DESK weet koploper Middelburg een kostbaar punt af te dwingen Minister dr. M. Klompé opende zaterdag de ïaxandria-hal tegen 4-1 RKC bewijst in topduel RAC de sterkste te zijn m DE ECHO VAN HET ZUIDEN MAN MAANDAG 3 APRIL 1967 IN NEDERLAND IS NOG EEN TEKORT AAN 75 SPORTHALLEN ONDANKS SLECHT WEER 2500 TOESCHOUWERS Défilé voor genodigden Verdwijnt spel-element? Dankbaar De jeugd Rijk bezit Demonstratie lino Animo won van OD90 In tweede helft 88e Jaargang no. 27 (Van onze verslaggever) WAALWIJK Door het openen van een deur in een reuze-schoen, typerend voor Waalwijk, heeft de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, zaterdagmorgen de Taxan- driahal in Waalwijk officieel geopend. De openingsplechtigheid, die werd bijgewoond door ongeveer .400 genodigden, waaronder alle bur gemeesters van het stadsgewest, de GS-leden Van den Eerenbeemt en Manders en tal van Langstraatse notabelen, werd voorafgegaan door een défilé van alle Waalwijkse sportverenigingen. Na het officiële ge deelte ging de sportweek „draaien". Het gehele weekeinde hebben top sporters hun beste beentje voorgezet om zo de Waalwijkse bevolking op de juiste manier kennis te laten nemen van tal van takken van sport. Minister dr. M. Klompé opent de deur in een reuze-schoen, waaruit een meisje en een jongen stappen. Nadat Minister Klompé in 't res taurant van de sporthal door 't vol tallige college van B. en W. was verwelkomd, bood Guilia Marks de bewindsvrouwe bij het betreden van de sporthal een fraai boeket orchi deeën aan. Burgemeester J. Teijssen benadrukte in zijn welkomswoord nog eens de betekenis van de hal voor sportbeoefend en sportminnend Waalwijk. Een vreugde, waaraan de sportjeugd van de schoenenstad bij droeg tijdens het défilé. Voorafge gaan door het jachthoornkorps Cor- nu Copiae, marcheerden achtereen volgens deputaties van KKC, Kunst en Kracht, Juliana, Hockeyclub Waalwijk, Harmonie St. Crispijn, WSC, OWS, Shin Gi Tai, Tachos, De Mattenkloppers, Ons Genoegen, WSV Hertog Jan, Kracht en Vlug heid, Avanti en KWB voorbij aan de tribune. Terwijl op het middenveld jon gens en meisjes van alle sportver enigingen de letter W vormden, ver richtte Minister dr. M. Klompé de officiële opening. In haar speech haalde de Minister het boek „Inven ting the Future" van professor De- nis Gabar aan. Schrij ver noemt hier in onder meer als dreigend gevaar voor onze beschaving de overbevol king en het vrijetijdsprobleem. De Minister zei dat voor een moderne welvaartsmaatschappij twee bouw stenen onmisbaar zijn: ruimte en spelen. Zij stapte even in de geschiedenis terug en haalde het steeds terug lopen van de werktijd aan. „Wat zal ons de toekomst brengen", zo vroeg de Minister zich af. Zij haal de daarbij een berekening aan, waarin voor 1985 een 30-urige werk week en 40 arbeidsweken per jaar wordt verwacht. „In de toekomstige tijd zal de mens 40.000 uur aan pro- duktieve arbeid besteden. Aange zien hij er 700.000 leeft, betekent dit, dat hij slechts 6% aan produk- tieve arbeid zal behoeven te ver richten. Er zal dus gezorgd moeten worden dat al deze mensen ruimte krijgen om te spelen. Mede door 't weer, heeft men vaak weinig ruim te om te spelen. Er zullen accomo- daties geschapen moeten worden. Daarvan is de overheid zich terdege bewust. In 1966 werden 16 nieuwe sport hallen in gebruik genomen. Het to taal in Nederland aanwezige sport en spelhallen bedraagt momenteel 53. Nog 25 hallen zijn in aanbouw, terwijl voor 19 de rijksgoedkeuring werd toegezegd. Er kan wel worden aangenomen dat einde 1967 de Ne derlandse sportgemeenschap in elk geval over 70 sport- en spelhallen de beschikking zal hebben, hetgeen bijna de helft is van de geschatte totale behoefte aan dit soort acco- modaties. Met de minimale voorzie ning in deze behoefte zal dus nog een goede vier jaar gemoeid zijn, hetgeen overigens niet wil zeggen dat na vier jaar de sporthallen-nood van de baan is". De Minister zei de laatste tijd de indruk gekregen te hebben dat het spel-element uit de sport dreigt te verdwijnen. „Dat vind ik een ern stige zaak. De sport zou zo sterk aan waarde voor de mens inboeten. Dat mag niet gebeuren. Het spel element dient behouden te blijven. Een niet te verwaarlozen verblij dend element is, dat op basis van de overigens niet geheel geslaagde gedachte aan een goedkope sporthal hier in Waalwijk tot een aanzien lijk betere uitvoering is gekomen. Deze hal past vergelijkenderwijs nog geheel binnen 't raam van de sport hallen met een zgn. „eenvoudig ka rakter", aldus de Minister, die haar waardering uitsprak aan het adres van de dienst gemeentewerken, als mede aan het bouwbedrijf Pelli- kaan. Mej. Klompé besloot met de hoop uit te spreken dat in de Waalwijkse sporthal de sportbeoefening zal ge schieden zoals dat behoort. Met waardering voor de tegenstander. In de geest van fair play en in het besef dat het spel hoofdzaak is. De daad is aan de Waalwijkse sport. Burgemeester Teijssen dankte de bewindsvrouwe voor de indringen de wijze waarop zij aandacht had besteed aan ruimte en spel. Hij zei er zich van bewust te zijn dat de Minister veel aanvragen krijgt om sporthallen te openen. Aan een se lectie zou dan ook niet te ontkomen zijn. Des te verheugender noemde de burgemeester het dat de Minis ter naar Waalwijk was gekomen. De burgemeester droeg de hal, op bestuurlijk terrein, over aan de wethouder van sportzaken, de heer J. van Hees wijk. „Wat geruime tijd een droom leek, wat allengs tot de mogelijkheden ging behoren, is nu nog werkelijk heid geworden. Ik geloof dan ook dat we trots mogen zijn", aldus de wethouder, die vol dankbaarheid deze fraaie sporthal aanvaardde. De heer Van Heeswijk wilde op de eer ste plaats dank brengen aan de bur gemeester, maar ook aan alle in stanties die er toe hebben bijgedra gen dat de sporthal tot stand kwam. Niet op de laatste plaats de ge meenteraad die de nodige kredieten goedkeurde. Dankzij de bereidheid van ontwerper Henk Pellikaan uit Tilburg, heeft Waalwijk, aldus de heer Van Heeswijk, een hal gekre gen met tal van verbeteringen. „Dat we tot het resultaat gekomen zijn waar we nu vol trots naar kijken, is ook bereikt door het harde wer ken van de heer Kobben van ge meentewerken en zijn staf van me dewerkers. Alles kan de toets van kritiek jveerstaan", aldus de heer Van Heeswijk., die ook vol waar dering en bewondering sprak over de nog jonge Sportraad Waalwijk. Onder de bezielende leiding van de heer J. van de Klink, heeft deze raad bewezen de belangen van de aangesloten sportverenigingen op de juiste wijze te kunnen behartigen. De organisatie van deze opening en de sportweek berust voor 'n groot gedeelte bij de sportraad. Dat vruchtbaar kan worden samenge werkt, is in de afgelopen weken wel bewezen. „Waalwijk heeft een bloeiend sportleven op elk gebied. Sporten, die alle tesamen de mogelijkheid bieden tot gepaste vrijetijdsbeste ding. Sedert geruime tijd deed zich evenwel de behoefte voelen aan een sporthal. Nu is de hal er, en zijn er voorzieningen getroffen voor prak tisch alle takken van sport. Boven dien is de hal geschikt voor indoor- trainingen". Hulde bracht de heer Van Heeswijk aan de talloze sport mensen in Waalwijk, die zich dag in, dag uit belangeloos inzetten voor de sport. Er zijn er die onschatbare verdiensten hebben verworven voor de sport in het algemeen, maar vooral voor het begeleiden van de ontelbare jeugdige sportbeoefenaars. De waarde van dit werk is niet bij benadering te schatten. Symbolisch droeg de heer Van Heeswijk de sporthal over aan de afdeling sport en recreatie van de dienst gemeentewerken, aan de sportraad en alle individuele spor ters van Waalwijk, die een veelvul dig en stijlvol gebruik van de hal wensen te maken". Moge vooral de jeugd beseffen welk een groot goed vanaf heden geboden wordt en dit waarderen door er ordelijk en pas send gebruik van te maken", aldus de wethouder, die hoopte dat de sporthal volledig mag beantwoor den aan de doelstellingen en ver wachtingen waarvoor ze door en voor de gemeenschap tot stand is gebracht. „Er is geen beleving of gebeurte nis denkbaar, waarbij grenzen zó gemakkelijk vervagen en afstanden zó snel worden overbrugd als dat bij sportbeoefening het geval is. In welke relatie wij ook staan tot de sporthal, één punt maakt ons van daag aan elkaar gelijk en dat is on ze belangstelling en sympathie voor de sportbeoefening in het algemeen én vandaag die voor Waalwijk in 't bijzonder", aldus de heer J. C. van de Klink, voorzitter van de Stich ting Sportraad Waalwijk. „De sport raad heeft met veel genoegen naar deze dag uitgekeken. Het is van daag een belangrijke datum, waar op we nog vaak zullen terug zien". De heer Van de Klink herinnerde aan de prettige kontakten met het gemeentebestuur, waardoor het mo gelijk was geworden dat de sport raad zaterdag voor het eerst offi cieel naar buiten kon treden. Hij vond het ook een belangrijke datum voor alle sportverenigingen, die nu een pracht ruimte ter beschikking krijgen. Namens alle verenigingen dankte hij iedereen die bij de reali satie van de sporthal enig aandeel heeft gehad. Om deze dankbaarheid een tast bare vorm te geven, bood de heer Van de Klink namens de Sportraad het gemeentebestuur een wandklok voor de hal aan. „Deze sporthal zal een rijk bezit voor onze stad zijn, mits de Waal wijkse gemeenschap er een nuttig gebruik van zal maken. De vele sportverenigingen krijgen thans de beschikking over een accomodatie die uniek is en die ongetwijfeld sti mulerend zal werken om de zaal- sport in Waalwijk tot grote bloei te brengen", aldus de heer J. de Kort, voorzitter van „Waalwijks Belang". Hij sprak de hoop uit dat de sport raad er in zal slagen van de hal een gebouw te maken dat een ontmoe tingscentrum voor de Waalwijkse jeugd is. De heer De Kort adviseerde de sportraad goede kontakten te leg gen met de vele onderwijsinstellin gen, om zo sportmanifestaties te kunnen animeren. Hij hoopte dat de hal, behalve aan sport, ook gelegen heid gaat bieden aan het particulier initiatief voor het organiseren van exposities, beurzen, shows, congres sen, waarvoor tot nu toe de acco modatie ontbrak. Elk initiatief in deze richting zal „Waalwijks Be lang" graag steunen, aldus de voor zitter, die als dank een uurwerk aanbood voor de bestuurskamer. Het officiële gedeelte van deze voor Waalwijk zo belangrijke en feestelijke dag, werd besloten met een demonstratie ritmische gymnas tiek door een damesgroep van de gymnastiekvereniging „Quick" uit Leeuwarden. Deze dames een se- lectiegroep uit de 1000 leden tellen de vereniging werden vele malen kampioen van de bij het K.N.G.V. aangesloten verenigingen. Gezien 't daverend applaus dat na afloop klonk, vielen de demonstraties bij de aanwezigen in de smaak. Later op de middag volgde nog een ont vangst voor een groep genodigden op het gemeentehuis. Over de sportwedstrijden en de monstraties die zaterdag en zondag gehouden zijn en die veel belang stelling trokken, leest u elders in deze editie meer. - Bij Riland Bath zijn gistermiddag 12 personen gewond, toen 2 auto's (een met 9 personen) tegen elkaar botsten. Zes zijn zeer ernstig ge wond. Voorts zijn nog 6 ongelukken op de weg te betreuren. - In Grevenbricht is een echtpaar van 84 en 82 jaar door verstik king om het leven gekomen. Uno Animo heeft in Ossendrecht bij ODIO een kleine, maar verdien de zege behaald. Het won met 21, vooral dank zij sterk spel in de eer ste helft, waarin Uno Animo de ba sis legde voor de overwinning. Na een kwartier trof v. Wanrooy voor het eerst de roos. Zijn goede voorbeeld werd tien minuten voor de rust nagevolgd door Jan Meijer; 02. Na de rust kwam de thuisclub terug. De Loon op Zandse defensie hield de zaak echter goed gesloten en gaf zich pas vijf minuten voor het einde gewonnen; 12. Verder kwam ODIO echter niet. Het brood wordt vandaag 1 cent duurder. Bij de KLM werden 120 man personeel ontslagen. De weersomstandigheden waren nu niet van dien aard, dat de toe schouwers in een ongekend aantal waren komen opdagen. De belang stelling mocht er trouwens nog wel zijn, want er waren nóg wel zo'n slordige 2500 bezoekers. Gedurende de eerste helft was 't niet zo'n genot om te kijken, want de regen viel gestaag neer; de twee de helft was gelukkig droog en ver goedde veel. RKC heeft een duide lijke 41 overwinning behaald op een RAC, dat veel te simplistisch speelde en een zwakke verdediging had. RKC nam al gauw een voor sprong en na een half uur kon RAC via een penalty gelijk maken. Na rust vergrootte RKC succes sievelijk de voorsprong en RAC in tussen weinig kansen gevend. Door deze overwinning is RKC op gelijke hoogte gekomen met RAC en heeft een wedstrijd minder gespeeld. RKC heeft dus altijd nog een wedstrijd achter de hand. Maar er mag in de resterende vijf wedstrijden geen enkele fout meer gemaakt worden, want van een eventuele misstap kan RAC dan weer profiteren en tevens moeten de kansen van RK VVU niet onderschat worden; deze tegenstander komt over veertien da gen naar Waalwijk en van het re sultaat van deze wedstrijd zal ook veel afhangen. RKC heeft de wedstrijd tegen RAC gewonnen alleen al vanwege het feit dat hun techniek veel beter was en zij door hun persoonlijk spel meestal de RAC-spelers de baas ble ven. RKC heeft vele kansen gehad en dat er daar maar vier van in doelpunten zijn omgezet, lag eens deels aan het geluk van de RAC- goalie v. Oisterwijk en het te felle chargeren van de RAC-achterhoede, die dan iedere bal in het wilde weg trapte en anderdeels aan het missen van de kansen door de RKC-voor- waartsen, die met misschien wat meer overleg tot groter succes had den kunnen leiden en tevens door het afremmen van de acties door A. Duquesnoy. De eerste minuten waren voor RAC en al meteen was het een van de RAC-spelers die doelman v. d. Anker te fel aanviel, nadat deze de bal al klemvast had. RKC verplaat ste het spel echter naar 't RAC-doel en nam bezit van het middenveld, waar de weer herstelde C. Beerens goed werk deed. Het mag trouwens opgemerkt worden dat de gehele achterhoede van RKC deze middag in een prima vorm stak, want aan het tegendoelpunt had zij zelfs geen schuld. Na pl.m. 10 minuten wist Landskampioen Middelburg, dat opnieuw zijn kandidatuur voor deze titel van dit seizoen stelt, heeft een kostbaar puntje aan Desk moeten afstaan. En wanneer rechtsbuiten H. Netten ongeveer tien minuten voor het einde niet de pech had gehad de uitgelopen doelman But te tref fen in plaats van het doelvlak, dan was er grote kans geweest dat de thuisclub op de volle winst beslag had gelegd. Dat zou overigens niet overeenkomstig het strijdbeeld zijn geweest. De bewoners van „De Ef- teling" mogen - en waren dit ook - tevreden zijn met dit ene winstpunt, omdat Middelburg "qua voetbal on getwijfeld de betere ploeg was. Hun enige fout was dat zij het spel te kort hielden en door het opzoeken van het centrum geen openingen wisten te vinden. Dat de Zeeuwen in Kaatsheuvel een warm onthaal te wachten stond en dat zij een geladen Desk tegen over zich zouden vinden, was vanaf het begin duidelijk kenbaar. De gastheren wisten wat hen te wach ten stond tegen deze tegenstander met z'n aalvlugge en technisch be kwame voorhoede, die de kunst van doelpunten maken verstaat. Dit laatste moest uiteraard op de eerste plaats voorkomen worden, maar ook de gelegenheid daartoe. Het accent werd derhalve sterk op de verdedi ging gelegd, terwijl men met snelle uitvallen de eventueel opdringende vijandelijke defensie moest over rompelen. Tot dit laatste lieten de Middelburgers zich echter maar zel den verleiden. Desk wierp zich met een hartver warmend elan in de strijd en de Middelburg-voorhoede kreeg vrijwel geen enkele kans om gevaarlijk te worden. De afweer muntte derhalve niet uit in schoonheid, maar was niettemin wel afdoende. Het gevolg hiervan was echter, dat de eigen op bouw niet voldoende aandacht kreeg. Wanneer dit echter wel ge beurde, waarbij men de Middel burgdefensie met verre passen pro beerde te verrassen, dan bleken deze snelle aanvallen soms bijzon der gevaarlijk te zijn. Linksbuiten Frank v. Riel, na circa 5 maanden afwezigheid weer terug, liet zich daarbij niet onbetuigd. Nadat de gasten aanvankelijk een licht overwicht hadden gehad, kreeg Desk in de 15e minuut een extra steuntje in de rug, toen Kees Laros, die deze middag weer enorm veel werk verzette, de bal uit een vrije trap voor 't Middelburg-doel plaat ste en Walter Dekkers, zwaar ge hinderd, met een kopbal via de paal 10 liet aantekenen. Dat gaf de A. Duquesnoy de stand onder groot gejuich op 10 te brengen. Het spel ging hierna op en neer met RKC toch wel als de gevaarlijkste. RAC kreeg nog een vrije trap te nemen, een tiental meters voor het doel, maar de achterhoede kon de harde trap wegwerken. Na een halfuur mocht RAC een strafschop nemen, omdat v. d. Anker zich niet correct jegens een tegenstander gedroeg. De strafschop werd feilloos ingeschoten 1-1. Over en weer volgden in de resterende tijd tot de rust nog ver schillende kansen, maar doelpunten bleven uit. RKC begon de tweede helft vol goede moed en had tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om schone shirts aan te trekken. Na 5 minuten was het al raak, toen H. Passier op een voorzet van links de roos trof; 21. RAC voelde dft het, wilde het tot succes komen, dan uit de verdediging diende te komen en ze deed dit dan ook prompt. Links back Buys loste ver opgerukt nog een hard schot, dat rakelings langs ging. A. Duquesnoy probeer de, in samenwerking met L. Pul lens, door te breken, maar het ging te traag en de RAC-achterhoede kon wegwerken. Na 12 minuten volgde een aanval over rechts en de voorzet die volgde, werd door de vrijstaande L. Pullens ingeschoten; 31. RAC leek een geslagen ploeg, maar het pleit voor hen dat ze ble ven volhouden. H. Passier loste weer een van zijn harde schoten, maar jammer voor hem ging de bal naast. A. Duquesnoy kreeg bijna nog een Dessers nieuwe moed en met nog meer enthousiasme zat men de te genstander op zijn huid. Toen Henk Netten, die er steeds beter begint in te komen en meer zelfvertrou wen heeft gekregen, uit een verre pass onverwacht kans kreeg aan de haal te gaan, werd hij deskundig ge vloerd. Beide partijen ontwikkelden een hoog tempo. Amper was een Desk-aanval afgeslagen, of het vol gende moment moest doelman Tausch aan de andere kant 'n snel le uitval ten koste van een hoek schop onderbreken. De fraaiste kans was echter voor Hendriks. Vrij voor doel, aarzelde hij echter even en dat was voor de agressieve Desk defensie net voldoende om het ge vaar te bezweren. Daar ontsnapte Desk aan de gelijkmaker, zodat met een 10 voorsprong de rust inging. Van de tweede helft valt over het algemeen weinig te vertellen. Mid delburg had doorgaans door meer beheerst spel een overwicht, maar de Desk-defensie stond als een rots in de branding en weigerde te capi tuleren. Voorlopig althans, want in de 10e minuut werd deze defensie toch verrast door de donkere Pen- tury, die bij een vrije trap plotse ling voor het doel opdook en de ba lans weer in evenwicht bracht; 1-1. De strijd kreeg geleidelijk aan een harder karakter, waarbij de scheids rechter niet altijd gelukkig was met z'n beslissingen. Middelburg pro beerde tevergeefs door het centrum van de Desk-defensie te breken en aan de andere zijde ontsnapten de gasten aan de nederlaag toen Net ten op But strandde. Ook Laros gaf nog eens een staaltje van z'n door zettingsvermogen, echter eveneens zonder succes. Een compliment voor dit hardwerkende Desk, dat meer punten in haar mars heeft. - De huisartsen- en de ziekenfond sen zijn eindelijk tot een akkoord gekomen en zal lopen tot 1970. - De vredespoging van Oe Thant is op niets uitgelopen, daar de Viet- cong deze had afgewezen. Amerika had ze aanvaard. Onder tussen hebben de Amerikanen de Vietcong de zwaarste slag in de oorlog toegebracht; ze lieten 600 doden op het slagveld achter. - Formateur De Jong is niets meer gevorderd, daar hij nog een minis ter van volkshuisvesting en land bouw mist, die de CHU en AR zouden leveren. goede kans, maar de RAC-achter hoede kon de bal wegtrappen. RAC probeerde ook tot aanvallen te ko men, maar meestal werden de aan vallen door de RKC-achterhoede vakkundig afgebroken en lukte de RAC-ers het desondanks door de verdediging heen te komen, dan kon v. d. Anker het gevaar gemakkelijk bezweren. Na een half uur viel A. Duquesnoy uit en werd vervangen door H. Bool, die in de tijd dat hij nog meespeelde, nuttig werk heeft verricht. RKC kreeg nog verschil lende goede kansen, waar er slechts één van benut werd en wel door H. Passier, die met een keihard schot de RAC-keeper voor de vierde maal het nakijken gaf. Hierna was de strijd gestreden en de laatste minu ten werden uitgespeeld in 'n kalm tempo met de wetenschap voor RKC dat de kansen op het kam pioenschap optimaal zijn en met de hoop dat het volgende week tegen Zeeland Sport even goed lukken zal. RAC daarentegen is een - voor lopig - illusie armer en we zijn er van overtuigd dat zij er in de res terende wedstrijden alles aan zul len doen om weer op gelijke voet met RKC te komen. Verdere uitslagen: Helmond 2—RKC 2 0—2 Haarsteeg 3RKC 3 12 J eugdhoof dklasse RKC—Willem II 2—1 Maandag- en dinsdagavond kun nen jeugdleden zich opgeven voor de extra bus naar Zeeland Sport bij de heer L. v. d. Hoven, Putstr. 62. Het défilé trekt lang de genodigden. Voorop Cornu Copiae. Vóór de genodigden, op de tribune, mej. Klompé, geflankeerd door burgemees ter Teijssen en wethouder J. van Heeswijk. Een spelmoment uit de wedstrijd RKCRAC

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5