wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRant Waalwijk krijgt op St. Jansplein goed geoutilleerd V.V.V.-kantoor Internationale Schoenenbeurs zondag in Utrecht geopend MOLEN IN SPRANG-CAPELLE WORDT GERESTAUREERD RAAD WERKTE AGENDA VLOT AF VOOR DE TIENDE MAAL P R I SMA yrUMlsAifi De raad van Sprang-Capelle werkte zich vrijdagavond in een voltallige vergadering onder leiding van bur gemeester M. van Prooijen, vrij vlot door een agen da van niet minder dan 25 punten heen. Een van de belangrijkste punten was wel de beschikbaarstelling van een krediet van f 850.000,- voor de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school in het bestemmings plan Sprang, waarbij de voorzitter meedeelde dat de aanvraag voor de benodigde gelden aan de minister zal worden gedaan en de hoop uitsprak dat het niet al te lang zal duren vooraleer met de bouw kan wor den begonnen. De heer Kuijsten dankte namens bet betrokken schoolbestuur de burgemeester voor diens medewerking in deze. Op een vraag van de heer Dekkers of de raming van f 850.000,- mogelijk zal wor den overschreden, antwoordde burgemeester M. van Prooijen, dat deze bedragen door stijging van de bouwkosten kunnen worden overschreden, hoewei men vertrouwen had in de architect die het plan maak te, die reeds meerdere scholen gebouwd heeft, waar om hij meende dat het plan ook spoedig goedgekeurd zou worden en dan de aanbesteding afgewacht dient te worden. Op een vraag van de heer de Bie of in de bouwkosten ook de grond begrepen is, kon de voor zitter bevestigend antwoorden. Molen na restauratie weer in bedrijf Sporthal Nieuwe straat Woningen Demontabel kantoor van 25 m! Douches kleuterschool Uitbreding leerplan SVir B. v. Spaendonck onder grote belang stelling begraven Voorzitter K.v.K. installeerde woens dag Commissie Dongemond DC-8 stort neer s 18 doden NATO uu weg uit Frankrijk Algemeen Gaat Oe Thant Papoea's steunen? Bij geboorte saluut schoten vanuit Baarn Drie kinderen in ICeulen verbrand MAANDAG 3 APRIL 1967 ooc De Echo van het Zuióen 88e JAARGANG No. 27 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20 10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Raad stelde krediet beschikbaar voor bouw lagere school in Sprang (Van onze correspondent) een horloge van internationale allure WAALWIJK STATIONSSTRAAT Bij het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de restauratie van de standaardmolen, vond de heer Rijken de molen een dure luxe voor de gemeente, waar op de voorzitter zei, blij te zijn met dit rijke bezit, daar het een van de weinige is die nog in ons land be waard zijn gebleven. Ook wees hij er op dat de gemeente door het be drag dat voor onze rekening komt, weer in aanmerking komt voor ho gere uitkering uit het fonds ver houding rijkgemeente. Wat het onderhoud betreft, een auto die vijf jaar stil staat, slijt ook meer dan wanneer die gebruikt wordt en de voorzitten meende dat de ruimte in de molen te beperkt was om er iets in te kunnen doen, zulks in antwoord op een vraag van de heer Heij. De heer Winkelman nam aan dat voor 55.000,ook het inwendigé zal worden gerestaureerd. De voorzitter meende dat de mo len na de restauratie weer in bedrijf gesteld zou kunnen worden en op een door de heer De Bie geuitte wens dat de raad bij het proef draaien aanwezig zou mogen zijn, zegde de voorzitter zulks gaarne toe. Het ligt in de bedoeling in de toe komst de molen bij tijd en wijle van stand te wijzigen, waarvoor kontaikt zal worden opgenomen met de vroegere eigenaar. maar de voorzitter wees er op dat ze geen eigendom van de gemeente zijn en merkte voorts op dat door een commissie van Monumenten zorg in Sprang-Capelle een voorlo pige lijst van monumenten is opge maakt, waarop niet minder dan 51 woningen voorkomen en waarover B. en W. binnenkort advies zal uit brengen aan de raad, opdat die zijn mening hierover zal kunnen uit spreken. De overige punten gingen vlot on der de hamer door. De heer P. J. v. d. Schans werd tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. De heer Kuijsten vond het „onbe zoldigd" in deze tijd vreemd klin ken, maar de voorzitter zei dat de benoeming voortvloeide uit de aard van zijn werkzaamheden. Bij de af gifte van uittreksels uit de burger lijke stand, moest hij tot nu toe een andere ambtenaar laten tekenen. Een wijziging van de Wachtgeld verordening voor het gemeenteper- soneel werd aangenomen. De verordening op de heffing van leges werd zodanig gewijzigd, dat voor een toeristenkaart B voortaan 4.betaald moet worden. De toe ristenkaart A, die voorheen ter ge meentesecretarie kon worden klaar gemaakt en afgegeven, verdwijnt. Dit was voor de voorzitter aanlei ding om over de hooiden van de raad heen, de ingezetenen er op te wijzen dat het in de toekomst nodig is tijdig voor de vakantie toeristen- kaarten aan te vragen, nu deze door de Commissaris der Koningin wor den verstrekt en de aanvraag dus naar Den Bosch moet. Vraagt men deze dus niet tijdig ter secretarie aan, dan zou men achter het net kunnen vissen. De heer De Vos merkte op, dat het in deze tijd toch niet voor de hand ligt om de grensfaciliteiten te bemoeilijken, wat hier toch het ge val is. De heer Kuijsten vroeg zich af of het niet wenselijk was dat de provincie door advertenties in de bladen de ingezetenen hierop te at tenderen, maar de voorzitter zei dat in een huis-aan-huis-circulaire tij dig voor de vakanties de ingezete- Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet voor het gebruik en de inrichting van de sporthal, werd aangenomen met alleen de heer Rijken tegen. De heer Winkelman achtte het be drag voor een schoonmaakmachine verantwoord, want het is nodig dat de hal goed wordt schoongehouden. Het geraamde bedrag van 1000. voor de opening vond hij gering, waarvan de voorzitter direct ge bruik maakte voor te stellen dit he- drag tot 2000.— te verhogen, want het was weinig, en men wilde toch de openingsdag in het teken van de sport zetten met demonstraties.. De heer Kuijsten informeerde nog naar de afrastering en de heer De Vries leek de electrische klok vrij duur, maar de voorzitter kon de heren te vreden stellen. In het nieuwe bestemmingsplan Sprang-Zuid, dat reeds in uitvoe ring is, zal ook de geprojecteerde straat tegenover de Burg. Meijer- straat reeds nu worden verhard. Daarbij zal tevens voor de bezoe kers van het gebouw Chr. Volks bond een parkeerterrein worden aangelegd. Een en ander kan wor den gefinancierd uit het reeds door de raad gevoteerde bedrag, omdat de inschrijving was meegevallen. De heer Heij vond het vreemd dat aanvankelijk slechts een in. en uit gang voor het plan was gedacht, maar de voorzitter wees op het ge brek aan financieringsmiddelen. Op een vraag van de heer De Raat of ook direct langs deze straat wonin gen gebouwd kunnen worden, ant woordde de voorzitter bevestigend. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe vrachtauto, waar voor 25.000.— beschikbaar gesteld werd. De heer Winkelman juichte dit voorstel toe. Waar in het pre advies geen merk wordt genoemd, gaf hij in overweging aan de natio nale industrie te denken (DAF). Besloten werd tot onbewoonbaar verklaring van de woningen Kerk straat 57 en Nieuwevaart 23. De he ren Genuit en Heij vroegen of deze woningen nu werden opgeruimd, (Van onze verslaggever) WAALWIJK De raad van de gemeente Waalwijk heeft zich vrij dagavond, tijdens de maandelijkse openbare vergadering, in een halt uur door de 22 punten tellende agenda gewerkt. Weinig punten gaven aanleiding tot discussie. Alleen vroegen enkele raadsleden of het wel juist was om het VVV-kantoor op het St. Jansplein te bouwen. Burgemeester J. Teijssen wees er op dat het gebouw demontabel is, zodat, als er in de toekomst een estetisch verantwoordde plaats vrij komt, het gebouwtje ten alle tijden zonder veel moeite verplaatst kan worden. De voorzitter wees nog eens op het grote belang voor Waalwijk dat men de beschikking krijgt over een goed geoutilleerd VVV-kantoor. Het verstrekken van alle informaties over Waalwijk en omgeving in een hiertoe geëigende en verantwoorde omgeving, kan slechts stimulerend werken op het bezoek aan deze ge meente. In nauwe samenwerking met „Waalwijks Belang" (VVV) heeft de gemeente een gebouw ont worpen. Het wordt een demontabel kan toor dat wordt geplaatst op een klein gedeelte van de bestaande parkeerplaats op het St. Jansplein, direct aan de Grotestraat. Het kan toor, dat een- bruto-oppervlakte heeft van 25 m2 en slechts twee parkeerruimten beslaat, wordt door de gemeente gebouwd en aan „Waalwijks Belang" op kostprijs basis in huur gegeven. De raad be sloot eenstemmig het gevraagde krediet van 12.000,beschikbaar te stellen. Bij de behandeling van het voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 19.980,voor het aanbrengen van douches in een aan tal gemeentewoningen, drongen de heren Westenburger, Van Seters, Brouwer en Smits er op aan om ten spoedigste ook in de andere ge meentewoningen voorzieningen te treffen. Voorlopig wordt slechts een bepaalde wijk „onder handen ge nomen". Wethouder C. van den Hoven deelde mee, dat spoedig nieuwe voorstellen zullen volgen. Hij be nadrukte, dat, voordat men in een bepaalde wijk voorzieningen gaat treffen, onder de bewoners die in eerste instantie afwijzend tegenover het aanbrengen van douches ston den, opnieuw een enquête zal wor den gehouden. Nieuwe bewoners wordt dus ook deze mogelijkheid geboden. De heer M. van Eijl vond het niet juist dat bij het voorstel om een krediet van 3673,ten behoeve van verbetering van verlichting en aanschaffingen voor de Nassau- school in de Grotestraat een bedrag van 780,voorkwam voor de aan koop van schoolborden. Hij was van mening dat deze post betrekking had op artikel 101 en dus door het schoolbestuur zou moeten worden bekostigd. Burgemeester Teijssen zegde toe hierover contact met het schoolbestuur op te nemen. Mocht blijken dat het bestuur volgens art. 101 kan handelen, dan zal dit be drag van het betrokken krediet worden afgetrokken. De heer Teijs sen benadrukte dat de Inspecteur had geadviseerd het voorstel te aan vaarden. nen hierop zullen worden gewezen. Op een vraag van de heer Dek kers naar de reden van deze maat regel, moest de voorzitter het ant woord schuldig blijven, mogelijk wil men meer op paspoorten aansturen. De vergoeding voor het vakonder wijs ten bate van de ULO-school werd vastgesteld, terwijl medewer king werd verleend voor de bouw van een bijzondere kleuterschool aan de Willem de Zwijgerstraat aan de vereniging voor Scholen met de Bijbel te Kaatsheuvel. De heer Kuijsten was hier niet tegen, maar vond het vreemd dat een vereniging uit Kaatsheuvel hier een school bouwt en vroeg of de vereniging zich niet beter in Sprang- Capelle kon vestigen. De voorzitter zei dat de vereni ging cok een functie verricht in Sprang-Capelle en het merendeel van de kinderen die de reeds be staande school bezoeken uit onze gemeente komt. De heer Dekkers brengt hierbij de school aan de Schrevelstraat ter sprake, waarop de voorzitter zegt dat ook voor dit houten gebouw reeds op de lijst van uit te voeren werken aan een permanent ge bouw is gedacht. Medewerking werd verleend voor de aanschaffing^ van leermiddelen voor muziek- en zangonderwijs ten bate van de Chr. School aan de Heistraat. De raad besloot op verzoek van de Npord-Brabamtse Maatschappij van Landbouw te verklaren dat de voorgenomen uitbreiding van het leerplan van de Chr. Streekhuis- houdschool aan de Heistraat met een VVB-opleiding (Vooropleiding Verzorgende Beroepen) nodig is. Van de heer E. Bod-de te Gende- ren werd een perceeltje grond ge kocht ter uitbreiding van het indus trieterrein. Het voorstel inzake de verpachting van landerijen werd goedgekeurd, evenals het voorstel inzake ontbinding van een pacht overeenkomst met de heer J. Snij ders. Met de Bank voor Ned. Ge meenten werd eén geldlening groot De belangstelling bij de begrafe nis van Mr. Dr. B. J. M. van Spaen donk te Tilburg was donderdag j-1- bijzonder groot. In de parochie kerk St. Maarten droeg pastoor M. Vogels de plechtige requiemmis op, waarbij hij werd geassisteerd door Deken F. van Oort, rector K. Jans- sens, pastoor Dr. F. van Miert en pastoor G. Witlox. O.l.v. de heer A. Knaapen zong het versterkte koor de driestem mige mis van Perosi, met aan het orgel de organist Joop Koch. Er waren vele binnenlandse en buiten landse belangstellenden o.m. prof. dr. J. M. de Quay; dr C. N. M. Korman, commissaris der Konin- rin in Noord-Brabant, Mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg en vele anderen. Een schat van bloemen en kran sen w.o. van werknemersorganisa ties, dekte de baar. Op de katho lieke begraafplaats in de St. Jozeph- straat vond de teraardebestelling plaats. Aan het graf werd gespro ken door burgemeester C. Becht, waarna de oudste zoon van de overledene dankte voor de belang stelling. 550.003,aangegaan ter finan ciering van de bouw van de Chr. School aan de Burg. Vermeulen- straat, waarbij de voorzitter de hoop uitsprak dat nu spoedig met de bouw zal kunnen worden be gonnen Tot slot werden enkele be grotingswij zigingen goedgekeurd. Bij de rondvraag was een vraag ingekomen van de heer de Vries betreffende de beneeming van be stuursleden voor de Stichting Dorps huis door het college van B. en W- De voorzitter antwoordde dat de statuten van het Dorpshuis, waar in de benoeming yan het bestuur geregeld is, door de raad is goed gekeurd op 29 april 1960, evenals de wijzigingen van 29 september I960 en 24 april 1964. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad op verzoek van de voorzitter in besloten vergadering. Op woensdag 29 maart j.l. is door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waal wijk, de heer J. Timmermans, de Commissie Dongemond van de Ka mer geïnstalleerd. Als voorzitter van de Commissie werd gekozen de heer F. L. Hartong en tot plaats vervangend voorzitter de heer P. A. Ruijtenberg. De samenstelling van de Com missie is als volgt: F. L. Hartong, voorzitter: Tankfa- briek N.V. Geertruidenberg. P. A Ruijtenberg, plv. voorzitter: Scheepswerven v/h P. A. Ruij tenberg N.V., Raamsdonksveer. R. F. A. van Dongen, lid kamer: N.V. Machinefabriek v.h. Schipper en van Dongen, Geertruidenberg. J. van Drunen: N.V. Van Baarsen Dakplaten en Betonwarenfabriek, Geertruidenberg. R. D. Melcherts: Lubbers' Construc tiewerkplaats en Machinefabriek „Hollandia N.V.", Keizersveer. G. J. de Poorter: Industrieële Mij. „Geertruidenberg N.V.", Geertrui denberg. C. W. Schalkwijk: Nederlandsche Castor Oliefabriek „NECOF" N.V., Geertruidenberg. J. F. Th. Siemering, lid Kamer: Sie- mering N.V., Geertruidenberg. J. G. v. d Sluijs: Van der Sluijs Oliehandel N.V., Raamsdonksveer. A. J. C. A. Verschuren: N.V. VER- CO fabriek ter vervaardiging van stalen buisprodukten, R'veer. Drs. W. G. A. Smits, secretaris Ka mer. Door het Bestuur van de Kamer wordt thans overwogen aan de Commissie tooe te voegen vertegen woordigers van het bedrijfsleven uit 1 Made en Drimmelen en een vertegenwoordiger van de schip- persorganisaties. Achttien mensen onder wie ne gen meisjes van een middelbare school, zijn donderdagmorgen om het leven gekomen, toen een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Delta Airlines zich in een luxueus motel van het Hilton- concern vlakbij het vliegveld van New Orleans boorde en in brand vloog. Het opperbevel van de NATO heeft zijn kwartieren in het Fran se Rocquencourt officieel ontruimd, met bescheiden plechtigheid. Presi dent de Gaulle had 31 maart be paald als de uiterste termijn waar op dit zou moeten gebeuren. Dit alles is nu in België gevestigd. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Zo wer den de woningen Grotestraat 49a en 49c onbewoonbaar verklaard, wer den kredieten beschikbaar gesteld voor onteigeningskosten van per celen in de bestemmingsplannen Meerdijk, Laageinde II en Zand- donk en werd een krediet van 288.206,gevoteerd voor gas, wa ter- en elektriciteitsvoorzieningen, alsmede openbare verlichting in Bloemenoord. Ook werden een aan tal onderwijsvoorzieningen goedge keurd en ging de raad akkoord met de voorstellen betreffende verkoop van enkele percelen bouwgrond. Tot en met woensdag 5 april wordt in de Irenehal op het Croe- selaanterrein van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de 10e Internationale Schoenen- beurs Nederland gehouden. Deze beurs is gistermiddag officieel ge opend. Op deze jaarlijkse interna tionale manifestatie tonen 207 fir ma's, waarvan 111 afkomstig uit Nederland en 96 uit het buitenland, verdeeld over 9 landen, op een net to expositie-oppervlakte van bijna 4800 m2 hun nieuwste collecties, waaronder de wintercollectie van '67-'68 van de Nederlandse en de buitenlandse schoenindustrie. Het buitenland is goed vertegen woordigd; een vijftiental Belgische firma's exposeert individueel op 'n totale oppervlakte van 50C- m2. Voorts nemen 10 Duitse firma's, 1 Engelse firma, 2 Italiaanse firma's en 3 Zwitserse firma's tezamen 765 m2 expositie-oppervlakte in beslag. Op de stands van de Nederlandse vertegenwoordigers is nog schoei sel te Zien uit Frankrijk, Israël, Oos tenrijk en Spanje. Voor wat de mode voor het ko mende najaar en de winter betreft, blijkt op deze beurs duidelijk dat bij de fabrikage van de schoenen en laa,'rzëm een 'overwegend gebruik is gemaakt van velours en suède en wel in de kleuren taupe en soe- dan-bruin en zandkleur; daarnaast handhaaft de laklederen uitvoering zich voor kinder- en teenerschoei sel. Wat de modellen betreft, kan worden vermeld, dat deze zijn af gestemd op de prettige draagbare schoen, dus breed aflopende leest en comfortabele hak; de maakwijze ontwikkelt zich ovoerigens steeds meer in de richting van zeer soepe le, modieuze en bovendien duur zame schoenen. De bezoeker aan deze 10e Inter nationale Schoenenbeurs Nederland zal kunnen constateren, dat de pro- dukten van de Nederlandse schoen industrie zich op een dermate hoog niveau blijven ontwikkelen, dat ge lijke tred wordt gehouden met de modieuze produkten uit de toon aangevende landen. De regering heeft reden oom aan te nemen dat secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties de Indonesische regering binnen af zienbare tijd zal benaderen over de uitvoering van de overeenkomst van New York inzake West-Irian (het voormalige Nieuw-Guinea). De voornaamste bepaling daarin is dat de Papoea's uiterlijk in 1969 vrij mogen beslissen over hun staatkundige positie. De artillerie zal onmiddellijk na de geboorte van een Oranje-baby het voorgeschreven aantal saluut schoten afvuren. Aanvaskelijk was het de bedoeling om de kanonnen in Lage Vuursche op te stellen, maar bij nader inzien blijkt dat te veel hinder te veroorzaken in de kraamkamer van Drakensteyn, zo dat de batterij nu in Baarn zal worden gestationeerd. De Baarnse politie krijgt assistentie van 80 man marechaussee en 30 man rijks politie, die worden „gekazerneerd" op het landgoed Klein Drakensteyn. Drie kinderen, twee broertjes van 3 en 4 jaar en een 4-jarig vriendje zijn in Keulen in een kelder ver brand. De kinderen hebben waar schijnlijk met lucifers gespeeld en oude matrassen en andere rommel in brand gestoken. Het vuur ver sperde hun de weg naar de uit gang. Toen buren de brand be merkten, was het te laat om de kinderen nog te kunnen redden. ONTSLAGEN De IJsel emaille-fabriek in Die ren heeft 70 man ontslagen en de Diepvries-unie in IJmuiden heeft ook een deel van haar personeel ontslag gegeven. Bij Heek in En schede zijn 970 man ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1