wAAlwijkse en LanqstRauvtse couRarrt Elke schoen is een stukje vakmanschap Conny Vink in Nederlandse ploeg voor Knokke-festival 1967 li „Black new world" dinsdag in Tilburgse Schouwburg Veritan lederen inlegzool weldaad voor de voet >t Mooiste bruin SCHOENEN KOPEN IS GEEN EENVOUDIGE ZAAK Militairen gewond Muziek Autoreparatie en benzine per giro betalen ook geopend op vrijdagavond VOOR EERSTE MAAL IN NEDERLAND Helaas. Soepel INITIATIEF LEDERFABRIEK C. VERSCHUREN LOON OP ZAND Succes in TV-programma ,Het blijft Hollands' Ballades beschermt tegeri De Gaulle wil Mis Poolse kathedraal bijwonen Druk leven huidje altijd gaaf VRIJDAG 2 JUNI 1967 ööe De tcho van het Zuiöen 88e JAARGANG No. 44 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet Van alle zaken die een mens zich aan moet schaffen om - zoals dat heet - „goed gekleed" te zijn, is de aanschaf van schoenen de meest lastige. Er zijn van die gelukkige wezens die maar met een vinger naar een leuk model of frisse kleur hoeven te wijzen 'en de maat hoeven te noemen. Dan volgt slechts nog wat draaien voor de spiegel en klaar zijn ze. Het overgrote deel heeft er echter meer moeite mee. Stapels dozen worden aangedragen. Het ene schoentje na het andere wordt ons voorgehouden en we knikken of schudden ons hoofd bij elk model dat voor passen in aanmerking komt. Op deze manier sorteren" we schoenen voor onze voeten, die het dikwijls toch al zo moeilijk hebben. Klap de zool desnoods dubbel en hij springt keurig terug in model. Van de andere kant neemt het leer ook de vorm van de voet aan door op den duur als het ware een na tuurlijk voetbed te vormen. Van geen andere schoen dan de lederen kan men dus met recht zeggen „ze zitten zo lekker". De bond van automobiel-, garage en aanverwante bedrijven (Bovag) gaat, na overleg met de postcheque- en girodienst, binnenkort een nieuw betalingssysteem voor automobilisten invoeren, waarbij de automobilist door middel van speciaal gedrukte girokaarten zijn reparatie- of benzi nerekening kan betalen. De girodienst zendt op verzoek van de garage een boekje blauwe giro kaarten aan de klant. Op deze kaar ten zijn niet alleen de persoonlijke gegevens van de cliënt-rekeninghou der gedrukt van de naam, adres en gironummer van het garagebedrijf alsmede gegevens die het mogelijk maken, door het invullen van enkele cijfers of bedragen de verrichte werk zaamheden of de geleverde materia len, benzine of smeermiddelen te spe cificeren. Bij 'contante' betaling met een der gelijke kaart, die door de voorge drukte gegevens ook als factuur dienst kan doen, hoeft de klant er al leen zijn handtekening nog maar op te zetten. éT\ Met ingang van z juni a.s. zijn de kantoren te Waalwijk van Algemene Bank Nederland Amsterdam-Rotterdam Bank Nederlandsche Middenstandsbank van 17.00 tot 19.00 uur Het uitvoerend gezelschap van Black New World" staat onder lei ding van Donald Mc. Kayle en be staat uit 17 leden hetgeen inhoudt: een trompettist, een pianist, een gi tarist, een drummer, 8 dansers, 2 solo-dansers, een verteller-zanger en 2 solisten (zang). De muzikale direktie is in handen van Howard A. Roberts. De teksten zijn geschre ven door neger-auteur James Blad- win. „Black New World" is 'n dans muziek programma dat de ontwik- Als we een jurk gaan kopen voe len we aan de stof, we keren hem binnenste buiten, we kijken of er een zoom inzit, of de naden zijn afgewerkt, of de voering deugt en ga zo maar door. Schoenen kopen we zomaar. Als we ze leuk vinden en ze passen toevallig óók nog dan stappen we, klaar met de koop, verheugd met de doos onder de arm de winkel uit. Bijna met een gezicht van: „Nou zeg, da's vanmid dag meegevallen". Geen sterveling die er aan denkt dat zo'n „meevallertje" dan slechts te danken is aan de vakman: Want in de doos die we verheugd onder de arm geklemd hebben zit een stuk vakmanschap. We kunnen zelfs wel stellen dat we zonder die vakman in de zorg voor onze voe ten helemaal nergens waren. De vrouw die over het algemeen haar eigen jurken kan maken weet van de schoen niet eens hoe het ding in elkaar zit. Als het aan haar lag dan hadden we aan een zool, een „bovenkap", een hak en een inlegzooltje genoeg. Dat er als regel iets meer aan te pas komt is ondanks knellende schoenen, vermoeide voeten en ek sterogen veelal volslagen onbe kend" Dat er nog zoiets is als een binnenzool en een opvulling (een tussenzool of kurkvulling bijvoor beeld) kan de meesten bovendien niet bijster veel schelen helaas. Want men zou eigenlijk kunnen stellen dat, uitzonderingen daar ge laten, er zijn schoenen zonder bin nenzool, de schoen bij de binnen zool begint. Bij heel wat maakwij- zen is het zelfs het eerste deel dat op de leest gaat en in elk geval de hele bovenkqnt) wordt eraan bevestigd en ook de onderbouw. En daarmee wordt meteen geheel duidelijk waarom die binnenzool zo belangrijk is. Het is de binnenzool die verant woordelijk is voor de soepelheid van de schoen. Het is ook de bin nenzool die als het ware overleer en onderbouw bij elkaar houdt. Aan de binnenzool zit ook de cambreur die bij elke hogere hakschoen no dig is voor de stevigheid. De bin nenzool moet dus nogal wat kunnen verdragen en moet daarbij ook nog wordt bij de meeste maakwijzen de rest van de schoen aan de binnen zool „gebouwd". De schacht (dat is eens plezierig zijn aan de voet, want daar is 'het tenslotte allemaal om begonnen. Nogal wat uiteenlo pende eisen waaraan leder wonder lijk genoeg bijzonder blijkt te vol doen. Want de lederen binnenzool is soepel, zowel als sterk en laat het bovendien niet afweten als hij nat wordt. Integendeel, dan wordt het leer nog sterker. En tenslotte heeft leder nog een eigenschap, die in vervangingsmaterialen nog niet is geëvenaard. Leer heeft als het ware twee soorten rek. Simpel gezegd: een blijvende en 'n niet-blijvende rek. Dat betekent dat de soepele binnenzool alle bewegingen van de voet volgt die de voet maakt. Twee Nederlandse militairen, die op weg waren naar het Duitse oefenterrein Diepholz voor een Ne derlands-Duitse legeroefening, zijn bij een verkeersongeval gewond ge raakt. Zij ljften mee met een Duitse automobilist die het ongeluk kreeg. Op zijn minst mag worden ge sproken van een gelukkig initiatief van Lederfabriek C. F. Verschuren N.V. te Loon óp Zand, die is begon nen met bet op de markt brengen van losse inlegzolen onder de han delsnaam VERITAN. Ongetwijfeld zullen deze inlegzolen voldoen aan een grote, steeds toenemende vraag. Immers steeds meer schoenen wor den voorzien van een niet-lederen loopzooi en, wat voor het voetcom- fort van groter belang is, van een niet-lederen binnenzool. Daarnaast neemt de toepassing van niet-lederen schachtmaterialen sterk toe, zodat ook langs deze weg veel minder transpiratievooht kan v/orden afgestaan dan bij toepassing van echt over- en voeringleder. Hoe wel veel van de niet-lederen bin nenzoolmaterialen een meer of min der groot vochtopnemend vermogen bezitten is dit meestal aanzienlijk lager dan dat van leder, bovendien zijn er materialen types die reeds bij een geringe vochtopneming klam aanvoelen. Een goede lederen bin nenzool of inlegzool heeft daaren tegen de specifieke eigenschap veel vocht te kunnen opnemen zonder nat aan te voelen. Nog afgezien van het feit dat de Veritan-inlegzolen volgens de fabrikant een desinfec terende, bacteriedodënde en schim- melwerende impregnering hebben ondergaan kunnen deze inlegzolen ook voor mensen met een normale vochtafscheiding van de voeten 'n uitkomst betekenen, in het bijzon der wanneer de op de verpakking aangegeven gebruiksaanwijzing op gevolgd wordt. De kwaliteiten van de zool zijn gedurende anderhalf jaar aan praktijkproeven onderwor pen door personen met in meer of mindere mate transpirerende voe ten. Drie a vierhonderd mensen wa ren hierbij betrokken. De eerste on gunstige reaktie moet nog binnen komen. De bruikbare levensduur van de inlegzolen blijkt afhankelijk te zijn van de mate van transpiratie. Variatie van 2 tot 6 maanden is mogelijk. Medio mei presenteerde Willem Duys in de Lage Vuursche zijn Ne derlandse ploeg voor het Knokke- festival 1967. Vele jonge artiesten krijgen tijdens dit festival grote be kendheid en maken zó vaak de sprong naar de top. De samenstel ling van de verschillende buiten landse groepen wordt dan ook zeer serieus genomen en men put uit de allerbesten onder de opkomende ar tiesten. Het verbaasde de insiders dan ook niet, dat Conny Vink voor de Nederlandse ploeg werd geko zen, want Conny had reeds veel ge presteerd voor de radio en de tele visie <m het programma: Het blijft Hollands) en haar laatste plaat Bossa Nova Boy (RCA 47-9765) was na de verschijning onmiddellijk 'n topper. Wie is dan wel dit meisje Con ny is 21 jaar en loopt reeds lang mee in de showbusiness. Zij wilde echter geen eendagsvlinder worden en zodoende begon zij op de laag ste trap van de artiestenladder. Zij zong in een koortje voor achter grondmuziek bij platenopnamen, en zij verving enige tijd één van de drie Spotlights. Daarna werd zij ontdekt door John Kristel (ontdek ker van o.a. Corry Brokken, Willy Schobben, Laquestra, Sonja Ooster man en Connie van Bergen). Daar ze goed piano en gitaar speelde en vlot van muziek kon lezen was het voor Conny niet moeilijk om naast de Nederlandse liedjes een keur van buitenlandse liedjes in haar repertoire op te nemen. Zij zingt even gemakkelijk Engels als Por tugees, Frans, Zuid-Amerikaanse ballades als country en Western. Geboren in Culemborg, ging zij wonen in Amersfoort en reist ze vandaar uit door heel Nederland en zingt avond aan avond voor vol le zalen, meestal militairen. Een keling van de Amerikaanse neger schetst. Het programma bestaat uit 8 onderdelen, die eigenlijk min of meer in elkaar verlopen. Het wordt dinsdag 6 juni a.s. in de Stads schouwburg in Tilburg gebracht- „Voyage to the New World" be gint met een langzaam aanzwel lend ritme van stemmen en muziek, dat doorkruist wordt door een kon- trapuntische rytmische dans, aan gekondigd door de verteller. Dit thema keert steeds terug en toont aan hoezeer de Afrikaanse volks muziek terug te vinden is in de muziek van de Amerikaanse neger, zelfs in de rock and roll. In „Auc tion Interlude" zwelt de muziek aan en vormt de achtergrond voor de verteller, die op een slavenmarkt de leiding heeft. Van de slaven markt worden we meegenomen naar een zuidelijke plantage, waar de verkochte slaven een liefdes-duet dansen, terwijl de andere dansers een „work-ballet" uitvoeren. In 't ballet „Her name was Moses" wordt getoond hoe Harriet Tubman de ne gers van het Zuiden naar het Noor den hielp ontsnappen. De volgende dans een solo-dans, een „Folk style ballet" gedanst op de volksmuziek van de Amerikaanse neger. Lang zaam gaat dit ballet over in „Rain bow Round my Shoulder", waarin de dromen van een aantal mensen worden uitgebeeld. „District Stiryville" is een bal let in de New Orleans stijl. De ver teller vertelt dan zijn verhaal over de St. Louis hoorn (de hoorn is het symbool van de jazz) hetgeen in een jazz-ballet met solo-tap-dan- sers wordt uitgebeeld. Hierna ho ren we de zuivere klanken van 'n gitaar en de verteller zingt 'n rithm and blues song. Het gehele gezel schap neemt deel aan een „Swing Ballet". „Freedom Rock" is geba seerd op hedendaagse muziek. Het muzikale thema van „Black New World" komt volledig tot ontplooi ing en het thema in dans en mu ziek is „Freedom Now" „First Class all the Way". zonnebrand De Franse president Charles de Gaulle, die vanaf 6 juni een staats bezoek zal brengen aan Polen, wei gert op zondag de mis bij te wonen in de kapel van de Franse ambas sade in Warschau, zoals de Poolse partijleider Gomoelka dat wenst. De generaal wil persé naar de ka thedraal gaan, waar de primaat van Polen, kardinaal Wyszinsky, de mis opdraagt. Daarin zit Gomoelka echter „pres- tige-winst" voor de katholieke kerk in Polen, waarmee de regering van het land herhaaldelijk overhoop ligt. De Gaulle zou de zaak zelfs zover willen drijven dat hij liever afziet van dit bezoek, dan gedwongen te worden ergens „achteraf" zijn zon dagsplicht te moeten vervullen. In dien hij tijdens het staatsbezoek toch naar de kathedraal mag gaan, zal Gomoelka zelf, of een ander lid van de Poolse regering hem moe ten vergezellen, omdat de afwezig heid van een officiële persoon bij een openbaar optreden van de Gaulle tijdehs zijn staatsbezoek als een onvriendelijke daar jegens hem kan worden beschouwd. dankbaar publiek vindt Conny en daarom doet zij het zo graag, 's Mor gens oefent ze haar stem in een klein knus studio'tje achter haar huis in Amersfoort, om 's middags in haar auto'tje te stappen om dan 's avonds te kunnen optreden, waar na ze meestal 's nachts doodmoe, doch zeer tevreden terugrijdt naar Amersfoort. Tussen dit programma door, rijdt ze dan nog graag paard, danst ze veel om haar houding on het toneel gemakkelijker en natuurlijker te doen zijn, neemt ze nog zang- en pianolessen, kortom wordt elke mi nuut benut om te komen tot de top en daar te blijven en niet direct te verdwijnen in de vergetelijheid. Knokke zal ons leren of we gelijk krijgen met Conny een grote arties te te noemen, die in Nederland en straks ook in het buitenland veel furore zal weten te maken. Reeds zijn contacten gelegd voor een Bel gische, Engelse en zelfs Mexicaanse versie van haar topper: Bossa Nova Boy. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5