wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt EEN GEDENKWAARDIG EEUWFEEST mmm- OPEN OOG van <17lierlo Qssette mmwm% Dit jaar zal heel Kaatsheuvel in dankbaarheid het feit gaan herdenken, dat 100 jaar geleden, en wel op 5 november 1867, de eerste 4 kloosterzusters per huil- kar vanuit Oisterwijk naar hier werden gebracht om hun zegenrijke arbeid ter plaatse aan te vangen. In verband hiermee is pastoor P.'v. d. Spijker van de pa rochie St. Jan eens in het memorieboek gedoken om een brok geschiedenis te verzamelen, die wij onze le zers niet graag zouden onthouden. Deze eerste zus ters namen voorlopig hun intrek in een gehuurde wo ning, waarin zij, zich getroostend de bekrompenheid van plaats en gebrek aan vele zaken, bewaarschool hielden en aan de oudere kinderen de katechismus leerden. Het kerkbestuur van de toenmaals enige parochie van Kaatsheuvel onder voorzitterschap van pastoor Nicolaas van Mierlo, had van Z. D. H. Mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, tevens aposto lisch administrator van het bisdom 's Hertogenbosch, verlof gekregen om scholen en een liefdeshuis te bou wen. Ten einde aan de Kaatsheuvelse jeugd gewoon lager onderwijs en onderricht in handwerken en voor al een godsdienstige opvoeding te verschaffen, kon men begin februari van 1868 reeds de eerste school lokalen in gebruik nemen. Nog 4 zusters werden uit het moederhuis gezonden om mede in de nieuwe scho len werkzaam te zijn. Comité „Herdenking eeuwfeest zusters' opgezocht Welvaart Geen verbeteringen Moeilijke jaren 11II f f I li f vC'-"~ï v Huize Bethlehem Feestviering xcluóieve cJ-lerenkleding WAALWIJK Textielfabriek in Enschede ontslaat 40 man Benelux-funnel geopend Sigaretten in België duurder Ongelukken bij luchtvaartshow in Parijs VRIJDAG 9 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 46 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Tel. 04160-2621 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Zusters Franciscanessen vestigden zich 100 jaar geleden in Kaatsheuvel (Van onze verslaggever) Primo januari 1873 betrokken 10 zusters het nieuwe kloosterhuis, dat door de goede zorg van het kerk bestuur en de mildadigheid van de inwoners was tot stand gekomen. Blijkbaar werd het werk van de zusters door de Kaatsheuvelse men sen ter zeerste gewaardeerd, getui- gen ook de liefdegiften en aalmoezen waarmee de mensen kwamen aan dragen om in het levensonderhoud van de zusters te voorzien, die gra tis onderwijs gaven zonder enig sa laris of subsidie van rijk en ge meente. Alleen uit de kerkekas ontvingen zij een jaarlijks bedrag van ongeveer 150 gulden per zus ter. Voorts zorgden werkzusters in tuin en boerderij voor de rest van de meest noodzakelijke levensbe hoeften. Reeds in 1885 telde men op school ruim 500 kinderen. In het memorie boek van de zusters staat: „De be hoefte aan opvoeding en onderwijs is te Kaatsheuvel groter dan elders. Men denke slechts aan die reizende mensen, die het grootste deel van het jaar elders gaan. Er komen jaarlijks 40 van de 100 communie- canten, die nagenoeg nooit ter school of katechismus geweest zijn. Aan die kinderen moeten wij bet bidden en de katechismus leren door woord voor woord voor te zeggen. Hieruit kan men afleiden hoe nuttig de zusters alhier voor het zielenheil en de zedelijke vor ming en beschaving kunnen arbei den". Ongeveer de helft van de schoolgaande kinderen behoorde in die tijd tot de behoeftige stand. De anderen betaalden 'n beetje school geld voor steenkolen en leermidde len. In 1885 namen de zusters ook de bejaardenzorg op zich, die wederom lin hoofdzaak werd gefinancieerd door de kerkekas en door giften van weldoeners en gratis verple ging door de zusters. Ook deze in stelling was in die dagen, dat er van enige wettelijke ouderdoms voorziening nog lang geen sprake was, zeer welkom en van het aller grootste belang. Geen wonder dat enige beter gesitueerden onder de inwoners ook ten bate van deze bejaardenzorg spontaan bepaalde schenkingen in geld, natura of grond hebben gedaan. De in 1868 gebouwde schoollokalen werden omgebouwd tot gasthuis en kapel en daarvoor in de plaats kwam aan de andere kant van het klooster 'n nieuwe zes-klassige Maria-school. De van ouds bekende Vaartkant werd omgedoopt in Gasthuisstraat. In het jaar 1902 werd de alge mene Leerplichtwet ingevoerd. Dit werd de oorzaak, dat de scholen weldra uitpuilden van de leerlin gen. De zesde klas van de lagere school (de kleinste) telde 54 leer lingen en de eerste klas 85 kinde ren. De bewaarschool (twee klas sen) herbergde 200 tot 240 kinde ren, dit laatste nog tot 1935 (Zr. Zephyrine). Gelukkig dat in 1912 de bouw van de school in de paro chie Berndijk door de zusters van Schijndel de hoog nodige verbete ring bracht. Memorieboek: „Onge veer in diezelfde tijd nam de wel vaart toe in Kaatsheuvel door de schoenindustrie, die van woonwa genbevolking eerzame schoenma kers en zelfs fabrikanten maakte. Men voelde behoefte aan meer ont wikkeling en de fabrikanten ver langden dat hun dochters de Franse taal leerden. Soeur Pacifica werd hiervoor aangewezen". In 1918 wer den de bijdragen voor steenkolen, voor aanschaf van boeken en schrif ten, afgeschaft in verband met de ruimere subsidie vooor de onder wijzeressen. In 1927 oprichting van de spijs- kokerij toen ten gevolge van de slapte in de bedrijven en de werke loosheid vele gezinnen in armoede verkeerden en de kinderen niet 't nodige voedsel konden geven. Het waren weer de zusters van de Gast huisstraat, die in de wintertijd 'warm eten verschaften aan de ar me kinderen en dit 10 jaar lang. In datzelfde jaar 1927 kwam de nieuwe Theresiaschool gereed, die volgens de bepalingen der wet op bet bijzonder lager onderwijs ge heel geoutilleerd werd door de ge meente Loon dp Zand. Wel moes ten de zusters een deel van hun tuin daartoe gratis aan de gemeen te afstaan als bouwterrein voor de school. In 1928 volgde de opening van een kookschool onder leiding van zuster Dornitia. Al spoedig bleek dat de grote The resiaschool nog te klein was om de kinderen van het zich steeds uit breidende Kaatsheuvel te bergen. Gelukkig was de afgekeurde Maria- school blijven staan, die ondertus sen tot verschillende doeleinden had gediend. Er werd nu besloten de kinderen weer voor een gedeel te in die oude afgekeurde Maria- school te plaatsen. In hoofdzaak be trof dit de kinderen, die waarschijn lijk in de toekomst tot de nieuw op te richten St. Jozephparochie zou den behoren, welke oprichting in de jaren 1935 en 1936 een feit werd en gevolgd werd door de bouw van een nieuw Gasthuis ter vervanging van het oude dat niet meer aan zijn doel beantwoordde. De zusters waren gelukkig na 'n tweejarige periode van bouw-ellen- de, toen het nieuwe gebouw klaar was in 1937. Zij hadden echter ge hoopt en dringend gesmeekt en ge beden, dat ook aan het klooster de hoog nodige verbeteringen zouden worden aangebracht, maar het ge bed werd niet verhoord. In verge lijking met vroeger kregen ze, 28 in getal, nog minder woon- en leef ruimte dan voorheen. Alleen wer den tot hun gerief een aantal cel len gebouwd boven de oude Ma- riaschool en daar zouden ze het voor een dertigtal jaren mee moe ten stellen, graag of niet. En, o ja, ze kregen in datzelfde jaar voor 't eerst electrisch licht in huis. Heer lijk licht En waarachtig ook al centrale verwarming in de refter Maar ook daar alleen. Op de slaap cellen moesten ze in de winter on der de dekens maar kou lijden. Nieuwjaar 1937. Uit het memorie boek: „Ons gezin bestaat uit 28 zusters; in het gasthuis zijn 23 man nen en vrouwen en in het pension 5 gasten. In de lagere scholen ont vangen ruim 500 kinderen onder wijs. De bewaarschool telt 240 kleu- Burgemeester L. van Erp bij de opening van Huize Bethlehem. Een mijlpaal voor de zusters Franciscanessen. ters in twee lokalen .In de naai school ontvangen 80 meisjes onder richt in naaien, knippen en de kook school wordt ook gretig bezocht. De zusters doen de was voor de kerken van St. Jan, St. Joseph en ook voor het missiehuis van de pa ters der H. Familie. In de winter hebben zij de zorg voor de spijs- kokerij, waar ongeveer 70 kinderen op dê werkdagen een warme maal tijd ontvangen". 27 maart. Negen Spanjaarden, gepakt en gezakt, door het comité voor Spaanse vluchtelingen, worden hier ingekwartierd, o.m. de gebroe ders Don Diego Gonzola Conda y de Bourbon en Don Carlo. Deze twee waren neven van koning Alphonso van Spanje Deze mannen hadden in Madrid meer dan een half jaar in een dompige gevangenis gezeten en in die tijd weinig licht, lucht en eten gehad. Allen waren zenuw achtig en schuw van de doorge stane ellende. Gedurende bijna een jaar werden ze door de zusters liefdevol verzorgd. Volgden de oorlogsjaren '40-'45. Het gasthuis vol mensen uit de buurt, die niet in hun huizen durf den te blijven. Distributie van bo ter, vet, rijst, gort, havermout, peul vruchten, textielgoederen enz. enz. Schraalhans wordt kok voor kloos ter en gasthuis Bevel tot ontrui ming van de Theresiaschool. Toch voorzetting van het onderwijs zo goed en zo kwaad als het ging. De zusters en onderwijzeressen moeten verklaringen tekenen dat ze niet van Joodse afkomst zijn en ook niet met Joden gehuwd zijn enz. De oorlogstijd was voor de zusters 'x' atv.' s«g O 08 - De afbraak van het oude Franciscanessen-klooster een moeilijke, gevaarlijke, maar ook verdienstenvolle tijd. 1954. „Zorg dat uw zusters een behoor lijk onderdak krijgen, anders zoudt ge ze wel eens kwijt kunnen ra ken en dat zou een groot verlies zijn voor de parochie", aldus Mgr. W. Mutsaers tot pastoor P. v. d. Spijker bij zijn benoeming tot pas toor van de parochie St. Jan te Kaatsheuvel. Goed werk heeft tijd nodig Na jarenlang wikken en wegen en plannen maken, na ontruiming van bepaalde gebouwen door de in '53 opgerichte huishoudschool en de eveneens aldaar gevestigde kleu terschool, kwam de mogelijkheid om met goedkeuring van Rome, klooster, gasthuis en scholen met bijbehorende grond over te dragen aan een actieve „Stichting huize Bethlehem", die met enorme geld bedragen onder garantie van de ge meente Loon op Zand einde 1965 wist tot stand te brengen 'n be hoorlijk onderdak voor de zusters en januari 1967 bij het begin van het eeuwfeest een zeer riant en mo dern bejaardenhuis „Huize Bethle hem", waarin het heerlijk is voor de bejaarden om te wonen en voor de zusters om daar te werken. Helaas echter begint het aantal zusters te slinken. De opengevallen plaatsen kunnen niet meer worden aangevuld. De laatste zuster gaat binnenkort de kleuterschool verla ten en wellicht gaat hetzelfde ge beuren binnen niet al te lange tijd met de laatste zuster van de lagere school. Hopelijk worden de zusters nog geruime tijd behouden voor 't bejaardenhuis „Bethlehem", waar de parochie ze vooral zeer node zou missen. Intussen mag niet het ze- genrijkwerk van onze zusters ge durende honderd jaren vergeten worden, het werk van een zuster Mercedes, die 40 jaren in het gast huis de oude mannen verzorgde, van zuster Zephyrine, die 40 jaar hoofd was van de kleuterschool, van zus ter Florentia, die ongeveer 40 jaar hoofd was van de lagere school en van-zovele andere zusters, aan wie Kaatsheuvel zo enorm veel te dan ken heeft. Daarom is er een comité „herdenking eeuwfeest van de zus ters" opgericht en daarom gaat dit comité een collecte houden in heel Kaatsheuvel, dat vanwege opvoe ding van de kinderen, vanwege ver zorging van zieken en bejaarden en vanwege andere redenen zoveel aan de zusters verschuldigd is. Dat comité wil op 1 oktober van dit jaar een feest bereiden aan alle COMMUNICITIS Het is alweer enkele weken geleden dat paus Paulus naar Fatima ging. Er is toen veel gepraat en geschreven. Het was de vraag of het publiek wel verstandig was, of het paste in de schema s van het concilie, of Maria weer niet op een te hoge troon werd geheven. We wisten niet wat we er van moesten denken. En ondertussen waren we vergeten, dat de paus daar wilde bidden voor de wereld vrede We zijn praatjesmakers geworden. Dat hoort bij onze tijd. Want we zijn toch in-gesprek-met-elkaar! We schuiven de stoel aan de tafel en we zullen de problemen wel eens doornemen. En als het even kan, dan moet de zaak rondgepraat zijn, als we er mee ophouden. We maken rapporten, we bouwen theoriën op, we voeren excuses aan. We schreeuwen om het hardst; en als we niet oppassen, geloven we zelf nog wat we verkondigen. En vooral zorgen we er voor, dat we onszelf niet bloot geven, dat we buiten schot blijven; we praten over het onpersoonlijke 'men' en we bedoelen iedereen, behalve onszelf. En we passen op, dat we het allemaal mooi in kleden en verpakken; want we willen toch behoorlijk zijn en vooral eigentijds; wat zou men anders wel niet van ons gaan denken! Om het wat duidelijker te zeggen: we bouwen bunkers en bastions om ons heen; en door de schietgaten vuren we pijlen af op de bunker, die weer om een ander heen gebouwd staat. En als dan het schietspel geëindigd is, reiken we elkaar ook nog de hand. Want ook dat hoort er bij. Als hobby is dit soort praterij wel een aardige tijdspassering. Zolang we maar niet denken, dat het ons dichter bij elkaar brengt! Er dreigt een nieuwe ziekte te groeien. Het virus zit al in de lucht. De ziekte van „communicitis"die ontstaat uit een teveel aan communicatie, waardoor er geen communicatie meer is. En dan vermoorden we elkaar en doden bij voorbaat elk mense lijk contact. We blazen zeepbellen met woorden, en al dialogerend bouwen we luchtkastelen. Omdat we onoprecht zijn, onwaarachtig, oneerlijk. En wat we zeggen, komt niet van binnenuit, en is eigen lijk niet van ons. Toen Christus voor Pilatus terecht stond, zweeg hij. Het had geen zin dat hij sprak, want men zou hem vangen op zijn woorden. Er was geen echt contact, geen begrip, geen waar dering, geen sfeer, geen bereidheid om te luisteren. Zijn woorden zouden hol en leeg klinken, ze zouden niet verstaan worden. En daarom zweeg hij. Misschien praten we wel te vroeg en te veel. Misschien zouden we ook meer moeien zwijgen. En de vragen en problemen maar rechtop laten staan en niet toedekken met woorden. L. VAN BERKEL, aalmoezenier De N.V. Bandfabriek en vlechterij Scholten en Van Heek in Enschede heeft met ingang van half juni 40 werknemers ontslagen. Deze maat regel was volgens de directie nood zakelijk door de afzetstagnatie in de toeleveringsbedrijven van de con- fectie-industrie, waar reeds eerder een werktijdverkorting werd inge voerd. In het betrokken bedrijf werken 27o personen. Met de vak bonden is men het eens geworden over een afvloeiingsregeling. alles voor Baby's huidje .STOFVRIJ AFGESLOTEN zusters, die thans nog hier werk-l zaam zijn en die de laatste 10 jaar hier gewerkt hebben, dit in over leg met het hoofdbestuur van de congregatie en verder aan alle zus ters Franciscanessen uit Kaatsheu vel afkomstig. Op deze dag wordt een plechtige H. Mis van dankbaar heid opgedragen in de kerk van de parochie St. Jan en wordt na een welvoorziene Brabantse koffietafel in dé Efteling een receptie gehou den in de aula van huize Bethlehem waarbij alle ingezetenen ter plaatse de gelegenheid krijgen de zusters te feliciteren en te danken. Verder is het plan om alle thans nog hier wonende en werkzame zus ters een autobusreis door Neder land en een gezellig uitstapje te bezorgen terwijl als besluit op 5 november 1967 de eigenlijke eeuwfeestdag de finale van de feestviering zal plaatsvinden ten pleziere van de bejaarden van hui ze Bethlehem en van de schoolkin deren. De onkosten van deze feest viering zullen volgens een voorlo pige begroting neerkomen op een bedrag van ongeveer 3000 gulden, waarvoor heel dankbaar Kaatsheu vel hopelijk spontaan zijn bijdrage zal geven. Koningin Juliana heeft maandag avond 'in aanwezigheid Van dui zenden genodigden, onder wie mi nister drs. J. A. Bakker van Ver keer en Waterstaat, en vele duizen den inwoners van Schiedam en Vlaardingen de nieuwe Benelux- tunnel voor het verkeer vrijgesteld, dat er een dankbaar gebruik van maakte. In België worden de sigaretten op 1 juli ruim 20 cent per pakje duurder. Alleen „technische moei lijkheden" zouden de prijsverho ging eventueel nog kunnen ver tragen, zo meldt „Het Laatste Nieuws". Een pakje Belgische si garetten zal 16.50 frank 1,20) gaan kosten in plaats van 13.50 fr. De helft van de prijsverhoging komt .öe fiscus ten goede, de andere helft de sigarettenfabrikant. Tijdens de internationale lucht vaartshow op het vliegveld Le Bour- get bij Parijs zijn twee vliegtuigen verongelukt. In één geval kostte dat de piloot het leven. Het eerste ongeluk gebeurde met een prototype van een „Mirage-5", dat na een verticale landing als gevolg van een klapband omsloeg en in brand vloog. Het vuur kon met koolzuursneeuw onmiddellijk worden bedwongen. De piloot wist ongedeerd uit de cabine te krui pen. De stuntvlieger, die enkele minu ten voor het einde van de show, die de 27ste internationale lucht vaarttentoonstelling besloot, met zijn „Fouga-Magister" vlak voor de officiële tribune neerstortte werd op slag gedood. Het toestel, dat na een duikvlucht niet meer had kunnen optrekken, explodeerde toen het neerkwam. Onder de toe schouwers vielen geen slachtoffers.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1