wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt »Clarino« heeft voor consument en voor fabrikant veel voordelen 1 «RAIFFEISENBANK Boerenleenbank Commissie ingesteld voor bouw Bernadette-kerk f. 1È. VAN MIL I spaarbank en alle bankzaken Kath. Werknemers in L. op Zand huldigden vier jubilarissen óók voor H Premie spanrplan JAPANS KUNSTLEER-PRODUKT BANKETBAKKERIJ z PAASEIEREN Geen onderhoud Leer blijft Produktie I Beeldhouwersatelier in Loon op Zand Te klein Anneke Ebro met speciaal programma in Tilburg üempische cultuur- dagen op 8 en 9 juli H. STASSAR - JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk W A A L W IJ K is op GOEDE VRIJDAG a.s. de gehele dag gesloten. VRIJDAG 24 MAART 1967 88e JAARGANG No. 24 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Opgericht 1878 op de voet (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Woensdag is door de direktie van de N.V. Condor in Waalwijk het nieuwe kunstleer-produkt ,,Clarino" officieel ge lanceerd. Wij maakten enkele weken geleden tijdens de Anita-show' in Amsterdam reeds kennis met dit nieuwe schachtmateriaal, dat alle eigenschappen bezit om eens het hiaat op te vullen in de behoefte naar schachtmaterialen, naast het steeds schaarser wordende leder. Telegram-adres „ECHO" Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk V Q£ m U. LU O Maak pasen eens extra feestelijk Roomchocolade smaakvol en weelderig versierd. Ook leuke sortering choco lade kindereieren. K Ofschoon wetenschapsmensen in vele landen zich reeds jaren bezig houden met de fabricage van een materiaal dat geschikt is voor schoe nen gelukte het meestal slechts om een namaaksel in de vorm van een overtrokken of bedekt weefsel te ma ken, dat dikwijls op een misleidende manier op leder geleek. Deze materialen konden echter niet ademen en waren alleen geschikt voor tassen, meubilering en zo meer. Cla rino is geen bedekt of overtrokken weefsel, maar is evenals leder opge bouwd uit een vezelachtige stof. Dit materiaal kan dus ademen, het is soe pel, sterk en trekvast en doorlaatbaar voor vocht en lucht. Clarino is niet alleen als. vervan gingsmateriaal voor leder te beschou wen, want het bezit naast dé voor sohachtmaterialen noodzakelijke ei genschappen ook geheel waardevolle kenmerken. In tegenstelling tot leer is dit materiaal bijvoorbeeld goed be stand tegen water en vuil, het droogt niet in en het wordt na gebruik niet hard of brokkelig. Clarino ziet er uit als fijn gepolijst leder, doch het vergt geen onderhoud met poetsmiddelen. Vuil en spatten kunnen met een doek worden weggenomen. Clarino houdt zijn glans, ook na veelvuldig dragen. Het is ook 30 tot 50% lichter dan leer. Daar het goed aan de voet past blijft het ook langer mooier. Aan het gebruik van dit materiaal -looA J93A juerjuqej ap iooa 5[oo ufiz delen verbonden. Zo is 't vrij van plotselinge prijsschommelingen, wat vorig jaar bijvoorbeeld tot gevolg had, dat boxcalf uit de produktie geno men moest worden. Clarino is overal even dik. Vakmensen die moeten be oordelen wat gesneden moet worden, zijn dus overbodig. De heer J. Kuijpers, direkteur van de N.V. Condor, is van mening dat de toekomst van het leder door de komst van Clarino niet bedreigd wordt. „Er zal altijd vraag blijven naar leer, zeker als dat gelooid wordt op een manier dat het natuurlijke ka rakter sterk naar voren komt. Er dreigt echter een te kort aan leder te ontstaan en daarin zal Clarino kun nen voorzien". De prijs van b.v. een paar heren schoenen, vervaardigd van Clarino komt tussen de dertig en veertig gul den te liggen, gelijk aan de prijs van een rund lederenschoen doch goedko per dan een calflederen schoen. De damesschoenen vallen in de prijsklas se van rond de f. 25, - Het Inter nationaal Modellenbureau van Con dor heeft verschillende ontwerpen ge maakt, aangepast aan het materiaal. Clarino is leverbaar in de klassieke kleuren, terwijl speciaal voor West- Europa, ook de nieuwe modekleuren zullen worden uitgebracht. Er zal een speciale reclame-campagne worden gevoerd om ook 't publiek vertrouwd te doen worden met Clarino. De vraag naar Clarino is snel groeiende zodat Kurashiki Rayon Co., om aan deze vraag te kunnen voldoen, in Okoyama City een modern geou tilleerde produktie-eenheid heeft op gezet. Deze nieuwe Clarino-fabriek is in staat maandelijk 200.00 m2 van dit kunstleer te produceren. Hier te genover staat een produktie van 12- duizend vierkante meter per week bij de gemiddelde grote Nederlandse leerfabriek. Clarino is bestand tegen een tem peratuur van - 50°C. en tegen meer dan 2.500.000 buigingen. De boven genoemde eigenschappen in aanmer king nemende, zullen er voor Clarino in de toekomst ongetwijfeld enorme mogelijkheden liggen, zowel op het gebied van schoeisel als van meubels. Voorlopig houdt men echter bij schoeisel. En zo te zien ook in Ne derland met succes, want verschillen de Nederlandse fabrikanten zijn er reeds toe overgegaan Clarino als schachtmateriaal te gebruiken. In zaal Vermeulen heeft vrijdagavond een grootse huldiging plaatsgehad van de heer Jan van Noije en drie leden van de Kath. Werknemershond St. Willibrodus, afdeling Loon op Zand. De voorzitter, de heer Jan van Noije, opende de goed bezochte verga dering. Het verslag van de secretaris ver meldde een vruchtbaar jaar. Totaal waren er 296 leden; de laatste ledenwerving bracht 30 nieuwe leden op. De penningmeester heeft heel wat geld door zijn vingers laten gaan, want de afdeling is vrij groot. Het ba tig saldo was f. 907, - Alvorens de bestuurverkiezing plaats vond heeft de voorzitter,de heer J. v. d. Nieu- wenhuizen, geprezen over zijn werk van het afgelopen jaar. De heer Van Noije was nu niet meer herkiesbaar en stelde zijn man daat ter beschikking van een jongere kracht. Als candidaat was voorgedragen de heer K. van Leeuwen, die bij acclamatie werd geko zen als lid van het bestuur, evenals de her- kozenen G. Beerens en C. Ligtenberg. In het bestuur werd de functie van voor zitter nu ingenomen door de heer Jan van Beers; hij kreeg 29 van de 44 stemmen. Na deze verkiezing sprak de heer Kees Ligten berg namens bestuur en leden van de af deling de scheidende voorzitter toe. Een goede vriend gaat nu het bestuur verlaten, die maar liefst 35 jaar lang de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Het heeft hem, al dus spr., veel tijd en moeite gekost zijn krachten te geven voor deze afdeling, maar niets is hem ooit teveel geweest. Dit blijkt uit de functies die de heer Van Noije heeft vervuld in de bondsraad en het districtsbe- stuur. De heer Van Noije is met de bonds- belangen, dus met de belangen van de werk nemers, opgegroeid. Als dank overhandig de bij de heer Van Noije een horloge en een rokertje, voor het vele werk dat hij ver richtte. Op zijn beurt dankte de heer van Noije voor de hartelijke woorden. Het was een Dit jaar zal door de heer Broeders te Tilburg in Loonopzand een beeld houwersatelier annex woning worden gebouwd. De heer Broeders, die deze kunst in alle opzichten beheerst, heeft mo menteel in Tilburg een beeldhouwers accademie, voor de beoefenaars van dit vak en vooral voor hen, die zich in hun vrije tijd hierin willen bekwa men. Dit instituut met een zeer in- terssante expositie-ruimte zal dit jaar in Loon gevestigd zijn, waar zich eveneens geïnteresseerden kunnen gaan bekwamen voor dit mooie am bacht. Momenteel is een aanvang gemaakt met de uitvoering van de bouw onder architectuur van de heer Hub Prins te Kaatsheuvel en men hoopt einde dit jaar met het werk gereed te ko men. Men verwacht dat belangstel lenden van binnen en buiten de ge meente zich zullen gaan bezighouden met deze kunst, vooral nu een mooie gelegenheid hiervoor dicht bij de hand is, en die onder bekwame lei ding van een persoon als beeldhou wer Broeders. Bij het realiseren van de nieuw- bouwplannen voor 'n kerk in de Ber- nadette parochie te Waalwijk, zal het kerkbestuur van deze parochie worden bijgestaan door een bouwcommissie. Dit was het resultaat van een bespre king, die maandagavond in café 't Vosje werd gehouden. Deze bijeen komst was door de parochiegeestelijk heid belegd om de parochianen eens te polsen over eventueel bestaande wensen betreffende de indeling van de kerk en de noodzaak van het ter beschikking komen van bepaalde luimt en bij deze kerk. Er ontwikkelde zich al spoedig een zwaxe avond voor hem, maar toch ook een verheugende avond. Hij kon niet nalaten de nieuwe voorzitter van Beers veel geluk en veel voortvarendheid toe te wensen met zijn werk voor de afdeling. In gedachten ging hij naar de heren Willem Ligtenberg een der oudste van de bond en naar de vader van de nieuwe voorzitter, de heer Piet van Beers z.g. die steeds een stimulans voor de bond van St. Willibrodus zijn geweest. Hij zei ook zijn werk gedaan te hebben met hart en ziel. De afdeling staat heel goed aangeschreven bij het Hoofdbestuur in Den Haag. Moge het zo blijven. Tot de nieuwe voorzitter zei de heer van Noije dat hij als altijd beschikbaar was voor inlichtingen en wat die meer zij Namens het distriktsbestuur was de heer Ed. van Hilst aanwezig, die ook weer de heer van Noije feliciteerde met zijn 35-ja- rige loopbaan als voorzitter, maar tevens hem hulde bracht voor zijn werk. Hij zei dat deze afdeling een heel goede afdeling was waaraan Jan van Noije heel veel heeft gedaan. Helaas was niet aanwezig - wegens zijn vergevorderde leeftijd - de heer Godfr. van Vugt. Deze was 50 jaar lid van de bond. Hem zouden de complimenten worden over gebracht. Verder waren het de heren Piet Coomans en Jos van Leeuwen die ieder 40 jaar lid waren. Aan deze drie personen is de gouden bondsinsigne met de daarbijbe horende cheque overhandigd door de heer van Hilst. In het verloop van de avond sprak de heer van Hilst nog over de belan gen van de Werknemersbond. De arbeiders moeten volwaardig mens zijn in de maat schappij; de vakbeweging komt hiervoor op en dat zal blijven doen ook in 1967, dat zich al niet zo erg goed heeft aangediend. In de rondvraag dankte de heer Jos van Esch, als oud-bestuurs-lid ook de heer van Noije nog. In de huldiging werd de hele fa milie van Noije betrokken, want ook mevr. van Noije en haar dochter waren aanwezig. JUWELIER discussie, doch vooralsnog in een andere richting, daar enkele aanwezi gen de vraag stelden, of mogelijk de nu als kerk in gebruik zijnde sport hal aan de Dr. Schaepmanlaan ver bouwd zou kunnen worden en ge schikt zou kunnen worden gemaakt voor een groter aantal kerkgangers. Momenteel kunnen er ca. 500 men sen een plaats vinden, dit aantal zal echter op 700 moeten worden ge bracht. Men achtte de sfeer in dit ge bouw wel goed, zodat men graag van nieuwbouw wilde afzien. Voor dat pastoor Oomens op alle vragen in ging, vertelde hij het een en ander over zijn werkzaamheden en zijn op dracht als bouwpastoor. De sporthal is nu al weer enkele jaren in gebruik als kerk. Het had overigens lang ge duurd, eer men goedkeuring kreeg voor deze noodoplossing en de con ditie hierbij was, dat de gemeente Waalwijk de hal in 1970 zou overne men en de Bernadetteparochie voor die tijd zelf voor een nieuwe kerk zou moeten zorgen. Iedereen weet echter dat de kerk in beweging is en kerk bestuur en geestelijkheid hebben dit ook ingecalculeerd in hun nieuw- bouwplannen. De hearing deze week stond daarmee in verband. In eerste instantie dacht men aan een kerk met 1000 zitplaatsen, doch van dit aantal stapte men al af en via 900 kwam men al aan 800 zitplaat sen. Hierbij speelde een rol een min der intensieve bewoning van plan „Laageinde" en een grotere aanwas van niet-katholieken. Het kerkbestuur en de geestelijk heid kwamen tevens met de bezwaren, dat het in gebruik zijnde gebouw niet als kerk werd gezet en derhalve ver schillende belangrijke zalen mist. De nu beschikbare ruimte is echter in ieder geval te klein en verbouwing zou veel geld gaan kosten. In zijn tctaliteit levert dit een kostenopzet op, die het wel aanvaardbaar maakt tot nieuwbouw te komen. In ieder ge val zal de nieuw te bouwen kerk een Anneke Elro die voor verbintenis sen elders geruime tijd niet in Tilburg is opgetreden zal op disdag 28 mrt (paasvakanties) een bijzonder jeugd- festival in de Stadsschouwburg pre senteren. Aan dit speciale program ma werken een keur van artisten mee. Wij noemen hiervan - de Dutch Rol ling Stars, met hun grote rolschaat- sen-show; Gery en Janine, acrobatiek op rollende kogels; Alice in Wonder land; José, Tony en de vermaar de hond Lassie en vele anderen. Zelfs zal Anneke Elro een speciale jeugdquiz ten tonele brengen waaraan als prijzen een aantal grote Sjors en Sjimmie hoeken verbonden zijn. Als één van de andere attracties noemen wij nog dat iedereen een leuk en kleu rig Sjors van de Rebellenclub blad zo maar cadeau krijgt. Deze voorstelling is overal in ons land besproken uit verkocht, soms reeds vele dagen voor uit. Het doet de direktie van de Stadsschouwburg van Tilburg genoe gen dit programma juist in de paas vakanties. te kunnen aanbieden. De aanvang is om half drie 's middags. Algehele leiding in handen van An neke Elro. De 21e Groot-Kempische Cul- tuurdagen zullen dit jaar gehouden worden op 8 en 9 juli. Het thema dezer dagen is „Keer punt der Beschaving" en zal wor den ingeleid door een Nederlandse en Belgische Hoogleraar. Een fo rum zal de volgende dag beide in leidingen bespreken. Vlaamse en Nederlandse groepen zullen hun medewerking aan de Groot Kem- pische Cultuurdagen verlenen. centrum voor de hele parochiege meenschap moeten gaan vormen. Een opzet, die de door Mgr. Bekkers ver kondigde en ook door Mgr. Bluijssen uitgedragen visie moet benaderen. Als vaste dagkerk denkt men aan een kleine kern van ca. 150 zitplaat sen. Daaromheen zouden dan ruimten moeten worden gerangschikt, die door de week voor allerlei parochie- aktiviteiten zouden kunnen worden benut (bejaardensoos, repetitie's van kerkkoor, vergaderingen van kerkbe stuur, collectantencollege, jeugdwerk enz.). Door een simpele ingreep zou den deze ruimten op zon- en feestda gen bij de kerk kunnen worden ge trokken. Naar verwachting zullen voorberei dingen en bouw zo'n drie jaar vergen. Het tijdstip is dus gunstig om te star ten, ondanks dat een aantal aanwezi gen meenden, dat beter nog kon wor den afgewacht, welke de verdere ont wikkelingen binnen de kerk zouden zijn. Het kerkbestuur en de geestelijk heid zullen een aantal mensen vragen om zich in commissie met de bouw plannen te gaan bezighouden. IN HOIIAND SnUffBN HUIS Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Prcmiespaarplan 20% premie). fc" de. barik voor iedereen

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9