wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant In september wordt met de bouw nieuwe veiling Drunen begonnen PIPO BIJ ascot top orm meubelen Ds J. van 't Kruis nam afscheid als predikant NH-gemeente Baardwijk-Drunen flyrfy u M V M V. Waalwijk gaat jumelage aan met stad Unna «RAIFFEISENBANK VAN MIL GROEI VAN DE TUINBOUWBEDRIJVEN EN GROTERE AANVOER NOOPTEN TOT NIEUWBOUW KLUKKLUK BIJ CISCOt VEEL WAARDERING VOOR ZIJN WERK ',j öim 1JPIÜ Bil tl Aardbeienmandjes DIKKE DEUR BIJ tvaar men véél meer doet dan sparen bahkw spaarbank en alle bankzaken Harde noodzaak Moderne veiling Groei 4! Nederlandse leerstoel gesticht in Harvard van Complete Woning inrichting Jeugdraad Waardering BANKETBAKKERIJ SAMENWERKING TUSSEN OSS, CUYK EN WAALWIJK Jumelage met Unna Nu ook Pipo's PETRA bij tISGOt De EEG-conferentie in Rome CIRCUS-PIPOWAGEN BIJ ascot Prof. Kriellaars voorzitter NCB - De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u VRIJDAG 2 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 44 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Deze week ontvouwde het bestuur van de veilingvereniging ,,De Langstraat" bij monde van haar voorzitter, de heer Van Horen uit Waspik, voor de pers haar definitieve plannen voor de nieuwbouw van de veiling in Drunen. In een besloten vergadering had het be stuur van de leden tevoren toestemming gevraagd en verkregen om de plannen tot nieuwbouw ten uitvoer te brengen, waarbij zij een krediet verkreeg tot een hoogte van 1,6 miljoen. Binnen het raam van dit bedrag zal het gehele plan, inclusief grond-aankopen, rond moeten komen. Het bestuur heeft in haar exploitatie-opzet gerekend naar een haalbare omzet van 7 miljoen en bij een dergelijke investe ring zou dit een provisieverhoging betekenen van 4 naar 6%. De steeds stijgende omzetten, wel ke vooral in de jaren 1964 en 1965 een zeer grote stijging te zien gaven, alsmede de te veriuachten stijgingen in de komende jaren, stelde het be stuur voor het probleem van grotere huisvesting. Zeer uitgebreid zijn de plannen - voor uitbreiding van het huidige gebouw - onderzocht, maar het advies dat het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen gaf was nieuwbouw. Het C.B.S. wees hierbij vooral op de centrale plaats welke de veiling „De Langstraat" in Noorde lijk Noord-Brabant ging innemen, alsmede dat deze veiling bestemd was om bij de 4 grootste van Noord- Brabant te gaan behoren. Om haar taak in de toekomst naar behoren te kunnen vervullen heeft 't bestuur tenslotte besloten om de nieuwbouwmogelijkheden te gaan on derzoeken, wat tot slot heeft geresul teerd in de nieuwbouw-plannen, wel ke nu op het punt van uitvoering staan. Ten noorden van de grote provin ciale weg heeft de Veilingvereniging, in samenwerking met gemeente en ruilverkaveling, 7 ha. grond aange kocht waarop het bedrijf zal worden geplaatst. Het gebouw, ontworpen door architect C. B. Boogaerds, heeft een oppervlakte van 4000 m2, inclu sief koelhuis, kantoren, bestuurska mers en kantine. Tevens wordt nog een fustloods geplaatst van 2000 m2. Voor aan- en afvoer en parkeerruim te is op het nieuwe terrein plaats ge noeg. Van de 7 ha. zal nog ca. 3 ha. ongebruikt blijven. Deze is bestemd voor eventuele uitbreidingen, terwijl ook nog ruimte is gelaten voor de bouw van overslagbedrijven, etc. Ook al heeft het bestuur bij de op stelling van haar plannen zich niet al te zeer laten leiden door een optimis me in de toekomst, toch komt bij deze laatste wel wat optimisme om de hoek kijken. Al kampt de tuinbouw zeker nog met vele problemen; de uitbrei ding van de bestaande bedrijven, als mede de stichting van nieuwe bedrij ven geeft veel hoop voor de toekomst. Van 1963 tot 1966 steeg het koud en verwarmd glas met 100%. Daar entegen liep het volle-grondbedrijf iets terug. Hoewel niet gesteld kan worden dat de bedrijfsuitbreiding in de toekomst zich in dezelfde mate zal gaan doorzetten, heeft het bestuur van de veiling wel enige hoop dat de omzetten zich zullen gaan verhogen wat dan voor de leden als eerste voor deel zal en ook moet hebben, een eventueel terugbrengen van de pro visie-kosten. Het veilinggebouw is te klein geworden. De foto toont de opslaghal, waarin steeds minder plaats was De Harvard-universiteit in Ameri ka krijgt, waar zij met klem om heeft gevraagd: een vaste leerstoel Neder landse beschaving. Hiervoor moest van Nederlandse kant een garantie fonds van 740-duizend gulden wor den gestort. Een comité van aanbe veling heeft dit bedrag bijeenge bracht. Prins Bernhard en prof. dr Ernst van der Beugel, die de leiding van dit comité hadden, gaven dins dagavond op paleis Soestdijk een uit eenzetting van dit initiatief. Op 7 juni zal de prins de leerstoel officieel aanbieden in de aula van Harvard. Aanleiding is de herden king van het Marshallplan, dat pre cies 20 jaar geleden door George Marshal werd aangekondigd in een rede voor de Harvard-universiteit. De Nederlandse leerstoel heeft het karakter van een bescheiden tegen prestatie voor het Amerikaanse hulp programma, dat in totaal ruim 3,5 miljard gulden voor Nederland ople verde, meer per hoofd van de bevol king dan enig ander Europees land toen kreeg. Eerste Nederlandse do cent in Harvard wordt de Amster damse kunsthistoricus prof. dr F. Q. van Regteren Altena, die in oktober aan zijn colleges in Amerika zal be ginnen. De prins zei, dat het comité van aanbeveling geen beroep op het Ne derlandse volk als geheel heeft willen doen. ,,Het initiatief voor de inzame ling kwam net in een periode met allerlei andere collecties, zoals hulp voor de vluchtelingen in Tibet. Om dat de mensen zich emotioneel nu <jenmaal sterker aangetrokken voelen tot de ellende in de wereld, vonden wij het verstandiger om ons te beper ken tot individuele sponsors". Bij de plechtigheid op 7 juni zul len naast prins Bernhard ook aan wezig zijn de heer Bruynzeel namens de werkgevers en de heer Kloos na mens de werknemers. In de 'Flambouw' te Baardwijk nam dinsdagavond ds J. van 't Kruis, predikant van de Ned. Herv. Kerk van Baardwijk en Drunen, af scheid van zijn gemeenteleden, wegens vertrek naar Wijk bij Duur stede. Een zeer groot aantal gemeenteleden woonden deze afscheids bijeenkomst bij. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 25 2e vers, waarna de heer J. van den Houten, scriba van de kerkeraad, namens de kerkeraad en Gemeente als eerste Ds van 't Kruis toesprak. TILBURG FIU8FLKLN 26-38 tel. 83080 Busdiensten Hjn 2 en 6 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur „Onwillekeurig", aldus de heer Van den Houten „gaan onze gedach ten terug naar de maand januari '62, toen U aan onze gemeente werd ver bonden. Sinds uw komst in 1962 en uw aanstaande vertrek is er heel wat in onze gemeente gepasseerd, hetgeen we in het kort menen te moeten me moreren. In de 5 jaar en 4 maanden dat U onze gemeente hebt gediend, hebt U wekelijks het Evangelie mo gen verkondigen en de gemeente de weg gewezen naar Christus. Voor zover was na te gaan hebt U aan 90 kinderen de Heilige Doop mogen bedienen. Een 30-tal nieuwe lidmaten hebt U opgeleid en beves tigd. Vijftien huwelijken zijn door U kerkelijk ingezegend. U hebt ook lid maten en medelevenden van onze ge meente vergezeld naar de dodenakker en in dagen van droefheid de familie getroost. Vele malen hebt U 't Brood en de Wijn mogen uitreiken bij de viering van het Heilig Avondmaal en vele uren aan de jongeren Catechisa tie mogen geven. Het jeugdwerk lag U na aan het hart. De jongens en de meisjesclub hebt U zien uitbreiden. Ook de Jonge Kerk hebt U weer le ven weten in te blazen. De Herv. Vrouwendienst is in uw tijd opgericht en vervult een functie in onze gemeente. Het Opendeur Werk is, zij het wat moeizaam, ge start. De Herv. Jeugdraad is opge richt. U hebt de heer Harteveld als regionaal Jeugdwerkleider in Waal wijk mogen begroeten, evenals vele nieuwe gezinnen en het zielental van de gemeente Baardwijk hebt U bijna zien verdubbelen. Waren wij het dan misschien op de vele, soms langdu rende kerkvergaderingen, die U hebt mogen leiden niet altijd met U eens, wij kunnen toch gerust zeggen dat de sfeer op deze vergaderingen altijd goed was en dat vrijwel alle besluiten met algemene stemmen zijn genomen. Wij zijn U dankbaar voor wat U voor onze gemeente hebt mogen doen. Me vrouw v. 't Kruis hartelijk dank voor de lofwaardige wijze waarop U de pastorie hebt bewoond en onderhou den". Hierna bood de heer Van den Houten namens de kerkeraad en de Gemeente een boekenbon ter waarde van f. 100, - aan en mevr. van 't Kruis een fraai bloemstuk, waarvan hij hoopt dat dit in de pastorie te Wijk bij Duurstede een waardige plaats zal krijgen. Hierna werd ge zongen Gezang 263, vers 1 en 5. I Groteitraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk Zomerfris gevuld met slagroom en aardbeien 'n heerlijke combinatie WAALWIJK De gemeenten Oss, Waalwijk en Cuyk gaan, zoals wij reeds eerder berichtten, op 't ge bied van havenindustrieterreinen samenwerken. In de raadsvergade ring van donderdag stellen B. en W. de raad hierover nader op de hoog te. In deze drie gemeenten komen de Maashaven, die alle van hetzelfde type zijn, dit jaar gereed. Tesamen hebben deze gemeenten een belang rijk aantal hectaren industrieter rein aan te bieden die eenzelfde karakter hebben en die tot de best geoutilleerde van de provincie be horen. Dit is de aanleiding geweest voor de colleges van B. en W. van deze drie gemeenten om te over leggen of in hoeverre het mogelijk is gezamenlijk activiteiten te ont plooien met betrekking tot de be vordering van de vestiging van be drijven op de drie industrieterrei nen. In Oss heeft op 22 mei hierover de eerste bespreking plaats gevon den. In deze bespreking werd met name aan de orde gesteld hoever 'n eventuele samenwerking zich zou moeten uitstrekken. Voorlopig werd tot de conclusie gekomen dat het gewenst is gezamenlijk een markt onderzoek te laten instellen, geza menlijk een gerichte reclamecam pagne te voeren en een onderlinge uitwisseling van gegevens te doen plaats hebben. Een en ander zal dienen te ge schieden in nauw overleg met het ETI in Tilburg. Voordat er voor stellen aan de gemeenteraden kun nen worden gedaan, zullen door de colleges van B. en W. nog de nodi ge voorbereidingsbesluiten geno men moeten worden. Vorig jaar besloot de gemeente Waalwijk toe te treden als lid van de Raad van Europese Gemeenten. Deze organisatie streeft naar een Nog vele sprekers(sters) kwamen hierna aan het woord en lieten hun afscheidswoorden vergezeld gaan van fraaie cadeaus. Uit alles bleek hoe groot de plaats is, die dominee Van 't Kruis en zijn echtgenote, in de harten van zijn gemeenteleden heeft ingenomen. In een uitgebreid slotwoord dank- dominee Van 't Kruis de gemeentele den van Baardwijk en Drunen voor dit grandioos afscheid hem en zijn echtgenote bereid en voor de fraaie cadeaus die hij mocht ontvangen en die hem en zijn vrouw steeds zullen herinneren aan de prettige jaren in Baardwijk doorgebracht. Hierna kre gen allen de gelegenheid persoonlijk van dominee en mevr. Van 't Kruis afscheid te nemen, waarvan allen 'n dankbaar gebruik maakten. De in Rome gehouden conferen tie van de staats- en regeringshoof den van de zes landen van de Euro pese gemeenschappen heeft geleid tot wat minister Luns, toen hij uit ae vergaderzaal kwam waar de staatslieden van 10 uur 's morgens tot omstreeks half drie in de mid dag hun besprekingen hadden ge voerd, „een aanvaardbaar compro mis" noemde. Hij achtte de bepa ling van een standpunt tegenover de Britse aanvraag van toetreding mogelijk, nog vóór de komende zo mervakantie. Een nieuwe Europese „topconferentie" zal dit jaar wel licht in Nederland worden gehou den. verenigd Europa. De Raad van Euro pese Gemeenten tracht zijn doel te bereiken o.a. door het bevorderen van jumelages tussen Europese ge meenten. Door de gemeenten uit verschillende Europese landen met elkaar in contact te brengen, ont staat het saamhorigheidgevoel, dat nodig is voor de burgers van Europa van morgen. Deze internationale gemeentencontacten worden „ju melages" genoemd. In dit kader is het gemeentebe stuur van Waalwijk in contact ge komen met de stad Unna in de Bondsrepubliek Duitsland. Unna is een stad met circa 32.000 inwoners, gelegen ca. 20 km westelijk van Dortmund. Unna is als woon-, werk en centrumgemeente van eenzelfde karakter als Waalwijk. Het afge lopen weekeinde heeft het Waal- wijkse college een bezoek gebracht aan Unna. Tijdens dit bezoek is het college gesterkt in de opvatting, dat het ook voor Waalwijk van groot belang is aan de Europese samen werking haar deel bij te dragen en dat een jumelage met de stad Unna voor Waalwijk een bijzondere zin volle zal zijn. B. en W- stellen de raad dan ook voor in te stemmen met het aangaan van een jumelage met de stad Unna. Prof. F. WJ. Kriellaars is be noemd tot voorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.). Hij zal zijn nieuwe functie op 12 juni aanvaarden. Prof. Kriel laars volgt bij de N.C.B. ir Lardinois op, die het ministerschap voor land bouw en visserij op zich heeft geno men. IN HOUAND SM smiius f, i

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9