2e secretaris; J. van Schijndel, pen- ningmeester; P. Verwiel, W. Zuur- hout, G. Zuurhout en C. Witlox, commissarissen. Nadat Koninklijke Goedkeuring wais verkregen waren de eerste ac tiviteiten van de nieuwe vereniging, de verzorging van de feesten op Koninginnedag en het uitschrijven van wedstrijden voor standhouders op de markt, organiseren van fes tiviteiten, premie-markten enz. De vereniging pakte de zaken ener giek aan maar, zoals vaak het geval is, vertoonde de vereni ging na enkele jaren weinig le venstekenen meer. Het was Cor. Witlox die in 1911 op een reorgani satie aandrong. Er kwam een nieuw bestuur die specialisten aantrok om de problemen rond marktaangele- genheden te bespreken. Verder zorgde men voor een grootse vie ring van koninginnedag, er wer den weldadigheidsconcerten en op tochten georganiseerd en er werd bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat op betere treinverbin dingen met Waalwijk aangedron gen enz. In die jaren besloot men een kiosk aan te schaffen, die tevens kon worden gebruikt als ijstent. De kiosk werd later verkocht aan de vakschool die er de afdeling leestenmakerij in onder bracht. Er kwam een tentoonstelling van wer ken van Jan van Delft en in 1910 werd een landbouwtentoonstelling georganiseerd. De eerste gids van Waalwijk verscheen in 1911. Er zijn nadien nog heel wat gid sen en folders verschenen. Een bij zonder mooie was de gids „Waal wijk een Brabants Centrum" van de hand van Harrie Verwiel, de huidige direkteur van de streek VVV Tilburg. Vorig jaar verscheen 't laatste werkstuk van „Waalwijk een Brabants Centrum", een bij zonder kostbaar en alom gewaar deerd werk van de hand van het bestuurslid de heer Jac. Bergmans. Niet onvermeld mag blijven dat de ontsluiting van de Loonse- en Drunense Duinen voor een goed deel is te danken aan Waalwijks Belang die hiervan de eerste foto's liet maken en deze in de door haar uit te geven gidsen plaatste. Toen in februari 1913 „W.V." haar eer ste kampioenschap behaalde zorgde Waalwijks Belang voor een passen de hulde. Dit initiatief werd in de loop der jaren trouw doorgezet. Op deze wijze zijn overwinningen en jubilea, waarin de naam van Waal wijk betrokken was, nooit vervlakt of onopgemerkt voorbij gegaan. De onafhaukelijkheidsfeesten wer den in 1913 door Waalwijks Be lang georganiseerd en gevierd met lichtstoet, gevelverlichting en -ver siering, illuminatie van de markt, kinder- en volksspelen, concerten, enz. De gemeente verleende hier een subsidie van 500,aan. Op initiatief van W.B. kwam een Wit- Gele Kruis- en een Groene Kruis vereniging tot stand. Verder wer den er pogingen ondernomen tot 't verkrijgen van cursussen voor fruit teelt, een veiling, een ambacht school en het constitueren van een bouwcommissie. Een krachtige aktie werd ge voerd voor het verkrijgen van goe de arbeiderswoningen in Waalwijk. Er werd met de afdeling van de KSA een commissie gevormd. Na tal van vergaderingen, het opstel len van rapporten en het voeren van conferenties met B. en W. be sloot het gemeentebestuur deze be langrijke aangelegenheid een voor werp van gemeentezorg te maken Ook kwam er in samenwerking met de KSA een volksbibliotheek tot stand. Er werden besprekingen ge voerd met inwoners van 't Loonse Hoekje, die alle medewerking ga ven, om een deel van 't Loonse Hoekje bij Waalwijk te voegen, 'n Uitvoerig gedocumenteerd voorstel van samenwerking werd ingediend evenwel zonder succes. Ook de ves tiging van een land- en tuinbouw school ging niet door De oorlog was hier spelbreker; het rijk moest zijn medewerking jammer genoeg opschorten. Op voorstel van secretaris Jan Tieien werd besloten het tweede lustrum met een fancy-fair te vie ren. Er werden verschillende com missies benoemd die o.m. met het plan naar voren kwamen Musis Sacrum in Oosterse stijl in te rich ten. Alle voorbereidingen ten spijt werd besloten het geheel, wegens tijdsomstandigheden, niet door te laten gaan. Pogingen werden er toen ondernomen om te trachten het Hoefsven als bad- en zwemge- legenheid in te richten. Ook werd overeenstemming bereikt om tot de vestiging van een groentenveiling in Waalwijk te komen. Toen alles „rond" was, kwam tegenwerking van andere gemeenten, vooral uit het Westen. Toen de Roestelberg en Bergzicht publiek zouden wor den verkocht was W.B. er als de kippen bij om dit mooie bezit te kopen. Door hoger bod gingen deze goederen echter in particuliere han den over. Plannen kwamen er ook gereed om voor een goede sport- accomodatie te zorgen, temeer daar ook de scholen geen oefenterreinen ter beschikking hadden. Het rijk zegde subsidie toe, zodat de plan nen ten uitvoer gebracht konden worden. Toen het zover was, kon het rijk geen medewerking geven. In dat jaar zou geen enkele mede werking aan sportterreinen worden gegeven. De plannen liggen nu nog steeds op de gemeentesecretarie Een bijzonder geslaagd initiatief waarvoor Waalwijk zijn vereniging ook nu nog dankbaar mag zijn is de viering geweest van het 75-jarig verblijf van de zusters van JMJ in Waalwijk. Er werd toen een „ope ratie-kamer-fonds" opgericht. De eerste collecte bracht 7.000,op. Dit fonds is de grondslag geweest voor het huidige St. N'icolaaszie- kenhuis, waarvoor het bestuur van Waalwijks Belang steeds krachtige akties heeft gevoerd. Door schen kingen en bijdragen van alle in woners van de gemeente is dit fonds in de loop der jaren kunnen aangroeien tot 20.000,een prachtig aandeel in de tot standko- ming van dit zegenrijke werk. Tevoren heeft dit fonds al goed werk gedaan, door haar reeds voor radige instumenten en artikelen af te staan aan de kliniek van het Wit- Gele Kruis en door deze vereni ging in haar financiële nood tij delijk te helpen. In de tijd der annexatie worden krachtige po gingen gedaan om ook op andere wijze uitbreiding van de gemeente te verkrijgen, waardoor enig na tuurschoon hij Waalwijk zou kun nen worden gevoegd. Ook werden pogingen ondernomen om de voet balclubs WSC en Quick te combi neren. Krachtig werd de aktie ondersteund voor verbetering van de weg van Waalwijk naar Tilburg. Het was Waalwijks Belang dat in samenwerking met een comité van veefokkers uit de omgeving fokvee- dagen organiseerde. De dagen zijn meermalen een groot succes ge weest. Ook kwam er een ijsclub tot stand. Nabij de haven werd 'n prachtige baan met verlichting aangebracht. Ook de Waalwijkse Zwemclub is voortgekomen uit Waalwijks Belang. Toen het nieu we gemeentehuis gereed was bood de vereniging het prachtige meu bilair aan. De aktieve bestuursle den organiseerden excursies en zelfs een studentendag. Ook was men present bij het koperen ambts jubileum van burgemeester Moo- nen en het zilveren feest van de Rij ks vakschool. Dat de vereniging nergens voor stond blijkt wel als men weet dat de verbetering van de weg naar de Roestelberg het enige ontspan ningoord, door Burg. en Wethoud. werd verzorgd. De gemeente Loon op Zand nam het onderhoud op zich. Ook werd er een comité ge sticht dat de uitstapjes voor de Ouden van Dngén organiseerde. Nog stéed profiteren ieder jaar honderden bejaarden van dit ini tiatief. Was de vereniging steeds present bij alle jubilea en kampi oenschappen (o.a. Frans Slaats en Kees de Ruyter), als Waalwijks Belang jubileerde vergat ook de bevolking de vereniging niet. Er werden dan steeds grote feesten georganiseerd. Hieruit mag grote waardering geconseludeerd worden. In mei 1941 werd de vereniging door de SD in. Den Bosch verboden en ontbonden. Het kantoor van de secretaris werd doorzocht en er werd heel wat in beslag genomen. De helft van alle bescheiden en ook de kas kon gered worden. In april 1946 herrees de vereniging na een rustperiode van vier jaar. Er werd een ledenwerfaktie gehouden die waaruit maar liefst 390 leden voor de dag kwamen. Een van de eerste daden was het vormen van een comité die tot doel zou hebben het plaatsen van een gedenksteen op de plaats waar bur gemeester Moonen en ander Waal- wijkers waren gefusilleerd. Akties werden er ondernomen om de spoorverbindingen te herstellen. De NS zette slecht materieel in en onmogelijke vertrekuren, wat tot gevolg had dat van de diensten weinig gebruik gemaakt werd. Voor de NS een motief om het personen vervoer op te heffen. Het was de redaktie van „De Echo van het Zuiden", die een ak tie ondernam voor een passend oorlogsmonument. Het met deze aktie ingekomen geld werd over gedragen aan Waalwijks Belang. Er was totaal 20.000,verzameld. De beeldhouwer John Raedeker werd opdracht verleend een monu- HET BESTUUR VAN WAALWIJKS BELANG IN 1916 VOOR DE EERSTE MAAL GEFOTOGRAFEERD Het beeld van John Raedeker, dat op initiatief van Waalwijks Belang, als gedenkteken voor de gevallenen tot stand kwam. ment te ontwerpen. Waalwijk kreeg een van de mooiste monumenten van Nederland. van Nederland. Voor W.B. dus ook een blijvend monument. (Zittend van links naar rechts: A- van Liempt, H. van Everdingen, Cor Witlox, dr. Jan van Gils. Staande van links naar rechts: H. van Tussenbroek, Jan Tieien, Willem Timmermans, Jan van Schijn del, H. Wiesman. Na de oorlog werden exposities georganiseerd, terwijl er ook het punt vreemdelingenverkeer intens ter hand werd genomen. Op groot se wijze werd het gouden jubileum gevierd. Het middelpunt van de huldiging was Jan Tieien die vanaf de oprichting secretaris is geweest. Burgemeester J. Teijssen bood als geschenk van de burgerij een fon tein in het Hertog Janpark aan. Ook de laatste jaren heeft Waal wijks Belang steeds bij alle gele genheid acte de presence gegeven, en jaarlijkse evenementen op sport en muzikaal gebied. Het huidige bestuur, J. de Kort, voorzitter; A. Tieien, secretaris; B. Weijers, penningmeester, P. van Heesbeen, drs. A. Beunes, A. Meijs, Th. Burmanje, A. Pullens en Jac. Bergmans, is druk doende met de voorbereidingen van het zestig jarig jubileum. Hierover konden echter nog geen mededelingen worden ge daan. Het gemeentebestuur heeft sinds jaren mooie attracties in Waal wijk weten te vestigen o.a. een prachtige recreatieoord, met zwem bad en roeivijver, gemeentepark enz. Aan Waalwijks Belang een grootse taak om door goed gerichte reclame de vreemdelingen naar Waalwijk te trekken, en te doen zien dat Waalwijk een prachtige werk- en leefgemeente is. Het bovenstaande is slechts een zeer summier gedeelte van hetgeen Waalwijks Belang in het belang van Waalwijk in de vele jaren vooral voor en na de oorlog, heeft gedaan. De voorzitters zijn geweest. Her man Zeegers van de Poll, J. Hou- ben, C. Witlox, dr. J. van Gils, Ph. Timmermans, A. van Liempt, Jud. Timmermans, A. J. de Kort en ge durende 53 jaar onafgebroken se cretaris de heer J. Tieien, wiens gouden jubileum als zodanig, tege lijk met dat der vereniging in 1965 op schitteirende wijze werd her dacht. Op 80-jarige leeftijd nam hij als zodanig afscheid. Van de op richters zijn nog in leven de heren Cor Witlox te Waalre en Jan Tie ien te Waalwijk. De Barneveldse politie heeft de 39-jarige vertegenwoordiger H. E. uit Oss donderdag gearresteerd. De man wordt er van verdacht in de afgelopen twee jaar zijn werkgever, een fabrikant in chemische produk- ten in Barneveld, voor ruim 30.000 gulden te hebben benadeeld. Prins Claus is bij Koninklijk Be sluit van 22 februari benoemd tot lid van de raad van advies voor de Ruimtelijke Ordening. De prins had bij het kiezen van een werkterrein zijn voorkeur al uitgesproken voor de problemen van de ruimtelijke ordening en de daaraan ten grondslag liggende pla nologische studies. een horloge van internationale allure Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 8®, De schoenfabriek „Bata" in Best is, volgens een publicatie in 't Vak blad „Industria" van de Katholieke Bond van Werknemers in de Indus trie (St. Willibrordus) bezig met, wat dit bedrijf noemt, een „afbouw" van zwarte lonen. Volgens de Bond betekent deze maatregel in feite een geleidelijke loonsverlaging met 25 cent p. week, die op de duur 400 werknemers 5 tot 12 gulden aan weekloon gaat kosten. De Bond heeft de Bata-directie gewaarschuwd, dat tegenover druk, tegendruk zal komen te staan. In de loop van enige jaren heeft Bata al lerlei toeslagen ingevoerd om haar tekort aan arbeidskrachten te be strijden, schrijft de Katholieke Vak bond. Voor die toeslagen waren al lerlei mooie namen, o.a. productivi- teitspremie, extra premiebetaling, kwaliteitsverloning en dergelijke. De vakbonden vroegen reeds jaren geleden deze toelagen om te zetten in loon (zoals destijds op grond van de ondernemingsgewijze loondiffe- rentiatie geoorloofd was) en aldus te legaliseren. Bata heeft dit voor stel steeds naar de toekomst ver schoven. De bonden zijn toen ge zwicht. Volgens de publicatie in Industria wees niets er op, dat slechts een paar jaar later deze toeslagen als „zwart loon" zouden worden beti teld. Verder beklaagt de Vakbond er zich over dat het overleg met de Bata slechts beperkt blijft tot een gesprek met de personeelschef en twee bedrijfsfunctionarissen. De beslissing, aldus de Katholie ke Vakbond van Werknemers in de Industrie, ligt bij de directie. Voor vakbondsbestuurders en personeel is die echter vrijwel onbereikbaar.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1