Raad Waalwijk vergadert vrijdag 31 maart wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Gemeente Waalwijk gaat douche-cellen aanbrengen In woningwetwoningen Waalwijks Symfonie Orkest geeft 5 april Lenteconcert in Lido WANNEER IS HERSTEL MOGELIJK BIJ AANSLAG INKOMSTENBELASTING m Vrije keuze VOORLOPIG ALLEEN IN 2 COMPLEXEN MIDDENSTAND SCHENKT AANDACHT AAN DIT CONCERT Op het eerste gezicht lijkt 't antwoord op bovenstaan de vragen wellicht eenvoudig. De wet schrijft voor naar welke maatstaven de inkomstenbelasting moet worden geheven en gebeurt dat verkeerd, dan is de aanslag in strijd met de wet en dan moet hij dus wor den hersteld. Dit principe geldt ongeacht de oorzaak; 'n vergissing bij de aangifte of 'n fout van de fiscus; 'n te hoge aanslag of 'n te lage, enz. Afgezien van 't feit dat men over die maatstaven waarnaar geheven wordt, zoals inkomensgrootte, burgerlijke staat kindertal, ouderdom of invaliditeit e.d. nog kan verschillen van mening is met het bovenstaande principe de zaak al te eenvoudig gesteld. Ook wanneer men het over die maatstaven eens is, kunnen zich namelijk nog om standigheden voordoen waardoor een herstel van de aanslag achterwege moet blijven. Ambtshalve vermin dering en navordering H@e lang si©g? 't Verkeerde paard Schrïftfout Niet altijd Complicaties BSoemenoord Formateur De Jong is in financiële zakem gedoken deslaagde proef olieveruietigende cleanosol Zware verliezen in Vietnam Litisiaeias-hof blijft behouden Uitbreiding orkest DINSDAG 28 MAART 1967 88e JAARGANG No. 25 De tcho van het Zuióen Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Bij te lage aanslag kan niet zo maar verschil worden bijgevorderd Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Konsekwente toepassing van het beginsel dat een aanslag die in strijd is met de wet hersteld moet worden, brengt mede dat als de aanslag te hoog is hetzij door een fout van de belastingplichtige, hetzij door een fout van de fiscus, er een verminde ring moet worden verleend, ook al is de termijn voor het indienen van bezwaar- en/of beroepschriften al verstreken. Dat gebeurt dan ook als regel: de inspecteur moet deze aanslagen ambtshalve tot het juis te bedrag terugbrengen. Het omgekeerde kan zich echter ook voordoen en dan is het nog maar de vraag of het billijk is dat bij een te lage aanslag altijd het verschil wordt nagevorderd. Wan neer iemand netjes zijn aangifte heeft ingeleverd zoals het behoort en de inspecteur komt na hef op leggen van de aanslag tot de ont dekking dat hij door een telfout of een ander abuis een te laag bedrag op het aanslagbiljet heeft vermeld, dan kan de belastingplichtige hem bij een eventueel navorderingsaan slag tegenwerpen dat hij (de be lastingplichtige) op zo'n manier nooit kan weten wat hem nog bo ven het hoofd hangt. De wet be paalt daarom, dat de inspecteur al leen kan navorderen wanneer hij daartoe door een zgn. „nieuw feit" is gekomen. Heeft de inspecteur bij vergissing een te lage aanslag op gelegd dan kan hij niet meer na vorderen. Heeft hij later echter een feit ontdekt, dat hij nog niet kende toen hij de aanslag vaststelde dan kan hij wèl navorderen. Dit komt voor wanneer iemand verzuimde in zijn aangifte een genoten inkomste te vermelden en de inspecteur pas na het vaststellen van de aanslag gegevens ontving waaruit dat bleek. Is er daarbij opzet of grove on achtzaamheid van de belastingplich tige in het spel, dan kan zelfs met een boete worden nagevorderd. Ook kan geen herstel meer plaats vinden, hetzij van een te hoge of van een te lage aanslag als die reeds zo oud is dat hetzij de con- tribuabele, hetzij de fiscus de ge gevens van het betrokken jaar re delijkerwijze reeds zal hebben weg gedaan of vernietigd. Daarom be paalt de wet dat alleen kan worden nagevorderd over jaren, sinds wel ke nog geen vijf jaar zijn verstre ken. Hieruit volgt hoe lang men zijn bescheiden inzake fiscale aan gelegenheden in ieder geval moet bewaren. Grotere moeilijkheden doen zich voor wanneer men het achteraf niet eens is over feiten of maatstaven bij de berekening van de winst uit bedrijf of beroep. Hier geeft de wet geen regels en moet dus worden teruggegrepen op de uitspraken van de belastingrechter. Voor sommige fouten, die op zichzelf staan en niet via de ba lansen doorwerken in andere jaren, geldt het voorgaande zonder meer. Bijvoorbeeld wanneer iemand abu sievelijk geen rekening heeft ge houden met het feit dat hij aan z'n Winkel goederen voor ieigen ge bruik heeft onttrokken, of wanneer de inspecteur voor dat eigen ge bruik een bedrag bij het inkomen heeft geteld en daarbij over het hoofd heeft gezien, of in de aan gifte niet kon zien, dat daarmede al rekening was gehouden. Wanneer echter b.v. een arts die bij de aanvang van zijn praktijk de keuze had of hij het woongedeelte van zijn eigen huis al dan niet tot zijn on dernemingsvermogen wilde rekenen, jaren later tot de ontdekking komt dat de destijds gedane keuze voor hem de nadeligste was, dan geldt zulks voor die arts niet als een her stelbare fout. Hij zal destijds het fis cale pro en contra tegen elkaar heb ben afgewogen, en als hij nu op het verkeerde paard wedde, dan was zijn keuze verkeerd, maar niet in strijd met de wet, en daarom in fiscale zin niet fout. Zo kan een zakenman bijvoorbeeld eind 1964 'n vordering van f. 3000,-, die hij moeilijk binnen kon krijgen, op f. 1.000, - hebben gewaardeerd, zodat de winst over 1964 f. 2.000,- lager werd. Wanneer de schuldenaar dan in 1966 onverwachts toch de ge hele som van f. 3.000, - betaalt, komt er in de boekhouding daardoor over 1966 'n winstpost ad. f. 2.000,- naar voren. Dan mag deze zakenman de lagere waardering ever voorgaan de jaren niet herstellen, ook al zou 't hem, b.v. door de progressie in het belastingtarief, beter uitkomen die winstpost weer naar 1964 terug te schuiven. De lagere waardering per eind 1964 was daardoor, naar de toen geldende omstandigheden, immers nog niet fout. De eerste regel is dus dat een eenmaal vastgestelde balans in beginsel niet meer mag worden gewijzigd. Deze regel gaat niet op wanneer er een werkelijke fout in fiscale zin, dus in strijd met de wet, is gemaakt. De wet eist namelijk, en dit is de tweede regel, niet slechts dat de totale on dernemingswinst, van het begin van de onderneming tot het eind, wordt belast, maar schrijft ook voor hoe die winst over de jaren moet worden ver deeld. Had onze zakenman door een schrijffout een volwaardige vordering ad f. 3.000,- voor f. 1.000,- in zijn balans en zijn winstberekening opgenomen, dan was dat een fout in fiscale zin en die fout moet worden hersteld. In de boekhouding wordt de winst dan, in strijd met de wet, over 1966 f. 2.000,— te hoog berekend, terwijl dan tevens duidelijk wordt (en dat is het nieuwe feit!) dat de winst over 1964 f. 2.000, te laag was aangegeven. In zo'n geval zal worden nagevorderd over 1964 en moet de vordering per eind 1964 en per eind 1965 voor het juiste bedrag op de ba lans worden opgenomen waardoor dan automatisch wordt voorkomen dat de winst over 1966 f. 2.000, - te hoog wordt. Indien de inspecteur toch niet kan navorderen, hetzij omdat de fout was gemaakt in een jaar dat langer dan 5 jaren terugligt, hetzij doordat hij over gegevens had beschikt waaruit hij de fout redelijkerwijze had moe ten kunnen constateren, heeft hij zich zelf vergist en heeft hij geen nieuw feit. Mogen we daaruit lezen, dat de fout dan niet kan worden hersteld en via de balansen in volgende jaren blijft doorwerken? Neen, in deze ge vallen, waarin een fout is gemaakt die zich via de balansen naar andere jaren voortzet en die zich daardoor later in de boekhouding automatisch weer zou herstellen, mogen de foutie ve balansen - 'en dit is de derde re gel - alleen worden hersteld als over het vroegere jaar, waarin te weinig is betaald, wordt bijbetaald. Het belangrijkste is dat de be lastingplichtige vrijwillig kan bij betalen in een geval waarin de in specteur niet meer kan navorde ren. Dit is het wettelijk beginsel van de zgn. balansencontinuïteit, dat dat over de totale onder- nemingsduur de totale onderne mingswinst wordt belast, zodat niet door herstel van een fout in een jaar, waarover niet meer kan wor den nagevorderd, een stuk winst tussen wal en schip valt. In feite heeft de belastingplichti ge de keuze* van het jaar. Is bijbe taling over het jaar van de fout het voordeligst, dan betaalt hij vrij willig bij. Doet hij dat niet, dan wordt de fout hersteld en het be drag daarvan belast in het jaar waarover de fout wordt ontdekt. Dit zijn de drie hoofdregels die bij het herstel van fouten in de winstberekening gelden. Daarbij kunnen zich nog vele complicaties voordoen, zoals de rechtspraak leert. Bijv. wanneer een onderne mer tien jaar lang ten onrechte zijn voorraad 5 pet. te laag waar- De leden van de raad van de ge meente Waalwijk komen op vrijdag 31 maart 1967 te half 8 ten stad- huize bijeen voor de openbare ver gadering. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief WAALWIJK - Vrijdagavond 31 maart komen de leden van de raad van de gemeente Waalivijk in open bare vergadering bijeen. De raad krijgt een slechts 20 punten tellende agenda voorgeschoteld. Een van de belangrijkste punten is ongetwijfeld 't voorstel van B. en W. om ook in de woningwetwoningen volledig inge richte douche-cellen aan te brengen. Sedert de sluiting van het gemeen telijk badhuis hebben het college di verse verzoeken bereikt om douche cellen in te richten. B. en W. wijzen er de leden van de raad op dat, mede uit financieringsoogpunt bezien, het niet mogelijk is deze voorzieningen voor alle betreffende woningen in eens tot stand te brengen. Voorlopig moet men zich dan ook beperken tot twee complexen woningwetwoningen Poolsestraat 3 tot en met 7, 9 tot en met 15 en 19 tot en met 27, Engelse straat 2 tot en met 26, St. Crispijn- straat 1, la, 3 en 5, Beatrixstraat 4, 10, 18, 28, 34, 38, 40 en Victoris- straat 6 tot en met 12, 14, 18 tot en met 24, 28, 30, 34. De keuze is op deze complexen gevallen, omdat uit de betreffende straten de meeste aanvragen zijn ont vangen en de kosten liggen beneden de f. 25.000, - Dit betekent dat de uitgaven met kasgeld kunnen worden gefinancierd. Een enquête, ingesteld bij de betrokken bewoners, heeft tot resultaat gehad, dat van de 65 geën quêteerden er 48 positief hebben ge- reageerd. Deze laatste zijn akkoord gegaan met de uit deze voorzieningen voortvloeiende huurverhoging. De 17 negatieve zijn voor een deel afkomstig van bewoners, die zelf reeds een deugdelijke douche-cel heb ben aangebracht. De kosten brengen een huurverhoging met zich mee van resp. f. 0,60 en f. 0,75. Verder wordt er een krediet ge vraagd van f. 288.206, - ten behoe ve van de uitbreiding van de gas-, water- 'en elektriciteitsvoorzieningen en van de openbare verlichting in „Bloemenoord". Aan de Prot. Chr. Kleuterschool aan 't Hollands Steegje zal een krediet van f. 1401,- wor den beschikbaar gesteld, voor een noodzakelijke uitbreiding van 't meu bilair. Ook worden de vergoedingen voor het kleuteronderwijs op f. 1390, - per lokaal en f. 21,- per kleuter vastgesteld, voor 1966. Voor 1967 wordt voorgesteld deze bedragen op resp. f. 1460, - en f. 22, - te bren gen. Medewerking wordt ook gegeven aan de uitbreiding en verbetering van de Nassauschool in de Grotestraat en de Ireneschool in de Molenstraat. Op de agenda staan verder nog enkele voorstellen tot verkoop van bouwter reinen en tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Grotestraat 49a en 49c en Groenstraat 1. deert en die voorraad ieder jaar is gegroeid, voordat de fout wordt ontdekt. Dan is de fout thans het totaal van de fouten van al die ia- ren tezamen waarover gedeeltelijk wel en gedeeltelijk niet kan wor den nagevorderd. In dergelijke gevallen moet ofwel de fout worden hersteld voor het gehele totaal in het jaar van ont dekking, ofwel er moet over alle ja ren worden bijbetaald. Gedeeltelijk navorderen en voor de rest in één jaar herstellen mag niet, heeft de Hoge Raad uitgemaakt. Deze moge lijkheden zouden hier thans echter te ver voeren en zijn ook in de rechtspraak nog niet volledig dui delijk geworden, zodat hier moge worden volstaan met een overzicht van de geldende beginselen. Formateur De Jong is gedoken in de financiële zaken, die in de eer ste vijf weken van de crisis onbe sproken zijn gelaten. Hij heeft van Prof. Zijlstra, in diens kwaliteit van minister van Financiën, de jongste gegevens over wat er het volgend jaar moet worden uitgegeven en over de tekorten die er ontstaan als er niet wordt bezuinigd en ook de belastingen niet worden ver hoogd. De laatste weken is het beeld van 1968 scherper zicht baar geworden. De heer De Jong bekijkt ook, of het wel mogelijk is een degelijk kabinet te vormen, als er niet enige afspra ken worden gemaakt over de ver deling van de gelden. Tot een con clusie is hij nog niet gekomen. In politieke kringen neemt men aan, dat als de heer De Jong de fina- ciële kwesties serieus wil gaan be handelen, hij zijn arbeid niet een voudiger maakt. 3. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woningen Grote straat nrs. 49a en 49c en Groenstr. nr. 1. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van kredieten voor onteige- ningskosten van percelen in de be stellen van een krediet van 1.401,- einde II en Zanddonk. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 19.980, voor het aanbrengen van douches in een aantal woningwetwoningen. 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 288.206,- voor gas-, wgter- en elektriciteits voorzieningen, alsmede openbare verlichting, in het bestemmingsplan Bloemenoord. 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking en het beschikbaar stellen van een wrediet van 1.401,- voor aanschaffing van meubilair en materialen ten behoeve van de Pro testants Christelijke Kleuterschool aan het Hollands Steegje nr. 8, al hier. 8. Voorstel tot vaststelling der vergoedingen, als bedoeld in art. 73, eerste en tweede lid van de Kleu teronderwijswet over het jaar 1966. 9. Voorstel tot nadere vaststel ling van de voorschotten op de ver goedingen, als bedoeld in artikel 73, eerste en tweede lid, van de Kleu teronderwijswet over het jaar 1967. 10. Voorstel tot 't verlenen van medewerking en het beschikbaar- stellen van een krediet van 3.673,- ex artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 voor verbetering van de verlichting van 2 klaslokalen en di verse aanschaffingen ten behoeve van de Nassauschool, Grotestraat 45 alhier. 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 183 van 't Besluit buitengewoon onderwijs '67 voor uitbreiding van de Ireneschool, Molenstraat 1, alhier, met twee les lokalen en 1 handenarbeidlokaal. 12. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten noorden van de Drunenseweg, van M. C. v. Daelen. 13. Voorstel tot aankoop van een stukje grond, gelegen ten westen van de Tempelierstraat, van A. A. Smolders. 14. Voorstel tot intrekking van het besluit tot verkoop van een bouwterrein, gelegen ten westen van de Seringenhof, aan A. M. Ver hoef en tot verkoop van dat terrein aan H. Staats. 15. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen ten noord-oos. ten van de Seringerthof, aan de fir ma A. P. Brekelmans en Zonen te Udenhout. 16. Voorstel tot verkoop van 2 bouwpercelen, gelegen ten noorden van de Woeringenlaan, aan 't bouw bedrijf firma G. van Heesch en Zo nen. 17. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen ten zuiden van de Willem Keystraat, aan H. H. de Rooij. 18. Voorstel tot vaststelling van een algemeen geldleningsbesluit. 19. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging van de wachtgeld regeling der gemeente Waalwijk. 20. Wijziging begroting. De proef met de olievernietigende Cleanosol van de Enschedeër H. de Vries op het olietapijt rond de ge strande Torrey Canyon, is voor 100 percent geslaagd. Het heeft daarom nogal wat bevreemding gewekt dat de Engelse regering achteraf toch nog om een chemisch onderzoek heeft gevraagd in de laboratoria van de British Petroleum Company. Daarvoor zijn 30 kilo preparaat van Schiphol naar Londen overgevlogen. Zij is ook in Luik aan het expe rimenteren. Zowel de Amerikanen als commu nisten hebben vorige week de zwaarste verliezen in de Vietnamese oorlog geleden.. Er sneuvelden 211 Amerikanen en 1874 militairen werden gewond. Dit was het h'oog;ste aantal Amerikaanse slachtoffers in een week tijds sinds het uitbreken van de oorlog. In die zelfde week werden 2675 commu nisten gedood. In de afgelopen wek en zijn de verliezen sterk gestegen. De cijfers bewijzen, hoe sterk het tempo in de oorlogvoering is opge voerd. De veiling van de Linnaeushof, 't recreatiepark in Bennebroek, is don derdagmiddag niet doorgegaan. De provincie Noord-Holland heeft de hof gekocht voor, naar verluidt, 380.000 gulden. Terwijl de huizen veiling in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat in Haarlem al op gang was, wist de Haarlemse nota ris A. Wintgens nog niet helemaal zeker of het park geveild zou wor den. „Ik wacht nog op één telefoon tje", zei hij. De notaris had intussen wel reeds een verklaring van de Linnaeushof-directie bij zich, waar in de regeling met de provincie op schrift was gesteld. Het door omstandigheden uitge stelde winterconrert van het Waal wijks Orkest zal nu onder de naam van „lenteconcert" worden gege ven op woensdag 5 april a.s. om 20.15 uur in de grote zaal van het Lido. Het vorig seizoen, toen in deze zaal door het Waalwijks Or kest een uitstekend geslaagd zo meravondconcert werd gegeven, is wel gebleken, dat het Lido ondanks zijn enigszins excentrische ligging onverwachte mogelijkheden biedt, zowel qua ruimte als qua accomo- datie en entourage, voor het organi seren van dergelijke evenementen. Temeer is dit het geval, nu de di- rektie van het Lido heeft besloten een permanent concertpodium aan te schaffen. Dit nieuwe concertpodium zal door het Waalwijks Orkest op 5 april a.s. in gebruik worden geno men. Op het programma staan: 12 contradansen van Beethoven, het concert in G-dur (KV 453) voor pi ano en orkest van Mozart en wer ken van Schubert (gedeelten uit diens le symfonie en de balletmu ziek uit Rosamunde). De pianosolist is de heer Hans Timm, direkteur van de muziekschool in Oisterwijk en broer van de direkteur van de Waalwijkse muziekschool. Diverse Waalwijkse middenstan ders in uiteenlopende branches zul len in hun etalages op een origi nele en opvallende manier aan dacht schenken aan het komende concert. Deze geste van de Waal wijkse middenstand wordt uiteraard door het orkest en ongetwijfeld ook door de Waalwijkse muziekliefheb bers bijzonder op prijs gesteld. Moge deze actie van de midden stand en het hopenlijke succes van het concert steun geven aan het streven van het orkestbestuur om de bezetting^ van het Waalwijks Orkest dè grote zorg van het bestuur de zo noodzakelijke uit breiding te geven. Nieuwe orkestleden zijn nog steeds van harte welkom en het bestuür nodigt dan ook gaarne iedereen, die een instrument bespeelt, uit zich als orkestlid aan te melden. Elke woensdagavond tussen 8 en 11 uur bestaat hiervoor gelegenheid in de muziekschool. Op vrijdag 14 april a.s. zal het zelfde programma door het Waal wijks Orkest worden uitgevoerd in Oisterwijk. Dit seizoen staat verder nog op het programma een concert in de kerk van Besoyen in samenwerking met het parochieel gemengd koor o.l.v. Frans Wilmont.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1