wAALwijkse en UnqstRAAtse couRAnt (assette van Tïlierlo NOTA INZAKE INDUSTRIEVESTIGINGSBELEID DINSDAG IN DE RAAD I» Koningin Juliana viert 30 april 58* verjaardag Centrale verwarming LEENAARS verwarmings-industrie W.^t Studies „De gemeente Waalwijk heeft een zéér intensieve industriële bezetting en neemt als werkgelegen heidscentrum één der voornaamste plaatsen in de pro vincie in. De verruiming van de werkgelegenheid in de gemeente zal een opgave van de eerste orde blij ven", zo schrijven burgemeester en wethouders in de nota inzake het industrievestigingsbeleid in de ge meente Waalwijk, welke nota dinsdag tijdens de raads vergadering aan de orde komt. Zij menen dan ook dat het beleid voortdurend en nadrukkelijk gericht moeten zijn op verdere uitbreiding van het industri- Geen sprake van werkloosheid in Waalwijk Beroepsbevolking een luxe.'t valt mee! vraag vrijblijvend ons informatieblad „De Echo van het Zuiden" volgende week Schakering ele potentieel, omdat de werkgelegenheid op den duur slechts kan worden gewaarborgd, indien voor de nog steeds toenemende beroepsbevolking doorlopend nieu we arbeidsplaatsen worden geschapen, de aangetaste internationale concurrentiekracht wellicht tot vermin dering van de arbeidsbezetting zal voeren. Ook vre zen B. en W. dat door de herstructuering van het be drijfsleven een vermindering van de arbeidsbezetting zal meebrengen, terwijl ook tijdelijke moeilijkheden, van welke aard ook, de arbeidsbezetting kunnen ver kleinen. Havenplan Dienstensector HL m -^xcluóieve 5-lerenkteclinq WAALWIJK A. Duynstee onder-minister VRIJDAG 28 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 34 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 P-kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Waalwijk als werkgelegenheidscentrum belangrijke plaats in de provincie (Van onze verslaggever) Gelukkig, zo vervolgen B. en W is in de gemeente Waalwijk van werk loosheid en met name van structurele werkloosheid, geen sprake. Wel doen zich, zoals overal in het land, ook hier de gevolgen van een aarzeling in de economie en van beperkte terug gang in de conjunctuur gevoelen. De nationale situatie is oorzaak van een terughoudendheid bij de ondernemers op het gebied van uitbreidingen en vestigingen van industrieën. De sa menstellers van de nota verwachten, dat zodra er reële mogelijkheden zijn om de investeringen te financieren - de industrialisatie zich ook in Waal wijk zal voortzetten. In de nota wordt verder gewezen op de mogelijkheden, de moeilijkhe den en de vele te voorziene en niet te voorziene factoren, welke bij het voeren van een industrievestigings beleid een rol zullen spelen. In het merendeel van de gevallen, zo schrij ven B. en W. is de keuze van de ves tigingsplaats overwegend rationeel- economisch gefpndeerd. De onderne mer laat zich 'bij de bepaling van zijn keuze leiden door gunstige vesti gingsfactoren, méér dan door te voor ziene gunstige produktiekosten en af zetmogelijkheden. De aanwezigheid van voldoende industrieterreinen vindt het college eten eerste vereiste om in de komende tijd geëëigende ar beidsplaatsen voor de toekomstige beroepsbevolking te kunnen schep pen. Waalwijk is een traditioneel 'im- pulsiegebied'. Merkwaardig is, dat de zuigkracht van de steden Tilburg en Den Bosch op Midden-Langstraat ne gatief is. De in- en uitgaande pendel van Waalwijk beweegt zich in belang rijke mate binnen het stadsgewest, zo dat eigenlijk nauwelijks van 'echte' pendel gesproken kan worden. De mannelijke beroepsbevolking van Waalwijk stijgt jaarlijks met rond de 2%. Circa 33% van de mannelijke bevolking is jonger dan 14 jaar (voor Noord-Brabant 31 en voor Nederland 27,3'%). De groep mannen van 65 jaar en ouder maakt 5,4% uit (6,5 en 8,7%). De produktieve leeftijds groep van 14 - 65 jaar bedraagt voor Waalwijk dus 61,6% (62,5 en 64%). Per jaar rekent men op een toename van de mannelijke beroepsbevolking van 110 tot 130 personen. De werk gelegenheid in de schoen- en leder industrie nam sedert 1930 geleidelijk af, doch omvatte in dat jaar nog 61,f% van de mannelijke beroepsbe volking. De werkgelegenheid in de metaalnijverheid steeg dn redelijke mate. Daartegenover bleven de dien sten-sectoren vrij stabiel. Van 1955 tot en met 1965 kwamen in Waalwijk 2481 woningen gereed. Hiervan waren 914 woningwetwonin gen, 783 premiewoningen en 778 vrije sector-woningen. Volgens het ETI-rapport staat Waalwijk met Oss en Veldhoven wel aan de kop in onze provincie. Behalve de woongelegen heid is ook de stand en aanpassing van het onderwijs een belangrijk ele ment in het kader van het industrie vestigingsbeleid. Het aantal leerlin- Kantoor: Tilburg, Koopvaardijstraat 43 Telefoon 04250-24529 na 18 uur 30367 - Aangezien de verjaardag van H.M. de Koningin dit jaar op maandag 1 mei wordt gevierd zal de eerstvolgende editie van „De Echo van het Zuiden" op dinsdag 2 mei verschijnen. -In verband met de viering van Hemelvaartsdag, donder dag 4 mei, zal ons blad niet donderdagavond doch vrijdag middag 5 mei verschijnen. gen van de LTS neemt voortdurend toe. In 1965 bezochten 869 leerlin gen de school. Hiervan kwamen er 239 uit Waalwijk en 630 van buiten de gemeente. Het aantal leerlingen van de Middelbare Vakschool blijft vrij stabiel. In 1965 bedroeg dat 43, waarvan 14 uit Waalwijk en 39 van buiten. De belangstelling voor 't uit gebreid technisch onderwijs ligt thans voor Waalwijk en omgeving ver be neden het gemiddelde van de provin cie. Zestig leerlingen uit het gewest bezochten in 1966 de UTS in Tilburg of Den Bosch. Aan industrieterreinen heeft Waal wijk in het havengebied (de zgn. 'natte-terr.) de beschikking over 54 ha., terwijl de 'droge' industrieterrei nen van Zanddonk een netto opper vlakte hebben van 25 ha. B. en W. wijzen er op, dat Waalwijk een van de alleroudste industriegebieden van Noord-Brabant heeft. De industrie was, is en blijft de primaire wel vaartsbron voor Waalxvijk. De diens tensector die een steeds bredere grondslag krijgt, vormt het noodza kelijke complement. In de nota lezen we dat er in 1843 reeds 26 schoen makerijen waren; 28 jaar later be droeg dit aantal maar liefst 416. Mo menteel werkt eenvierde deel van de personeelsbezetting in de schoenin dustrie (4.372) in Waalwijk, ver spreid over 38 bedrijven. De gemiddelde personeelsbezetting van de schoenfabrieken in Waalwijk, die meer dan 20 personen in dienst hadden bedroeg in 1963: 220, het geen zéér aanmerkelijk ligt boven het landelijk gemiddelde. De schoenin dustrie vormt dan ook nog steeds het hoofdbestanddeel van het industriële potentieel in de gemeente. Met er kenning van de waarden van historie en traditie, welke in de oude en toch weer nieuwe schoenindustrie worden aangetroffen, zo staat in de nota, blijft het beleid er op gericht om ter noodzakelijke verruiming van de werkgelegenheid en ook ter noodza kelijke bevordering van de verdere schakering in het industriële bestel de structuur der industriële vestigin gen te verbreden, hetgeen ook wordt vereist door de omstandigheid, dat de structuur der beroepen van de wer kende bevolking een verbreding te zien geeft doordat de jonge beroeps bevolking zéér uiteenlopende vakop leidingen heeft gevolgd. Teneinde industrievestigingen te aktiveren en mogelijk te maken werden van ge meentewege een aantal industriehal len tot stand gébracht, welke hallen in huurkoop worden uitgegeven. In de jaren 1955-'65 werd 26 ha 'droog' industrieterrein uitgegeven. Deze oppervlakte vormt 11,5% van de totale oppervlakte (226 ha) welke door 29 gemeenten in Noord-Bra bant in dezelfde periode werd uitge geven. In dezelfde jaren werd door de gemeente Waalwijk 6,5 ha 'nat' industrieterrein uitgegeven. De ter reinen aan de Haven zullen met het oog op de uitgifte eerst volledige spectaculaire betekenis hébben, als zij geheel en al bouwrijp zijn, hetgeen dit jaar geschiedt. In eerder gehou den raadsvergaderingen zijn de prij zen van de industrieterreinen reeds aan de orde geweest. De huidige prijs voor de terreinen in 'Zanddonk' be draagt f. 20, - per m2. Ten aanzien van de prijs van de terreinen in het gebied van de 'haven plegen B. en W. nog voor-overleg met G.S. Zij mer ken hierbij op dat de investeringen ten behoeve van de havenwerken niet als absolute kostenfactor kunnen gel den bij de prijscalculatie van deze industrieterreinen, omdat deze kost bare werken een véél grotere reik wijdte hebben, nl. versterking van de totale infra-structuur- dan een func tie-voorziening ten behoeve van de nu weldra bouwrijp zijnde terreinten. Hierdoor is het onmogelijk en ook onredelijk deze kostenfactor in zijn totale grootheid in de prijscalculatie te betrekken. Zoals burgemeester J. Teijssen tij dens de algemene beschouwingen bij de behandeling van de gemeentebe groting reeds meedeelde, heeft het college zich tot G.S. gericht met het verzoek te bevorderen, dat het haven plan van Waalwijk zal worden be trokken in het voor de toekomst door de regering op te stellen infra-struc tuurprogramma. En dan wel zodanig, dat in de investeringen ten behoeve van de grotere werken, welke in Waalwijk ter bevordering van de in dustriële ontwikkeling van een gehele streek zullen plaatsvinden, van rijks wege zal worden bijgedragen. Dit ver zoek is van de zijde van G.S. krach tig ondersteund. Ook is het verzoek onderwerp van studie op het Depar tement van Economische Zaken in 't raam van de oriëntatie van het rege ringsbeleid inzake de regionale indus trialisatie. B. en W. zijn in redelijke mate op timistisch ten opzichte van de voort gang van de industriële ontwikkeling van Waalwijk, omdat de voornaamste voorwaarden voor deze groei aanwe zig zijn, waarbij te denken valt aan de aanwezigheid van een algemeen tra ditioneel industriëel klimaat, een be roepsbevolking, die van ouds indus- trie-minded is, een jonge beroepsbe volking, die een goede vakkundige opleiding heeft ontvangen, een bij zonder gevariëerd geheel van onder wijsinstellingen, een attractief woon klimaat envooral uitstekend ge situeerde buiten de bebouwing ge legen - bouwrijpe terreinen, zoovel voor scheepvaartverkeer als voor wegverkeer behoevende industrieën. Wij verheugen er ons over, zo schrijft het college, dat en dit bewijst toch wel, dat het vestigingsklimaat van Waalwijk gunstig genoemd mag wor den in deze tijd van over het al gemeen geringe industriële expansie op het industrieterrein 'Zanddonk' aan de Prof. van 't Hoffweg door het bouwkundig adviesbureau en aanne mersbedrijf Van Hengel en de Pater uit Dordrecht voor eigen rekening en risico vier industriehallen, met een oppervlakte van ca. 700 m2, worden gébouwd met de bedoeling om deze hallen te verkopen of te verhuren. Het beleid van 'het college van elke dag is er op gericht om de industriële werkgelegenheid te verruimen. Daar naast besteedt men alle aandacht aan de bevordering van de toeneming van de ambachtelijke werkgelegenheid en vooral - en hier liggen vöor Waal wijk nog grote mogelijkheden - op de uitgroei van de dienstensector in de meest ruime zin. De functionele taak van gemeente en streek zal in de komende jaren ge- precideerd moeten worden in het licht van de Regeringsnota inzake de ruim telijke ordening (1966) en van het Provinciaal Ontwikkelingsplan van Noord-Brabant (1965), welke studies beschouwingen wijden aan de toe komst van Nederland en Noord-Bra bant in ruimtelijk opzicht. Het industrievestigingsbeleid van de gemeente Waalwijk vindt een ach tergrond in deze twee studies. Dit beleid kan in concreto zeker niet rechtstreeks uit de bedoelde studies f MÉÈ 30 April a.s. verjaart koningin Juliana en omdat deze datum op èen zondag valt, wordt de officiële feestviering verlegd naar maan dag 1 mei. Dat betekent, dat tal van toeristen uit de buurlanden, die het lange week-end met de vrije 1-meidag bij ons komen door brengen om er de late bollen- en bloesempracht te aanschouwen, weer verwonderd zullen rondrijden temidden van het feestgewoel. Het betekent ook, dat onze koningin twee dagen jarig is, want op de eigenlijke datum wordt mamma's 58e verjaardag al een beetje in huiselijke kring gevierd en de dag daarop volgen dan het tradi tionele défilé voor het bordes 'en de ontvangst van de deputaties ten paleize en komen de plaatselijke oranjeverenigingen in actie. Daar wordt door sommigen wel eens op neer gezien, maar hoe zou den wij ons in Nederland een koninginnedag anders kunnen voor stellen? De kinderen vieren graag feest, de ouderen willen toch ook wel wat muziek horen en een vuurwerk zien en zo lang wij nog kunnen vlaggen voor onze koningin, zo lang is Nederland nog een onafhankelijk koninkrijk, waarvoor men geen andere constitutie in de plaats kan stellen. Leve de Koningin en 't Oranjehuis worden afgeleid. De middelen, waar mede en de wegen, waarlangs de noodzakelijke leiding aan de ruimte lijke ontwikkeling en daarmede aan de gehele ontwikkeling van de samenleving zal worden gegeven, moeten door de Regering en het pro vinciaal bestuur nog worden uitge werkt en bepaald. In nauwe samen werking hiermede staat de werkzaam heid van het stadsgewest Waalwijk, dat tot primaire taak heeft de voorbe reiding, vaststelling en begeleiding van een intergemeentelijk structuur plan. De stadsgewesten worden in de beséhouwingen van de Regeringsnota inzake de ruimtelijk ordening als een belangrijke structuureenheid be schouwd. In de allernaaste toekomst zal de industrialisatie van Waalwijk een element en component zijn in de structurele samenhang 'binnen het stadsgewestelijk verband en in 't ka der van het provinciaal ontwikke lingsbeleid. De verdere industrialisatie van alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN Waalwijk kan op het ogenblik nog slechts uitsluitend worden geplaatst in het perspectief van Waalwijk en dan gesitueerd in het stedelijke- en leefpatroon van de gemeenschap van dit territorium. Het college hoopt dat de studies van de zijde van het pro vinciaal bestuur 'en de evoluties in denken en doen in de regio van het Stadsgewest Waalwijk, weldra tot ef fect zullen hebben, dat het door de gemeente Waalwijk te voeren indus trialisatiebeleid in relatie tot een gro tere ruimtelijke eenheid als het ge meentelijk grondgebied aan de orde kan komen. Door deze nota hebben B. en W. gepoogd een centraal be- leidsprogrammapunt bij de gemeente raad in te leiden voor 'n verdere dis cussie. Dinsdagavond krijgt de raad volop gelegenheid de nota te bespre ken. Tot onder-minister voor de lucht macht is benoemd de heer A. E. M. Duynstee, lid van de Tweede-Kamer fractie voor de KVP tot aan de laat ste verkiezingen. De bezetting van 't departement van Defensie (minister Den Toom) is daarmee rond. De bei de andere onderministers zijn de he ren Haex (CHU) voor de landmacht en Van Es (ARP) voor de marine.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1