w/A al wijk se en lAnqstRAAtse couRArrt sksl g&ss&sfö Wereldmissiedag van de kinderen O!, ampe jCi ampe Gewestelijk kampioenschap hoofdklasse groep II Collecte Gezamelijke Militaire Fondsen B01 OPEN OOG Pieter van Vollenhoven viert verjaardag rustig ik meer effecten voor hetzelfde geld... WOENSDAG 3 MEI PREMIE SPAARPLAN1 DIT WEEKEINDE IN WAALWIJK Bezinningsdagen voor weduwen in Cenakel Basis voor persoonlijk bezit KVP, ARP en CHU voeren besprekingen Tilburg Russische kosmo naut om het leven gekomen Ook U Mevrouw VRIJDAG 28 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 34 De Lcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Het Pauselijk Missiewerk van de Kinderen - vroeger Pauselijk Genootschap van de H. Kindsheid - had in de eerste tientallen jaren van zijn bestaan (opg. 1841) een uiterst concrete bestemming voor zijn gelden - het betalen van mannen die in de steden van China elke morgen op pad gingen om te zoeken naar kinderen, die ergens te vondeling waren gelegd. Die kinderen brachten zij dan naar zusters. stapels brieven van bisschoppen, de ene stapel bevat bedankbrieven voor subsidie door PMK-Nederland in 1965, de andere in 1966. Bevatten die brieven duidelijke antwoorden op de concrete vraag: wat heeft U met de subsidie die PMK U deed toeko men gedaan? Neen en 'hoe teleur stellend wellicht ook, het was eigen lijk niet te verwachten. Waarom niet? Omdat de PMW enkel subsidie ge ven, bedoeld zijn voor het instand houden van de dagelijkse gang van zaken, het gewone levensonderhoud van de missionaris inbegrepen. Van daar dat wij in de brieven lezen. - het voortbestaan van onze scholen is weer voor een jaar safe ge steld; - de catechisten die op de scholen godsdienstonderwijs geven kan ik weer een jaar betalen. Klinkt in die brieven een meer con crete nood door, dan is het b.v. - vooral de opvoeding van de me laatse kinderen baart veel zorg omdat wij geen inkomsten hebben; - we kunnen nu voor een jaar vijf scholen instandhouden voor kin deren die aan hun lot overgelaten in de dorpen zwerven. De PMW hebben de last en het na deel niet of vrijwel niet heel concreet gericht te kunnen werken. Maar juist daarin ligt hun eigen en onvervang bare betekenisaan alle jonge kerken - of deze via een Congregatie ban den heeft met Europese of Ameri kaanse landen of niet een subsidie te geven om het bestaansminimum te verzekeren en het allernoodzakelijkste te kunnen beginnen of uit te bouwen. En in de mate waarin het aantal jon ge Kerken groeit dat geen relaties heeft of meer heeft met onze landen, winnen de PMW aan actualiteit en urgentie. Woensdag 3 mei a.s. nemen de kin deren hun zakje, dat zij allen krijgen uitgereikt mee naar kerk of school. De ouders zijn hierbij dé aangewezen personen hun kinderen te helpen bij de beleving van deze „wereldmissie dag van de kinderen" Concrete besteding én zinvoller be steding van gelden is welhaast niet denkbaar. Duizenden en duizenden kinderen zijn gevonden. De meèste stierven na korte of langere tijd, om dat de gevolgen van verwaarlozing en ondervoeding niet meer te overwinnen waren. De kerkhoven bij de weeshui zen raakten over overvol. In de vlak achter ons liggende jaren zijn deze overvolle kerkhoven door het huidige Chinese regime aangevoerd als be wijzen voor de zwaarste beschuldigin gen tegen de missionering: moord en!of moedwillige verwaarlozing van kinderen. Het steunen en mogelijk maken van weeshuizen bleef niet beperkt tot China. Met de uitgroei van dit Pau selijk Missiewerk werden de inkom sten groter en kon men ook - om te spreken in de terminologie van de vorige eeuw - in andere „heidense en afgodische landen" weeshuizen oprichten voor kinderen die om wel ke redenen dan ook docr hun ouders verstoten waren of niet verzorgd kon den worden. Met het doordringen van een brok westerse civilisatie, wat on afwendbaar met zich meebracht een verandering in de leef- en denkwereld van Azië, Afrika en Oceanië werden de weeshuizen minder nodig. Boven dien ging de missionering haar zorg voor het kind geleidelijk aan uitbrei den. En met het uitbreiden van die zorg werd het subsidiebeleid van PMK als van zelf ruimer Klinieken voor moederschapszorg; kraamklinie ken; kinderziekenhuizen of kinderpa viljoens van grote ziekenhuizen; kleu terscholen en lagere soholen; Inter naten en verpleegtehuizen voor ge handicapte kinderen; scholen voor blinde en/of dove kinderen. Deze zinvolle en door de feitelijke ontwikkeling geboden uitbreiding van het subsidiebeleid had tot gevolg dat de doelstelling vager werd, de beste ding der gelden minder spectaculair en minder direct het gevoel aanspre kend. Kortom; de concreetheid ging verloren en moest plaats maken voor het vage en ietwat abstracte van 'Kinderen helpen kinderen'. Dit deed weer de vraag opkomen wat doet PMK concreet met haar geld, waar blijft het geld? Naast mij liggen twee 'W. 3. i Ij I'"55- - 'W V' - r D f >A CC. x' Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Delegaties van de KVP, AR en CHU zijn maandag in Utrecht bijeen geweest. In een mededeling namens de partijen wordt gezegd, dat de be spreking betrekking had op de fun damentele grondslagen van hun par tijen en op de mogelijkheden, die een samenwerking kan bieden voor de vernieuwing van de partijvorming in Nederland. De gedachtenwisseling bleek vrucht baar, zodat besloten is een werkgroep in te stellen, die oip korte termijn een gespreksnota voor de delegaties zal opstellen over de vraag, welke in houd in deze tijd christelijke politiek moet hebben. De delegaties zullen half juni voor de bespreking van deze gespreksnota opnieuw bijeenkomen. Iedere delegatie zal twee man aanwij zen voor die werkgroep. De leden van de werkgroep hoeven echter geen deel uit te maken van de delegatie. De besprekingen van maandag wer den voorgezeten door mr P. Aalbese, i i i i i i i HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, igespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 Aan de B.V. OOG, gevestigd in café „Het Hoefijzer" van de heer J. Hoevenaar, Grotestraat 31 te Waalwijk, is de organisatie opge dragen van het Gewestelijk Kam pioenschap Hoofdklasse klein bil jart Groep H. De wedstrijden zul len worden gespeeld op vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 april a.s. De wedstrijdleiding van dit tour- nooi is in handen van de heer C. A. v. d. Sanden, district-secretaris, wonende Mr. Kapp van de Coppel- lostraat 16 te Waalwijk, telefoon 04160-3894, aan wie alle berichten yan verhindering of wijziging in de afvaardiging, alsmede verzoeken tot reservering van logies dienen gezonden te worden. Aanvang van de wedstrijden op vrijdag a.s. om 19.30 uur en op za terdag en zondag te bepalen door de organisatie. Prijsuitreiking op zondag 30 april om ±16.00 uur. De deelnemers zijn: L. Schiks, Haps (N.B.) van d'e B.V. Biljartlust van het district Oost- Brabant; C. Teurlings, Waalwijk van de B.V. Nooit Volleerd van het district Waalwijk; F. Nelissen, Bergen op Zoom van de B.V. 't Centrum van het district Bergen op Zoom; M. Houtzager, Vlissingen van de B.V. De Ruyter van het district Walcheren/Zuid-Beveland; J. de Haan, Geldrop (N.B.) van de B.V. DOS '63 van het district Eind hoven; J. Damen, Waalwijk van de B.V. HGL van het district Kaatsheuvel; L. Willems, Tilburg van de B.V. TAS van het district Tilburg. Verder zal nog een afgevaardig de van het district De Kempen aan dit tournooi deelnemen, wiens naam tot heden nog niet bekend is. De eerste ronde op vrijdag zal worden gespeeld als volgt: 19.30 uur op biljart 1: Nelissen Damen; op biljart 2: de Haan— Schikts. 21.00 uur op biljart 1: Houtzager Willems; op biljart 2: Teurlings afgevaardigde De Kempen. Van 16 tot en met 19 mei wor den in het Cenakel te Tilburg be zinningsdagen voor weduwen ge geven. Deze dagen staan onder lei ding van Pater A. Schelstraete SSS. De opening is om 18.30 uur, slui ting om 12.30 uur. Onkosten 25, Inlichtingen en opgave aan het Ce nakel, Koningshoeven 27, Tilburg, Tel. 04250-24540. Voor het eerst in de geschiedenis is een mens bij een ruimtevlucht om het leven gekomen. Kolonel Vladimir Komarof (40), een van de oudste en meest ervaren Russische kosmonau ten, verongelukte maandagmorgen onder mysterieuze omstandigheden met het reusachtige ruimteschip So- yoez-1, dat een dag eerder van de basis Baikonoer in Kazakhstan was gelanceerd. Volgens de officiële lezing is hij bij de terugkeer op aarde te pletter gevallen, doordat zijn ruimteschip op 7000 meter hoogte verstrikt raakte in de koorden van het landingsval scherm. De parachute opende zich niet, waardoor het ruimtevaartuig als een steen naar de aarde viel. De Amerikaanse president John son en andere staatshoofden hebben hun deelneming met de dood van Ko marof betuigd. De 47 Amerikaanse astronauten hebben, een telegram naar de academie van wetensohappen in Moskou gestuurd, waarin zij zeggen diep bedroefd te zijn door de dood van Komarof, die zij beschouwden als een vriend omdat zij samen hetzelfde gevaarlijke pionierswerk deden. Di recteur James Webb van de NASA, de Amerikaanse dienst voor ludht- en ruimtevaart, riep naar aanleiding van het tragische gebeuren op tot interna tionale samenwerking in de ruimte vaart. „Door samenwerking hadden we misschien de dood van Komarof en van de drie Amerikaanse astro nauten in januari kunnen voorko men", aldus Webb. j l» I» I' vindt het belangrijk als uw man goed gekleed gaat. Laat ons adviseren welk over hemd, hoed, das en sokken het best bij zijn kostuum pas sen; meer keus in herenmode accessoires. WIJZELF Als men zijn oor goed te luisteren legt, dan hoort men nogal eens klagen over: de struktuur van de politieke partijen; de vernieuwin gen en veranderingen op kerkelijk gebied; het feit, dat georgani seerde minderheden de meerderheid naar hum hand zetten; het auto ritair optreden van gezagsdragers; het niet willen bekennen van hun falen; het niet bereid zijn om met anderen overleg te plegen en wanneer zulks gewenst is geen plaats willen maken voor een betere leidersfiguur; het weinig tastbaar gebeuren, dat, wat overeenkom stig Christus' verlangen de eenheid zou kunnen bevorderen; het niet voldoende bestrijden van de oorlog en de bewapening; de hon gersnood en andere ellenden in de wereld; het feit, dat velen zich tegenwoordig verloren, eenzaam en ongelukkig, een nummer in een groot bedrijf en een geval in een ziekenhuis voelen; daar zij behoef ten hebben om als persoon erkend en gewaardeerd te worden; het feit, dat er zcweel voor, over en zonder ons beslist wordt; dus steeds meer geleefd te worden. Ik ben mij er bewust van, dat tallozen, evenals ik, van mening zijn, dat hieraan eens iets gedaan moet worden. De enige, die ons tegenhoudt zijn WIJZELF. Aan onszelf ligt het Of onze samenleving een paradijs of een hel is. BALDWIN Omdat prinses Beatrix deze maand alle aandacht opeiste, is het pas ge huwde echtpaar Van Vollenhoven even in de vergetelheid geraakt. Tot we op de verjaardagkalender aflezen, dat de heer Pieter van Vollenhoven tegelijk met onze koningin jarig is. Dat is ditmaal geen dubbel feest, want terwijl H.M. haar geboortedag officieel op maandag 1 mei moet ge denken en dan ten paleize de vele be tuigingen van trouw 'en aanhankelijk heid in ontvangst heeft te nemen, kan Pieter van Vollenhoven samen met prinses Margriet een rustige verjaar dag vieren op Het Loo, op de juiste datum. Waarschijnlijk komen konin gin en prins zondagmiddag even over wippen, omdat het op Het Loo niet zo druk zal zijn als te Soestdijk. Schoonzuster Beatrix en prins Claus zullen echter niet aanwezig kunnen zijn. Fil.: M. v. d. Brand-Hens Grotest: ;aat 155, Waalwijk Niettegenstaande de vele miljoe nen, die jaarlijks aan militaire pen sioenen etc. worden uitgekeerd, is er een groot aantal gevallen van nooddrift, waarin de Overheid niet kan voorzien, gebonden als zij is aan wetten en bepalingen. Het zijn juist die gevallen, waarin de Ge zamenlijke Militaire Fondsen met ca. een half miljoen per jaar dus bijna het dubbele van de jaarlijkse collecte-opbrengst een helpende hand zou kunnen bieden. Het feit, dat de Minister van De fensie als zeer bijzondere uitzon dering heeft willen toestaan, dat Uit Griekenland hebben de Engelse en Amerikaanse ambassa deurs gemeld, dat de koning lijde lijk verzet blijft plegen tegen mili taire dictatuur en dat hij wou pro beren het grondwettig gezag in zijn land te herstellen. Het militair gezag heeft mimi jurken en lang haar verboden. Rusland treurt om zijn dode kosmonaut Komarof. Hij heeft een staatsbegrafenis gehad en de urn is in de muur van 't Kremlin bij gezet. Hij schijnt al van het begin van zijn vlucht moeilijkheden te hebben gehad. De Koning en Koningin van N'epal zijn maandag voor een statie- bezoek in ons land aangekomen. Prins Claus vergezelde hen van Amersfoort naar 't Centraal Station in Amsterdam, waar ze door Ko ningin Juliana en Prins Bernhard werden ontvangen. eZ logeren in 't Kon. Paleis op de Dam, waar maandag een kranslegging, 'n rond vaart en een gala-diner werd gege ven. Prinses Beatrix is dinsdag avond met Prins Claus naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vertrokken. Prof. Plate achtte dit beter, hoewel de toestand van de prinses, volgens hem, zeer goed is. Militairen in uniform in het gehele land actief mogen medewerken aan de collecte der G.M.F. en de om standigheid, dat de G.M.F. terzake van zeer vele commandanten in Ne derland de grootst mogelijke me dewerking mogen hebben, bewijst we) hoe van militaire zijde wordt ingezien, dat deze aanvullende steun noodzakelijk is. Voor militairen bestaat niet vaak de gelegenheid zich op maatschap pelijk gebied verdienstelijk te ma ken. Dat zij thans in de gelegen heid zijn om de nood hunners oud collega's of hun gezinnen te leni gen, versterkt het saamhorigheids besef en kan van invloed zijn op een goede geest bij de troep. Indien dus de collectant van de G.M.F. tijdens de huiscollecte een beroep op Uw vrijgevigheid komt doen, geef hem dan Uw bijdrage en beseft daarbij, dat ook hij voor dit goede doel zijn bijdrage geeft, door zijn tijd daarvoor te offeren. In Waalwijk wordt de collecte ge organiseerd door de afd. Waalwijk van de Ned. Bond van Oudstrijders. Giften zijn ook van harte welkom op postrekening 460388 ten name van de penningmeester der G.M.F., Amsterdam. JUWELIER WAALWIJK k STA1IONSSTRA, TEL 04160-4

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5