wAaLwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Sta&sar ampe Begrotingstekort 2,3 miljard [1 IN REGERINGSVERKLARING voor parelcolliers OPEN OOG J va nCïïlierio ïi Mb MINISTER WITTEVEEN REKENING GEHOUDEN MET PROGRAMMA KABINET ZULSTRA l| J DEN HAAG - Er is weinig of geen geld om de komen de jaren nieuwe overheidstaken aan te vatten. Dit is liet uitgangspunt van de regeringsverklaring, die minister-president De Jong dinsdagmiddag namens 't nieuwe kabinet in een overvolle Tweede Kamer heeft afgelegd. Aanpassing van het uitgavenbeleid acht de regering onontkoombaar. „Alleen door een terugdrin gen van minder urgente uitgaven kan nog een zekere ruimte worden geschapen voor een aantal zeer wen selijke nieuwe voorzieningen. Ingrijpende beleidsbe slissingen zullen nodig zijn, waarover het kabinet zich in de komende maanden zal beraden", kondigde de minister-president aan. Voornaamste punten Rechten werknemers Grondpolitiek Rijn-Schelde heeft voor 100 miljoen aan orders Koekoek herkozen als voorzitter B.P. uit japan geïmporteerde cultivé parels Wet zware genees kundige risico's 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: Belasting ontvang sten 74 min. minder Ministeries Rus Gloechof vertrokken Overname mijn fl €-vc lutleve cJ-ierenkleclincj ■hfeMMH WAALWIJK ,'V- WAALWIJK Beëdiging nieuwe staaf ssecreta r i sse n Opnieuw textielbe drijf dicht in Enschede Twee doden bij boot- brand voor Neder landse kust VRIJDAG 21 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 32 O VA n Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Premier De Jong gaf beeld van moeilijke situatie waarin 's rijks financiën verkeren De voornaamste punten uit de regeringsverklaring zijn: De regering stelt zich ten doel de uitgaven voor de ontwikkelings hulp geleidelijk tot I pet. van het nationale inkomen te doen stijgen. Ook voor 1968 streeft het kabinet er naar 125.000 woningen te bou wen. Het aantal in aanbouw te ne men woningwetwoningen zal in '68 alleen kunnen worden verminderd voor zover in de overige bouwsec toren een groter aantal vergelijkba re woningen kan worden gebouwd. Een belastingverlaging ter neu tralisering van de zogenaamde pro gressiewerking, voor zover deze optreedt door de stijging van het reeële nationale inkomen, kan de eerste jaren niet worden doorge voerd. Bekeken zal worden of in de tweede helft van de kabi netsperiode de uitgavenkant van de begroting daarvoor mogelijkheden biedt. De progressiewerking die voortvloeit uit de inflatie, dus uit de zuiver nominale stijging van het nationale inkomen, zal moeten wor den geneutraliseerd. In afwachting van de betrokken SER-adviezen zullen voorbereidin gen worden getroffen inzake een recht van enquête, een uitbreiding van de taak van de ondernemings raden en aanvullende regelingen met betrekking tot rechten van werknemers bij faillissement van ondernemingen. Er dienen aan de werkzaamheden van de colleges van commissarissen meer personen deel te nemen met belangstelling voor de sociale aspecten van het leven. Er zal een staatscommissie wor- cien ingesteld die tot taak krijgt van advies te dienen met betrek king tot bepaalde grondwettelijke vraagstukken. Er wordt met voort varendheid naar gestreefd voor de eerstvolgende periodieke verkiezin gen voor de Tweede Kamer in '71 tot een voorlopige afronding van de grondwetsstudie te komen. In aansluiting op het wetsont werp tot bescherming van het te lefoongeheim zal een wetsvoorstel worden ingediend dat de persoon lijke levenssfeer van de burgers be schermt. De regering wil op het stuk van de grondlpolitiek maatregelen om de onteigeningsprocedure te ver snellen. Voorts zal worden nage gaan in hoeverre speculatieve ver wachtingen bij de onteigening kun nen worden uitgeschakeld. De regeling van het politiebe stel zal bijzondere aandacht krijgen. Het kabinet wil komen tot ver eenvoudiging van wetten en voor schriften waar dit mogelijk is. Ge dacht wordt aan voorschriften bou wen en wonen, sociale wetgeving en belastingen. De regering wil meewerken aan dé totstandkoming van een natio- Het scheeps- en machinebouw concern Rijn-Schelde (Rott. Droog dok Mij., Kon. Mij. de Schelde en Thomassen Motoren) heeft opdracht ontvangen voor levering van een vuilverbrandings-installatie in de Botlek en een Russisohe order voor vier fabrieks- en koelschepen voor de visserij. De twee orders verte genwoordigen samen een waarde van 100 miljoen gulden, zo is maan dag in de jaarvergadering meege deeld. Tijdens de maandag gehouden landelijke vergadering van de Boe renpartij is een nieuw hoofdbestuur gekozen. Het aantal hoofdbestuurs leden werd gébracht van zeven op dertien. De heer Koekoek werd door de ongeveer vierhonderd aan wezigen herkozen als landelijk voorzitter. Het hoofdbestuur heeft het voornemen een eigen omroep te stichten. De TROS waarop men eerst hoop had gevestigd', be schouwt het hoofdbestuur van de Boerenpartij nu als een „WD- zuiltje". STATIONSSTRAAT WAALWIJK Dinsdags gesloten naai instituut voor vredesvraagstuk ken. Op korte termijn zal de regering zich nader beraden over het zojuist ontvangen SER-advies over de al gemene Wet Zware Geneeskundige Risico's. Zij verwacht dat het voor het parlement mogelijk zal zijn dit wetsontwerp spoedig te behandelen. De sociale zekerheid zal in de ko mende periode vooral in het teken van de consolidatie staan, maar enige premiestijging in bepaalde sectoren zal niet te vermijden zijn. De loonontwikkeling dient in be ginsel aan te sluiten bij de toene ming van de arbeidsproduktiviteit. Binnen afzienbare tijd hoopt de regering nog met het gereorgani seerde bedrijfsleven contact op te nemen over de institutionele vorm geving van het loonbeleid. Cc, KWALITEIT jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, enz. enz. VAKWERK stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. •s» Heuvelstraat 14 BLIJDE BOODSCHAPPERS Pas op het moment, dat je ontdekt er zelf persoonlijk bij betrokken te zijn, wordt politiek een interessante zaak. Tot dan toe betaal je wel belasting en wil je ook je stembiljet invullen, maar voor de verdere rest geloof je het wel en speelt de zaak zich af over je hoofd heen. Het zal allemaal wel belangrijk zijn, maar de verban den met je leven zie je niet. fe ervaart het niet als iets wat jou aangaat. Zo kunnen de meest capitale dingen zich afspelen, zonder dat je er weet van hebt. Je merkt dat ook ter zake van Kerk en Evan gelie. Mensen, die dag en nacht in de weer zijn, druk met alles en nog wat, op hun post waardevolle kerels, diezelfde mensen zie je plotseling ineen zakken als het gaat over godsdienstige zaken. Voor hun idee heeft het allemaal weinig van doen met hun leven en zeker met hun vjerken. Je koopt er niets voor, je wordt er niet wijzer van. Jammer Want misschien hebben ze gesjouwd voor een marktarti- kel waarop de samenleving al lang heeft zitten wachten; misschien bouwden ze huizen voor jonge mensen die nu eindelijk kunnen gaan trouwen; misschien zit aan de overkant van de oceaan iemand te springen om grondstoffen, waaraan zij hebben gewerkt; misschien kan nu door hun toedoen een vader zijn zoontje blij maken met een nieuwe fiets. Wat Christus bedoelde met zijn Blijde Boodschap was juist vrijheid, opheffing van nood. En hier vinden we die. Deze mensen maken die waar, nu op dit moment, in onze wereld. Zij bouwen aan het paradijs, waarvan Christus zei, dat het nog maar een eerste aanzet luas van ivat eens komen zou. Maar ze zien de verbanden niet. Christus' woord klinkt onwezenlijk en blijft ver af. Jammer, want hier wordt heil 'en genezing niet met woorden ge preekt, maar met daden gebracht. L. VAN BERKEL, aalmoezenier DEN HAAG - Tengevolge van sterk gestegen uitgaven en ver minderde ontvangsten bedraagt het tekort op de begroting 1967 niet 1.176 miljoen gulden, maar 2.319 miljoen, aldus blijkt uit een nota die de Minister van Financiën het Parlement heeft voorgelegd. Vooropstellend dat het huidige begrotingsbeeld nog tal van onzeker heden bevat komt de minister tot de conclusie dat de uitgaven, die op de oorspronkelijke ingediende begroting op 20.152 miljoen gul den werden geraamd, 963 miljoen hoger zullen zijn en 21.115 mil joen zullen bedragen. De ontvangsten daarentegen zullen 180 mil joen lager zijn dan oorspronkelijk werd voorzien en 18.796 miljoen gulden in plaats van 18.976 miljoen bedragen. De belastingontvangsten zullen in totaal 74 min minder dragen dan oorspronkelijk geraamd. Enerzijds zullen zij door wijzigingen in de dekkingsmaatregelen met 630 min. gulden stijgen, waarvan 540 min. ten gunste van de rijksbegroting komen. Deze wijzigingen zijn een vervroeging van de verhoging van de omzetbelasting (225 min. gulden bruto), uitstel van de algemene verlaging van de loon- en inkom stenbelasting (bruto 385 min-) en uitstel van de verlaging voor on- gehuwden (bruto 20mln.). Anderzijds zullen de belasting ontvangsten met 602 min. gulden verminderen door een herziening van de raming als gevolg van het tegenvallen van de belastingop brengst over 1966 en nadere inzich ten in de ontwikkeling van 1967. Het niet invoeren in 1967 van een speculatiewinstbelasting en de ge ringere verhoging van de diesel toeslag als gevolg van amendering van het voorstel door de Tweed'e Kamer resulteerden in een vermin dering van 12 min. Minister Witteveen zegt in zijn overzicht dat rekening is gehou den het wetgevend programma van het kabinet De Jong over dit pro gramma irihoudt. Het kabinet Zijl stra nam de uitgavenramingen van het kabinet Cals in de ontwerpbe groting 1967 als uitgangspunt over. Op belastinggebied werden enige voorstellen ged'aan om ruimte te brengen in de rijksfinaciën die zou kunnen worden benut om de kapi- taalnood in andere sectoren te le nigen. Hierdoor kon de raming van de Rijksfinanciën ca. 530 min. gul den hoger worden gesteld. De be windsman schrijft d'at de maatre gelen ter bestrijding van de werk loosheid in totaal 104 miljoen gul den extra hebben gevergd, waarvan 95 miljoen ten laste van de begro ting 1967 komt en, 9 miljoen verho ging van het maximum der aan te gane verplichtingen. Hier tegenover staat een uitgaverlaging van 91 mil joen op grond van het nogmaals critisch bezien van de ramingen. Deze 91 miljoen zijn als volgt over de ministeries verdeeld: in miljoenen guld'en Algemene Zaken 4,0 Justitie 2,0 Binnenlandse Zaken 11,0 Onderwijs en Wetenschappen 5,0 Financiën 3,3 Defensie 5,0 Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening 21,2 Verkeer en Waterstaat 12,6 Economische Zaken 3,4 Landbouw en Visserij .13,0 Soc. Zaken en Volksgezondheid 6,0 Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk 4,5 consolidatie van schulden van Gha- ne en Idonesië vergen een bedrag van 20 miljoen gulden. Subsidies in verband met comple mentaire arbeidsvoorzieningen zul len met 19 miljoen stijgen en diver se kleine verhogingen en verlagin gen vergen 36 miljoen gulden. Ten slotte zal de rente en kosten van schatkistpapier en van gelden in re kening courant met 's Rijks schat kist 10 miljoen lager zijn dan oor spronkelijk geraamd. De van spionage verdachte Rus Wladimir Gloechof heeft maandag middag om één uur Nederland ver iaten. Hij is op last van de minister van Justitie het land uitgezet. Met een Töepolev-vliegtuig van zijn werkgever, de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, vertrok hij in gezelschap van zijn 36-jarige vrouw en zijn 3-jarig zoontje Alexis naar Moskou. De honderd'en belangstellenden die op de Schiphol-promenades wa ren samengestroomd, dropen toen teleurgesteld af. Velen hadden een glamour spion a la James Bond ver wacht. Inplaats daarvan zagen zij een breedlachende gewone burger man, d'ie grote bossen bloemen als souvenir aan zijn Nederlands avon tuur meenam. 91,0 Een uitgavenstijging van 100 mil joen vloeit voort uit hogere vergoe dingen aan gemeenten ingevolge de wet werkloosheidvoorziening (her ziene raming op basis van een ge middeld werkloosheidcijfer van 60 a 65 duizend). Voorts zal het Rijks aandeel in de premies ingevolge de werkloosheidswet door een ver beterde raming van de verhoging van de dagloongrens 5 miljoen gul den hoger zijn dan oorspronkelijk Voor gemeentelijke en bijzondere kleuterscholen is 9 miljoen guld'en meer nodig minister Witteveen zegt dat het aantal kleuters groter blijkt te zijn dan bij de opstelling van de begroting werd veronder steld en voor (gemeentelijke en bijzonder lager onderwijs 23 mil joen meer. Recente ramingen van het CBS geven namelijk een hoger gemiddeld salaris van d'e leer krachten te zien dan waarmee bij de opstelling van de begroting reke ning werd gehouden. Als gevolg van het overnemen door de staat is voor de financiëring van de domaniale Mijn N.V. 13 mil joen guld'en extra nodig. Staatsga ranties voor verzekeringen in ver band met het handels- en diensten verkeer met het buitenland i.c. H flflH Vier kandidaten voor een functie van staatssecretaris hebben een be noeming geaccepteerd. De heer J. Kaex (CHU), president-direkteur van de Artillerie Inrichtingen wordt onderminister voor de Landmacht, de heer M. Keyzer, lid' van de Twee de Kamer voor de WD, ondermi nister voor Verkeer, drs. L. v. Son, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, onderminister van Economi sche Zaken en drs. R. Kruizinga (CHU) direkteur-generaal voor de Volksgezondheid, onderminister van Sociale Zaken. De heren Haex, van Son en Keyzer waren reeds eerdek onderminister. De 90 jaatr oude textielfabriek Ter Kuile-Cromhoff heeft maan dag meegedeeld dat de sluiting van het bedrijf in belangrijke mate een gevolg van steeds groter wordende invoer tegen een prijsniveau dat een lonende exploitatie onmoge lijk maakt. Ter Kuile-Cromhoff was een goed geleid en modern bedrijf dat bont- geweven stoffen en stoffen voor vrijetijdsklding produceerde. Tet begon, dank zij een weloverwogen investeringsprogramma en 'n over- zichtig personeelsbeleid' met 'n re latief kleine top, tot en met 1964 een lonende exploitatie gehad. De Liberiaanse tanker Diane (33.628 brt-) is in brand gevlogen. Maandagmiddag waren 28 opvaren den Grieken, Spanjaarden en Italianen van het schip aan wal gekomen. Zwijgend, nadat zij twee van hun collega's bij de aanvaring met het Duitse vrachtschip Annelis Christophersen hadden verloren. Een serie blus-, reddings- en sleep boten is maandag de gehele dag met de Diana voor d'e kust van Hoek van Holland bezig geweest. Omstreeks half tien 's morgens was het sohip in 'dichte mist aangevaren door de Annelis Christophersen. De oorzaak is nog niet bekend. De Di ana vloog in brand. Er volgde te vens een explosie, vermoedelijk door gas dat zich in de overigens lege tanks van het schip haddten opgehoopt. Nadien werden twee mannen vermist die op de plaats van de ontploffing hadden gestaan. Op het Duitse schip ontstond even eens brand, maar de bemanning kon deze zelf blussen. Onmidd'ellij k na de SOS-melding van de marco nist schoten tal van schepen te hulp. Terwijl de schipbreukelingen aan boord van de Steenkerk werden ge nomen sloegen de vlammen uit de Diane. Het schip brandde van voor plecht tot middenschip. Het achter schip was een eind omhoog geko men, de voorpiek lag onder water en het schip maakte zo'n tien gra den slagzij.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1