waAlwrjkse en LanqstRAAtse couraiu U- u. li. m.m.m.m.m.ii.m.'ii.m.m. DESIREE 60 jaar Waalwijks Belang in jubileum-vergadering herdacht damestassen handschoenen paRapluies en Rei saRti kelen EUROPA VERLOOR EEN VAN DE MEEST MARKANTE POLITIEKE FIGUREN li. li GEBOORTE - GEBAK VeRWiel'S leöeRWARenhuis H Dr. K. Adenauer wordt dinsdag begraven WELKOM PRINSENKIND MEER AANDACHT AAN TOERISME J. TAUSCH W3AlWljk Met Konrad Adenauer is een der meest markante politieke figuren uit het naoorlogse Europa heenge gaan. Jarenlang heeft hij het Duitsland van na de tweede wereldoorlog geleid met de halsstarrigheid van een man, die zijn leven op een vast baken heeft gezet. Zijn eigen leven, zijn land en Europa. De laatste jaren leek „Der Alte" op een geïrriteerde grootvader die vanuit zijn leunstoel de hele familie nog graag naar zijn hand zette en hiermee zijn vernis aan inner lijke ruimheid duidelijk demonstreerde. Maar dat zal zelfs zijn felste tegenstanders niet beletten de groot heid van deze integere Duitser te zien en zijn verdien sten voor zijn volk en geheel west-Europa te prijzen. Leven in dienst van Europa Door nazi's afgezet Bondskanselier Realist Banketbakkerij VAN MIL Exclusief Exclusief Van Mil De elegante verlovingsring Jubileum wordt bij opening VVV-kiosk gevierd ZOMERMODE 1 967 ZOMERMODE 1 967 IN VRIJDAG 21 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 32 - Vliljl/nu 61 ruivui .LÏJOl - --. De tcho VAD het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent —*J Abonnement :vA+||jp. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 <p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) ^Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Konrad Adenauer voorvechter van Europese integratie Zo voor Winston Churchill het idee van het Britse gemenebest in stond, zo was het begrip dat Kon rad Adenauer vervulde: Europa. De band tussen 't westen en Duits land, die in de 19e eeuw reeds gro telijks schade had geleden, werd in de dertiger jaren door Hitier en zijn trawanten doorgesneden. Die band te herstellen werd door Aden auer als zijn voornaamste taak ge zien. Hij droeg het idee in zich dat het nieuwe Duitsland slechts in vruchtbare gemeenschap met het huidige Europa kon leven als het een nieuwe verhouding tot de mo rele en geestelijke tradities van het westen aanging. Alleen een integratie met de wes telijke landen zou een herleving voorkomen van wat men het Duit se gevaar noemt. Tevens zou een verenigd Europa een tegenwicht vormen tegen de Russische hege monie in het oostelijk deel van het Europese continent. Konrad Adenauer werd op 5 ja nuari 1876 te Keulen geboren. Hij studeerde rechten en economie in München en Freiburg. Hij werd daarna advocaat. In 1906 werd hij juridisch adviseur van het Keulse stadsbestuur. In 1917 werd hij bur gemeester van zijn geboortestad. Hij ontpopte zich na de eerste wereld oorlog als voorstander van een on afhankelijke Rijnstaat, omdat hij vreesde dat Duitsland onder com munistische heerschappij zou ko men. In 1923 werd hij voorzitter van de Pruisische staatsraad, het geen hij tot 1933 zou blijven. Toen de nazi's aan de macht kwamen, werd Adenauer uit al zijn ambten ontslagen. Gedurende de tweede wereldoorlog leefde Duitsland's toe komstige leider als een gedesillu sioneerd man. Na de capitulatie richtte hij terstond de Christlich Demokratische Union (CDU) op. Hij werd opnieuw burgemeester van Keulen. Bij de verkiezingen in 1949 be haalde de CDU de overwinning. Op 15 september van dat jaar werd Adenauer tot bondskanselier be noemd. In zijn streven Duitsland weer tot een gerespecteerde mo gendheid te maken, werd de bonds kanselier begunstigd door 2 facto ren, een interne en een externe. De eerste was het snelle economische herstel van de bondsrepubliek. De tweede de toenemende spanning tussen oost en west, die de gealli eerde landen deden beseffen, dat een Duitse bijdrage tot de westelij ke defensie niet kon worden ge mist. In augustus 1954 torpedeerde de Franse Nationale Vergadering de Europese Defensiegemeenschap, tot bittere teleurstelling van Aden auer uiteraard. De natie Duitsland overwon deze terugslag prachtig. Op 5 mei 1955 werd het bezettingssta tuut opgeheven en de status der buitenlandse troepen in Duitsland geregeld. Duitsland trad nu, even als Italië, als gelijkberechtigd lid toe tot de Westeuropese Unie. Toch heeft de realist Adenauer soms in wonderen geloofd. In 1955 scheen de eenwording van Duits land een serieus punt van overleg en te worden tussen de Russen hem. Moskou nodigde hem uit voor een gesprek. Maar deze missie werd een échec. Chroesjtsjow deed „Der Alte" geen enkele concessie. Aden auer wist wel de (betrekkingen met De Gaulle zozeer te verbeteren, dat zijn ideaal van een verenigd west-Europa een hecht fundament scheen te krijgen. Het was voor Adenauer bijzon der moeilijk plaats te maken voor Erhard. Erhard zag de politieke za ken vanuit een andere gezichts hoek, en zo ontstonden er reeds vóór de opvolging wrijvingen, die dikwijls de gemoederen in beweging brachten. Zo kreeg in zijn late levensjaren Adenauer's gemis aan innerlijke ruimheid nog meer reliëf dan in vroegere jaren het geval was. Na tuurlijk wekte Adenauer's hardnek kige eigenzinnigheid weerstanden op, maar dat zal niemand beletten de grootheid en onkreukbaarheid van deze staatsman te zien, die aan de fundering der Europese eenwor ding zijn beste krachten heeft ge wijd. Oud-Bondskanselier dr. Kon rad Adenauer is woensdag middag om half twee op 91- jar%e leeftijd in Rhöndorf gestorven. Hij zal volgende week dinsdag in zijn woon plaats Rhöndorf begraven worden. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de pre sidenten Johnnson en De Gaulle en premier Wilson de uitvaartdienst bijwonen. De requimmis zal in de Dom van Keulen, Adenauers geboor teplaats, door de bijna blinde kardinaal Frings worden op gedragen. Toen het bericht van zijn overlijden door alle omroep- stations in Duitsland bekend gemaakt werd, zakten onmid dellijk de rood-zwart-gouden vlaggen halfstok. De pro gramma's van radio en T.V. werden gewijzigd. Er werd uitsluitend ernstige muziek uitgezonlen, afgewisseld met toespraken door president Lübke kanselier Kiesinger, president van de Bondsdag Gerstenmaier en ex-kanselier Erhard. Uit heel de wereld stroomden berichten binnen van deelneming. Wordt uw baby op dezelfde dag geboren als het PRINSENKIND en U stelt ons hiervan in kennis, dan verhogen wij Uw feestvreugde door U ons nieuwe geboortegebak te schenken als speciale attentie, (zie onze étalage) te leveren in speciale geboortedoos met oorkonde. Enkele wetenswaardigheden over het geboortegebak. Heel vroeger, als er een kind geboren was, werd dit langs de huizen aangezegd. Die het dan wisten, lieten de volgen de dag vragen hoe het met de kraamvrouw en boreling was. Dan werd men uitgenodigd tot een glaasje kandeel (warme wijn met eidooiers, suiker en kaneel) met daarbij een stuk van een langwerpige amandel taart, welke gebakken was in een witte aardewerkvorm, 'n wikkelkind voorstellende. Dit feestgebak met strikjes en kwikjes, werd de kraamvrouw ten geschenke gegeven, die daarvan weer de gasten en huisgenoten liet meegenieten. De kinderen kregen een zakje met jongens- of meisjes-muis jes. Het recept van het amandel gebak is sindsdien nauwelijks veranderd: „Geschilde soete amandelen met suiker in de mortier fijn stampen. Deze amandelpas met verse eieren alsmede een lood citroenrasp luchtig roe ren. Dan gesmolten boeren- roomboter en gebuilde tarwe bloem er door spoelen en het beslag kan in de beboterde vorm de oven in". Naast deze klassieke kwaliteit is in de nieuwe vormgeving de oude feestelijke sfeer be waard gebleven. Een bijzonder geschenk om te geven: Een kostelijk gebak om te presenteren. Uw banketbakker Grotestraat 234, Waalwijk Telefoon 2312 Dinsdags hele dag geopend - De Brabantse senatoren Coppens en Theijssen (KVP) hebben de mi nister van Economische Zaken ge vraagd voor Midden - Brabant maatregelen te treffen. - De nieuwe regeringsploeg is woensdag in de Tweede Kamer, tijdens de debatten over de rege ringsverklaring in bet algemeen met de grootst mogelijke welwil lendheid tegemoet te treden. - Oppositieleider drs. Den Uyl (PvrA) hield een vrij vriendelijk betoog. - Mr H. van Mierlo, D '66-leider, bracht vuurwerk. Hij kondigde akties aan en stelde moties voor. (Van onze verslaggever WAALWIJK - Tijdens de algemene jaarvergadering van Waal wijks Belang", woensdagavond in Hotel Verwiel gehouden, is het 60-jarig bestaan herdacht. Voorzitter J. de Kort schetste nog eens de werkzaamheden van de vereniging in de afgelopen tien jaar. Hij moest tot zijn spijt constateren dat er van de zijde van de bevolking steeds minder belangstelling voor de te organiseren evenementen bestaat. De heer De Kort was dan ook van mening dat het roer omgegooid moest worden. Nu de recreatie een steeds grotere plaats in gaat nemen is volgens hem de taak van Waalwijks Belang het vreemdelingenbezoek te stimuleren. Ook burgemeester J. Teijssen - die zich speciaal voor deze jubileumvergadering uit zijn drukke werkzaamheden had vrijgemaakt - deelde deze mening. Hij liet niet na op te merken dat Waalwijks Belang in de afgelopen 60 jaar heel wat voor de gemeenschap betekend had. Het was zonder meer teleurstel lend te noemen dat op deze jubi leumvergadering slechts 7 leden aanwezig waren. Terecht merkte de heer A. Tielen in zijn jaarver slag dan ook op dat de leden steeds minder belangstelling aan de dag gaan leggen. Hij meende dat Waal wijks Belang haar taak alleen dan goed kan volbrengen als de inwo ners van Waalwijk de vereniging biedt alléén UW speciaalzaak zo'n sortering in het allernieuwste alle medewerking en daadwerkelij ke steun geven. Aan die medewerking heeft het volgens de heer Tielen in 1966 nog al eens geschort. De vereniging telt thans 300 leden, opnieuw minder dan in 1965. Gezien het inwonertal van de gemeente is dit toch wel erg weinig. Door meer leden wordt ook nog wat meer finaciële armslag verkregen, wat betekent dat aan nog meer evenementen vooral voor de jeugd medewerking kan worden gegeven. Voorwat de ont- plooid'e aktiviteiten in het afgelo pen jaar betrof sprak de heer Tie len over een gunstig jaar. Hoogtepunt van het afgelopen jaar noemde hij de toekenning van de ere-prijs van de Streek VW Midden-Brabant aan de heer Jan Tielen, die gedurende 52 jaar als secretaris van Waalwijks Belang de belangen van stad en streek heeft gediend. Vorig jaar werden ook de plannen gesmeed voor het WV- kantoor dat over enige weken wer kelijkheid wordt. Verder werden enkele evenementen georganiseerd en bij tal van gelegenheden acte de presence gegeven. De secretaris meende dat men door een nimmer aflatende ijver aan d'e dag te leg gen de Waalwijkse bevolking voor de aktiviteiten van de vereniging kan interesseren. De heer J. de Kort ging in zijn jubileumtoespraak in gedachten te rug naar 10 jaar geleden toen op magistrale wijze het 50-jarig be staan werd gevierd. Een man was toen het middelpunt van de belang stelling, Jan Tielen, die 50 jaar on afgebroken secretaris was geweest. „Voor zijn werkzaamheden zijn we nu nog steeds vol waardering". De heer de Kort betreurde het dat de mensen die Waalwijks Belang zo veel jaren gedragen hebben zich juist in de afgelopen 10 jaar hebben teruggetrokken. In 1959 nam de; heer Jan Tielen, na 52 jaar secreta ris te zijn geweest, afscheid. Met hem ging de heer N. van Loon (42 jaar bestuurslid) heen. In dte afgelopen jaren traden de heer Jac. Spijkerman (30 jaar be stuurslid), J. Timmermans (30 jaar voorzitter) en nog enkele andere leden uit het bestuur. Alleen de heer A. Meijs, sinds 1936 lid, neemt nog zitting in het bestuur. De heer dé Kort bracht dank aan secretaris A. Tielen en penningmeester E. Weijers voor het veie werk dat door hen belangeloos wordt verricht. „Waalwijks Belang heeft van ouds her een representatieve taak. Zij treedt namens d'e bevolking op. Het is van belang dat dit ook voor de toekomst geschiedt. Ik denk terug aan de vele evenementen die in de afgelopen jaren georganiseerd zijn. Van deze aktiviteiten zijn we lang zamerhand afgestapt. Het kost veeL geld en er is slechts geringe be-' langstelling voor". De heer dé Kort herinnerde nog aan de feestelijk heden rond de verloving en huwe lijk van onze kroonprinses, aan de taptoe en het jeugdcarnaval. Ook heeft Waalwijks Belang veel ge daan op het gebied van de publici teit. Tal van folders en gidsen kwa men op initiatief van de vereniging tot stand'. „De laatste jaren is het levens patroon van de mensen veranderd. De recreatie gaat steeds een grote re plaats innemen. Het is de taak van Waalwijks Belang het vreem delingenbezoek te stimuleren. Het secretariaat krijgt steeds meer aan vragen. Dit heeft er toe geleid dat de mogelijkheid tot plaatsing van een VVV-kiosk werd onderzocht. Dankzij d'e bereidwillige medewer king van het gemeentebestuur zal deze kiosk binnen enkele maanden op het St. Jansplein verrijzen. Een gedeelte hiervan zal ingebruik ge nomen worden door het Tilburgse reisbureau „Ruys en Co.", dat er een bijkantoor vestigt". De heer de Kort deed een drin gend beroep op de Waalwijkse be volking om dé vereniging financi eel te steunen. Hij dacht hierbij vooral ook aan de middenstand en de horeca. Als de kiosk ingebruik genomen wordt, profiteren vooral zij van het werk van Waalwijks Be lang. Waalwijks Belang heeft in de af gelopen 60 jaar heel wat betekend voor de gemeenschap. Door haar ak tiviteiten is de Waalwijkse leefge meenschap in menig opzicht verrijkt", aldus burgemeester Teijssen, die het met voorzitter J. de Kort eens was, J. de Kort dat het toerisme een belangrijk punt op de agenda van de vereniging zou zijn. Waalwijks Belang zal dit nieu we terrein intensief moeten benutten. Ik sluit me aan bij de wens van Uw voorzitter, dat de middenstand dit zal 'weten te waarderen. De tijd van organiseren is wel voor bij. Het behoefte-patroon is sterk ge wijzigd. Op de voorgrond staat de re creatie. Ik hoop dat u met enthousias me uw aktiviteiten op dit terrein voortzet", aldus burgemeester Teijs sen die respect wilde betuigen aan al diegenen die de afgelopen 60 jaar de vereniging stuwkracht 'hebben gege ven. Twee personen wilde hij met na me noemen: Jan Tielen en Jud. Tim mermans. ,,Als u vandaag de dag nog leden had als deze twee Waalwijkers, dan zou u meer kunnen verrichten als thans het geval is. Velen zijn wel lid, doch geven ver der weinig blijk van belangstelling voor de vereniging, anders was het vandaag ook beslist drukker ge weest". De 'burgemeester hoopte dat het ledental zou groeien en dat de vereniging in de komende jaren weeT in het middelpunt van de belangstel ling zou staan. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter De Kort nog mee, dat de ingebruikne ming van de VVV-kiosk zal worden aangegrepen om het 60-jarig bestaan te vieren. De heer Timmermans drong er nog op aan om akties te onderne men om zo het ledental te kunnen vermeerderen. De voorzitter zeide toe hieraan te zullen werken. Bij de be stuursverkiezing werden de heren J. de Kort en P. van Heesbeen herko zen, in de vacaturen A. Pullens werd de heer Lardinois gekozen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 17