wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Geheim van Israels militaire kracht schuilt in gedegen organisatie en training uJla mpe ampe Chaotische toestand in het school- en beroepskeuze werk 1 d^ocjaertö DE OORLOGSBEDREIGING IN HET MIDDEN-OOSTEN b v. OPEN OOG Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS Israël JAARVERSLAG SCHOOLARTSENDIENST DISTRICT WAALWIJK De Israëliërs en de Arabieren staan opnieuw in het Midden-Oosten met gebalde vuisten tegenover elkaar in een confrontatie, die de meest dreigende sinds '56 (de „Suez-crisis") wordt genoemd. Egypte heeft 'n algemene mobilisatie afgekondigd en vier divisies van 12.000 man plus 600 moderne tanks van Russische makelij de Sinaï-woestijn ingestuurd en in offensieve stellingen langs Israëls grenzen gelegerd. De andere Arabische landen - Syrië, Jordanië, Libanon, Irak, Koeweit - rammelen eveneens met de wapens. Op het eerste gezicht lijkt Israël tegen een geweldige over macht te staan. Het kleine land met zijn twee en een half miljoen inwoners (onder wie 300.000 Arabieren, die een onzekere factor vormen) kan, voor wat be treft de getalssterkte, niet tegen zijn vijandige buren op. De militaire verhoudingen worden echter niet alleen door getallen bepaald. Dat bleek maar al te duidelijk in 1956 toen het leger van de Israëlische ge neraal Mosje Dayan de numeriek oppermachtige Egyp tische strijdmacht in de Sinaï-campagne een pijnlijke nederlaag toebracht. Militaire verbindin gen onzeker Egypte Jordanië Overheersing a s I a B G I I B 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: i Schooltand- verzorging opgeheven 107 scholen Y - iluóieve èX^xciuöLeve <3-lerenkledlncj Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen ua»-«aa Advies bij bouw scholen Mgr. Beltrami wordt kardinaal VRIJDAG 2 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 44 De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) 0,30 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres Tel 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Het geheim van Israëls militaire kracht schuilt vooral in de gedegen organisatie, de goede discipline, het uitstekende moreel en de moderne training. In de jongste historie is duidelijk gebleken, dat de manschap pen van het Israëlische leger uitste kende soldaten zijn. Zij hebben ook geen keus: Israël staat met de rug tegen de zee. Toch geeft deze techni sche superioriteit van Israël niet meer de zekerheid, dat een nu uitbarsten de strijd even snel voorbij zal zijn als in 1956. Ook het Egyptische leger is verbeterd, hoewel voor Caïro nog al tijd geldt, dat men daar beter schreeuwt dan vecht. Voorlopig is men in Israël ook tamelijk rustig. Men meent in Tel Aviv, dat het Egyptische wapengekletter nog steeds moei worden beschouwd als een po litieke demonstratie en niet als voor bereiding voor een regelrechte aan val. In een dergelijke situatie kan echter het geringste incident al tot 'n totale uitbarsting leiden. Ook Israël heeft militaire maatregelen genomen om een mogelijke aanval het hoofd te bieden. Tot een grootscheepse mobi lisatie van reservisten is Israël, in tegenstelling met Egypte, (nog?) niet overgegaan. Israël heeft een paraat leger van 30.000 man. In tijd van oorlog kan de jonge staat echter beschikken over een kwart miljoen goed getrainde en volledig bewapende manschappen. De landmacht-organisatie gaat uit van 7 infanterie- en twee pantserdivisies. De infanterie-eenheden zijn volledig gemechaniseerd. Een grote mobiliteit is een eerste vereiste in een oorlog, die voornamelijk in de woestijn moet werden uitgevochten. De pantserdivi sies zijn uitgerust met 200 tanks van verschillend fabrikaat oude Ame rikaanse Shermans, Engelse zware Centurions en Franse AMX-tanks. In 1956 veroverden de Iraeliërs boven dien tientallen Russische T-34 tanks op de Egyptenaren. Een belangrijke vernieuwing in Israëls leger is de in voering van (Franse) antitank-raket ten, die naar hun doel kunnen worden geleid. De Israëlische luchtmacht is kwa litatief eveneens beter dan die, van de Arabische landen. De luchtmacht (met bijna 15.000 manschappen) is vooral met Franse vliegtuigen uitge rust. De kern wordt gevormd door 80 Mirage 5-J gevechtsvliegtuigen, die tweemaal zo snel vliegen als het ge luid en die zijn opgewassen tegen de snelste Egyptische en Syrische toe stellen, de door Rusland geleverde MIG-21. Een aantal van de Israëli sche vliegtuigen is uitgerust met eveneens Franse geleide projectielen, die tegen gronddoelen kunnen wor den gebruikt. Het Amerikaanse aan deel in de bewapening bestaat uit 30 Skyhawk-bommenwerpers en een ba taljon Hawk luchtdoelraketten. Het Egyptische leger is numeriek het sterkst in 't Midden-Oosten. Het telt 120.000 man, waarvan een derde deel is ingezet voor de strijd tegen de royalisten in Jemen. De uitrusting is voornamelijk afkomstig uit Rusland. Na de Suez-crisis heeft Rusland 50 zware Stalin-tanks gestuurd, enkele honderden T-34 tanks, raketten en meer dan duizend gedeeltelijk geme chaniseerde kannonen. Volgens wes terse militaire deskundigen zijn ook Russische adviseurs ingeschakeld bij de training van het Egyptische leger. De Egyptische luchtmacht telt 250 Russische MIG-jagers, zestig bom menwerpers 'en enkele squadrons he licopters. Het Egyptische leger werkt nu nauw samen met dat van Syrië, dat eveneens vanuit 't Russische wapen arsenaal is bevoorraad. De Syrische landmacht bestaat uit bijna 50.000 man, ondergebracht in zeven infante rie- en twee pantserbrigades. De Sy rische luchtmacht is klein en heeft nog geen honderd MIG-gevechts- vliegtuigen. Bij enkele recente inci denten is gebleken, dat de Syrische vliegers niet zijn opgewassen tegen de piloten van de Israëlische luchtmacht. Het Jordaanse leger neemt een aparte plaats in. Het heeft nog altijd Britse militaire tradities en een Brit se training. Het is numeriek niet sterk (30.000 man), maar het is naar training en organisatie te vergelijken met de strijdmacht van Israël. De be wapening is echter ouderwets. De Jordaanse luchtmacht zal waarschijn lijk binnenkort worden „versterkt" met een squadron Hunter-straalja- gers, die afkomstig zijn uit Ne derland. De afgedankte Hunters zijn teruggestuurd naar de Engelse fa briek, die ze heeft opgelapt en door verkocht naar Jordanië De overige Arabische landen - Libanon, Irak en Koeweit - zullen bij een mogelijk conflict geen mili taire rol van betekenis spelen. Hier speelt nog mee, dat dit drietal en Jordanië nog altijd met enige huive ring naar president Nasser van Egyp te kijken. Zij vrezen, dat Egypte nog altijd uit is op een regelrechte over heersing van de andere Arabische landen. Een verlangen waar deze na ties zich niet zonder meer bij willen neerleggen. Deze innerlijke verdeeld heid heeft de laatste jaren een ge zamenlijk optreden tegen Israël in de weg gestaan. Dinsdag is dit probleem opgelost. Toen hebben Egypte en Jordanië een defensie-overeenkomst gesloten, die 5 jaar van kracht zal zijn en voorziet in de oprichting van een defensie raad en gemeenschappelijk opperbe vel. KWALITEIT jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, enz. enz. VAKWERK stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. Heuvelstraat 14 Er heerst momenteel een chaotische toestand in het school- en be- roepskeuzewerk. Op tenminste 70 procent van de lagere scholen in het district Waalwijk van de Schoolartsendienst, worden school- en beroepskeuze-adviezen uitgebracht zonder dat de adviseur zich - op welke wijze dan ook - ervan heeft overtuigd of het gegeven advies geneeskundig wel verantwoord is. Er opereren maar liefst 11 school- 'en beroepskeuzebureaus, resp. adviseurs in het district. Het jaarverslag 1966 van de schoolartsendienst, district Waalwijk komt tot deze conclusie. Dit district omvat de gemeenten Waalwijk - Udenhout - Loon op Zand - Heusden - Drunen - Dongen en Berkel- Enschot. Om in samenwerking met de elf bureaus of adviseurs een jaarschema voor het periodiek systematisch on derzoek op de lagere school te maken is volslagen onmogelijk. De bureaus zullen eerst hun werkterrein moeten afbakenen, zodat het aantal, dat bin nen het district op dit terrein ope reert, beduidend lager wordt. Volgens het verslag wordt er reikhalzend uit gezien naar landelijke richtlijnen voor een vruchtbare samenwerking. Overigens zijn er al een aantal schoolartsendiensten waar men is ge komen tot een bepaalde samenwer king met de school- en beroepskeuze adviesinstanties. Wat het district Waalwijk betreft, hier is geen enkele vorm van samenwerking. Er is een enquête ingesteld naar het aantal scholen, dat gebruik maakt van school- en beroepskeuze-adviezen en naar het aantal leerlingen dat hierbij is betrokken. 42 van de 45 lagere scholen verleenden hun medewerking aan de enquête. In 't schooljaar '65- '66 riepen 30 scholen de hulp in van een adviesbureau voor school- en be roepskeuze. Voor het schooljaar 66- '67 is dat met 31 scholen het geval. Als regel wordt advies gevraagd voor de zesde klassers van lagere scholen. Van de bereidheid tot medewerking van de verschillende school- en be roepskeuze-instantie's zal afhangen op welke wijze een betere samenwer king zal kunnen worden gerealiseerd. Het forceren van de samenwerking op dit moment, nu een en ander in be- wegiiig is, zou onverstandig zijn, doch het is buiten kijf, dat hiermede niet te lang mag worden gewacht. Volgens het verslag, blijft een schooi en beroepskeuze-advies, zonder be schikking over medische gegevens, dus zonder teamwerk met de school arts niet alleen een hachelijke, doch soms zelf een onverantwoorde zaak. In totaal 107 scholen vallen thans onder de zorg van de Schoolartsen dienst district Waalwijk. Het aantal leerlingen dat eind 1966 onder toe zicht van de dienst stonden bedroeg 20.424. Een toename met 621 leer lingen vergeleken met het jaar 1965. Ruim 25% van het aantal inwoners van het district (79.573) valt derhal ve onder de zorg van de dienst. Van de 20.424 leerlingen werden in 1966 8088 volledig en 750 partieel onder zocht. y y) w v v lt '.'..v -y.' WAALWIJK DE AFSTAND DOORBROKEN Waalwijk breekt zijn straten open voor de aanleg van aardgas. Een compleet ondergronds buizensysteem komt te voorschijn. Op de hoe ken van de straten is het met allerlei kabels van electriciteit en tele foon een wirwar van knooppunten. Ineens wordt het duidelijk, dat vele verbindingskanalen ons met elkaar in contact brengen, en dat ons leven geleidelijkaan helemaal is ingeweven in een ondergronds net. Er zijn contactlijnen getrokken waardoor we steeds nauwer met elkaar verbonden raken. En niet alleen lijnen ondergronds, maar ook ter land, op zee en in de lucht. Op de stations, is het een ko men en gaan van mensen uit allerlei windrichtingen. En we zeggen tegen elkaar, dat er geen grenzen meer bestaan en dat de wereld steeds kleiner wordt. We horen verhalen over supersonische raket ten en kosmonauten, die ons begrip te boven gaan. De hele wereld is opengebroken en we bouwen bruggen over de grootst mogelijke afstanden. We werken met telexen, telelenzen, telerecording, tele foon, telescopen en telegraaf. En er groeit contact met de verte. En we treden naar buiten. En wat buiten is, halen we binnen, tot in de huiskamer toe, in de krant, op de radio en de T.V. En op ons werk hanteren we grondstoffen en machines van over de gren zen en onze produkten sturen we opnieuw weer naar verre landen. We zijn ongemerkt een wereldburger geworden met vele relaties. En ook in onze menselijke contacten willen we afstanden overbrug gen. Machtstromen worden omvergeworpen. We spreken over me neer de bisschop en meneer de president. We willen dialogeren met elkaar. We organiseren ontmoetingsavonden; we zijn geabonneerd op contactbladen; we werken in teamverband. En je kunt cursussen volgen om relaties te kweken. En toch spreekt men over een nieuwe ziekte, die onze maatschappij bedreigt. Ze heet „communicitis Daarover een volgende keer. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten De jaarronde voor het onderzoek op tuberculose moest worden uitge breid met een groot aantal hercontro les. Een tweetal ontdekte infectie bronnen was hiervan de oorzaak. In totaal werden daartoe 28.328 tuber- culose-reacties verricht. Op deze wijze konden elf gevallen van be smetting in een vroeg stadium worden ontdekt. 168 leerlingen konden in het ver slagjaar psychologisch worden onder zocht. Ondanks het feit, dat er zui nig soms wel eens te zuinig wordt verwezen naar de psycholoog is er een flinke wachtlijst ontstaan. Die wachtlijst beliep op 1 januari 1967 54 leerlingen. In gevallen waar psychologisch advies urgent is moet als regel nog te lang op het onder zoek worden gewacht. Een oplossing van de moeilijkheden zou wellicht kunnen zijn, het aantrekken van een extra assistente, die voor het grootste deel van de tijd voor schoolpsycholo gische werkzaamheden zou kunnen worden ingezet. Voorts maakt het verslag melding van een chronisch tekort aan moge lijkheden voor logopedische behande ling. Volgens het verslag durft men nauwelijks meer spraakles te advise ren, omdat de mogelijkheden hier voor praktisch ontbreken. Een voort durende bron van zorg blijft ook het grote aantal houdingsafwijkingen. De schooltandverzorging in het district werd opgeheven in een im passe. Verder wordt in het verslag betreurd, dat als regel de schoolart sendienst geen advies wordt gevraagd bij plaatsing van semi-permanente en geprefabriceerde scholen. Om deze scholen leefbaar te maken, blijken achteraf soms kostbare voorzieningen nodig. Tenslotte vermeldt het verslag dat de beschikbare ruimte voor de dienst in het Medisch Centrum als gevolg van de toegenomen werkzaam heden - een veel groter per soneelsbestand - de gegroeide bibliotheek, kartotheek en admini stratie beslist onvoldoende is gewor den. Tenminste vier kamers zijn no dig om in het ruimtegebrek te voor zien. Of deze ruimte zonder nieuw bouw binnen het Medisch Centrum zal kunnen worden gevonden, is vol gens het verslag twijfelachtig. De nuntius-internuntius van het Vaticaan in Den Haag wordt kardi naal. Dit is dinsdag bekend gewor den toen paus Paulus een nieuw con- sitorie aankondigde, het tweede tij dens zijn pontificaat, waarin hij 27 kardinalen benoemde.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1