Jordanië aanvaardt V.fü.-resolutie J. Kuyten ontving dinsdag ere-medaille in zilver Toestand op arbeidsmarkt gewest Waalwijk laatste maand stabiel interesse bevolking voor Weinig van Loonse eigen jeugd LAATSTE WANHOPIGE AANVAL VAN EGYPTE IN SINAï-WOESTIJN VEERTIG JAAR BIJ TIMTUR N.V. IN SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE OVERTREFT DE VRAAG HET AANBOD STICHTING JEUGDBELANGEN VEEL FESTIVITEITEN GEORGANISEERD Oranjevereniging Capelle 20 jaar Wilhelmina" uit geleden opgericht 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 JUNI 1967 15 Opmars Nederland Geld Eigenschappen Dank VI siiiïiitsii Artiesten Jordanië aanvaardt de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin wordt geëist het vuren te staken, zo heeft koning Hoessein donderdag be kend gemaakt. De Jordaanse militairen zullen alleen uit zelfverdedi ging mogen schieten. In het westelijk deel van de Sinaï-woestijn wordt momenteel een hevige slag geleverd tussen Egyptische 'en Israëlische eenheden. De Egyptenaren doen een laatste wanhopige aanval om naar het Suëz- kanaal te kunnen ontsnappen. De Egyptische eenheden leveren voor al slag met tanks, terwijl ze luchtsteun genieten. Israël heeft de Arabische berichten tegengesproken als zouden Syrische troepen in opmars naar Nazareth zijn. Wel is bekend gemaakt dat Algerijnse troepen zich in de strijd gemengd hebben. De Algerijnen leveren strijd ten oosten van het Suëzkanaal. De Sovjet Unie heeft Israël ge maand de strijd te staken. Als hier geen gevolg aan gegeven wordt, zo bericht Moskou, dan zullen harde maatregelen getroffen worden. Ko ning Hoessein van Jordanië is niet op weg naar Londen. Hij verblijft nog steeds, met zijn familie, in Amman. De resolutie van de Veiligheids raad waarin een ultimatum werd ge steld aan de strijdende partijen om 't vuren te staken is dus niet aanvaard. De resolutie was ingediend door de Rus Fedorenko. Dinsdag werd reeds een resolutie aanvaard, waarin beide partijen gemaand werden alle vijan delijkheden te staken. Wel heeft Is raël woensdagavond bekend gemaakt in te stemmen met het bestand als ook de andere landen ermee akkoord zouden gaan. Nasser stelt de eis, dat de Israëli's terugkeren naar hun uit gangsstellingen. De Israëlische strijdkrachten heb ben woensdag hun imposante opmars tegen de Arabische legers met succes voortgezet. De chef-staf van het Is raëlische leger heeft verklaard dat zijn manschappen het gehele gebied in Sinaï beheersen. De voornaamste successen waren: 1de bezetting van Sjarm el Sjeik, de Egyptische vesting die de toe gang tot de Golf van Akaba be heerst. 2. de bezetting van de oude ommuur de stad van Jeruzalem, die negen tien jaar lang in handen van Jor danië is geweest. 3. de snelle opmars door de Sinaï- woestijn tot dicht bij het Suez-ka- naal. 4. de val van Jericho aan de Jordaan en de verovering van een groot aantal Jordaanse steden, waaron der Bethlehem. Regering en Tweede Kamer hebben onverbloemd hun sympathie uitge sproken voor Israël. Een motie van KVP-leider Schmelzer, die zelfs door de communist Bakker was onderte kend en waarin werd uitgesproken dat het voortbestaan van Israël moet worden gewaarborgd, werd door de Tweede Kamer aanvaard met alleen de stemmen van de Boerenpartij te gen. Premier De Jong had het debat geopend met een verklaring, waarin de Arabische landen zonder meer werden gebrandmerkt als degenen die de crisis hadden veroorzaakt. Wie nu het eerst is begonnen met een aanval liet de premier als te in gewikkeld terzijde. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen dat Nederland Israël financieel zou steu nen en dat Nederland bereid zou zijn mee te doen aan een strijdmacht van de Verenigde Naties, als die nodig is om de vrede te herstellen. - De K.L.M. heeft over 1966 8IV2- miljoen winst gemaakt. Dinsdag 6 juni j.l. was het 40 jaar geleden dat de heer J. A. Kuy ten, werkzaam als snijder hij N.V. Timtur te Waalwijk, bij genoemd bedrijf in dienst trad. In de canti- ne werd hem deswege een hartelij ke huldiging bereid door directie, staf afdelingchefs en personeel. Bij deze huldiging waren ook de fa milieleden van de jubilaris en bur gemeester J. Teijssen aanwezig. De directeur van Timtur, de heer G. de Graaf, schetste de jubilaris als een trouwe medewerker en 'n uitstekend vakman. Iemand die liefde heeft voor het bedrijf en die steeds bereid is, de handen uit de De toestand op de arbeidsmarkt in het Gewest Waalwijk bleef de laatste maand vrijwel stabiel. Wat het aanbod van de mannelijke arbeidskrachten betreft, dit waren er eind april 534, terwijl dit aan tal thans 548 bedraagt. De vraag liep een beetje terug en wel van 333 in april tot 320 einde mei. De werkeloosheid van de jeugdigen krijgt de volle aandacht, in verband met de problemen, die zich met betrekking tot de werkgelegenheid voordoen. Op de eerste plaats vanwege het feit, dat velen rechtstreeks met de werkloosheid worden geconfron teerd en anderen voor lange tijd hun vakopleiding die zij in een be drijf kregen moeten onderbreken. Daar kamt nog bij, dat op het ein de van het schooljaar ongeveer 200 leerlingen de LTS in Waalwijk, Rij en, Dongen en Breda gaan verlaten, leerlingen die allen hun vak in de bouwsector hebben geleerd. In de bouw is er echter geen werk alhoewel het aanbod in deze sector ietwat is teruggelopen, kan de toe stand veilig zorgwekkend worden genoemd. In het Gewest Waalwijk Vorige week is in een circulaire de stand van zaken van Stichting Jeugdbelangen be kend gemaakt, met het verzoek dat de Loonse bevolking eens kennis kon maken met het bestuur en de Stichting en daar - op de vergadering die hiervoor was uitgeschreven - hun belangen konden kenbaar maken inzake de financiële toestand van deze stichting. Welnu de vergadering werd slechts doo'r drie 'per sonen bezocht, terwijl het voltallig bestuur en de leidsters en leiders aanwezig waren. Dinsdagavond opende de heer v. d. El zen deze bijeenkomst met de mededeling dat de bevolking geen gehoor had gegeven aan de oproep, zodat het werk vruchteloos bleek die avond. De vraag hoe staat de be volking tegenover het werk van de Stich ting Jeugdbelangen werd niet beantwoord. Het was aller bedroevendst. Zouden de be stuursleden het wel of niet goed doen? De bevolking van Loon op Zand heeft werke lijk het bestuur in zijn hemd gezet en ge toond dat 'heel Loon op Zand nog ontzet tend veel moet leren. Het is een blamage voor Jeugdbelangen, die toch al zo veel doet voor niet minder dan 600 Loonse jon gens en meisjes. Heeft de bevolking er geen interesse voor? Het gaat immers om hun eigen kinderen, die er ook bij zijn. Of vin den ze Jiet wel goed? De heer Huijbregts schetste toch ondanks de weinige belangstelling de diverse afde lingen en vertelde hoe de gang van zaken daar was; hoe de stichting tot stand is ge komen en hoe na een gesprek met de bur gemeester een goed fundament is gescha pen voor de Loonse jeugd. Voor sport, voor namelijk gymnastiek zijn zeer grote kosten gemaakt, doch dit was waard voor de jeugd en is alles verantwoord gedaan. Een lokaal voor vrije expressie voor de leiders en leid sters en de liefhebbers daarvoor, kan in 't vooruitzicht worden gesteld. De kegelclub is teT ziele. De postzegelclub gaat heel goed. De soos Belphégor kan zich* zelf be druipen. De leden hiervan zijn zeer actief. Haar opzet is geslaagd. Het ballet is een moeilijke afdeling: een zorgenkind van de stichting. De wandelclub ging moeilijk van start, maar is nu de levendigste afdeling, met haar nieuwe leiding. In 1968 staat een Efteling-wandeltocht op het programma, die zij zelf zal organiseren. Het gilde 'Jong Ne derland' staat op stapel. De Gidsen hebben bij de overgang van oud naar nieuw een prachtige goodwill getoond. De kwestie waar alles om draaid is een moeilijke zaak voor deze stichting, want in het overzicht staat maar liefst een tekort van f. 4.000, -In de bedoelde circulaire is een beroep op de bevolking gedaan om voorstellen te doen en om geld bijeen te krijgen. Helaas met zo'n opkomst kan men niets aanvangen. Er is geen begrip ge toond. De verjaardagenvelopjes brengen als vanouds wat bijeen maar dat kan een veel voud worden als iedereen er maar eens echt aan denkt als hij jarig is. De gemeente-subsidie is ook niet toerei kend en de laatste kerkcollecte, die pater Liberatus zo bijzonder warm heeft aanbe volen heeft maar 600 gulden opgebracht. De heer Huijbrechts gaf de verenigingen in Loon de raad, als zij de jeugd nodig heb ben om te helpen, dat deze ook iets daar tegenover te stellen. Het moet niet goed kope hulp zijn. De grote verenigingen kun nen best wat doen. Het punt van leiding is ook nijpend, want' er zijn steeds leidsters en leiders nodig. Pastoor Simons zag graag dat Jeugdbe langen op een normale manier konden rondkomen. Hij dankte 'het bestuur voor zijn bijzondere inspanning en hoopte dat spoedig een ander geluid te horen zou zijn. Na nog wat over en weer gepraat te heb ben werd de vergadering gesloten. Eén ding echter is door de heer Bruggeling bena drukt, dat er in de toekomst openbare les sen of bijeenkomsten moeten komen voor elke afzonderlijke afdeling. Dit moet te ver wezenlijken zijn om dan misschien de ou ders warm te maken voor het Stichtings- wérk. Loonse mensen Iaat zien dat U de jeugd wel interesseert. daalde het aanbod in de bouw van 127 naar 112. De vraag is echter zo gering, dat voorlopig, nog niet op 'n sterke daling in deze sector behoeft te worden gerekend. Verontrustend is tevens het aantal moeilijke ge vallen en minder validen waarin zich een sterke stijging voordoet. In april o.a. stonden 116 mannelij ke krachten geregistreerd en thans 163. De meesten hiervan (122) zijn afkomstig uit Waalwijk en 41 uit het rayon Dongen. In het Gewest Waalwijk overtreft de vraag in de metaal en de schoen- en lederin dustrie, het aanbod ruimschoots. In d'e metaalsector 'b;.v. worden 115 arbeidskrachten gevraagd, waar 'n aanbod van 43 tegenover staat. De ze cijfers zijn in de §choen- en le derindustrie 153 en 58. In deze takken van industrie is het tekort aan arbeidskrachten over het algemeen van structurele aard. In de sectoren losse arbeiders-per soneel algemene dienst en overige beroepen is de daling van het aan bod hoofdzakelijk toe te schrijven aan de seizoenarbeid. Het Gewest Waalwijk telt momenteel 548 werk lozen waarvan er 79 zijn te werk gesteld in de Gemeentelijke Werk plaatsen en 6 in de SWH-objecten sociale voorzieningen Hoofdarbei ders). Deze tewerkstelling is ech ter slechts van tijdelijke aard, want zodra er een geschikte werkgele genheid in het vrije bedrijf komt, wordt deze met beide handen aan gegrepen. De vraag naar vrouwelij ke arbeidskrachten is aanzienlijk gestegen. In het Gewest Waalwijk bedraagt de vraag 51. Hiervan vraagt het rayon Waalwijk er 38 en het rayon Dongen 13. In het Gewest Waalwijk zijn er 320 vrije vacatures waarvan in het rayon Waalwijk 112 jeugdige vrou wen worden gevraagd. In Dongen zijn er dit ca. 31. Wat de vraag naar mannelijke jeugd betreft zijn de ze cijfers voor rayon Waalwijk rond de 56 en voor het rayon Dongen rond de 43. Wat de leeftijdsgroepen van de werklozen betreft, zijn er in het rayon Waalwijk in de groep tot 19 jaar slechts 18 werklozen inge schreven, van 19 tot 24 jaar 64, van 25 tot 39 jaar 125 en van 50 jaar en ouder 107. In het rayon Dongen zijn deze cijfers resp. 4, 24, 61, 34 en 33. Gezien deze cijfers zijn het dus vooral de ouderen die met werkloosheid te kampen hebben en voorlopig is in het werklozenaantal van het Gewest Waalwijk nog geen opzienbare daling te verwachten. De wereldorganisatie van radio- en televisie-vakmensen, de Inter national Broadcasters Union, heeft bekend gemaakt, dat de Nederland se omroep het objectiefste en vol ledigste beeld heeft gegeven van de toestand in het Midden-Oosten gedurende de eerste 48 uur. De or ganisatie heeft direct na het uit breken van de oorlog de nieuws uitzendingen van een groot aantal radio-stations in Europa gevolgd. mouwen te steken. De heer de Graaf sprak ;zijn vreugde uit over het feit dat Timtur een groot aantal oudere werknemers telt, die voor een groot deel de sfeer bepalen, waarin wordt gewerkt. De jongeren kunnen hieraan een voorbeeld ne men. De directeur betrok ook me vrouw Kuyten, in de hulde en bood haar een fraai bloemstuk aan, ter wijl de jubilaris naast een geschenk onder couvert, tevens een persoon lijk geschenk van de directie mocht ontvangen. Burgemeester J. Teijssen sloot zich gaarne aan bij de waarderen de woorden van directeur de Graaf waaruit hij concludeerde dat de ju bilaris in de afgelopen 40 jaar door zijn gedegen vakmanschap en zijn persoonlijke eigenschappen een po sitie in het bedrijf heeft verovert en thans de chef afdeling snijderij assisteert. Deze eigenschappen hebben te vens de sfeer en de eensgezindheid in het bedrijf aangemoedigd, het geen een reden is om u vandaag eens in de bloemetjes te zetten. Het verheugde de burgemeester tevens de verheugende mededeling te kunnen doen dat ket H.M. de Koningin heeft behaagd de jubila ris te onderscheiden met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, waar mede hij hem, zijn familie en het bedrijf gaarne van harte felicteert. Nadat allen de jubilaris met de ze hoge onderscheiding hadden ge lukgewenst en een dronk was uit gebracht, bood de heer M. Kern- meren namens bedrijfsleiding en peilsoneel; en de heer Hj., Hoeve naars, chef van de afdeling snijde rij namens medewerkers en onder nemingsraad gelukwensen aan be nevens geschenken. Mede namens zijn echtgenote dankte de jubilaris op de eerste plaats H.M. de Koningin, die hem deze koninklijke onderscheiding heeft willen verlenen, de burge meester voor zijn bemiddeling in deze, directeur de Graaf voor zijn waarderende woorden en de waar devolle geschenken, de bedrijfslei ding en de chef van de afdeling snijderij voor hun gelukwensen en de cadeaus, kortom hij dankte al len die deze dag voor hem en zijn familie onvergetelijk hebben ge maakt. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen, in de feestelijk versierde cantine. De heer A. B. F. v. d. Pol, die voor de huldiging 'n kort welkomswoord had gesproken, hoopte dan ook dat deze dag in de herinnering van de heer Kuyten en zijn familie zou blijven voortle ven. Op 3 juni 1947 kwamen op initiatief van een voorlopig comité in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers een 56-tal personen bijeen om te komen tot de oprichting van een permanent werkende Oranjevereniging. Het voorlopig comité had een huis-aan-huis-cir- culaire doen uitgaan waarin werd gewezen op het nut van een goed werkende Oranjevereniging. Deze vereniging zou tot taak krijgen de festiviteiten te verzorgen bij de verjaardag van de koningin én andere belangrijke gebeurtenissen rond het Koninklijk Huis. De opzet was om een vereniging op te richten in welk bestuur zitting dienden te hebben personen uit iedere laag der bevolking. Tevens werd medegedeeld, dat zo mogelijk uit elk deel van de v.m. gemeente Capelle een persoon deel moest uitmaken van het bestuur. Op deze wijze, aldus het voorlopig comité, zou er een goede kans be staan, dat een permanente vereniging kon worden opgericht. Tijdens deze vergadering werden de navolgende personen gekozen voor het bestuur: L. Poldervaart, H. M. J. Kommers, Het bestuur: zittend van links naar rechts: A. Kerst, L. Poldervaart, mevr. Poldervaart en H. M. J. Kommers. Staande van links naar rechts: P. A. de Groot, C. Sterrenburg; C. A. Quirijns, L. M. Heurter, H. Wagemakers, M. W. Verhagen en E. Nieuwenhuizen A. H. Kerst, Kraak, L. M. Heur ter, A. J. Dijkstra, Mevr. Gerlach, Mevr. Poldervaart, H. Wagemakers, A. Kerst, P. L. Heurter en E. Nieu- wenhuijzen. Van de gekozen perso nen nam alleen de heer P. L. Heur ter zijn benoeming niet aan. Aan dit bestuur werden na enkele weken nog toegevoegd de heren P. A. de Groot en M. W. Verhagen. Reeds tijdens de oprichtingssamen komst werd na afloop van de verga dering door het gekozen bestuur een aanvang gemaakt met de besprekin gen voor de viering van de Koningin nedag op 31 augustus. Thans bestaat de Oranjevereniging 20 jaar. En in deze 20 jaar heeft zij bewezen, dat haar bestaansrecht ten volle gerecht vaardigd is. Het bestuur heeft in deze afgelopen jaren tal van festiviteiten georganiseerd zowel voor de ouderen als voor de jongeren en natuurlijk niet te vergeten de schooljeugd. Wel is het programma der festiviteiten in de loop der jaren zeer gewijzigd. Ook het bestuur van de Oranjevereniging dient met zijn tijd mee te gaan. Als eerste vereniging trad voor de vereni ging op het tamboer en pijperkorps „JubaT'. Het optreden dezer vereni ging was een groot succes. Om alle festiviteiten die het bestuur samen stelde en waaraan ook steeds gevolg kon worden gegeven is niet mogelijk. We willen slechts een greep doen uit de vele samengestelde programma's. Zo traden voor de vereniging o.m. op de bekende harmonie 'Pieter Aafjes' uit Culenborg; het tamboer- en pij percorps 'Oost Arnhem'; De Tiroles Holzacker Bub 'n"; De Boertjes van Buuten; het tamboercorps De Trom- melaeren van Roesendaele. In latere jaren zocht men het meer in het cabaretwezen. Vele bekende radio- en televisie-artiesten zijn voor de Oranjevereniging Wilhelmina op getreden. We noemen ook hier slechts enkele namen; Annie de Reuver, Joop de Knegt, Mieke Telkamp, Wi'l- leke Alberti, Trea Dobbs, Anneke Grönlöh, de Wama's en nog vele an deren. De festiviteiten vonden mees tal plaats in de openlucht en de sa menstelling van de programma's was van dien aard, dat telkenjare rond de 2000 bezoekers rondom het feestveld waren samengekomen. Wel een be wijs, dat men de aktiviteiten van de Oranjeverenigingen waardeerde en eveneens dat men er volledig mee kon instemmen met de gecontracteerde vereniging of cabaretgroep. Het be stuur heeft ook enkele malen samen gewerkt met de beide andere plaat selijke Oranjeverenigingen. Men was er van doordrongen, dat men bij bij zondere gelegenheden rondom 't Ko ninklijk Huis gezamenlijk naar bui ten diende te treden. (vervolg op pag. 14) V

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 15