wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRArrt Lederen meubels zijn de laatste jaren steeds meer in mode gekomen top :orm meubelen Toni Boltini oogst sucses met Hongaars Staatscircus verhoogde zijn levensverzekering en waf het leuke is, het kost hem niets meer... HANDWERK VAN DE VAKMAN uitsluitend verkrijgbaar bij Weinig onderhoud PREMIE SPAARPLAN DONDERDAG IN WAALWIJK CENTRALE VERWARMING 40.000 kinderen hebben hulp nodig Meubel heeft eigen geschiedenis van Complete Woning inrichting Persoonlijk karakter Basis voor persoonlijk bezit Woensdag in Kaatsheuvel Klasse een luxe...? .'t valt mee! Vraag vrijblijvend ons informatieblad. Leenaars verwarmings - industrie Twee kinderen bij brand omgekomen Duizenden winke liers willen van bedrijf af SficEifïng „Sakor" huidje altijd gaaf Actie: Brillen voor melaatsen 'n succes VRIJDAG 21 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 32 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet Lederen meubels zijn de laatste jaren steeds meer in de mode ge komen. Niet omdat leder zo verschrikkelijk goedkoop is. Dat kan het niet zijn. Het is nu eenmaal geen materiaal dat met de snelheid van hypermoderne machines op metersdikke rollen wordt gedraaid. Leder is een natuurprodukt. Het is het natuurlijke geschenk huid aan de mens, die het dan ook als sinds mensenheugenis gebruikt als beschutting en voor zijn behuizing. In elk lederen meubelstuk zitten uren vakmanschap. Nog sterker: In elk lederen meubelstuk ziet men het handwerk van de vakman. Een ambacht zo oud als onze jaartelling. Al in gewijde boeken spreekt men immers van de „straat der sandalenmakers" Men zou kunnen stellen dat elk lederen meubelstuk een eigen ge schiedenis heeft. Elk door de vakman gebruikt en bewerkt vel is afkomstig van een dier. Leder is een levens ma teriaal met een geheel eigen karakter. Een materiaal dat zijn wezenlijke ei genschappen dankt aan de structuur van de huid, zoals die is gegroeid. Bovendien is elke huid weer anders. Niet alleen heeft ieder dier een an dere huidstructuur, maar ook heeft elk deel van een huid voor de ver werking aparte mogelijkheden. Het is opnieuw de vakman die bij het uit snijden y+n het leder zal moeten be oordelen hoe het het beste ge bruikt zal kunnen worden om het re sultaat zo goed mogelijk te doen zijn. Daar bij is alle leder niet zomaar le der, waar je van alles mee kunt doen. Het behoeft geen betoog dat voor de bekleding van vederlichte donzen kussens in een fauteuil een ander soort materiaal nodig is dan voor een met stevig leder bespannen zetel voor een raadszaal. En het leder van een gemakkelijke bureaustoel is anders dan het zachte leder, waarin een ge liefd boek is gebonden. Daar blijkt TILBURG PIUSPLEEN 26-33 tel. 33080 Busdiensten lijn 2 en 6 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur ook al uit hoe ontelbaar de mogelijk heden met leder in de woning zijn. Even talrijk als de methoden die men van oudher kent om leder te behande len en te verwerken, waarbij de vak man kan bogen op jarenlange erva ring. Want al bij de oprichting van kastelen en burchten besefte men dat leder een uitzonderlijk materiaal was. Niet alleen om te beschutten, maar ook om te worden gebruikt om woon ruimten een behaaglijk en tegelijker tijd een voornaam aanzien te geven. Men overtrok er daarom niet alleen banken en stoelen mee, maar bekleed de zelfs wanden met leder, voorzag deuren van dit sprekend materiaal en gebruikte het voorts voor kunstig be werkte deksels van kisten, voor tafel- inleggen en dergelijke. De mogelijk heden van leder zijn eigenlijk onbe perkt. Ze houden gelijke tred met de fantasie van de kunstenaars. De tijden mogen veranderd zijn, de warmte van het -materiaal leder is on gewijzigd gebleven. En was vroeger die behaaglijke warmte slechts voor behouden aan keizers, koningen en kasteelheren, nu is deze bereikbaar voor ieder die dit natuurprodukt als een uitzonderlijk geschenk kan aan vaarden. Want leder blijft uitzonder lijk. Het zal niet werkelijk algemeen worden en juist daarom is het uiter mate geschikt voor deze tijd. We le ven nu eenmaal in een tijd van mas- sabouw en massaproduktie. De flat van de buren is de flat van ons, meter voor meter, inclusief het verfje op de deur. In het gunstigste geval is onze flat nog een spiegel beeld van de flat van de buren, maar voor de rest vindt men achter dezelf de voordeuren dezelfde ruimten, de zelfde vormen. Het is waarom meer zaak dan ooit om ons huis een per soonlijk karakter te geven. En wat is er dan persoonlijker dan leder, dat zich niet alleen bij de eerste blik er op van alle imitatie onderscheidt, maar dat bovendien een geheel eigen karakter heeft. Elke huid van elk dier heeft een eigen tekening. En of deze dieren nu in een stal of in de buitenlucht ge leefd hebben (meer dan 95 procent van alle meubelleder wordt uiteraard uit grote huiden vervaardigd) het zal interessante effecten hebben. Effec ten die nog worden opgevoerd als men teruggrijpt op huiden van dieren die in kudden hebben geleefd. Een brandmerk bijvoorbeeld wordt als iets bijzonders beschouwd. Het wordt vaak op de ruggen van meubels als versiering aangebracht. Of beter: De huiden van deze dieren worden zo ge bruikt dat dit brandmerk de rug van het meubel siert. Een bijzonderheid, waarvoor wel „liefhebbers" bestaan. Apart dus, maar ook modern, want er zijn tal van kwaliteiten leder en vele bewerkingsmethoden. Dat is ook nodig, want het materiaal moet ge schikt zijn voor vele mogelijkheden. Zo zal leder, waarmee vederlichte losse kussens van een zitmeubel wor den overtrokken zo zacht en soepel moeten zijn als nappa, maar voor de eetkamerstoel zal men een wat zwaar dere kwaliteit willen gebruiken. Voor bedrukt leder, zoals bijvoorbeeld een wapen in de rug van een zetel, zal men echter leder nodig hebben dat behoorlijk wat „body" heeft. Gebruikt men met goud of kleuren bedrukt leder voor versieringen dan zal de kunstenaar graag grijpen naar een kwaliteit die voor fijnlederwaren wordt gebruikt. Denken we aan in leder gebonden boeken. Dit leder zal dan ook komen uit hierin gespeciali seerde looierijen. Leder is er in vele kleuren al is zwart het meest popu lair, omdat het stijlvol is en boven dien praktisch. Leder is namelijk nou ook weer niet volmaakt. Het vocht van een hand wordt opgenomen en het leder wordt daardoor wat don kerder. Voor bijvoorbeeld armleunin gen kan dat een bezwaar zijn, maar gestoffeerde meubelen worden ook vuil en leder is daarbij heel gemakke lijk te onderhouden. Wanneer men een Engelsman zou vragen wat je aan het onderhoud van lederen meubels moet doen dan zegt hij hoogstwaarschijnlijk: „Niets, he lemaal niets!" Het kan niet simpeler en het leder kan er tegen. Het kan wel ietsje beter. Zoals elk ander meu bel heeft ook leder een beetje onder houd nodig. Maar dat is veel simpeler dan ve len het zich maken. Leder moet na melijk als regel eigenlijk alleen maar worden afgestoft. Het kan desnoods als het glad leder betreft ook met een vochtige doek (vochtig, niet klets nat!) zo- nu en dan eens worden afge nomen. Voor het bevochtigen(!) van de doek heel gewoon water gebrui ken. Het leder moet dan met draaien de bewegingen, om strepen te voor komen, heel licht worden afgenomen. Met een wollen doek nadrogen en al le onderhoud is klaar. Denk alstu blieft niet aan boenwasbeurten. Meu belleder moet nooit ingewreven wor den met schoenpoets, boenwas of an dere oliën of vetten. Al dergelijke poetsmanies doen het leder alleen maar kwaad. Wel zijn speciale ver zorgingsmiddelen in de handel, maar zelfs deze dient men én voorzichtig én sporadisch te gebruiken. Een of tweemaal per jaar zo'n (toch nimmer af te leren) schoonmaakwoede is ruim voldoende. Het verdient altijd aanbe veling, wanneer men een verzorgings- middel voor de eerste keer gebruikt, het effekt hiervan eerst in een niet m het oog lopend klein hoekje te pro beren. Extra voorzichtigheid is gebo den, wanneer men te maken heeft met i niline-geverfd leer, waarvan de kleur een fraai transparant effekt toont, doch waarvan de gevoeligheid wat groter is dan hij een z.g. gedekte afwerking. En dat kan ook uw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Voor één dag heeft het vermaar de Circus Boltini zijn tenten opge slagen op het Vredesplein te Waal wijk na woensdag een tweetal suc cesvolle voorstellingen te Kaats heuvel te hebben gegeven, waar wij één dezer voorstellingen mochten bijwonen. Ditmaal maakt Toni Bol tini, de enige reizende Nederlandse circus-direkteur, een tournee met 't Hongaarse Staatscircus, doch heeft in de wijze van presentatie zijn eer der gebruikte formule geprolon geerd. De voorstellingen zijn een mengsel van het echte ouderwetse circus, van revue en entertainment. De tijd van zaagsel in de piste is echter voor circus Boltini voor bij, en de grote trekkers van de vorige tournee, n.l. de beatmuziek en de tienerzangers Johnny Lion en Rob de N'ijs, lievelingen van het jeugdige publiek, zijn vervangen d'oor het Zigeunerorkest Josef Far- kas, met romantische Hongaarse muziek en met zang en ballet, het geen vooral door het wat oudere publiek in hoge mate zal worden geapprecieerd. Door de in Hongaar se klederdracht gestoken executan ten worden de nummers met char me en overgave gebracht. Acrobaten en jongleurs van we reldreputatie hebben zowel voor als na de pauze een groot aandeel in het rijke circusprogramma, doch ook d'e klassieke dierennummers zijn goed vertegenwoordigd. De uit stekend samenwerkende dompteur en dompteuze brengen op vakkun dige wijze binnen de tralies hun leeuwennummers, steeds een at tractie in elk circusprogramma. Overweldigend succes oogsten Al berto Althof met zijn Afrikaanse olifanten en Josette Boltini met haar poedel-dalmatinersrevue. Ech te circusliefhebbers zullen het waar schijnlijk jammer vinden diat er niet meer paardennummers zijn, zoals Althof er. Antoinette Boltini die brengen, doch dit gemis wordt ruimschoots vergoed door de vele andere nummers van wereldklasse, waaronder dat van de nog zeer jeugdige groep van de „7 Faduli's" met hun gedurfd en sensationeel springplanknummer bijzondere ver melding verdiend. Een clowneske groep, ,,de vier Eötvös" gaf alle r;eden voor uitbun dige vrolijkheid. Met hun hun mu zikale nummers, met een schier eindeloze reeks varianten hadden zij een daverend succes, evenajls met hun gooi- en smijtwerk met het automatische buffet. Het (gehele programma is van grote klasse en zal iedere bezoeker voor de volle 100 pet. bepedigen. De piste is niet meer gelijkvloers, maar enigszins verhoogd, om een ieder in staat te stellen ook bij gro te drukte het gehele programma te volgen en steeds te beschikken over een goede piste, welke water pas ligt, hetgeen de prestaties van de artiesten bevorderd. Uniek in Europa is dat circus Bol tini dagelijks in een andere stad optreedt en twee voorstellingen per dag geeft, middag en avond. Heden middag en avond (donder dag) om 16.15 en 20-00 uur kunnen de circusliefhebbers hun hart op halen in Waalwijk bij Boltini op het Vredesplein. Kantoor: Tilburg, Koopvaardijstraat 43, Tel. 04250-24529 na 18 uur 30367 JUWELIER Bij een brand in het woonoord Schattenberg (Drente) zijn maan dagmiddag twee kinderen van de Ambonese familie Runamurie dbor verstikking om het leven gekomen. De brand was ontstaan in de hou ten barak nummer 12. Met gevaar voor eigen (leven heeft een 31-jarige wachtmeester het 3-jarig jongetje en het 4-jarig meisje uit de vuurzee gehaald. Di rect na hun redding overleden de kinderen. Achthonderd Brabantse en 320 Zeeuwse middenstanders hebben te kennen gegeven, dat zij hun bedrijf willen opheffen. Over heel Neder land gerekend zijn er 8000 midden standers die dit willen. Zij hebben dit schriftelijk gedaan bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het midden- en klein bedrijf, nadat op 15 februari de ge legenheid was opengesteld bij deze stichting bedrijfsbeëindigingshulp aan te vragen. Meer dan 40.000 kinderen in ons land hebben op één of andere ma nier de hulp van de kinderbescher ming nodig. Het verlenen van deze hulp wordt verricht door particu liere verenigingen, stichtingen en instellingen. In belangrijke mate wordt dit werk door de overheid gesubsidi eerd. Jaarlijks echter moet nog ruim twee miljoen gulden door de par ticuliere kinderbescherming wor den bijeengebracht, ongeacht de miljoenen die nodig zijn voor de in standhouding en uitbreiding van tehuizen. Om het verschil van deze miljoenen tussen de overheidssub sidie en de werkelijke kosten te overbruggen, houden de gezamen lijke Nederlandse Kinderbescher mingsinstellingen van alle ge zindten en ruim 490 in getal, voor dit doel verenigd in de Stichting „SAKOR" jaarlijks een nationa le collecte. Deze inzameling wordt dit jaar gehouden van maandag 18 tot en met zaterdag 30 april a.s. De op brengst van de collecte vorig jaar bedroeg 531.000, Mocht men, om welke reden dan ook, niet bezocht zijn door een col lectant, dan kan men zijn bijdrage storten op giro 404040 van de Stich ting „SAKOR" te Utrecht. Deze week houden 60 dames een huis-aan-huis-colleete met bussen en hopen op uw gulle bijdrage. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Veel mensen in Zuid-Amerika, Afrika, India, Indonesië en Nieuw Guinea lijden aan melaatsheid. De ze ziekte tast heel vaak de ogen aan, waardoor ze tijdelijk of blij vend slecht zien of helemaal blind worden. Velen van hen kunnen 'n hele tijd of voor de rest van hun leven geholpen worden met een bril. Er zijn echter streken, bijv. in Afrika, waar de mensen niet eens weten, dat er brillen bestaan of dat er met een bril iets te doen is tegen slecht zien. Geld om een bril te kopen, waardoor ze zoveel lan ger zouden kunnen zien, is er in die gebieden echter niet. U kunt d'eze arme mensen een onschatbare dienst bewijzen door U oude, ongebruikte of afgekeurde brillen, monturen en glazen af te staan. Ook zonnebrillen zijn hard nodig, omdat vele melaatsen, wier gezichtsvermogen sterk is vermin derd, moeilijk zonlicht kunnen ver dragen, Een zonnebril is voor hen een uitkomst Via de MEMISA te Rotterdam worden dé brillen gezonden naar de landen, waar ze broodnodig zijn. Er zijn 20 opticiens, die de brillen gratis controleren, repareren en van labels voorzien. Talloze, vooral oude re mensen, die soms in jaren niet gewerkt hadden, omdat hun ogen slechter werden, zijn met een bril weer aan het werk gegaan. Netten- boeters en wevers wisten niet wat er gebeurd'e, toen ze een bril op zetten, weer aan het werk konden en opnieuw zelf in hun onderhoud konden voorzien of hun huishou delijke bezigheden weer konden verrichten. Wanneer U dus oude brillen, zon nebrillen, glazen of monturen hebt, die geen dienst meer doen, kunt U and'ere mensen de kans geven hun eigen brood te verdienen en een menswaardiger bestaan te leiden. Na 16 aktie-weken zijn reeds 28.000 brillen ingezonden. U kunt uw bril len zenden naar: Aktie Brillen voor Melaatsen, Jac. van Voorenberghe, Provincialeweg 34f, IJzendijke (Z), tel. 01176-487.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5